واژگان و اصطلاحات مهم استارتاپی

0

اگر به‌تازگی وارد دنیای استارتاپ‌های تکنولوژی شده باشید، احتمالا تعدادی واژه یا اصطلاح را دائما اینجا و آنجا شنیده‌اید.

واژگان و اصطلاحات استارتاپی


اگر هنوز به دنبال پیدا کردن معنای آن‌ها نرفتید، هیچ ایرادی ندارد؛ چون ما در این نوشته سعی کردیم که چندتا از پرکاربردترین این واژه‌های استارتاپی را برایتان تشریح کنیم.

اصطلاح Anti Dilution Right در استارتاپ

حق جلوگیری از رقیق شدن سهام شخصی که دارای این حق باشد، می‌تواند به‌مدت معینی از رقیق شدن سهام خود که به واسطه جذب سرمایه اتفاق می‌افتد، جلوگیری کند. درصد سهم کلیه سهامداران یک شرکت با جذب سرمایه جدید از طریق شخص ثالث، کاهش می‌یابد (رقیق می‌شود)؛ بخشی از سهام که دارای حق جلوگیری از رقیق شدن باشد، مشمول این کاهش نمی‌شود.

اصطلاح Bootstrapping در استارتاپ

از این اصطلاح استارتاپی بیشتر برای فرآیند راه‌اندازی یک کسب‌وکار می‌گویند که از ابتدای آن خودکفاست. به این معنی که بدون نیاز به کمک و منابع مالی خارجی ادامه می‌یابد. در دنیای استارتاپ، صاحبان یک کسب‌وکار می‌توانند با استفاده از سود فعالیتشان و سرمایه‌گذاری آن در همان استارتاپ، کنترل شرکت را حفظ کنند.

اصطلاح Burn Rate در کارآفرینی

به میزان هزینه‌کرد یک استارتاپ در زمان مشخص می‌گویند. مبلغی است که یک استارتاپ در حال حاضر به‌طور ماهیانه خرج می‌کند تا جوابگوی مخارج خود قبل از سوددهی اولیه باشد.

اصطلاح Elevator Pitch یا ارائه آسانسوری

اگر در یک آسانسور با یک سرمایه‌گذار همراه شوید و فقط ۶۰ ثانیه وقت داشته باشید که تا ایده خود و دلیل اینکه ارزش سرمایه‌گذاری دارید را به او بگویید، چه خواهید گفت؟ اگر شما نتوانید ایده خود را در ۶۰ ثانیه طوری بیان کنید که همه متوجه شوند، احتمالا یک جای کار ایراد دارد. به‌طور کلی ارائه آسانسوری شامل معرفی مشکل، راه‌حل، مشتریان و معرفی تیم کارآفرین یا صاحبان ایده است.

واژه ESOP یا Option Pool

سهام تشویقی کارکنان سهامی است که به مرور زمان به‌واسطه حضور یک کارمند توانمند و مستعد به او تعلق می‌گیرد. بنیانگذاران معمولا در استارتاپ‌ها پنج تا ۲۰ درصد از سهام شرکت را برای تخصیص به کارمندان در نظر می‌گیرند. این کار با هدف حفظ استعدادها و جلوگیری از خروج آن‌ها به دیگر شرکت‌ها انجام می‌شود.

به‌طور مثال یک کارمند ارشد ممکن است سالانه ۰٫۵ درصد از سهام شرکت را طی پنج سال صاحب شود (سالانه ۰٫۱ درصد)

اصطلاح Fundraising

جذب سرمایه به دریافت سرمایه جدید در یک استارتاپ می‌گویند. به‌طور مثال یک استارتاپ برای دریافت سرمایه لازم برای مرحله رشد، مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان جذب می‌کند. اگر فرض کنیم ارزش شرکت قبل از جذب سرمایه ۱٫۶ میلیارد تومان بوده باشد (ارزش بعد از جذب سرمایه ۲ میلیارد تومان خواهد بود)، سرمایه‌گذار با آوردن ۴۰۰ میلیون تومان به شرکت، ۲۰ درصد از سهام شرکت را صاحب می‌شود و در اثر آن مابقی سهامداران بخشی از درصد سهام خود را از دست می‌دهند (ولی ارزش سهمشان تغییر نخواهد کرد).

واژه IPO

زمانی که یک استارتاپ، سهام خود را در یک فراخوان در بورس به عموم پیشنهاد می‌دهد و دیگر یک استارتاپ نیست بیشتر از این اصطلاح استارتاپی استفاده می‌شود.

واژه Exit

خروج به زمانی گفته می‌شود که یک بنیانگذار یا سرمایه‌گذار از استارتاپ خارج می‌شود و سود حاصل از تلاش یا سرمایه‌گذاری خود را نقد می‌کند. معمولا خروج در زمان IPO یا M&A اتفاق می‌افتد.

اصطلاح NDA یا Non-Disclosure Agreement یا قرارداد محرمانگی

قرارداد محرمانگی اطلاعات توافقی است که بر اساس آن یک یا هر دو طرف موظف به حفظ اسراری هستند که بین یکدیگر مبادله می‌کنند. ممکن است شما در صورت زیر پا گذاشتن آن دچار دردسر شوید، پس حتما با دقت این قرارداد را بخوانید.

واژه Pivot

زمانی که یک شرکت به دلیل اینکه بازدهی ندارد تغییر جهت و مواضع می‌دهد. برای مثال، تغییر در قسمتی از محصول یا تمرکز بر روی یک ویژگی خاص یا بررسی مجدد مشتریان و تمرکز کردن بر دسته‌ای خاص از مشتریان خود.

اصطلاح Seed Funding یا سرمایه بذری

سرمایه بذری؛ یک گیاه  از یک بذر شروع به رشد می‌کند. بیشتر استارتاپ‌ها نیز برای رشد خود به میزان معینی از جذب سرمایه نیاز دارند تا رشد کنند. به این سرمایه که در مراحل اولیه در اختیار استارتاپ قرار می‌گیرد، سرمایه بذری گفته می‌شود.

اصطلاح Venture Capital یا مخاطره پذیر

سرمایه کارآفرینانه (خطرپذیر سابق!) شرکت سرمایه‌گذاری است که منابع مالی و خدمات مدیریتی را در اختیار شرکت‌های در حال رشد قرار می‌دهد. استارتاپ‌ها نیز از این امکانات به منظور توسعه محصول، جذب مشتری و افزایش نفوذ بازار استفاده می‌کنند. شرکت سرمایه‌گذار را وی‌سی‌ فیرم (VC Firm) و به سرمایه‌ای که به شرکت در حال رشد داده می‌شود، سرمایه کارآفرینانه (مخاطره‌پذیر یا Venture Capital) گفته می‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.