راهنمای کامل راه اندازی استارتاپ

0

راه‌اندازی استارتاپ دقیقا از زمانی که برای آن برنامه‌ریزی می‌کنید اتفاق می‌افتد؛ نه فقط زمانی که درهای کسب وکار را بازمی‌کنید یا سایت‌تان را فعال می‌کنید.

برای ایجاد استارتاپ به سه چیز نیازدارید:

  • شروع کار با نیروی انسانی حرفه‌ای و هم‌دل
  • ارائه چیزهایی که مشتری واقعا نیاز دارد
  • پایین آوردن هزینه‌ها تا حد امکان

دلیل شکست بیشتر استارتاپ‌ها این است که در انجام یکی از این سه کار شکست می‌خورند. هر سازمانی که هر سه قدم را به‌درستی انجام داده باشد، به احتمال بسیار زیاد، موفق می‌شود.

وقتی به این سه کار و موفقیت حاصل از انجامشان فکر می‌کنید خیلی هیجان انگیز است، چرا که اگر همت کنید همه چیز سخت اما شدنی است. از آن‌جایی که یک استارتاپ موفق موسسان خودش را به پول می‌رساند، پس می‌توان گفت که ثروتمند شدن هم شدنی است. ممکن است شما راهی طولانی در پیش رو داشته باشید، اما باید صبور و پرتلاش باشید.

شروع یک استارتاپ

ایده پردازی برای راه اندازی یک استارتاپ

اگر در مورد استارتاپ‌ها  یک نکته خیلی مهم وجود داشته باشد که ما بخواهیم بر آن تاکید کنیم، این است که:

برای راه‌اندازی استارتاپ لزوما نیازی به ایده درخشان ندارید. خودتان را با این قواعد دست‌وپا گیر محدود نکنید. ارائه یک فناوری و خدمت بهتر از آن چه که الان در دسترس مردم است، خود روشی درآمدزا است.

در آغاز راه برای تولید ایده‌های جدید چند روش اکتشافی پیش روی خود دارید، اما همه این مواد را می‌توان در این یک نکته خلاصه کرد: «به کارهایی که مردم روزمره انجام می‌دهند، دقت کنید و ببینید آنها چگونه کارها را به بهترین شکل انجام می‌دهند.

ایده راه‌اندازی استارتاپ، تنها یک شروع تازه است و در واقع باید بگوییم شما حتی پیش از خوان اول قرار دارید. بسیاری از بنیانگذاران استارتاپ‌ها فکر می‌کنند کل فرآیند همان ایده اولیه است و بعد از خلق ایده اولیه تنها کاری که باید کرد، اجرای آن است. تصور کنید که یک ایده درخشان در ذهن‌تان دارید و به‌دنبال سرمایه‌گذار می‌گردید، حالا مسیر شما به شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌خورد و می‌خواهید پیش از طرح ایده‌تان با آن‌ها قرارداد عدم افشا هم تنظیم کنید! به‌نظرتان کمی ایده سست و بی‌پشتوانه‌‌ای نیست؟ فقط داشتن یک ایده اولیه کافی‌ست؟

یکی دیگر از نشانه‌های کافی نبودن ایده اولیه، تعداد استارتاپ‌هایی است که در طی مسیر کار، پلن خود را تغییر می‌دهند و ممکن است این تغییر پلن (Pivot) چندین بار اتفاق بیافتد.

مطمئنا ایده‌های جدید برای استارتاپ ارزش خاصی دارند، اما مشکل این‌جا است که آن‌ها قابل انتقال نیستند. ایده‌ها چیزی نیستند که بتوانید آن را به کس دیگری بسپارید که اجرا کنند. ارزش آنها عمدتا به‌عنوان نقاط شروع است، مانند سوال‌هایی که برای افراد پیش می‌آید و آن‌ها فکرکردن به آن سوال‌ها را ادامه می‌دهند. یادمان باشد که کسانی‌که صاحب ایده هستند مهم هستند نه خود ایده‌ها. افراد موفق می‌توانند ایده‌های بد را بهبود بدهند، اما ایده‌های خوب وموفق نمی‌توانند افراد را نجات بدهند.

نیروی انسانی خوب برای استارتاپ

نیروی انسانی خوب و حرفه‌ای برای راه‌اندازی یک استارتاپ

منظورمان از نیروی انسانی خوب چیست؟

یکی از ترفندها که در ابتدای راه‌اندازی استارتاپ به‌ما کمک می‌کند این است که قواعد و نقشه راهی را برای استخدام افراد داشته باشیم.

خیلی از ما روزانه چندین بار ممکن است که این مثال‌ها را به‌کار ببریم که «طرف مو را از ماست بیرون می‌کشد»، «فلان شخص مثل بنز کار می‌کند»، «آن شخص مثل بولدوزر به پیش می‌رود و هر مانعی سر راهش باشد از بین می‌برد»، «همکاری دارم که مثل تراکتور کار می‌کند» و… این مثال‌ها نشان از جدیت، سرعت، توانمندی در انجام کارها و سخت‌کوشی افراد است. این‌ها از مولفه‌هایی هستند که در طرح نقشه راه آینده یک استارتاپ و این‌که تصمیم بگیریم برای آن مجموعه چه کسانی را استخدام کنیم بسیار قابل توجه و اثرگذارند.

درمورد استخدام برنامه‌نویسان این سه سوال بسیار مهم و اساسی هستند:

  • آیا فرد مورد نظر واقعا باهوش است؟
  • اگر چنین است، آیا او واقعا می‌تواند کارها را انجام دهد؟
  • از آن‌جا که برخی از برنامه‌نویسان خوب شخصیت‌های پیچیده‌ای دارند، آیا می‌توانیم آن‌ها را در یک جا دورهم جمع کنیم؟

با این سوال‌ها افراد کمی از فیلتر گزینش عبور می‌کنند. این چنین است که دقت‌مان را در انتخاب افراد بالاتر می‌بریم تا سازمانی منسجم و یکدست داشته باشیم.

تصادفی نیست که استارتاپ‌ها در دانشگاه‌ها راه می‌افتند، زیرا در آن‌جا افراد باهوش یکدیگر را پیدا می‌کنند. اشتباه نشود، صرفا مدرک دانشگاهی در این‌جا مدنظر ما نیست بلکه منظورمان این است که این افراد دارای استعداد و هوش بالایی به نسبت کسانی‌که نتوانسته‌اند به دانشگاه راه بیابند هستند پس می‌توانند برای شروع یک استارتاپ مناسب‌تر باشند.

ضمن آن‌که این افراد کار تیمی و تعامل با گروه را در دانشگاه به‌خوبی آموخته‌اند. مثلا آن‌چه که شما باید در دانشگاه انجام دهید این است که روی پروژه خودتان متمرکز شوید و کارکنید. برنامه نویسان و توسعه‌دهندگان باید این کار را بکنند (حتی اگر قصد راه‌اندازی یک استارتاپ را ندارند)، زیرا این تنها راه واقعی برای یادگیری نحوه برنامه‌ریزی است.

در بعضی موارد ممکن است دانشجویان با یکدیگر همکاری کنند و این بهترین را آشنایی با برنامه نویسان خوب است. حتی ممکن است این پروژه به یک استارتاپ تبدیل شود. خودتان را در شرایط اجبار قرار ندهید، فقط روی کاری که دوست دارید با افراد موردپسندتان انجام دهید، متمرکز شوید.

تعداد و قابلیت‌های موسسین برای راه‌اندازی یک استارتاپ

برای راه‌اندازی استارتاپ در حالت ایده‌آل شما نیاز به دو تا چهار بینانگذار یا موسس دارید. چرا که هرچه بر تعداد افراد موسس اضافه شود، اختلاف نظرها و حتی کشمکش و درگیری‌ها بیشتر خواهد شد. حتی در صورت دو رقمی شدن تعداد موسسین شما به سمت جناح‌بندی خواهید رفت.

در یک استارتاپ فناورانه (که اغلب استارتاپ‌ها از این جنس‌اند)، موسسین باید بیشتر افراد فنی باشند. اینکه موسسین یک‌سری افراد بازرگان و مدیر مالی باشند بدون این‌که چیزی از فن‌آوری بدانند آن‌ها را دچار مشکل می‌کند چرا که وقت، سرمایه و انرژی خود را صرف کاری می‌کنند که خودشان نه توان ارائه آن را دارند و نه از مشکلات و راه‌کارهایش چیزی می‌دانند. ضمن آن‌که در این میان به دلیل ناآگاهی خود امکان دور خوردن از برنامه‌نویسان و سایر نیروهای فنی که استخدام کرده‌اند وجود دارد. این کار یک قمار بزرگ و پر ریسک است.

یک دلیل وجود دارد که شما بخواهید از مدیران مالی و بازرگان در استارتاپ خود استفاده کنید و آن هم این است که شما حداقل یک‌نفر را لازم دارید که بتواند روی آن‌چه مشتری می‌خواهد تمرکز کند و نیاز بازار را بسنجد.

توجه به آن‌چه که مشتریان می‌خواهند (نیاز بازار) در راه اندازی استارتاپ

این فقط استارتاپ‌ها نیستند که در بدو راه‌اندازی باید به آن‌چه مشتری می‌خواهد توجه کنند بلکه همه کسب‌وکارها به ویژه کسب‌وکارهایی که یک‌بار شکست خورده‌اند نیز باید به این مساله توجه کنند زیرا ممکن است یکی از دلایل شکست آن‌ها این باشد که این کسب‌وکارها آن‌چه را مشتری می‌خواهد به او نداده‌اند.

مثلا با نگاه به رستوران‌ها متوجه می‌شویم حدود یک‌چهارم شکست آن‌ها در همان سال اول رقم می‌خورد. آیا رستورانی را دیده‌اید که با وجود غذای خوب، شکست بخورد؟ به نظر می‌رسد رستوران‌هایی که غذای عالی دارند، به چیزهای دیگر اهمیت نمی‌دهند. یک رستوران با غذای عالی می‌تواند گران قیمت، شلوغ، پرسروصدا، کثیف، دور از دسترس و حتی سرویس بدی داشته باشد اما همچنان مردم به آن مراجعه کنند. در حالی‌که یک رستوران با غذای معمولی می‌تواند گاهی با یک‌سری ترفندها و تاکتیک‌های خاص مشتری را جلب خود کند اما این رویکرد مخاطره‌آمیز است. سرراست‌ترین مسیر و روش تهیه یک غذای خوب است.

آیا این مورد درمورد تکنولوژی نیز صادق است؟

دلایل متنوعی را برای شکست استارتاپ‌ها شناخته شده است، اما آیا می‌توانید نمونه‌ای را بیاورید که محصولات متنوع و انبوهی داشته اما بازهم شکست خورده است؟ تقریبا در هر استارتاپ شکست خورده مشکل اصلی این بوده است که مشتریان محصول تولید شده را نمی‌خواستند. این یعنی نیاز بازار را نسجینده‌اند و وارد عمل شده‌اند.

اما چگونه بدانیم مشتری‌ها چه می‌خواهند؟

رفتار آن‌ها را تحت‌نظر داشته باشید.

یکی از بهترین مکان‌ها برای انجام این کار، نمایشگاه‌های تجاری است. در حقیقت نمایشگاه‌های تجاری به‌عنوان راهی برای جذب مشتری نیست، بلکه این نمایشگاه‌ها از جنبه تحقیقات بازار ارزشمند هستند. در نمایشگاه‌های تجاری فقط کنسرو، کاتالوگ و… ارائه نمی‌دهند، بلکه طرز احداث و کارکرد کسب‌وکارها را نشان می‌دهند؛ یعنی در آن‌جا دیدگاه‌های مشتریان را می‌شنویم و نیازهای آن‌ها را می فهمیم.

در راه‌اندازی یک استارتاپ مهم نیست چه نوعی از آن را راه می‌اندازید مهم این است که ببینید کاربران چه می‌خواهند. تنها نوع محصول که می‌توانید بدون مطالعه نظر کاربران بسازید، آن مدلی است که برای کاربران تیپیکال و معمولی است. یعنی از خودتان سوال کنید، عامه مردم و حتی کسانی‌که مثل شما فکر نمی‌کنند، دقیقا چه نیازی دارند و چه چیزی آن‌ها را جذب می‌کند.

اگر در تلاشید که یک استارتاپ راه بیاندازید که یک برند مصرف کننده بزرگ باشد، شانس موفقیت شما بیشتر است. بیشترین شانس آن در بازارهای متمرکز است. از آن‌جا که استارتاپ‌ها با ارائه چیزهایی بهتر از آن‌چه مردم خودشان از قبل دارند، درآمدزایی می‌کنند، بهترین فرصت‌ها در جایی است که بیشتر کارها کم کیفیت هستند.

تولید یک محصول ارزان آسان‌تر از تولید یک محصول بسیار قدرتمند و گران است. بنابراین محصولاتی که با نمونه‌های ساده و ارزان شروع می‌کنند به تدریج به سمت نمونه‌های قدرتمند گرایش پیدا می‌کنند. اگر محصول ساده و ارزان تولید کنید، در ابتدا نه تنها فروش آن راحت‌تر خواهد بود بلکه در فتح بقیه بازار نیز در بهترین موقعیت قرار خواهید گرفت.

به‌دست آوردن سرمایه و افزایش آن برای راه اندازی یک استارتاپ

برای این‌که همه این اتفاقات بیفتد، به پول احتیاج خواهید داشت. البته برخی از استارتاپ‌ها بودجه خود را به شکل خودکفایی مالی تامین می‌کنند (مثلا مایکروسافت)، اما اغلب این‌گونه نیست. به‌نظر پول گرفتن از سرمایه‌گذاران عاقلانه است. برای تامین اعتبار خود به روش خودکفایی مالی باید به عنوان یک شرکت مشاوره شروع کنید. البته تغییر آن به شرکت تولیدکننده محصول کار سختی است.

از لحاظ مالی راه‌اندازی استارتاپ یک دوره گذار یا دوره عدم موفقیت دارد. راه ثروتمند شدن از یک استارتاپ این است که شانس موفقیت آن ‌را حداکثری کنید نه این‌که مقدار سهام خود را به‌طور حداکثری حفظ کنید. پس اگر بتوانید موجودی و سهم خود را برای بهبود شانس‌تان معامله کنید، احتمالا هوشمندانه‌تر است.

اولین چیزی که شما نیاز دارید چند صد میلیون برای پرداخت هزینه‌های خود در هنگام تهیه نمونه اولیه (MVP) است. به این رقم، سرمایه بذری (سرمایه مرحله کشت ایده) گفته می‌شود. از آن‌جا که پول کمی درگیر است تهیه سرمایه بذری نسبتا آسان است. معمولا از افراد ثروتمندی به‌نام فرشتگان (آن‌دسته از سرمایه‌گذارانی که تمایل به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های استارتاپی دارند) سرمایه بذری می‌گیرند. اغلب آن‌ها کسانی هستند که خودشان از طریق کسب‌وکارهای کوچک ثروتمند شده‌اند.

در مرحله سرمایه دانه، سرمایه‌گذاران انتظار ندارند که شما یک بیزینس پلن پیچیده داشته باشید. اکثرشان می‌دانند که قرار است سریع تصمیم بگیرند. این غیرعادی نیست که در طی هفته اول بر اساس یک توافق‌نامه نیم صفحه‌ای از آن‌ها چک بگیرید.

برخی از این سرمایه‌گذاران فرشته‌ای خصوصا کسانی که پیشینه فناوری دارند، ممکن است به یک نسخه نمایشی و توضیحی کلامی از آن‌چه می‌خواهید انجام دهید اکتفا کنند. اما بسیاری از آن‌ها کپی بیزینس پلن شما را می‌خواهند، حتی اگر صرفا برای یادآوری به خودشان باشد که در چه چیزی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

در این مرحله اکثر سرمایه‌گذاران انتظار دارند شرح مختصری از آن‌چه که قصد دارید انجام دهید و نحوه درآمدزایی از آن و همچنین رزومه‌های موسسین را به آن‌ها ارائه دهید. اگر بنشینید و آن‌چه با همدیگر هماهنگ کرده‌اید را مکتوب کنید، کمک بزرگی برای ارائه بیزینس پلن خود می‌کنید.  ارائه این شرح مختصر از بیزینس پلن‌تان نباید بیشتر از دوساعت شود. احتمالا متوجه می‌شوید که مکتوب کردن آن ایده‌های بیشتری راجع به آن‌چه باید انجام دهید به شما می‌دهد.

احتمالا سرمایه‌گذار فرشته‌ای برای این‌که بتواند در مسیر استارتاپ کار شما را چک کند، بخواهد به نوعی شریک شما شود. اینجا اگر صلاحیت‌ها و سهام شرکا یکسان باشد، هر دو به یک اندازه به این کسب‌وکار متعهد می‌شوند. سعی کنید این تقسیم‌بندی را درست انجام دهید، در غیر این صورت کار شما دشوار می‌شود.

برای راه‌اندای استارتاپ‌تان نیاز به مجوز کسب‌وکار،مجوز فروش، بیمه و… دارید. حتما این شرکت را با مشخص کردن وظایف و سهام هریک از اعضا تاسیس کنید چرا که مثلا ممکن است هریک از موسسین تصمیم به جداشدن و راه اندازی یک شرکت دیگر با همان کارها داشته باشد، با این کار این اطمینان را به همه موسسین می‌دهید که این شغل برای همه است و این‌گونه استارتاپ‌تان حفظ می‌شود. یکی از بدترین مشکلاتی که می‌تواند برای یک استارتاپ اتفاق بیافتد درگیر شدن و ماندن در مشکلات مالکیت معنوی است.

*قبل از شروع به‌کار استارتاپ از همه افراد درمورد سابقه IP (هویت اینترنتی) بپرسید واطلاعات لازم را بررسی کنید.

در مسیر جذب سرمایه برای راه اندازی یک استارتاپ، از دید افراد ثروتمند که می‌خواهند در آن سرمایه‌گذاری کنند به آن نگاه کنید. آیا دل‌گرم کننده است؟ بیشتر ثروتمندان دنبال سرمایه‌گذاری های خوب و سودده هستند. اگر واقعا فکرمی‌کنید که شانس موفقیت دارید، از آن‌ها بخواهید که در استارتاپ شما سرمایه گذاری کنند. یادتان باشد این سرمایه‌گذاران از نظر مالی معادل موسسین استارتاپ هستند. آن‌ها به اندازه موسسین برحسب سرمایه‌گذاری خود سهم می‌برند.

هیچ راه منطقی برای تصمیم‌گیری درمورد ارزش شرکت شما وجود ندارد. عملا تعیین ارزش یک شرط‌بندی پرریسک است. در ارزیابی ارزش یک استارتاپ نباید فقط به ارزش تولید شده تا آن لحظه بسنده کرد، بلکه ایده‌ها نیز ارزشمندند و حتی برنامه‌هایی که در آینده قراراست اجرا شوند نیز باید در نظر گرفته شوند.

نتیجه

آیا شما درنظر دارید یک استارتاپ راه بیاندازید؟ شما جزو موسسین یک استارتاپ هستید یا برای یکی از آن‌ها کار می‌کنید؟ یا این‌که می‌خواهید در راه اندازی یک استارتاپ سرمایه گذاری کنید؟

بهتر است بدانید که شما می‌توانید با ایده پردازی درست و مناسب با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید، نیروی انسانی خوب و حرفه‌ای، توجه به آن‌چه که مشتریان می‌خواهند (نیاز بازار)، و تامین سرمایه اولیه لازم مبادرت به راه‌اندازی یک استارتاپ کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.