داستان آمازون؛ از گاراژ تا بزرگ‌ترین وب‌سایت تجارت آنلاین

0

داستان آمازون داستان جالبی است. یکی از بزرگ‌ترین برندهای تاثیرگذار خرده‌فروشی که کار خود را از یک گاراژ خانگی آغاز کرد و امروز تبدیل به محبوب‌ترین غول‌‌ خرید آنلاین شده است. این شرکت روزبه‌روز محصولات بیشتری را در سایت فروش خود گنجاند و سعی در رفع گستره‌ی بیشتری از نیازها کرد. امروزه شما هر چیزی که نیاز داشته باشید را می‌توانید از آن خریداری کنید. آمازون محصولات زیادی را نیز تحت نام برند خود به بازار عرضه می‌کند. آیا از تاریخچه بزرگ‌ترین خرده‌فروشی مبتنی بر اینترنت جهان، چیزی می‌دانید؟ این برند جهانی که دست کمی از داستان‌های جذاب هالیوودی ندارد و اکنون جهان را به تصخیر خود درآورده است. با ما در ادامه این مقاله همراه بمانید تا سری به ماجرای شنیدنی این برند بزنیم:

تاریخچه تاسیس

در جولای سال ۱۹۹۴ شرکتی با نام Cadabra توسط جف بزوس؛ بنیان‌گذار اصلی برند، تاسیس شد. این نام، اولین انتخابی بود که برای یک فروشگاه اینترنتی کتاب که محل اصلی آن در سیاتل واشنگتن بود، برگزیده شد اما پس از این‌که متوجه شباهت نام آن با کلمه‌ی « cadaver» شدند، به سرعت این اسم را عوض کرده و نام دیگری را برای روایت‌گری در داستان برند آمازون که برگرفته از رودخانه‌ای به همین نام در آمریکای جنوبی است، انتخاب کردند. جف بزوس و همکارانش در دو ماه اول فعالیت خود، چیزی نزدیک به ۲۰هزاردلار درآمد در هفته‌ کسب کردند. این استقبال و رشد فروش، خود بهانه‌ای شد تا آمازون از آن فروشگاه کوچک اینترنتی فروش کتاب، امروز به یکی از بزرگترین فروشگاه‌های زمینه تجارت آنلاین تبدیل شده است.
ابتدا جف بزوس از ترنر داکورث برای طراحی آرم کمک خواست. اولین مارک تجاری آمازون تعبیر بسیاری دقیقی از نام آن داشت؛ تصویری از رودخانه‌ در پس‌زمینه آبی و عنوانی که خود را «بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی زمین» معرفی می‌کرد. حرف A با شکل رودخانه‌ای در اسم آمازون و رنگ آبی دریایی، اولین آرمی بود که این برند با آن وارد بازار شد.

 

تغییر و تحولات آرم از ۱۹۹۷ تا به امروز

آمازون با تصویر رودخانه‌ای که تداعی‌گر هویت اصلی این نام بود، آن‌قدرها مورد تایید قرارنگرفت. انتقاد‌های بسیاری به آن وارد شد و این بهانه‌ای شد برای اصلاح و جایگزینی دیگری برای برند اصلی شرکت.
کارشناسانی مانند Jaenichen و Russell معتقد بودند این مناسب‌ترین آرمی نیست که بتوان برای شرکتی مانند آمازون آن‌ را قبول کرد. به عقیده‌ی Jaenichen، رودخانه‌ای که در تصویر قراردارد چیزی است که می‌تواند روی هرچیزی قرارگیرد و هرگز شخصیتی را منتقل نمی‌کند. او می‌گفت: « این تصویر نشانه‌هایی از داستان آمازون است اما در واقع دعوت از مصرف‌کننده‌ و مخاطب برای خرید، بخشی از این داستان نیست.»
همه‌ی این‌ها بهانه‌ای شد برای انجام تغییر و تحولات در طراحی اولیه‌ای که به عنوان اولین رسمی شناخته می‌شد. بعد از آن Amazon.com لوگوای بود که در مدت کوتاه مورد آزمایش قرار گرفت اما این هم همه‌ی آن‌چیزی نبود که باید لوگوی شرکت از داستان آمازون می‌گفت! در سال ۱۹۹۸  یک لوگو معرفی شد که با حروف بزرگ مورد آزمایش قرار ‌گرفت و از حرف بزرگ «O»  در نام خود استفاده می‌کرد. این لوگو نیز مورد حمایت و توجه همگانی قرار نگرفت و پس از گذشت مدتی جایگزین دیگری برای خود دید.

از a تا z در آمازون

آخرین لوگو، روایت‌گری از A تا Z در آمازون

پس از چند مرحله تغییر و تحول در لوگو، شکل ساده‌تر لوگوی فعلی در سال ۲۰۰۰ معرفی شد. این آرم، لبخندی را با خط زرد نشان می‌دهد که از A آمازون شروع می‌شود و با یک فلش در Z به پایان می‌رسد. این لبخند پیشنهاد ترنر داکورث بود. لبخند آمازون به اندازه‌ی خود آرم قابل تشخیص است. سال ۲۰۱۲ آرم فعلی با یک لبخند نارنجی رنگ، رسمی‌ترین شکل خود را پیدا کرد و تا به امروز این آرم، در بخش اصلی داستان آمازون گنجانده شد. این آرم آنقدر با آمازون مترادف شده که مانند پُلی احساس راحتی و اعتماد را به میان خود و مشتریان برقرار می‌کند. منحنی زیر آن نیز نشان دهنده‌ی لبخند حاکی از رضایت مشتری‌های این برند است که که از A تا Z همه چیز در آمازون پیدا می‌شود!
اکنون آمازون تلاش می‌کند از یک شرکت تجارت الکترونیکی فراتر رفته و فعالیت خود را خارج‌ از مرز‌های اینترنت به پیش برد. آمازون حالا دیگر تنها یک فروشگاه کتاب‌فروشی آنلاین نیست. تبدیل به بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین جهان با ۱۰۰ میلیون مشترک شده است.
آمازون امروز به یکی از بزرگ‌ترین مارک‌های جهانی تبدیل شده است که دارای حضور چندملیتی با دفاتر و امکاناتی از قبیل دفتر مرکزی، مراکز تحقیق، مراکز توسعه نرم‌افزار، پردیس‌ها و خرده‌فروشی‌ها است.
آمازون، در ردیف تاثیرگذارترین نیروهای اقتصادی و فرهنگی جهان

این شرکت که از مدل‌های کسب‌وکار اولیه بازار تا کنون است، در حال حاضر یک شرکت فناروی چندملیتی با تمرکز بر تجارت الکترونیکی، محاسبات ابری، جریان دیجیتال و هوش مصنوعی فعالیت می‌کند. آمازون به همراه گوگل، اپل و فیس‌بوک یکی از  چهار شرکت‌ بزرگ فناوری به حساب می‌آید که از آن‌ها به عنوان تاثیرگذارترین نیروهای اقتصادی و فرهنگی جهان یاد شده است.
آمازون محصولات و خدمات فناوری خاص خود را از جمله بارگیری و پخش فیلم، موسیقی و کتاب‌های صوتی از طریق سرویس Amazon Prime Video ،Amazon Music و شرکت‌های تابعه Audible توسعه داده است.

خریدن الکسا

آمازون برای رشد و پیشرفت خود و همچنین ارائه بهتر خدمات، شرکت‌های مختلفی را خریداری کرد که باعث توسعه‎‌ی شرکت می‌شد. از جمله‌ی این کارها، خریدن سایت الکسا بود.
سایت الکسا در سال ۱۹۹۶ به عنوان یک شرکت مستقل فعالیت خود را آغاز کرد. این وب‌سایت اطلاعات مرتبط به ترافیک هرسایت را بررسی می‌کند و در ماه حدود ۶.۵ میلیون بازدید کننده دارد. الکسا در سال ۱۹۹۹ توسط این برند خریداری شد. آمازون الکسا (Amazon Alexa) که به عنوان ساده‌ی الکسا شناخته می‌شود، یک دستیار مجازی است که برای اولین بار در بلندگوهای هوشمند Amazon Echo و Amazon Echo Dot مورد استفاده قرارگرفت و در داستان آمازون به عنوان اولین خرید این برند شناخته شد.

آمازون اکو
این دستیار صوتی قادر به تعامل صوتی، پخش موسیقی، تهیه لیست کارها، تنظیم آلارم، پخش پادکست‌ها، پخش کتاب صوتی و … است.

 Blue Origin، رویای فضایی جف

جف زمانی که به مدرسه می‌رفت همیشه رویای این را داشت که یک کارآفرین فضایی شود اما شاید خودش هم فکرش را نمی‌کرد که روزی راوی داستان برند آمازون باشد.. او در کودکی معتقد بود که آینده‎‌ی بشریت در این سیاره وجود ندارد. همین بهانه‌ای بود که در سال ۲۰۰۷ جف به سراغ سرمایه‌گذاری در یک شرکت هواوفضای مستقر در سیاتل به نام BlueOrigin برود.

آمازون بلو اوریجین
این یک دانش همگانی است که آینده‌ی نسل بشر در گرو گسترش صنعت فضایی با مدلی به‌صرفه‌تر و ورای زمین است؛ به این معنی که دوران راکت‌های پرخرج و پرهزینه قدیمی تمام شده است.
شرکت Blue Originزمانی تنها یک پروژه تحقیقاتی سِری بود و حالا راکت و سیستم‌های پرتاپ راکت تولید می‌کند. بلو اورجین که به سرعت در حال توسعه است و قراردادهای تجاری زیادی پیش روی خود می‌بینید، قصد دارد در آینده مرسولات پستی و توریست به فضا اعزام کند.

ربات‌های بسته‌بندی سفارشات

حتما برای شما جالب است بدانید انبار این شرکت از قفسه‌های چهارگوش با اجناس بی‌شماری پر شده است که در گذشته کارمندان این شرکت، با قدم زدن میان قفسه‌ها اجناس مورد نظر مشتری‌ها را پیدا می‌کردند. امروز اما کارمند‌ان و نیروهای انسانی، جای خود را به ربات‌ها داده‌اند. این ربات‌ها توسط کامپیوترها هدایت می‌شوند، قفسه‌ها را مرتب می‌کنند و قفسه‌ی مورد نظر را برای کارگران می‌آورند. ربات‌ها قفسه‌ها را به گونه‌ای مرتب کرده‌اند و نظم بخشیده‌اند که اجازه می‌دهند اجناس بیشتری درکنار هم قرار گیرند و نظم بیشتری برقرار شود. هوش مصنوعی ربات‌ها به آن‌ها کمک می‌کند قفسه‌های مورد نظر از اجناس را سریع‌تر از کارمندان انسان پیدا کنند و آن‌هایی که خالی شده‌اند را برای پرشدن مجدد، بهتر تشخیص می‌دهند.

آمار کلی آمازون

داستان آمازون در سال‌های خرید موفق به کسب جایگاه دومین شرکت تریلیون دلاری بعد از اپل شده است. این شرکت تغییراتی در صنعت تجارت آنلاین داشته. همچنین در کنار این تغییرات، تحولاتی اساسی در رویکرد، اطلاعات مردم‌شناختی، پیشرفت‌های فناوری و ترجیحات مشتری ایجاد کرده است.
در ماه اکتبر ۲۰۱۹، اطلاعات مالی خود را برای سه ماهه سوم سال اعلام و به اطلاع علاقه‌مندان خود رساند.

  • جریان نقدینگی عملیاتی این شرکت در دوازده‌ماه گذشته‌ی سال ۲۰۱۹ با رشد ۳۳% به ۳۵.۳ میلیارد رسید. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۱۸ برابر با ۲۶.۶ میلیارد دلار بوده است.
  • جریان نقدینگی آزاد کمپانی بزرگ از ۱۵.۴ میلیارد دلار به ۲۳.۵ میلیارد دلار افزایش یافت.
  • فروش خالص با افزایش ۲۴ درصدی به ۷۰ میلیارد دلار رسید که در مدت مشابه سال گذشته، ۵۶.۶ میلیارد دلار بود.
  • در سال ۲۰۱۹ درآمد عملیاتی به ۳.۲ میلیارد دلار رسید.
  • آمارها نشان می‌دهد درآمد خالص طبق آخرین آمار به ۲.۱ میلیارد دلار رسیده است.

میزان رشد بازار آمازون

در دوسال اخیر آماری از میزان افزایش اندازه بازار توسط این برند منتشر شد. در سال ۲۰۱۸، درآمد آمازون به میزان ۳۱ درصد افزایش یافت. این رشد در مقایسه با رشد ۲۳ درصدی درآمد گوگل، بسیار چشم‌گیر بود.
سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۹، آمازون در آمار فروش خود، رشد ۱۷ درصدی را گزارش کرد که معادل ۵۹.۷ میلیارد دلار درآمد بود.

در سال‌های اخیر شاهد رشد ثابت درآمد خالص خود بود. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۵ درآمد شرکت ۱۰۷میلیارد دلار،  سال ۲۰۱۶، ۱۳۵ میلیارد دلار، سال ۲۰۱۷، ۱۷۷ میلیارد دلار، سال ۲۰۱۸، ۲۳۲ میلیارد دلار و در  جولای سال ۲۰۱۹ ارزش بازار به ۹۹۳ میلیارد دلار در آمارها گزارش شد.

رشد ثابت درآمد خالص آمازون

طبق آمار به جز کتاب، خدمات و نوشیدنی، آمازون کاتالوگی از ۱۲ میلیون محصول دارد که ۳۵۳ میلیون محصول در بازار به فروش می‌رسد.

مهم ترین بخش های درآمدزا برای آمازون

میزان فروش محصولات آمازون

محصولات متنوعی در سایت به فروش می‌رسد. محصولات الکترونیک کالاهایی هستند که بیشترین میزان فروش در سایت را به خود اختصاص داده‌اند. بعد از آن‌ها کفش و جواهرات، خانه و آشپزخانه، زیبایی و مراقبت شخصی، کتاب، موبایل و وسایل جانبی، فیلم و تلویزیون، لوازم حیوانات ورزش و فعالیت‌های بیرونی، غذا و خرواکی، قطعات اتومبیل و لوازم جانبی به همراه لوازم کودک در لیست فروش سایت قرار دارد.

میزان فروش محصولات آمازون

آمازون انتخاب اول برای خرید

طبق آمارها ۶۶درصد مشتریان برای جست‌وجو در مورد یک محصول در اولین انتخاب خود به سایت آمازون سر می‌زنند. در حالی‌که ۲۰ درصد جست‌وجو برای یک محصول جدید در موتورهای جست‌وجو مانند گوگل، ۴ درصد در وب‌سایت برند‌ها، ۴ درصد به وب‌سایت فروشندگان و ۱ درصد در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود. این برتری نقطه‌ی قوت داستان برند آمازون است که آن‌ را در رده‌ی بهترین انتخای قرار داده است.
آمازون مرجع بسیاری از مشتریان آمریکایی، برای چک‌کردن نظرات خریداران در مورد محصول است.این سایت در سال ۲۰۱۸ از لحاظ سرچ‌ محصول پیشی گرفت و در پایان سال، ۵۴ درصد میزان رشد سرچ محصول در آمازون و ۴۸ درصد آمار جست‌وجوی گوگل بود.
۴۳ درصد مشتریان روی تبلیغات آمازون در اینترنت کلیک می‌کنند و از میان کلیک‌ها ۷۶ درصد گوگل، ۴۹ درصد فیس‌بوک، ۲۱ درصد اینستاگرام، ۱۴ درصد توییتر و ۱۲ درصد پینترست به ترتیب، آمار تبلیغاتی کلیکی را به خود اختصاص داده‌اند.

آمازون پرایم

آمازون پرایم (amazon prime) سرویس اشتراکی آمازون است که کاربران با پرداخت حق عضویت می‌توانند از تخفیف‌های بیشتری بهره‌مند شوند. سال ۲۰۰۵ آمازون به هدف این‌که بتواند اجناس خود را در دو روز به دست مشتریان خود در آمریکا برساند، این بخش را راه‌اندازی کرد.
۱۱جولای در تقویم به عنوان روز آمازون پرایم نام‌گذاری شده و در این روز انواع مختلفی از پیشنهادات ویژه را به کاربران این سرویس ارائه و هدیه می‌دهد.

سرویس اشتراکی پرایم، با دادن امتیازاتی همچون حمل‌ونقل رایگان، استریم‌ ویدیو‌ها، سرویس‌های متنوع به بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر و تخفیفات روز آمازون پرایم، باعث شد به سرعت از رقبای خود پیشی بگیرد و به یکی از محبوب‌ترین وب‌سایت‌های تجارت آنلاین تبدیل شود.

آمازون پرایم

وضعیت کنونی آمازون پرایم

تعداد کارمندان تمام وقت شرکت در سال ۲۰۱۱ حدود ۶۰ هزارنفر اعلام شد و در آخر سال ۲۰۱۶ تعداد کارمندان به ۱۸۰هزار نفر رسید. مجموع افراد کارمند تمام‌وقت و پاره‌وقت این شرکت در دنیا، به ۳۰۶هزار و ۸۰۰ نفر می‌رسد.
آمازون در سال‌های اخیر به فکر گسترش دادن زیر‌ساخت‌های خود است که باعث شده در چندسال اخیر دستگاه‌های پخش تلویزیون، بلندگو‌های هوشمند مجهز به دستیار صوتی الکسا و تلفن‌های هوشمند خودش را به بازار عرضه کند.
گرچه که عرضه تلفن‌های هوشمند آمازون به بازار با موفقیت‌های چندانی روبرو نبود و توان برآوردن توقعات را نداشت اما جف بزوس در این‌باره نوید انتشار خبرهای جدید را داده است و به گفته‌ی او تیم سخت‌افزاری برند، درحال کارکردن روی این موضوع هستند.
درواقع رشد برند تنها به تجارت الکترونیکی آن خلاصه نمی‌شود. خدمات رایانش ابری این شرکت حدود ۸ میلیارد دلار برای آن‌ها درآمد داشته است و در آینده نیز شاهد اختراعات و ارائه‌ی سرویس‌های جدیدی از طرف این شرکت خواهیم بود که این می‌تواند صفحه‌ای جدید از داستان آمازون باشد.
بزوس در یکی از مصاحبه‌هایش عنوان کرد: «شرکت‌هایی که دنبال تجربه کردن چیزهای جدید نیستند و با آغوش باز از شرکت‌ها استقبال نمی‌کنند، در نهایت دریک موقعیت ناامیدکننده قرارخواهند گرفت.».

فعالیت‌های خیرخواهانه و انسان‌دوستانه آمازون

در بخش‌های زیادی از داستان برند آمازون ، رد فعالیت‌های خیرخواهانه‌ را پیدا می‌کنید. The Climate Pledge برنامه‌ای بود که از طرف آمازون در راستای معاهده‌ی پاریس و کاهش میزان دی‌اکسید کربن تولیدی معرفی شد. به این منظور تعداد صد‌هزار وسیله نقلیه برقی برای تحویل کالا سفارش داده شد که این عدد به عنوان بزرگترین سفارش وسایل نقلیه برقی در کل تاریخ است.از دیگر کارهای خیرخواهانه و انسان‌دوستانه آمازون سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جنگل‌سازی و اقلیمی در سرتاسر جهان است که قصد دارد تا مبلغ صدمیلیون‌دلار به این کار اختصاص دهد.  همچنین آمازون متعهد شده که تا سال ۲۰۲۴ به ۸۰درصد و تا سال ۲۰۳۰ به صددرصد انرژی تجدیدپذیر، دست پیدا کند.
در شش شهر آمریکا نمایشگاه‌های شغلی توسط آمازون برپا شد تا ۳۰هزار فرصت شغل دائمی در بخش‌های مختلف اداری، فناوری و انبارداری این شرکت را معرفی کند و پس از آن ۲۰۸هزار تقاضای شغلی در آمریکا را دریافت کرد.
در حال حاضر، آمازون هزینه برگزاری کلاس‌های علوم کامپیوتر در بیش از ۲۰۰۰ دبیرستان در سرتاسر ایالات متحده را تأمین می‌کند. این برنامه که به نام «مهندس آینده آمازون» شناخته شد، دانش‌آموزان را از کودکی تا زمان رسیدن به سن اشتغال، مورد تربیت و آموزش قرار می‌دهد. اغلب آماری که دانش‌آموزان این پروژه را شامل می‌شود از جوامع محروم آمریکا هستند و به آن‌ها کمک می‌شود تا برای به‌دست آوردن مشاغلی در حوزه علوم کامپیوتری آموزش ببینند. این برنامه همچنین در انگلستان نیز راه‌اندازی شده و ۵۰ معلم علوم کامپیوتر در دبیرستان را آموزش می‌دهد و کارگاه‌های رباتیک را برای ده هزار دانش آموز برگزار می‌کند.

جمع‌بندی

داستان برند آمازون بزرگ‌ترین کسب‌وکار آنلاین جهان که این روزها در رده‌ی بهترین‌های دنیا قرارگرفته است؛ داستانی متفاوت و جذاب داشت. جف بزوس تنها به کار در یک زمینه و فروش کتاب‌های آنلاین قانع نشد و همواره درتلاش است راهی هموارتر و بهتر برای پیشرفت و روند روبه‌جلوی این برند خلق کند. با وجود تمام پیش‌رفت‌ها و درآمد‌های روزافزون این فروشگاه بزرگ، جف بزوس و دست‌اندرکاران این برند، هیچ‌گاه حضور در جامعه و کارهای خیرخواهانه را فراموش نکردند و سعی دارند آمازون را نه تنها به عنوان یک چهره‌ی تجاری بلکه  با اهمیت قائل شدن برای نیروی انسانی و طبیعت، بیش از پیش میان مردم و جوامع محبوب نگه‌دارند. سوالاتو نظرات خود را در این‌باره با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.