همه چیز درباره سیلیکون ولی

قلب تپنده فناوری

0

سال‌هاست که کالیفرنیا مقصد افرادی است که می خواهند در دنیای سینما نامی برای خود دست و پا کنند. اما در دهه‌های اخیر، این منطقه به مقصد عاشقان فناوری هم تبدیل شده است.

غیرممکن است که نام این دره را نشنیده باشید. منطقه‌ای که برای فعالان حوزه فناوری، یک آرمان شهر به حساب می‌آید. اما سیلیکون ولی چیست و چرا تا این حد موفقیت کسب کرده؟

سیلیکون ولی کجاست؟

منطقه‌ای است که در شمال سان فرانسیسکو و جنوب کالیفرنیا قرار دارد. این یک پاسخ جغرافیایی برای سوال دره سیلیکون کجاست به حساب می‌آید. اما ایده ساخت چنین منطقه‌ای به دوران رکود بزرگ در آمریکا باز می‌گردد؛ یعنی دوره‌ای بین سال‌های ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۹ که جهان درگیر مشکلات شدید اقتصادی بود و امریکا هم از این قاعده مستثنی نبود. فردریک ترمان، استاد آن زمان دانشگاه استنفورد در رشته مهندسی، به دنبال آن بود تا برای دانشجویان خود کاری دست و پا کند. او دو تن از دانشجویان خود به نام‌های ویلیام هولت و دیوید پاکارد را تشویق کرد تا یک شرکت به راه بیاندازند و حتی حمایت‌های مالی نیز برای آنها ایجاد کرد. شرکتی که به نام hp آن را می‌شناسیم.

پس از جنگ جهانی دوم، ترمان که به دنبال ایجاد رابطه میان جوانان تازه فارغ التحصیل شده با دنیای تجارت بود، با کمک دولت مرکزی، زمین‌هایی  را در اختیار شرکت‌های نوپایی همچون hp، جنرال الکتریک و کداک قرار داد تا کسب و کار خود را گسترش بدهند. در حقیقت نام این منطقه دره سانتا کلارا است اما از سال ۱۹۷۱ به این سو به این نام شهرت یافت. نامی که اولین بار دان هوئلفر در مجموعه مقالاتی که در الکترونیک نیوز منتشر کرد به کار برد.

گوگل، فیسبوک، نتفلیکس و بسیاری دیگر، از شرکتهای سیلیکون ولی هستند که از همینجا کار خود را آغاز کردند و به مدد اینهاست که دره سیلیکون ولی به قلب فناوری تبدیل شده و هدایت‌گر دنیای مدرن است.

موفقیت اتفاقی نیست

وقتی بدانیم silicon valley چیست و کمی با ویژگی‌های کاری و حرفه‌ای آن آشنا شویم، دلیل موفقیت آن را نیز درک می کنیم.

روح همکاری

بسیاری از موسسان شرکت‌های موجود در دره سیلیکون ولی، از گذشته یکدیگر را می‌شناسند و به همین دلیل بسیاری اوقات بدون توجه به منفعت‌های احتمالی شرکت خود به هم کمک می‌کنند. این نگاه برای یکی دانستن و بخشی از یک مجموعه بزرگ بودن در میان فعالان آنجاست که باعث پیشرفت‌های بسیاری شده است.

شبکه‌های حرفه‌ای

همین دوستی‌ها و آشنایی‌ها به ایجاد شبکه‌های گسترده و حرفه‌ای منجر شده که تبادل اطلاعات را آسان می‌کند. در حقیقت شرکت‌ها متوجه شده‌اند که همکاری با هم می‌تواند میزان موفقیت را چندین برابر کند. در کنار اینها، شبکه گسترده‌ای از هدایت کنندگان و مشاوران وجود دارد که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند نه تنها ایده‌های خوب و بد را از هم تشخیص بدهند، بلکه در مراحل مختلف راه اندازی، رشد، فرایند تکنیکی، استراتژی‌های سرمایه گذاری و… به خوبی عمل کنند.

حرکت رو به جلو

دولت کالیفرنیا ایجاد بندهای غیر رقابتی را ممنوع کرده و به همین دلیل، افراد درجه یک می‌توانند یک شرکت را رها کرده و برای پیاده سازی ایده‌های خود، شرکت جدید تاسیس کنند. در نتیجه کارمندان بیشتر تمرکز خود را بر کمک به یکدیگر و حل مشکلات صرف می‌کنند.

تنوع فرهنگی

بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵، دره سیلیکون ولی بر جذب خبره‌ترین افراد از سراسر جهان تمرکز کرد و همین نکته باعث شد تا فارغ از ملیت، افراد شانس‌های زیادی برای پیشرفت در آن داشته باشند. این تنوع فرهنگی (که بیشتر مهاجران از چین و هند هستند) باعث شد تا تفکرها و سلایق مختلف در این منطقه دور هم جمع شوند و جهانی فکر کنند.

دانشگاه‌های درجه یک

این دره توسط دانشگاه‌های درجه یک امریکا محاصره شده است. بسیاری از کارآفرینان موفق، از دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل شده‌اند و دیگر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، به تربیت متخصصان مشغول بوده‌اند.

حمایت از استارتاپ‌ها

یک درک درست در این منطقه وجود دارد که طبق آن، می‌دانند که همه کارآفرینان نمی‌توانند در مراحل مختلف کسب و کار موفق باشند. مهارت در راه اندازی و آغاز یک استارت اپ با مهارت در توسعه آن و ایجاد ارزش برای ایده اولیه ممکن است تفاوت داشته باشد. وجود مجموعه‌ای از کارآفرینان پشتیبان به شرکت‌های سرمایه گذاری کمک می‌کند تا در هر مرحله از پیشرفت، فرد مناسب را برای هدایت مسیر انتخاب کنند.

حمایت فعال برای رشد استارت آپ

اگر یک شرکت نوپا با مشکلی روبرو شود، سرمایه گذاران به سراغ مربیان خبره می‌روند تا مشکل را برطرف کنند. حمایت مستمر به رشد استارتاپ‌ها کمک کرده و باعث می‌شود مشکلات راحت‌تر حل شوند.

تیم سازی

مشاوران و هدایت کنندگان تنها به سخن گفتن اکتفا نمی‌کنند. مانند مربی‌های استعدادیابی در ورزش‌ها، این مشاوران هر روزه به دنبال یافتن استعدادهای جدیدی هستند که می‌توانند تفکر جدیدی را وارد فناوری خود کنند.

چند حقیقت جالب

حال می‌دانیم که سیلیکون ولی چیست اما این منطقه در این سال‌ها به یک سلبریتی تبدیل شده و مانند هر سلبریتی دیگری، حاشیه‌های خود را هم دارد؛ از جمله:

دلیل انتخاب واژه سیلیکون، استفاده پرشمار این ماده در ساخت قطعات کامپیوتری است.

دره سانتا کلارا در ابتدا منطقه نظامی و در اختیار نیروی دریایی امریکا بود.

در اواسط قرن بیستم دره سیلیکون ولی مملو از درختان گیلاس بود و به دلیل نمای زیبای شکوفه‌های گیلاس در بهار به دره لذت قلبی شهرت داشت.

دزدان دریایی سیلیکون ولی و استیو جابز از جمله فیلم‌های سینمایی مشهور با محوریت این منطقه هستند.

ایلان ماسک، از چهره‌های مشهور این دره در فیلم مرد آهنی ۲ و سریال بیگ بنگ تئوری بازی کرده است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.