معنی برندینگ چیست؟

همه آنچه باید درباره برندینگ و تاثیر مستقیم آن بر روی فروش بدانید

4

اهمیت برندینگ و تاثیر مستقیم آن برروی فروش از چه چیزی ناشی می‌شود؟ چرا باید به برندینگ محصول اهمیت بدهید و بهترین روش‌ها برای افزایش قدرت برند شما کدامند؟

درباره معنی دقیق برندینگ تردید دارید؟ چیزهایی شنیده‌اید و هنوز مطمئن نیستید که می دانید معنی برندینگ چیست؟ نگران نباشید، برندینگ یکی از مفهوم‌­های گنگ و نامشخص در تخصص بازاریابی یا مارکتینگ است، حتی اگر از فارغ‌التحصیلان این رشته ها هم سوال کنید ممکن است پاسخ دقیقی برای سوال مهم برندینگ چیست دریافت نکنید. در ادامه قصد داریم همه مفهوم‌های گنگ برندینگ را برای شما شفاف‌سازی کنیم.

برند چیست؟

قبل از اینکه به اهمیت برند و معنی برندینگ بپردازیم ، بیایید به اصول اولیه بازگردیم: برند چیست؟

برند ویژگی یا مجموعه ای از ویژگی‌هایی است که یک سازمان را از سازمان‌های دیگر متمایز می کند. یک برند معمولاً از یک نام، برچسب، لوگو، طرح، صدای برند و موارد دیگر تشکیل شده است. همچنین برند به تجربه کلی مشتری در تعامل با یک کسب و کار – به عنوان یک خریدار ، مشتری ، دنبال‌‎کننده رسانه‌های اجتماعی (فالوور) یا بازدید کننده صرف اشاره دارد.

فیلیپ کاتلر پدر بازاریابی مدرن، برند را اینگونه تعریف کرده است: برند یک اسم، واژه، علامت، سمبل، طراحی و یا ترکیبی از اینها است که ویژگی‌های کالاها و خدمات یک فروشنده و یا گروهی از فروشندگان را از سایر رقبایشان متمایز می‌کند.

branding چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند؟

اما معنی برندینگ دقیقا چیست؟ باید گفت که برندینگ شامل تمامی روش‌هایی می‌شود که با استفاده از آنها، تصویری از شرکت‌تان را در معرض دید مشتری‌ها می‌گذارید.

وب‌سایتی که طراحی می‌کنید یا تبلیغاتی که برای معرفی محصولات و خدمات خود درست می‌کنید، رنگ‌های بخصوصی که انتخاب می‌کنید و مشتری‌ها با دیدن آنها به یاد شرکت شما می‌افتند، لوگویی که طراحی می‌کنید و در کانال‌های شبکه‌های اجتماعی از آن استفاده می‌کنید، همه و همه از جمله روش‌های یادشده هستند و به طور کلی، فعالیت‌های برندینگ شما را در بر می‌گیرند.

به عبارت دیگر، با استفاده از برندینگ به برداشت و احساس مشتری و مخاطب از کسب و کارتان، شکل و ظاهر بخصوصی می‌دهید. همین برداشت و احساس هم هست که در نهایت، تعیین‌کننده مسیر کاری و موفقیت شما خواهد بود: ذهنیتی که مشتری و مخاطب، خوب یا بد، با شنیدن نام برند و کسب و کار شما پیدا می‌کند.

هدف از برندینگ این است که به ساده‌ترین شکل ممکن مشتری‌ها را متوجه این مسئله کنید که چه عرضه می‌کنید و چه تفاوتی با کسب و کارهای دیگر دارید (چه چیزی کسب و کار شما را منحصر به فرد می‌کند). البته برندینگ صرفا محدود به یک «پیشنهاد منحصر به فرد فروش» (USP) نمی‌شود و دربرگیرنده تمامی روش‌هایی است که با استفاده از آنها نشان می‌دهید چه هدفی را دنبال می‌کنید و چه ارزش‌هایی دارید.

این موارد به‌نوعی در فعالیت‌های برندینگ و انتقال پیامی که گفته شد نقش دارند:

 • محیط و فضای کلی فروشگاه‌های شما
 • برخورد کارکنان شما با مشتری‌ها
 • طرز لباس‌پوشیدن و ظاهر کارکنان
 • قیمتی که برای محصولات در نظر می‌گیرید
 • بسته‌بندی محصولات
 • روابط عمومی
 • سخنرانی‌های عمومی
 • ایمیل‌هایی که مستقیما برای مشتری‌هایتان می‌فرستید
 • ارگان‌ها و سازمان‌هایی که حامی فعالیت‌های شما هستند
 • تبلیغات

ذهنیت و برداشت مشتری‌ها و مخاطبان از مجموع این موارد، به برند و کسب و کار شما شکل می‌دهد.

برندینگ و تاثیر مستقیم آن بر روی فروش

موضوع دیگری که به درک معنی برندینگ چیست کمک می‌کند، درک بهتر اهمیت آن برای کسب‌وکارها است. برندینگ در حقیقت یکی از عناصر حیاتی برای موفقیت و دوام کسب‌وکارها است و به دلایل مختلف، باعث رونق و گسترش فعالیت‌ها می‌شود. فعالیت‌های مرتبط با برندینگ به شما کمک می‌کند که خود را در حیطه کاری‌تان به‌عنوان کسب‌وکاری تخصصی و قابل اطمینان معرفی کنید.

احساس اعتماد ایجاد شده، به مشتری‌ها و مصرف‌کنندگان هم منتقل خواهد شد و آنها هنگام تصمیم‌گیری برای دریافت خدمات شما، کار به مراتب ساده‌تری خواهند داشت. این مسئله چشم‌انداز آینده کسب‌وکارتان را امیدوارکننده‌تر خواهد کرد. در ادامه، مهم‌ترین دلایل اهمیت برندینگ را خواهیم گفت.

معرفی بهتر و بیشتر کسب و کار

معرفی و شناخته‌شدن بهتر و بیشتر کسب‌وکار در میان مردم، شاید دلیل اصلی اهمیت برندینگ محصول باشد. لوگو، یکی از عناصر اصلی برای محقق‌کردن این هدف  است؛ به همین دلیل طراحی لوگوی حرفه‌ای و تأثیرگذار برای موفقیت کسب‌وکارها اهمیت حیاتی دارد.

بیشتر شدن ارزش تجاری

دلیل دیگری که باعث اهمیت برندینگ می‌شود، ارزش و اعتباری است که برای کسب‌وکارها به ارمغان می‌آورد. اگر انرژی و زمان کافی صرف فعالیت‌های برندینگ کرده باشید، آینده به‌مراتب روشن‌تر و تضمین شده‌تری در بازار خواهید داشت.

دسترسی به مشتری‌های جدید

اگر فعالیت‌های برندینگ با نتیجه دلخواه همراه باشد و اعتماد و آشنایی مورد نظر با جمعی از مخاطبان و مشتری‌ها حاصل شود، آنها به مرور زمان کسب‌وکار شما را به دیگران معرفی خواهند کرد. این بهترین شیوه تبلیغات و برندینگ است و امکان دسترسی شما به مشتری‌ها و بازارهای جدید را فراهم می‌کند.

بهبود رضایت شغلی و اعتماد به نفس کارکنان

برند و کسب‌وکاری که در میان مردم شناخته‌شده و اعتبار و قدرت نفوذ کافی را به دست آورده باشد، رضایت شغلی کارکنانش هم بهبود پیدا خواهد کرد. کارکنانی که برای چنین کسب‌وکاری فعالیت می‌کنند، انگیزه و انرژی به‌مراتب بیشتری خواهند داشت و به کاری که انجام می‌دهند، افتخار خواهند کرد. رضایت شغلی کارکنان، دلیل دیگری است که اهمیت فعالیت‌های برندینگ را بیشتر می‌کند.

اعتمادسازی برای کسب و کار در بازار

مشخصا کسب و کاری که فعالیت‌های برندینگ را با برنامه‌ریزی و اهداف تعیین‌شده پیش برده باشد، اعتماد مصرف‌کنندگان و مشتری‌های بالقوه را به خود جلب خواهد کرد. مردم با شرکت‌هایی داد و ستد بیشتری می‌کنند که وجهه‌ی درخشان‌تر و حرفه‌ای‌تری داشته باشند.

برای داشتن فعالیت‌های برندینگ تاثیرگذار چه رویکردی باید پیش گرفت؟

تا اینجا معنی برندینگ چیست را کمی روشن‌تر کرده و اهمیت آن برای کسب‌وکارها را مشخص کردیم. حالا با رویکرد مناسب برای شروع فعالیت‌های مرتبط با برندینگ بیشتر آشنا می‌شویم. اگر هنوز این گام اساسی برای کسب‌وکارتان را برنداشته‌اید یا از فعالیت‌های برندینگ خود راضی نیستید، می‌توانید از این توصیه‌ها و نکات کمک بگیرید:

 • ببینید مشتری‌ها در رابطه ‌با کسب‌وکارتان چه چیزی را دوست دارند، چه چیزی کسب‌وکار شما را منحصربه‌فرد می‌کند و چه نقاط قوتی دارید.
 • یک پیام برند (Brand Message) بسازید که نشان بدهد شما چه اهدافی در قبال مشتریان خود دارید (اهدافی را بگویید که در آنها بهترین هستید). به تعهد برند (Brand Promise) خود هم توجه کنید؛ مثلا مشتری محصول شما تا چه اندازه می‌تواند از دوام آن مطمئن باشد.
 • عناصر ظاهری و تصویری محصول شما باید با پیام برند شما سازگار باشند. اگر قول نوآوری و ابتکار داده‌اید، از رنگ خاکستری و تصاویر خسته‌کننده استفاده نکنید.
 • برای عملی کردن تعهد برند و پیام برند خود، استانداردهایی برای طرز لباس پوشیدن کارکنان و برخورد آنها با مشتری‌ها در نظر بگیرید.
 • لوگو و دیگر عناصر تصویری برندینگ خود را روی همه ابزارهای بازاریابی‌تان درج کنید: از تبلیغات و ویترین فروشگاه‌ها گرفته تا کیسه‌های خرید و موارد دیگر.

۴ دلیل برای اینکه ‌برندینگ خود را به‌طور جدی شروع کنید

برندینگ می­‌تواند نوع نگرش مخاطبین به شما را تغییر بدهد، درآمدهایی به شما اضافه کند و آگاهی برند شما را بالا ببرد.

برندینگ به شما رسمیت می­‌بخشد

از مهم‌ترین دلایلی که برندینگ را عامل موفق یا ناموفق شدن هر کسب و کار به حساب می‌­آورند این است که این کار به مجموعه شما رسمیت می­‌دهد. برندینگ همچنین موجب می‌­شود مخاطب خدمات شما بعد از مدتی با دیدن رنگ سازمانی مجموعه شما بدون نگاه به لوگو، شما را بشناسد.

به خاطر داشته باشید که لوگو مهم‌­ترین بخش برندینگ شماست، اما همه برندینگ شما نیست. مهم‌­ترین عامل بودن، یعنی طراح لوگویتان را با دقت و بدون خساست استخدام کنید، چون لوگوی شما باید بتواند در نگاه اول، سرها را به سمت خودش بچرخاند.

برندینگ برای مشتری‌­های جدید کارت دعوت می­‌فرستد

سری به نمایشگا­های کسب و کارهای نوپا می‌­زنید و به غرفه اسنپ می‌­رسید. جلوی غرفه می‌­شنوید که دو دانشجو با هم درباره برندینگ قوی اسنپ صحبت می­کنند. با خودتان فکر می­‌کنید برندینگ خوب چه مدل برندینگی است؟ برندینگ خوب همان فرآیندی است که باعث می‌­شود حس مثبتی در ذهن مخاطب یا مشتری­تان به جا گذاشته و مشتری با نام شما آشنا شود.

این آشنایی در بستر زمان، در صورتی‌ که به تجربه منتهی شود، برایتان اعتبار خواهد شد. کسب اعتبار ثروت شماست که از آن پس باید مراقبش باشید. اگر برندینگ محصول خود را به خوبی و آن ‌طور که باید اجرا کرده باشید، این مژده را به شما می‌دهیم که می‌توانید روی داشتن یکی از موثرترین ابزارهای تبلیغات، یعنی تبلیغ دهان به دهان، حساب باز کنید. مشتری‌ه­ایی که به شما اعتماد کرده‌اند، برایتان مشتری­‌های جدیدی خواهند آورد.

برندینگ شما را از رقبا متمایز می‌کند

حضور حرفه‌­ای و اتخاذ استراتژی مناسب به مجموعه شما کمک می‌­کند تا مورد اعتماد مخاطبین‌­ و مشتریان بالقوه احتمالی خود قرار بگیرید. مردم اصولا به برندهایی که حرف‌ه­ای خود به‌صورت مصور به نمایش می‌­گذارند، اعتماد بیشتری می‌­کنند.

اگر برندینگ را به‌خوبی انجام بدهید، به مشتریان خود این احساس را می‌دهید که سازمانی بزرگ در پشت صحنه این برند در حال خدمت‌رسانی است. همین یعنی پیمودن نیمی از مسیر جلب اعتماد مشتری.

برندینگ پشت تبلیغات ایستاده است                                                                            

یکی دیگر از مؤلفه­‌های مهم برندینگ تبلیغات است. استراتژی‌­های تبلیغاتی به‌صورت مستقیم بر تاثیرگذاری برندینگ تاثیر می­‌گذارد. تکنیک‌های تبلیغاتی مثل استفاده از محصولات شرکت­‌هایی که معتبر و شناخته شده‌اند و در میان مردم جایگاه خوبی دارند یکی از راه‌­های تبلیغات تاثیرگذار است که می­‌تواند مسیر برندینگ شما را هموار کند.

برندینگ و برندسازی؛ دو جهان متفاوت یا منزلی یکسان؟

وقتی پای صحبت صاحبان کسب و کار می­‌نشینیم و موضوع بحث به برندینگ و برندسازی می‌رسد، تعاریف گنگ می­‌شوند. از قرار، در ذهن خیلی‌ها این دو مفهوم با هم مترادف‌­اند و می‌توانند به جای یکدیگر به‌کار برده شوند. باید به خاطر داشته باشید که تفاوت برند و برندینگ، ظریف ولی قابل‌توجه است.

این دو موضوع تفاوت ماهوی با هم دارند، چرا که یکی عملی است و دیگری تنها یک ابزار به‌شمار می‌رود. برندینگ یک عمل است؛ به بیانی دیگر، برندینگ فرآیند ساخت یک برند است. این فرآیند شامل جا باز کردن محصول شما در بازار، طراحی و اعمال استراتژی، انتخاب نام و لوگو است.

برند معتبر و خوشنام، حاصل و دسترنج برندینگ شماست. همانطور که توضیح دادیم، برند شما توصیفی از شما و کسب و کارتان است.

هویت برند، مفهومی متمایز در برندینگ

هویت برند (Brand Identity) هم مانند برند و برندینگ در بین عموم معادل همان لوگوی برند در نظر گرفته می‌­شود. هویت برند مفهومی متمایز و ورای لوگوی صرف است. لوگو بخشی از هویت برند است، اما هر برند یک تجربه است و هویت برند، برداشت و درکی است که مخاطب از برند شما پیدا می‌کند.

هویت برند
هویت برند(Brand Identity)

هویت برند مجموعه‌­ای از عناصر بصری و غیر بصری است که یک کسب و کار برای ساختن تصویری از کسب و کار خود آن را طراحی می‌­کند. هویت برند شماست که شما را از تمامی رقیبان متمایز می­‌کند و مخاطبان شما از آن برای شناختن برندتان استفاده می‌کنند.

هویت برند عناصر سازنده‌ای دارد که برای خلق تجربه‌­ای عمیق و ایجاد تاثیر مورد نظر بر مخاطبین، می‌­توان آنها را تغییر داد و دستکاری کرد. این موارد ۱۰ گانه عبارتند از: لوگو، شعار برند، شکل ظاهری، گرافیک، صدا، مزه، حرکت، رنگ.

برای درک بهتر مفهوم، هویت برند اسنپ را با هم بررسی می‌­کنیم. استارتاپ تاکسی آنلاین که امروزه با نام اسنپ شناخته می‌شود، کار خود را با برند تاکسی‌یاب آغاز کرد و در ادامه نام خود را به اسنپ تغییر داد. با توجه به همین تغییر نام، استراتژی هویت برند را می­‌توان فهمید.

تاکسی در اذهان عمومی اتومبیل‌­های زرد رنگی است که در خطوط تاکسیرانی فعالیت دارد، چرا استارتاپی باید با انتخاب این نام زمینه‌ی شکست خود را فراهم کند و تصویری که از  برند خود می‌­سازد یادآور تاکسی‌های معمولی باشد؟

با اتخاذ یک استراتژی درست، نام برند تغییر پیدا کرد. رنگ سازمانی اسنپ رنگ سبز نئون است که انتخاب این رنگ بیش از هر علامت دیگری مثل علامت تعجب، جلب توجه می­کند. شعار اسنپ «با اسنپ، در هر زمان و مکان، آسان و هوشمند درخواست خودرو کنید» است.

با این ۵ ابزار برندینگ، کسب و کارتان را رونق ببخشید

برای مدیریت بهتر تصویر آرمانی از برندتان در ذهن مشتری می‌توانید از این ابزارها استفاده کنید:

برندینگ صوتی

تولید پادکست و فایل­‌های صوتی از روش­‌هایی است که اخیرا بسیار مورد استقبال قرار گرفته. اگر سری به نرم افزارهای انتشار پادکست بزنید، با تعداد رو به افزایش پادکست‌های فارسی در زمینه‌های مختلف روبرو خواهید شد. البته تولید و انتشار محتوای صوتی کار آسانی نیست، زیرا برای یک تولید با کیفیت به عوامل زیادی ازجمله گوینده‌ه­ایی با صدای منحصر به فرد و استودیو و ابزار‌های تحصصی نیاز خواهید داشت.

برندینگ ویدئویی

تولید ویدئو برای معرفی یک برند جدید، از روش‌های مرسوم برندینگ است. تولید و انتشار کلیپی از خدمات ارائه شده، برندینگ ویدئویی است.

برندینگ بصری

برندینگ بصری به مجموعه لوگو، پوستر و دیگر مفاهیم بصری گفته می‌شود. این جمله که «اولین حس آخرین حس است» به خوبی می‌تواند مفهوم برندینگ بصری را توضیح دهد. این عبارت میزان اهمیت حس اولیه‌ای که به مخاطب منتقل می‌کنید را نشان می‌دهد.

برندینگ محتوا

هر چیزی که درباره یک برند می‌­شنوید، محتوا به شمار می‌رود. اگر این محتوا از مسیر درستی عبور کند، می‌­تواند موجب افزایش فروش و قرار گرفتن شما در مسیر هدف‌­هایتان شود.

تبلیغات دهان به دهان

 وقتی افراد مختلف درباره شما صحبت می­‌کنند برند شما در حال حرکت به سمت قله‌­هاست. البته مسلما منظورمان صحبت مثبت است. تبلیغات دهان به دهان یکی از بهترین روش‌های تبلیغات است. تلاش کنید برندتان را جذاب کنید تا مشتری شما مخاطب بعدی­تان را با خودش بیاورد.

ارزش ویژه برند (Brand Equity)

یکی دیگر از مفاهیم مربوط به برندینگ، ارزش ویژه برند است. این مفهوم  توسط دیوید آکر مطرح شد و در ادامه بر اساس آن مدلی به نام مدل آکر توسعه یافت. ارزش ویژه برند سند شش دانگ مالکیت شما بر برندتان و مجموعه‌­ای از دارایی‌ها و تعهدات مربوط به آن است. این ارزش ویژه، اثر متمایز و مثبتی است که مشاهده نشان و نام برند شما بر واکنش مصرف­‌کننده می‌گذارد.

تعریف آکر از ارزش ویژه‌ای برخوردار بوده و دارای وجوه خاصی است که شناخت آنها به درک بهتر فرآیند برندینگ کمک می­‌کند. این وجوه عبارتند از: آگاهی برند (Brand awareness)، کیفیت ادراک شده (Perceived quality)، تداعی برند (Brand associations) و وفاداری به برند (Brand loyalty).

آگاهی

منظور از آگاهی، میزان تاثیری است که برند شما در ذهن مخاطب یا مصرف­‌کننده به جا می‌گذارد. اینکه با شنیدن نام سفارش آنلاین غذا یاد اسنپ­‌فود می‌­افتید، یعنی از برند اسنپ­‌فود آگاهی دارید.

کیفیت ادراک شده

کیفیت ادراک­ شده برند نوعی از تداعی برند است. این نوع تداعی به ­صورت مثبت در ذهن ثبت شده‌ است. تنها وجه‌­ای از امتیاز ویژه که ارتباط تنگاتنگ با خرید و فرآیند مالی دارد، کیفیت ادراک شده است.

کیفیت ادراک شده، حافظه مثبت شما از تجربه خریدتان است. شما برند را باور کرده، از تجربه این برند احساس رضایت کرده‌­اید و درباره برتری این محصول قضاوت مثبتی دارید.

تداعی

ارزش ویژه برند تا حد زیادی مدیون تداعی‌­های ذهنی مشتریان از یک برند است. تداعی برند شامل هر تصویر مستقیم یا غیر مستقیم از برند و محصول شما در ذهن مشتری است. برخی تداعی‌­ها با حس مثبتی که همراه خود دارند باعث می­‌شوند که احساس نیاز مشتری ختم به خرید شود.

مثلا اگر با دفتر استارتاپ تپسی تماس گرفته باشید و با برخورد گرم و صمیمانه پشتیبان­‌ها رو به رو شده باشید، حس مثبتی نسبت به پشتیبانی برند تپسی خواهید داشت. پس در صورتی که مسئله‌­ای پیش بیاید، در ذهن خود این تداعی را دارید که می­‌توانید مشکلتان را با پشتیبانی در میان گذاشته و آن را مرتفع کنید.

وفاداری به برند

ارزش ویژه برند تا حد زیادی تابع میزان وفاداری مشتریان است. در هنگام ارزش­‌گذاری برای خرید و فروش یک برند، وفاداری برند یکی از فاکتورهای کلیدی به شمار می‌رود. حتما نام باشگاه مشتریان بانک ملت را شنیده‌­اید، افرادی که در باشگاه مشتریان ملت ثبت­‌نام کرده‌­اند، به این برند وفادار هستند.

‌ری‌برندینگ

همه آنچه تاکنون گفته شد، اصول اولیه شروع فرآیند برندینگ بود. بیایید اینطور تصور کنیم که از این مرحله گذشته‌ایم و برند ما هم جایگاه خوبی در بازار هدفمان به دست آورده است. ولی با گذر زمان به این نتیجه می‌رسیم که شکل ظاهری و نشان برند ما آنچه که باید باشد نیست و لازم است آن را  تغییر بدهیم. ولی آیا چنین کاری ممکن است؟ بله، ممکن است.

این احساس نیاز به تغییر نشان برند، همان چالشی است که بیشتر بانک‌های کشور با آن روبرو بودند. به هرگونه تغییر بصری در شکل ظاهری نشان برند، تغییر بسته‌‌بندی و ابزارهای مختلف بازاریابی، ری‌برندینگ گفته می‌شود.

یک مثال خوب ری‌برندینگ در اکوسیستم استارتاپی داخلی، اسنپ است. همان‌طور که گفته شد اسنپ فعالیت خود را با نام تاکسی‌یاب آغاز کرد و در ادامه با تغییر نام و لوگو تصویری شبیه آدرس را لوگوی خود قرار داد. ولی بعد از انتقادهایی که راجع به کپی بودن این لوگو مطرح شد، نهایتا نشان خود را به لوگوی سبز رنگی که در متن این مقاله هم مشاهده کردید تغییر دادند. این یکی از مشهورترین ری‌برندینگ‌های انجام شده در اکوسیستم استارتاپی ما است.

4 دیدگاه
 1. بهداد نایبی می‌گوید

  به شنبه مگ پیشنهاد میکنم برای تقویت برندینگ خودش به فکر افزایش کیفیت خدمتش (تولید محتوا) باشه. مطلب زیر عنوان ‘برندینگ در میان رقبایتان برایتان اعتماد می‌­خرد’ انقدر غلط نگارشی، املایی و مفهومی داره که اصن آدم دلش نمیخواد خوندن متن رو ادامه بده.

  1. مدیر سایت می‌گوید

   ممنون از اینکه مطلب مرو مطالعه کردید؛ بله ما این مطلب رو بررسی کردیم و با اطلاعات بیشتری این صفحه رو تکمیل کردیم

 2. علی محسنی می‌گوید

  خیلی عالی و جامع بود فقط اگه بخوام چیزی به این محتوا اضافه کنم یکی از مهمترین چیزایی که در برندینگ پر اهمیت هست مبحث شناخت مشتریان و فرایند جذب مشتریان و بازاریابی که در کنار برندینگ کسب و کار وجود داره

  1. مدیر سایت می‌گوید

   خوشحالیم که تونستیم شما رو تو این مبحث راهنمایی کنیم؛ فرایند جذب مشتری و بازاریابی مبحث گسترده ای هست که تو یک مطلب نمیشه بهش اشاره کرد

   از لینک زیر شما میتونید مباحث مختلف رو مطالعه کنید:
   https://shanbemag.com/category/marketing/

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.