همه چیز در مورد استارتاپ یونیکورن ؛ مثل یک تک‌شاخ متفاوت باشید

0

این تازگی ندارد که هر کارآفرینی علاقه‌مند است که یک استارتاپ یونیکورن داشته باشد. شما احتمالا در مورد شرکت‌های یونیکورن معروفی مثل Uber و Airbnb و Snapchat یا  Pinterest با دوستان خود صحبت کرده‌اید و بارها آن‌ها را از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار داده‌اید. اما آن‌چه معمولا مورد توجه قرار نمی‌گیرد، معنای اصطلاح استارتاپ یونیکورن یا استارتاپ تک شاخ است. چرا به برخی از استارتاپ‌ها یونیکورن گفته می‌شود؟ این موجودات نادر (یونیکورن یعنی تک‌شاخ) چه ربطی به شرکت‌های میلیارد دلاری دارند؟ تسلط بر تمامی مفاهیم جهان استارتاپ برای هرکس که می‌خواهد یک کارآفرین موفق شود ضروری است. در این مقاله شنبه‌مگ، همه مواردی را که باید درمورد استارتاپ‌های یونیکورن بدانید، جمع‌آوری شده‌است، با ما همراه باشید.

استارتاپ یونیکورن چیست؟

یونیکورن کلمه‌ای است که در صنعت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و نشان‌دهنده یک استارتاپ با ارزش کل تجاری بیش از یک میلیار دلار است. این نام برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط آیلین‌لی یک کارآفرین سرمایه‌گذاری و بنیان‌گذار CowboyVC (یک صندوق سرمایه‌گذاری سرمایه دانه، در پالو آلتو، کالیفرنیا) مورد استفاده قرار گرفت و محبوبیت به‌دست آورد. او ۳۹ استارتاپ با ارزش‌های فردی بیش از یک میلیار دلار را شناسایی کرد. آیلین‌لی احساس کرد که این شرکت‌ها مثل شاخ‌های یونیکورن (تک‌شاخ) نادر و کمیاب هستند، بنابراین استارتاپ‌هایی را که ارزش کل تجاری بالای یک میلیارد دلار دارند، استارتاپ یونیکورن نام نهاد.

تعریف استارتاپ تک شاخ همچنان از سال ۲۰۱۳ تاکنون تغییری نکرده است. تنها چیزی که تغییر کرده تعداد این نوع استارتاپ‌هاست. در حال حاضر ۳۹۳ استارتاپ یونیکورن در سراسر جهان وجود دارد.

آیلین‌لی می‌خواست بفهمد که یافتن و تامین بودجه این استارتاپ‌های امیدبخش چقدر امکان دارد. بنابراین در سال ۲۰۱۳ او تحقیقاتی انجام داد و کشف کرد که فقط ۰.۰۷% از استارتاپ‌های مورد حمایت سرمایه‌گذاران بیش از یک میلیارد دلار ارزش دارند. او تصمیم گرفت نتایج خود را منتشر کند اما برای این‌که بتواند این گروه از استارتاپ‌ها را به‌طور دقیق به تصویر بکشد، اصطلاح استارتاپ یونیکورن را اختراع کند. به گفته او سالانه هزاران استاتاپ در فناوری به وحود می‌آیند اما فقط تعداد انگشت شماری از آن‌ها تبدیل به استارتاپ یونیکورن می‌شوند. این نوع از استارتاپ‌ها واقعا نادر و کمیاب هستند.

این واقعیت را نباید نادیده گرفت که اسم این نوع از استارتاپ‌ها از ژانرهای داستانی الهام گرفته شده‌است و در میان فناوری‌های علمی تخیلی و فانتزی محبوب است اما جایگاه خود را در سیلیکون‌ولی تثبیت کرده‌اند.

استارتاپ یونیکورن چه تغیری در بازار ایجاد می‌کند؟

اعداد و ارقام موثرند  اما پشت یک داستان یک میلیارد دلاری چیزهایی برای یادگیری وجود دارد. بیایید به معروف‌ترین استارتاپ‌های یونیکورن نگاهی دقیق‌تر بیندازیم تا ببینیم چگونه بازار را تغییر داده‌اند:

 • Airbnb

این شرکت که در سال ۲۰۰۸ تاسیس شده‌است، با ایجاد انقلابی در اقتصاد مشترک، طرزفکر ما درباره اقامت را تغییر داد.

 • Uber (اوبر)

این شرکت سهامی یک بازار کاملا جدید را در حمل‌ونقل ایجاد کرد. اوبر در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد و در حال حاضر در ۷۸۵ کلان‌شهر در سراسر جهان فعالیت دارد.

 • Spotify

انتشار موسیقی و پادکست بخشی از برنامه روزمره ماست. اما این تنها پس از راه‌اندازی Spotify در سال ۲۰۰۶ به واقعیتی آسان‌تر و قابل دسترس تبدیل شد. این استارتاپ سوئدی یکی از معروف‌ترین استارتاپ‌های تک شاخ در جهان است.

می‌توان گفت استارتاپ یونیکورن‌ها آمدند تا یک فضای خالی بزرگ در زمینه فناوری و دیجیتال به ‌چشم می‌خورد را پر کنند، طوری‌که تا قبل از آن به‌فکر کسی نرسیده بود

اگر به تک‌تک استارتاپ‌های یونیکورن بالا فکرکنید، متوجه خواهید شد که همه آن‌ها در چند چیز اشتراکاتی باهم دارند:

استارتاپ‌های یونیکورن در موارد زیر مشترک هستند:

 • آن‌ها نوآوری درهم‌گسیخته و مخرب را به سمت موفقیت سوق می‌دهند.
 • آن‌ها اولین بازیکنان بازار جدید هستند.
 • آن‌ها همه تمرکز خود را روی مصرف‌کننده قرار داده‌اند.

این سه ویژگی تغییردهنده بازی هستند و می‌توانند کسب‌وکار شما را به سمت یونیکورن شدن سوق دهند. پس به این فکر کنید که چطور می‌توانید در این بازی جا بگیرید.

ارزیابی استارتاپ‌های یونیکورن

مطالب مرتبط

ارزش استارتاپ‌های یونیکورن به‌طورکلی براساس چگونگی احساس رشد و توسعه سرمایه سرمایه‌گذاران خطرپذیر است، بنابراین همه‌چیز به پیش‌بینی بلندمدت برمی‌گردد. این بدان معناست که ارزیابی آن‌ها هیچ ارتباطی با نحوه عملکردمالی آن‌ها ندارد. در حقیقت، بسیاری از این استارتاپ‌ها هنگام شروع فعالیت خود به‌ندرت سود کسب می‌کنند.

ممکن است سرمایه‌گذاران و سرمایه‌دارن با موانع سختی روبرو شوند. اگر رقبای دیگری در صنعت وجود نداشته باشند (ایجاد استارتاپی که در نوع خود اولین است) ممکن است هیچ مدل کسب‌وکار دیگری وجود نداشته‌باشد که با آن مقایسه‌اش کرد، و این فرآیند را تا حدودی پیچیده می‌کند.

در حالی‌که استارتاپ یونیکورن کسب‌وکاری است که ارزش آن یک میلیارد دلار است، به شرکت‌هایی با ارزش ۱۰ میلیارد دلار گاهی اوقات درخت‌های شاخ‌دار (decacorns) گفته می‌شود.

۱۰ شرکت برتر استارتاپ یونیکورن

در ابتدای این لیست Toutiao (Bytedance)/TikTo با بیشترین دانلود اپلیکیشن، ارزش ۷۶ میلیارد دلاری دارد.

اوبر (Uber) در رتبه دوم با ۷۲ میلیارد دلار قرار دارد و بعد از آن Didi با ۶۵ میلیارد دلار قرار دارد.

لیست زیر براساس CBInsights است:

 1. Toutiao (Bytedance)/TikTo 76میلیارد دلار
 2. اوبر (Uber) 72 میلیارد دلار
 3. Didi Chuxing  ۶۵ میلیارد دلار
 4. WeWork  ۴۷ میلیارد دلار
 5. JUUL Labs 38 میلیارد دلار
 6. Airbnb 3 میلیارد دلار
 7. Stripe 5 میلیارد دلار
 8. SpaceX 5 میلیارد دلار
 9. Epic Games 14 میلیارد دلار
 10. GrabTaxi 14 میلیارد دلار

ارزیابی استارتاپ یونیکورن

چه آینده‌ای در انتظار استارتاپ‌های یونیکورن است؟

از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ تعداد استارتاپ‌های یونیکورن از ۳۹ به ۳۹۳ رسیده است. اما آیا این رشد در طول سال‌های آینده پایدار و مقیاس پذیر است؟ پاسخ هنوز نامشخص است. تبدیل شدن به اولین بازیکن اخلال‌گری که همه معادلات بازار به‌هم می‌ریزد و موفقیت‌های بزرگ کسب می‌کند، در بازار کار ساده‌ای نست، اما آینده برای برخی از شرکت‌ها امیدوار کننده به‌نظر می‌رسد.

در همین حال تعداد استارتاپ‌های دکاکورن (Decacorn) یا سوپر یونیکورن (Super Unicorn) هم‌چنان درحال افزایش است، زیرا استارتاپ‌های بیشتری از مرز ۱۰ میلیارد دلار عبور می‌کنند. ما می‌توانیم مطمئن باشیم که کارهای زیادی در دنیای شرکت‌های استارتاپی یونیکورن وجود دارد.

محل تولد استارتاپ های تک شاخ در آسیا

چرا نام استارتاپ‌های یونیکورن بسیار گسترده شده‌اند؟

مقاله آیلین‌لی تنها دلیل گسترش این نام نبود. طی دهه گذشته، دو تغییر قابل توجه در صنعت IT نیاز به اصطلاحی را ایجاد کرده‌است که می‌تواند به راحتی شرکت‌های خصوصی میلیارد دلاری را توصیف کند.

گفته شده در حال حاضر هیچ معادله ریاضی برای برآورد استارتاپ‌ها وجود ندارد، ارزیابی‌ها اغلب براساس پتانسیل تجاری یک شرکت انجام می‌شود و صرفا تخمینی و تقریبی است. این امر باعث شده استارتاپ‌ها به راحتی بتوانند تقریبا یک میلیارددلار درآمد کسب کنند.

تغییر قابل توجه دیگر این ‌است که کسب‌وکارهای تحت حمایت سرمایه‌گذاری، بسیارطولانی‌تر از دهه‌های گذشته خصوصی می‌مانند. طبق گفته انجمن ملی سرمایه‌‌های خطرپذیر درسال۲۰۰۰ مدت زمان متوسط عرضه اولیه ۳.۱ سال بود. این تعداد در ۱۵ سال دوبرابر شد، دلیل آن تاحدی این است که بسیاری از کسب‌وکارهای امیدبخش می‌خواهند از محیط‌ برآورد دوستانه، قبل از عمومی شدن بهره‌مند شوند. علاوه بر این، توسعه بازارهای خصوصی باعث شده است که سهامداران استارتاپ‌های یونیکورن به سادگی بتوانند سرمایه‌گذاری‌های خود را بدون هول دادن استارتاپ‌های خود به سمت عمومی شدن و دور از چشم‌های بی‌رحم وال‌استریت، پس بگیرند.

این دو تفاوت بیش‌از هر زمان دیگری منجر به ظهور استارتاپ‌های تک شاخ‌ می‌شود. فقط در سال ۲۰۱۸ در آمریکا ۱۶ استارتاپ یونیکورن جدید به‌وجود آمدند که تعداد کل استارتاپ‌های یونیکورن خصوصی جهانی را با ارزش یک میلیارد دلار یا بیشتر به ۱۱۹ واحد رساندند.

سخن آخر

نظر شما درباره استارتاپ یونیکورن‌ها چیست؟ شما تجربه استفاده از خدمات کدام این شرکت‌ها را داشته‌اید؟ به‌نظرتان می‌توانیم امیدوار باشیم که چنین پدیده‌ای را در کسب‌وکارهای ایرانی ببینیم؟ اگر مطلب بالا برای شما مفید بوده، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.