همه چیز درباره سرمایه گذاری خطرپذیر

0

یکی از مهم‌ترین مفاهیمی که در رابطه با تکنولوژی‌های جدید و حمایت از فعالیت‌ها دیده می‌شود، سرمایه‌گذاری خطرپذیر است. شاید برایتان سوال باشد که کسب و کارهای نوپا و استارتاپی چطور رشد می‌کنند و چطور در بازارهای سرمایه خودشان را نشان می‌دهند؟ پاسخ این سوال را باید در مبحث سرمایه گذاری ریسک پذیر جست‌و‌جو کنید.

اگر دوست دارید پاسخی برای این سوال که سرمایه‌گذاری خطرپذیر و Venture Capital چیست و چگونه کار می‌کند پیدا کنید، با ما در شنبه مگ همراه باشید:

سرمایه گذاری خطرپذیر چیست؟

سرمایه گذاری خطرپذیر، سرمایه گذاری ریسک پذیر و سرمایه گذاری جسورانه همگی به یک معنی به‌کار می‌روند. سرمایه گذاران خطرپذیر با استفاده از Venture Capital بر روی استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا سرمایه‌گذاری می‌کنند. این استارتاپ‌ها مبتنی بر تکنولوژی و همچنین مقیاس‌پذیر هستند که قصد دارند اندازه‌های کسب و کار خودشان را گسترش دهند.

شاید بپرسید که چرا به این نوع حمایت‌ها، سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر می‌گویند؟ خوب است بدانید که عموما استارتاپ‌ها، کسب و کارها و مشاغل نوپا، به شکل بالقوه با خطر عدم موفقیت روبرو هستند و احتمال بسیار کمی برای موفقیت‌های بزرگ، به تنهایی و بدون حمایت در آن‌ها وجود دارد.

در واقع برای حمایت از آن‌ها باید محدودیت موفقیت آن را در نظر بگیرید. بنابراین به افرادی که در این نوع فعالیت‌ها سرمایه‌گذاری را سرمایه گذاران ریسک پذیر یا جسور می‌گویند.

منابع موردنیاز برای رشد استارتاپ‌ها، معمولا مبالغ نسبتا هنگفتی است که توسط اشخاص حقوقی، شرکت‌ها و نهادها از سازمان‌های ثروتمندی مانند صندوق بازنشستگی، بانک‌ها، بیمه‌ها و حتی خیریه‌ها تامین می‌شود.

اگر بخواهیم به سادگی به این سوال که سرمایه گذاری ریسک پذیر چیست پاسخ دهیم، باید بگوییم که به سرمایه‌‌گذاری بر روی استارتاپ‌ها و کارهای جدید که ریسک سوددهی و موفقیت دارند، سرمایه گذاری ریسک‌پذیر یا جسورانه می‌گویند.

چرا سرمایه‌گذاری خطرپذیر برای رشد استارتاپ‌ها ضروری است

ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که چرا بسیاری از افراد تمایل دارند سرمایه‌گذاری پر ریسک و خطرپذیر بر روی فعالیت‌ها و استارتاپ‌ها انجام دهند؟

برای پاسخ به این سوال باید به استارتاپ‌ها و کسب‌ و کارهای مبتنی بر دانش و توسعه بپردازیم. طبق تحقیقات صورت گرفته در زمینه تکنولوژی و سرمایه‌گذاری، ثابت شده‌ است که رابطه بسیار مثبتی میان رشد استارتاپ‌ها و رشد اقتصادی در کشورها وجود دارد.

به بیان دیگر از آنجا که میانگین سرعت رشد استارتاپ‌ها بیشتر از شرکت‌های بزرگ و به اصطلاح بالغ است، سرمایه‌گذاری بر روی آ‌نها نیز در پیشرفت کشورها موثر است. اهمیت استارتاپ‌های مبتنی بر دانش و تکنولوژی، تا حدی است که به عنوان یکی از دلایل مهم برتری اقتصادی امریکا مطرح می‌شوند.

سرمایه گذاری جسورانه چگونه کار می‌کند

حالا که تا حدی به پاسخ این پرسش که سرمایه گذاران خطرپذیر چه‌ کسانی هستند و Venture Capital چیست رسیدیم، می‌توانیم به بررسی نحوه عملکرد این نوع سرمایه‌گذاری بپردازیم.

کار سرمایه گذاران خطرپذیر شناسایی فعالیت‌های نوآورانه و شرکت‌هایی است که قصد دارند ایده‌های خام خودشان را به مرحله عمل برسانند. سرمایه گذاران ریسک پذیر با تزریق سرمایه و حمایت از این نوع کسب و کارها، آنها را به سمت انجام فعالیت و رسیدن به تولید و سوددهی سوق می‌دهند.

سرمایه گذاران خطرپذیر منابع مالی و نقدینگی را  وارد این کسب و کارها کرده و امکان پیشی گرفتن آن‌ها را از رقبایشان فراهم می‌کنند.

اما  تزریق نقدینگی و سرمایه تنها مسئولیت سرمایه گذاران ریسک پذیر نیست. آنها روی تخصص افراد در این مشاغل تمرکز کرده و در نهایت به شکل‌گیری یک رابطه موثر میان مشتریان و شرکت‌های استارتاپی کمک می‌کنند.

مراحل سرمایه گذاری خطرپذیر

برای آن که یک سرمایه گذاری ریسک پذیر موفق صورت بگیرد، باید نخست مراحل مشخصی را طی کنید. پس از آن استارتاپ شما به ثمر رسیده و می‌تواند کسب و کار سرمایه‌گذاری شده را به رده‌های بالا برساند.

۱. کاشتن بذر

کاشتن بذر در حقیقت همان مرحله ابتدایی و اولیه سرمایه‌گذاری است. در این مرحله، سرمایه گذاران خطرپذیر، کسب و کار و استارتاپی مورد نظر را شناسایی می‌کنند. سپس به مذاکره با کسب و کار مشخص شده و تیم پشت آـن کسب و کار می‌پردازند. در صورتی که این مذاکره نتیجه داد، کمک مالی اولیه را به سوی این فعالیت روانه می‌کنند. این تزریق مالی می‌تواند در زمینه‌های مختلف مثل ساخت تیم مدیریتی، توسعه و گسترش محصولات، تحقیق بازار و … هزینه شود‌.

در حقیقت باید بگوییم که در مرحله اول از سرمایه گذاری ریسک پذیر، هنوز عملیات تجاری آغاز نشده است. اما پرداخت پول و ایجاد گردش مالی در فعالیتی که برای شروع نیاز به سرمایه دارد، قدم مهم و بسیار موثری است.

۲. راه‌اندازی

پس از آن که گفت‌و‌گو و مذاکره میان سرمایه گذار و شرکت نوپا شکل گرفت و همچنین منابع مالی اولیه به آن‌ها داده شد، نوبت به راه‌اندازی کار می‌رسد. کار مهم در این مرحله، پشتیبانی و حمایت از محصول تولید شده و بازاریابی و تبلیغ برای فروش و عرضه آن است.

این کار برای شرکت‌هایی که می‌خواهند هر چه زودتر به مرحله فروش و تولید انبوه برسند بسیار اهمیت دارد.

۳.‌ مرحله فرآیندی

در مرحله فرآیندی، تامین مالی نه به صورت آزمایشی، بلکه به شکل یکجا و حساب شده صورت می‌گیرد. در واقع سرمایه گذاران خطرپذیر، آن مقدار سرمایه‌ای را که برای کار لازم است به شرکت می‌دهند.

۴. مرحله نهایی (به ثمر نشستن)

این مرحله زمانی آغاز می‌شود که در حدود سه سال از زمان فعالیت‌ کسب و کارها و حضور آن‌ها در بازار گذشته باشد. در مرحله نهایی، محصولات یا خدمات در حال تولیداند و از نظر تجاری در دسترس هستند.

۵. مرحله تعادل

این مرحله از کار نیز به تمامی مراحلی که بیان شد و ارتباط موثر آن‌ها با یکدیگر ،از اولین قدم تا مرحله نهایی باز می‌گردد.

سرمایه گذاری خطرپذیر

انواع ریسک سرمایه‌گذاری

خوب است بدانید ریسک‌های سرمایه‌گذاری انواع گوناگونی دارد که با شناخت هر کدام از آنها، می‌توانید بهترین انتخاب را در ریسک و خطرپذیری سرمایه‌گذاری‌هایتان داشته باشید. در ادامه چند نمونه از انواع ریسک در سرمایه‌گذاری را با هم مرور می‌کنیم:

۱. ریسک بازار

یکی از مهم‌ترین انواع خطر‌ها در کار سرمایه‌گذاری، ریسک بازار است. در این نوع ریسک، به دلیل تغییر و تحولات کشور و دیگر عوامل، خطر کاهش سرمایه‌گذاری در حوزه‌ای بخصوص وجود دارد.

ریسک بازار به چند نوع مختلف از جمله ریسک سهام، ریسک نرخ بهره و ریسک ارز تقسیم می‌شود.

 •  ریسک سهام، به خطر سرمایه گذاری در بازار سهام گفته می‌شود که در دوره‌های مختلف با میزان عرضه و تقاضا و تغییر پیدا می‌کند.
 • ریسک نرخ بهره، مربوط به سرمایه‌‌گذاری‌های مبنی بر بدهی مانند خریداری اوراق عرضه است. در این نوع ریسک امکان دارد با تغییر نرخ بهره، بخشی از سرمایه‌تان را از دست بدهید.
 • ریسک ارزی نیز زمانی بوجود می‌آید که سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشید. در این ریسک خطر از دست دادن سرمایه به دلیل تغییر نرخ ارز وجود دارد.

۲. ریسک اعتباری

در ریسک اعتباری، ممکن است شرکت دولتی و یا شرکتی که اوراق بهاردار عرضه کرده است، با مشکلات مالی رو به‌ رو ‌شود. در این شرایط، شرکت قادر به پرداخت بهره یا بازپرداخت اصلی در زمان معین نیست. این ریسک به سرمایه‌ گذاری‌های بدهی، همچون اوراق قرضه مربوط می‌شود.

۳. خطر تورم

خطر تورم در واقع ریسک از دست دادن قدرت خرید شماست. زمانی که قدرت خریدتان با ارزش سرمایه گذاری‌هایتان همخوانی ندارد، این خطر به وجود می‌آید.

۴. ریسک طول عمر

این نوع ریسک به مدت زمان پس‌انداز شما مرتبط می‌شود. ریسک طول عمر برای افراد بازنشسته یا در آستانه بازنشستگی اهمیت دارد.

۵. ریسک سرمایه گذاری خارجی

ریسک سرمایه‌گذاری خارجی به از دست دادن سرمایه در صورت سرمایه گذاری در شرکت‌های کشورهای خارجی مرتبط می‌شود.

انواع ریسک سرمایه‌ گذاری را با هم مرور کردیم. به نظر شما بزرگ‌ترین ریسک سرمایه‌گذاری در این بین کدام است؟ کدام‌یک از آنها امکان سوددهی و بازگشت سرمایه بیشتری دارند؟

بیشتر بخوانید: هک رشد چیست

مزایا و معایب سرمایه گذاری خطرپذیر

حالا می‌خواهیم مزایا و معایب سرمایه‌گذاری را از نوع Venture Capital بررسی کنیم. پس برای آشنایی بیشتر با آنها، ادامه مطلب را بخوانید:

مزایای سرمایه گذاری خطرپذیر

مسلما دلیل محبوبیت این نوع سرمایه‌گذاری در اکوسیستم استارتاپی، مزایایی است که می‌تواند همراه خود برای کسب و کارها ایجاد کند.

۱. حمایت معنوی از کسب و کارها و هدایت آن‌ها

سرمایه گذاری ریسک پذیر علاوه‌بر اینکه سرمایه و نقدینگی مورد نیاز مشاغل نوپا و استارتاپ‌ها را تامین می‌کند، به حمایت معنوی ان‌ها نیز می‌پردازد. سرمایه گذاران خطرپذیر با ارائه مشاوره در زمینه کسب و کار می‌توانند به راه‌اندازی استارتاپ‌ها کمک و آن‌ها را تا رسیدن هدف اصلی همراهی کند. کمک به تصمیم‌گیری بهتر، مدیریت مالی و همچنین مدیریت منابع انسانی از جمله حمایت‌هایی هستند که به وسیله سرمایه گذاری ریسک‌پذیر صورت می‌گیرد.

۲.‌ فراهم کردن منابع و خدمات خارج از چارچوب

شرکت‌هایی که به سرمایه‌گذاری ریسک پذیر می‌پردازند، در امور حقوقی، مالیاتی و پرسنلی اعضای استارتاپ‌ها نیز راهنمایی‌های مفیدی را ارائه می‌دهند. در حقیقت این نوع شرکت‌ها، وظایفی را خارج از چارچوب‌های معمول خود انجام می‌دهند که در نهایت به موفقیت آن کسب و کار و سوددهی‌اش منجر می‌شود. این رهنمودها، زمانی که با قابلیت رشد و رقابت قوی میان کسب و کارها پیوند می‌خورد، کارکرد موثرتری دارد.

۳. ایجاد شبکه‌های ارتباطی قابل توجه در کسب و کار

شرکت‌های سرمایه‌ گذاری خطرپذیر می‌توانند شبکه‌های ارتباطی بزرگ، فعال و قدرتمندی را برای کسب و کارها فراهم کنند. این شبکه‌ها و ارتباطاتی که در آنجا شکل می‌گیرد، قادر هستند منافع بسیاری را برای کسب و کار شما ایجاد کنند.

در حقیقت گستردگی ارتباطات، کسب و کارها را به حوزه‌های جدیدی وارد می‌کند و از این طریق، فعالیت‌ها را بسط می‌دهد.

معایب سرمایه گذاری خطرپذیر

هیچ چیزی در این جهان بی‌عیب نیست و سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر هم از این قاعده مستثنی نیست:

۱. کم شدن کنترل بنیانگذاران بر کسب و کارها

زمانی که یک سرمایه‌گذار خطرپذیر، اقدام به سرمایه‌گذاری بر کسب و کار شما می‌کند، در حقیقت بخشی از سهام شرکت شما را در دست گرفته است. تزریق منابع مالی و افزایش نقدینگی که از سوی سرمایه گذاران خطرپذیر انجام می‌گیرد، باعث می‌شود شما کنترل کمتری بر روی کسب و کارتان داشته باشید.

میزان سهام‌تان تعیین می‌کند که سرمایه‌ گذار تا چه اندازه شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و یا کنترل می‌کند.

۲. تعلیق مالکیت کسب و کار

گاهی از اوقات پیش می‌آید که سرمایه گذاران خطرپذیر، نزدیک به ۵۰ درصد از سهام شرکت شما را خریداری و در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. در این صورت اختیار کسب و کار از دستتان خارج  شده و مالکیت شرکت و استارتاپ از شما گرفته می‌شود.

۳. قرار گرفتن در مرتبه پایین‌تر از سرمایه گذار

طبیعی است، زمانی که یک سرمایه‌ گذار، اقدام به پرداخت هزینه و تزریق نقدینگی به کسب و کار شما می‌کند، گاهی در رده‌های بالاتر از شما قرار می‌گیرد.

همراهی سرمایه گذاران خطرپذیر با کسب و کار شما، اگر چه مزیت‌های فراوانی دارد و به موفقیت شما در کارتان منجر می‌شود، اما این دست اتفاقات را نیز به همراه دارد.

سوالات مهمی که برای شراکت با یک سرمایه‌گذار باید از خودتان بپرسید

حالا که دریافتیم Venture Capital چیست و چگونه کار می‌کند، باید به سراغ بیان این موضوع برویم که شراکت با سرمایه‌ گذاران خطرپذیر چه زمانی باید انجام گیرد؟ در حقیقت پیش از همکاری با سرمایه‌ گذاران باید چند این پرسش اساسی را از خودتان بپرسید:

 •  آیا در این سطح از فعالیت شما، نیازی به وجود سرمایه‌گذار حس می‌شود؟
 •  آیا به سرمایه‌گذاران فعال‌تری نسبت به سرمایه گذاران ریسک پذیر دسترسی دارید؟
 •  آیا واگذاری بخش اعظمی از سهام کسب و کارتان به یک سرمایه‌گذار دیگر، موجب پیشرفت و رسیدن به سود بیشتر می‌شود؟
 •  از دست دادن مالکیت و کنترل شدن کسب و کار شما توسط سرمایه‌گذاران، تا چه اندازه برایتان اهمیت دارد؟
 •  آیا شبکه‌سازی و گسترش ارتباطات از طریق همکاری با سرمایه گذاران خطرپذیر، به سود شما خواهد بود؟

این‌ها سوالاتی هستند که خوب است پیش از صورت دادن شراکت با دیگر سرمایه‌‌گذاران ریسک‌پذیر به آنها پاسخ دهید و سپس بر اساس آن‌ پاسخ‌ها، تصمیم بهتر را بگیرید.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم به پرسش‌هایی در خصوص سرمایه گذاری خطرپذیر و این که Venture Capital چیست و چه کار می‌کند،  پاسخ دهیم. این نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند با ایجاد رونق در کسب و کارهای نوپا و شرکت‌هایی که توان مالی کمی دارند، به گسترش کارآفرینی و سوددهی در کشور کمک کند. زمانی که شما با پیشنهاد یک سرمایه‌گذار خطرپذیر برای مشارکت در کارتان موافقت می‌کنید، در حقیقت یک گام مهم و موثر با سمت موفقیت و رسیدن به هدف تولید، توزیع و سوددهی برداشته‌اید.

شما برای ما بنویسید

 • آیا پیش از خواندن این مطلب، درباره این موضوع که سرمایه‌گذاری خطر پذیر چیست، چیزی شنیده بودید؟
 • به نظر شما این نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند در گسترش و رشد استارتاپ‌ها نقش داشته باشد؟ چطور؟
 • چطور می‌توان بهترین انتخاب را در رابطه با سرمایه گذاری خطرپذیر داشت؟
 • خواندن این مطلب تا چه اندازه شما را در فهمیدن معنای سرمایه گذاری ریسک پذیر یاری کرد؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.