معنی و نحوه برندینگ چیست؟

نمی‌توان برندینگ و تاثیر مستقیم آن بر روی فروش را نادیده بگیریم

4

این فرایند همان چیزی است که کسب و کار شما به آن نیاز دارد تا از میان تمام نام های دیگر سر بر آورده و توجه مشتری ایده‌آل شما را به خود جلب کند

یکی از متداول‌ترین سوالات در میان فعالان استارتاپ این است که branding چیست؟

یافتن تعریف برندینگ ظاهرا کار ساده‌ای است. اما وقتی در مسیر یافتن آن و برندینگ محصول قدم برداریم، متوجه پیچیدگی‌هایی می‌شویم. به ویژه اینکه نمی‌توان برندینگ و تاثیر مستقیم آن بر روی فروش را نادیده بگیریم. پس برای یافتن پاسخ، باید در میان واحدهای مختلف یک کسب و کار قدم زده و همه چیز را در نظر بگیریم.

branding یک عمل بازاریابی است که به شکلی پویا به برند شما شکل می دهد. این یک تعریف پایه است، اما به جزئیات بیشتری هم نیاز دارد. این فرایند همان چیزی است که کسب و کار شما به آن نیاز دارد تا از میان تمام نام های دیگر سر بر آورده و توجه مشتری ایده‌آل شما را به خود جلب کند.

این همان چیزی است که خریداران اولین بار را به مشتریان دائمی و مخاطبان بی‌تفاوت را به تبلیغ کنندگان برندتان تبدیل می‌کند. برند عنصر جا مانده برای برجسته کردن، تاثیرگذاری و ارتقا سطح کسب و کار به مراحل بعدی است. به عبارت دیگر اگر می خواهید کسب و کارتان با موفقیت همراه باشد، باید به آن تن بدهید.

اما دقیقا چرا برندسازی تا این اندازه اهمیت دارد؟‌ چه تاثیری دارد و چگونه کسب وکارتان را اداره می‌‌کنید که تاثیر واقعی بر مخاطبانتان بگذارد؟ در این مقاله می‌خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که برندینگ چیست و چگونه کسب و کار شما می‌تواند به موثرترین روش از مزایای آن بهره‌مند شود.

مدیریت برند و استراتژی برندینگ

ریشه کلمه برند به واژه Brandr در زبان باستانی نورسی باز می‌گردد که به معنای سوختن بود. در آن دوران دامداران برای نشان دادن مالکیت، پوست حیوان را می سوزاندند که در حقیقت معنای اولیه آرم امروزی است. با این حال امروزه برندسازی چیزی فراتر از یک نگاه یا یک آرم بوده و واکنش احساسی اولیه مشتری به محصول شماست. برند شما مجموعه برداشت‌هایی است که مردم درباره کسب و کار شما دارند. اما branding مجموعه اقداماتی است که شما برای پرورش آن برند انجام می دهید.

به عبارت دیگر، برند شما یک اسم است اما branding یک فعل است و به اقدام نیاز دارد. زمانی که آرم خود را طراحی می‌کنید، وقتی برند خود را توسعه می‌دهید، هنگامی که با تیم بازاریابی خود برای ایجاد یک ایده تبلیغاتی همراه می‌شوید، در حقیقت در حال انجام برندینگ هستید. در حقیقت هر قدمی که در مسیر شکل دادن برند خود بر می دارید، در راستای ساخت برند است.

چرا ساخت برند تا این اندازه مهم است؟

ظاهرا همه چیز درباره فروش است. اما این تصور اشتباهی است.

ارزش تجاری را افزایش می‌دهد

 در حقیقت اگر این فرایند درست تعریف شود چیزی فراتر از محصول صرف را در خود جای می‌دهد. هنگام خلق یک کسب و کار، ساختن یک brand از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شود. یک برند ثبیت شده مزیت بزرگی به حساب آمده و سرمایه‌گذاری بر آن برای همه جذاب خواهد بود. در حقیقت برندینگ محصول بخشی از کل فرایند است که باید برای کسب و کار ایجاد شود.

خلق مشتریان جدید

یک برند قوی باعث ایجاد تاثیر مثبت بر مخاطب شده و مشتریان می‌خواهند با شما کار کنند زیرا نسبت به شما احساس آشنایی و صمیمیت می‌کنند. پس از تثبیت نام برند، تبلیغات دهان به دهان یکی از منابع مهم درآمدی کسب و کار شما می‌شود.

تمایز با رقبا

مهم نیست که چه نوع شرکتی دارید، در چه صنعتی فعالیت می‌کنید یا چه مشتری‌هایی دارید. اگر در بازار کسب و کار هستید، همواره رقبای جدی خواهید داشت و برای فروش به کمک نیاز دارید. این فرایند به شما کمک می‌کند تا راه‌های متفاوت، خاص و منحصر به فرد بودن را طی کنید؛ همچنین به مشتریان شما نشان می‌دهد که چرا باید به جای رقبایتان به سراغ شما بیایند.

ایجاد شناخت از برند

اگر می‌خواهید یک برند موفق بسازید، باید شناخته شوید. برندسازی مناسب (از جمله طراحی یک آرم تاثیرگذار، وب سایت و سایر دارایی‌ها) به شما کمک می‌کند سبک متمایزی را ایجاد کنید و باعث افزایش شناخت شما در بازار می شود.

ایجاد تجربه سازگار با برند برای مشتریان

برای موفقیت در کسب و کار باید تجربه‌ای ثابت برای مشتریان خود فراهم کنید، از هر روشی که با نام تجاری شما تعامل دارند. خواه از طریق وب سایت باشد یا در یک رویداد حضوری یا با دنبال کردن شما در شبکه‌های اجتماعی. branding به شما امکان می‌دهد چگونگی درک و تجربه افراد از برندتان را کنترل کرده و می‌توانید اطمینان حاصل کنید که ادراک و تجربه در تمام کانال‌های ارتباطی با برند شما ثابت می‌ماند.

برقراری ارتباط با مخاطبان و تبدیل آنها به مشتریان وفادار

موفق‌ترین کسب و کارها آنهایی هستند که ارتباط عاطفی با مخاطبان خود ایجاد می‌کنند. این ارتباط عاطفی همان چیزی است که چشم‌انداز را به مشتری و مشتری را به یک علاقه‌مند تبدیل می‌کند. اما چگونه این ارتباط ایجاد می‌شود؟ با branding. استراتژی‌های مختلف برندسازی (مانند استفاده از روانشناسی رنگ در هنگام طراحی لوگو) می‌توانند به شما کمک کنند در سطح عمیق‌تری با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و احساس وفاداری با برند خود را ایجاد کنید.

عناصر تشکیل دهنده

حال که دانستیم برندینگ چیست؟ وقت آن است که به سراغ جزئیات آن برویم. در حقیقت این فرایند جزئیاتی دارد که رعایت آنها باعث می شود مشتریان، کسب و کار شما را درک کنند. این جزئیات عبارتند از:

بیانیه ماموریت و ارزش‌های برند

بیانیه ماموریت و ارزش‌های برند شما، پایه و اساس برند شما را تشکیل می‌دهند. بیانیه ماموریت خود را مغز عملیات بدانید – بیانیه‌ای کوتاه و مختصر که وضعیت و هدف فعلی سازمان شما را مشخص می‌کند. چشم‌انداز شرکت شما نیز قلب آن است و یک تصویر الهام بخش و انگیزشی از آنچه در بلند مدت به دست می‌آورید ارائه می‌دهد.

دستورالعمل‌های برند

در حالیکه بیانیه ماموریت و چشم‌انداز، ستون‌های یک کسب و کار به حساب می‌آیند، استراتژی بقیه نیازها را پوشش می‌دهد. این استراتژی از طریق دستورالعمل‌های branding (همچنین معروف به “کتاب مقدس”) خلق می‌شود. این دستورالعمل‌ها در یک سند ملموس گنجانده شده که اهداف تجاری شما را منعکس و پشتیبانی کرده، شما را از رقبا متمایز کرده، الگویی برای تصمیم‌گیری ارائه می‌دهد و ایده‌هایی را برای فعالیت‌های آینده بازاریابی ایجاد می‌کند. در این دستورالعمل، تمام عناصر، از جمله پالت رنگ، فونت ها و… معرفی می‌شود.

لوگو

لوگوی شما چهره‌ی شرکت شماست و بدون شک طراحی لوگو مهمترین بخش این فرایند است. در طول انجام طراحی به این فکر کنید که به عنوان یک برند چه کسانی هستید و چگونه می‌خواهید توسط مشتریان خود درک شوید. از این تفکر برای هدایت استراتژی طراحی خود از آن استفاده کنید.

وبسایت

طراحی وبسایت شما نیز یک مرحله کلیدی است. وبسایت شما خانه‌ی دیجیتال برند شما است و هنگام مراجعه مشتریان باید از نظر بصری جذاب بوده، استفاده از آن آسان باشد و مهمتر از همه بازتابی از شخصیت برندتان است. همچون لوگو، برای انتخاب عناصر طراحی وب (مانند طرح و فونت) به کتاب مقدس خود مراجعه کنید.

دارایی‌های اضافی

هیچ دستورالعمل یکسانی برای همه کسب و کارها وجود ندارد. بسته به تجارت و صنعتی که در آن فعال هستید، ممکن است به دارایی‌های اضافی مانند کارت ویزیت، بسته‌بندی محصول یا کمپین تبلیغاتی نیاز داشته باشید. کسب و کار و نیازهای منحصر به فرد خود را ارزیابی کرده و بر این اساس دارایی‌های تجاری بیشتری خلق کنید یا سفارش بدهید.

برند بهتر به معنای بازاریابی بهتر است

این یک قانون کلی است که محصولات دارای چرخه عمر محدود هستند. اما برندها – اگر به خوبی مدیریت شوند – برای همیشه ماندگار هستند و همین که به عنوان یک برند تجاری خود را تثبیت کنید، بازاریابی بسیار آسان می‌شود.

دستورالعمل‌های برند در کنار تحقیقات و تجزیه و تحلیل‌های مستمر بازار، باید در تعیین بهترین راه برای بازاریابی محصولات به شما کمک کند. آیا مخاطب شما همچنان از طریق بازاریابی سنتی مانند رادیو و بیلبورد تحت تاثیر قرار می‌گیرد یا از طریق ویدیو های یوتیوبی و اینستاگرامی؟ بازاریابی می‌تواند ترکیبی از بازی‌ها و تاکتیک‌ها باشد، اما مراقب باشید آنقدر خود را گسترش ندهید که لوث بشوید. با مشورت مداوم با مشاورین، تمرکز خود را حفظ کنید.

یک مثال موفق

اکنون که با این فرایند آشنا شدیم و تاثیر آن بر ایجاد برند برای محصول را بررسی کردیم، به سراغ یکی از بهترین مثال‌های قرن حاضر می‌رویم.

شرکت اپل کار خود را از سال ۱۹۷۶ آغاز کرد. این کسب و کار از همان ابتدا هویت برند خود را مشخص کرده و هر کاری که در تمام این سال‌ها انجام داد، محاسبه شده و در راستای بالا بردن ارزش برند خود بوده است. به نحوه نامگذاری محصولات و هماهنگی آنها با وبسایت اپل دقت کنید. اپل یک شعار دارد: یک طراحی درخشان که کاربردی است.

این نکته فقط در محصول و وبسایت خلاصه نشده. تیزرها و سخنرانی‌های تبلیغاتی پیش از عرضه محصول را نیز شامل شده که باعث ایجاد هیجان در میان مخاطبان می‌شود. اگر چشم شما را ببندند و به مکانی اسرارآمیز ببرند، هنگامی که چشمان خود را باز کردید و نمایشگرهای سفید روشن، کامپیوترهای کاملا شیک و وسایل و سطوح براق را دیدید، کاملا متوجه می‌شوید که در یک فروشگاه اپل هستید. برند چنین معنا و کاربردی دارد.

اپل برندسازی را کامل کرده است. آنها نام تجاری خود را تعیین کرده، آن را به طور کامل در هر کاری که انجام می‌دهند گسترش داده و کل شرکت خود را بر آن اساس پایه‌گذاری کرده‌اند.

در نهایت این نکته را در نظر داشته باشید که بازاریابی فرایندی است که منجر به فروش می شود و نباید آن را دست کم گرفت. اما این مفهوم در عین حال پایه‌ای است که شما بر اساس آن اعتبار و وفاداری را ایجاد می کنید.

             مطالب پیشنهادی: پرسونال برندینگ یا برند سازی شخصی چیست؟

برند چیست؟

برند ویژگی یا مجموعه ای از ویژگی‌هایی است که یک سازمان را از سازمان‌های دیگر متمایز می کند. یک برند معمولاً از یک نام، برچسب، لوگو، طرح، صدای برند و موارد دیگر تشکیل شده است.

برندینگ چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند؟

برندینگ شامل تمامی روش‌هایی می‌شود که با استفاده از آنها، تصویری از شرکت‌تان را در معرض دید مشتری‌ها می‌گذارید

مهم‌ترین دلایل اهمیت برندینگ

معرفی بهتر و بیشتر کسب و کار - بیشتر شدن ارزش تجاری - دسترسی به مشتری‌های جدید - بهبود رضایت شغلی و اعتماد به نفس کارکنان - اعتمادسازی برای کسب و کار در بازار

4 دیدگاه
 1. بهداد نایبی می‌گوید

  به شنبه مگ پیشنهاد میکنم برای تقویت برندینگ خودش به فکر افزایش کیفیت خدمتش (تولید محتوا) باشه. مطلب زیر عنوان ‘برندینگ در میان رقبایتان برایتان اعتماد می‌­خرد’ انقدر غلط نگارشی، املایی و مفهومی داره که اصن آدم دلش نمیخواد خوندن متن رو ادامه بده.

  1. مدیر سایت می‌گوید

   ممنون از اینکه مطلب مرو مطالعه کردید؛ بله ما این مطلب رو بررسی کردیم و با اطلاعات بیشتری این صفحه رو تکمیل کردیم

 2. علی محسنی می‌گوید

  خیلی عالی و جامع بود فقط اگه بخوام چیزی به این محتوا اضافه کنم یکی از مهمترین چیزایی که در برندینگ پر اهمیت هست مبحث شناخت مشتریان و فرایند جذب مشتریان و بازاریابی که در کنار برندینگ کسب و کار وجود داره

  1. مدیر سایت می‌گوید

   خوشحالیم که تونستیم شما رو تو این مبحث راهنمایی کنیم؛ فرایند جذب مشتری و بازاریابی مبحث گسترده ای هست که تو یک مطلب نمیشه بهش اشاره کرد

   از لینک زیر شما میتونید مباحث مختلف رو مطالعه کنید:
   https://shanbemag.com/category/marketing/

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.