همه چیز درباره سیلیکون ولی

قلب تپنده فناوری - سیلیکون ولی

1

سال‌هاست که کالیفرنیا مقصد افرادی است که می خواهند در دنیای سینما نامی برای خود دست و پا کنند. اما در دهه‌های اخیر، این منطقه به مقصد خوره‌های فناوری هم تبدیل شده است.

غیرممکن است که نام این دره را نشنیده باشید. منطقه‌ای که برای فعالان حوزه فناوری، یک آرمان شهر به حساب می‌آید. اما سیلیکون ولی چیست و چرا تا این حد موفقیت کسب کرده؟

بسیاری از اکوسیستم‌های استارتاپی در جهان هستند که می‌خواهند داستان موفقیت خلیج سانفرانسیسکو را تکرار کنند و به سیلیکون‌ولی ناحیه خودشان تبدیل شوند. از امارات در خاورمیانه تا استکهلم در شمال اروپا، همه یک معیار برای موفقیت در حوزه استارتاپی دارند. زیربنای قوی منطقه خلیج سانفرانسیسکو، دستیابی به متخصصان بااستعداد (مشاوران نرم افزار و طراحان وب سایت در این منطقه) و عوامل دیگر، این ناحیه را به یک مکان عالی در هدایت نوآوری تبدیل کرده است. این منطقه علیرغم هزینه‌های عملیاتی بالا، همچنان مکانی فوق‌العاده برای شرکت‌های نوپایی است که می‌خواهند با راه‌حل‌های فنی منحصربه‌فرد در زمینه‌هایی مثل توسعه برنامه وب یا گسترش برنامه‌ موبایل مشهور شوند. استارتاپ‌ های بسیار زیادی درمیان شرکت‌های برتر فناوری در این منطقه وجود دارند که به برخی از موفق‌ترین آنها در یک سال گذشته نگاهی می‌اندازیمسیلیکون ولی به عنوان مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات شناخته می‌شود و تعداد زیادی از شرکت‌های فناوری بزرگ در این منطقه فعال هستند. این شرکت‌ها به تولید نرم‌افزار، سخت‌افزار، اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، رباتیک، بلاکچین، تجارت الکترونیک و خدمات فناوری اطلاعات می‌پردازند.

سیلیکون ولی همچنین به عنوان جامعه استارتاپی پویا و پر از ایده‌پردازان و کارآفرینان شناخته می‌شود. این منطقه به عنوان مکانی برای شکل‌گیری و رشد استارتاپ‌های نوپا و نوآورانه معروف است. بسیاری از استارتاپ‌های موفق و پرطرفداری مانند اوبر، ایر بی‌ان‌بی، فیسبوک، گوگل و آمازون در سیلیکون ولی تأسیس شده و رشد کرده‌اند.

عوامل مختلفی باعث شده است که سیلیکون ولی به عنوان یک مرکز فناوری بزرگ شناخته شود. این عوامل شامل تمرکز بالای سرمایه، وجود دانشگاه‌های برتر مانند دانشگاه استنفورد و دانشگاه کالیفرنیا، فرهنگ کارآفرینی، پشتوانه قوی صنعت فناوری و حضور تعداد زیادی از نخبگان و متخصصان در این منطقه است.

سیلیکون ولی به عنوان یک مرکز فناوری بزرگ به توسعه و رشد شرکت‌های فناوری کمک می‌کند و اقتصاد منطقه را تحرک می‌دهد. این منطقه به عنوان یک مقصد جذاب برای کارآفرینان و متخصصان فناوری شناخته می‌شود و همچنین به عنوان مرجعی برای سایر مناطق و کشورها در حوزه فناوری و نوآوری است.

سیلیکون ولی کجاست؟

سیلیکون ولی یک منطقه در کالیفرنیا است که به عنوان قلب صنعت فناوری و نوآوری شناخته می‌شود. این منطقه در شبه جزیره سان فرانسیسکو واقع شده است و شهر های معروفی مانند سان خوزه، پالو آلتو، مونتن ویو و مونتری و پارک در آن قرار دارند

این یک پاسخ جغرافیایی برای سوال دره سیلیکون کجاست به حساب می‌آید. اما ایده ساخت چنین منطقه‌ای به دوران رکود بزرگ در آمریکا باز می‌گردد؛ یعنی دوره‌ای بین سال‌های ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۹ که جهان درگیر مشکلات شدید اقتصادی بود و امریکا هم از این قاعده مستثنی نبود. فردریک ترمان، استاد آن زمان دانشگاه استنفورد در رشته مهندسی، به دنبال آن بود تا برای دانشجویان خود کاری دست و پا کند. او دو تن از دانشجویان خود به نام‌های ویلیام هیولت و دیوید پاکارد را تشویق کرد تا یک شرکت به راه بیاندازند و حتی حمایت‌های مالی نیز برای آنها ایجاد کرد. شرکتی که به نام hp آن را می‌شناسیم.

پس از جنگ جهانی دوم، ترمان که به دنبال ایجاد رابطه میان جوانان تازه فارغ التحصیل شده با دنیای تجارت بود، با کمک دولت مرکزی، زمین‌هایی  را در اختیار شرکت‌های نوپایی همچون hp، جنرال الکتریک و کداک قرار داد تا کسب و کار خود را گسترش بدهند. در حقیقت نام این منطقه دره سانتا کلارا است اما از سال ۱۹۷۱ به این سو به این نام شهرت یافت. نامی که اولین بار دان هوئلفر در مجموعه مقالاتی که در الکترونیک نیوز منتشر کرد به کار برد.

گوگل، فیسبوک، نتفلیکس و بسیاری دیگر، از شرکتهای سیلیکون ولی هستند که از همینجا کار خود را آغاز کردند و به مدد اینهاست که دره سیلیکون ولی به قلب فناوری تبدیل شده و هدایت‌گر دنیای مدرن است.

موفق‌ترین استارتاپ‌های ۲۰۲۳ در سیلیکون‌ولی

 

در سال ۲۰۲۳، بسیاری از استارتاپ‌های مختلف در سیلیکون ولی موفقیت‌های قابل توجهی داشتند. اما به دلیل عدم اطلاعات دقیق در دسترس، نمی‌توانم درباره موفق‌ترین استارتاپ‌های سال ۲۰۲۳ صحبت کنم.
اما برخی از استارتاپ‌های معروف و موفق سال‌های گذشته در سیلیکون ولی عبارتند از:

 

 (Next Insurance)

یک استارت‌آپ متحول کننده فناوری بیمه است که منجر به تغییر در تضمین تضمین بیمه کوچک می‌شود. با استفاده از یک پلتفرم دیجیتال بصری، سیاست های پولی و اعتباری به صرفه ای را ارائه می دهند و کارگزاران سنتی را دور می زنند. سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی آن‌ها این فرآیند را ساده می‌کند و قول‌های سریع‌مشی و رسیدگی به ادعاها را می‌دهد.

مکان: پالو آلت

صنعت: Insurtech

بنیانگذاران: آلون هوری، گای گلدشتاین، نیسیم تاپیرو

تاسیس در: ۲۰۱۶

بودجه: ۸۸۱ میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از: Battery Ventures، FinTLV Ventures

 

 (Wing)

 یک فرصت عالی برای موفقیت دارد زیرا آنها زیرمجموعه Alphabet، شرکت مادر گوگل هستند. با حجم زیادی از بودجه در آنها، آنها می توانند هواپیماهای بدون سرنشین خود را برای تحویل محصولات در سه قاره بسازند و توزیع کنند.

مکان: پالو آلتو

صنعت: پهپاد

بنیانگذاران: آدری گلمن

تاسیس در: ۲۰۱۸

بودجه: نامعلوم

 

(Biome Makers)

کشاورزی سال‌هاست که نیاز مبرمی به به‌روزرسانی فناوری‌ها و Biome Makers در این راه پیشرو است. نرم افزار تجزیه و تحلیل میکروبیوم آنها به کشاورزان اجازه می دهند تا با تولید محصول و داده های میکروبیوم خاک، محصولات خود را پایدارتر مدیریت کنند. آنها بیش از ۲۰ میلیون دلار سرمایه از سرمایه گذاران برتر جمع آوری کرده اند و به رشد خود ادامه می دهند.

مکان: ساکرامنتو

صنعت: فناوری کشاورزی

بنیانگذاران: آلبرتو بکارس، آدریان فرو

تاسیس در: ۲۰۱۵

بودجه: ۲۵ میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از: JME Ventures، Seaya Ventures

 

(Nuro)

مواردی که Wing از هواپیماهای بدون سرنشین برای تحویل محصولات استفاده می کنند، Nuro نیز از وسایل نقلیه خودران استفاده می کند که می توانند کالاهای محلی مختلف را تحویل دهند. 

مکان: کوهستان

صنعت: خودروهای خودمختار

بنیانگذاران: دیو فرگوسن، جیاجون ژو

تاسیس در: ۲۰۱۶

بودجه: ۲.۱ میلیارد دلار

سرمایه گذاران عبارتند از: Google، Softbank Vision Fund

 

(Dremio)

برای شرکت‌هایی که از SQL استفاده می‌کنند و عاشق آن‌ها هستند، Dremio یک پلتفرم lakehouse ارائه می‌کند که امکان دسترسی آسان به داده‌های باز را ایجاد می‌کند. یکی از شرکت‌های Dremio این است که این شرکت می‌تواند از جامعه استاندارد مانند Apacheberg و Apache Arrow موتورهای پردازش خود استفاده کند.

مکان: سانتا کلارا

صنعت: کلان داده

بنیانگذاران: ژاک نادو، تومر شیران

تاسیس در: ۲۰۱۵

بودجه: ۴۱۰ میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از: شرکای Lightspeed Venture، Sapphire Ventures

 

 (Step)

سیستم های بانکی تا حد زیادی افراد زیر ۱۸ سال قانونی را نادیده گرفته اند، اما با Step، اکنون یک راه حل وجود دارد. یک حساب بانکی با تلفن همراه آنها ایجاد کرده‌اند که به خانواده‌ها در مدیریت پول و آموزش سواد مالی به کودکان کمک می‌کند. Step همچنین یک کارت نقدی با کنترل‌ والدین برای هزینه‌ها و اعلان‌های تراکنش می‌دهد.

مکان: پالو آلتو

صنعت: فین تک

بنیانگذاران: الکسی کالینیچنکو، سی جی مک دونالد

تاسیس در: ۲۰۱۸

بودجه: ۴۹۱.۳ میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از: General Catalyst، Franklin Templeton Investments

 

 (People.ai)

از هوش مصنوعی (AI) برای کمک به تیم های فروش برای بهره وری بیشتر استفاده می کنند. پلتفرم آنها با ارائه پیشنهادات در مورد اینکه با چه کسی، چه چیزی و چه زمانی صحبت می کنند، به فروشندگان کمک می کنند. با People.ai، شرکت ها چرخه‌های فروش خود را کوتاه می کنند که منجر به افزایش درآمد و کاهش هزینه‌های آنها می‌شود.

مکان: سانفرانسیسکو

صنعت: هوش مصنوعی

بنیانگذاران: اولگ روگینسکی

تاسیس در: ۲۰۱۶

بودجه: ۲۰۰ میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از: Andreessen Horowitz، Lightspeed Venture Partners، Y Combinator

 

(Sound Hound)

دنیایی که در آن همه دستگاه‌های فناوری ما تنها با نشانه‌های کلامی فعال می‌شوند، به لطف Sound Hound آنها از هوش مصنوعی برای فعال کردن فناوری صوتی استفاده می کنند که در آن شما می توانید به جای نیاز به وارد کردن دستی دستورات، با دستگاه های خود مکالمه داشته باشید. مکان: سانتا کلارا

صنعت: هوش مصنوعی

بنیانگذاران: جیمز هوم، کیوان مهاجر، مجید امامی

تاسیس در: ۲۰۱۵

بودجه: ۳۵۱ میلیون دلار

 

این ها تنها چند نمونه از استارتاپ‌های معروف و موفق در سیلیکون ولی هستند. بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز در این منطقه وجود دارند که در حال توسعه و رشد هستند.

معرفی استارتاپ‌های حوزه بلاکچین در سیلیکون ولی

بیشتر شنیده‌های ما درمورد بلاکچین در زمینه ارزهای دیجیتال است. از هنگام پیدایش بیت‌کوین در یک دهه گذشته، از فناوری بلاکچین به عنوان راه‌حل بسیاری از چالش‌های دیگر الگو گرفته شده‌است. بلاک چین به‌شدت در برابر دستکاری داده‌ها (تقلب) مقاوم است و شاید به مشکلات امنیتی هم کمک کند. از این رو، در حال حاضر موسسات مالی به دنبال تحقیق و توسعه این حوزه هستند، اما می‌تواند بر دیگر صنایع نیز تاثیر بگذارد. برای مثال، با بلاکچین اندازه‌گیری میکرو و کسب درآمد خرد امکان‌پذیر می‌شود. در این صورت، بلاکچین برای سازندگانی مهم است که حالا می‌توانند به طور خودکار سهم خود را از توزیع کار کسب کنند.

در سال ۲۰۲۳، استارتاپ‌های حوزه بلاکچین در سیلیکون ولی به شدت در حال رشد و توسعه هستند. این استارتاپ‌ها به توسعه و اجرای فناوری بلاکچین در صنایع مختلف مانند مالی، لجستیک، سلامت، امنیت و غیره می‌پردازند. در زیر، تعدادی از استارتاپ‌های برتر حوزه بلاکچین در سیلیکون ولی را معرفی می‌کنیم

 

رایپ (Rip.io)

موسس: راجا راماچاندران

مبلغ کل بودجه: ۲.۴ میلیون دلار

رایپ از بلاکچین و اینترنت اشیا برای ایجاد تحول در حوزه زنجیره­‌ تأمین غذای دیجیتال استفاده می­‌کند. به پشتوانه این فناوری­ کاربران می‌­توانند درباره کیفیت غذای خود، منشأ آن و خیلی چیزهای دیگر اطلاعات بیشتری کسب کنند. این اطلاعات به آنها کمک می­‌کند تا انتخاب آگاهانه‌­ای داشته باشند و به عنوان مصرف‌کننده آگاه‌­تر باشند. اما این تنها امتیاز فناوری فوق نیست. کشاورزان نیز می‌­توانند از آن برای خودکارسازی فرآیندهای داخلی استفاده کنند و پاسخگوی نیازهای بازار فعلی برای محصولات باکیفیت و پایدار باشند. رایپ قابلیت رویت و ردیابی زنجیره­‌ تامین، اشتراک‌گذاری، انباشتگی و تراکم امن داده‌­ها و نوعی ادغام قابل ارتقای اینترنت اشیا، دستگاه گیرنده ثبت اطلاعات و بلاکچین را ارائه می­‌دهد.

 

وایر(Wyre)

بنیانگذاران: یوآنیسجیاناروس، مایکلدانورث

مبلغ کل بودجه: ۶.۲ میلیون دلار

وایر می­‌خواهد با راه‌حل­‌های پیشرفته بلاکچین انقلابی در صنعت بانکداری ایجاد کند. این استارتاپ که در سال‌ ۲۰۱۳  تاسیس شده، از فناوری اختصاصی بلاکچین برای فعال‌کردن امکان پرداخت­‌های برون­‌مرزی استفاده می­‌کند. با این کار زمان و هزینه‌هایی را کاهش می­‌دهد که معمولا با بانک­‌ها و سایر موسسات مالی همراه هستند. در اکثر مواقع، بانک‌­ها در ۳ روز و با دریافت ۴ تا ۶‌ درصد کارمزد، اقدام به انتقال بین­‌المللی پول می‌­کنند. وایر امکان تکمیل تراکنش­‌ها را در کمتر از ۶ ساعت با هزینه­‌ای کمتر از یک درصد  فراهم می‌کند.

 

Abra

بنیانگذاران: بیل بارهیت

مبلغ کل بودجه: در دسترس نیست

Abra یک برنامه چند‌منظوره است که با آن می­‌توانید ۳۰ ارز دیجیتال، ۵۰ ارز سنتی موجود در قالب اسکناس و مسکوک و نوعی شاخص رمز‌ارز که در نوع خود اولین است، یعنی بیت­‌تِن را بخرید، بفروشید و ذخیره کنید. چشم­انداز و هدف آنها نوعی سیستم مالی جهانی باز است که برای همه در دسترس است. تیم آنها که در سال‌ ۲۰۱۴ به دست بیل بارهیت تشکیل شده، در سیلیکون‌ولی مستقر است. او یک کارآفرین منظم و پیشکسوت در زمینه همراه­‌بانک جهانی است. این تیم متعهد شده که برای همیشه روش انتقال پول در جهان را تغییر دهد.

Chain

یک استارتاپ بلاکچین که به توسعه پلتفرم‌های بلاکچین برای صنایع مالی و بانکداری می‌پردازد. این شرکت به توسعه راهکارهای امنیتی برای تبادل داده‌های مالی و اطلاعات بانکی با استفاده از تکنولوژی بلاکچین می‌پردازد.

 

 Civic

یک استارتاپ بلاکچین که به توسعه راهکارهای هویت دیجیتال برای حفظ حریم خصوصی و امنیت هویت افراد می‌پردازد. این شرکت با استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای تأمین هویت دیجیتال و اثبات هویت افراد در سرویس‌های آنلاین می‌پردازد

 

Filament

یکی دیگر از استارتاپ های بلاکچینی که به توسعه راهکارهای اینترنت اشیاء برای صنایع مختلف مانند لجستیک، تولید و انرژی می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای امنیت و اثبات صحت داده‌ها در شبکه‌های اینترنت اشیاء می‌پردازد
 

Chronicled

یکی از استارتاپ های بلاکچین که روبه پیشرفت است و راهکارهای بلاکچین برای صنعت فارماسیوتیکال و زنجیره تأمین دارو می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای اثبات اصالت و امنیت داروها و کاهش تقلب در زنجیره تأمین دارو می‌پردازد

Gem

یکی استارتاپ بلاکچینی که به توسعه پلتفرم‌های بلاکچین برای صنایع مختلف مانند بیمه، سلامت و املاک می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای افزایش شفافیت، کارآمدی و امنیت در صنایع مختلف می‌پردازد.

این استارتاپ‌ها فقط نمونه‌ای از استارتاپ‌های بلاکچین در سیلیکون ولی هستند و هنوز بسیاری از استارتاپ‌های دیگر در حوزه بلاکچین در این منطقه در حال رشد و توسعه هستند.

معرفی استارتاپ‌های حوزه فین‌تک در سیلیکون ولی

 

فناوری مالی، بازار بسیار بزرگی است. انتظار می‌رود که حتی تا سال‌ ۲۰۲۳ از این هم دو برابر بزرگ‌تر شود. دلیل بزرگ و مهم‌بودن آن این است که با کارهایی که همه ما انجام می‌دهیم، سروکار دارد؛ پرداخت‌های دیجیتال، دارایی اشخاص، تامین مالی جایگزین، ارزهای دیجیتال و دیگر جایگزین‌های نقدی دیجیتال.

کمپانی‌های فینتک اغلب از فناوریه‌ای بلاک چین به نفع خود استفاده می‌کنند. این به دلیل میزان داده‌هایی است که آنها درباره کاربران و آسیب‌پذیری آنان در برابر کلاهبرداری جمع‌آوری می‌کنند. شرکت‌های فین‌تک باید‌ روی مسائل امنیتی تمرکز کنند، چراکه پایگاه‌های اطلاعاتی آنها می‌تواند برای هکرها وسوسه‌انگیز باشد. شرکت‌های فینتک به‌زودی زندگی ما را تغییر خواهند داد. بیایید نگاهی به استارتاپ‌های مطرح فینتک بیندازیم.

در زیر، لیست بهترین فین تک های سیلیکون ولی را معرفی می‌کنیم

Sparkling Logic

بنیانگذاران: کارلوس سرانومورالس، کارول-آنماتینگنون، داوورینکوچان

مبلغ کل بودجه: ذکر نشده است

Sparkling Logic به سازمان­‌ها کمک می­‌کند تا با استفاده از یادگیری ماشینی، قوانین تجاری و تجزیه و تحلیل تصمیم­‌گیری، بتوانند تصمیمات تجاری هوشمند بگیرند. شرکت‌­ها می­‌توانند از طریق قیمت­‌گذاری پویا حداکثر ارزش را از تعاملات مشتری استخراج کنند. این برنامه شامل مدیریت ریسک و رعایت اصول صنعت خدمات مالی برای مدیریت کلاهبرداری لحظه‌­ای در تراکنش­‌های روزانه نیز می­‌شود. Sparkling Logic از اینترنت اشیا نیز در صنایع آب و برق و انرژی استفاده می­‌کند تا از طریق حسگرها و از راه دور بر تجهیزات نظارت داشته باشد.

 

Securitize

بنیانگذاران: کارلوس دومینگو، جیمی فین، شیفینکلشتاین، تالالیاشیو

مبلغ کل بودجه: ۱۲.۸ میلیون دلار

Securitize نام بستری است که برنامه‌­های نرم­‌افزاری نوشته شده در آن قابل اجرا و استفاده هستند و شرکت­‌ها می‌­توانند از آن برای به جریان انداختن و مدیریت اوراق بهادار دیجیتال (توکن­ بهادار) از جمله توزیع سهام، تقسیم سود و بازخرید سهام استفاده کنند. پروتکل اوراق بهادار دیجیتال این استارتاپ (پروتکل دی‌اِس) امکان انجام یک تجارت یکپارچه و کاملا سازگار را به طور هم‌زمان در چندین بازار ممکن می­‌سازد. Securitize پیشرو در فضای توکن بهادار است.

 

چارلی فاینانس

بنیانگذاران: ایلیان جورجیِو، ایوو پاراشکوف، رابرت لودمن

مبلغ کل بودجه: ۹ میلیون دلار

این یک پنگوئن (آرش چک کند) رایگان متن­‌گرا‌ست که به مصرف­‌کنندگان کمک می­‌کند تا امور مالی خود را به­‌طور بهینه و کارآمد مدیریت کنند. این ابزار به طور مداوم تراکنش­‌های شما را دنبال می­‌کند و زمانی که باید نگاه دقیق­تری به چیزی داشته باشید، هشداری برای شما ارسال می­‌کند. چارلی توصیه­‌های مالی و با‌کیفیتی ارائه می­‌دهد که کاربران را با پیچیدگی­‌ها و جزئیات نمی­‌ترسانند، در عوض نکات کاربردی و ساده­ای را در اختیار آنها قرار می‌­دهد.

Ripple

یک استارتاپ فین‌تک که به توسعه پلتفرم‌های پرداخت بین‌المللی برای بانک‌ها و سازمان‌های مالی می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای انجام تراکنش‌های سریع و ارزان در سراسر جهان می‌پردازد.

 

Coinbase

یک استارتاپ فین‌تک که به توسعه پلتفرم‌های تبادل و کیف پول دیجیتال برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای امنیت و شفافیت در تبادل ارزهای دیجیتال می‌پردازد.

 

Robinhood

یکی دیگر از استارتاپ فین‌تک که درحال پیشرفت است در پلتفرم‌های معاملات سهام آنلاین برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و عمومی می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای افزایش سرعت و کارآمدی در معاملات سهام می‌پردازد.

 

Circle

استارتاپ فین‌تک که به پیشرفت است در  پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال و تبادل ارزهای دیجیتال برای سازمان‌ها و مشتریان می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای امنیت و شفافیت در تبادل ارزهای دیجیتال می‌پردازد.

 

Kraken

یک استارتاپ فین‌تک که به توسعه پلتفرم‌های تبادل ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای امنیت و شفافیت در تبادل ارزهای دیجیتال می‌پردازد.

 

معرفی استارتاپ‌های حوزه اینترنت اشیا (Internet of Things) در سیلیکون ولی

ارزش: ۱۶۱ میلیارد دلار

ما می­‌توانیم پیشرفت و تحول اینترنت اشیا‌ را به صورت روزمره ببینیم. اتومبیل­‌هایی که به‌تازگی طراحی شده‌­اند، به اینترنت متصل هستند و آماده برقراری ارتباط با یکدیگر‌ند. یخچال­‌های آینده مواد غذایی را به‌صورت آنلاین سفارش خواهند داد، مثلا اگر نوشابه مورد علاقه شما تمام شده باشد. درنهایت، بیشتر لوازم و دستگاه­‌های ما برای همکاری با هم و بهبود زندگی ما به هم متصل خواهند شد. افراد حتی قبل از اینکه بدانند به آنها نیاز دارند، پیشنهادهای شخصی بیشتری دریافت خواهند کرد. در نتیجه توسعه فناوری و خلاقیت تقریبا نامحدود انسانی، استارتاپ­‌های جدید اینترنت اشیا به طور منظم ظهور می­‌کنند.

در سال ۲۰۲۳، استارتاپ‌های حوزه اینترنت اشیا (Internet of Things) در سیلیکون ولی می‌توانند نقش مهمی در توسعه فناوری و ابزارهای هوشمند بازی کنند. اینترنت اشیا به عنوان یک شبکه ارتباطی بین اشیا و دستگاه‌ها، امکان جمع‌آوری و تبادل داده‌ها را بین اشیا فراهم می‌کند و به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال، استارتاپ‌هایی که در حوزه خانه هوشمند فعالیت می‌کنند، می‌توانند از تکنولوژی اینترنت اشیا برای ارتباط و کنترل دستگاه‌های خانگی استفاده کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند شامل سیستم‌های روشنایی هوشمند، سیستم‌های گرمایش و سرمایش هوشمند، دستگاه‌های امنیتی هوشمند و سایر دستگاه‌های خانگی باشند. استفاده از اینترنت اشیا در خانه هوشمند، به کاربران امکان می‌دهد تا از راه دور به دستگاه‌های خانگی خود دسترسی داشته باشند و آن‌ها را کنترل کنند.

علاوه بر این، استارتاپ‌های حوزه اینترنت اشیا می‌توانند در صنایع دیگر نیز فعالیت کنند. برای مثال، در صنعت حمل و نقل، اینترنت اشیا می‌تواند به عنوان یک راهکار هوشمند برای پیش‌بینی و کاهش ترافیک و همچنین بهبود امنیت و کارایی استفاده شود. استارتاپ‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، می‌توانند سامانه‌های جمع‌آوری داده و تحلیل آن‌ها را ارائه دهند و با استفاده از این داده‌ها، به مدیران و سازمان‌ها کمک کنند تا تصمیمات بهتری در مورد مدیریت ترافیک و امنیت بگیرند.

به طور کلی، استارتاپ‌های حوزه اینترنت اشیا در سیلیکون ولی در سال ۲۰۲۳ می‌توانند به عنوان پیشروان در توسعه فناوری و ابزارهای هوشمند نقش مهمی ایفا کنند. اما برای معرفی استارتاپ‌های خاص در این حوزه، نیاز به دسترسی به اطلاعات جدیدتر و منابع خبری و تحقیقات بروز است.

 

Bright Machines

موسس: آمارهانسپال

مبلغ کل بودجه: ۱۷۹ میلیون دلار

هدف این استارتاپ از میان برداشتن نیروی انسانی از تولید لوازم الکترونیکی است. Bright Machines راهکارهایی را برای ساخت میکرو کارخانه‌های روبات‌محور، حسگرهای اینترنت اشیا‌، تجزیه و تحلیل داده‌ها، مهندسی فرآیند و یادگیری ماشینی ارائه می‌دهد. در نتیجه کناره‌گیری نیروی انسانی، می‌توان دستگاه‌ها را سریع‌تر، با نقص‌های کمتر و کیفیت یکسان تولید کرد.

 

Ockam

بنیانگذاران: لوگانجاگر، متیو گریگوری، مرینا لوادهوا

مبلغ کل بودجه: ۵.۲ میلیون دلار

هدف Ockam حل مشکل قابلیت توسعه و امنیت سیستم‌های اینترنت اشیا‌ست. این استارتاپ نوعی پلتفرم بدون سرور را به شرکت‌هایی عرضه می‌کند که سیستم‌های غیرمتمرکز دستگاه‌های متصل به هم را می‌سازند و توسعه می‌دهند. امنیت در سیستم‌های اینترنت اشیا‌ نقش حیاتی دارد، چون فقط طرح‌ها و نرم‌افزارهای قابل اعتماد هستند که آنقدر به تعداد کافی کاربران را جذب می‌کنند که به سودآوری لازم می‌رسند. همه دستگاه‌های درون یک سیستم خاص که با Ockam ساخته شده‌اند، می‌توانند پیام‌های امنی را مبادله کنند و سطح امنیت مطلوب را تضمین نمایند.

 

امنیت آرمیس (ARMIS)

بنیانگذاران: در دسترس نیست

مبلغ کل بودجه: ۱۱۲ میلیون دلار

رسالت این استارتاپ توانمندسازی مشاغل برای استفاده از دستگاه‌های متصل‌شده‌ جدید بدون ترس از خطر حملات سایبری است. آنچه که آرمیس را منحصربه‌فرد و قابل توجه می‌کند، سرعت تبدیل مفاهیم به محصولات و یک پیشینه‌ موفق از نوآوری در پلتفرم آن است. آرمیس یک پلتفرم امنیتی دارای درجه سازمانی است که دستگاه‌های داخل و خارج از شبکه را پیدا می‌کند، یکسره عملکرد نقطه پایانی را برای شناسایی خطرات و حملات تجزیه و تحلیل می‌کند‌ و از سیستم‌ها و اطلاعات بسیار مهم با شناسایی دستگاه‌های مخرب یا مشکوک و  قرنطینه کردن آنها محافظت می‌کند.

 

معرفی استارتاپ‌های حوزه فناوری هواپیماهای بدون سرنشین در سیلیکون ولی

ارزش: ۱۰ میلیارد دلار

فناوری هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) چیزی فراتر از حد یک وسیله نقلیه هوایی بدون سرنشین است. زهپاد (زیردریایی هدایت‌پذیر از دور) و وسیله نقلیه زمینی بدون سرنشین هم در این گروه هستند. بر اساس تجزیه و تحلیل PwC در حالی که ارزش بازار فناوری پهپاد حدود ۱۰ میلیارد دلار است، ارزش بازار جهانی خدمات آن ممکن است ۱۲ برابر بیشتر باشد. دلیل آن این است که پهپادها می‌توانند تقریبا هر صنعتی را که امروزه می‌شناسیم، تغییر دهند. از صنعت ساخت‌و‌ساز شروع می‌شود، به صنعت دفاع و امنیت، به پاسخ  اضطراری شرایط بحران و کمک‌های بشردوستانه، تا مراقبت‌های بهداشتی می‌رسد. جالب اینکه، توسعه و گسترش فناوری هواپیماهای بدون سرنشین تکنولوژی ضد‌پهپاد را نیز در حول محور امنیت و حفظ حریم شخصی به همراه خواهد داشت.

 

در حال حاضر، استارتاپ‌های حوزه فناوری هواپیماهای بدون سرنشین در سیلیکون ولی به شدت در حال رشد و توسعه هستند. این استارتاپ‌ها با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و سنسورها، هواپیماهای بدون سرنشین را به طور خودکار و بدون نیاز به خلبان کنترل می‌کنند.
این استارتاپ‌ها و بسیاری دیگر در حال توسعه و آزمایش هواپیماهای بدون سرنشین هستند که در آینده می‌توانند نقش مهمی در حمل و نقل و صنایع دیگر ایفا کنند.

 

Swift Navigation

بنیانگذاران: کالین بیگلی، فرگوسن وبل، تیموتی هریس

مبلغ کل بودجه: ۴۸.۸ میلیون دلار

Swift Navigation به عنوان یک شرکت جی‌پی‌اِس (سامانه موقعیت‌یاب جهانی) شروع به کار کرد. امروزه این کمپانی نه‌تنها نوعی گیرنده‌ جی‌پی‌اِس ارزان و بسیار دقیق را ارائه می‌دهد که می‌تواند موقعیتیابی را درست‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر کند، بلکه اکوسیستمی از راه‌کارهای موقعیتیابی را نیز عرضه می‌کند که در توسعه و گسترش وسایل نقلیه بدون راننده (خودگردان) اعمال می‌شود. راه‌حل‌های آنها را می‌توان برای هواپیماهای بدون سرنشین، وسایل نقلیه موتوری (همچنین وسایل نقلیه کاملا خودگردان) و موارد دیگر استفاده کرد.

 

زیپلاین(Zipline)

بنیانگذاران: کینانویروبک، کلررینودو، ویلهتزلر

مبلغ کل بودجه: ۲۳۳ میلیون دلار

Zipline فناوری پهپاد پیشرفته را با مِدتِک ترکیب می‌کند. آنها امنیت تحویل اضطراری لوازم پزشکی ضروری را برای افراد نیازمند تامین می‌کنند. تکنولوژی آنها تقریبا در همه جای دنیا کار می‌کند و مکمل یا حتی جایگزین وسایل حمل‌و‌نقل سنتی می‌شود. این کمپانی تضمین می‌کند که روش نگهداری و جابه‌جایی آنها از مبدأ به مقصد با بالاترین استانداردهای پزشکی مطابقت دارد. هواپیماهای بدون سرنشین آنها که با باتری کار می‌کنند، کوچک و سریع هستند، از این رو می‌توانند به طور مستقیم به مقصد برسند. جالب اینکه، Zipline افراد بااستعداد هر منطقه را برای کمک به رشد جوامع استخدام می‌کند.

 

Wing

بنیانگذاران: اندرو برانا

مبلغ کل بودجه: در دسترس نیست

یکی از استارتاپ‌های برجسته در این حوزه، شرکت “وینگ” (Wing) است. این شرکت تحت پوشش شرکت مادر آلفابت (Alphabet) قرار دارد و در حال توسعه هواپیماهای بدون سرنشین برای ارسال کالاهای کوچک است. هواپیماهای بدون سرنشین وینگ با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و سنسورهای پیشرفته، قادر به شناسایی و ارسال کالاها در مناطق مختلف هستند.-

چه می‌شد اگر می‌توانستید فقط با استفاده از تلفن خود چیزی را مستقیما در عرض چند دقیقه به صورت هوایی تهیه کنید؛ سریع‌تر، ایمن‌تر و با تولید دی‌اکسیدکربن کمتر نسبت به زمانی که به‌صورت زمینی تحویل داده می‌شد؟ Wing آینده تحویل کالا را تغییر می‌دهد. آنها یک سرویس تحویل کالای فوری با پهپاد هستند که می‌توانند غذا، دارو‌ یا سایر موارد درخواستی را در عرض چند دقیقه تحویل دهند.

به‌علاوه آنها برای جابه‌جایی ایمن این هواپیماهای بدون سرنشین در آسمان نوعی پلتفرم کنترل حرکت پهپاد ابداع کرده‌اند. خدمات Wing سریع‌تر و ایمن‌تر هستند و آلودگی کمتری نسبت به حمل‌و‌نقل سنتی تولید می‌کنند.

Wing که اول سال‌ ۲۰۱۲ در Factory X, Moonshot Factory پایه‌گذاری شد، در حال حاضر یکی از زیر مجموعه‌های شرکت آلفابت است. آنها به‌دنبال افراد کنجکاو و ماجراجو هستند که از چالش‌ها و مسائل حل‌نشده انگیزه بالایی می‌گیرند. Wing از اقشار مختلف زندگی می‌آید و اشتیاق به ایده‌های عالی دارد.

 

یک استارتاپ دیگر در این حوزه، شرکت “زوم” (Zunum Aero) است. این شرکت در حال توسعه هواپیماهای بدون سرنشین الکتریکی است که برای پروازهای کوتاه مسافت طراحی شده‌اند. هدف اصلی زوم، افزایش سرعت و کارایی سفرهای هوایی در فواصل کوتاه است.

استارتاپ دیگری که در این حوزه فعالیت می‌کند، شرکت “کورا” (Cora) است. این شرکت تحت پوشش شرکت مادر گوگل قرار دارد و در حال توسعه هواپیماهای بدون سرنشین برای حمل و نقل شهری است. هواپیماهای بدون سرنشین کورا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و سنسورهای پیشرفته، قادر به حمل و نقل مسافران در شهرها هستند.

معرفی استارتاپ‌های حوزه FoodTech در سیلیکون ولی

ارزش: ۱۴ میلیارد دلار

در نیمه اول سال ۲۰۲۰، حجم سرمایه‎‌­گذاری در بازار جهانی FoodTech در مقایسه با مدت مشابه سال‌ ۲۰۱۹ به مقدار ۱۵.۴ درصد رشد داشته است. این ۶ ماه نشان داده ‌که پلتفرم­‌های سوپر-اَپ و ارسال غذا از لحاظ تعداد سرمایه­‌گذاران هنوز در بین جذاب‌ترین­‌ها قرار دارند و افراد زیادی روی این پلتفرم­‌ها سرمایه­‌گذاری می‌­کنند. در مجموع، این شرکت­‌ها ۳۳۱ معامله به ارزش ۸.۶ میلیارد دلار منعقد کردند.

 

Impossible Foods

بنیانگداران: در دسترس نیست

مبلغ کل بودجه: ۱.۴ میلیارد دلار

Impossible Foods با ابداع بهترین روش برای تهیه انواع گوشت و پنیر مورد علاقه ما بدون استفاده از حیوانات، سیستم غذایی جهانی را به کلی تغییر می‌دهد. وبسایت رسمی آنها می‌گوید: ما با درک و شناخت آن حسی که در تجربه چالش‌برانگیز و شگفت‌انگیز خوردن گوشت و محصولات لبنی دوستش داریم، شروع می‌کنیم و سپس در دنیای گیاهان جست‌وجو می‌کنیم تا مواد مغذی و پروتئین‌های خاص را پیدا کرده و با هم ترکیب کنیم که بتوانیم همان تجربه را بازآفرینی کنیم.

مأموریت آنها تهیه غذای بی‌خطر است؛ یعنی خوشمزه، سالم برای انسان و سالم برای این سیاره. این کمپانی از سوی اساتید مشهور دانشگاه استنفورد و با حمایت آینده‌‌نگران و سرمایه‌گذاران جسور و پیشرو طرح‌ریزی و تاسیس شد.

 

Clear Labs

موسس: ساسان امینی، ماهنی قراشی

مبلغ کل بودجه: ۶۳.۵ میلیون دلار

در Clear Labs متخصصان برنامه‌های بسیار دقیق‌تر و حساس‌تری در خصوص کیفیت و ایمنی مواد غذایی را به اجرا می‌گذارند. آنها این کار را از طریق آزمایش‌های جامع ژنومی و تحقیقات پیشرفته ‌روی داده‌ها انجام می‌دهند. بنیانگذاران این کمپانی مطمئن هستند که محصول آنها آینده فناوری غذایی است.

یکی از استارتاپ‌های برجسته در حوزه FoodTech در سیلیکون ولی، شرکت “اوبر ایتس” (Uber Eats) است. این شرکت به عنوان یک پلتفرم آنلاین برای سفارش غذا از رستوران‌ها و تحویل آن به مشتریان فعالیت می‌کند. اوبر ایتس با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته، به کاربران خود امکان می‌دهد غذا را به راحتی و به سرعت سفارش داده و تحویل بگیرند.

استارتاپ دیگری که در حوزه FoodTech فعالیت می‌کند، شرکت “دوردش” (DoorDash) است. این شرکت نیز به عنوان یک پلتفرم آنلاین برای سفارش غذا و تحویل آن به مشتریان فعالیت می‌کند. دوردش با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته، به کاربران خود امکان می‌دهد غذا را به راحتی و با سرعت بالا سفارش داده و تحویل بگیرند.

استارتاپ “سیلو” (Cilantro) نیز یکی دیگر از شرکت‌های فعال در حوزه FoodTech است. این شرکت با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته، به کاربران خود امکان می‌دهد غذاهای سالم و تازه را سفارش داده و تحویل بگیرند. سیلو با تلاش برای ارائه غذاهای سالم و با کیفیت، به مشتریان خود راضی کرده و جایگاه قابل توجهی در بازار FoodTech به دست آورده است.

به طور کلی، استارتاپ‌های حوزه FoodTech در سیلیکون ولی با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و الگوریتم‌های هوش مصنوعی، بهبود و سرعت بخشیده‌اند به فرآیند سفارش غذا و تحویل آن به مشتریان و در نتیجه، صنعت غذا را تغییر داده‌اند

مطلب پیشنهادی: قدم به فراجهان متاورس

معرفی استارتاپ‌های حوزه VR/AR در سیلیکون ولی

ارزش: ۹۷ میلیارد دلار

امروزه صنعت VR/AR با سرعت زیادی در حال پیشرفت و توسعه است. هر روز ایده‌­های جالب بیشتر و بیشتری پیشنهاد می­‌شود، اما همه آنها به مرحله اجرا نمی‌­رسند. در اینجا ۳ شرکتی را معرفی می­‌کنیم که به تحقق رویاهای خود بسیار نزدیک هستند.

 

DigiLens

بنیانگذار: جاناتان والدرن

مبلغ کل بودجه: ۱۱۰ میلیون دلار

DigiLens به شرکت­‌ها کمک می­‌کند تا اطلاعات را از محدودیت­‌های دستگاه­‌های فیزیکی به یک مکان در دسترس و مرتبط مناسب در مقابل شما، نمایش دهد و به شما این امکان را می‌­دهد تا تعامل مؤثرتری با محیط خود داشته باشید. DigiLens، که در سال ۲۰۰۳ تأسیس شد، در زمینه ساخت سامانه­‌های Head-Up Display-HUD مبتنی بر فناوری موج­بر نوری که در برنامه­‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و گجت­‌های پوشیدنی مورد استفاده قرار می­‌گیرد به یک پیشرو تبدیل شده است. این فناوری که مبتنی بر پلتفرم­‌های اُپتیکی بسیار پیشرفته و فناوری فوتوپلیمر است، با استفاده از نوعی فوتوپلیمر منحصربه‌فرد ارزان و فرآیند تولید چاپ هولوگرافیک بهترین راهکارهای روز را ارائه می­‌دهد.

 

نیانتیک(Niantic)

بنیانگذار: جروم انگل

مبلغ کل بودجه: ۴۷۰ میلیون دلار

نیانتیک یک کمپانی فناوری واقعیت افزوده پیشرو در جهان است که الهام‌بخش سفرهای خلاقانه و هیجان‌انگیز به دنیای واقعی است. محصولات آنها الهام‌بخش کنکاش و پژوهش در فضای باز، ورزش و تمرین و تعامل اجتماعی معنادار هستند. این شرکت که در ابتدا سال‌ ۲۰۱۰ در گوگل تأسیس شد، با یک گروه از سرمایه‌­گذاران قدرتمند از جمله نینتندو، شرکت پوکمون و شرکای آلپ لوییز در سال ۲۰۱۴ به یک شرکت مستقل تبدیل شدند. بازی­‌های فعلی آنها شامل بازی کنترل جهانی نوآورانه و خلاقانه به نام اینگرس (Ingress) و بازی واقعیت افزوده­ معروف و رکوردشکن یعنی پوکمون ‌گو (Pokémon Go) است.

 

Unity Technologies

بنیانگذاران: در دسترس نیست

مبلغ کل بودجه: ۵۹۸.۵ میلیون دلار

یونیتی سازنده پرکاربردترین پلتفرم(RT3D)Real-Time 3D Development در جهان است‌ که ابزارهایی برای ایجاد انواع تجربیات تعاملی دوبعدی(۲D)، سه‌بعدی(۳D)، واقعیت مجازی(VR) و واقعیت افزوده (AR) در اختیار سازندگان محتوا در سرتاسر جهان قرار می­‌دهد. تیم مهندسی بیش از ۸۰۰ نفره آنها یونیتی را در جدیدترین و پیشرفته‌­ترین حد توسعه نگه­ می­دارند و با شرکایی مانند Magic Leap، Google، Facebook (Meta)، Oculus و Microsoft همکاری می­‌کنند تا پشتیبانی بهینه را برای آخرین نسخه‌­ها و پلتفرم‌­ها ارائه دهند. برنامه­‌های ساخته‌شده با یونیتی در سرتاسر جهان ۲.۷ میلیارد دستگاه را شامل می­‌شوند و در ۱۲‌ماه گذشته بیش از ۲۴ میلیارد بار نصب شده‌­اند.

یکی از استارتاپ‌های برجسته در حوزه VR/AR در سیلیکون ولی، شرکت “مجازیا” (Virtualia) است. این شرکت به عنوان یک پلتفرم آنلاین برای تجربه واقعیت مجازی و افزوده شده فعالیت می‌کند. مجازیا با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته VR/AR، به کاربران خود امکان می‌دهد تجربه های جدید و متنوعی را در دنیای مجازی و افزوده شده داشته باشند.

 

استارتاپ دیگری که در حوزه VR/AR فعالیت می‌کند، شرکت “ماجیک لند” (Magicland) است. این شرکت نیز به عنوان یک پلتفرم آنلاین برای تجربه واقعیت مجازی و افزوده فعالیت می‌کند. ماجیک لند با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته VR/AR، به کاربران خود امکان می‌دهد تجربه های جذاب و خلاقانه را در دنیای مجازی و افزوده داشته باشند.

 

استارتاپ “ویزیون” (Vision) نیز یکی دیگر از شرکت‌های فعال در حوزه VR/AR است. این شرکت با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته VR/AR، به کاربران خود امکان می‌دهد تجربه های واقعیت مجازی و افزوده را در حوزه های مختلف مانند آموزش، سرگرمی و صنعت ارائه کند. ویزیون با تلاش برای ارائه تجربه های بی نظیر در دنیای مجازی، جایگاه قابل توجهی در بازار VR/AR به دست آورده است.

 

به طور کلی، استارتاپ‌های حوزه VR/AR در سیلیکون ولی با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و الگوریتم‌های هوش مصنوعی، تجربه های جدید و فوق العاده را در دنیای مجازی و افزوده به کاربران خود ارائه می‌دهند و صنعت تجربه های واقعیت مجازی و افزوده را تغییر داده‌اند.

 

معرفی استارتاپ‌های حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی (AI & Machine Learning) در سیلیکون ولی

ارزش: ۲۰ میلیارد دلار

هوش مصنوعی چیزی است که افراد هم شیفته آن هستند و هم از آن می‌­ترسند. از یک‌سو، ممکن است بعضی از وظایف و نقش‌­ها در اقتصاد کمرنگ و غیرضروری شوند، اما در عین حال احتمال می­‌رود که شغل­‌های بیشتری ایجاد کند. بسیاری از شرکت­‌های دارای فناوری برتر در منطقه­‌ خلیج سانفرانسیسکو از هوش مصنوعی به‌­نفع خود استفاده می­‌کنند. هوش مصنوعی به عنوان بخشی از اینترنت اشیا یا برنامه­‌های نرم‌افزاری موبایل می­‌تواند بیاموزد و تجربه کاربر را در طول زمان بهبود بخشد. به طور مثال، هوش مصنوعی می‌­تواند به‌­طور حیرت‌­انگیزی برای پیش­‌بینی­‌ها مفید باشد. این فناوری می­‌تواند تراکنش‌­های جعلی احتمالی را شناسایی کند و اغلب نیز در این مورد استفاده می­‌شود. کارشناسان هوش مصنوعی از جمله پرطرفدارترین متخصصان فناوری در زمینه تجارت هستند. شاید نبود این متخصصان تنها عاملی باشد که می­‌تواند توسعه شرکت­‌های فناوری هوش مصنوعی را متوقف کند.

 

نانونِتس(Nanonets)

بنیانگذاران: پراتامشجوواتکار، سرتاکجین

مبلغ کل بودجه: ۱۲۰ هزار دلار

یک سرویس بر مبنای نرم‌­افزار (SaaS) و API یادگیری ماشینی است که به برنامه‌­نویسان در طراحی مدل‌های یادگیری ماشینی برای همه مدل نوآوری از جمله توسعه برنامه وب کمک می­‌کند. مهندسان نرم‌افزاری که باید مدلی را برای شناسایی اشیا از مجموعه­‌ها ارائه دهند، می‌توانند از فناوری نانونِتس بهره بسیار ببرند. این ابزار به افزایش به‌کارگیری فناوری یادگیری ماشینی در بین مشاغل کمک می­‌کند.

 

آمیتری

بنیانگذاران: جاناتان آیزن، پلکنگنتن

مبلغ کل بودجه: ۱۹.۵ میلیون دلار

این ابزار از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای اتوماسیون و بهینه‌­سازی صنعت املاک و مستغلات استفاده می‌­کند. در این بین، این کمپانی یک دستیار هوشمند برای معاملات املاک و مستغلات به نام Folio منتشر کرد. این برنامه به طور خودکار جزئیات معاملات بسیار مهم را برای مشاوران املاک سازماندهی می‌کند.

 

EdCast

موسس: کارل مِهتا

مبلغ کل بودجه: ۶۶.۲ میلیون دلار

این پلتفرم که برنده جایزه نیز هست، از سوی ۵۰۰ شرکت برگزیده مجله فورچون و سازمان‌­های دولتی در سرتاسر جهان استفاده می­‌شود تا مسائل و مشکلات مربوط به یافتن، طبقه­‌بندی و توصیه­ محتوا در منابع دانش ضمنی، داخلی و خارجی را حل کند. این راه­‌حل شامل یک پلتفرم تجربه یادگیری، مجموعه فعال‌سازی فروش با SalesU و برنامه GuideMe است. GuideMe یک ابزار چند­زبانه برای نوشتن محتوای درون‌برنامه­‌ای است.

یکی از استارتاپ‌های برجسته در حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در سیلیکون ولی، شرکت “دیپ‌مایند” (DeepMind) است. این شرکت توسط الفا‌بت (Alphabet)، شرکت مادر گوگل، در سال ۲۰۱۰ تأسیس شده است. دیپ‌مایند به عنوان یک شرکت پژوهشی در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند و به توسعه الگوریتم‌ها و سیستم‌های هوشمند برای حل مسائل پیچیده مانند بازی‌های استراتژیک، تشخیص تصاویر و ترجمه متون می‌پردازد.

استارتاپ دیگری که در حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی فعالیت می‌کند، شرکت “اوپن‌ای‌آی” (OpenAI) است. این شرکت در سال ۲۰۱۵ تأسیس شده و به توسعه هوش مصنوعی عمومی و ارائه آن به صورت آزاد به جامعه اهتمام دارد. اوپن‌ای‌آی با تمرکز بر توسعه الگوریتم‌های هوشمند و ایجاد سیستم‌های قادر به یادگیری خودکار، به حل مسائل پیچیده در حوزه‌هایی مانند بازی‌ها، ترجمه متون و تشخیص الگو می‌پردازد.

استارتاپ “تنسورفلو” (TensorFlow) نیز یکی از شرکت‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی است. این شرکت توسط گوگل در سال ۲۰۱۵ تأسیس شده است و به توسعه یک پلتفرم متن‌باز برای توسعه و آموزش مدل‌های هوشمند مبتنی بر یادگیری عمیق می‌پردازد. تنسورفلو با ارائه ابزارها و منابع قدرتمند برای توسعه‌دهندگان، به ایجاد و استفاده از مدل‌های هوشمند در برنامه‌ها و سیستم‌ها کمک می‌کند.

به طور کلی، استارتاپ‌های حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در سیلیکون ولی با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و الگوریتم‌های هوشمند، به توسعه سیستم‌ها و برنامه‌های هوشمند برای حل مسائل پیچیده در حوزه‌های مختلف مانند بازی‌ها، ترجمه متون و تشخیص الگو می‌پردازند و صنعت هوش مصنوعی را تغییر داده‌اند.

 

معرفی استارتاپ‌های حوزه کلان‌داده (Big Data) در سیلیکون ولی

ارزش: ۵۶ میلیارد دلار

از خیلی سال قبل افراد می­‌دانند که مجموعه­‌ای از داده­‌ها وجود دارد که بسیار بزرگ ‌یا خیلی پیچیده است و تجزیه و تحلیل آنها به روش سنتی امکان­‌پذیر نیست. ما امیدواریم که جواب­‌هایی در جایی درون پایگاه­‌های اطلاعاتی‌مان پنهان باشند. مهندسان داده تلاش بسیار می‌کنند تا بیشترین درک و فهم را از داده­‌هایی که داریم، داشته باشند. با این وجود، بدون پردازش داده‌های بزرگ، پاسخ­‌هایی که ما به دنبالشان هستیم در دسترس نیستند.

پیش­بینی آب و هوا را در نظر بگیرید. یک تساوی متغیرها که در آن تغییری ناچیز می­‌تواند نتیجه را کاملا تغییر دهد. در نتیجه پردازش کلان‌داده، ما در نهایت می‌­توانیم روی پیش­‌بینی‌­های ثابت قابل‌­اعتماد حساب کنیم.

 

AtScale

بنیانگذاران: دیویدپی. ماریانی، جیمز لای، متیو بیرد، سارا گرویک

مبلغ کل بودجه: ۹۵ میلیون دلار

این پلتفرم مجازی­‌سازی پایگاه‌­داده­‌ها (انبارداده­‌ها) که در ­میان استارتاپ‌­های منطقه خلیج سانفرانسیسکو بسیار بزرگ و موفق است، ابزارهای هوش کسب‌­و­کار (هوش تجاری) را به پلتفرم‌­های داده متصل می‌­کند تا انتقال روان‌داده‌ها را بدون ایجاد اختلال برای کاربران تجاری امکان‌پذیر سازد. این استارتاپ به تسریع تجزیه و تحلیل کسب‌­و­­کار و به تعریف معیارهای تجارت در یک مکان برای ارائه گزارش عملیاتی منسجم نیز کمک می­‌کند.

 

DataGrail

بنیانگذاران: دنیل باربر

مبلغ کل بودجه: ۹.۲ میلیون دلار

عصر حریم خصوصی مستلزم یک استاندارد جدید دارای شفافیت است. DataGrail اولین پلتفرم اختصاصی مدیریت حریم خصوصی است که انطباق مداوم با GDPR، CCPA و موارد دیگر را عرضه می­‌کند. این پلتفرم حریم خصوصی به طور مستقیم با بیش از ۱۵۰ سیستم تجاری مثل Salesforce، Adobe و Oracle ادغام می‌­شود و به کسب‌و‌کارها اجازه می­‌دهد تا اطلاعات شخصی را در چند ثانیه (به جای آنکه هفته­‌ها یا حتی ماه­‌ها طول بکشد) کشف کنند و نمایش دهند.

ادغام مستقیم DataGrail، که در سال‌۲۰۱۸ از سوی دنیل باربر تاسیس شده‌ و هم­‌اکنون نیز در سانفرانسیسکو کالیفرنیا مستقر است، به جریان انداختن روند کاری یک درخواست حفظ حریم شخصی را در عرض چند‌ دقیقه برای شرکت­‌ها امکان­‌پذیر می­‌سازد و تنظیمات ایمیل را در همه برنامه­‌های برقراری ارتباط مستقیم با مشتری یکسان­‌سازی می­‌کند. گارتنر DataGrail را بهترین ارائه‌دهنده حفظ حریم خصوصی در سال‌ ۲۰۲۰ معرفی کرد.

 

Fivetran

بنیانگذار: لوگان ولی

مبلغ کل بودجه: ۱۶۳.۱ میلیون دلار

رابط­‌‌‌ های کاملا خودکار Fivetran داده­‌ها را به‌طور دقیق از کلود ­اَپ، پایگاه­‌های اطلاعاتی، لاگ­‌های سیستم عامل و موارد دیگر با داده‌­انبار شما هماهنگ می­‌کنند. این هماهنگ‌سازی و تلفیق آنها برای پژوهشگرانی طراحی شده ‌که به داده‌­های متمرکز نیاز دارند اما نمی‌خواهند برای حفظ خط مستقیم خودشان یا فرایند واکشی اطلاعات (ETL) از سیستم­‌های اطلاعاتی، تبدیل و بارگذاری آنها در انبار داده زمان صرف کنند. شعارشان این است که: ‌حین هدایت تجزیه و تحلیل­ به سوی کسب‌­و­کار خود، روی آنچه واقعا مهم است تمرکز کنید.

 

یکی از استارتاپ‌های برجسته در حوزه کلان‌داده در سیلیکون ولی، شرکت “پالانتیر” (Palantir) است. این شرکت در سال ۲۰۰۴ تأسیس شده و به توسعه نرم‌افزارها و سیستم‌های تحلیل داده‌های بزرگ برای استفاده در صنایع مختلف مانند امنیت ملی، مالی، سلامت و غیره می‌پردازد. پالانتیر با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، به تحلیل و استخراج اطلاعات از داده‌های بزرگ کمک می‌کند.

استارتاپ دیگری که در حوزه کلان‌داده فعالیت می‌کند، شرکت “داتاماتیکا” (Databricks) است. این شرکت در سال ۲۰۱۳ تأسیس شده و به توسعه پلتفرم‌های تحلیل داده‌های بزرگ و ایجاد سیستم‌های هوشمند برای پردازش و تحلیل داده‌ها متمرکز است. داتاماتیکا با استفاده از تکنولوژی‌هایی مانند یادگیری عمیق و شبکه‌های عصبی، به تحلیل و استخراج اطلاعات از داده‌های بزرگ در زمینه‌های مختلف مانند تجارت، بهداشت و غیره کمک می‌کند.

استارتاپ “سنترالیت” (C3.ai) نیز یکی از شرکت‌های فعال در حوزه کلان‌داده است. این شرکت در سال ۲۰۰۹ تأسیس شده و به توسعه پلتفرم‌های هوشمند برای تحلیل و پیش‌بینی داده‌های بزرگ متمرکز است. سنترالیت با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، به تحلیل و پردازش داده‌های بزرگ در زمینه‌هایی مانند انرژی، تولیدات صنعتی و غیره کمک می‌کند.

به طور کلی، استارتاپ‌های حوزه کلان‌داده در سیلیکون ولی با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و سیستم‌های هوشمند، به تحلیل و استخراج اطلاعات از داده‌های بزرگ در صنایع مختلف مانند امنیت، مالی، تجارت و غیره می‌پردازند و نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک شرکت‌ها و سازمان‌ها دارند.

 

از خیلی سال قبل افراد می‌دانند که مجموعه‌ای از داده‌ها وجود دارد که بسیار بزرگ ‌یا خیلی پیچیده است و تجزیه و تحلیل آنها به روش سنتی امکان‌پذیر نیست. ما امیدواریم که جواب‌هایی در جایی درون پایگاه‌های اطلاعاتی‌مان پنهان باشند. مهندسان داده تلاش بسیار می‌کنند تا بیشترین درک و فهم را از داده‌هایی که داریم، داشته باشند. با این وجود، بدون پردازش داده‌های بزرگ، پاسخ‌هایی که ما به دنبالشان هستیم در دسترس نیستند.

پیشبینی آب و هوا را در نظر بگیرید. یک تساوی متغیرها که در آن تغییری ناچیز می‌تواند نتیجه را کاملا تغییر دهد. در نتیجه پردازش کلان‌داده، ما در نهایت می‌توانیم روی پیش‌بینی‌های ثابت قابل‌اعتماد حساب کنیم.

 

معرفی استارتاپ‌های حوزه Medtech در سیلیکون ولی

ارزش: ۱۰۰۰ میلیارد دلار

همانطور که می‌­بینید، صنعت Medtech در میان صنایعی است که بالاترین ارزش­‌گذاری را دارند. تعجبی ندارد که شرکت­‌های فناوری برتر در منطقه خلیج سانفرانسیسکو را در حال توسعه و ارائه راه­‌حل­‌های پزشکی بیابید. کمپانی‌­های Medtech به پیشرفت و توسعه راه­‌حل­‌های تکنولوژیکی در پزشکی و مراقبت‌های پزشکی می­‌پردازند. اگر‌چه بیوتِک (زیست­فناوری) صنعت گسترده­‌تری است، اما Medtech بیشتر بر خدمات و محصولات پزشکی متمرکز شده‌­است. مصرف‌کننده اصلی در اغلب اوقات از نزدیک با این خدمات و محصولات سر و کار دارد و آنها به طور مستقیم زندگی یک بیمار را تحت تاثیر قرار می­‌دهند. با این وجود، به طور کلی می­‌توان شاهد پیشرفت­‌های بسیاری در مراقبت‌های پزشکی بود. استارتاپ­‌های Medtech ممکن است دستگاه‌­های مختلف پزشکی، روش­‌های جدید تشخیص، راه‌حل­‌های شخصی‌تر و بیمار­محورتری را توسعه و گسترش دهند.

 

Biomarker

موسس: گرت رولند

مبلغ کل بودجه: ذکر نشده است

Biomarker به کاربرانش دسترسی به‌­موقع به مکمل­‌های سلامتی را ارائه می­‌دهد. این دسترسی بر اساس داده­‌ها و اطلاعات وارد شده است. این برنامه علائم، معیارهای سلامتی و سایر اطلاعات زمین‌ه­ای را ارزیابی می­‌کند تا مصرف‌کنندگان را با مکمل­‌های غذایی مناسب مطابقت دهد. Biomarker  نحوه واکنش کاربران به مکمل­‌ها را نیز ارزیابی می­‌کند تا درباره کیفیت آنها شواهد سودمندی را در اختیار کاربران قرار دهند.

 

نرکس (Nurx)

بنیانگذاران: هانس گانگِسکار و دکتر اِدوارد اِنگسا

مبلغ کل بودجه: ۴۱.۴ میلیون دلار

هدف این استارتاپ هیجان‌­انگیز افزایش دسترسی زنان به کنترل بارداری از طریق یک برنامه کاربردی است‌ که استفاده از آن نیز آسان باشد. برنامه‌­ای که زنان بتوانند با آن نسخه­‌ها را سفارش دهند و دارو را مستقیما درب منزل تحویل بگیرند. علاوه بر این، کاربران می­‌توانند به تست STI (عفونت­‌های قابل انتقال از طریق روابط جنسی)، پیشگیری از بارداری اورژانسی، پیشگیری از بیماری HIV (ایدز) با قرص جدید PrEP‌ و غربالگری ویروس HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) در این استارتاپ اعتماد کنند. برای کاربرانی که بیمه درمانی دارند، کنترل بارداری به صورت رایگان ارائه می­‌شود. کسانی که بیمه درمانی ندارند، می­‌توانند از طرح­‌هایی بهره­‌مند شوند که از ۱۵ دلار در ماه شروع می­‌شوند.

 

Spring Discovery

بنیانگذار: بن کامنز

مبلغ کل بودجه: ۲۲.۳ میلیون دلار

Spring Discovery می­‌خواهد روش­‌های درمانی جدیدی برای پیری کشف کند. این استارتاپ با هدف قراردادن خود فرآیندهای پیری می­‌خواهد روش­‌های درمانی جدیدی برای بیماری­‌های دوران کهولت مثل بیماری­‌های قلبی و عروقی و یا حتی بیماری­‌های زوال عصبی کشف کند. این پلتفرم یادگیری ماشینی، به آزمایش‌­ها برای کشف چنین درمان­هایی سرعت می­‌بخشد تا کاربران زندگی طولانی و سالمی داشته باشند.

 

یکی از استارتاپ‌های برجسته در حوزه Medtech در سیلیکون ولی، شرکت “تریومف” (Triumph) است. این شرکت در سال ۲۰۱۴ تأسیس شده و به توسعه فناوری‌های پزشکی پیشرفته و دستگاه‌های پزشکی متمرکز است. تریومف با استفاده از تکنولوژی‌های نوین مانند هوش مصنوعی و رباتیک، به تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها کمک می‌کند.


استارتاپ “پروپتا” (Propta) نیز یکی از شرکت‌های فعال در حوزه Medtech است. این شرکت در سال ۲۰۱۶ تأسیس شده و به توسعه فناوری‌های پزشکی هوشمند و دستگاه‌های پزشکی مبتنی بر اینترنت اشیاء (IoT) متمرکز است. پروپتا با استفاده از تکنولوژی‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی، به پایش و مدیریت بهبود وضعیت سلامت بیماران در خانه کمک می‌کند.

به طور کلی، استارتاپ‌های حوزه Medtech در سیلیکون ولی با استفاده از فناوری‌های پزشکی پیشرفته و هوش مصنوعی، به تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها و بهبود وضعیت سلامت بیماران کمک می‌کنند و نقش مهمی در تحولات پزشکی دارند.

 

معرفی استارتاپ‌های حوزه HealthTech در سیلیکون ولی

ارزش: ۲۱۸ میلیارد دلار

سلامتی گرایش اصلی و پرطرفدار دنیای امروز است. در نتیجه، سرمایه­‌گذاران استارتاپ­‌های مرتبط بیشتر و بیشتری را زیر بال خود می­‌گیرند. دو قطب مخالف این حوزه راهکارهایی برای نظارت شخصی و نظارت پزشکی هستند و در خصوص مورد دوم، توسعه محصول به دلیل تعداد زیادی از مقررات و الزامات قانون پزشکی که نمی‌­توان از آنها سرپیچی کرد، بسیار پیچیده است. از سوی دیگر، دستگاه‌­هایی ساخته می­‌شوند که از نظر خصوصیات مشابه با نمونه­‌های حرفه­‌ای هستند، اما برای استفاده شخصی

علاوه بر استارتاپ‌های حوزه Medtech، سیلیکون ولی نیز میزبان استارتاپ‌های بسیاری در حوزه HealthTech است که به توسعه فناوری‌های نوین برای بهبود سلامت و مراقبت بهداشتی افراد متمرکز هستند. در زیر چند نمونه از این استارتاپ‌ها را معرفی می‌کنیم:

 

Hello Heart

بنیانگذاران: مایانکوهن

مبلغ کل بودجه: ۲۳.۲ میلیون دلار

Hello Heart یک برنامه دیجیتالی است که با آن افراد می‌­توانند از سلامت قلب خود اطلاع یافته و آن را بهبود دهند. سلامت قلب اولین عامل هزینه‌­بر برای کارفرمایان است. این برنامه بر اساس یک محیط بالینی بوده و افراد مبتلا به فشارخون بالا را هدف قرار داده است. هر کاربر یک مانیتور فشارخون بی­سیم و مشاوره شخصی به‌موقع از طریق تلفن همراه دریافت می­‌کند. راهکار ارائه‌شده در این برنامه به‌راحتی قابل استفاده است و به کاربران کمک می­‌کند سلامت قلب­شان را به شیوه­ای سرگرم‌کننده و جذاب بهبود بخشند. Hello Heart نتایج واقعی را ارائه می­‌دهد؛ پوشش دهی: ۲۰ تا ۲۵ درصد کارمندان در نظر گرفته شده و ۵۰ درصد از افراد در معرض خطر، فشار خون­شان را پایین آوردند.

 

Livongo

بنیانگذاران: در دسترس نیست

مبلغ کل بودجه: ۲۳۵ میلیون دلار

لیوونگو به افراد مبتلا به بیماری­‌های مزمن کمک می‌­کند تا زندگی بهتر و سالم­تری داشته باشند. آنها به افراد کمک می­‌کنند که سالم بمانند و این کار را با پیشنهادهای پیشگیری از فشارخون بالا و دیابت شروع می‌کنند، یعنی با ترویج تغییر رفتار از طریق ترکیبی از فناوری‌های سلامت مصرف‌کننده، توصیه­‌های مختص به خود فرد و پشتیبانی به­‌موقع در نقطه‌­ای که اولین اثرات برنامه دیده می­‌شود به افراد کمک می­‌کنند که سالم بمانند.

براساس علم داده‌­های پیشرفته، این برنامه خدمت‌­رسانی برای اعضای خود امکان تجربیات فردی و اختصاصی را به­‌وجود می‌­آورد تا اطلاعات، ابزارها و پشتیبانی درست را در زمان مناسب دریافت کنند. این رویکرد منجر به نتایج بالینی و مالی بهتر می­‌شود و در عین حال تجربه بهتری را برای افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و تیم خانواده، دوستان و متخصصان مراقبت‌­های بهداشتی آنها ایجاد می­‌کند.

 

Lyra Health

بنیانگذاران: در دسترس نیست

مبلغ کل بودجه: ۲۳۵ میلیون دلار

ماموریت Lyra Health این است که مراقبت از سلامت روان را به فناوری­‌های انسان‌محور تبدیل کند تا به بیماران بیشتری مراقبت مورد نیازشان را در زمانی که واقعا لازم است، ارائه دهند.

 

شرکت “فیتبیت” (Fitbit): این شرکت در سال ۲۰۰۷ تأسیس شده و به تولید دستگاه‌های پوشیدنی هوشمند برای پایش و مدیریت فعالیت‌های ورزشی و سلامت فرد متمرکز است. دستگاه‌های فیتبیت قابلیت‌هایی مانند پایش ضربان قلب، تعداد قدم‌ها، کالری سوزانده شده و کیفیت خواب را دارند.

شرکت “۲۳andMe”: این شرکت در سال ۲۰۰۶ تأسیس شده و به تحلیل ژنتیکی شخصی متمرکز است. با استفاده از نمونه‌ای از DNA فرد، ۲۳andMe اطلاعاتی درباره سلامت و ویژگی‌های فرد را ارائه می‌دهد.

شرکت “سامسونگ سلامت” (Samsung Health): این شرکت بخشی از شرکت سامسونگ الکترونیکس است و به توسعه نرم‌افزارها و دستگاه‌های هوشمند برای پایش و مدیریت سلامت فرد متمرکز است. اپلیکیشن Samsung Health قابلیت‌هایی مانند پایش فعالیت‌های ورزشی، مدیریت تغذیه و پایش خواب را دارد.

شرکت “فاراد” (Veradocs): این شرکت در سال ۲۰۱۵ تأسیس شده و به توسعه نرم‌افزارهای هوشمند برای مدیریت سوابق پزشکی فرد متمرکز است. اپلیکیشن Veradocs به کاربران امکان می‌دهد تا سوابق پزشکی خود را به صورت الکترونیکی مدیریت و به اشتراک بگذارند.

شرکت “پیلباکس” (PillPack): این شرکت در سال ۲۰۱۳ تأسیس شده و به ارائه خدمات داروخانه‌ای آنلاین متمرکز است. PillPack با استفاده از فناوری‌های نوین، داروهای فرد را به صورت دقیق و منظم بسته‌بندی و ارسال می‌کند.

این استارتاپ‌ها همگی به توسعه فناوری‌های پیشرفته و هوش مصنوعی در حوزه HealthTech متمرکز هستند و نقش مهمی در بهبود سلامت و مراقبت بهداشتی افراد دارند.

 

معرفی استارتاپ‌های حوزه Biotech در سیلیکون ولی

ارزش: ۴۹۰ میلیارد دلار

فناوری زیست‌­شناختی قصد دارد با به‌کارگیری فرآیندهای سلولی و مولکولی زندگی افراد را بهبود بخشد. بیوتکنولوژی محصولات، خدمات و فناوری‌­هایی را ایجاد کرده و توسعه می‌­دهد که در آنها سیستم­‌های بیولوژیکی یا حتی موجودات زنده به‌کار رفته است. ما مردم به این فناوری نیاز داریم چون عادت‌­های روزانه ما ناسالم هستند و می‌­توانیم از کمی کمک برای بهتر‌کردن زندگی خود استفاده کنیم. بیوتکنولوژی شامل شاخه­‌هایی مانند داروسازی زیستی، بیوانفورماتیک و صنایع زیستی است. به همین جهت این فناوری می‌تواند تا حدودی بر تمامی جنبه­‌های زندگی انسان تاثیر بگذارد.

 

Biome Makers

بنیانگذاران: آدریانفررو،آلبرتوآسدو

مبلغ کل بودجه: ۲.۳ میلیون دلار

Biome Makers یک استارتاپ بیوتکنولوژی است که در همه‌ آنچه که باید درخصوص میکروبیوم بدانید تخصص دارد. آنها از  فناوری‌های مرتبط با توالی­یابی DNA و سیستم­‌های محاسباتی هوشمند اختصاصی استفاده می‌­کنند تا در بهبود تولیدات کشاورزی و کیفیت محصولات خود و همین‌طور در کاهش وابستگی آنها به مواد شیمیایی و تاثیر بیماری­‌ها به کاربران کمک کنند.

 

ImpactVision

بنیانگذاران: ابیرامانان،گوستاونیپ

مبلغ کل بودجه: ۱.۴ میلیون دلار

هدف این استارتاپ ایجاد نوعی سیستم غذایی جهانی شفاف­تر و ایمن­‌تر با کمک فناوری تصویربرداری فراطیفی است که توانایی تصویربرداری دیجیتال را با علم طیف­‌سنجی (نوعی تکنیک شیمیایی است) ترکیب می‌­کند. کاربران از غذای مورد نظر عکس می­‌گیرند و می­‌توانند از  ترکیبات آن مثل محتوای غذایی، میزان تازگی، پروتئین­­‌ها، چربی­‌ها، قند و میزان رطوبت اطلاع یابند. این یک مکانیسم غیرتهاجمی برای ارزیابی لحظه‌­ای کیفیت غذا در طول فرایند تولید است.

 

Notable Labs

بنیانگذاران: متدیسیلوا،پیتکوینزیو

Notable Labs نوعی خدمات آزمایش دارویی است که هدف آن کمک به آنکولوژیست­‌ها در شناسایی مناسب‌­ترین گزینه­‌های درمانی برای افراد مبتلا به سرطان خون است. زمانی که پزشکان تشخیص دادند پدر دی‌سیلوا مبتلا به سرطان مغز است، او با سرمایه خودش  اقدام به ایجاد تحولی اساسی در روشی که امروزه سرطان خون درمان می­‌شود، کرد. پزشکان یک نمونه خون یا مغز استخوان جمع‌آوری شده را به Notable Labs می­‌فرستند که آنها با در نظر گرفتن تشخیص داده شده برای آن بیمار، ترکیبی از داروهای مورد تایید سازمان غذا و دارو را انتخاب کنند که اثرات ضد­سرطانی آنها منتشر شده است. سپس این سیستم خدماتی هزاران ترکیب دارویی را ‌روی نمونه آزمایش می‌­کند و گزارشی از نتایج به‌دست­‌آمده را در عرض فقط چند روز به پزشک معالج ارائه می­‌دهد.

 

Cybersecurity

ارزش: ۱۴۳ میلیون دلار

با دستگاه­‌های بیشتر و بیشتری که هر‌ساله به اینترنت متصل می­‌شوند و تعداد رو به رشد خدمات آنلاین، بازار نیاز به سرمایه‌­گذاری در امنیت دارد. هر وسیله‌­ای (کامپیوتر، گوشی هوشمند، ماشین، یخچال) که به اینترنت متصل است، در معرض خطر هک و کلاهبرداری قرار دارد. بنابراین کسب‌و‌کارها باید برای حوادث امنیتی خطرناک آماده باشند. با گسترش راه‌کارهای مِدتِک، فین­تِک‌ و اینترنت اشیا، حتی چالش­‌های بیشتری هم پیش می­‌آید. کارشناسان امنیت سایبری برای مقابله با این مشکلات روی فناوری‌­ها و فرآیندهایی کار می‌­کنند که از شبکه‌­ها، دستگاه­­‌ها و حریم خصوصی ما حمایت می‌­کنند.

 

Balbix

موسس: گائوراو بانگا

مبلغ کل بودجه: ۲۸.۶ میلیون دلار

Balbix به لطف آنالیزهای قابل پیش­بینی و مستمر و با استفاده از هوش مصنوعی امنیت سایبری شرکت­‌ها و سازمان­‌ها را بالا می‌­برد. این استارتاپ قبل از وقوع نقص امنیتی به شرکت‌­ها فرصت شناسایی و رسیدگی به آن را می‌­دهد. با تصویرسازی­‌های مورد‌پسند کاربران از خطر احتمالی یادگیری مدیریت ریسک‌ و کار با آن را آسان می‌کند. Balbix ایده‌­هایی را هم برای بهبود امنیت سایبری یک سازمان ارائه می­‌دهد.

 

Bugcrowd

بنیانگذاران: کیسیالیس، کریسریتکه، سرگئی بلوکامن

مبلغ کل بودجه: ۴۸.۷ میلیون دلار

این شرکت قدرت همکاری اجتماعی را به‌کار می‌­گیرد و از آن به نفع خود برای ایمن‌­سازی شرکت‌­ها استفاده می­‌کند. اگر بتوانید هکرهایی را از سرتاسر جهان استخدام کنید تا امنیت سایبری شرکت شما را تست کنند و به شما در ارتقای آن کمک کنند، چطور؟ این همان کاری است که Bugcrowd برای مشتریان خود انجام می­‌دهد. اکنون شرکت­‌ها با کمک کارشناسان بین‌المللی امنیت سایبری می­‌توانند از نقص­‌های اطلاعاتی مهم جلوگیری کرده و در هزینه­‌های بسیار هنگفت صرفه­‌جویی کنند.

 

Zscaler

موسس: جیچادری

مبلغ کل بودجه: ۳۴۰ میلیون دلار

Zscaler به سازمان­‌های پیشرو جهان این امکان را می‌­دهد که برنامه­‌ها و شبکه­‌های خود را به­‌طور ایمن به موبایل و ابر تبدیل کنند. خدمات شاخص آن، یعنی Zscaler Internet Access و Zscaler Private Access بدون در نظر گرفتن دستگاه، شبکه یا مکان، بین کاربران و برنامه­‌ها ارتباطی امن و سریع ایجاد می‌کند. خدمات Zscaler به­‌طور کامل از طریق فضای ابری ارائه می‌­شوند و سهولت، امنیت مضاعف و تجربه کاربری ارتقا‌­ یافته­‌ای را عرضه می­‌کنند که طرح­‌های سنتی یا راه­‌حل­‌های ترکیبی نمی­‌توانند با آنها مطابقت داشته باشند. Zscaler در بیش از ۱۸۵ کشور استفاده می­‌شود و بزرگ‌ترین پلتفرم امنیت ابری جهان را می‌گرداند و از هزاران شرکت و سازمان دولتی در برابر حملات سایبری و از دست دادن اطلاعات محافظت می­‌کند.

 

شرکت “جنوم” (Genentech): این شرکت در سال ۱۹۷۶ تأسیس شده و به تحقیق و توسعه داروهای بیولوژیک متمرکز است. Genentech به تولید داروهای بیولوژیکی مانند آنتی‌بادی‌ها و پروتئین‌های مختلف می‌پردازد

شرکت “ایلومینا” (Illumina): این شرکت در سال ۱۹۹۸ تأسیس شده و به توسعه فناوری‌های سکوئنسینگ DNA متمرکز است. Illumina به تولید دستگاه‌های سکوئنسر DNA و ارائه خدمات سکوئنسینگ DNA می‌پردازد.

شرکت “بایونانو ژنومیکس” (BioNano Genomics): این شرکت در سال ۲۰۰۳ تأسیس شده و به توسعه فناوری‌های مبتنی بر نانوپوراسیون برای تحلیل ژنوم متمرکز است. BioNano Genomics به ارائه دستگاه‌ها و خدماتی برای تحلیل ژنوم و تشخیص آبشاری نقص‌های ساختاری در ژنوم می‌پردازد.

شرکت “کارایا” (Caribou Biosciences): این شرکت در سال ۲۰۱۱ تأسیس شده و به توسعه فناوری‌های ویرایش ژنتیکی متمرکز است. Caribou Biosciences به تولید ابزارهای ویرایش ژنتیکی مانند CRISPR-Cas9 و ارائه خدمات ویرایش ژنتیکی می‌پردازد.

این استارتاپ‌ها همگی به توسعه فناوری‌های پیشرفته در حوزه Biotech متمرکز هستند و نقش مهمی در تحقیقات بیولوژیکی و پزشکی دارند.

موفقیت اتفاقی نیست

وقتی بدانیم silicon valley چیست و کمی با ویژگی‌های کاری و حرفه‌ای آن آشنا شویم، دلیل موفقیت آن را نیز درک می کنیم.

روح همکاری

بسیاری از موسسان شرکت‌های موجود در دره سیلیکون ولی، از گذشته یکدیگر را می‌شناسند و به همین دلیل بسیاری اوقات بدون توجه به منفعت‌های احتمالی شرکت خود به هم کمک می‌کنند. این نگاه برای یکی دانستن و بخشی از یک مجموعه بزرگ بودن در میان فعالان آنجاست که باعث پیشرفت‌های بسیاری شده است.

شبکه‌های حرفه‌ای

همین دوستی‌ها و آشنایی‌ها به ایجاد شبکه‌های گسترده و حرفه‌ای منجر شده که تبادل اطلاعات را آسان می‌کند. در حقیقت شرکت‌ها متوجه شده‌اند که همکاری با هم می‌تواند میزان موفقیت را چندین برابر کند. در کنار اینها، شبکه گسترده‌ای از هدایت کنندگان و مشاوران وجود دارد که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند نه تنها ایده‌های خوب و بد را از هم تشخیص بدهند، بلکه در مراحل مختلف راه اندازی، رشد، فرایند تکنیکی، استراتژی‌های سرمایه گذاری خطرپذیر و… به خوبی عمل کنند.

حرکت رو به جلو

دولت کالیفرنیا ایجاد بندهای غیر رقابتی را ممنوع کرده و به همین دلیل، افراد درجه یک می‌توانند یک شرکت را رها کرده و برای پیاده سازی ایده‌های خود، شرکت جدید تاسیس کنند. در نتیجه کارمندان بیشتر تمرکز خود را بر کمک به یکدیگر و حل مشکلات صرف می‌کنند.

تنوع فرهنگی

بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵، دره سیلیکون ولی بر جذب خبره‌ترین افراد از سراسر جهان تمرکز کرد و همین نکته باعث شد تا فارغ از ملیت، افراد شانس‌های زیادی برای پیشرفت در آن داشته باشند. این تنوع فرهنگی (که بیشتر مهاجران از چین و هند هستند) باعث شد تا تفکرها و سلایق مختلف در این منطقه دور هم جمع شوند و جهانی فکر کنند.

دانشگاه‌های درجه یک

این دره توسط دانشگاه‌های درجه یک امریکا محاصره شده است. بسیاری از کارآفرینان موفق، از دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل شده‌اند و دیگر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، به تربیت متخصصان مشغول بوده‌اند.

حمایت از استارتاپ‌ها

یک درک درست در این منطقه وجود دارد که طبق آن، می‌دانند که همه کارآفرینان نمی‌توانند در مراحل مختلف کسب و کار موفق باشند. مهارت در راه اندازی و آغاز یک استارت اپ با مهارت در توسعه آن و ایجاد ارزش برای ایده اولیه ممکن است تفاوت داشته باشد. وجود مجموعه‌ای از کارآفرینان پشتیبان به شرکت‌های سرمایه گذاری کمک می‌کند تا در هر مرحله از پیشرفت، فرد مناسب را برای هدایت مسیر انتخاب کنند.

حمایت فعال برای رشد استارت آپ

اگر یک شرکت نوپا با مشکلی روبرو شود، سرمایه گذاران به سراغ مربیان خبره می‌روند تا مشکل را برطرف کنند. حمایت مستمر به رشد استارتاپ‌ها کمک کرده و باعث می‌شود مشکلات راحت‌تر حل شوند.

تیم سازی

مشاوران و هدایت کنندگان تنها به سخن گفتن اکتفا نمی‌کنند. مانند مربی‌های استعدادیابی در ورزش‌ها، این مشاوران هر روزه به دنبال یافتن استعدادهای جدیدی هستند که می‌توانند تفکر جدیدی را وارد فناوری خود کنند.

چند حقیقت جالب

حال می‌دانیم که سیلیکون ولی چیست اما این منطقه در این سال‌ها به یک سلبریتی تبدیل شده و مانند هر سلبریتی دیگری، حاشیه‌های خود را هم دارد؛ از جمله:

دلیل انتخاب واژه سیلیکون، استفاده پرشمار این ماده در ساخت قطعات کامپیوتری است.

دره سانتا کلارا در ابتدا منطقه نظامی و در اختیار نیروی دریایی امریکا بود.

در اواسط قرن بیستم دره سیلیکون ولی مملو از درختان گیلاس بود و به دلیل نمای زیبای شکوفه‌های گیلاس در بهار به دره لذت قلبی شهرت داشت.

دزدان دریایی سیلیکون ولی و استیو جابز از جمله فیلم‌های سینمایی مشهور با محوریت این منطقه هستند.

ایلان ماسک، از چهره‌های مشهور این دره در فیلم مرد آهنی ۲ و سریال بیگ بنگ تئوری بازی کرده است.

۱ دیدگاه
  1. رحیم می‌گوید

    مفید و کامل بود ممنون

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.