تاریخچه امازون؛ از گاراژ تا بزرگ‌ترین وب‌سایت تجارت آنلاین

این روزها دیگر کسی نمی‌پرسد سایت آمازون چیست. اما همیشه هم اینطور نبوده. آمازون تاریخچه پر فراز و نشیبی برای رسیدن به موفقیت داشته است.

0

همه ما به خوبی می‌دانیم که شرکت آمازون چیست یا بهتر بگویم، سایت آمازون چیست. اما از تاریخچه امازون هم چیزی می‌دانیم؟ در ابتدا بد نیست تا یک تعریف کمی رسمی از شرکت آمازون داشته باشیم: یک شرکت فناوری مستقر در امریکا که بر تجارت الکترونیکی، رایانش ابری، جریان دیجیتال و هوش مصنوعی تمرکز دارد و در کنار گوگل، اپل، مایکروسافت و فیسبوک، یکی از پنج شرکت برتر صنعت فناوری اطلاعات امریکا به حساب می‌آید.

آمار و ارقام

جف بزوس، بنیادنگذار آمازون این شرکت را در سال ۱۹۹۴ و با هدف فروش آنلاین کتاب تاسیس کرد اما امروز به خوبی می‌دانیم که انواع و اقسام محصولات توسط آمازون به فروش می‌رسد. محبوبیت آمازون تا جایی پیش رفت که در سال ۲۰۱۵، آمازون توانست فروشگاه‌های زنجیره‌ای معروف والمارت را پشت سر گذاشته و رتبه‌ی او را کسب کند. آمازون همچنین بیشترین درآمد را در میان شرکت‌های اینترنتی در جهان دارد.

یک برند متنوع

شرکت آمازون صرفا یک سایت خرده‌فروشی نیست و در طول زمان، در بازارهای دیگری نیز سرمایه‌گذاری کرده و به موفقیت هم رسیده است. پرایم ویدیو، آمازون موزیک، تی‌ویچ و انتشارات آمازون از دیگر برندهای این شرکت بزرگ هستند. اگر اهل فیلم و سریال باشید پس حتما با آمازون استودیو هم آشنایی دارید. گودریدز، سایت محبوب کتاب‌بازها نیز به آمازون تعلق دارد.

نام

در تاریخچه امازون، نام آن داستان جالبی دارد. آمازون از ابتدا با این نام شناخته نمی‌شد. بزوس کار خود را با نام Cadabra آغاز کرد اما مشابهت این کلمه با cadaver (به معنای جسد) باعث شد پس از مدتی نام آمازون را برای آن انتخاب کند. آمازون بزرگترین رودخانه دنیاست و او می‌خواست مانند آمازون، شرکتش بزرگترین باشد. تا اینجای کار که تا حدود زیادی به هدف خود نزدیک شده است. آغاز شدن کلمه آمازون با اولین حرف زبان انگلیسی نیز، دیگر انگیزه بزوس برای انتخاب این نام بود. او می‌خواست همه جا اول باشد!

لوگو

لوگوی شرکت آمازون از سال ۱۹۹۵ تا کنون تغییرات بسیار زیادی داشته است. اما این تغییرات عمده تا سال ۲۰۰۰ بود و پس از آن، تغییرات کمی ایجاد شد تا به لوگویی که امروزه آمازون را با آن می‌شناسیم رسید. در لوگوی نهایی، یک لبخند دیده می‌شود که از A آغاز شده و به Z ختم می‌شود. اشاره‌ای ملموس به همه‌گیر بودن آمازون و رضایتی که برای کاربر ایجاد می‌کند. اشاره‌ای به تاریخچه امازون!

توسعه توسعه توسعه

به نظر می‌آید جف بزوس هیچگاه نمی‌خواهد دست از تلاش بردارد. این نکته را به خوبی می‌توان در تاریخچه امازون مشاهده کرد. بزوس در سال ۱۹۹۹ به سراغ وبسایت الکسا رفت و اولین برند خریداری شده توسط آمازون را ثبت کرد. الکسا یک وبگاه تجزیه و تحلیل ترافیک وب است که کار خود را از سال ۱۹۹۶ آغاز کرده بود. نام الکسا از نام کتابخانه معروف شهر اسکندریه (الکساندریا در انگلیسی) گرفته شده و این سایت تلاش داشت منبع اصلی داده در اینترنت باشد.

یک الکسای دیگر

در راستای توسعه الکسا، آمازون الکسا، معروف به الکسا نیز تولید شد. الکسا یک دستیار مجازی است که برای اولین بار در بلندگوهای هوشمند Amazon Echo و Amazon Echo Dot مورد استفاده قرار گرفت. این دستیار قابلیت تعامل از طریق صدا داشته، می‌تواند فهرست کار و زنگ هشدار تنظیم کند. همچنین توانایی پخش پادکست، کتاب صوتی، پخش پیش بینی آب و هوا، ترافیک، مسابقه‌های ورزشی و… را نیز دارد.

رقابت با ایلان ماسک؟

بزوس از دیرباز آرزوی کشف فضا بود و با Blue Origin در تلاش است تا به آرزوی خود را محقق کند. این شرکت هوافضا در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد و به دنبال راه‌هایی برای سفر ارزان قیمت و همگانی به فضا است. بزوس در Blue Origin بر فرود و صعود عمود موشک‌های راکت تمرکز کرده و همین نکته‌ها این تصور را ایجاد کرده که می‌خواهد قدم به قدم همزمان با ایلان ماسک و اسپیس ایکس، فضا را فتح کند. همچنین در سال ۲۰۱۹ این شرکت اعلام کرد در پروژه‌ای به نام Blue Moon به دنبال ایجاد فناوری برای صعود دوباره و برگشت‌پذیر به ماه است.

این روزها همه می‌دانیم که سایت آمازون چیست. اما تاریخچه امازون و داستان آمازون، داستان عجیبی است. این شرکت با چنان سرعتی به پیش می‌رود که سخت می‌توان آمار و ارقام دقیقی از رکوردشکنی‌های آن ارائه داد و مطمئن بود که چند ماه بعد، همین رکوردهای جدید نیز شکسته نشده باشند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.