۵ تکنیک دیجیتال مارکتینگ ۲۰۲۲ که سودآورند

0

مهم نیست که شما یک استارتاپ هستید یا یک برند جاافتاده، بازاریابی هیچ گاه برای شما متوقف نمی شود و باید به صورت رود در تارو پود کسب و کار شما جریان داشته باشد. بر این اساس هیچ گاه نباید فرآیند بازاریابی را متوقف کنیم. در دنیای پر رقابتی که امروز با آن مواجه هستیم تنها در یک فرآیند بازاریابی موفق است که می توانیم موجبات رشد کسب وکارمان را فراهم کنیم. براساس استراتژی های موفق بازاریابی در سال ۲۰۲۲ ما باید به صدای مشتریانمان گوش دهیم و به نیاز آنها پاسخ دهیم. براین اساس ۵ مورد از این استراتژی های بازاریابی (Marketing strategy) که می تواند به رشد کسب وکارتان کمک کند شامل موارد زیر است:

استراتژی های بازاریابی

۱. دیتایی را که در سایتتون تولید می‌شود همچون طلا بدانید.

همواره کسب وکارها نیاز دارند استراتژی های جدیدی را برای ارتباط موثرتر با مشتریان خود به کار بگیرند. این به این معنی است که شما به عنوان یک صاحب کسب وکار بر روی یک کوه طلا نشسته اید که به راحتی به آن دسترسی دارید. منظور از کوه طلا همانا دیتایی است که براساس رفتار مشتری در سایت شما بر جای مانده است. اگر بخواهیم دقیقتر شویم منظور تمام داده هایی که در مشتری هنگام خرید از سایت، پر کردن پرسشنامه، نظرات مشتریان و غیره از خود به جای می گذارد. این دیتاها به دو دلیل بسیار باارزشند و همچون طلا می مانند، اول اینکه شما همواره به آن دسترسی دارید و در واقع صاحب آن هستید و دوم اینکه بهترین راهی است که بتوانید مشتریان ایده آل خود را بشناسید.

شما می توانید با استفاده از این دیتاها درک خود را در مورد مشتریان بالا ببرید و براساس عملکرد آنها در سایت محتوا تولید کنید و حتی رفتار آنها را پیش بینی کنید. بر همین اساس پیشنهاد می شود که اگر موفقیت کسب و کار شما به آنالیز این دیتاها بستگی دارد از این فرصت استفاده کنید و هر قطره را که از این ظرف طلا چکیده می شود دریابید.

۲. از یادگیری ماشین در فرآیند بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید.

وقتی در مورد دیتاهای دسته اولی که در سایت کسب وکار شما صحبت کنیم، شاید اولین چالشی که به ذهن می رسد این باشد که چطور می توان این دیتاها را مدیریت و آنالیز کرد. خب یک راه این است که از نیروهای متخصص در حوزه دیتا آنالیتیک استخدام کنید تا این افراد متخصص به پردازش داده ها و اطلاعات بپردازند و استراژی هایی را که می تواند منجر به موفقیت کسب وکار شما براساس رفتار مشتریان می شود به شما پیشنهاد دهند. اما هوش مصنوعی و فناوری AI کار را برای شما ساده تر کرده است و در کسری از ثانیه می توانید با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین رفتار مشتریان را آنالیز و تحلیل کنید.

به زبان ساده، یادگیری ماشین یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است که به سیستم ها کمک می کند بدون دخالت انسان یاد بگیرند. به عبارت بهتر یادگیری ماشین به شما کمک می کند که متوجه شوید که یک مشتری چه زمانی ممکن است که بر روی دکمه تبلیغات کلیک کند و یا چه زمانی ممکن است که از سایت خرید کند.

۳. بر روی شخصی سازی تمرکز کنید.

همه ما علاقه داریم خاص و ویژه باشیم، این در مورد مشتریان کسب وکار ما هم صادق است. تحقیقات نشان میدهد که مشتریان از کسب وکارهایی که به ویژگی ها و علاقه مندی های آنها بیشتر توجه می کنند و براساس نیازهای آنها خدمات یا محصولات خود را ارائه می دهند بیشتر خرید می کنند. علاوه بر این اگر شما خدمات و محصولات خود را برای مشتریان شخصی سازی کنید احتمال اینکه آنها تمایل داشته باشند مجددا از شما خرید کنند بیشتر است. بر اساس یک تحقیق در آمریکا مشخص شده است که ۶۶ درصد یا دو سوم مشتریان انتظار دارند که کسب وکارها انتظارات و نیازهای آنها را به صورت اختصاصی درک کنند. از طرف دیگر نزدیک به همین درصد یعنی ۶۸ درصد کسب وکارها نیز این همراهی را در شناخت انتظارات و نیازهای مشتریان خود نشان داده اند. حالا شما چگونه می توانید که تجربه منحصر به فردی را برای مشتری خود در وبسایت ایجاد کنید؟ چند پیشنهاد برای شما داریم:

  • از بازگشت مشتریان به سایت خود با تصاویر و پیام های منحصر به فرد استقبال کنید.
  • با استراتژی های بازاریابی مجدد و پویا (Dynamic Remarketing) برای مشتریانی استفاده کنید که در خرید مردد هستند و قبلا از سایت شما بازدید کرده اند و مجدد به سایت برگشته اند.
  • محتوای ایمیل را با تصاویر و توضیحات محصولاتی که مشتریان شما در گذشته جستجو یا خریداری کرده اند، شخصی سازی کنید.

این تکنیک‌های شخصی‌سازی و دیگر تکنیک‌های شخصی‌سازی می‌توانند به شما کمک کنند تا مشتریان را جلب کنید و در آنها نسبت به برند خود وفاداری ایجاد کنید.

۴.حریم خصوصی مشتری را در اولویت قرار دهید.

براساس پژوهشی که در آمریکا انجام شده است حدود ۸۰ درصد مردم آمریکا این نگرانی را دارند که اطلاعات آنها توسط شرکت ها چطور استفاده می شود. بر همین اساس اقدامات حفظ حریم خصوصی آنلاین ممکن است خاری در چشم برندها باشد ولی این خواسته ای است که مشتریان از کسب وکارها انتظار دارند. پس کسب وکارها موظف هستند که روش های جدیدی را برای پیش بینی رفتار مشتریان در سایت خود اتخاذ کنند بدون اینکه از اطلاعات شناسایی مشتریان استفاده کنند.

هدف گذاری متنی یکی از این روش هاست. به این صورت که تبلیغات کاملا مرتبط با محصولی که قبلا به مشتری فروخته شده است نشان دهیم. یک روش دیگر این است که به مشتریانی که این اجازه را می دهند که از اطلاعات شخصی شان استفاده کنیم تخفیف بدهیم. باید در نظر داشته باشیم که این نوع از مشتریان انتظار دارند که خدمات مشتریان را در سطح بالاتری نسبت به سایر مشتریان در ازای استفاده از اطلاعات شخصی شان در خریدهای مجدد خود از سایت دریافت کنند.

۵. به تولید ویدئوهای کوتاه در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام توجه کنید.

بر هیچ کس پوشیده نیست که ویدئو می تواند منجر به دلدادگی در مشتری شود و او را به خرید ترغیب کند. این تاثیر در ویدئوهای کوتاه و بسیار کوتاه که در شبکه های اجتماعی منتشر می شود بسیار بیشتر است و نباید از تولید این ویدئو در معرفی محصولات و خدمات خود غافل شوید. از طرف دیگر باید براساس سلیقه مشتریان و شناختی که از آنها پیدا می کنید شبکه اجتماعی مناسبی را برا انتشار محتوای ویدئویی خود انتخاب کنید. اینستاگرام یکی از شبکه های اجتماعی است که طیف گسترده ای از مخاطبان را بین رده سنی ۲۵ تا ۴۴ سال در خود جای داده است و می تواند گزینه مناسبی برای انتشار ویدئوهای کوتاه برای کسب و کار به حساب بیاید.

حرف آخر

مهم نیست که هر کدام از استراتژی های معمول مانند برند، محصول یا بیزینس مدل به عنوان ابزار شما برای ایجاد تمایز به رقبا بوده است. اگر کسب وکار شما آنلاین است لازم است که از استراتژی های بازاریابی برای سودآوری بیشتر استفاده کنید البته نیاز نیست همه این روش ها همزمان استفاده شود بلکه مهم این است که هر کدام به خوبی و آگاهانه اعمال شوند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.