همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ

0

بازاریابی دیجیتال، آنلاین مارکتینگ، تبلیغات اینترنتی… مهم نیست با چه نامی آن را می‌شناسید؛ این روزها بازاریابی آنلاین برای شرکت شما یک مساله مهم است. خوب یا بد، استفاده از اینترنت در طول دهه گذشته بیش از دو برابر شده و این تغییر بر نحوه ی خرید محصولات و تعامل مردم با کسب و کارها تاثیر گسترده‌ای گذاشته است. پس باید تاریخچه دیجیتال مارکتینگ را بدانیم که البته کار آسانی نیست و دانستن تاریخچه دیجیتال مارکتینگ هم می‌تواند در این مسیر به ما کمک کند که در مطلبی دیگر به آن می‌پردازیم.

پیش از آنکه جلوتر برویم باید این نکته را در نظر بگیرید که دانستن همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ تقریبا کار غیرممکنی است. چرا؟ زیرا وقتی به خوبی بدانیم که دیجیتال مارکتینگ چیست، متوجه می‌شویم که با یکی از پویاترین حوزه‌های کسب و کار مواجه هستیم که هرگز از پیشرفت باز نمی‌ایستد و همواره در حال توسعه و بهبود خود است. پس به اندازه بدانید اما متوجه باشید که همه چیز را نمی‌دانید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

شاخه‌ای از بازاریابی بوده و راهی برای برقراری ارتباط و تاثیرگذاری بر مشتریان بالقوه ی شماست. تفاوت این نوع بازاریابی در آن است که به صورت آنلاین با مشتری ارتباط برقرار می‌کنید و بر آنها تاثیر می‌گذارید.

اساسا به هرگونه تلاش یا دارایی بازاریابی آنلاین اشاره دارد. بازاریابی از طریق ایمیل، تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک ، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و حتی وبلاگ نویسی همه از نمونه‌های برجسته ی بازاریابی دیجیتال هستند. این نوع بازاریابی باعث معرفی شما به افراد شده و آنها را متقاعد می‌کند که از شما خرید کنند. اما منظور از دارایی‌های بازاریابی دیجیتال چیست؟

دارایی‌های بازاریابی دیجیتال

در راستای یافتن پاسخ دیجیتال مارکتینگ چیست، باید با مفهومی مانند دارایی آن هم آشنا شویم. تقریبا هر چیزی می تواند جزو دارایی‌های بازاریابی دیجیتال باشد. کافی است یک ابزار بازاریابی باشد که از آن به صورت آنلاین استفاده می‌کنید. با این تعریف، بسیاری از افراد نمی‌دانند که چه تعداد دارایی بازاریابی دیجیتال در اختیار دارند. در اینجا چند نمونه از این دارایی‌ها را مرور می‌کنیم:

وبسایت شما

  • دارایی‌های مربوط به برند (لوگو، نماد ، کلمات اختصاری و غیره)
  • محتوای ویدیویی (تبلیغات ویدئویی، دموی محصول و غیره)
  • تصاویر (اینفوگرافیک، عکس محصول، عکس شرکت و غیره)
  • محتوای نوشته شده (پست‌های وبلاگ، کتاب‌های الکترونیکی، توضیحات محصول، توصیفات و غیره)
  • محصولات یا ابزارهای آنلاین (SaaS، محتوای تعاملی و غیره)
  • نقدها و بررسی‌ها
  • صفحات شبکه‌های اجتماعی

شما هم به خوبی می‌دانید که موارد اشاره شده، تنها بخش کوچکی از دریای دارایی‌های بازاریابی دیجیتال هستند. اما بیشتر دارایی‌ها در این چند دسته جای می‌گیرند. در عین حال، بازاریابان باهوش همواره به دنبال روش‌های جدیدی هستند تا به صورت آنلاین به مشتری‌های بالقوه دسترسی پیدا کنند. پس این فهرست، همواره در حال رشد است.

استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال

فهرست استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال نیز مدام در حال پیشرفت است. پس از آنکه دانستید دیجیتال مارکتینگ چیست، خودتان به راحتی می‌توانید استراتژی‌های آن را تشخیص بدهید. اما ما در اینجا به برخی از استراتژی‌های متداول‌تر در کسب و کارها اشاره می‌کنیم:

تبلیغات به ازای هر کلیک

تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) اصطلاحی گسترده است و شامل هر نوع بازاریابی دیجیتال می‌شود که در آن شما برای هر کاربری که روی یک تبلیغ کلیک می‌کند، هزینه پرداخت می‌کنید. به عنوان مثال، Google AdWords نوعی تبلیغات PPC به نام “تبلیغات جستجوی پولی” است. Facebook Ads نوعی دیگر از تبلیغات PPC به نام “تبلیغات پرداخت شده در شبکه‌های اجتماعی” است.

تبلیغات جستجوی پولی

گوگل، بینگ و یاهو همه این امکان را به شما می‌دهند تا تبلیغات متنی را در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) انجام بدهید. تبلیغات جستجوی پولی یکی از بهترین روش‌ها برای هدف قرار دادن مشتریان بالقوه‌ای است که فعالانه در جستجوی محصول یا خدماتی مانند شما هستند.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

اگر نمی‌خواهید برای نشان دادن در SERP هزینه بپردازید، می‌توانید با استفاده از بهینه سازی موتور جستجو (SEO) صفحات یا پست‌های وبلاگ در سایت خود را به صورت عالی رتبه‌بندی کنید. در این روش لازم نیست برای هر کلیک هزینه‌ای بپردازید. اما دریافت یک صفحه برای رتبه بندی معمولا به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد.

تبلیغات پولی در شبکه‌های اجتماعی

اکثر پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، پینترست و اسنپ چت به شما این امکان را می‌دهند تا در سایت آنها تبلیغ کنید. تبلیغات پولی در شبکه‌های اجتماعی برای ایجاد آگاهی در میان مخاطبانی که ممکن است از وجود کسب و کار، محصول یا خدمات شما مطلع نباشند بسیار مناسب است.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

مانند سئو، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نیز روشی رایگان و ارگانیک برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک یا توییتر برای بازاریابی تجارت شما است. باز هم مانند سئو، بازاریابی ارگانیک تجارت شما در شبکه‌های اجتماعی به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد اما در طولانی مدت می‌تواند نتایج بسیار ارزان‌تری را برای شما به ارمغان بیاورد.

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) هنر و دانش بهبود تجربه کاربر آنلاین شماست. در اکثر مواقع، کسب و کارها از CRO استفاده می‌کنند تا از ترافیک وبسایت موجود خود، کانورژن بیشتری (هدایت، چت، تماس ، فروش و غیره) بگیرند.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یکی دیگر از اصطلاحات نسبتا گسترده‌ی بازاریابی دیجیتال است. هر نوع بازاریابی دیجیتال با استفاده از دارایی‌های محتوایی (پست‌های وبلاگ، اینفوگرافیک، کتاب‌های الکترونیکی، ویدئوها و…) را بازاریابی محتوا می‌گویند که برای ایجاد آگاهی از برند یا ایجاد کلیک، هدایت یا فروش استفاده می‌شود.

تبلیغات بومی (native)

تا به حال برایتان پیش آمده که پس از خواندن یک مقاله و در انتهای آن، فهرستی از مقاله‌های پیشنهادی را ببینید؟ این همان تبلیغات بومی است. در بیشتر موارد، این پیشنهادات از جنس بازاریابی هستند زیرا از محتوا برای جذب کلیک استفاده می‌کنند. البته گاهی اوقات این پیشنهادها با مقاله‌ای که مطالعه کرده‌اید در یک موضوع نمی‌گنجند که خب البته هدف از این نوع تبلیغ هم همین است!

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ قدیمی‌ترین شکل بازاریابی آنلاین است که هنوز هم جواب می‌دهد. اکثر بازاریاب‌های دیجیتال از ایمیل مارکتینگ برای تبلیغ تخفیفات ویژه، برجسته‌سازی مطالب (اغلب به عنوان بخشی از بازاریابی محتوا) یا تبلیغ رویدادی استفاده می‌کنند.

بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته به معنای پرداخت هزینه به شخص دیگر، برای تبلیغ محصولات و خدمات شما در وبسایت (شخص یا کسب و کار) آنهاست.

مشکلات رایجی که بازاریابی دیجیتال می‌تواند آنها را حل کند

این از معنی دیجیتال مارکتینگ و پاسخ به سوال دیجیتال مارکتینگ چیست. اکنون باید بدانیم که برای بهینه سازی استراتژی‌های بازاریابی، دیجیتال اجباری است. بازاریابی دیجیتال می‌تواند به شما کمک کند تا مخاطبان خود را بشناسید، اطلاعات مهمی در مورد آنها بیاموزید و معیارهایی را ارائه دهید که به تیم بازاریابی شما اعتبار می‌دهد. اما چه نوع مشکلاتی و چه راه حلی؟

مشکل: من برای شروع کار مخاطب خود را به اندازه کافی نمی‌شناسم.

شناخت مخاطبان به زمان نیاز دارد. هرچند احتمالا تیم بازاریابی شما تیپ شخصیتی مخاطب را تعریف کرده است و این تعریف بسیار کاربردی است. اما ممکن است مصرف کنندگانی که فعالانه وقت خود را در اینترنت می‌گذرانند، طبق پیش بینی شما رفتار نکنند. به همین دلیل لازم است زبان مختلفی را با اهداف مختلف امتحان کنید و به خاطر داشته باشید که توصیف‌گرهای خاصی باعث جذب افراد مختلف و قرار دادنشان در چرخه‌ی خرید می‌شود. خودتان را با مخاطبانتان هماهنگ کرده و اعتباری ایجاد کنید که شما را از رقبا متمایز می‌کند.

مطلب پیشنهادی: دانش مشتری‌شناسی

مشکل: کانال‌های خود را برای SEO بهینه نکرده‌ام

صرف نظر از موقعیتتان در فرآیند بازاریابی، مهم است که درک درستی از بهترین روش‌های SEO داشته باشید. SEO علاوه بر بهبود رتبه بندی در موتور جستجو، می‌تواند آزمایش و بهینه سازی کمپین شما را تقویت و پشتیبانی کند تا مطمئن شوید که محتوای با کیفیت و ارزشمندی را ارائه می‌دهید که مشتریان بالقوه شما به آن نیاز دارند و می‌خواهند.

مشکل: استراتژی برای شبکه های اجتماعی ندارم

صرف نظر از اینکه می‌خواهید استراتژی ارگانیک یا پولی یا ترکیبی از این دو برای توسعه در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید، داشتن نوعی بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی مهم است. در عین حال که شبکه‌های اجتماعی برای برندینگ و تعامل بسیار عالی هستند، می‌توانند کانال مفیدی برای تبلیغات بازاریابی دیجیتال نیز باشند. یک سکو و صدای ثابت پیدا کنید، صبور باشید و با افزایش فالوئرهایتان، تاثیر تبلیغاتتان نیز افزایش می‌یابد.

مشکل: تیم بازاریابی من تک بعدی است

ایجاد ساختارهای چابک و سیال بسیار مهم است. مشتری‌های شما معطل شما نمی‌مانند تا تبلیغتان را دیده و از شما خرید کنند. بنابراین تیم بازاریابی باید بتواند عملکرد چند گانه داشته و خود را در کانال‌های مختلفی گسترش بدهد تا بتواند مشتری‌ها را در همه جا پوشش بدهد. در هر شبکه و کانال اجتماعی، مخاطبان مختلف با انتظارات مختلفی وجود دارد؛ به همین دلیل، برای هرکدام باید بازاریابی متفاوتی را در نظر گرفت. این تفاوت می‌تواند در لحن، تصویرسازی، پیشنهادها و حتی زمان ارائه تبلیغ باشد.

مشکل: برای ارائه گزارش مبتنی بر معیارهای تعیین شده تحت فشار هستم

بازاریابی دیجیتال، حوزه‌های گسترده‌ای از معیارها را پشتیبانی می‌کند. اما این معیارها باید با دقت انتخاب شوند. در هر مورد، بسته به نوع مخاطبان و کانال ارتباطی که انتخاب کرده‌اید، معیارهای متفاوتی وجود دارد. این نکته را در نظر داشته باشید، با تعیین اهداف برای هر کانال کار را آغاز کنید. و معیارهایی را انتخاب کنید که بالادستی‌های شما به آنها علاقه‌ی بیشتری دارند.

آیا بازاریابی دیجیتال در موبایل متفاوت است؟

پاسخ کوتاه: بله! و احتمالا تصور خود شما هم همین بوده که بازاریابی دیجیتال در موبایل با بازاریابی دیجیتال روی دسکتاپ بسیار متفاوت است. در حقیقت، اکنون که تقریبا همه چیز در مورد دیجیتال مارکتینگ را بررسی کردیم، باید به نکات ظریف آن هم بپردازیم.

امروزه این تفاوت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا تلفن‌های هوشمند اکنون وسیله اصلی مردم برای تعامل با اینترنت هستند. از آنجاییکه حدود ۶۰ درصد از فعالیت‌های اینترنتی از طریق تلفن های هوشمند انجام می‌شود، انتقال از دسکتاپ به موبایل، تاثیر بسیار زیادی در بازاریابی آنلاین خواهد داشت.

صادقانه بگویم، در دنیای بازاریابی دیجیتال امروز، ایده ی خوبی است که تصور کنیم مردم در تلفن همراه با تبلیغات شما روبرو می‌شوند و در صورت لزوم می توانید استراتژی هایتان را برای دسکتاپ نیز تطبیق بدهید. علاوه بر بهینه سازی تبلیغات برای تلفن همراه، مهم است که به تجربه‌ی کاربر از سایت و لندینگ پیج خودتان هم فکر کنید. مطمئنا وبسایت شما در دسکتاپ زیبا به نظر می‌رسد، اما چک کردن آن در تلفن همراه غیرممکن باشد، درصد قابل توجهی از ترافیک وب خود را از دست می‌دهید. حداقل باید کاری کنید که وبسایت روی موبایل کار کند؛ اما ایده آل آن است که، کاربر در تلفن خود تجربه‌ی خوبی از وبسایت شما داشته باشد.

این داستان ادامه دارد…

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، دنیای بازاریابی دیجیتال حد و مرز مشخصی ندارد. بنابراین تمام نکات ریز و درشت آن را نمیتوان در یک مقاله گنجاند. در این مطلب از هفته نامه شنبه شما را با مفاهیم کلی از دیجیتال مارکتینگ آشنا کردیم. اما برای درک هرچه بیشتر موضوع و عمیق شدن در مباحث بازاریابی دیجیتال، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا مطالب زیر را دنبال کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.