define معرفی برترین و جدیدترین پادکست‌های سال 2021 در دنیا |هفته‌نامه شنبه
انتخاب سردبیر پادکست های استارتاپی رادیو شنبه

برترین پادکست‌های سال 2021 

The best podcasts of 2021

با وجود تمام ناملایمات اخیر، سال‌2021 سال پررونقی برای دنیای پادکست‌ها بود. به جرأت می‌توان گفت پادکست دیگر بستری رو‌به‌رشد به‌شمار نمی‌آید؛ بلکه پلتفرمی کاملا رشد یافته است که بیشتر حول محور شرکت‌های بزرگی همچون Spotify، iHeartMedia و Apple می‌چرخد. اگرچه نمی‌توان درمورد سرنوشت پادکست‌های مستقل با اطمینان سخن گفت، اما همچنان می‌توان به آینده‌ پادکست‌های تجاری و نیز خانگی امیدوار بود.

در حال حاضر پادکست‌های بسیار زیادی برای گوش‌دادن در اختیار دارید که امر یافتن و انتخاب یک پادکست عالی را دشوار می‌کند. اگر برای این مشکل به دنبال یک گزینه‌‌ منحصربه‌فرد هستید، ممکن است ناامید شوید زیرا در سال گذشته هیچ پادکستی به‌تنهایی نتوانسته از رقبای خود فاصله‌ معناداری کسب کند. البته این حقیقت اهمیت چندانی ندارد چون همچنان پادکست‌های جذاب بسیاری برای گوش‌دادن وجود دارند.

اما به‌هرحال فراوانی پادکست‌های موجود کار انتخاب یک مجموعه از پادکست‌های برتر را سخت می‌کند. هرچقدر دنیای پادکست‌ها رشد می‌کند، ژانرها و سلیقه‌ها نیز با تنوع بیشتری روبه‌رو می‌شوند. هدف اصلی چنین لیست‌هایی این است که کار انتخاب پادکست‌های مناسب را برای مخاطب راحت‌تر کند. همچنین هرکدام از این پادکست‌ها ویژگی‌های جالب‌توجهی دارند که دانستن آنها خالی از لطف نیست.

لیست بهترین پادکست‌های سال 2021

معرفی برترین و جدیدترین پادکست‌های سال 2021 در دنیا

Suspect

ژانر «جنایت واقعی» همواره از گونه‌های پرطرفدار ادبیات و سینما بوده که محبوبیت آن به دنیای پادکست‌ها نیز راه یافته است. در سال گذشته پادکست Suspect (مظنون) یکی از موفق‌ترین پادکست‌های این ژانر بوده است. در این پادکست، Matthew Shaer و Eric Benson پرونده‌ حل‌نشده‌‌ قتل Arpana Jinaga را بررسی می‌کنند که در شب هالووین سال 2008 در آپارتمان خود واقع در شهر ردموند ایالت واشنگتن به قتل رسید. این مجموعه تمام ویژگی‌های یک پادکست جنایی را ارائه می‌کند. شامل یک ادعای بحث‌برانگیز راجع به یک مظنون که هرگز شناسایی نشد. «ساسپکت» به‌ویژه در نیمه‌‌ دومش با گذشتن از چارچوب داستان‌گونه‌‌ خود بسیار قوی ظاهر می‌شود و به نتایج عملکرد ضعیف سیستماتیک پلیس می‌پردازد.

A***hole Country

این دفتر خاطرات خوش‌ساخت روایتگر سرگذشت زنی غنایی-آمریکایی با نام مستعار Afia Kaakyire است که پس از سفر به کشور مادری خود غنا، با پرسشی سرنوشت‌ساز مواجه می‌شود: آیا باید در آمریکا بماند ‌یا در وطنش غنا زندگی خود را از نو بسازد؟ کمتر پادکستی را پیدا می‌کنید که راوی آن با نام مستعار فعالیت کند. در مورد این پادکست (کشور عوضی) این موضوع نقش مهمی ایفا می‌کند: داستان راوی ارتباط تنگاتنگی با هویت واقعی او دارد و فاش‌شدن آن زندگی او را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

Story Time with Seth Rogen

سث روگن می‌توانست درست مثل پادکست‌های سایر سلبریتی‌ها به‌سادگی روبه‌روی یک میکروفون بنشیند و پادکستی نصفه و نیمه ضبط کند؛ اما درعوض به کمک Richard Parks III و دعوت از سلبریتی‌ها و حتی افراد عادی، سعی می‌کند تا یکی از خاطرات و داستان‌های زندگی آنها را با هیجانی سینماگونه روایت کند. نکته‌‌ مهم اینکه هرکدام از این داستان‌ها برای افراد بازگوکننده اهمیت زیادی دارد هرچند ساده به‌نظر بیایند.

Maintenance Phase

در سال 2021 پادکست «مرحله‌‌ مراقبت» با اجرای Aubrey Gordon (نویسنده) و Michael Hobbes (ژورنالیست) آغازی تأثیرگذار داشت. این پادکست به تندی به عقاید اشتباه رایج در دنیای سلامت، تناسب اندام و بدن انسان می‌تازد و توانسته با تأکید بر اهمیت تحقیق در چنین مسائلی، به‌سرعت در ردیف برترین پادکست‌های حوزه‌‌ سلامت و تناسب اندام قرار بگیرد. 

Through the Cracks

در این پادکست جنایت واقعی، Jonquilyn Hill به تحقیق و تفحص در پرونده‌‌ ناپدید‌شدن Relisha Rudd، دختربچه‌‌‌ 8 ساله‌ سیاه‌پوست در گرمخانه‌ای در واشنگتن‌دی‌سی‌ می‌پردازد. او به‌خوبی ساختار اصلی کلاسیک این ژانر را حفظ و به یک تحقیق نافذ مبدل می‌شود و عملکرد این خدمات اجتماعی را زیر سوال می‌برد. «از میان شکاف‌ها» این روایت تکان‌دهنده را شخصیت‌زدایی نمی‌کند. هرچند راوی تلاش می‌کند تا بر تصویر کلی تمرکز کند؛ اما این مصیبت انسانی همواره پیش‌روی مخاطب قرار می‌گیرد.

Anything for Selena

پادکست «هر چیزی برای سلینا» درست در ابتدای سال‌2021 عرضه شد. در این پادکست 9‌قسمتی، Maria Garcia به بازبینی آثار موزیسین فقید Selena Quintanilla-Pérez می‌پردازد. این پادکست در دو زبان انگلیسی و اسپانیایی، عناصر ژانرهای مستند و زندگینامه را در هم می‌آمیزد و اهمیت وجود تنوع نژادی در رسانه‌ها را یادآوری می‌کند.

The Ezra Klein Show

چند‌سالی هست که «نمایش اِزرا کلاین» منبع قابل اتکایی برای یافتن مصاحبه‌های افراد مشهور بوده است که در آغاز در قالب پادکستی از Vox Media پخش می‌شد. با اجرای مجدد این نمایش توسط نیویورک‌تایمز مشخص شد که هنوز می‌تواند موفق عمل کند. ازرا کلاین در این پادکست با مهمانان خود درمورد موضوعات روز و علایق شخصی خود صحبت می‌کند. در سری جدید این نمایش، گفت‌وگوها جنجالی و جسورانه‌تر هستند و تا پایان سال‌2021 تعداد مخاطبان آن رو به افزایش بوده است. سوال اصلی این گفت‌وگوها این است که پس از اتمام دوران ریاست جمهوری ترامپ چطور می‌توان طرز فکر مردم را بازسازی کرد؟

Spectacle

برخی معتقدند «نمایش تلویزیونی واقع‌نما» (Reality Show) با فاصله‌‌ زیاد از درام‌های فاخر، سیتکام‌های روز و برنامه‌های خبری شبکه کابلی، تأثیرگذارترین قالب برنامه‌های ساخته‌شده در تلویزیون آمریکا‌ست. Mariah Smith در پادکست Spectacle (منظره) به‌طور خلاصه تاریخ تلویزیون واقع‌نما را بررسی می‌کند. ابتدا آغازگر این ژانر از برنامه‌ها یعنی An American Family (ساخته‌‌ شبکه‌‌ PBS در دهه 70 میلادی)  را معرفی می‌‌کند و سپس به عناوین گوناگونی از برنامه‌های تلویزیونی این ژانر از ابتدا تا کنون می‌پردازد. اسمیت با تیزبینی برنامه‌های کلیدی این ژانر همچون The Real World، Keeping Up With the Kardashians و The Great British Bake Off را بررسی می‌کند و به اهمیت رسانه‌ها در بازنمایی تصویر واقعی جامعه تأکید می‌کند.

The Line

برای شنیدن پادکست The Line سه دلیل را پیش روی شما می‌گذاریم؛ اول اینکه مستندی صوتی و خوش‌ساخت است که به اتهامات وارده بر Eddie Gallagher (افسر سابق یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا) مبتنی بر جنایت جنگی می‌پردازد که با وجود محافظه‌کاری فاکس‌نیوز خبرساز شده بود. این پادکست از پرونده‌ای جنجالی برای تأکید بر مسائلی حتی بسیار مهم‌تر استفاده می‌کند، یعنی نیروی نظامی مدرن آمریکا، اهداف این سربازان و مسائل اخلاقی و انسانی که در سازمان‌های نظامی آمریکا وجود دارد. دوم، این پادکست ساخته‌‌ Dan Taberski مستندساز بااستعداد است که پادکست‌هایی همچون Missing Richard Simmons، Surviving Y2K و Running from COPS را در کارنامه خود دارد. و اما دلیل سوم اینکه اپیزود نهایی The Line با اخباری جدید در داستان Eddie Gallagher همراه شده است که می‌تواند پاسخی برای معماهای آن باشد.

The Improvement Association

شعار تبلیغاتی این پادکست این است: «داستانی واقعی درباره تقلب انتخاباتی.» Zoey Chace در این برنامه 5 قسمتی به کارولینای شمالی سفر می‌کند تا درمورد پیامدهای یکی از اولین موارد تقلب انتخاباتی اثبات‌شده در تاریخ آمریکای مدرن تحقیق کند. در سال 2018 رقابت بر سر تصاحب کرسی‌های کنگره ایالت، به دلیل دست بردن در فرآیند رأی‌گیری غیرحضوری به کنار گذاشته‌شدن آرای نماینده حزب جمهوریخواه انجامید. هرچند مدتی از این رسوایی می‌گذرد، اما شکایات مبتنی بر تقلب همچنان باقی مانده‌اند و بنابر یافته‌های Chace دستمایه بازی‌های سیاسی شده‌ و توازن قدرت سیاسی در منطقه را بر هم زده‌اند. (می‌توانید حدس بزنید که این کشمکش‌ها به‌ضرر کسانی تمام شده که بیشتر به قدرت سیاسی نیاز دارند.)

9/12

دوباره به Dan Taberski برمی‌گردیم و پادکست جنایی دیگر او با نام «دوازده سپتامبر». او در این پادکست به پیامدهای حملات تروریستی 11سپتامبر برای جامعه‌‌ آمریکا می‌پردازد که تناسب خوبی با پادکست قبلی او (The Line) با محوریت جنایت جنگی در عراق دارد. اما می‌توان گفت بار احساسی این پادکست بسیار بیشتر است. پرسش‌هایی که در آن مطرح می‌شوند عبارتند از: حملات تروریستی 11سپتامبر چه تأثیری بر جو روانی مردم آمریکا گذاشت؟ آیا تمام واکنش‌های صورت‌گرفته توسط این کشور واقعاً اجتناب‌ناپذیر بوده است. این پادکست مجموعه‌ای از موضوعات مانند تئوری‌های توطئه، رواج وطن‌پرستی افراطی و سیاست‌های مرتبط با یاد‌آوری این حملات به مردم را دربر‌می‌گیرد.

Bandsplain

در دنیای امروز اسپاتیفای یکی از مهم‌ترین سرویس‌های پخش موسیقی به‌شمار می‌رود و عجیب نیست که دستی هم در تولید پادکست داشته باشد. یکی از رایج‌ترین قالب‌های پادکست ترکیب موسیقی و گفت‌وگو‌ست. در این نوع از پادکست‌ها میزبان قطعات کامل موسیقی موردنظر خود را در لابه‌لای گفت‌وگوهای خود پخش می‌کند. میزبان این پادکست Yasi Salek است و به کمک میمهانان و منتقدان به واکاوی مجموعه آثار گروه‌ها و هنرمندان پرطرفدار می‌پردازد.

A Slight Change of Plans

تیم تحریریه Apple Podcasts پادکست «کمی تغییر در برنامه‌ها» ساخته‌‌ Maya Shankar را به‌عنوان پادکست برگزیده‌‌ سال‌2021 انتخاب کرده است. مایا شنکار یک دانشمند علوم شناختی است که کارنامه‌‌ پرباری نیز دارد. او پیش از تأسیس «تیم مشاوره علوم رفتاری کاخ سفید» به‌عنوان اولین مشاور علوم رفتاری در سازمان ملل فعالیت می‌کرد. در این پادکست با استفاده از دانش خود در علوم شناختی و مهارت قصه‌گویی خود به مخاطبان خود کمک می‌کند تا بهتر با تغییراتی که در زندگی‌شان رخ می‌دهد مواجه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.