دیجیتال مارکتینگ چیست؟

آیا می‌دانید دیجیتال مارکتینگ چیست و چه استراتژی‌هایی دارد؟

0

دیجیتال مارکتینگ ، واژه‌ای که این روزها به وفور شنیده می‌شود و هر روزه شاهد این موضوع هستیم که افراد بیشتری در سراسر دنیا به دنبال راه اندازی کسب و کار اینترنتی و گسترش و تبلیغ محصولات و خدمات خود از طریق اینترنت روی می‌آورند. امروزه دسترسی به اینترنت آنقدر فراگیر شده که اکثر امور مرتبط به بشر در حال کامپیوتری شدن شده و به صورت آنلاین صورت می‌گیرد و در این میان بزرگ‌ترین دغدغه همه کسب و کارهای کوچک و بزرگ انتخاب بهترین روش برای بازاریابی محصولات و خدماتی است که ارائه می‌دهند.

دیجیتال مارکتینگ، واژه‌ای که این روزها به وفور شنیده می‌شود و همه روزه شاهد این موضوع هستیم که افراد بیشتری در سراسر دنیا به دنبال راه اندازی کسب و کار اینترنتی و گسترش و تبلیغ محصولات و خدمات خود از طریق اینترنت روی می‌آورند.

امروزه دسترسی به اینترنت آنقدر فراگیر شده که اکثر امور مرتبط به بشر در حال کامپیوتری شدن شده و به صورت آنلاین صورت می‌گیرد و در این میان بزرگ‌ترین دغدغه همه کسب و کارهای کوچک و بزرگ انتخاب بهترین روش برای بازاریابی محصولات و خدماتی است که ارائه می‌دهند.

روش‌های سنتی و قدیمی بازاریابی امروزه همانند گذشته کارآمد به نظر نمی‌رسند و از آنجایی که انسان‌ها سعی بر این دارند تا همه امور زندگی را با سرعت و کیفیت بهتر و بیشتری پیش ببرند، به همین منظور، دیجیتال مارکتینگ امروزه یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در بازاریابی مدرن  ایفا می‌کند.

تمایل به خرید اینترنتی، خواندن کتاب و مجلات به صورت آنلاین و انجام طیف گسترده‌ای از کارها تنها از طریق گوشی‌های هوشمند موجب شده تا بیشتر کارهای روزمره و ساده زندگی نیز امروزه به صورت آنلاین انجام شود و این یعنی کسب و کارها هم باید برای بازاریابی و تبلیغ محصولات و خدماتشان در جایی بهتر از روزنامه و تلوزیون به دنبال معرفی کردن خودشان باشند!

اما مهم‌ترین مساله‌ای که در این میان وجود دارد این است که صاحبان مشاغل باید با مفهوم digital marketing و بازاریابی مدرن به خوبی آشنا باشند، آنها باید با استفاده از ابزارهای مناسب و به روز و استفاده از تاکتیک‌ها موثر بتوانند در دنیای رقابتی و پر تکاپوی دیجیتالی خود را معرفی کنند و موثر واقع شوند.

بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با هر آن چیزی که لازم است در مورد تاریخچه دیجیتال مارکتینگ و چگونگی عملکرد این نوع بازاریابی بدانید، آشنا شوید و اطلاعات مفیدی در مورد آن به دست آورید.

دیجیتال مارکتینگ چیست

پیش از هرچیز لازم است بدانید دیجیتال مارکتینگ چیست و شامل چه مواردی است. به بیان ساده، تعریف دیجیتال مارکتینگ شامل ترویج و تبلیغ (پروموشن/ promotion) اینترنتی کالاها و خدمات می‌شود.

برخلاف روش‌های سنتی بازاریابی (مثل ارسال مستقیم ایمیل یا تبلیغات چاپی در مجله‌ها که در آنها پیگیری روند موفقیت فعالیت‌های بازاریابی با محدودیت‌هایی همراه است)، در بازاریابی دیجیتال اتکای اصلی بر داده‌ها/ اطلاعات کاربران* است؛ اطلاعاتی که کسب وکارها از آن استفاده می‌کنند تا محتوای بهتری تولید و به‌شکل مؤثرتری تبلیغ کنند و درنهایت، امکان دستیابی به موفقیت را بیشتر کنند.

*اطلاعات/ دیتای کاربران (user data/ customer data): اطلاعات رفتاری، دموگرافیک [جمعیت‌شناسی] و شخصی مشتری‌ها یا کاربران که کسب و کارها به‌منظور ارتباط بهتر و مؤثرتر با آنها گردآوری می‌کنند.

دیجیتال مارکتینگ در واقع راهی برای تبلیغ برندها و محصولات به صورت آنلاین و از طریق کانال‌های مختلف دیجیتالی است.

از آنجایی که اکثر مشاغل مخاطبین خاص خودشان را دارند و باید بتوانند محصول و خدمات خود را به آن گروه خاص معرفی کنند، به آنها کمک می‌کند تا بتوانند راحت‌تر خود را مخاطبین‌شان معرفی کنند و از طریق اینترنت و راه‌های دیجیتالی به سرعت با آنها ارتباط برقرار نمایند.

در این راستا، فناوری‌ها و راهکارهای متعددی وجود دارد و استفاده از پیام‌رسان‌های آنلاین، ایمیل، تبلیغ در وب سایت‌های اینترنتی، رسانه‌های اجتماعی نظیر توییتر و اینستاگرام و… برای جذب و درگیر کردن مخاطب مورد استفاده قرار می‎گیرد.

بازاریابی دیجیتال برای مشاغل مدرن امروزی اهمیت زیادی دارد، زیرا  امروزه نقش اینترنت در نحوه تصمیم گیری مصرف کننده برای خرید و فروش به اثبات رسیده و بسیاری از کسب و کارها نیز ماهیت آنلاین داشته و همه اطلاعات و فرآیندهای مربوط به خرید و فروش در آنها از طریق سایت‌ها انجام می‌شود.

امروزه کمتر کسی تمایل دارد تا برای پرسیدن یک سوال کوچک در مورد کالایی خاص حضورا به فروشگاه‌ها رجوع کند و یا اینکه زمان خود را برای تلفن زدن به شرکت و دریافت پاسخی مناسب صرف کند، در عصر حاضر اکثر مردم برای پاسخ به ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین سوالات خود از طریق شبکه‌های اجتماعی مشکلات خود را مطرح می‌کنند و در کمتر از یک دقیقه به سرعت پاسخ خود را دریافت می‌کنند.

مصرف کنندگان اینترنتی به شدت در حال افزایش هستند و تمایل به خرید اینترنتی نسبت به خرید حضوری، در هر لحظه بیشتر و بیشتر می‌شود و این دنیا هر لحظه بیشتر به سمت دیجیتالی شدن گام برمی‌دارد و این پیام را به ما می‌دهد که اگر می‌خواهید با سرعت بیشتری مخاطبین بیشتری را به سمت خود بکشانید، باید از طریق بیشترین دریچه‌ای که با آن سر و کار دارند اقدام کنید!

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

حال که متوجه شدید که دیجیتال مارکتینگ چیست و چه نقش مهمی در دنیای امروزی دارد، باید با تاریخچه دیجیتال مارکتینگ نیز به خوبی آشنا شوید و بدانید اصلا این تحول از کی و چه زمانی بر زندگی مردم رخنه کرد و همه چیز را به سوی اینترنتی شدن پیش برد؟

اصطلاح digital marketing برای نخستین بار در سال ۱۹۹۰ مورد استفاده قرار گرفت و هدف از آن بازاریابی اتومبیل بود.

باید بدانید که پس از آن حتی تا سال ۲۰۰۰ هم  اینکه دیجیتال مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد هنوز برای خیلی از کسب و کارها و مردم روشن نبود و آنچنان شناخته شده نبود و مورد استفاده قرار نمی‌گرفت.

در سال ۱۹۹۳ میلادی اولین بنر تبلیغاتی اینترنتی به صورت کلیکی به کار گرفته شد و پس از راه اندازی یاهو از سال ۱۹۹۶ آشنایی مردم با دنیای اینترنتی بیشتر و بیشتر شد. ۱۹۹۸ همزمان با تولد گوگل موتورهای جستجوی اینترنتی فعال شدند و پس از آن رقابت گوگل و یاهو  به عنوان موتورهای جستجوگر گسترش یافت.

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ در این سال‌ها در حال تکمیل شدن و ساخته شدن بود و با ظهور شبکه‌های اجتماعی تقریبا از سال ۲۰۱۰ به تدریج پیشرفت‌های چشمگیری در digital marketing و بازاریابی مدرن رخ داد؛ استفاده از گوشی‌های هوشمند و تبلیت در میان مردم شیوع پیدا کرد و همین موجب شد تا کاربران دنیای اینترنتی به شدت افزایش پیدا کنند و مسیر تاریخچه دیجیتال مارکتینگ نیز مسیر متفاوتی به خود بگیرد.

طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ در ایالات متحده انجام شده نشان داده است که مردم آمریکا به طور متوسط ۳۷ دقیقه از زمان خود را در روز به شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند. میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی در این کشور به این صورت است:

فیسبوک ۹۹ درصد، توییتر ۹۷ درصد، گوگل پلاس ۷۰ درصد، پینترست ۶۹ درصد و اینستاگرام ۵۹ درصد است. ۷۰ درصد از کسب و کارها برای بازاریابی از فیسبوک استفاده می‌کنند و ۶۷ درصد از کاربران توییتر برندها و کسب و کارهایی را که از آنها خرید می‌کنند، دنبال می‌کنند.

مزایای استفاده از بازاریابی دیجیتال

مزایای استفاده از بازاریابی دیجیتال

راهکارهای تبلیغاتی دیگر، مثل اجاره فضایی بخصوص برای درج بنر یا آگهی، اغلب با هزینه‌های سنگینی همراه هستند؛ درحالی‌که تبلیغات در بازاریابی دیجیتال بسیار ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر است و درعین‌حال، اثربخشی آن در مقایسه با راهکارهای تبلیغات سنتی به‌مراتب بیشتر است.

برای درک بهتر مقرون‌به‌صرفه‌بودن دیجیتال مارکتینگ مثلا می‌توانیم به سیستم تبلیغات پرداخت به‌ازای کلیک (pay per click) در آن اشاره کنیم. در این نوع تبلیغات، ملزم به پرداخت هزینه حداقلی خواهید شد؛ آن‌هم فقط زمانی که روی تبلیغ شما کلیک شود.

در کنار این مزایا، نکته دیگری که بازاریابی دیجیتال را به انتخابی ایده آل تبدیل می‌کند، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) و سودآوری قابل‌ملاحظه آن است. اگر به‌خوبی با مفاهیم آن آشنا شوید و به‌درستی از امکانات آن استفاده کنید، از این مزیت هم بهره‌مند خواهید شد.

اما چطور می‌توانید این خواسته را عملی کنید و از مزایای دیجیتال مارکتینگ، به‌عنوان جایگزینی عالی برای روش‌های سنتی بازاریابی، استفاده کنید؟ در ادامه خواهیم گفت.

دیجیتال مارکتینگ شامل چیست و چطور می‌توانید به بهترین شکل از المان‌های آن استفاده کنید؟

 1.  تجزیه‌وتحلیل اطلاعات کاربران
 2.  محتوا
 3.  دارایی‌های خلاقانه (assets)
 4.  شبکه‌های اجتماعی
 5.  پرداخت به‌ازای کلیک
 6.  ایمیل مارکتینگ

مزایای استفاده از بازاریابی دیجیتال

۱. تجزیه‌وتحلیل اطلاعات کاربران

بررسی سؤال دیجیتال مارکتینگ شامل چیست را با معرفی اولین المان مهم آن شروع می‌کنیم: تجزیه و تحلیل اطلاعات کاربران.

اطلاعات یا همان دیتاها هدیه ارزشمند دنیای دیجیتال به صاحبان کسب و کارها هستند. شاید بتوانیم بگوییم که اطلاعات مهم‌ترین المان دیجیتال مارکتینگ هستند. فرقی نمی‌کند کمپین بازاریابی ای که راه‌ اندازی می‌کنید از کدام نوع باشد، اساس همه این کمپین‌ها را باید با استفاده از دیتاها و با اتکا به آنها شکل بدهید.

کسانی که از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند، فارغ از اینکه با کلیک روی تبلیغات وارد سایت شما شده باشند یا ازطریق جستجو و روش‌های دیگر، پس از ورود به سایت، هریک کاری انجام می‌دهند (مثلا شخصی به بخش‌های مختلف سایت سر می‌زند، دیگری پس از نگاهی کلی از سایت خارج می‌شود و نظایر اینها).

کلید موفقیت شما در گردآوری اطلاعات رفتاری بازدیدکنندگان سایت و پی‌بردن به آن است که می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره کسب و کار و تبلیغاتتان در اختیارتان بگذارد. با تجزیه‌وتحلیل این اطلاعات مثلا پی خواهید برد که آیا تبلیغاتتان به‌اندازه کافی نتیجه‌بخش و اثرگذار هستند یا خیر؛ یا آنکه کدام‌یک از بخش‌های وب‌سایتتان کارایی لازم را ندارد و کدام‌یک کارآمد و مؤثر بوده است.

مثال زیر به درک بهتر موضوع کمک می‌کند:

فرض کنید در کار فروش کفش زنانه هستید و برای فروش مدل‌های جدید کفشتان، تبلیغی در فیسبوک می‌گذارید. مشتریان هدفتان دختران و زنان ۱۸ تا ۳۵ساله‌اند که به خرید مدل‌های روز کفش علاقه دارند. تبلیغتان را به‌شکلی طراحی می‌کنید که کاربران و بازدیدکنندگان، پس از کلیک روی آن به صفحه فرود بخصوصی هدایت شوند: صفحه فروش مدل‌های جدید کفش‌های کسب‌وکار شما.

چند روز از درج آگهی می‌گذرد و با تجزیه‌وتحلیل اطلاعات متوجه می‌شوید که سه‌هزار نفر وارد صفحه موردنظر شما شده‌اند و از این میان، سیصد نفر با کلیک روی تبلیغ به صفحه هدایت شده‌اند (۱۰درصد موفقیت تبلیغ)، اما تنها یک جفت کفش فروخته شده است (۰٫۳درصد نرخ تبدیل/ conversion rate)؛* ۸۰درصد از بازدیدکنندگان صفحه فرود بدون معطلی آن را می‌بندند و خارج می‌شوند و ۱۵درصد از آنها هم کالایی در سبد خریدشان می‌گذارند، ولی فرایند خرید را نهایی نمی‌کنند.

*نرخ تبدیل یا conversion rate: نرخ تبدیل به درصدی از بازدیدکنندگان اشاره دارد که هدف موردنظر کسب و کار را برآورده می‌کنند (درصد کسانی که به مشتری کالاها یا خدمات کسب و کار تبدیل می‌شوند).

حالا باید ببینیم این اطلاعات چه مفهومی دارند و چه نکاتی را به شما گوشزد می‌کنند. در ادامه خواهیم گفت.

تفسیر اطلاعات گردآوری‌شده (ادامه مثال)

۱. باتوجه‌به اطلاعاتی که توضیح داده شد، باید صفحه فرودتان را بازبینی کنید؛ شاید محتوای صفحه فرود با متن مورداستفاده روی تبلیغتان همخوانی ندارد و میان این دو سازگاری نیست یا شاید هم فراخوان عمل (call to action)* شما به‌اندازه کافی جلب‌توجه نمی‌کند و از دید بیشتر بازدیدکنندگان پنهان می‌ماند.

*فراخوان عمل (call to action): راهنما یا دستورالعملی است که به‌منظور گرفتن پاسخ فوری از بازدیدکنندگان طراحی می‌شود و معمولا در آن از چنین عباراتی استفاده می‌شود: «همین حالا تماس بگیرید»؛ «بیشتر بخوانید» یا «همین امروز از یکی از فروشگاه‌های ما بازدید کنید».

۲. ممکن است مشکلی در زمینه سبد خرید شما وجود داشته باشد؛ شاید بازدیدکننده مجبور باشد مراحل زیادی را طی کند تا درنهایت بتواند فرایند خریدش را تکمیل کند یا شاید بارگذاری اطلاعات در مراحل خرید به‌کندی انجام می‌گیرد.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، با تجزیه‌وتحلیل اطلاعات گردآوری‌شده متوجه شدید که مشکلی در وب‌سایت شما وجود دارد و باید آن را برطرف کنید. تجزیه‌وتحلیل اطلاعات به شما کمک می‌کند مشکل‌های احتمالی را پیدا و برای برطرف‌کردن آنها اقدام کنید؛ به همین خاطر است که تا این اندازه اهمیت دارد.

زیر نظر گرفتن مخاطبان فعلی کسب‌وکار و شناخت بهتر آنها، شناسایی محتواهایی که بیشترین درگیری و مشغولیت را برای آنها ایجاد می‌کند، اینکه ساکن کدام شهرستان‌ها هستند، چه علایق و تمایلاتی دارند و درنهایت تاکنون از کدام دسته از محصولات یا خدمات بیشترین استقبال را نشان داده‌اند، همه و همه از عوامل مهم و تأثیرگذار در طراحی بهتر صفحه فرود موردنظر هستند.

مدیریت محتوا

۲. محتوا

آیا می‌دانستید در حال حاضر روزانه بیشتر از پنج‌هزار متن تبلیغاتی در دیدرس کاربران قرار می‌گیرد؟ این آمار شگفت‌انگیز حامل پیام مهمی است: اینکه محتوای کاربردی و جالب برای کسب‌وکارها حرف اول را می‌زند؛ محتوایی که باعث آگاهی بیشتر کاربران شما شود و برایشان ارزشمند باشد.

با تمامی متن‌های تبلیغاتی که برندها همه‌روزه آماده و منتشر می‌کنند، کافی است کاربران شما هنگام خواندن محتوایتان احساس کنند می‌خواهید چیزی را به‌طور مستقیم به آنها بفروشید و عرضه کنید؛ در چنین حالتی بی‌شک محتوای شما را خواهند بست و به‌سراغ مطالعه مطالب برند دیگری خواهند رفت که با خواندن آنها دانش‌ خود را درباره موضوع یا صنعتی بخصوص افزایش دهند و تغییری مثبت در زندگی‌شان ایجاد کنند.

امروزه بیشتر برندهای موفق در فعالیت‌های بازاریابی، کاربرانشان را در مرکز توجه قرار می‌دهند و مزایای محصول یا خدماتشان را به آنها می‌فروشند (با تولیدکردن محتوایی که آگاهی‌بخش باشد). این طرز فکر جدید راه را برای تولد دوباره بازاریابی محتوا (content marketing) هموار کرده است.

البته تولید محتوا به‌گونه‌ای که کاربران و مخاطبان را جذب کسب‌وکارتان کند، کار چندان ساده‌ای نیست؛ به‌ویژه اگر همه پلتفرم‌ها و انواع مختلف محتوایی را که امروزه تولید می‌شود، در نظر بیاورید (و نیز راه‌های متعددی را که برای ارتباط با مشتریان وجود دارند). اما با کمک‌گرفتن از کسانی که در این حوزه تخصص و تجربه دارند و وقت‌گذاشتن برای تولید محتوای خوب و ارزشمند، به‌مرور می‌توانید به اهدافی که برای خودتان در نظر گرفته‌اید برسید.

تولید محتوای خوب و ارزشمند مزایایی برای شما و کسب‌وکارتان خواهد داشت که در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • افزایش ترافیک وب‌سایت؛
 • افزایش فروش و تعداد بازخوردها و سؤال‌های مشتریان از افراد متخصص در کسب‌وکار شما؛
 • بیشترشدن آگاهی از برند (brand awareness: بیشترشدن تعداد کسانی که با برند شما آشنا می‌شوند)؛

محتوایی که تولید می‌کنید، باید مستقیما باتوجه به نیازهای مخاطبان درست شده باشد و برای آنها سودمند باشد.

به این ترتیب، به‌جای آنکه هدفتان صرف عرضه خدمات و تخصصتان به آنها باشد، محتوایی ارزشمند تولید می‌کنید؛ محتوایی که به نوعی احساس ضرورت و نیاز را در خوانندگان ایجاد می‌کند و آنها را متقاعد می‌کند که سرمایه‌گذاری روی برند شما، حتما برایشان سودآور خواهد بود.

باتوجه‌به توضیحاتی که مطرح کردیم، رویکرد بهتر و هوشمندانه‌تر این است که از قراردادن مستقیم تبلیغات فروش محصولات و عرضه خدمات در دیدرس مخاطبان و کاربران خودداری کنید (رویکردی که احتمالا بیشتر رقبای شما پیش گرفته‌اند)؛ مثلا با تولیدکردن محتوایی که موضوع آن تأثیر بازاریابی محتوا روی سئوی وب‌سایت‌ها باشد، می‌توانید با مخاطبانتان درباره مطالبی صحبت کنید که باعث بیشترشدن اطلاعاتشان می‌شود و به آنها کمک می‌کند.

دارایی‌های خلاقانه

۳. دارایی‌های خلاقانه (assets)

در ادامۀ پاسخ به این سؤال که دیجیتال مارکتینگ شامل چیست و چه المان‌هایی دارد، به نکته مهم دیگری می‌رسیم که دارایی‌های خلاقانه (assets) است. مثل آنچه در روش‌های سنتی بازاریابی می‌بینید، در دیجیتال مارکتینگ هم استفاده بجا از دارایی‌های خلاقانه نقشی کلیدی در موفقیت کسب‌وکار ایفا می‌کند. با استفاده از آنها می‌توانید الهام‌بخش مخاطبانتان شوید و به‌علاوه، با پیروزی بر رقبا، توجه مشتریان را به کسب‌وکارتان جلب کنید.

اما منظور از دارایی‌های خلاقانه چیست؟ اینها درحقیقت راهکارهایی تبلیغاتی برای معرفی محصولات یا خدمات هستند. لوگوهای وب‌سایت‌ها و برندها، تصاویر، اینفوگرافی‌ها، ویدئوها و برندسازی (برندینگ/ branding)* در شبکه‌های اجتماعی ازجمله این دارایی‌ها هستند. در ادامه، جزئیات بیشتری درباره هریک در اختیارتان خواهیم گذاشت.

*برندسازی (برندینگ/ branding): یکی از فعالیت‌های بازاریابی است که در آن نام، نماد یا طراحی بخصوصی برای بعضی از محصولات و خدمات درست می‌کنند که به‌نوعی معرف آن است و از سایر محصولات متمایزش می‌کند.

اهمیت داشتن لوگوی خوب

مشتری‌های بالقوه معمولا در اولین مواجهه با کسب‌وکارتان لوگوی شما را می‌بینند. دیدن لوگو در قضاوت اولیۀ مشتری بالقوه از کسب‌وکار شما تعیین‌کننده است. این برداشت اولیه تا حدودی بر تصمیمشان مبنی بر اینکه زمان و هزینه‌شان را صرف دریافت خدمات و محصولات شما کنند یا خیر، تأثیر خواهد داشت.

این جمله معروف درباره برداشت اولیه را در ذهن داشته باشید: «تنها یک بار برای ایجاد آن در ذهن دیگران فرصت دارید و فرصت دوباره‌ای نصیبتان نخواهد شد.» پس داشتن لوگوی خوب مهم است؛ چون با استفاده از آن می‌توانید تأثیر اولیه خوبی روی ذهن مشتری بگذارید.

اهمیت استفاده از تصاویر بدیع و جدید

مثل مورد قبل، تصاویر هم از اولین چیزهایی هستند که در معرض دید مشتریان بالقوه قرار می‌گیرند. تصاویر هم نقشی مهم و تعیین‌کننده دارند: کلیک‌کردن یا نکردن مشتریان بالقوه روی تبلیغات شما و ماندن آنها در صفحه فرود وب‌سایت، تا حدود زیادی به احساسی ارتباط دارد که از دیدن تصاویر پیدا می‌کنند.

تصمیمشان مبنی بر آنکه از شما خرید کنند یا به‌سراغ وب‌سایت کسب‌وکار رقیب بروند هم متأثر از همین احساس است. برای پی‌بردن به اهمیت تصاویر، بهتر است تنها به این توضیحات اکتفا نکنید. آیا می‌دانستید استفاده از تصاویر بدیع و جدید، در مقایسه با تصاویر رایگان موجود در سایت‌های مختلف اینترنتی (stock images)، باعث افزایش ۱۶۱درصدیِ نرخ تبدیل می‌شود؟

به‌علاوه اگر از تصاویر موجود اینترنتی استفاده کنید، دقیقا شبیه به کسب‌وکارهای دیگری خواهید شد که در فضای مجازی و اینترنت فعالیت دارند؛ بنابراین می‌توانید با استفاده از تصاویر بدیع و جدید، به‌نوعی خودتان را از همه کسب‌وکارهایی که در اینترنت برای عرضه محصولات و خدماتشان تلاش می‌کنند، متمایز کنید.

استفاده از تصاویر بدیع و جدید نقش مهمی در جلب‌توجه مشتریان بالقوه دارد و باید الهام‌بخششان باشد و ترغیبشان کند؛ حال آنکه با استفاده از تصاویر رایگان موجود، مثل همه کسب‌وکارهای دیگر به نظر خواهید رسید و شانس متمایزشدن را (حداقل ازحیث استفاده از تصاویر) از دست خواهید داد.

کاربرد و ارزش اینفوگرافی

کاربرد و ارزش اینفوگرافی

حجم اطلاعاتی که مصرف‌کننده‌های امروزی (کاربران و مشتریان بالقوه) در اینترنت به آن دسترسی دارند، بسیار زیاد است و اغلب، زمان یا تمایل کافی برای مطالعه محتوای متنی ندارند.

آنچه بیشتر کاربران امروزی خواهان آن هستند، کسب فوری اطلاعات است؛ چیزی که کوتاه و واضح باشد و بتوان آن را به اشتراک گذاشت. اینفوگرافی دقیقا همان چیزی است که برای انتقال چنین اطلاعاتی به آن نیاز پیدا می‌کنید.

با استفاده از اینفوگرافی می‌توانید آمار و ارقام مفید و جالب را به‌شکلی در اختیار کاربران بگذارید که به‌راحتی به اطلاعات دسترسی پیدا کنند و متوجه آنچه نیاز دارند شوند. با این کار نه‌تنها توجه کاربران را به خود جلب خواهید کرد و اطلاعات مفیدی را که نیاز دارند، در اختیارشان خواهید گذاشت؛ بلکه خودتان را هم به‌عنوان رهبری قابل‌اعتماد و درخورِاحترام معرفی خواهید کرد. درنهایت هم تأثیری بهتر و ماندگارتر بر ذهن کاربران و مخاطبانتان می‌گذارید.

با ارائه اینفوگرافی در کنار ویدئو یا محتوای متنی یا با به‌اشتراک‌گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید از آن به‌عنوان ابزاری بسیار قدرتمند و تأثیرگذار در دیجیتال مارکتینگ بهره بگیرید.

اهمیت ویدئو؛ جدیدترین ابرقدرت بازاریاب‌های دیجیتال مارکتینگ

سوپرمن می‌توانست پرواز کند، بتمن با خودروی عجیب‌وغریبش تقریبا همه کاری می‌کرد و بازاریاب‌های دیجیتال مارکتینگ… آنها ویدئو دارند که به ابرقدرت جدیدشان تبدیل شده است.

در یکی از نظرسنجی‌های مجله کسب‌وکار فوربز (Forbes)، ۹۰درصد مشتریان گفته‌اند که تماشای ویدئو به آنها کمک می‌کند تا تصمیم خریدشان را نهایی کنند و ۶۴درصد دیگر از مشتریان گفته‌اند که تماشای ویدئو احتمال خرید را برایشان خیلی بیشتر می‌کند و تا حدود زیادی مجاب به خریدشان می‌کند (درصدی که در نوع خود چشمگیر است).

واقعیت این است که تمایل کاربران و مخاطبان به محتوای کوتاه‌تر روزبه‌روز بیشتر می‌شود؛ بنابراین ویدئوهایی هم که تهیه می‌کنید، باید مختصر و مفید باشند. در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک، بیشتر کاربران معمولا ده ثانیه اول ویدئوهایی را که در این شبکه‌ها قرار می‌گیرند، می‌بینند و بعد از آن به‌سراغ مطالب دیگر می‌روند. بهتر است طول ویدئوهایی که در وب‌سایتتان قرار می‌دهید، حدود یک دقیقه باشد. اگر خیلی طولانی شوند، برای کاربران خسته‌کننده می‌شوند و ارزش موردنظر را از دست می‌دهند.

برندسازی/ برندینگ در شبکه‌های اجتماعی

برندسازی/ برندینگ در شبکه‌های اجتماعی

روزانه بیش از یک‌میلیارد نفر از فیسبوک استفاده می‌کنند. این آمار برای اینستاگرام تا ۱۰۰میلیون نفر کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین وقتی صحبت از پاسخ‌یابی این پرسش به میان می‌آید که دیجیتال مارکتینگ شامل چیست، برندسازیِ درست و اصولی در شبکه‌های اجتماعی تبدیل به المان بسیار مهمی می‌شود که هنگام طراحی دارایی‌های خلاقانه باید مدنظر قرار دهید.

بیشتر مواقع صفحات شبکه‌های اجتماعی هستند که زمینه‌ساز آشنایی مشتریان بالقوه با کسب‌وکار شما می‌شوند و این مشتریان راهشان را از همین صفحات برای ورود به وب‌سایت شما پیدا می‌کنند؛ بنابراین اگر برندسازی شما در شبکه‌های اجتماعی با برندسازی طراحی‌شده در وب‌سایتتان همخوانی نداشته باشد، نمی‌توانید امید چندانی به جلب‌اعتماد کاربران داشته باشید.

۴. شبکه‌های اجتماعی

به موضوع اصلی مطلب و یافتن پاسخ برای این سؤال برمی‌گردیم که دیجیتال مارکتینگ شامل چیست. به المان مهم بعدی می‌رسیم که شبکه‌های اجتماعی است. امروزه بالغ‌بر ۲٫۷۷میلیارد نفر از ساکنان نقاط مختلف جهان از یکی از انواع شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، از میان این افراد حدود یک‌میلیارد نفر روزانه از فیسبوک استفاده می‌کنند.

ظهور شبکه‌های اجتماعی راه را برای پدیده‌های متعددی هموار کرده است که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بازاریابی محتوا؛
 • میم‌ها (memes)؛*
 • نگاشت (mapping)** مخاطبان و هدف‌گیری مجدد (retargeting)؛***
 • روند صعودی به‌ظاهر بی‌پایان ویدئوها و موارد بسیار دیگر.

* میم (meme): عکس، ویدئو و تکه‌ای از متن یا چیز دیگری است که معمولا ماهیتی طنزآمیز دارد و کاربران فضای مجازی آن را کپی می‌کنند و به اشتراک می‌گذارند (معمولا با تغییری جزئی).

** نگاشت (mapping): مطالعه‌ای است از وضعیت‌های مختلف بازار که روی نقشه آورده می‌شود و با استفاده از آن، ترندها/ گرایش‌ها و متغیرهای میان مصرف‌کنندگان و محصولات (متغیرهایی که مرتبط با ترندها هستند) را شناسایی می‌کنند.

*** هدف‌گیری مجدد (retargeting): با اصطلاح «بازاریابی مجدد» هم شناخته می‌شود. نوعی تبلیغات اینترنتی است که کمک می‌کند کاربرانی که بدون خرید یا دریافت کالاها و خدمات وب‌سایت کسب‌وکار را ترک کرده‌اند، دوباره جذب شوند.

اما شبکه‌های اجتماعی چطور امکان استفاده از موارد یادشده را فراهم می‌کنند؟ با قراردادن جام مقدسِ (از گنجینه‌های مهم داستان‌های مرتبط با شاه آرتور) اطلاعات کاربران در دسترس بازاریاب‌ها و کسب‌وکارها. با استفاده از این اطلاعات نه‌تنها می‌توانید کارهایی را که کاربران انجام می‌دهند زیر نظر بگیرید؛ بلکه می‌توانید به آنچه برایشان جالب‌توجه است (چیزهایی که دوست دارند و چیزهایی که نه) پی ببرید؛ می‌توانید از شغل کاربران مطلع شوید و حتی از اطلاعاتی شخصی‌تر، مثل اینکه مجردند یا متأهل.

شبکه‌های اجتماعی

در کنار اینها، استفاده از شبکه‌های اجتماعی مزیت دیگری برای کسب‌وکارها دارد و آن، امکان شکل‌دادن ارتباط بلندمدت با مخاطبان است؛ ردوبدل‌کردن پیام با کاربرانی که به کسب اطلاعات بیشتر درباره کسب‌وکار تمایل دارند؛ ارتباطی که نتیجه مستقیم آن جلب‌اعتماد کاربران و وفاداری آنها به برند است.

در شبکه‌های اجتماعی تاحدامکان به کامنت‌های کاربران زیر مطالبتان پاسخ دهید. برقراری ارتباط با کسانی که وقتشان را صرف صحبت‌کردن با شما می‌کنند، به آنها این احساس را منتقل می‌کند که قدردان وقتی که صرف این کار کرده‌اند هستید و به آنها بها می‌دهید.

همچنین نزد دیگرانی که پاسخ‌های شما به کامنت‌ها را می‌بیینند، ارزش بیشتری خواهید یافت؛ آنها این ذهنیت را پیدا می‌کنند که کسب‌وکاری متعهد دارید و همیشه در دسترس هستید. به بیان بهتر پی می‌برند که انسان‌هایی واقعی کسب‌وکارتان را اداره می‌کنند، نه ماشین‌آلاتی که فقط به‌دنبال سود بیشترند.

۵. پرداخت به‌ازای کلیک

در ادامۀ معرفی المان‌های اصلی دیجیتال مارکتینگ و یافتن پاسخ سؤال دیجیتال مارکتینگ شامل چیست، به پرداخت به‌ازای کلیک می‌رسیم؛ تبلیغ اینترنتی مبتکرانه‌ای که امکان ورود ترافیک مستقیم به وب‌سایت‌ها را فراهم می‌کند. کسب‌وکاری که برای تبلیغ پرداخت به‌ازای کلیک سرمایه‌گذاری می‌کند، تنها زمانی ملزم به پرداخت هزینه خواهد بود که کاربران روی تبلیغ کلیک کنند.

پرداخت به‌ازای کلیک از سال ۲۰۰۰ معرفی شد و از آن زمان تاکنون، دنیای تبلیغات را دستخوش تحولی عظیم کرده است. این شیوه تبلیغات، راهکاری در اختیار صاحبان کسب‌وکار می‌گذارد که با استفاده از آن می‌توانند با صرف حداقل هزینه، تبلیغاتشان را به‌طور مستقیم در دیدرس مشتری‌های ایدئالشان قرار دهند. همچنین می‌توانند با استفاده از آن، اطلاعات ارزشمندی در‌باره مشتری‌ها کسب کنند.

تبلیغات پرداخت به‌ازای کلیک در انواع مختلف قابل‌دسترسی است. شناخته‌شده‌ترین انواع آن گوگل ادز (Google Ads) و تبلیغات فیسبوک (Facebook adverts) هستند (و نیز تبلیغات اینستاگرام/ Instagram adverts). در ادامه توضیحات مختصری درباره هریک از اینها خواهیم داد.

گوگل ادز چطور کار می‌کند؟

گوگل ادز با کلمات و عبارات کلیدی کار می‌کند؛ به این معنا که کلمه یا عبارتی را مشخص می‌کنید و تبلیغات پرداخت به‌ازای کلیک را برای آن فعال می‌کنید. هرگاه کاربران آن کلمه یا عبارت را جست‌وجو کنند، لینک صفحه شما در صدر فهرست صفحه اول نتایج نمایش داده خواهد شد.

تبلیغات فیسبوک چطور کار می‌کند؟

در تبلیغات فیسبوک، تبلیغ موردنظرتان به مخاطبانی که شما در فیسبوک و اینستاگرام انتخاب می‌کنید، نشان داده خواهد شد. انتخاب مخاطبان در این دو شبکه اجتماعی براساس برخی ویژگی‌ها صورت می‌گیرد. در ادامه می‌توانید تعدادی از آنها را ببینید:

 • موقعیت جغرافیایی؛
 • علایق؛
 • شغل؛
 • وضعیت تأهل؛
 • صفحه‌های موردعلاقه کاربران (صفحه‌هایی که لایک می‌کنند)؛
 • گروه‌هایی که کاربران در آنها عضویت دارند و… .

تمرکز اصلی در این نوع از تبلیغات بر مشخصات پروفایل‌های فیسبوک و اینستاگرام کاربران است و باتوجه‌به آن شناسایی می‌شوند.

۶. ایمیل مارکتینگ

در پایان بررسی سؤال دیجیتال مارکتینگ و معرفی این موضوع، به ایمیل و بازاریابی ازطریق آن می‌رسیم.

میانگین نرخ بازشدنِ (open rate)* بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ ۲۴٫۷۹درصد و نرخ تبدیل آن هم ۴٫۱۹درصد است.

*نرخ بازشدن (open rate): درصد کسانی که ایمیل‌های ارسالی را باز می‌کنند.

آنچه ایمیل مارکتینگ را متمایز و تبدیل به انتخابی مناسب می‌کند، این است که کاربران و مخاطبان شما پیش از آنکه ایمیلی دریافت کنند، باید در وب‌سایتتان عضو شوند. قانون‌های جدید وضع‌شده (GDPR (General Data Protection Regulation (مقررات محافظت از داده‌های عمومی) این مسئله را ضروری و اجتناب‌ناپذیر کرده است.

کسانی که در وب‌سایت شما عضو شده‌اند، از قبل به این موضوع آگاه‌اند که ایمیل‌هایی ازطرف شما برایشان ارسال خواهد شد؛ بنابراین می‌شود برداشت کرد که به انتخاب خودشان می‌خواهند بیشتر از فعالیت‌های شما اطلاع داشته باشند و مرتبط بمانند.

مزیت دیگر ایمیل مارکتینگ امکاناتی است که برای شخصی‌سازی ایمیل‌های ارسالی در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد. محتوای شخصی‌سازی‌شده به شما کمک می‌کند تا یک سروگردن بالاتر از رقبایتان بایستید و شانس بیشتری برای موفقیت پیدا کنید.

نرخ تبدیل ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده، در مقایسه با ایمیل‌هایی که به‌شکل کلی برای مجموعه‌ای از مخاطبان فرستاده می‌شود، تا شش‌برابر بیشتر است. استفاده مؤثر از این ویژگی نقش بسزایی در بهبود عملکرد فعالیت‌ها در دیجیتال مارکتینگ خواهد داشت.

دیجیتال مارکتینگ چگونه کار می‌کند!

دیجیتال مارکتینگ چگونه کار می‌کند!

پس از آشنایی با تاریخچه دیجیتال مارکتینگ و اینکه یاد گرفتید اصلا معنی دیجیتال مارکتینگ چیست باید بدانید چرا استفاده از این روش مدرن امروزه فراگیر شده و اهمیت زیادی برای کسب و کارها و صاحبان مشاغل دارد.

بازاریابی دیجیتال در واقع به استفاده از تاکتیک‌ها و کانال‌های دیجیتالی اشاره دارد که مشتریان هر بیزینسی بیشترین زمان خود را در آن می‌گذرانند.

برای این هدف راه وب‌سایت‌ها و بروشورهای اینترنتی زیادی طراحی شده‌اند و روش‌های آنلاین زیادی برای معرفی و ارتباط با مشتریان به صورت آنلاین وجود دارد.

یکی از بهترین روش‌هایی که امروزه به عنوان روشی مفید، کارآمد و بسیار موثر شناخته می‌شود، بازاریابی دیجیتال از طریق محتوا است.

به این صورت که صاحبان مشاغل می‌توانند محتواهای مفیدی در راستای کار خود و با توجه به سوالات و مشکلات و اطلاعاتی که مخاطبینشان نیاز دارند، محتوایی آماده کنند و آن را در وبلاگ‌ها یا وب‌سایت‌ها قرار دهند و یا به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مخاطب بگذراند و یا در رسانه‌های اجتماعی نشر دهند و این گونه مشتریان را از طریق این محتواها به سوی کسب و کار و وبسایت فروش خود هدایت کنند.

بهینه سازی موتورهای جستجوگر یا سئو، که شاید به وفور نیز نام آن را شنیده باشید نقش مهمی در عملکرد بازاریابی و شناخت محتوای شما به مخاطب دارد.

فرآیند سئو با بهینه سازی محتوای سایت شما به گونه‌ای که برای موتورهای جستجوگر گوگل نیز جذاب باشد انجام می‌شود و نتیجه نهایی نیز این است که وبسایت شما با توجه به محتوا و کلمات کلیدی که دارد، رتبه بهتری در گوگل خواهد داشت و در صفحات اول گوگل نمایش داده می‌شود و در نتیجه ترافیک بیشتری دریافت خواهید کرد.

با توجه به اینکه امروزه تقریبا ۷۰ درصد از مردم موضوعات خود را در جستجوگر گوگل سرچ می‌کنند، استفاده از این روش می‌تواند در شناساندن شما و تجارتتان به مخاطب فوق العاده موثر واقع شود.

در همین راستا می‌توانید راحت‌تر مخاطبینی را که به دنبال خدمات و محصولاتی که شما ارائه می‌دهید هستند را به سوی خود جذب کنید و در واقع بازاریابی بهتری برای کسب و کار خود به کار بگیرید.

به علاوه می توانید از انواع محتوا برای جذب مخاطبتان استفاده کنید و برای مثال مطالبی در وب سایت‌ها، وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی نشر دهید و کتاب‌های اینترنتی، عکس و ویدیو و پادکست و محتوای تبلیغاتی را با نام خودتان در اینترنت در دسترس عموم قرار دهید و از این طریق خودتان و تجارتتان را به همه معرفی کنید.

کلام آخر!

حال که می‌دانید دیجیتال مارکتینگ چیست و چه استراتژی‌هایی دارد، حتما از ضرورت وجود آن در کسب و کارها نیز تا حدودی اطمینان پیدا کرده‌اید.

وقت آن رسیده که اگر شما هم کسب و کاری دارید برای بازاریابی دیجیتالی خود برنامه ریزی کنید و کمپین‎هایی موثر برای تبلیغات و شناساندن برند خود به مخاطبین تشکیل دهید و با در نظر گرفتن بازار هدف و مشتریان خود روش مناسبی را برای بازاریابی و فروش محصولات خود به صورت آنلاین پیدا کنید.

منابع:

https://www.lyfemarketing.com/blog/how-digital-marketing-works/

https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_marketing#History

https://blog.hubspot.com/marketing/what-is-digital-marketing

https://www.webkick.co.uk/blog/what-does-digital-marketing-involve

https://digitalmarketinginstitute.com/blog/2018-04-19-7-essential-skills-every-digital-marketer-should-know

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.