با استارتاپ های موفق دنیا در سال ۲۰۲۱ آشنا شوید

استارتاپ‌های خارجی برتر چند میلیارد دلاری دنیا...

7

در سراسر جهان کسب‌وکارهای بسیاری توسط کارآفرینان تأسیس می‌شوند اما تنها موفق‌ترین شرکت‌ها با ارزش بیش از یک میلیارد دلار می‌توانند لقب «یونیکورن» را به خود بگیرند. بعضی از یونیکورن‌ها شرکت‌هایی کمتر شناخته شده هستند که در حوزه‌های نرم‌افزار، بهداشت و درمان، خودروسازی و… استعداد خوبی از خود نشان داده‌اند. اما موفقیت برخی از آن‌ها در حدی است که در بین رهبران دنیای فناوری قرار گرفته‌اند. در سراسر جهان مجموعاً بیش از ۸۰۰ استارتاپ یونیکورن وجود دارد. در این مطلب به معرفی استارتاپ‌ های موفق دنیا می‌پردازیم که تا انتهای سال ۲۰۲۱ بیش از ۲۵ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده‌اند.

معرفی استارتاپ های موفق دنیا

کلارنا (Klarna)

ارزش مالی: ۴۵.۶ میلیارد دلار

شرکت فناوری مالی کلارنا یکی از استارتاپ های موفق دنیا در سال ۲۰۰۵ در استکهلم سوئد تأسیس شد و همانند همتای آمریکایی خود PayPal به مشتریان و کسب‌وکارها خدمات پرداخت ارائه می‌دهد. این شرکت با ارائه خدمات BNPL (به معنای: الآن بخرید، بعداً پرداخت کنید) به گزینه مطلوبی برای مشتریان تبدیل شده است و ۵۳ درصد بازار این خدمات را در اختیار دارد. درآمد این شرکت در سال ۲۰۲۱ به ۱.۴۲ میلیارد دلار رسید که نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد افزایش داشته است. ۲۰ میلیون نفر از ۱۴۷ میلیون کاربر کلارنا در سال ۲۰۲۱ را آمریکایی‌ها تشکیل دادند.

کانوا (Canva)

ارزش مالی: ۴۰ میلیارد دلار

کانوا (Canva) یکی از استارتاپ های موفق دنیا یک شرکت خدمات نرم‌افزاری استرالیایی است که در ۲۰۱۳ آغاز به کار کرد. این شرکت یک پلتفرم طراحی گرافیکی ارائه می‌کند که برای شبکه‌های اجتماعی، پوستر، اسناد، لباس و کالاهای مختلف قابل استفاده است. استفاده از پلتفرم کانوا رایگان است اما نسخه‌های حرفه‌ای آن برای امکانات بیشتر نیازمند عضویت پولی است. این شرکت در سال گذشته موفق شد ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه به خود جذب کند و ارزش مالی خود را به ۴۰ میلیارد دلار برساند. کانوا در ۱۹۰ کشور جهان بیش از ۶۰ میلیون کاربر فعال دارد. شرکت‌های بزرگی مانند Salesforce، PayPal و American Airlines نیز از مشتریان سازمانی آن هستند.

اینستاکارت (Instacart)

ارزش مالی: ۳۹ میلیارد دلار

اینستاکارت یکی دیگر از استارتاپ های موفق دنیا یک شرکت آمریکایی است که در سال ۲۰۱۲ تأسیس شد. تخصص این شرکت در حمل‌ونقل و تحویل مواد غذایی (خواربار فروشگاهی) است و خدمات خود را از طریق وب‌سایت و اپلیکیشن موبایل ارائه می‌دهد. این شرکت در طی محدودیت‌های به وجود آمده بر اثر همه‌گیری ویروس کرونا به سرعت جایگاه خود را در میان میلیون‌ها آمریکایی و کانادایی تثبیت کرد. درآمد اینستاکارت در ۲۰۲۱ به ۱.۸ میلیارد دلار رسید.

دیتابریکس (Databricks)

ارزش مالی: ۳۸ میلیارد دلار

دیتابریکس یک شرکت خدمات نرم‌افزاری سازمانی است که در سال ۲۰۱۳ توسط علی قدسی و گروهی از همکارانش در سن‌فرانسیسکو تأسیس شد. این شرکت یک پلتفرم پردازش کلان‌داده ارائه می‌دهد که توسط سازندگان Apache Spark به وجود آمده است. دیتابریکس با هدف کمک به مهندسان، تحلیل‌گران و دانشمندان علوم داده برای پردازش و تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکارها ساخته شده و به آن‌ها کمک می‌کند برای آزمایش و کاربرد در یادگیری ماشینی، داده‌ها را یکپارچه‌سازی کنند. در سال ۲۰۲۱ درآمد این شرکت ۶۰۰ میلیون دلار بوده که که نسبت به سال گذشته ۷۵ درصد رشد داشته است.

روولوت (Revolut) یکی دیگر از استارتاپ های موفق دنیا

ارزش مالی: ۳۳ میلیارد دلار

روولوت یک شرکت فناوری مالی انگلیسی است که خدمات بانکی ارائه می‌دهد. این شرکت در سال ۲۰۱۵ در لندن تأسیس شد. خدمات صرافی، کارت‌های اعتباری، معاملات سهام، اپل پی و رمزارزها ازجمله خدمات ارائه شده توسط این شرکت هستند. بنابر آخرین اطلاعات منتشر شده، در سال ۲۰۲۰ درآمد این شرکت نسبت به سال گذشته ۵۷ درصد افزایش یافت و به ۲۶۱ میلیون پوند رسید. تعداد کاربران این شرکت در میانه سال ۲۰۲۱ به ۱۵.۵ میلیون نفر رسید که ۱.۱ میلیون نفر از آنان به طور روزمره از اپلیکیشن روولوت استفاده می‌کنند.

نوبانک (Nubank)

ارزش مالی: ۳۰ میلیارد دلار

نوبانک یک شرکت مالی و خدمات بانک‌داری برزیلی است که در ۲۰۱۳ تأسیس شد. این شرکت بزرگ‌ترین بانک دیجیتالی یا «نئوبانک» در جهان است و بزرگ‌ترین شرکت فین‌تک در منطقه آمریکای لاتین به شمار می‌رود. این شرکت در سال ۲۰۲۰ درآمدی معادل ۹۶۳ میلیون دلار داشت که ۸۴ درصد بیشتر از سال گذشته است. در سراسر جهان بیش از ۴۸ میلیون نفر از نئوبانک استفاده می‌کنند که بیش از ۳۵ میلیون نفر از آنان برزیلی هستند. Tencent، Sequoia Capital و Berkshire Hathaway از مهم‌ترین سرمایه‌گذاران نوبانک هستند.

چایم (Chime)

ارزش مالی: ۲۵ میلیارد دلار

چایم یک شرکت فناوری مالی (فین‌تک) آمریکایی است که در سال ۲۰۱۲ تأسیس شده و خدمات کارت اعتباری، کارت بانکی و بانک‌داری موبایلی بدون کارمزد ارائه می‌دهد. چایم با بیش از ۱۳ میلیون نفر کاربر فعال، پرطرفدارترین بانک دیجیتالی در آمریکا است. تأمین سرمایه ۷۵۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۲۱، ارزش مالی این شرکت را به ۲۵ میلیارد دلار رساند. درآمد این شرکت در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال گذشته از ۲۰۰ میلیون به ۶۰۰ میلیون دلار رسید.

اف‌تی‌اکس (FTX)

ارزش مالی: ۲۵ میلیارد دلار

اف‌تی‌اکس یک صرافی رمزارز واقع در باهاما است که در سال ۲۰۱۹ تأسیس شد. این شرکت در سال ۲۰۲۱ از طریق شرکت‌هایی مانندسافت‌بانک، کوین‌بیس و سکویا کپیتال ۹۰۰ میلیون دلار سرمایه به خود جذب کرد و ارزش مالی خود را به ۲۵ میلیارد دلار رساند. در سال ۲۰۲۰ درآمد اف‌تی‌اکس ۸۵ میلیون دلار بود که در سال بعد ۸۴۰ درصد افزایش پیدا کرد. بیش از یک میلیون کاربر در پلتفرم‌های موبایل و دسک‌تاپ این شرکت فعالیت می‌کنند. در سال ۲۰۲۱ بیشترین حجم معاملات انجام شده اف‌تی‌اکس در یک شبانه‌روز ۲۱ میلیارد دلار بوده است.

استارتاپ بایت دانس(ByteDance)
اولین استارتاپ برتر دنیا : بایت دانس

 بایت دانس (ByteDance)

 • ارزش مالی : ۷۵میلیارد دلار

شرکت چینی بایت دانس تنها پس از ده سال از تأسیس، به ارزشمندترین استارتاپ جهان تبدیل شده است. بایت دانس که شبکه اجتماعی مشهور TikTok را تحت مدیریت خود دارد، در گزارش پایان سال ۲۰۲۱ خود رشد درآمد کل سالانه ۷۰ درصدی را گزارش داد که در حدود ۵۸ میلیارد دلار است. این شرکت در بیش از ۱۵۰ کشور جهان به طور ماهانه ۱.۹ میلیارد کاربر فعال دارد و با غول‌هایی همچون Alibaba، Tencent و Baidu رقابت می‌کند.

استارتاپ دی‌دی چاکسینگ(Didi Chuxing)
دومین استارتاپ برتر دنیا : دی‌دی چاکسینگ

دی‌دی چاکسینگ (Didi Chuxing)

 • ارزش مالی : ۵۶میلیارد دلار

دومین شرکت با‌ارزش در دنیا هم یک شرکت چینی است. چینی‌ها با اینکه درگیر کرونا بوده‌اند و ماه‌هاست که فعالیت اقتصادی چندانی نداشته‌اند، اما برخی از استارتاپ‌های آنها هنوز فعال هستند. دی‌دی چاکسینگ در حقیقت استارتاپی برای حمل‌ونقل و تحویل غذا به شمار می‌آید. این شرکت همچنین ترکیبی از شرکت‌های آمریکایی نظیر اوبر، گرب، لیفت و اولا است. سرمایه‌گذاران بسیاری در این شرکت فعالیت دارند.

استارتاپ استرایپ (Stripe)
سومین استارتاپ برتر دنیا : استرایپ

استرایپ (Stripe) از استارتاپ های موفق دنیا

 • ارزش مالی : ۳۵.۲۵ میلیارد دلار

شرکت آمریکایی استرایپ در سال ۲۰۱۰ در سن‌فرانسیسکو تأسیس شد و در زمینه ارائه خدمات پرداخت اینترنتی و موبایلی به کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ فعالیت می‌کند. مجموع پرداخت‌های این سرویس در سال ۲۰۲۱ از ۶۴۰ میلیارد دلار گذشت که نسبت به سال گذشته افزایش ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد. بیش از ۷,۰۰۰ نفر در ۲۳ کشور جهان در این شرکت مشغول به کار هستند.

استارتاپ اسپیس‌ایکس(SpaceX)
چهارمین استارتاپ برتر دنیا : اسپیس‌ایکس

اسپیس‌ایکس (SpaceX)

 • ارزش مالی :‌ ۳۳.۳میلیارد دلار

شرکت تولیدکننده صنایع هوافضایی اسپیس‌اکس در سال ۲۰۰۲ توسط ایلان ماسک تأسیس شد. این شرکت در سال گذشته موفق شد ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه به خود جذب کند  و ارزش مالی خود را از ۷۴ میلیارد دلار به بیش از ۱۰۰ میلیارد برساند. این شرکت هوافضایی همزمان با جذب سرمایه پرتاب موشک‌ها، تکمیل مأموریت‌ها و پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را ادامه می‌دهد. هدف بلندپروازانه اسپیس‌اکس به گفته ایلان ماسک، سفر موفقیت‌آمیز انسان به مریخ در ده سال آینده است.

استارتاپ ایربی‌ان‌بی(Airbnb)
پنجمین استارتاپ برتر دنیا : ایربی‌ان‌بی

ایربی‌ان‌بی (Airbnb)

 • ارزش مالی :‌ ۱۸میلیارد دلار

استارتاپ ایربی‌ان‌بی یکی از قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین و موفق ترین استارتاپ‌های دنیا است که در سیلیکون‌ولی متولد شده و در حال حاضر به یکی از با‌ارزش‌ترین شرکت‌های جهان تبدیل شده‌است. ناگفته نماند که این شرکت به خاطر فعالیت‌های خود که در زمینه هتل است، در این روزها بیشترین آسیب را از کرونا دیده‌است. به هر حال با وجود این آسیب‌ها همین حالا هم جزو با‌ارزش‌ترین شرکت‌های جهان است.

کواشو (Kvashu)

 • ارزش مالی : ۱۸میلیارد دلار

کواشو و ایربی‌ان‌بی هر دو به یک میزان ارزش‌گذاری شده‌اند؛ ۱۸ میلیارد دلار. اما از آنجا که کواشو به اندازه ایربی‌ان‌بی قدمت ندارد، پس از آن قرار گرفته‌است. کمتر کسی در دنیای غربی نام کواشو را شنیده اما در چین همه با این استارتاپ چینی آشنا هستند.

به این ترتیب یک استارتاپ چینی توانسته تنها به کمک همان چینی‌ها به ارزشی چند‌میلیارد دلاری دست پیدا کند. این استارتاپ در حوزه به اشتراک‌گذاری تصاویر ویدئویی فعالیت دارد. به‌علاوه بیش از ۲۰۰میلیون کاربر فعال دارد و اخیرا هم به دلیل کرونا به تعداد کاربران فعال آن افزوده شده‌است.

وان ۹۷ کامیونیکیشن(One 97)
ششمین استارتاپ برتر دنیا : وان ۹۷ کامیونیکیشن

وان ۹۷ کامیونیکیشن (One 97)

 • ارزش مالی :‌ ۱۶ میلیارد دلار

این فقط چین و آمریکا نیستند که در زمینه استارتاپ‌ها حرفی برای گفتن دارند! هند هم به عنوان یکی از اقتصادهای نوظهور در دنیا، استارتاپی ۱۶میلیارد دلاری دارد که ایده خود را از وارن بافت، سرمایه‌گذار بزرگ آمریکایی وام گرفته‌است. بافت در حال حاضر جزو سرمایه‌گذاران این شرکت نیز است. این استارتاپ هم در زمینه پرداخت آنلاین فعالیت دارد.

استارتاپ اپیک گیمز(Epic Games)
هشتمین استارتاپ برتر دنیا : اپیک گیمز

اپیک گیمز (Epic Games)

 • ارزش مالی :‌ ۱۵میلیارد دلار

از دیگر استارتاپ های موفق دنیا اپیک گیمز است که یک شرکت توسعه دهنده و ناشر بازی‌های ویدئویی و نرم‌افزار است که در سال ۱۹۹۱ در شهر کری در کارولینای شمالی تأسیس شد. این شرکت که بازی‌های پرطرفداری همچون Fortnite Impact و GTA V را در کارنامه خود دارد در ۲۰۲۱ موفق شد درآمد سالانه خود را به ۸۴۰ میلیون دلار برساند که در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است. تعداد کاربران PC اپیک گیمز در سال ۲۰۲۱ از ۳۴ میلیون به ۱۹۴ میلیون نفر رسید.

استارتاپ دی‌جی‌آی اینوویشن(DJI)
نهمین استارتاپ برتر دنیا : دی‌جی‌آی اینوویشن

دی‌جی‌آی اینوویشن (DJI) از دیگر استارتاپ های موفق دنیا

 • ارزش مالی :‌ ۱۵میلیارد دلار

تهیه تصویر و فیلم در این روزها می‌تواند معضلی جدی برای بسیاری از کسب‌وکارها باشد. در چین کسب‌وکاری راه‌اندازی شده که در این زمینه تخصص دارد. این کسب‌وکار چینی به کمک پهپادهای خود بهترین تصاویر را با کیفیت بالا تهیه می‌کند و در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد و از موفق ترین استارتاپ های دنیا در این حوزه است.

استارتاپ گرب (Grab)
دهمین استارتاپ برتر دنیا : گرب

استارتاپ موفق گرب (Grab)

 • ارزش مالی :‌ ۱۴.۳میلیارد دلار

سنگاپور به یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای آسیایی تبدیل شده‌است. در این کشور استارتاپی وجود دارد در حوزه تحویل مواد غذایی کار می‌کند. در حال حاضر این استارتاپ که با نام گرب شناخته شده،از (استارتاپ های موفق دنیا) به دهمین استارتاپ با‌ارزش جهان تبدیل شده‌است.

۱۰شرکت برتر فین‌تک دنیا


اکنون زمان مناسبی برای فین‌تک است. این صنعت سال۲۰۱۸ گسترش جهانی یافت و بیش از ۳۲میلیارد دلار درآمد داشت. علاوه بر این، نواحی جنوبی آمریکا و برخی کشورهای آفریقایی پدیده‌های نوظهور این حوزه هستند. شرکت‌های فین‌تک، از جمله فناوری‌های بیمه، افزایش یافته‌اند و هم‌اکنون این صنعت یکی از اهداف اصلی شرکت‌های کسب‌وکار است. در این گزارش ۱۰شرکت برتر فین‌تک دنیا را بررسی می‌کنیم.

۱. کوکونات

این شرکت سال ۲۰۱۶، در لندن شروع به کار کرد.کوکونات استارتاپی است که حساب‌وکتاب‌های مالیاتی را بررسی می‌کند. بنیانگذاران کوکونات آدام گودال و سم اوکانر بودند. این شرکت سرمایه خود را به ۱.۹میلیون یورو (معادل ۲.۵میلیون دلار) رسانده است. حساب‌های کوکونات سطوح مختلف کسب‌وکار را در بر می‌گیرد.

کوکونات سال ۲۰۱۹ سیستم اشتراکی خود را افتتاح کرده است. این شرکت تا پایان سال ۲۰۱۹ صورتحساب‌هایش را ماهانه ۵یورو (معادل ۶.۵۱دلار) گزارش می‌کند.

۲. برکس

برکس توسط هنریک دابرگراز و پدرو فرانسسچی برزیلی تأسیس شد. این شرکت سال ۲۰۱۷ سرمایه‌ای را از شتاب‌دهنده وای‌کامبینیتور دریافت کرد؛ سپس مکس لوچین و پیتر تیل، بنیانگذاران پی پل، در برکس سرمایه‌گذاری کردند. برکس سال۲۰۱۸ پیشرفتی ۱۲۵میلیون دلاری داشت. در حقیقت برکس شرکت کارت اعتباری در آمریکاست.

این شرکت تاکنون ۲۸۲میلیون دلار رشد کرده است. تمرکز برکس روی فراهم‌آوردن خدمات برای استارتاپ‌هاست. استارتاپ برکس در سال ۲۰۱۸ در کمتر از یک ماه بعد از ارائه اولین محصولش تبدیل به یونیکورن شد. شرکت مزبور بعد از دریافت سرمایه‌ای بالغ بر ۱۰۰میلیون دلار مشتریان جدیدی برای شرکتش پیدا و به آنها در سطوح مختلف مالی کمک کرد.

۳. ترولایر

استارتاپ ترولایر چهاردهم جولای سال ۲۰۱۶ در انگلستان تأسیس شد. حوزه کاری این استارتاپ فین‌تک، مشاوره و خدمات مالی است. ترولایر توسعه‌دهنده و طراح اپلیکیشن‌های مالی است. ترولایر اپلیکیشن‌های مالی را با بانک داده‌ها مرتبط و حساب‌های کاربری را تأیید می‌کند.

ترولایر ۱۱.۸میلیون دلار رشد سرمایه داشته و رابطی برای خدمات شرکت‌های مالی است. ترولایر به شرکت‌های مالی کمک می‌کند تا قوانین تازه‌ای، به‌ویژه در زمینه بانکداری، وضع کنند.

۴. ریزین


ریزین یک بازار آنلاین اروپایی برای جذب سرمایه و ذخیره آن است. شرکت ریزین سال ۲۰۱۲ و به‌دست فرانک فروند، مایکل استفان و تاماز گورگادز، در زمینه فناوری اطلاعات، بانکداری و خدمات مالی، افتتاح شد.

شرکت سرمایه‌گذاری ربیت، تریو و پی‌پل سرمایه مورد نیاز ریزین را تأمین کرده بودند. این شرکت تا امروز ۱۷۸میلیون دلار رشد داشته است. ریزین ژانویه سال ۲۰۱۹ با ۱۱۴میلیون دلار در حوزه فین‌تک یونیکورن شد.

۵. آنوراک

استارتاپ بیمه آنوراک راهنمای مناسبی برای بیمه عمر است. این استارتاپ سال ۲۰۱۹ در بازار استارلینگ و یولت درخشید.

شعار آنوراک این است که باهوش ترین همراه بیمه جهان را بسازید و شیوه محافظت از میلیون ها نفر از آینده خود را دوباره تعریف کنید.

۶. سوفی

سوفی یک شرکت سرمایه‌گذاری اجتماعی است که اموال شخصی افراد را به‌صورت آنلاین بررسی می‌کند. استارتاپ سوفی آگوست ۲۰۱۱ در آمریکا آغاز به کار کرد. این استارتاپ به دانش‌آموزان برای تأسیس شرکت، تأمین مسکن و مشکلات شخصی‌شان وام می‌دهد.

این استارتاپ مربوط به مدیریت مالی اشخاص ۲میلیارد دلار افزایش سرمایه داشته است. تمرکز سوفی پیش از سال۲۰۱۹ تنها بر پرداخت وام بود؛ اما از آن سال روند مدیریتی‌اش را تغییر داد و محصول سرمایه‌گذاری را افتتاح کرد.

۷. لندینگ اکسپرس


لندینگ اکسپرس کارش را اکتبر سال ۲۰۱۶، در زمینه هوش مصنوعی و فین‌تک، آغاز کرد. این استارتاپ آمریکایی یک پلتفرم ارسال وام است. لندینگ اکسپرس ۲.۷میلیون دلار رشد کرده است.

۸. ولت بانک


ولت بانک نئوبانک مصرف‌کنندگان استرالیایی است که سال ۲۰۱۷ افتتاح شد و ژانویه سال ۲۰۱۹ به عنوان اولین نئوبانک مجاز اعلام شد.

۹. بوتای

بوتای یک استارتاپ بیمه عمر است که کارش را سال ۲۰۱۸ آغاز کرد. استارتاپ بوتای در هنگ‌کنگ و با تکنولوژی‌های مدرن و متخصصان پزشکی فعالیت می‌کند. این استارتاپ از نسل اول بیمه‌کنندگان مجازی است که ۳۰میلیون دلار رشد داشته است.

بوتای موفق به کسب گواهینامه انجمن بیمه هنگ‌کنگ شده است. بیشتر از ۸۰درصد مشتریان بوتای تمایل به استفاده از شبکه‌های مجازی و کانال‌های دیجیتالی دارند.

۱۰. ویفاکس

شرکت ویفاکس آلمانی است و شرکت‌های بیمه را برای ارتباط بهتر به یکدیگر متصل می‌کند. مدیریت و مشاوره مشتریان در ویفاکس کاملا دیجیتالی است. ویفاکس تاکنون ۱۵۸.۸میلیون دلار افزایش سرمایه داشته است.

این استارتاپ از مدل تجارت به تجارت استفاده می‌کند. به نظر می‌رسد ویفاکس اولین سرویس برای نیازهای بیمه‌ای افراد است که این امکان را فراهم آورده که هر زمان و در هر مکانی به قراردادهای بیمه خود دسترسی داشته باشید.

7 دیدگاه
 1. اکبر محمدی می‌گوید

  با سلام و احترام واقعا مطلب خیلی خوب و کاملی بود
  با تشکر از هفته‌نامه شنبه

  1. a.kh می‌گوید

   خوشحالیم که خوشتون اومده اگه دوست دارین بیشتر درباره استارتاپ های خارجی اطلاعات کسب کنید اینجا کلیک کنید

 2. مینا خان لشکری می‌گوید

  خیلی عالی بود. من فکر نمی کردم که ایر بی ان بی اینقدر ارزشش کمتر از شرکت هایی مثل استریپ باشه. ایشالا که استارتاپ های ما هم یه روزی در این رده ها بیان بالا. ما در ارومیه استارتاپ های جدیدی داریم که درسته از تهران شروع نشده ولی بسیار قدرتمند در حال رشد هستن. مثلا سایت تخفیفی ویرا برگ با الهام از سایت های تخفیفی خیلی قوی دارن خودشون رو بین مردم جا میندازن.
  ایشالا که هر روز شاهد شرکت ها و استارتاپ های قوی در ایران باشیم.

 3. لیلا می‌گوید

  مثلا چه استارتاپی در اورمیه راه اندازی شده که بسیار قدرتمند هستن؟

 4. ناصر سیاوشی می‌گوید

  سلام خانم خان لشکری. من هم با نظر شما در مورد سایت تخفیفی ویرا برگ و امثالهم موافقم. به نظرم که نباید صرفا به دنبال ایده های ناب و جدید بود. اگر ایده ای خارج از کشور داره کار می کنه، من بیام و همونو اگه توی ایران نیست بومی کنم و یکی دیگه بیاد ببینه اگه استارتاپی توی تهران هست اما در شهرشون فعالیتی ندارن، همون ایده رو توی شهر خودشون هم جا بندازن. بعضی از استارتاپ های ایرانی صرفا مختص به موقعیت مکانی خودشون کار می کنن و این یک فرصت برای بقیه مناطق دیگرمون هست.

 5. امین می‌گوید

  استارت آپ موفق ایرانی هم داریم که در سایت های مختلفی مثل پیدایش و… معرفی شدند و جا داره در این مقاله هم ازشون نام برده بشه

  1. ریحانه می‌گوید

   اتفاقا من امروز این مقاله رو توی پیدایش خوندم و خیلی خوب چندتا استارت آپ موفق ایرانی رو معرفی کرده بود

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.