اینستاگرام هم سئو لازم دارد

چطور در نتایج جست‌وجو بهتر دیده شویم؟

0

اینستاگرام را که باز می‌کنیم با انبوهی از تبلیغ‌ها، تخفیف‌ها، کمپین‌های تبلیغاتی، مسابقات و جایزه‌هایی برای جذب مخاطب بیشتر و… مواجهیم!  کسب‌وکارهایی که هر دقیقه تلاش می‌کنند تا سهم بیشتری از بازار خود را در اینستاگرام داشته باشند. شاید آن روزی که فکر کردیم ما هم برای کسب‌وکارمان یک حساب اینستاگرامی بزنیم تا از غافله عقب نمانیم، به این سوال رسیدیم که آیا پیج من در بین این همه اکانت مختلف اصلا دیده می‌شود؟ برای رسیدن به این سوال بهتر است به استراتژی‌هایی که به رشد کسب‌وکارتان در فضای اینستاگرام کمک می‌کند، فکر کنید؛ استراتژی‌هایی که باعث می‌شوند در نتایج جست‌وجوی اینستاگرام، بالاتر از رقبا و هزاران کسب‌وکار دیگر نشان داده شوید.

سئو اینستاگرام چیست؟

سئوی اینستاگرام به معنای بهینه‌سازی محتوای صفحه اینستاگرام شما برای دیده‌شدن بهتر در نتایج جست‌وجو است. درواقع زمانی  که کاربر یک کلمه کلیدی یا هشتگ مرتبط را در کادر جست‌وجوی اینستاگرام جست‌وجو می‌کند، محتوا یا صفحه اینستاگرام در بالای لیست نشان داده شود.

برای رتبه‌بندی محتوا، چه فاکتورهایی موردنظر اینستاگرام هست؟

برای سئو اینستاگرام فرمول دقیقی وجود ندارد تا دقیقا طبق آن پیش برویم اما فاکتورهایی بر اساس آنچه که افراد در نوار جست‌وجو می‌بینند، وجود دارد که می‌تواند به رتبه‌دهی پیج ما کمک کنند.

متن موردنظر مخاطب

قطعا مهم‌ترین سیگنال برای ما آن چیزی است که مخاطب در نوار جست‌وجو تایپ‌ می‌کند. بر اساس عبارت مورد جست‌وجو، اینستاگرام نام‌های کاربری، بایو(معرفی پیج)، نوشته‌ها، هشتگ‌ها و مکان‌های مرتبط را نشان می‌دهد.

پس باید بدانید که افراد از چه عباراتی برای جست‌وجوی محتوای شما استفاده می‌کنند. برای همین از ابزارهایی مثل Google Analytics، Hootsuite Insights و سایر ابزارهای شبکه‌های اجتماعی برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به کاربران استفاده کنید. با کمی جست‌وجو می‌توانید برنامه‌های متنوعی پیدا کنید.

فعالیت کاربر

حساب‌ها و هشتگ‌هایی که کاربران با آنها بیشترین تعامل را داشته‌اند، رتبه بالاتری نسبت به بقیه دارند. پس با دنبال‌کردن رفتار کاربران، ببینید با چه محتوا و هشتگ‌هایی بیشترین تعامل را داشته‌اند.

محبوبیت

اینستاگرام فاکتورهای دیگری مانند تعداد لایک، اشتراک‌گذاری، تعداد فالوئر، ذخیره، کلیک و… را به عنوان شاخصی برای محبوبیت محتوا تعیین کرده است. زمانی که کاربری به دنبال محتوا یا عبارت خاصی است، این شبکه اجتماعی حساب‌هایی با محتوای محبوب‌تر را بهتر از بقیه حساب‌ها نشان می‌دهد.

حالا سوال این است که از ابتدا چه کارهایی برای بهینه‌کردن جست‌وجو در اینستاگرام انجام دهیم؟

۵ استراتژی برای سئو اینستاگرام

  1. پروفایل اینستاگرام خود را برای جست‌وجو بهینه کنید

پروفایل اینستاگرام شما (یا همان بیواینستاگرام) بهترین مکان برای گنجاندن کلمات کلیدی مرتبط و عبارات جست‌وجو است.

سئوی بیو اینستاگرام با سئوی نام حساب کاربری شروع می‌شود. ترجیحا نام کاربری و کلمه‌ای در قسمت نام اینستاگرام را انتخاب کنید که با محتوای شما مرتبط باشد. اگر با نام تجاری خود به‌خوبی شناخته شده‌اید، این بهترین مکان برای شروع است.

کلمات کلیدی حوزه کسب‌وکار خود را فراموش نکنید. مثلا زمانی که خودتان به دنبال یک کسب‌وکار خاص در اینستاگرام هستید، معمولا نام آن حوزه را جست‌وجو می‌کنید و اینستاگرام در ابتدا صفحاتی که آن کلمه را در نام یا نام کاربری‌شان دارند، به شما نشان خواهد داد.

بعد از این مرحله در قسمت بیو راجع به کسب‌وکارتان بنویسید تا برای مخاطب دقیقا مشخص شود که شما چه کاری برایش انجام می‌دهید. در این قسمت علاوه بر استفاده از کلمات کلیدی اولیه، از کلمات کلیدی دیگری که به حوزه کسب‌وکارتان مربوط می‌شود، غافل نشوید!

بهتر است با هم یک مثال ببینیم:

فرض می‌گیریم که کسب‌وکارمان مربوط به پخت نان است. پس ابتدا کلمه کلیدی موردنظرمان را انتخاب می‌کنیم. زمانی که کاربر اینستاگرام می‌خواهد پیج‌های مربوط به پخت نان را دنبال کند، احتمالا به سراغ جست‌وجوی کلمه کلیدی «bakery» خواهد رفت. پس وقتی شما این کلمه را در نام کاربری و نام نمایش‌دهنده صفحه، به کار می‌برید، احتمالا در نتایج جست‌وجو در رتبه‌های بالاتری قرار می‌گیرید.

همانطور که می‎بینید، ۴ پیشنهاد از اینستاگرام در نتایج جست‌وجو داریم که کلمه bakery  در نام آنها دیده می‌شود.

حالا نوبت کلمات کلیدی دیگری است که به کسب‌وکار شما مرتبط است. از این کلمات در قسمت بیو پیج و در توضیحات راجع به کسب‌وکارتان استفاده کنید چون ممکن است با جست‌وجوی این کلمات به دنبال پیج شما بگردد.

در این مثال، کلمات کلیدی بعدی می‌تواند کلماتی مثل cupcakes, wedding cakes, baked goods باشند. در این پیج کلمه کلیدی اصلی با رنگ قرمز و بقیه کلمات کلیدی با نارنجی مشخص شده‌اند.

 

 

چگونه پروفایل اینستاگرام خود را برای جست‌وجو بهینه کنیم؟

4 پیشنهاد از اینستاگرام در نتایج جست‌وجو داریم که کلمه bakery

  1. هشتگ مناسب را فراموش نکنید

بعد از بهینه‌سازی قسمت پروفایل، نوبت به بهینه‌سازی پست‌هاست، اما این کار باید به طور مداوم انجام شود و نیاز به توجه ویژه دارد.

شاید قبلا می‌شنیدیم که هشتگ‌ها را در قسمت کامنت بگذارید تا دیده نشوند اما اینستاگرام صراحتا بر تاثیر حضور هشتگ‌های مناسب تاکید کرده است.

بهینه‌سازی هشتگ‌ها تاثیر بسزایی در بهترشدن محتوای شما از نظر موتورهای جست‌وجوی اینستاگرام دارد. از طرفی برای هر پست باید استراتژی انتخاب هشتگ مخصوص داشته باشید.

اما چطور این هشتگ‌ها را انتخاب کنیم؟

هشتگ‌های مرتبط به کسب‌وکارتان کمک بسیاری به شما می‌کنند. در این هشتگ‌های مرتبط باز هم به کلمات کلیدی توجه داشته باشید. درواقع به هشتگ‌ها به چشم کلمات کلیدی ثانویه نگاه کنید. به همین دلیل است که هر یک از پست‌های اینستاگرام شما باید استراتژی هشتگ مخصوص به خود را داشته باشد.

  1. بهینه‌سازی کپشن

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای بهینه‌سازی، کپشن پست است چون فضای مناسبی برای ایجاد حس خوب در مخاطب، جلب توجه او، جذب فالوئرهای جدید و در نهایت ترغیب و تشویق به کاری که شما می‌خواهید، است.

پس باز هم در کپشن به کلمات کلیدی اولیه و ثانویه خود توجه ویژه داشته باشید تا رضایت الگوریتم‌های اینستاگرام جلب کنید.

تصویر بالا نشان می‌دهد که چگونه عینک DIFF از کلمات کلیدی در کپشن استفاده کرده  و با همین مشتری هدف خود را جذب می‌کند. از طرفی الگوریتم اینستاگرام هم این کلمات را در نظر می‌گیرید و به نشان دادن پیج شما در رتبه‌های بالای نتیجه جست‌وجو، کمک می‌کند.

مثالی برای بهینه‌سازی کپشن اینستاگرام

  1. حالا نوبت تجزیه و تحلیل است!

اگر تازه به سراغ تکنیک‌های سئو برای رشد اینستاگرام استفاده می‌کنید، باید پیگیر آن باشید که این تکنیک‌ها و استراتژی‌ها روی کار شما تاثیر گذاشته و آیا شما را به اهدافتان نزدیک کرده است یا نه.

اینستاگرام ابزار تحلیل مناسبی برای شما دارد که می‎‌توانید از قسمت insight مشاهده کنید و مواردی مثل میزان اشتراک‌گذاری، ذخیره، تعداد افراد بازدیدکننده و … را به طور مداوم چک کنید.

  1. همه چیز را با تجزیه و تحلیل پیگیری کنید

اگر این اولین‌باری است که از تکنیک‌های سئو برای رشد استفاده می‌کنید، باید ردیابی کنید که استراتژی جدید اینستاگرام شما چگونه بر اهداف کلی رسانه‌های اجتماعی شما تأثیر می‌گذارد.

ابزارهای رسانه‌های اجتماعی مانند Hootsuite، Sprinklr، یا Sprout Social هم می‌توانند به شما برای تحلیل مداوم کمک کنند تا عملکرد پست‌ها و کمپین‌ها را ردیابی کنید.

تحلیل عملکرد قطعا در درازمدت می‌تواند باعث نتایج خوبی در زمینه جذب مخاطب، افزایش مشتری و در نهایت فروش شود.

  1. راه میان‌بر ممنوع!

این روزها که آموزش اینستاگرام در بین خیلی از افراد رایج شده، تکنیک‌های عجیب و غریبی برای رشد اینستاگرام می‌بینیم. تکنیک‌ها و روش‌هایی که به ظاهر برای رشد اینستاگرام هستند اما از طرف اینستاگرام روش‌های مناسبی شناخته نمی‌شوند و روش‌های متعددی برای برخورد با آنها در نظر گرفته است.

استفاده از ربات‌های افزایش فالوئر، ربات‌های افزایش‌ اینگیجمنت، کپی محتوای تصویری، متنی و صوتی دیگران، استفاده زیاد از یک کلمات تکراری، تکرار یک کار مثل دنبال‌کردن اکانت‌های دیگر در زمان کوتاه و … بخشی از کارهایی است که اینستاگرام با مشاهده آنها به اکانت شما هشدار داده یا فعالیت‌های شما را محدود می‌کند (shadowban) یا در بدترین حالت پیج شما را می‌بندد.

سئو و بهینه‌سازی اینستاگرام یک استراتژی بلندمدت است و زمانی که نتایج را به صورت فوری نبینید، ممکن است از ادامه راه خسته شوید.

اما توصیه می‌کنیم فریب راه‌حل‌های سریع برای افزایش فالوئر را نخورید تا نتایج فاجعه‌بار آن را نبینید!

سئو یک استراتژی بلندمدت است و زمانی که نتایج را فوراً نبینید، ممکن است خسته‌کننده باشد. فریب استفاده از یک راه‌حل سریع برای مشاهده افزایش فالوئر یا دسترسی ارگانیک می‌تواند خیلی خوب به نظر برسد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، اما اگر گرفتار شوید نتایج می‌تواند فاجعه‌بار باشد. اگر به دنبال ایجاد حساب کاربری اینستاگرام خود به روش صحیح هستید، از این تاکتیک‌ها به هر قیمتی اجتناب کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.