همه چیز درباره سرمایه گذاری خطرپذیر

0

یکی از مهم‌ترین مفاهیمی که در رابطه با تکنولوژی‌های جدید و حمایت از فعالیت‌ها دیده می‌شود، سرمایه گذاری خطرپذیر است. شاید برایتان سوال باشد که کسب و کارهای نوپا و استارتاپی چطور رشد می‌کنند و چطور در بازارهای سرمایه خودشان را نشان می‌دهند؟ پاسخ این سوال را باید در مبحث سرمایه گذاری پر ریسک جست‌و‌جو کنید.

اگر دوست دارید به این سوال پاسخ دهید که سرمایه گذاری خطرپذیر چیست و چگونه کار می‌کند، با ما در شنبه مگ همراه باشید:

سرمایه گذاری پر ریسک را بشناسیم

سرمایه گذاری خطرپذیر، سرمایه گذاری پر ریسک و یا سرمایه گذاری جسورانه همگی به یک معنی به کار می‌روند. همه این انواع به سرمایه گذاری بر روی استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا گفته می‌شود. این استارتاپ‌ها مبتنی بر تکنولوژی و همچنین مقیاس پذیر هستند که قصد دارند اندازه‌های کاری خودشان را گسترش دهند.

شاید بپرسید که چرا به این نوع حمایت‌ها، پر ریسک می‌گویند؟ خوب است بدانید که عموما استارتاپ‌ها، کسب و کارها و مشاغل نوپا، به شکل بالقوه ریسک‌پذیراند و احتمال بسیار کمی برای موفقیت‌های بزرگ، به تنهایی و بدون حمایت در آن‌ها وجود دارد. در واقع برای حمایت از آن‌ها باید محدودیت موفقیت آن را در نظر بگیرید. بنابراین به افرادی که در این نوع فعالیت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، جسور یا خطرپذیر می‌گویند.

مبالغی که برای رشد استارتاپ‌ها نیاز است، مبالغ بالایی است که توسط اشخاص حقوقی، شرکت‌ها و نهادها از سازمان‌های ثروتمندی مانند صندوق بازنشستگی، بانک‌ها، بیمه‌ها و حتی خیریه‌ها تامین می‌شود.

اگر بخواهیم به سادگی به این سوال که سرمایه گذاری خطرپذیر چیست پاسخ دهیم، باید بگوییم که به سرمایه‌ گذاری بر روی استارتاپ‌ها و کارهای جدید که ریسک سوددهی و موفقیت دارند، سرمایه گذاری پر ریسک می‌گویند.

استارتاپ چیست

شاید بهتر باشد پیش از آن که به سرمایه گذاری جسورانه بپردازیم، معنای استارتاپ و کاری را که انجام می‌دهد، بشناسیم.

مدت زمان زیادی نیست که از رایج شدن نام استارتاپ در مفاهیم تکنولوژی و کاری می‌گذرد. این نوع فعالیت، در حقیقت به مجموعه پروژه‌هایی گفته می‌شود که در آن‌ها، یک ایده خام، با کمک و تلاش گروهی از افراد به تولید یک محصول می‌انجامد. پس از رسیدن به این مرحله، زمینه برای فروش و عرضه گسترده آن هم فراهم می‌شود.

استارتاپ‌ها مسیر دور و درازی را پیش رو دارند که از صفر تا صد آن را باید طی کنند و در کار آن‌ها تا حد زیادی آزمون و خطا به چشم می‌خورد.

بنابراین به دلیل وجود آزمون خطا و یا یادگیری سطوح اولیه و اصول و مبانی پایه‌ای، سرمایه گذاری بر روی آن‌ها پر ریسک شمرده می‌شود. از آنجایی که احتمال شکست استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا وجود دارد، عده بسیار کمی هستند که بر روی آن سرمایه گذاری و برنامه‌ریزی می‌کنند. به همین دلیل این عده اندک با لقب‌هایی مانند ریسک پذیر،خطر پذیر و جسور شناخته می‌شوند.

البته باید گفت نمونه‌های بسیار موفق و بزرگ از استارتاپ‌هایی وجود دارند که پس از چند سال به بازدهی بسیار بالا و موفقیت مثال‌زدنی رسیده‌اند. مثل موتور جست‌وجوی گوگل یا شرکت اپل!

چرا سرمایه گذاری بر روی استارتاپ‌ها اهمیت دارد

ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که چرا بسیاری از افراد تمایل دارند سرمایه گذاری پر ریسک و خطرپذیر را بر روی فعالیت‌ها و استارتاپ‌ها انجام دهند؟

برای پاسخ به این سوال باید به استارتاپ‌ها و کسب‌ و کارهای مبتنی بر دانش و توسعه بپردازیم. طبق تحقیقات صورت گرفته در زمینه تکنولوژی و سرمایه‌گذاری، ثابت شده‌ است که رابطه بسیار مثبتی میان رشد استارتاپ‌ها و رشد اقتصادی در کشورها وجود دارد.

در واقع باید عنوان کرد به این دلیل که به طور متوسط سرعت رشد استارتاپ‌ها بیشتر از شرکت‌های بزرگ و به اصطلاح بالغ است، سرمایه گذاری بر روی آن‌ها نیز در پیشرفت کشورها موثر است. اهمیت استارتاپ‌های مبتنی بر دانش و تکنولوژی، تا حدی است که به عنوان یکی از دلایل مهم در برتری اقتصادی امریکا مطرح می‌شوند.

سرمایه گذاری جسورانه چگونه کار می‌کند

حالا که تا حدی به پاسخ این پرسش که سرمایه گذاری خطرپذیر چیست رسیدیم، باید بررسی کنیم و ببینیم این نوع از سرمایه گذاری چگونه کار می‌کند.

کار سرمایه گذاران جسور شناسایی فعالیت‌های تازه و شرکت‌هایی است که قصد دارند ایده‌های خام خودشان را به مرحله عمل برسانند. بنابراین این افراد با تزریق سرمایه و حمایت از این نوع کسب و کارها، آن‌ها را به سمت انجام فعالیت و رسیدن به تولید و سوددهی سوق می‌دهند.

سرمایه گذاران پر ریسک منابع مالی و نقدینگی را در این کارها وارد و امکان پیشی گرفتن آن‌ها را از رقبایشان فراهم می‌کنند.

مهم‌تر از تزریق نقدینگی و سرمایه، سرمایه‌گذاران بر تخصص افراد در این مشاغل تمرکز کرده و در نهایت به شکل‌گیری یک رابطه موثر میان مشتریان و شرکت‌های استارتاپی کمک می‌کنند.

مراحل سرمایه گذاری خطرپذیر

مراحل سرمایه گذاری خطرپذیر

برای آن که یک سرمایه گذاری خطرپذیر صورت بگیرد، نیاز است تا مراحلی را طی کنید و بعد از آن به ثمر برسد و کسب و کار سرمایه‌گذاری شده را به رده‌های بالا برساند.

۱. کاشتن بذر

کاشتن بذر در حقیقت همان مرحله ابتدایی و اولیه سرمایه‌گذاری است. در این مرحله، سرمایه‌گذار، کسب و کار و استارتاپ مورد نظرش را شناسایی می‌کند و سپس به مذاکره با آن و تیم پیش رویش می‌پردازد. در صورتی که این مذاکره نتیجه داد، کمک مالی اولیه را به سوی این فعالیت روانه می‌کند. این تزریق مالی می‌تواند در زمینه‌های مختلف مثل ساخت تیم مدیریتی، توسعه و گسترش محصولات، تحقیق بازار و … هزینه شود‌.

در حقیقت باید بگوییم که در مرحله اول از سرمایه گذاری پر ریسک، هنوز عملیات تجاری آغاز نشده است. اما پرداخت پول و ایجاد گردش مالی در فعالیتی که برای شروع نیاز به سرمایه دارد، قدم مهم و بسیار موثری است.

۲. راه‌اندازی

پس از آن که گفت‌و‌گو و مذاکره میان سرمایه گذار و شرکت نوپا شکل گرفت و همچنین منابع مالی اولیه به آن‌ها داده شد، نوبت به راه‌اندازی کار می‌رسد. کار مهم در این مرحله، پشتیبانی و حمایت از محصول تولید شده و بازاریابی و تبلیغ برای فروش و عرضه آن است.

این کار برای شرکت‌هایی که می‌خواهند هر چه زودتر به مرحله فروش و تولید انبوه برسند بسیار اهمیت دارد.

۳.‌ مرحله فرایندی

در مرحله فرایندی، تامین مالی نه به صورت آزمایشی، بلکه به شکل یکجا و حساب شده صورت می‌گیرد. در واقع سرمایه‌گذار، آن مقدار از سرمایه‌ای را که برای کار لازم است به شرکت می‌دهد.

۴. مرحله نهایی (به ثمر نشستن)

این مرحله زمانی آغاز می‌شود که در حدود سه سال از زمان فعالیت‌ کسب و کارها و حضور آن‌ها در بازار گذشته باشد. در مرحله نهایی، محصول یا خدمات در حال تولیداند و از نظر تجاری در دسترس هستند.

۵. مرحله تعادل

این مرحله از کار نیز به تمامی مراحلی که بیان شد و ارتباط موثر آن‌ها با یکدیگر ،از اولین قدم تا مرحله نهایی باز می‌گردد.

انواع ریسک سرمایه گذاری

خوب است بدانید سرمایه گذاری انواع گوناگونی دارد که با شناخت هر کدام از آن‌ها، می‌توانید بهترین انتخاب را در ریسک و خطرپذیری سرمایه‌گذاری‌هایتان داشته باشید. در ادامه چند نمونه از انواع ریسک در سرمایه گذاری را برایتان بازگو می‌کنیم:

۱. ریسک بازار

یکی از مهم‌ترین انواع ریسک‌ها در کار سرمایه گذاری، ریسک بازار است. در این نوع ریسک، خطر کاهش سرمایه گذاری در حوزه‌ای وجود دارد که به دلیل تغییر و تحولات کشور و دیگر عوامل، کاهش می‌یابد.

ریسک بازار به چند نوع مختلف از جمله ریسک سهام، ریسک نرخ بهره و ریسک ارز تقسیم می‌شود.

_ ریسک سهام، به خطر سرمایه گذاری در بازار سهام گفته می‌شود که در دوره‌های مختلف با میزان عرضه و تقاضا و تغییر می‌یابد.

_ ریسک نرخ بهره، مربوط به سرمایه‌ گذاری‌های بدهی مانند اوراق عرضه است. در این ریسک امکان دارد که با تغییر نرخ بهره، بخشی از سرمایه‌تان را از دست بدهید.

_ ریسک ارزی نیز زمانی صدق می‌کند که سرمایه گذاری خارجی دارید. در این ریسک خطر از دست دادن سرمایه به دلیل تغییر نرخ ارز وجود دارد. مثل تغییر ارزش دلار امریکا  کانادا.

۲. ریسک اعتباری

در ریسک اعتباری، ممکن است شرکت دولتی و یا شرکتی که اوراق بهاردار عرضه کرده است، با مشکلات مالی رو به رو ‌شود. در این حالت، شرکت قادر به پرداخت بهره یا بازپرداخت اصلی در زمان معین نیست.

این ریسک به سرمایه‌ گذاری‌های بدهی، همچون اوراق قرضه مربوط می‌شود.

۳. خطر تورم

خطر تورم در واقع ریسک از دست دادن قدرت خرید شماست. زمانی که قدرت خریدتان با ارزش سرمایه گذاری‌هایتان همخوانی ندارد، این خطر به وجود می‌آید.

۴. ریسک طول عمر

این نوع ریسک به مدت زمان پس‌انداز شما مرتبط می‌شود. ریسک طول عمر برای افراد بازنشسته یا در آستانه بازنشستگی اهمیت دارد.

۵. ریسک سرمایه گذاری خارجی

ریسک سرمایه گذاری خارجی به از دست دادن سرمایه در صورت سرمایه گذاری در شرکت‌های کشورهای خارجی مرتبط می‌شود.

انواع ریسک سرمایه‌ گذاری را با هم مرور کردیم. به نظر شما سرمایه گذاری در کدامیک از این‌ها خطر پذیرتر است؟ کدام‌یک از آن‌ها، سوددهی و بازگشت سرمایه بیشتری دارند؟

مزایا و معایب سرمایه گذاری خطرپذیر

در اینجا می‌خواهیم مزایا و معایب سرمایه گذاری را در رابطه با موضوع مهم سرمایه گذاری خطرپذیر بررسی کنیم. پس برای شناختن آن‌ها، ادامه مطلب را بخوانید:

مزایای سرمایه گذاری خطرپذیر

۱. حمایت معنوی از کسب و کارها و هدایت آن‌ها

سرمایه گذاری ریسک پذیر علاوه‌بر اینکه سرمایه و نقدینگی مورد نیاز مشاغل نوپا و استارتاپ‌ها را تامین می‌کند، به حمایت معنوی ان‌ها نیز می‌پردازد. سرمایه‌گذاران خطرپذیر با ارائه مشاوره در زمینه کسب و کار می‌توانند به راه‌اندازی استارتاپ‌ها کمک و آن‌ها را تا رسیدن هدف اصلی همراهی کند. کمک به تصمیم‌گیری بهتر، مدیریت مالی و همچنین مدیریت منابع انسانی از جمله حمایت‌هایی هستند که به وسیله سرمایه گذاری جسورانه صورت می‌گیرد.

۲.‌ فراهم کردن منابع و خدمات خارج از چارچوب

شرکت‌هایی که به سرمایه گذاری ریسک پذیر می‌پردازند، در امور حقوقی، مالیاتی و پرسنلی اعضای استارتاپ‌ها نیز راهنمایی‌های مفیدی را ارائه می‌دهند. در حقیقت این نوع شرکت‌ها، وظایفی را خارج از چارچوب‌های معمول خود انجام می‌دهند که در نهایت به موفقیت آن کسب و کار و سوددهی‌اش منجر می‌شود. این رهنمودها، زمانی که با قابلیت رشد و رقابت قوی میان کسب و کارها پیوند می‌خورد، کارکرد موثرتری دارد.

۳. ایجاد شبکه‌های ارتباطی قابل توجه در کسب و کار

شرکت‌های سرمایه‌ گذاری خطرپذیر می‌توانند شبکه‌های ارتباطی بزرگ، فعال و قدرتمندی را برای کسب و کارها فراهم کنند. این شبکه‌ها و ارتباطاتی که در آنجا شکل می‌گیرد، قادر هستند منافع بسیاری را برای کار شما ایجاد کنند.

در حقیقت گستردگی ارتباطات، کسب و کارها را به حوزه‌های جدیدی وارد می‌کند و از این طریق، فعالیت‌ها را بسط می‌دهد.

معایب سرمایه گذاری خطر پذیر

 

۱. کم شدن کنترل بر کسب و کارها

زمانی که یک سرمایه گذار پر ریسک، اقدام به سرمایه گذار بر کسب و کار شما می‌کند، در حقیقت بخشی از سهام شرکت شما را در دست گرفته است. تزریق منابع مالی و افزایش نقدینگی که از سوی سرمایه‌گذاران انجام می‌گیرد، باعث می‌شود شما کنترل کم‌تری را بر روی کسب و کارتان داشته باشید. چرا که میزان سهام‌تان تعیین می‌کند که سرمایه‌ گذار تا چه اندازه شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و یا کنترل می‌کند.

 

۲. تعلیق مالکیت کسب و کار

گاهی از اوقات پیش می‌آید که سرمایه‌گذاران خطرپذیر، نزدیک به ۵۰ درصد از سهام شرکت شما را خریداری و در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. در این صورت اتفاق می‌افتد که اختیار کسب و کار از دستتان خارج و مالکیت شرکت و استارتاپ از شما گرفته می‌شود.

 

۳. قرار گرفتن در مرتبه پایین‌تر از سرمایه گذار

طبیعی است، زمانی که یک سرمایه‌ گذار، اقدام به پرداخت هزینه و تزریق نقدینگی به کسب و کار شما می‌کند، گاهی در رده‌های بالاتر از شما قرار می‌گیرد.

همراهی یک سرمایه گذار جسور با کسب و کار شما، اگر چه مزیت‌های فراوانی دارد و به موفقیت شما در کارتان منجر می‌شود، اما این دست اتفاقات را نیز به همراه دارد.

سوالات مهمی که برای شراکت با یک سرمایه‌گذار باید از خودتان بپرسید

حالا که دریافتیم سرمایه گذاری خطرپذیر چیست و چگونه کار می‌کند، باید به سراغ بیان این موضوع برویم که شراکت با سرمایه‌ گذاران خطرپذیر چه زمانی باید انجام گیرد؟ در حقیقت پیش از همکاری با سرمایه‌ گذاران باید چند این پرسش اساسی را از خودتان بپرسید:

_ آیا در این سطح از فعالیت شما، نیازی به وجود سرمایه گذار حس می‌شود؟

_ آیا به سرمایه گذاران فعال‌تری نسبت به سرمایه گذاران پر ریسک دسترسی دارید؟

_ آیا واگذاری بخش اعظمی از سهام کسب و کارتان به یک سرمایه گذار دیگر، موجب پیشرفت و رسیدن به سود بیشتر می‌شود؟

_ از دست دادن مالکیت و کنترل شدن کسب و کار شما توسط سرمایه گذاران، تا چه اندازه برایتان اهمیت دارد؟

_ آیا شبکه‌سازی و گسترش ارتباطات از طریق همکاری با سرمایه گذاران خطرپذیر، به سود شما خواهد بود؟

این‌ها سوالاتی هستند که خوب است پیش از صورت دادن شراکت با دیگر سرمایه‌ گذاران به آن‌ها پاسخ دهید و سپس بر اساس آن‌ پاسخ‌ها، تصمیم بهتر را بگیرید.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم به پرسش‌هایی در خصوص سرمایه گذاری خطرپذیر پاسخ دهیم. این نوع سرمایه گذاری می‌تواند با ایجاد رونق در کسب و کارهای نوپا و شرکت‌هایی که توان مالی کمی دارند، به گسترش کارآفرینی و سوددهی در کشور کمک کند. زمانی که شما با پذیرش یک سرمایه گذاری جسورانه برای کارتان موافقت می‌کنید، در حقیقت یک گام مهم و موثر با سمت موفقیت و رسیدن به هدف تولید، نوزیع و سوددهی برداشته‌اید.

شما برای ما بنویسید

  • آیا پیش از خواندن این مطلب، درباره این موضوع که سرمایه گذاری خطر پذیر چیست، چیزی شنیده بودید؟
  • به نظر شما این نوع سرمایه گذاری می‌تواند در گسترش و رشد استارتاپ‌ها نقش داشته باشد؟
  • چطور می‌توان بهترین انتخاب را در رابطه با سرمایه گذاری خطرپذیر داشت؟
  • خواندن این مطلب تا چه اندازه شما را در فهمیدن معنای سرمایه گذاری پرریسک یاری کرد؟

 

ما در شنبه مگ، بی‌صبرانه منتطر شنیدن نکته‌ها، نظرها و تجربه‌های ارزشمند شما در پاسخ به سوال سرمایه گذاری خطرپذیر هستیم. آن را با ما و دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.