بازاریابی محتوا ، پادشاه سرزمین مارکتینگ

0

یکی از مهم‌ترین مفاهیم در مارکتینگ که به گسترش کسب و کارها و رونق آن‌ها می‌انجامد، بازاریابی محتوا است. بازاریابی برای محتوا یا در اصطلاح بین‌المللی آن، کانتنت مارکتینگ، می‌تواند به رشد و گسترش فعالیت‌ها در حوزه دیجیتال کمک کند. از همین رو این فعالیت پر اهمیت جایگاه ویژه‌ای نزد فعالان حوزه دیجیتال مارکتینگ دارد. همچنین مسیر همواری را برای جذب مخاطب فراهم می‌کند که شما را به سمت هدف و موفقیتتان می‌برد.

بازاریابی محتوا را بشناسیم

بازاریابی محتوا یکی از مهم‌ترین زیر مجموعه‌های بخش دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌رود. علی‌رغم تازگی و جوان بودن این مفهوم، کارکرد عملی آن در سال‌های بسیار دورتر در عصر اختراع دستگاه چاپ توسط گوتنبرگ دیده می‌شود.

رفته رفته و با پیشرفت‌های قابل توجه فناوری و تکنولوژی، این بخش از مارکتینگ نیز به صورت تخصصی معنا پیدا کرد و به یک رشته کاری بسیار مهم تبدیل شد. امروزه، بازاریابی در زمینه تولید محتوا طرفداران و متخصصان خاص خودش را دارد که به شکل ویژه‌ای به آن پرداخته‌اند.

کانتنت مارکتینگ(content marketing)، تعاریف زیادی دارد که در اینجا دو مورد از کامل‌ترین تعاریف آن را برایتان بازگو می‌کنیم:

« بازاریابی محتوا، فرایندی در بخش مارکتینگ به شمار می‌رود که در نهایت به تولید یک محتوای جذاب، گیرا و قابل قبول برای مخاطب منجر می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود که گروه مخاطبان هدف، اقدام‌های سودآوری برای تهیه و خرید فعالیت شما انجام دهند.»

تعریف دیگری ‌که درباره این مبحث وجود دارد این است که:« بازاریابی محتوا به سرعت نیاز مخاطبان خود را به کسب و دریافت اطلاعات برآورده می‌کند و برای آن‌ها ارزش می‌آفریند. این اقدام بدون آن که مشتری و یا مخاطب را برای تهیه و خرید تحت فشار قرار دهد، با موضوع درگیر می‌کند و در نهایت توسط او برگزیده می‌شود.»

بازاریابی در زمینه محتوا می‌تواند مجموعه متنوعی را در بر بگیرد که انواع عکس‌ها، فیلم‌ها و ویدیوهای آموزشی، تالیف و نوشتن و همچنین تولید پادکست را در بر می‌گیرد. بنابراین تاکید بر روی این نکته ضروری است ‌که کانتنت مارکتینگ تنها به یک شکل از تولید محتوا محدود نمی‌شود و دایره فعالیت آن گسترده است.

چرا بازاریابی محتوا اهمیت دارد

شاید تا به حال دیده باشید که کسب و کارها تا چه اندازه برای کانتنت مارکتینگ اهمیت قائل می‌شوند و برای آن وقت می‌گذارند. بسیاری از شرکت‌ها و صاحبان کسب و کار سعی می‌کنند با تشکیل یک تیم قوی و تخصصی از افراد ماهر، به این بخش از فعالیت‌هایشان رونق ببخشند.

در این بخش، دلایل اهمیت بازاریابی و مارکتینگ محتوا را برایتان می‌گوییم:

۱. جلب اعتماد مخاطبان

اولین و مهم‌ترین دلیل پرداختن به بخش محتوا و بازاریایی آن، جلب اعتماد مخاطب است. یک مخاطب، زمانی به سمت تهیه محصول و دریافت خدمات شما پیش می‌رود که محتوای تولید شده شما برای او ارزشمند باشد. از این طریق است که با شما ارتباط برقرار می‌کند و به سوی فعالیتتان جذب می‌شود. در نهایت محصول، کالا یا خدمات شما را تهیه و در موارد بسیار زیادی آن را به صورت رو در رو با دیگران تبلیغ می‌کند.

۲. آگاه ساختن دیگران درباره برند

از دیگر دلایل مهم پرداختن به بخش محتوایی و انجام مارکتینگ دقیق آن، آگاهی دیگران نسبت به برند و نام تجاری شماست. زمانی که یک محتوای خاص را درباره فعالیت خود تولید می‌کنید، در واقع به طور همزمان و غیرمستقیم، به معرفی برند و کسب و کارتان نیز می‌پردازید. این کار چشم‌انداز مناسبی را از کار شما در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

۳. بهبود سئو و کسب برتری در موتورهای جست‌و‌جوی اینترنتی

خوب است بدانید هنگامی که در استراتژی بازاریابی محتوا به تولید محتواهای با کیفیت، با توجه اصول سئو، بهینه‌سازی سایت و کلیدواژه‌ها می‌پردازید، در موتورهای جست‌وجوی اینترنتی جایگاه بالاتری نیز پیدا می‌کنید. در نتیجه، زمانی که سایت شما به دلیل محتوای قوی رتبه بالایی را کسب کرد، برتری خوبی را هم در موتورهای جست‌و‌جوی اینترنتی به دست می‌آورد.

۴. اشتراک گذاری محتواها توسط مشتریان وفادار

هنگامی که یک محتوای تولید شده، باکیفیت، جذاب و کاربردی باشد، مخاطبان نیز میل بیشتری برای اشتراک‌گذاری و تبادل آن دارند. در این صورت می‌توان گفت که بازدید از وب سایت شما و محتواهای موجود در آن نیز بیشتر می‌شود. در نتیجه مخاطبان بیشتری به سوی شما جذب می‌شوند. اشتراک‌گذاری محتواها می‌تواند در بسترهای مختلف از جمله ایمیل، فیسبوک، تلگرام یا اینستاگرام انجام گیرد.

۵. افزایش میزان بازگشت سرمایه

در روش‌های سنتی مارکتینگ، ممکن است علی‌رغم صرف تلاش بسیار، تنها بخش محدودی از سرمایه شما به سمتتان باز گردد. اما خوب است بدانید که چنانچه کانتنت مارکتینگ، درست اجرا شود و زمان مناسبی به آن اختصاص یابد، قادر است تا سه برابر حالت سنتی، سرمایه شما را به سویتان باز گرداند.

توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که برای نتیجه دادن این کار، باید صبور باشید و وقت و حوصله کافی اختصاص دهید.

۶. شناخت مخاطب

روی آوردن به استراتژی بازاریابی و تولید محتوا باعث می‌شود که شناختی خوب، بهینه و کارآمدی از مخاطبانتان به دست آورید. می‌توانید با سنجیدن کلمات کلیدی که توسط مخاطبان جست‌و‌جو شده‌اند، بخش مهمی از سوالات، دغدغه‌ها و علاقه‌مندی‌های آن‌ها را به کشف کنید. همچنین از طریق قرار دادن نشانی ایمیل و یا امکان نوشتن کامنت و نظر، در پایان مطالب تولیدی خود، قادر به برقراری ارتباط مستقیم و شنیدن نظرها و پیشنهادات آن‌ها شوید

حال که در مورد استراتژی اشاره شده در مورد استراتژی تولید محتوا هم اگاه شوید.

۷. برتری بر طراحی سایت

زمانی که سایت شما طراحی بسیار زیبایی دارد، بلافاصله توسط مخاطبان انتخاب می‌شود. اما جالب است که بدانید، ماندگاری در سایت و انتخاب آن توسط مخاطب،  از طریق محتوای ارزشمند اتفاق می‌افتد. پس باید توجه کنید که تولید محتوای باکیفیت، رمز جذب مخاطب به سمت سایت شماست.

۸. ارائه اطلاعات مفید به مخاطب

زمانی که مخاطب به دنبال جست‌و‌جوی یک کلیدواژه خاص در فضای اینترنتی است، ترجیح می‌دهد با سرچ کردن آن در زمان کوتاهی به نتیجه مطلوب خودش برسد. زمانی که به این هدف دست می‌یابد، نام تجاری و آرم برند شما را نیز به خاطر می‌سپارد. از این طریق برند شما و محصولات و خدماتتان نیز در حافظه مخاطب ثبت می‌شود. این کار باعث می‌شود که شما در خلال جست‌وجوهای مخاطبان، به شکل غیرمستیم به تبلیغ کسب‌و‌کار و برندتان نیز بپردازید.

بازاریابی محتوا / کانتنت مارکتینگ

چطور محتوای ارزشمند تولید کنیم

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، زمانی که مخاطب، محتوای شما را ارزشمند می‌شمارد، به سوی آن جذب می‌شوند و یا آن‌ها را به اشتراک می‌گذارد. در بازاریابی محتوا ، نوع محتوا و وقت گذاشتن برای تولید آن بسیار اهمیت دارد. پس در ادامه مطلب، ما را همراهی کنید تا تکنیک‌های تولید محتوای ارزشمند را یاد بگیرید:

۱. قراردادن جذابیت بصری در متن

گاهی اوقات پیش می‌آید که شما محتوای بسیار کاملی را تولید و منتشر کرده‌اید، اما همچنان فرایند کانتنت مارکتینگ به خوبی برایتان اتفاق نیفتاده است. خوب است بدانید که توجه به جذابیت بصری در متن می‌تواند این فرایند را کامل کند و شما را به هدفتان برساند. پس سعی کنید در مطالبتان از انواع عکس، نمودار، جدول و اینفوگرافی‌های درست و مرتبط استفاده کنید تا مخاطب، برند شما را انتخاب کند.

۲. توجه به این نکته که محتوا را برای چه کسی تولید می‌کنید

زمانی که می‌خواهید دست به تولید محتوا بزنید و از طریق آن کانتنت مارکتینگ خود را به درستی و در بالاترین سطح شکل دهید، باید به سطح مخاطبان توجه کنید.
حتما از خودتان بپرسید که این محتوا را برای چه کسی، در چه سن و سالی و با چه سطحی از دانایی تولید می‌کنید. به این صورت می‌توانید طبق سلیقه  علاقه مشترانتان عمل کنید.

۳. بهره‌گیری از تنوع

افرادی که مخاطب شما هستند، سلایق گوناگونی دارند. برخی از افراد، خواندن متن را ترجیح می‌دهند، بعضی‌ها علاقه‌مند به عکس هستند و گروهی نیز تماشای فیلم را ترجیح می‌دهند. سعی ‌کنید محتوایتان را در فرمت‌های گوناگون و تنوع بالا تولید کنید. در این صورت فرایند بازاریابی محتوا نیز هر چه بهتر و سریع‌تر برای کسب و کار شما اتفاق می‌افتد.

۴. انتخاب عنوان مناسب

گاهی اوقات پیش می‌آید که محتوای جذابی را تولید کرده‌اید اما مورد استقبال مخاطبان قرار نگرفته و یا بازدیدها و اشتراک‌گذاری آن کمتر از حد انتظار است. باید بدانید عنوان مناسب می‌تواند محتوای شما را برتری دهد. همچنین زمانی که از طریق سنجش کلیدواژه‌های انتخابی، عناوین مورد علاقه مخاطبانتان را بیرون کشیده و انتخاب می‌کنید، می‌توانید تاثیر آن را در استقبال از محتوایتان ببینید.

۵. گسترش مجراهای تولید محتوا

محتوای خودتان را در فضاهای گوناگون از جمله وب سایت‌ها، وبلاگ‌ها، فیسبوک، اینستاگرام، کانال‌های تلگرامی و … بارگذاری کنید تا تنوعی بالا و موثر از مخاطبان را در اختیار داشته باشید.

۶. ساده‌نویسی

استفاده از واژه‌های سخت و یا جملات طولانی بی سر و ته، در مدت زمان کمی مخاطب شما را خسته می‌کند و باعث می‌شود مطلبتان بدون توجه کافی، رها شود.
یادتان باشد ساده بنویسید تا مخاطب را به خوبی جذب کنید.

انواع بازاریابی محتوا

بر اساس آنچه که بیان شد، بازاریابی محتوا انواع مختلفی دارد که می‌توانید یک یا دو یا چند راه را برای انتشار محتوایتان انتخاب کنید.

۱. ویدیو

امروزه یکی از مجراهای پر طرفدار بازاریابی در محتوا ساخت ویدیو است‌. از آنجایی که تقریبا اینترنت در دسترس همه افراد قرار دارد و گوشی‌های تلفن همراه تماشای آسان آن را فراهم کرده‌اند، می‌توانید محتوایتان را از این طریق منتشر کنید. از راه ساخت ویدیو قادر هستید مخاطبان هدف خود را نسبت به برند و محتوای سایتتان درگیر کنید.

۲. اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌ها یکی از جذاب‌ترین راه‌های انتشار اطلاعات هستند که استراتژی کانتنت مارکتینگ را به خوبی پیش می‌برند. این نوع از بازاریابی محتوا با در اختیار گذاشتن محتوای تصویری، خلاصه و طبقه‌بندی شده، مخاطبان را به سمت خودش جذب می‌کند.

۳. اینفلوئنسر مارکتینگ

یک راه مفید و جذاب از نطر مخاطبان که امروزه به طرز قابل توجهی رایج شده، استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ است. تبلیغ و بازاریابی در محتوای شما توسط یک فرد خاص و اثرگذار، راه بسیار مناسبی برای طی مسیر موفقیت در مارکتینگ است.

۴. محتوای تولید شده از طریق کاربران

این روش هم یکی از جدیدترین روش‌هایی است که استراتژی بازاریابی محتوا را به شکل قابل توجهی آسان می‌کند. مخاطبان دوست دارند مطالبی را بخوانند که توسط افرادی مانند خودشان تولید شده است.

۵. انتشار کتاب‌های الکترونیک

اگر می‌خواهید مشتریان بالقوه خودتان را به گروه مشتریان بالفعل تبدیل کنید، باید به سوی انتشار کتاب‌های الکترونیک بروید‌‌. اینگونه کتاب‌ها که با محتوای شما هماهنگ است راهی موثر برای موفقیت در میدان بازاریابی محتواهای مدنظرتان به شمار می‌رود.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم با استفاده از منابع موجود و تحقیقات صورت گرفته در حوزه کانتنت مارکتینگ، آنچه را که برای شما مناسب و کارآمد است مطرح کنیم. بازاریابی در عرصه محتوا را می‌توان به پادشاه میدان مارکتینگ تشبیه کرد. این تشبیه شدت اهمیت این فعالیت را نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید در زمینه کاری، شرکت و برند خود به یک نام آشنا و معتبر تبدیل شوید، باید این حوزه از دیجیتال مارکتینگ را با جدیت دنبال کنید.

فراموش نکنید که پرداختن به کانتنت مارکتینگ، یک راه موثر برای برگزیده شدن از سمت مخاطبان است. از این طریق قادر خواهید بود که کسب و کارتان را گسترش دهید و به موفقیت برسید.

شما برای ما بنویسید

  • آیا این مطلب، انتظارات شما را درباره موضوع بازاریابی در محتوا برآورده کرد؟
  • شما درباره این حوزه از بازاریابی چگونه فکر می‌کنید؟
  • به نظر شما کانتنت مارکتینگ تا چه اندازه در پیشبرد اهداف و استراتژی‌های کسب و کارتان مفید و سودمند است؟

برای آشنایی بیشتر با اصول مارکتینگ

ما در شنبه مگ، مشتاقانه منتظر شنیدن نکته‌ها، نظرها و تجربه‌های ارزشمند شما درباره بازاریابی محتوا هستیم. آن را با ما و دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.