رمز ارز چیست؟

0

رمزارز چیست؟ پاسخ به هفت سوال کاربردی که برای هرکسی ممکن است پیش بیاید.

دور نیست روزی که رمز ارزها بخش قابل توجهی از مبادلات مالی ما را تصرف کنند. پس خوب است که پیش از آمدن آن روز، آمادگی‌اش را داشته باشیم. صحبت از رمز ارزها همین حالا هم موضوع محبوب سرمایه‌گذارهای کوچک و بزرگ است. کریپتوکارنسی که معادل فارسی آن رمز ارز است، یکی از انواع ارزهای مجازی است که شکل فیزیکی ندارد و از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده می‌شود. رمز ارزها بر خلاف دیگر انواع ارز‌های رایج به صورت غیرمتمرکز داره می‌شوند. این شکل اداره رمز ارز در واقع در برابر بانکداری متمرکز قرار می‌گیرد.

رمز ارزها، مانند دیگر ارزهای فیات (بدون پشتوانه) قابل مبادله هستند و می‌شود با آن‌ها تراکنش‌های مالی مثل خرید آنلاین داشت. ارزهای فیات ارزهایی هستند که پشتوانه کالایی مانند طلا ندارند، اما این تنها نقطه اشتراک این نوع ارز با رمز ارزها است. ارزهای فیات را دولت‌ها به وجود می‌آورند و ارزش‌گذاری آن نیز به دست آن‌هاست. اما دنیای رمز ‌ارزها را چیزهای دیگری می‌سازد. در این مقاله تلاش می‌کنیم به سوالات مختلفی که دربارۀ رمز ارزها وجود دارد پاسخ بدهیم. در پایان اگر همچنان سوالی داشتید، در کامنت‌ها بپرسید تا در اولین فرصت پاسخ مناسب بدهیم.

ارز مجازی و رمز ارز چه تفاوتی دارند؟

ارز مجازی (Virtual Currency) شکلی از واسط‌های مبادله هستند که مانند پول‌ عمل می‌کنند اما برنامه‌های رایانه‌ای به وجود می‌آیند. بعضی پول‌های مجازی قابل تبدیل به پول‌های رسمی و فیزیکی کشورها هستند و برخی دیگر تنها در یک جامعه مجازی استفاده می‌شوند. تا قبل از سال ۲۰۰۹ همه ارزهای دیجیتالی را یک نهاد مرکزی کنترل می‌کردند.

ظهور بیت کوین همه معادلات قبلی را تغییر داد و اصطلاح رمز ارز (cryptocurrency) را به دنیا معرفی کرد. رمز ارزها با رمزنگاری شناسایی و کنترل می‌شوند و نوعی ارز مجازی هستند.. تفاوت اینجاست که تمام صاحبان یک رمز ارز آن را کنترل می‌کنند. بلاک چین همان تکنولوژی حیرت‌انگیزی است که رمزنگاری این ارزها را ممکن کرده است. بلاک چین حالا دفتر کل توزیع کریپتوکارنسی‌هاست که ریز اطلاعات آن نه در اختیار یک نفر، بلکه در اختیار تمام اعضای زنجیره اطلاعاتی است.

ایده رمز ارز از کجا آمده

ایده کریپتوکارنسی‌ از کجا آمده است؟

رمزنگاری (Cryptography) دانشی است که تلاش می‌کند که اطلاعات را با امنیت کامل حتی از طریق کانال‌های ناامن منتقل کند. رمزنگاری به وجود آمد تا اطلاعات محرمانه، به شکلی امن در اختیار مخاطب واقعی قرار بگیرد. از طریق رمز‌نگاری‌ پیام‌ها می‌توان از هویت انتقال‌دهنده و اصالت محتوا اطمینان پیدا کرد. زبان‌شناسی به نام اگوست کرشهف برای رمزنگاری شش اصل مشخص کرد که اصل دوم او یعنی:‌ «سامانه رمزنگاری نباید هیچ نکته پنهان و محرمانه‌ای داشته باشد. بلکه تنها چیزی که سری است کلید رمز است.» حالا اصل پذیرفته‌ شده کریپتوکرانسی‌ها است.

تاجران و نظامیان، همیشه به اطمینان از امنیت اطلاعات احتیاج داشتند. کریپیتوگرافی، در زبان یونانی به معنای محرمانه نوشتن متن‌ها است و عمرش به هزاران سال پیش برمی‌گردد. باید بدانید که بین رمزنگاری و کدنویسی تفاوت بزرگی وجود دارد. رمز هر کاراکتر را تبدیل به کاراکتری دیگر می‌کند و به محتوای آن بی‌توجه است، اما در کد نویسی، واژه‌ای را با یک واژه یا علامت دیگر جایگزین می‌کند. موفق‌ترین تجربه کد‌نویسی تاریخ متعلق به ارتش آمریکا در طول جنگ جهانی دوم است.

ارز رمزنگاری شده هم به همین دلیل به وجود آمد. با استفاده از این نوع ارز می‌توان بدون نگرانی برای از بین رفتن یا دزدیده شدن پول با آن مبادلات امن انجام داد. به علاوه در این مبادلات لازم نیست که هویت کاربران هم مشخص شود و امنیت کاربر هم حفظ می‌شود. همه‌ی این کارها به علاوه این که امور مالی از نظارت سیستم بانکی سنتی خارج می‌شود، از جمله دلایل نیاز به رمزارزها است.

ویژگی‌های اصلی رمز ارزها چیستند؟ رمز ارز به زبان ساده

اول: رمز ارزها دیجیتالی هستند و ماهیت فیزیکی ندارند. پس بانکی هم وجود ندارد تا رمز ارزها در آن نگهداری شوند. اگر چیزی به نام رمز ارز ملی شنیدید، منظورشان شیوه نقل و انتقال همان وجه رایج مملکت به جای پول نقد است. رمز ارزها ملی نمی‌شوند.

دوم: رمز ارزها غیر متمرکزند. یعنی روی یک سرور یا یک کامیپوتر خاص ذخیره نمی‌شوند. کریپتوکارنسی‌ها روی شبکه‌ای از کامپیوترها پیاده شده‌اند که حذف یکی از چرخه اطلاعات به کل اطلاعات آسیبی نمی‌زند. برای ایجاد یک آسیب جدی به یک رمز ارز مانند بیت کوین، باید شبکه بزرگی از کامپیوترها را از کار انداخت که عملا کار غیرممکنی است.

سوم: رمز ارزها بدون واسطه تبادل می‌شوند. حذف بانک‌ها از فرآیند تبادل باعث می‌شود که هزینه خدماتشان هم حذف شود. به علاوه دیگر ریسک مسدود شدن حساب و بلوکه شدن دارایی هم وجود ندارد.

چهارم: برای استفاده از رمز ارزها نیاز نیست که شخص از هویت واقعی‌اش استفاده کند. در این نوع مبادله مالی دیگر کسی به خاطر رنگ پوست، نژاد و ملیت و جنسیت با تبعیض مواجه نمی‌شود.

پنجم: کل شبکه، اعتماد به رمز ارزها را ایجاد می‌کند. امنیت یک نفر وابسته به تلاش اون برای حفظ امنیت کل گروه است. پس می‌توان به شبکه اطمینان کرد؛ چرا که منفعت یک نفر در گرو منفعت کل شبکه است. به علاوه در این شبکه به هر عضو یک کد اختصاصی داده می‌شود که ارزهای رمزگذاری شده متعلق به او را حفظ می‌کند. هک کردن این سیستم تقریبا غیرممکن است.

ششم: رمز ارزها جهانی هستند. این یعنی دیگر دردسرهای انتقال پول از یک کشور به کشور دیگر وجود ندارد. دردسرهایی که با توجه به تحریم‌های بانکی ما در ایران، خیلی هم کم تجربه‌شان نکرده‌ایم.

تکنولوژی بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک فناوری پیشرفته است که یک ایده ساده دارد. بلاک چین که ما در فارسی به آن بلوک‌های زنجیری‌ می‌گوییم به زبان ساده مجموعه‌ای از بلوک‌های اطلاعاتی است که با زنجیر به هم وصل شده‌اند. اکثر بلاک چین‌ها یک بستر دیجیتال توزیع شده و غیر متمرکز‌ هستند که داده‌های آن را جمع کاربران به وجود می‌آورند و حفظ می‌کنند. این کاربران گره‌های یک شبکه هستند که بر اساس قوانین سیستم در روند تبادل اطلاعات مشارکت دارند.

یک مثال ساده که می‌تواند بلاک چین را برایتان شبیه‌سازی کند شبکه‌های اجتماعی هستند. اگر شما یک تصویر را در یک گروه هزار نفری به اشتراک بگذارید، اگر همه افراد گروه به سرعت آن را در تلفن همراه‌شان ذخیره کنند، حتی اگر شما عکس را از گروه حذف کنید، به تلفن‌های دیگران دسترسی ندارید، پس عکس همیشه باقی خواهد ماند. مگر این که همه آن هزار نفر در یک لحظه موبایلشان منفجر شود. چیزی که عملا امکان‌پذیر نیست. بلاک چین هم از همین سیستم برای حفظ اطلاعاتش استفاده می‌کند. اطلاعات در بلوک‌های مختلفی ذخیره می‌شود و امکان حذف و تغییر آن وجود ندارد.

به علاوه، هر بلوک در زنجیره یک (Hash) منحصربه‌فرد دارند. هش یک رشته متنی است که از یک تابع ریاضی خاص تولید شده و مانع تقلب در سیستم می‌شود. هش یک داده در یک بلوک همیشه ثابت است و همین باعث می‌شود دیگر نتوان آن را تغییر داد. هر بلوک در این زنجیره، اطلاعات هش‌های قبلی را هم در خود دارد و همین فرآیند تغییر را سخت‌تر هم می‌کند. در واقع تغییر در یک بلوک به موافقت کل زنجیره و اعضای شبکه نیاز دارد، پس امکان تقلب هم به صفر می‌رسد.

استارتاپ موفق ایرانی در بلاکچین

بلاک چین برای رمز ارزها چه کاری انجام می‌دهد؟

بیت کوین و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، یکی از جذاب‌ترین راه‌های استفاده از بلاک چین است. اگر بتوانیم بلاک چین را یک سیستم عامل مانند ویندوز در نظر بگیریم، بیت کوین یک نرم افزار روی این سیستم عامل است. در واقع معاملات یک رمز ارز از طریق بلاک چین انجام می‌شود و نیاز به واسطه ندارد. به علاوه این ارزهای دیجیتال، رمزنگاری شده هم هستند و امنیتشان از این راه تامین می‌شود.

رمز ارزهای مهم دنیا کدام‌ها هستند؟

با این که بیت کوین مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین و البته گران‌ترین رمز ارز شناخته شده است، اما این کریپوتوکارنسی، تنها کریپتوکارنسی مهم دنیا نیست. در ادامه پنج رمز ارز مهم دنیا را به شما معرفی می‌کنیم. این رمز ارزها را بر اساس حجم بازار و ارزش دلاری‌شان انتخاب کرده‌ایم.

رمز ارز بیت کوین

 

۱- بیت کوین

بیت کوین از آنجایی اهمیت دارد که اولین رمز ارز غیر متمرکز است و حالا معروف‌ترین آن‌ها. بیت کوین شکل گرفت تا دردسرهای انتقال پول بین کشورها و افراد برطرف شود. دردسرهایی که در بخش‌های قبلی این مقاله گفتیم و نشان دادیم رمز ارزها چطور حلشان می‌کند.

بیت کوین (bitcoin) که به اختصار BTC هم نامیده می‌شود، را اولین بار فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، اختراع و به جهان معرفی کرد. درس تنها ۲۱ میلیون بیت کوین در جهان وجود دارد که تنها راه به دست آوردنش هم خرید یا استخراج آن است.  البته بیت کوین را می‌توان در ازای کالا یا خدمات هم به عنوان پول پذیرفت یا در یک سایت بخت‌آزمایی برنده شد. بیت کوین زمانی تنها چندصدم دلار آمریکا ارزش داشت اما روز نوشتن این مقاله ارزش آن به ۹,۰۹۶ دلار رسیده است.

با وجود ارزش بالای بیت کوین هنوز دولت‌ها آن را به عنوان یک ارز قانونی به رسمیت نشناخته‌اند. این رمز ارز محبوب در سال ۲۰۱۳ یک میلیون کاربر داشت. کاربرانی که یک کیف‌پول رمزنگاری شده دارند که می‌توانند پول خود را در آن نگهداری کنند و با آن معامله کنند. حالا در سال ۲۰۲۰ حجم این بازار خیلی بیشتر از قبل هم شده است.

از ۲۱ میلیون بیت کوین موجود در دنیا، تا امروز بیش از ۱۸ میلیون آن استخراج شده است. این یعنی فرآیند استخراج آن روز به روز سخت‌تر و در نتیجه قیمت آن هم بیشتر می‌شود. با وجود فناوری نسبتا قدیمی بیت کوین نسبت به رمز ارزهای جدید، و مصرف برق بالا برای ماینینگ (استخراج) آن، همچنان بیت کوین طرفداران زیادی دارد. حجم این بازار تا امروز ۱۶۷میلیارد و ۸۵۱میلیون و ۹۹۸هزار و ۷۲۰ دلار آمریکا است.

رمز ارز اتریوم

 

 

۲- اتریوم

همه رمز ارزهای غیر بیت کوین، به اختصار آلت‌کوین هم نام دارند؛ چرا که به وجود آمدند تا نقطه ضعف‌های بیت کوین را بپوشانند. اتریوم هم یکی از این جایگزین‌ها است. اتریوم (Ethereum‎ ) یک بستر قراردادی هوشمند است که به کاربرانش امکان می‌دهد که نرم‌افزارهای غیرمتمرکزی را بر بستر بلاک چین ایجاد کنند. اتر (Ether)، ارزدیجیتال بومی این پلتفرم است که به آن اتریوم هم گفته می‌شود. ویتالیک بوترین، یک نویسنده و برنامه نویس روسی-کانادیی است که معتقد بود بیت کوین نقاط ضعف مهمی دارد که باید برطرف شود. او در نوزده سالگی و در سال ۲۰۱۴، اتریوم را معرفی کرد.

اتریوم، بازار محدودی ندارد. یعنی مانند بیت کوین نیست که تنها ۲۱ میلیون از آن وجود داشته باشد. حداقل تا امروز محدودیتی برای آن درنظر گرفته نشده است. به‌علاوه استخراج آن ساده‌تر است و نیاز به سیستم‌های خیلی قدرتمند ندارد. تفاوت دیگر این است که زمان انجام یک تراکنش با اتریوم حدود ۱۴ ثانیه است اما این زمان در بیت‌کوین تا ۱۰ دقیقه هم می‌رسد.

روز نوشتن این مقاله، قیمت هر اتریوم حدود ۲۲۸  دلار آمریکا است. اتریوم را هم می‌شود مانند بیت کوین استخراج کرد یا خرید یا در معاملات مختلف از آن استفاده کرد. هرچند رواج آن بین فروشنده‌های خرد به اندازه بیت کوین نیست. اتریوم تا امروز ۲۵میلیارد و ۳۶۲میلیون و ۲۰۸هزار و ۳۹۸ دلار از حجم بازار رمز ارزها را به خود اختصاص داده است.

۳- تتر

رمز ارز تترتتر (Tether) حالا سومین رمز ارز محبوب دنیا است. اما با دو ارز دیجیتال قبلی تفاوت عمده‌ای دارد. تتر ادعا می‌کند که با پشتوانه دلار آمریکا کار می‌کند و هر تتر معادل یک دلار است. در واقع تتر به وجود آمده است تا معاملات ارزی را آسان‌تر کند. USDT نماد این رمز ‌ارز است. تتر ارزش ثابت دارد و از نوسانات قیمت در بازارهای ارز دیجیتال مصونیت دارد. روز نوشتن این مقاله تتر تنها چند دهم سنت از یک دلار آمریکا کمتر قیمت‌گذاری شده است.

تتر خیال فعالان بازار را از این جهت راحت می‌کند که دیگر نگران انتقال پول‌هایی مثل دلار نیستند و از طرفی سرمایه‌شان در خطر نوسانات قیمت رمز ‌ارزها هم قرار نمی‌گیرد. یکی از کاربردهای تتر، معامله جفت‌ ارز دیجیتال است. یعنی می‌شود بیت کوین را به تتر تبدیل کرد تا از حفظ ارزش آن مطمئن شد و در صورت تمایل دوباره آن را به بیت کوین یا یک رمز ارز دیگر تبدیل کرد. حجم این بازار تا امروز به بیش از ۹میلیارد دلار آمریکا رسیده است.

۴- ریپل

رمز ارز ریپلدر قدم اول مهم است که بندانید ریپل با  XRP متفاوت است. ریپل یک کمپانی بزرگ است که برای انجام تراکنش‌های مالی یک بستر کارآمد را معرفی کرده است. این بستر ریپل‌نت نام دارد. پس ریپل‌نت هم مانند اتریوم یک پلتفرم است؛ اما صبر کنید تا تفاوت مهمشان را کمی بعد بگوییم. پلتفرم ریپل‌نت به افراد اجازه می‌دهد با هر کسی در هرجایی از دنیا یک تراکنش مالی را در کمتر از ۴ ثانیه انجام دهید.  حالا XRP همان ارزی است که از طریق ریپل‌نت تراکنش‌های خود را با آن انجام می‌دهید. با وجود این توضیح، ریپل نامی است که در ایران برای رمز ارز XRP رایج است و پس ما هم از آن استفاده می‌کنیم.

۱۰۰میلیارد توکن ریپل وجود دارد که تا امروز بیش از ۹۹ درصد آن معرفی شده است. این نکته نشان می‌دهد که ارزش ریپل دیگر به ثبات رسیده است و احتمال نوسان خیلی کمی دارد. ریپل بر بستر بلاک چین هم قرار ندارد و امکان استخراج آن هم وجود ندارد. در واقع، برخلاف اتریوم و بیت کوین، ریپل به وجود نیامده تا واسطه‌های بانکی را حذف کند. بلکه می‌خواهد فرایند انتقال پول را آسان کرده و همچنین کارمزد را به حداقل برساند. هرچند اکثر ریپل‌های موجود در انحصار خود کمپانی هستند و ریپل‌لبز به امید افزایش قیمت آن‌ها را عرضه نمی‌کند. این یعنی ایده اصلی رمز‌ ارزها که پول را از انحصار یک دولت و یا بانک خارج کنند، عملا، عملی نشده است. حجم بازار ریپل تا امروز بیش از ۷میلیارد دلار آمریکا است.

۵- بیت کوین کش

رمز ارز بیت کوین کشدر سال ۲۰۱۷، بیت کوین کش (Bitcoin Cash) به عنوان یک شاخه از بیت کوین معرفی شد. بیت کوین کش به وجود آمد تا مشکلاتی که در بیت‌کوین وجود داشت را رفع کند. مشکلاتی مانند طولانی بودن زمان تراکنش‌ها که با افزایش بیت کوین های استخراج شده و تعداد کاربران و تراکنش‌ها داشت بیشتر هم می‌شد. حجم هر بلوک بیت کوین کش ۸ مگابایت و هر بلوک بیت کوین ۱ مگابایت است. این افزایش حجم باعث می‌شود سرعت پردازش معاملات بیشتر شود.

بیت کوین کش هم مانند بیت کوین ۲۱ میلیون واحد دارد که بیش از ۱۸ میلیون آن استخراج شده است. فرآیند استخراج و خرید و انجام معامله با بیت‌کوین کش مانند بیت کوین است. قیمت هر واحد بیت کوین کش امروز به ۲۲۲ دلار رسیده است. حجم بازار این رمز ارز حالا مرز ۴میلیارد دلار آمریکا را رد کرده است.

پنج رمز ارز دیگر که باید نامشان را بدانید و منتظر شنیدن خبرهای رشدشان باشید.

بیت کوین سی‌وی، لایت کوین، کاردانو، بایننس کوین و ای او س پنج رمز ارز دیگری هستند که بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. این پنج رمز ارز حالا در مجموع حدود ۱۳میلیون دلار آمریکا ارزش دارند. رمز ارزهایی که به وجود آمدند تا هم معاملات بازار ارزهای دیجیتال را آسان کنند و هم نقاط ضعف رمز ارزهای قبلی را بپوشانند. باید منتظر ماند و دید که می‌توانند در آینده سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص بدهند یا خیر.

آیا در بازار رمز ارزها سرمایه گذاری کنیم؟

اگر تا اینجای مقاله پایین آمده‌اید یعنی فکرهایی در این مورد کرده‌اید که قسمتی از پس‌اندازتان را در روی یک رمز ارز سرمایه‌گذاری کنید و برایتان مهم بوده که این کار را درست انجام بدهید. پس پیش از تصمیم‌گیری نهایی خوب است نکاتی را در مورد سرمایه‌گذاری روی رمز ارزها بدانید. سه نکته اول، نکات مثبت سرمایه‌گذاری است و سه نکته دوم دیدگاه منفی به کل داستان است. پس، بعد از خواندن همه نکات تصمیم بگیرید.

نکات مثبت

  • رمز ازرها یک فرصت عالی برای سرمایه‌گذاری هستند و احتمالا نرخ بازگشت سرمایه خیلی زیاد است. اگر در سال ۲۰۱۳ بیت کوین خریده بودید حالا سرمایه‌تان ۴۰۰ برابر شده بود. نرخ آلت‌کوین‌ها هم در چند ماه اخیر رشد شگفت‌انگیزی داشته است. اتریوم تا اینجا یکی از مطمئن‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها بوده و فعلا پیش‌تاز است.
  • نقدینگی در حوزه رمز ارزها زیاد است. بنابراین هر موقع از سرمایه‌گذاری پشیمان شدید، می‌توانید رمز ارز خود را تبدیل به وجه نقد رایج کشورتان یا هر ارز دیگری کنید. صبر کردن لازم نیست.
  • شفافیت در رمز ارزها خیلی بالاست. هر رمز ارزی پیش از شروع کار سیاست‌ها و اصول خود را منتشر می‌کند و می‌توانید طبق آن‌ها تصمیم بگیرید.

نکات منفی

  • شاید هر روز یک رمز ارز جدید معرفی شود و همیشه نمی‌شود به هویت بنیان‌گذاران آن اطمینان داشت و این که شیوه کارشان چطور است. ممکن است روی یک رمز ارز نوپایی سرمایه‌گذاری کنید که یک گروه بی‌تجربه آن را راه انداخته‌اند و پولتان در یک لحظه تبدیل به دود شود. پس شاید بهتر باشد روی رمز ارزهایی سرمایه‌گذاری کنید که خودشان را ثابت کرده‌اند.
  • رمز ارز یک مفهوم دیجیتالی و انتزاعی است. اگر با ابزار کار با این دنیا آشنایی کافی ندارید، بهتر است یک صرافی رمز ارز معتبر را واسطه سرمایه‌گذاریتان کنید. هرچند کارمزدشان گاهی اصلا کم نیست. اما حداقل از اشتباهات شخصی شما جلوگیری می‌کنند.
  • هنوز قیمت واقعی رمز ارزها معلوم نیست. اخبار و پژوهش‌های مختلفی منتشر شده‌اند که می‌گویند ارزش ۸۶ درصد توکن‌های ارز دیجیتال کمتر از قیمت واقعی آن‌ها است. این یعنی ممکن است یک سقوط ناگهانی کنند. در واقع شانس موفقیت در سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارز در سال ۲۰۱۷ یک به ده بوده است. اما شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری روی شرکت‌هایی که رمز ارز واقعی تولید می‌کنند، پولتان را جای مطمئن‌تری بگذارید.

در پایان، بهتر است قبل از هر نوع سرمایه‌گذاری با متخصصان این حوزه مشورت کنید. این ایده که پولتان را بین چند رمز ارز تقسیم کنید هم می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهد. سرمایه‌گذاری در حوزه رمز ارزها هم حوصله و هم قدرت ریسک بالایی می‌طلبد. مهم است که بخواهید و بتوانید به مدت طولانی روی رمز ارزها سرمایه‌گذاری کنید و در طول این مدت، مدام اطلاعات خود را دربارۀ این بازار به‌روز کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.