تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (crowdfunding)

0

احتمالا خیلی از کسانی که سرمایه کافی برای راه‌اندازی کسب و کاری را نداشته‌اند، از روش‌هایی مثل «سرمایه از تو کار از من»، «تامین سرمایه به‌صورت سهامی و چند نفره»، «تامین سرمایه بصورت مشارکت فامیلی و خانوادگی» و «تامین سرمایه بصورت خیریه» و این قبیل روش‌ها بهره برده‌اند، بدون آن‌که بدانند این روش چه نام دارد و اصلا تعریف آکادمیک دارد یا خیر.

تامین مالی جمعی، کرادفاندینگ یا crowdfunding چیست؟

گرچه بر سر تعریف دقیق روش کرادفاندینگ اختلاف زیادی هست اما به این مدل از تامین سرمایه که برای تاسیس کسب و کار از چند منبع سرمایه تامین می‌شود، تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (crowdfunding) می‌گویند.

ما در این مقاله سعی می‌کنیم تعریفی جامع از تامین مالی جمعی را ارائه کنیم، ضمن آن‌که به موضوعاتی از قبیل: مدل‌‌های مختلف این روش تامین مالی، روش‌های جذب سرمایه از طریق تامین مالی جمعی، مزایا و معایب این روش و… بپردازیم. با ما در ادامه همراه باشید تا پاسخ همه سوالات‌تان را بگیرید.

آن‌چه در مورد تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (crowdfunding) باید بدانیم

تامین مالی جمعی راهی است که اشخاص از طریق افراد، مشاغل و خیرین سرمایه کسب و کارشان را جمع آوری می‌کنند. این کار از طریق اشخاص یا سازمان‌هایی انجام می‌شود که در ازای سود یا پاداش بالقوه در پروژه‌های سرمایه‌گذاری،حاضر به شرکت در این حرکت می‌شوند. اگرچه برخی معتقدند افراد باید این سرمایه‌ها را تامین کنند و نه شرکت‌های سرمایه‌گذاری و یا تامین سرمایه.

در هر صورت باید یادآور شد که سرمایه‌گذاری در این مسیر می‌تواند خطرناک باشد، بنابراین باید مطمئن شویم که چه‌کاری انجام می‌دهیم و تمام جنبه‌های کار را بسنیجم.

اگر یک شرکت یا شخص بخواهد از طریق سرمایه‌گذاری، پول تهیه کند، می‌تواند با ارسال جزئیات پروژه، کسب و کار و ایده خود در وب سایت سرمایه‌گذاری، اقدام به جلب سرمایه کند. این بدان معناست که افراد می‌توانند بدون مراجعه به بانک و گرفتن تسهیلات و وام از طریق افراز یا سازمان‌هایی که پول در اختیار کسب و کارها می‌گذارند، سرمایه مورد نظر خود را تامین کنند.

یا این‌گونه می‌توان گفت که کرادفاندینگ استفاده از مقادیر کمی سرمایه تعداد زیادی از افراد برای تامین مالی یک کسب و کار است. به صورتی‌که crowdfunding با استفاده از دسترسی آسان شبکه‌های گسترده مردم از طریق رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های سرمایه‌گذاری شغلی، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را گرد هم می‌آورد که با گسترش دامنه سرمایه‎‌گذاران، پتانسیل کارآفرینی را بالا می‌برند.

اساس و مبنای تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ crowdfunding چیست؟

در بیشتر حوزه‌های قضایی، محدودیت هایی در مورد این‌که چه کسی می‌توان کسب و کاری جدید را بنا کند و میزان مشارکت افراد چقدر است، اعمال می‌کنند. مقررات کرادفاندینگ همچون محدودیت‌های مربوط به سرمایه‌گذاری صندوق‌های تامینی، از سرمایه‌گذاران غیرثروتمند در برابر قراردادن بیش ‌از حد پس‌انداز خود در معرض خطر، محافظت می‌کند. از آن‌جا که بسیاری از مشاغل شکست می‌خورند، سرمایه‌گذاران آن‌ها با خطر از دست دادن عمده سرمایه خود مواجه هستند. پس این راهی‌ست تا گروه‌های اقتصادی ضعیف‌تر با مشکلاتی کمتر روبه‌رو شوند.

انواع مختلف روش‌های تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (crowdfunding)

شکل‌های مختلفی از کرادفاندینگ وجود دارد:

۱. تامین مالی جمعی مبتنی بر سهام‌داری

در این روش شما در یک تجارت سرمایه‌گذاری می‌کنید و در ازای آن سهامی به شما تعلق پیدا می‌کند (شما به میزان سرمایه خود سهام‌دار آن شرکت می‌شوید)

۲. کراودفاندینگ مبتنی بر وام

در ازای تعیین نرخ بهره تعیین شده، به افراد یا شرکت‌ها وام می‌دهید. این وام را وام همکار به همکار یا همکار به تجارت (P2P یا P2B) می‌نامند.

۳. تامین مالی جمعی مبتنی بر کمک مالی

شما به یک شخص یا یک خیریه مبلغی را برای سرمایه کسب وکار اهدا می‌کنید (البته ممکن است در عوضش قولی به شما داده شود)

۴. کراود فاندینگ مبتنی بر پاداش

شما در ازای پاداش مربوط به پروژه، یا به دلیل حمایت از شما به پروژه پول می‌دهید.

فرآیند کرادفاندینگ یا crowdfunding چگونه است و چه مراحلی دارد؟

تامین مالی جمعی فرصتی را برای کارآفرینان ایجاد کرده‌است که صدها هزار یا میلیون‌ها دلار از هرکس که پولی برای سرمایه گذاری دارد، تامین کند. ضمن این‌که crowdfunding فضایی را فراهم می‌کند تا هرکس که ایده‌ای دارد بتواند ایده خود را به کسانی‌که سرمایه‌ای دارند و برای شروع یک کسب و کار و سرمایه‌گذاری منتظرند، ارائه دهد.

یکی از پروژه‌های جالب تامین مالی از فردی بود که می‌خواست یک دستورالعمل جدید سالاد سیب‌زمینی را ایجاد کند. هدف او جمع‌آوری کمک‌های ۱۰دلاری بود، اما او از ۶۹۱۱ پشتیبان بیش از ۵۵۰۰۰ دلار جمع آوری کرد. سرمایه‌گذاران می‌توانند از صدها پروژه، پروژه دلخواه خود را انتخاب کرده و به اندازه ۱۰ دلار سرمایه گذاری کنند.

سایت‌های تامین مالی جمعی یا کراود فاندینگ، از درصدی از وجوه جمع‌آوری شده برای پروژه‌ها کسب درآمد می‌کنند. اگر یک وب‌سایت تامین مالی جمعی را مشاهده کنید، باید بتوانید نمای کلی از پروژه‌های در حال اجرا را ببینید. برای دیدن موارد، اطلاعات بیشتر یا سرمایه‌گذاری در یک پروژه ممکن است لازم باشد در وب‌سایت ثبت‌نام کنید.

اگر پروژه‌ای پیدا کردید که به آن علاقه‌مند شدید، باید جزئیات بیشتری را جستجو کنید. شرکت تجاری، فرد یا تیمی که به‌دنبال جزب پول و سرمایه است باید به شما بگوید که:

 • چقدر پول می‌خواهد؟
 • چقدر تاکنون تامین شده است؟
 • سهم پیشنهادی در تجارت مطرح شده (در صورت لزوم)
 • چه پولی برایش استفاده خواهد شد؟
 • چه مدت زمینه برای سرمایه‌گذاری فراهم است؟
 • چند نفر قبلا سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟
 • آن‌چه در ازای سرمایه‌گذاری دریافت خواهیدکرد (مانند سهام در شرکت)

این کراودفاندینگ فقط در صورتی انجام می‌شود که کسب و کار موردنظر کل پول سرمایه‌گذاری شده را افزایش دهد(سوددهی داشته باشد). در صورت تغییر نظر شما باید یک دوره چهارده روزه تنفس داشته باشید.

روش تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (crowdfunding) چه خطراتی دارد؟

تامین مالی جمعی یک مفهوم جدید است و سرمایه‌گذاری در مشاغل جوان و نوپا می‌تواند بسیار خطرپذیر یا ریسکی باشد. خطرات اصلی سرمایه‌گذاری مبتنی بر کراودفاندینگ عبارتند از:

۱. کسب و کاری که درآن سرمایه‌گذاری می‌کنید، ممکن است دچار مشکل شود.

بسیاری از مشاغل نوپا در چندسال اول شکست می‌خورند، بنابراین ممکن است تمام پول خود را از دست دهید، پس برای خودتان حاشیه ضرر در نظر داشته باشید.

۲. بازدهی تضمین نمی‌شود.

ممکن است سهام ارزش افزوده نداشته باشد و ممکن است شما سهمی از سود دریافت نکنید. پس نمی‌توانید ۱۰۰ درصد روی سود آن حساب کنید.

۳. شاید فروش سهام سخت باشد.

سهام معمولا ثبت نشده است، به این معنی که ممکن است شما نتوانید آن‌ها را به راحتی بفروشید، به شکلی که بتوانید سهام خود را در یک شرکت بزرگ که در بورس اوراق بهادار است، بفروشید.

۴. ممکن است پلتفرم تامین مالی جمعی دچار مشکل شود.

معنای آن این است که شما اگر پولتان را به یک وب‌سایت کراوندفاندینگ پرداخت کرده باشید، قبل ازآن‌که پول شما در کسب و کاری سرمایه‌گذاری شود، آن وب‌سایت دچار مشکل شود، ممکن است شما پولتان را از دست بدهید.

پس قبل از هر حرکتی در این مسیر، آگهی کامل را به‌دست بیاورید تا دچار آسیب نشویدو

چگونه میزان خطرات روش تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ یا crowdfunding را پایین بیاوریم؟

 • فقط آن میزان پولی را که شما می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری کنید. شما نباید بیش از ۱۰ درصد از پولی که در هر یک سال در دسترس دارید را سرمایه‌گذاری کنید.
 • قبل از سرمایه‌گذاری هر پولی با استفاده از یک پلتفرم سرمایه‌گذاری مبتنی بر روش تامین مالی جمعی، سیستم خدمات مالی وب‌سایت را بررسی کنید تا از مجاز بودن آن اطمینان حاصل کنید. پلتفرم‌های کمک مالی و کراود فاندینگ مبتنی بر پاداش توسط FCA تنظیم نمی‌شود.
 • پولی که سرمایه‌گذاری می‌کنید باید قبل از واگذاری به کسب و کارها، در یک حساب جداگانه به حساب‌های بانکی خود وب‌سایت تامین مالی جمعی، سپرده شود. با این‌حال وب‌سایت‌های کروادفاندینگ (crowdfunding) تحت حمایت برنامه جبران خدمات مالی محدود هستند، بنابراین ممکن است در صورت به مشکل برخوردن سایت، بتوانید از آن‌ها درخواست جبران خسارت کنید.

همه این روش‌ها کمک می‌کنند تا شما با کمترین آسیب و ریسکی وارد این پروسه شوید.

تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (crowdfunding) چه مزایایی می‌تواند داشته‌باشد؟

مزایای این روش سرمایه‌گذاری بسیار است که در این‌جا فقط چند مورد از مزایای مهم را ذکر می‌کنیم:

 1. دستیابی: با استفاده از یک پلتفرم تامین مالی جمعی ، شما به هزاران سرمایه‌گذار معتبر دسترسی پیدا خواهیدکرد که می‌توانند کمپین جمع‌آوری کمک‌های مالی خود را ببینند، با آن‌ها تعامل داشته و به اشتراک بگذارید.
 2. ارائه: با ایجاد یک کمپین کرادفاندینگ شما می‌توانید فرآیند ارزشمندی را که قابلیت نظارت از بالاترین سطح به سابقه آن، کشش و توسعه، پیشنهادات، بازار قابل پیگیری، مقدار پیشنهاد و… داشته باشید.
 3. روابط عمومی و بازاریابی: از زمان شروع تا پایان، می‌توانید کمپین خود را از طریق رسانه‌های اجتماعی، خبرنامه‌های ایمیلی و سایر تاکتیک‌های بازاریابی آنلاین به اشتراک بگذارید و تبلیغ کنید. از آن‌جا که شما و سایر رسانه‌ها خروجی برنامه‌ریزی‌ها و پیشرفت سرمایه‌گذاری خود را رصد می‌کنید، می‌توانید ترافیک دریافتی‌تان را دوبرابر کنید که این باعث جذب سرمایه بیشتر می‌شود.
 4. اعتبارسنجی مفهوم: ارائه مفهوم یا تجارت خود به عموم مردم، فرصتی عالی برای اعتبارسنجی و پالایش پیشنهاد شما می‌دهد. از آن‌جا که سرمایه‌گذاران بالقوه شروع به ابراز علاقه و سوال می‌کنند، اگر چیزی را از قلم انداخته‌اید که آن‌ها را علاقه‌مندتر می‌کند و به‌سمت خرید بیشتر می‌کشاند، به سرعت متوجه آن می‌شوید و می‌توانید خلا اطلاعاتی را پر کنید.
 5. کارآیی: یکی از بهترین موارد در خصوص جمع‌آوری آنلاین، توانایی آن در متمرکز کردن و موثرتر کردن تلاش‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی است. با ساختن یک نمایه جدید می‌تواند بر روی چشم اندازهای خود و سرمایه‌گذاران بالقوه دقیق‌تر شوید و این‌گونه نیاز به پیگیری هریک از آن‌ها به‌صورت اختصاصی را برطرف کنید.

مزایای مالیاتی روش تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (crowdfunding)

در صورت سرمایه‌گذاری در شرکت‌های کوچک دو طرح اصلی وجود دارد که معافیت مالیاتی به همراه دارد:

طرح سرمایه گذاری سازمانی (EIS) و طرح سرمایه گذاری دانه ای (SEIS).

هر دو طرح به شما این امکان را می‌دهند تا درصدی از مبلغی را که در قبال صورت‌حساب مالیات خود سرمایه گذاری می‌کنید، جبران کنید و هرگونه سود بدون مالیات است. اما شرایطی وجود دارد؛ به‌عنوان مثال، شما باید سرمایه‌گذاری خود را برای حداقل زمان نگه‌دارید.

سایت های خارجی برای تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (crowdfunding)

صاحبان کسب و کارها از سایت‌های مختلف کرادفاندینگ استفاده می‌کنند. در زیر لیستی از سایت‌های جذب سرمایه ارائه شده‌است که مدل‌ها و نقاط تمرکز مختلفی دارند. این لیست می‌تواند به شما در یافتن مکان مناسب برای اهداف و نیازهایتان به تامین مالی جمعی کمک کند.

سایت‌های کراودفاندینگ خارجی:

 1. سایت Kickstarter
 2. سایت Indiegogo
 3. سایت Crowdfunder
 4. سایت RocketHub
 5. سایت Crowdrise
 6. سایت Somolend
 7. سایت appbackr
 8. سایت AngelList
 9. سایت Invested.in
 10. سایت Quirky

سایت‌های کراودفاندینگ ایرانی:

 1. سایت کارن کراد karencrowd.com
 2. سایت crowdfunding.ir
 3. سایت مالاتیما malatima.com
 4. سایت نیک‌استارتر nikstarter.com
 5. سایت مهربانه mehrabane.ir
 6. سایت همبودگاه hamboodgah.ir
 7. سایت زیما zeema.org
 8. سایت راتا ratacf.ir
 9. سایت رانگو rungo.ir
 10. سایت ایده‌هاب idehhub.com
 11. سایت خیرینه kheyrine.ir

در هر صورت اگر شما به دنبال تامین مالی جمعی یا کراودفاندینگ (crowdfunding) هستید، با توجه به نوع کسب و کاری که می‌خواهید به‌راه بیاندازید، توان یا میل‌تان به نوع مشارکت و میزان سوددهی کسب وکارتانف می‌توانید به یکی از این پلتفرم‌ها مراجعه کنید.

تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (crowdfunding) چگونه اقتصاد جدید را شکل می‌دهد؟

کرادفاندینگ درست آن‌زمان که برنامه‌های عمومی که از هنر پشتیبانی می‌کردند، درحال ازبین رفتن بودند، هنر را احیا کرد. تامین مالی جمعی در حال رشد و توسعه بازاری برای تاثیرگذاری در سرمایه‌گذاری در شرکت‌های اجتماعی، اتصال با دنیای کارآفرینی و دوستی و کمک به یک پایگاه گسترده‌تر سرمایه‌گذاران برای پشتیبانی از شرکت‌های سودده و هدف‌مند است.

کرادفاندینگ (crowdfunding) در حال تسریع در سرمایه‌گذاری فرشته‌ای (آن‌دسته از سرمایه‌گذاری‌هایی که تمایل به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های استارتاپی دارند) و ایجاد یک بازار کاملا جدید برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها است. بنابرین اگر به فکر ایجاد یک کسب و کار استارتاپی یا هر نوع دیگر از کسب و کارها هستید، از امروز پیگیر تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (crowdfunding) شوید. شما بااین روش به ایجاد یک اقتصاد جدید کمک خواهیدکرد.

شما برای ما بنویسید

ما در این مطلب تلاش کردیم تا همه نکات مربوط به شیوه کسب سرمایه و سرمایه‌گذاری کراودفاندینگ را برای شما شرح دهیم. در نهایت هم دانستیم که این فرایند تا چه حد می‌تواند به در گردش ماندن چرخ‌های اقتصاد و صنعت کمک کند و نجات‌بخش مشاغل و افراد باشد.

حالا نوبت شماست که به ما بگویید، آیا تاکنون برای راه‌اندازی کسب‌وکارتان از این شیوه استفاده کرده‌اید؟ خودتان در ارائه سرمایه به کسب‌‌وکارها شریک بوده‌اید؟ بهترین تجربه‌ای که در این مسیر به‌دست آورده‌اید چیست و چه توصیه‌هاییی برای دیگران دارید؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.