چطور روی بلاکچین سرمایه‌گذاری کنیم؟

جویندگان گنج‌های مجازی

0

برنامه سرمایه‌‌گذاری در تکنولوژی بلاکچین راه‌های گوناگونی وجود دارد. بلاکچین نه تنها در زمینه تولید رمز‌ارز‌ها نقشی اساسی ایفا می‌کند بلکه از آن در برخی دیگر از صنایع نیز استفاده می شود. طی چند سال گذشته سرمایه‌گذاری روی بلاکچین که در واقع پایگاه داده‌ای برای رمزارزها و تراکنش‌های مالی دیجیتال است، بسیار افزایش یافته.

سرمایه‌گذاری روی بلاکچین را می‌توان از طریق خرید سهام شرکت‌هایی که خدمات مرتبط بارمزارز ارائه می‌کنند انجام داد و یا اینکه سهام برخی شرکت‌هایی را خریداری کرد که از بلاکچین بهره می‌برند. البته به رغم اینکه بلاکچین طی‌ سال‌های اخیر رشد بسیار زیادی داشته است. درعین حال سرمایه‌گذاری روی آن جزو سرمایه‌گذاری بسیار پر ریسک محسوب می‌شود.

این روزها همه جا صحبت از بیت‌کوین است  و سرمایه‌گذاران مدام حواسشان به نوسانات قیمت و میزان سودشان است. در این میان کمتر کسی به بلاکچین توجه می‌کند. در حالی که بلاکچین آن پایگاه داده‌ای است که بیت‌کوین در بستر آن عمل می‌کند. بلاکچین چیزی شبیه به یک دفتر مالی، ولی از نوع الکترونیک‌اش است. می‌توانید داده‌ها را در آن وارد کنید اما نمی‌توانید تغییرشان دهید یا پاکشان کنید.

بنابراین به صورت یک داده ابدی باقی خواهند ماند. بعد از سال ۲۰۰۹ که نمونه‌ای از بلاکچین شروع به کار کرد و بیت‌کوین در بسترش ظهور کرد، بلاکچین‌های زیادی آغاز به کار کرده‌اند. برخی از این بلاکچین‌ها رمزارزهایی نظیر بیت‌کوین را پوشش می‌دهند. در حالی که برخی دیگر پلتفرم‌های دیجیتال چند‌منظوره نظیر اتریم ( Ethereum ) را پوشش می‌دهند که مانند نسخه‌های غیرمتمرکز پلتفرم‌ها و شبکه‌های رایج عمل می‌کنند.

سرمایه‌گذاری در بلاکچین طی سال‌های اخیر بسیار رایج شده است. از آنجایی که این تکنولوژی صرفا در رمزارزها مورد استفاده ندارد، می‌توان زمینه‌های دیگری نیز برای سرمایه‌گذاری یافت. زمینه‌هایی نظیر، سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که خدمات مرتبط با رمزارز ارائه می‌کنند. مثل شرکت‌های مبادله رمزارز که در آنها می‌شود رمزارز معامله کرد.

شرکت‌هایی است که در حال ساخت بلاکچین مختص به خود برای استفاده در صنایع و اهداف تجاری هستند.

بگذارید نگاهی به چگونگی سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها بیندازیم و در کنار آن به فواید و خطرات سرمایه‌گذاری در تکنولوژی بلاکچین نیز خواهیم پرداخت

 بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک پایگاه داده‌ای است که معمولا توسط شبکه‌ای از افراد یا شرکت‌ها ایجاد می‌شود. البته اخیرا برخی شرکت‌ها نیز در حال ساختن بلاکچین مربوط به خودشان هستند. هدف از ساختن این بلاکچین این است که بتواند سابقه‌ای دیجیتال از تراکنش‌های مالی، گواهینامه‌ها و قراردادها را داشته باشند؛ چرا که همه چیز در بلاکچین حفظ می‌شود و به محض اینکه داده‌ای وارد بلاکچین شد تغییر دادن یا حذف‌کردنش غیرممکن خواهد بود.

آنها به جای اعتماد کردن به یک نهاد واحد برای وارد‌کردن اطلاعات از یک مکانیسم اجماعی که در چارچوب آن مشارکت‌کنندگان از رمزنگاری که همان دانش رمزگزاری یا کدنویسی است، استفاده می‌کنند تا اعتبار داده‌های جدید تایید شود. در چنین شرایطی هیچ نیازی به طرف سومی مثل بانک یا رگولاتور نیست تا اقدامات را تایید کند.

چون ورود داده‌ها از طریق روندی شراکتی انجام می‌شود که رمزگذاری شده است. این روند باعث می‌شود واسطه‌ها حذف شوند و چارچوبی ایجاد شود که اعتماد و شفافیت را بیشتر کرده و کارآمدی را در تمامی شرکت‌ها به صورت جداگانه افزایش می‌دهد.

 چرا باید روی بلاکچین سرمایه‌گذاری کرد؟

همین ویژگی اعتمادبرانگیز، شفاف و کارآمدی که بلاکچین دارد موجب شد چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در آن بسیار روشن باشد. بلاکچین در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. صنایعی که در روند کار خود از بلاکچین کمک می‌گیرند نسبت به رقیبان خود چند پله جلوتر خواهند بود. برای مثال صنایع دارویی و مواد غذایی می‌توانند با استفاده از بلاکچین اعتماد و شفافیت بیشتری ایجاد کنند.

این تکنولوژی همچنین می‌تواند از معاملات تجاری، انتشار و معاملات اوراق بهادار و پرداخت‌های خارج از کشور پشتیبانی کند. در دنیای ما که اعتماد یکی از مهم‌ترین موضوعات است، بلاکچین می‌تواند آن حلقه گمشده باشد. تحلیلگران اقتصادی معتقدند با ارزش افزوده‌ای که بلاکچین می‌تواند تولید کند، کشورها می‌تواند تولید ناخالص داخلی‌شان را افزایش دهند.

تا جایی که پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص جهان در یک دهه آینده به بیش یک تریلیون و ۷۶۰ میلیارد دلار برسد. بنابراین خیلی طبیعی است که سرمایه‌گذارها بیشتر علاقه‌ داشته باشند روی شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که خدماتشان را با استفاده از بلاکچین ارائه می‌کنند.

اگر بخواهیم ساده بگوییم داستان از این قرار است که استفاده از بلاکچین هزینه‌ها را کاهش داده و سود را افزایش می‌دهد و به این ترتیب شرکت سود‌ده‌تر می‌شود. درآمد بیشتر در بازار سهام نیز یکی دیگر از فواید استفاده از بلاکچین است. وقتی ارزش سهام بیشتر شد سرمایه‌گذاران نیز علاقه بیشتری برای سرمایه‌گذاری پیدا می‌کنند.

برای سرمایه‌گذاری روی بلاکچین لزوما نیازی نیست در حوزه تکنولوژی سرمایه‌گذاری کنید. کافی است روی یکی از شرکت‌هایی که با رمزارز کار می‌کنند سرمایه‌گذاری کنید و یا دنبال شرکت‌هایی باشید که خودشان در رمزارز سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

از آنجا که عملکرد این شرکت‌ها حول عملکرد خود ارزهای رمزپایه می چرخد، به احتمال زیاد رشد آنها با قیمت ارزهای رمزنگاری‌‌شده زیاد می‌شود. برای مثال با توجه به افزایش قیمت ۳۰۰ درصدی بیت‌کوین در یک سال اخیر، آن دسته از سرمایه‌گذارانی که روی بلاکچین سرمایه‌گذاری کرده بودند نیز سود خواهند برد.

 چند راه برای سرمایه‌گذاری روی بلاکچین

یکی از آسان‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری روی بلاکچین این است که سهام شرکت‌هایی را بخرید که یا از بلاکچین استفاده می‌کنند و یا اینکه در حال ساخت بلاکچین هستند و یا اینکه با رمزارزها کار می‌کنند و یا روی رمزارزها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

سهام فردی بلاکچین: شرکت‌های عمومی.

 نتیجه

تکنولوژی بلاکچین در حال حاضر حوزه هیجان‌انگیز از ابتکار و فناوری را معرفی کرده که در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. امکاناتی که بلاکچین ارائه می‌کند برای بسیاری از شرکت‌ها در سراسر دنیا جدید و جذاب است و علاوه بر این گفته می‌شود در آینده رشد بالاتر از معمولی خواهد داشت.

علاقه به بلاکچین در واقع از علاقه به رمزارزهایی نظیر بیت‌کوین سرچشمه می‌گیرد که در سال ۲۰۲۰ رشد قیمتی برابر ۳۰۰ درصد داشته است. به همین دلیل است که هر کسی که قصد سرمایه‌گذاری روی بلاکچین را داشته باشد باید دنبال شرکت‌هایی بگردد که یا خودشان خدمات مرتبط با رمزارز ارائه می‌کنند و یا اینکه خودشان روی رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری کردن روی شرکتی که فقط و فقط از بلاکچین استفاده می‌کند چندان عاقلانه نیست.

چهار نکته برای سرمایه‌گذاری در تکنولوژی بلاکچین

بلاکچین به‌رغم همه سر و صدایی که به پا کرده و همه موفقیتی که به دست آورده هنوز نتوانسته خود را به عنوان یک محصول قابل اعتماد عرضه کند. این تکنولوژی هنوز در مرحله اولیه است و به اصطلاح در حال ظهور است. بلاکچین هم فرقی با دیگر تکنولوژی‌های در حال ظهوری مثل محاسبه کوآنتومی و هوانوردی برقی و همه اینها برای رشد و شکوفایی نیاز به ریسک‌کردن دارند. بنابراین هر زمان که تصمیم گرفتید در تکنولوژی‌ بلاکچین سرمایه‌گذاری کنید به این موارد فکر کنید:

 1.  خیلی دقت کنید: خیلی از شرکت‌ها هستند که مدعی می‌شوند این روزها درگیر بلاکچین هستند و از این تکنولوژی استفاده می‌کنند اما بعضی از این شرکت‌ها خیلی بهتر از شرکت‌های دیگر این تکنولوژی را دنبال می‌کنند و عملکرد بهتری دارند.به همین دلیل قبل از سرمایه‌گذاری درباره هر شرکتی تحقیق کرده و بنیان‌هایش را بررسی کنید. نقطه شروع این است که یک پرونده برای سرمایه‌گذاری خود بسازند. سعی کنید مبانی برای سرمایه‌گذاری خود داشته باشید. مبانی نظیر شانس پیشرفت و رشد، محیط رقابتی و با فاکتورهایی دیگری که به دیگر پروژه‌ها مربوط هستند.
 2.  نگاهتان به بلاکچین نگاه به تکنولوژی در حال رشدی باشد که ریسک بالایی نیز دارد. بازار سهام بلاکچین نیز از بازار سهام تکنولوژی مستثنی نیست بنابراین همانطور سودش زیاد است ریسک‌اش هم بالاست. دلیل اصلی‌اش هم این است که استفاده گسترده‌تر از بلاکچین هنوز نتوانسته خودش را اثبات کند بنابراین کار درست این خواهد بود که تنها بخشی از سرمایه خود را در بلاکچین سرمایه‌گذاری کنید.
 3.  مراقب قوانین و مقررات جدید باشید. همیشه در خصوص مقررات و قوانین خود را به‌روز نگه دارید. ممکن است دولت‌ها و برخی نهادها قوانینی را وضع کنند که بر عملکرد شرکت‌هایی که از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کنند، اثر منفی بگذارد.
 4. نگاهتان را بر ارتباط بلاکچین و بیت‌کوین معطوف کنید. بله! سرمایه‌گذاری روی بلاکچین از سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین بهتر است اما با توجه به اینکه بیت‌کوین هنوز یکی از موفق‌ترین استفاده‌کنندگان از تکنولوژی بلاکچین است، برخی تحلیلگران به شرکت‌هایی که از بلاکچین استفاده می‌کنند، توصیه می‌کنند که از رمزارز استفاده کنند.بنابراین رمز کار این است که سعی کنید روی شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که خودشان از بیت‌کوین استفاده می‌کنند.

بازیگران اصلی بلاکچین

برخی از مهم‌ترین و  بزرگ‌ترین شرکت‌هایی که در حال حاضر یا از بلاکچین استفاده می‌کنند و یا در حال ساخت آن هستند:

 •  ارائه خدمات مبتنی بر بلاکچین

IBM

Amazon

Intel

 •  تولید پردازنده گرافیکی ماینینگ

Nvidia

AMD

 •  پرداخت‌های فرامرزی بلاکچین

Mastercard

 •  ردیابی فروش با استفاده از بلاکچین

Honeywell

 •  ارائه خدمات مبتنی بر بلاکچین

DocuSign

 •  ساخت رمزارز اختصاصی

JPMorgan

 •  تولید سخت‌افزار استخراج رمزارز

Canaan

 •  ارائه خدمات بانکی بلاکچین و رمزارز

Silvergate

 •  نگهداری و خدمات پرداخت بیت‌کوین

Square

 •  نگهداری و خدمات پرداخت بیت‌کوین

PayPal

 •  سرمایه‌گذاری بیت‌کوین

Grayscale Bitcoin Trust

MicroStrategy

 •  اداره بازار قراردادهای آینده بیت‌کوین

CME Group

 •  خرده‌فروش دیجیتال با پرداخت بیت‌کوین

Overstock

در حالی که رمزارز در حال حاضر به جریانی متداول تبدیل شده، این احتمال وجود دارد که شرکت‌های رمزارز در آینده نزدیک سهام خود را در بازار ارائه کنند.

برای مثال CoinBase بزرگ‌ترین شرکت مبادله بیت‌کوین در آمریکا قصد دارد در اوایل سال جاری عرضه عمومی سهام خود را آغاز کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.