چشم‌انداز سرمایه‌گذاری خطرپذیر در جهان در سال ۲۰۱۹

بررسی سرانجام ۴ پیش‌بینی در بازار سرمایه استارتاپ‌ها

0

پیش‌بینی‌هایی که در سال ۲۰۱۸ در خصوص سرمایه‌گذاری خطرپذیر صورت گرفت، در چند ماه گذشته برخی از آنها محقق شد. در ادامه به بررسی پیش‌بینی‌ها و چگونگی تحقق آنها پرداخته می‌شود.

پیش‌بینی اول

عرضه عمومی سهام بالاترین نسبت خروج از سرمایه‌گذاری خطرپذیر را به خود اختصاص خواهد داد و این میزان خروج بالاترین میزان نسبت به دهه‌های گذشته است.

پیش‌بینی منطقی: تعداد شرکت‌هایی که ارزش آنها بیش از یک‌میلیارد دلار است، در حال افزایش بوده و همانطور که این شرکت‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، نیاز آنها به نقدینگی افزایش پیدا می‌کند.

گزارش‌های عمومی اخیر از برنامه‌های عرضه عمومی سهام برای بسیاری از شرکت‌های مورد حمایت سرمایه‌گذاری خطرپذیر خبر می‌دهد که عرضه عمومی سهام، درصد بیشتری از خروج‌های سال‌۲۰۱۹ را تشکیل می‌دهد.

انتظار می‌رود که ارزش‌گذاری‌های زیاد از شرکت‌ها تمایل به عمومی‌شدن را در سال ۲۰۱۹ افزایش داده و سهم بیشتری را از خروج به خود اختصاص دهند.

پیش‌بینی احتیاطی: عملکرد ضعیف اوراق قابل عرضه یا نوسانات گسترده در سال ۲۰۱۹ احتمالا باعث کاهش چشمگیر فعالیت‌های عرضه عمومی سهام برای شرکت‌هایی می‌شود که می‌توانند عرضه عمومی سهام را به تعویق بیندازند.

بازارهای ثانویه به طور فزاینده‌ای فشاری را ‌روی نقدینگی شرکت‌های مورد حمایت سرمایه‌گذاری خطرپذیر وارد می‌کنند. علاوه بر این، خارج‌کردن دارایی‌های شرکت قبل از عرضه عمومی سهام منجر به کاهش ارزش شرکت در زمان عرضه عمومی سهام می‌شود.

آنچه اتفاق افتاد: در نیمه اول سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی‌های منطقی محقق شد. بسیاری از شرکت‌های بزرگ مورد حمایت سرمایه‌گذاران خطرپذیر سرانجام انتظار خود را برای عرضه به بازارهای عمومی پایان دادند.

اوبر و لیفت غول‌های تاکسی‌های اینترنتی تحت حمایت شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر قرار گرفته‌اند و در این نیمه خروج کردند. با توجه به این دو خروج موفق، ارزش کل خروج در نیمه اول سال ۲۰۱۹ به ۴۷.۴درصد رسید.

علاوه بر این دو شرکت، تعداد زیادی از شرکت‌های دیگر مانند اسلک، پینترست، زوم و دیگر شرکت‌ها سهام خود را به عرضه عمومی گذاشتند و همین موضوع منجر شد تا ارزش خروج از طریق عرضه عمومی سهام به ۸۲.۹درصد برسد.

این مقدار بالاترین میزان درصد خروج از طریق عرضه عمومی سهام است که تابه‌حال برای شرکت‌های مورد حمایت سرمایه‌گذاران خطرپذیر صورت گرفته‌ و منطبق با پیش‌بینی‌های منطقی صورت‌گرفته است.

به طور کلی ۴۸ شرکت در نیمه اول سال ۲۰۱۹ عرضه عمومی سهام داشته‌اند و این موضوع نشان‌دهنده باز‌بودن مسیر خروج برای دیگر استارتاپ‌های یونیکورن است.

تغییرات قیمت سهام بعد از عرضه عمومی سهام، یکی از نقاط مثبت برای تعداد کمی از یونیکورن‌ها بود که عملکرد پایینی‌ داشتند که این اتفاق در اوبر و لیفت قابل مشاهده بود زیرا قیمت پیشنهادی آنها در روز‌های اول عرضه عمومی کاهش پیدا کرد.

پیش‌بینی دوم

رشد در اندازه صندوق‌های متوسط کاهش خواهد یافت.‌

پیش‌بینی منطقی: از ۵ سال گذشته اندازه صندوق‌های خطرپذیر متوسط بین ۴۰ میلیون دلار و ۵۰ میلیون دلار شناور بوده است. در سال ۲۰۱۸ اندازه صندوق‌های متوسط به ۷۵ میلیون دلار افزایش یافت.

در همین حین شرکای تضامنی برای رقابت با رقبای جهانی مانند سافت‌بانک سرمایه‌‌ بیشتری را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر متوسط اختصاص دادند، در حالی که شرکای با مسئولیت محدود هنوز مایل به انجام تعهدات خود در صندوق‌های بزرگ بودند.

با این حال، انتظار می‌رود که اندازه‌ صندوق‌ها به دلیل اینکه شرکای تضامنی خواهان برگشت سرمایه‌ای هستند که در شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، سرمایه‌گذاری کردند، کاهش یابد. پیش‌بینی می‌شود که اندازه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر متوسط ثابت باقی بماند.

پیش‌بینی احتیاطی: گزارش سالانه سرمایه‌گذاران آمریکا در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که شرکای با مسئولیت محدود تمایل قابل توجهی برای حفظ سرمایه‌گذاری ‌روی صندوق‌های بازار خصوصی دارند.

این احساس مثبت شرکای با مسئولیت محدود می‌تواند به دلیل انتظار بالای خروج یونیکورن‌ها در سال ۲۰۱۹ باشد و این موضوع می‌تواند به افزایش سرمایه زیاد به شرکت‌های شرکای تضامنی برای چندین سال کمک کند.

آنچه اتفاق افتاد: در نیمه اول سال ۲۰۱۹ سرعت افزایش سرمایه‌‌ سرمایه‌گذاران خطرپذیر آمریکا کمتر از سال ۲۰۱۸ بوده است. یکی از دلایل می‌تواند پیش‌بینی رشد متوسط در اندازه صندوق‌ها باشد که تحقق نیافت.

اندازه صندوق‌های متوسط در حال افزایش است اما نرخ رشد آنها به طور قابل توجهی پایین است. بعد از پرش ۵۰درصدی بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، اندازه صندوق‌های متوسط در ۶ماه اول سال ۲۰۱۹ به ۸۱ میلیون دلار رسید و این عدد تنها ۸‌درصد بیشتر از سال ۲۰۱۸ است. این ضعف در اندازه صندوق‌ها به دلیل اندازه معاملات و ارزش‌گذاری است.

این اتفاقات به دلیل تغییر در تعریف فعالیت سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خطرپذیر و افزایش زیاد سرمایه در دسترس استارتاپ‌ها‌ست.

رشد زیاد در اندازه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر می‌تواند منجر به محیطی شود که در آن مشکلات و ناکارآمدی سرمایه در معاملات سرمایه‌گذاران خطرپذیر افزایش یابد، زیرا رشد زیاد در اندازه صندوق‌های متوسط می‌تواند ریسک رفتار غیرمنطقی و بازده پایین را در رکود اقتصادی افزایش دهد.

تعداد شرکت‌هایی که ارزش آنها بیش از یک‌میلیارد دلار است، در حال افزایش بوده و همانطور که این شرکت‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، نیاز آنها به نقدینگی افزایش پیدا می‌کند. گزارش‌های عمومی اخیر از برنامه‌های عرضه عمومی سهام برای بسیاری از شرکت‌های مورد حمایت سرمایه‌گذاری خطرپذیر خبر می‌دهد که عرضه عمومی سهام، درصد بیشتری از خروج‌های سال‌۲۰۱۹ را تشکیل می‌دهد

پیش‌بینی سوم

ارزش‌گذاری شرکت‌های مستقر در مرحله اول به دوبرابر افزایش خواهد یافت.‌

پیش‌بینی منطقی: افزایش سن شرکت‌ها در افزایش سرمایه اولیه و افزایش رقابت سرمایه‌گذاران منجر به فشار زیاد در ارزش‌گذاری بالا، به ویژه در مرحله اول زمانی که شرکت‌ها به رشد خود سرعت می‌بخشند، می‌شود.

پیش‌بینی احتیاطی: به‌رغم گرایش به سمت افزایش ارزش‌گذاری بالا در مرحله اول، اقتصاد کلان پیش‌بینی می‌کند که تغییرات مورد انتظار منجر به ریسک‌های خطرناک و افزایش ارزش‌گذاری محافظه‌کارانه می‌شود.

علاوه بر این، ادامه حرکت به سمت صندوق‌های بزرگ و معاملات در مراحل آخر ممکن است منجر به این شود که سرمایه‌گذاران سنتی به جای تمرکز بر مراحل اول، ‌روی مراحل آخر تمرکز کنند.

در مقابل افزایش در سرعت سرمایه‌گذاران جدید در مرحله بذر و ایده منجر به افزایش ارزش‌گذاری می‌شود و دستیابی به افزایش ارزیابی بالا در مراحله اول را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

آنچه اتفاق افتاد: ضرورت‌هایی که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران خطرپذیر ارزش‌گذاری مراحل اول را بالا تخمین بزنند، در نیمه اول سال ۲۰۱۹ نیز به همین شکل اتفاق افتاد و نتیجه آن ارزش‌گذاری بالاتر نسبت به همیشه بود.

پیش‌بینی چهارم

اندازه معاملات متوسط مرحله بذر و فرشتگان رو به رشد خواهد بود.

پیش‌بینی منطقی: هجوم سرمایه در سرمایه‌گذاری خطرپذیر با افزایش متوسط سن شرکت‌ها در ارتباط است و در این مرحله شرکت‌ها به دنبال افزایش سرمایه خود و همچنین به دنبال افزایش رانت‌های بزرگ‌تر در مرحله بذر هستند.

پیش‌بینی احتیاطی: یک رویداد اقتصادی ناکارآمد قابل توجه، احتمالا منجر به کاهش اندازه معاملات متوسط بذر و فرشته در طول چندین سال می‌شود.

آنچه اتفاق افتاد: یکی از عواملی که منجر به محقق‌نشدن پیش‌بینی‌ها شد، عدم توجه به تفاوت به دو مرحله‌‌ بذر و فرشتگان است. در اوایل سال‌۲۰۱۹ شاهد افزایش معاملات فرشتگان به صورت مطلق و نسبی بودیم.

از آنجا که اندازه معاملات متوسط برای مراحل فرشتگان در حدود ۶ هزار دلار است، اما این میزان برای معاملات بذر بیش از ۲‌میلیون دلار است. تغییر در ترکیب یک تاثیر معنی‌داری بر ارزیابی و اندازه متوسط معاملات دارد.

در حقیقت زمانی که معاملات بذر و فرشتگان را از هم جدا می‌کنیم، شاهد افزایش اندازه معاملات متوسط برای هر گروه هستیم.

با توجه به تغییر قابل توجه در ترکیب معاملات تا حدودی شگفت‌زدگی در خصوص اینکه اندازه معاملات همچنان مانند سال ۲۰۱۸ بسیار زیاد است.

به نظر می‌رسد که در سال ۲۰۱۹ ترکیب معاملات بذر و فرشتگان به سطوح قبلی خود بازگردد که این امر منجر به اندازه معاملات بزرگ‌تر می‌شود.

معاملات بذر و فرشتگان در سال ۲۰۱۹

گردآوری: سیده زهرا علوی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.