برای بهبود سئوی اینستاگرام این کارها را نکنید

7 اشتباه رایج در فرایند بهینه‌سازی محتوای اینستاگرام

0

ما در اینجا نمی‌خواهیم به شما بگوییم که برای بهبود رتبه صفحه اینستاگرام خود در موتورهای جستجو چه کاری انجام دهید، بلکه می‌خواهیم از جهت مخالف وارد شویم و اشتباهات رایجی را که ممکن است در فرایند سئوی اینستاگرام انجام دهید، گوشزد کنیم.

Play

اینستاگرام نیز مانند یک موتور جستجوی کوچک عمل می‌کند و در نتیجه بهینه‌سازی مناسب(سئو اینستاگرام) آن می‌تواند منجر به ارتقای حساب کاربری، افزایش فالوئرها، بالا رفتن نرخ تعامل و فروش بیشتر شود.

اگرچه بهینه‌سازی موتورهای جستجو ابزار قدرتمندی برای افزایش ترافیک وب‌سایت به شمار می‌رود، اما این فرایند تنها مختص وب‌سایت‌ها نیست؛ به این معنا که حساب‌های اینستاگرام (خصوصا حساب‌های کاری و تجاری) نیز با استفاده از ابزار سئو می‌توانند در صدر لیست موتورهای جستجو قرار گرفته و توجه مخاطبان را به سوی خود جلب کنند.

از این منظر، شبکه اجتماعی اینستاگرام تنها یک ابزار برای به‌اشتراگذاری عکس‌ها، ویدئوها و متون مورد علاقه افراد به شمار نمی‌رود، بلکه می‌تواند در فرایند تجاری‌سازی و بهبود کسب‌وکارها و در نتیجه فروش بیشتر آنها نیز تأثیرگذار باشد‌ به همین دلیل نیز رعایت اصول سئو در این شبکه اجتماعی، خصوصا برای کسانی که به دنبال ارتقای کسب‌وکار خود هستند، بسیار حائز اهمیت است.

در واقع اینستاگرام نیز مانند یک موتور جستجوی کوچک عمل می‌کند و در نتیجه بهینه‌سازی مناسب آن می‌تواند منجر به ارتقای حساب کاربری، افزایش فالوئرها، بالا‌رفتن نرخ تعامل و فروش بیشتر شود.

ما در اینجا نمی‌خواهیم به شما بگوییم که برای بهبود رتبه صفحه اینستاگرام خود در موتورهای جستجو چه کاری انجام دهید، بلکه می‌خواهیم از جهت مخالف وارد شویم و اشتباهات رایجی را که ممکن است در فرایند سئوی اینستاگرام انجام دهید، گوشزد کنیم.

قطعا توجه به این اشتباهات و اجتناب از آنها، می‌تواند فرایند بهینه‌سازی موتورهای جستجو را در رابطه با صفحه اینستاگرام شما بهبود ببخشد و در نتیجه، بتوانید به‌تدریج در میان نتایج جستجو ظاهر شوید.

عدم انسجام در صفحه اینستاگرام

یکی از اشتباهاتی که ممکن است افراد در فرایند تولید محتوای حساب اینستاگرام خود مرتکب شوند، عدم انسجام است؛ در حالی که رعایت این نکته در بهینه‌سازی جستجوی محتوای آنها بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

بر همین اساس نیز توصیه می‌شود که یک ارتباط منطقی، منظم و منسجم را در صفحه اینستاگرام خود رعایت کنید. در نتیجه باید پست‌های شما از نظر بصری، زمان‌بندی، شرح متن و هشتگ‌گذاری، به گونه‌ای منطقی در کنار هم قرار بگیرند.

البته توجه داشته باشید که رسیدن به چنین ثباتی یک‌شبه حاصل نمی‌شود، یعنی شما نمی‌توانید بعد از خواندن این مقاله، پست‌های اینستاگرام خود را منسجم کنید.

برای این کار باید یک برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشید و در گام اول، اهداف اصلی خود را ترسیم کنید تا بتوانید بر اساس اهداف مورد نظرتان، یک محتوای منسجم را در مدت زمانی طولانی‌تر و به صورت هدفمند ارائه کنید.

انسجام در اینستاگرام به معنای برقراری یک ارتباط منطقی بین کپشن‌ها، هشتگ‌ها، تگ‌ها، سبک چیدمان صفحه، قالب‌ها، ارسال منظم و … است.

البته به لطف پیشرفت دنیای دیجیتال، ابزارهایی مانند Combin Scheduler برای برنامه‌ریزی محتوای اینستاگرام وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

با استفاده از چنین ابزارهایی حتی هفته‌ها یا ماه‌ها قبل از انتشار یک محتوا نیز می‌توانید برنامه‌ریزی آن را انجام دهید.

عدم استفاده از هشتگ‌های مرتبط

هشتگ‌ها در بهینه‌سازی صفحات اینستاگرام اهمیت زیادی دارند و به نوعی جستجوی کاربران را پوشش می‌دهند، به همین دلیل نیز استفاده از هشتگ مناسب در بهبود فرایند سئو اینستاگرام تأثیر زیادی دارد‌ اما بسیاری از کاربران، برندها و بازاریابان دو اشتباه اساسی را در روند انتخاب هشتگ مرتکب می‌شوند؛

یکی اینکه هشتگ‌های غیرمرتبط را انتخاب می‌کنند و دیگر اینکه اصلا از هشتگ استفاده نمی‌کنند که هر دوی این موارد در بهینه‌سازی جستجوی صفحات اینستاگرام تأثیر منفی خواهند گذاشت.

محتوایی که شما در صفحه اینستاگرام خود بارگذاری می‌کنید، باید با خواسته‌های مردم تطابق داشته باشد، یعنی کاربران از طریق هشتگ‌های مرتبط به آن دست پیدا کنند، به همین منظور باید در انتخاب هشتگ دقت بیشتری به خرج دهید.

اولین قدم شروع تحقیقات است؛ یعنی باید بررسی کنید که در رابطه با تجارت شما چه نیازهایی وجود دارد و مردم بیشتر دنبال چه مواردی هستند، در همین راستا می‌توانید از ابزار ‌Combin Growth‌ استفاده کنید که با توجه به نوع تجارت شما و محتوایی که ارائه می‌کنید، هشتگ‌های مرتبط را پیشنهاد می‌دهد.

همچنین در انتخاب هشتگ، از رقبای خود غافل نشوید، زیرا زمینه تجاری شما مشترک بوده و قطعا هشتگ‌های پیشنهادی آنها می‌تواند برای کسب‌وکار شما نیز مفید باشد.

نکته دیگری که بهتر است در فرایند هشتگ‌گذاری به آن توجه کنید، این است که از هشتگ‌های مشابه در زیر هر پست استفاده نکنید، زیرا این فرایند از سوی اینستاگرام به عنوان اسپم شناخته خواهد شد.

همانطور که استفاده از هشتگ غیرمرتبط یک اشتباه اساسی در فرایند سئوی اینستاگرام به شمار می‌رود، عدم استفاده از هشتگ نیز همان اندازه مخرب خواهد بود، چراکه هشتگ‌ها جریان محتوا را در رسانه‌های اجتماعی سازماندهی می‌کنند و بنابراین عدم کاربرد آنها به معنای عقب‌ماندن از قافله جستجوی شبکه‌های اجتماعی است.

عدم تغییر برچسب موقعیت مکانی

این اشتباه خصوصا از سوی مشاغلی که به صورت آنلاین اجرا می‌شوند و محصولات خود را از طریق حمل‌ونقل جهانی ارائه می‌دهند، بیشتر دیده می‌شود.

نکته اینجاست که یک تگ تکراری در مورد لوکیشن شما، به تدریج توجه مخاطبان را کم خواهد کرد و این در حالی است که تنوع برچسب‌های مکانی و خصوصا ارائه موقعیت‌های خلاق می‌تواند برای کاربران جالب توجه باشد.

در واقع اگر تجارت شما فراتر از یک مکان خاص است، می‌توانید با استفاده از تگ‌های متعدد مکانی، مخاطبان متنوعی را از شهرها و کشورهای مختلف به سوی خود جذب کنید.

به همین منظور نیز به کسب‌وکارهایی که در فضای اینستاگرام فعالیت می‌کنند، پیشنهاد می‌شود به طور مداوم برچسب موقعیت مکانی خود را تغییر دهند، زیرا با استفاده از این رویکرد، گروه بیشتری از کاربران را با خود همراه خواهند کرد.

نام کاربری شما قابل جستجو نیست

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که از طرف برخی حساب‌های اینستاگرام درخواست دوستی داشته باشید، اما نام آنها مشخص نباشد، یعنی ترکیبی از حروف، اعداد و یا نمادهایی باشند که برای شما معنادار نیستند.

طبیعتا در مواجهه با چنین حساب‌هایی، کمتر کسی وقت می‌گذارد و محتوای آنها را رصد می‌کند تا متوجه کارکرد اصلی آنها شود؛ به همین دلیل نیز توصیه می‌شود از انتخاب نام‌های کاربری نامرتبط و نامفهوم خودداری کنید.

حتی ممکن است محتوای حساب اینستاگرام شما بسیار جذاب و کاربردی نیز باشد، اما انتخاب یک نام اشتباه، باعث از دست دادن گروه زیادی از مخاطبان شما بشود.

در واقع نام کاربری در حساب اینستاگرام، حکم کلمه کلیدی اصلی را دارد و کاربران از طریق جستجو، می‌توانند به آن دست پیدا کنند، بنابراین باید نامی را برای حساب خود انتخاب کنید که چند ویژگی عمده داشته باشد؛ این ویژگی‌ها باید دارای سه مفهوم کوتاه، قابل خواندن و تمایز باشند؛ یعنی در عین حال که خاص هستند، بی‌ارتباط با تجارت شما نباشند.

از سوی دیگر کوتاه باشند، زیرا کاربران حوصله جستجوی یک نام کاربری طولانی را ندارند و در آخر اینکه قابل خواندن باشند، یعنی نامفهوم نبوده و خواندن آنها راحت باشد.

حال سؤال اینجاست که برای انتخاب یک نام کاربری سئوپسند، چه باید بکنیم؟ به نظر می‌رسد بهترین راه، مراجعه به قوانین قدیمی سئو اینستاگرام باشد؛ یعنی با توجه به مخاطبان هدف خود، باید به این نکته مهم دست پیدا کنید که بسامد جستجوی کدام کلمات در ارتباط با کسب‌وکار شما بیشتر است و بر اساس نتایج به دست آمده، نام کاربری خود را انتخاب کنید.

با این اوصاف، قبل از انتخاب نام کاربری، باید مخاطبان اصلی خود را شناسایی کنید و محتوای مورد نظر آنها را به دست بیاورید، به این معنا که خودتان را جای مخاطب قرار دهید و ببینید در چنین شرایطی، بیشتر چه کلماتی را در رابطه با کسب‌وکار شما جستجو خواهد کرد.

همانطور که گفته شد، استفاده از نمادهای بی‌ربط در نام کاربری نیز یک اشتباه رایج است، زیرا مخاطبان را گریزان کرده و در نتیجه توجهی به صفحه شما نخواهند کرد.

پس سعی کنید یک نام کاربری نه‌چندان طولانی انتخاب کنید که نمادهای عجیب و غریب از اعداد و حروف نداشته باشد، از سوی دیگر خوانا بوده و به نحوی نیز بتواند کسب‌وکار شما را به صورت متمایزتری نشان دهد.

عدم استفاده از Alt Text

شبکه اجتماعی اینستاگرام در دل خود ابزارهایی ‌دارد که می‌تواند در بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای یافتن صفحات اینستاگرام کمک کند. یکی از این ابزارها، گزینه Alt Text یا متن جایگزین تصویر است.

برای استفاده از این ابزار، کافی است هنگام ارسال محتوای جدید به پایین صفحه بروید و در قسمت تنظیمات پیشرفته آن را پیدا کنید.

در قسمت مذکور می‌توانید یک توضیح مختصر راجع به تصویری که بارگذاری می‌کنید بنویسید و در نهایت بتوانید طبق توضیح مذکور برای صفحه خود ورودی بگیرید.

مثلا ممکن است کاربری در یکی از موتورهای جستجو کلمات کلیدی را سرچ کند که با توضیح عکس شما مرتبط بوده و در نتیجه وارد صفحه شما شود.

این رویکرد نه‌تنها رتبه صفحه اینستاگرام شما را بالاتر می‌برد، بلکه امکان اضافه‌شدن فالوئرهای جدید را نیز فراهم می‌کند.

از سوی دیگر بهینه‌سازی عکس‌های اینستاگرام را نیز نباید از نظر دور داشته باشید، چراکه این شبکه اجتماعی پست‌های مشابه را نیز در فرایند جستجو نشان می‌دهد، عکس‌های شما نیز می‌توانند یکی از پیشنهادهای اینستاگرام به کاربران باشد، البته در صورتی که بتوانید عکسی باکیفیت و نزدیک به موارد جستجوی کاربران منتشر کنید.

قرار ندادن کلمات کلیدی در بیو

گزینه bio در اینستاگرام یکی از بخش‌های مهم این شبکه اجتماعی محسوب می‌شود که قدرت مانور زیادی را به منظور بهینه‌سازی فرایند سئو اینستاگرام به شما ارائه می‌دهد.

در واقع این گزینه یک بخش ضروری در سئوی اینستاگرام به شمار می‌رود، زیرا می‌تواند در جستجوی کاربران تأثیر گذاشته و آنها را به سوی صفحه شما راهنمایی کند.

به منظور استفاده از ابزار بیو جهت بهبود سئو اینستاگرام می‌توانید کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با کسب‌وکارتان را در آن بگنجانید؛ البته توجه داشته باشید که این گزینه مانند یک تیغ دو‌دم عمل می‌کند؛ یعنی در عین حال که می‌تواند برای سئوی اینستاگرام شما مفید باشد، همان اندازه نیز می‌تواند تأثیر منفی داشته باشد.

این نکته بدان معناست که نباید در گنجاندن کلمات کلیدی در قسمت بیو افراط کنید، قرار‌دادن کلمات کلیدی بیش از حد در قسمت بیوگرافی، آنها را ناخوانا می‌کند؛ یعنی مخاطبی که طبق جستجوی کلمات کلیدی به صفحه اینستاگرام شما وارد شده است، حوصله خواندن این کلمات طولانی را نخواهد داشت و در نتیجه ممکن است بدون هیچ عکس‌العملی، صفحه شما را ترک کند.

در واقع اگر بتوانید از کلمات کلیدی مرتبط و قابل جستجوی کاربران، به طور مناسب استفاده کنید، امکان اینکه صفحه شما در بین نتایج جستجوی برتر ظاهر شود، بسیار بالا خواهد رفت.

قرار ندادن کلمات کلیدی در کپشن‌ها

کلمات کلیدی در بهینه‌سازی جستجوی صفحات اینستاگرام تأثیر زیادی دارند و به همین دلیل نیز باید علاوه بر قرار دادن آنها در کنار نام‌کاربری و بیو، کپشن‌ها را نیز فراموش نکنید؛ چراکه محتوای یک کپشن نیز توسط موتورهای جستجو رصد می‌شود و طبیعتا استفاده از کلمات کلیدی مناسب در آنها، می‌تواند باعث بالا رفتن رتبه صفحه اینستاگرام شما در موتورهای جستجو شود.

نکته مهمی که در رابطه با قرار‌دادن کلمات کلیدی در کپشن‌ها باید به آن توجه کنید، کاربرد به اندازه است، به این معنا که نباید کپشن‌های خود را پر از کلمات کلیدی کنید، چراکه استفاده بیش از حد از آنها در یک کپشن اینستاگرام که طبیعتا حجم کمی نیز دارد، تأثیر معکوس خواهد داشت.

برای این کار بهتر است از کلمات کلیدی، به صورت تصادفی، در خلال متن مورد نظر خود استفاده کنید. ضمن اینکه قرار‌دادن کلمات کلیدی در قالب یک برچسب در کنار نام کاربری‌تان نیز می‌تواند در بهینه‌سازی جستجوی صفحه اینستاگرام تأثیرگذار باشد.

منبع : searchengineland

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.