define 7 دریچه برای رسیدن به ایده خلاقانه برای تولید ویدیو |هفته‌نامه شنبه
مقالات بازاریابی محتوا انتخاب سردبیر بازاریابی

7 دریچه برای رسیدن به ایده خلاقانه برای تولید ویدیو

ایده برای تولید ویدیو

در دنیای کسب‌و‌کارهای امروزی نیاز به خلاقیت و ایده‌های نوآورانه از اصلی‌ترین نیازهای هر کسب‌و‌کار برای حفظ پویایی در بازارهای پر‌تعامل دنیاست و از ملزومات تولید محتوای ویدیویی جذاب نیز بروز نبوغ و خلاقیت در آن است و به همین جهت یادگیری و استفاده از تکنیک‌های ایده‌پردازی و خلاقیت در کیفیت نهایی ویدیو بسیار تاثیر‌گذار خواهد بود.
در این مطلب یکی از کاربردی‌ترین روش‌های ایده‌پردازی و خلاقیت، یعنی روش اسکمپر(‌SCAMPER) را با هم مرور می‌کنیم.
اما اسکمپر، یکی از تکنیک‌های فردی و پرکاربرد خلاقیت و رسیدن به ایده‌های نو است که می‌توان از آن برای حل خلاقانه هر مسئله‌ای که با آن روبه‌رو می‌شویم، استفاده کنیم.

اسکمپر تکنیکی برای ابداع محصولات و خدمات جديد

اين تکنيک بر پايه ‌ايده‌يابي فردي طراحي شده ‌اما به نحو بسيار مطلوبي براي تصميمات تيمي نيز مفيد است. اسكمپر چک‌ليستي است که به افراد کمک مي‌کند تا به تغييراتي که مي‌توان در محصول یا خدمت فعلي ايجاد نمود و آن را به محصول جديدي تبديل کرد، بينديشند. از نکات اين ليست به دو منظور مي‌توان استفاده کرد؛ يا به عنوان پيشنهادهاي اصلي تغيير براي ارتقاي محصول و خدمت فعلي و يا جرقه‌هاي بکري براي ايده ‌محصولات یا خدمات آينده .
اسکمپر متشکل از حروف اول فعل‌هايي است که در ايده‌يابي به این روش مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

Substitute جايگزين کردن/ جانشين‌کردن

مثال: چه فردي را مي‌توان جايگزين فرد ديگري کرد؟ به جاي ماده ‌فعلي مي‌توان چه ماده‌ ديگري را استفاده کرد؟ به جاي فرآيند توليد فعلي مي‌توان چه فرآيند توليد ديگري را جايگزين کرد؟ چه زماني جايگزين زمان اجرا شود؟ چه مکان ديگري براي کار مناسب‌تر بوده و مي‌تواند جايگزين مکان فعلي شود؟

Combine ترکيب کردن

مثال: ترکيب‌کردن برخي واحد‌ها و بخش‌ها با هم، مخلوط‌کردن قطعات و مواد جديد، ترکيب خدمات جديد با خدمات فعلي، ترکيب‌کردن برخي از اهداف کوتاه‌مدت، ترکيب‌کردن ايده‌هاي مختلف.

Adapt سازگار کردن/ وفق دادن

مثال: تغيير‌دادن عملکردهاي مختلف و دستکاري‌کردن جزئيات براي سازگاري بهتر.

Modify/Magnify تغيير دادن/ بزرگ کردن

مثال: کم و زياد‌کردن اندازه‌ها، ايجاد تغييرات ظاهري، تغيير در صفات محصول مانند رنگ، شکل، صدا، رايحه، حرکت و…، ضخيم‌تر يا طولاني‌تر کردن محصول، تکثير کردن و ايجاد مجموعه محصولات.

Put to another use استفاده با کاربری متفاوت

مثال: از قطعه ‌فولادي توليد شده در چه محصول ديگري علاوه بر اتومبيل مي‌توان استفاده کرد؟ از تجهيزات توليد تيوپ خمير دندان مي‌توان در توليد تيوپ کرم مرطوب‌کننده نيز استفاده کرد؟

Eliminate حذف‌کردن

مثال: ساده‌سازي و حذف‌کردن قطعات غير‌ضروري، تعديل نيروي انساني واحد‌ها

Reverse/Rearrange معکوس‌کردن/ سازماندهي مجدد

مثال: زير و رو کردن فرآيندهاي کاري، جابه‌جا‌کردن قطعات محصولات، سازماندهي مجدد زمان‌بندي‌ها.

برای ایده‌پردازی از این 7دریچه به سوژه موردنظر برای تولید محتوای ویدیویی نگاه کنید تا به ایده‌ای دست یابید که کمتر به ذهن دیگران خطور کرده باشد. ممکن است در حال حاضر خيلي از ايده‌ها عملي نباشند و يا مطابق با تجهيزات و شرایط شما نباشند اما مي‌توان از آنها به عنوان يک منبع خوب براي تغییرات آینده کسب‌و‌کارتان استفاده کنید.
تکنیک اسکمپر، یکی از ساده‌ترین و کوتاه‌ترین روش‌ها برای رسیدن به ایده ناب و حل مسئله خلاقانه است که همانطور که با مثال شرح دادیم، در آن از چند تکنیک‌ یا انواع پرسش‌ها استفاده می‌شود که عبارتند از: جایگزین‌کردن، ترکیب‌کردن، سازگار‌کردن، تغییر‌دادن، استفاده با کاربری متفاوت، حذف‌کردن و معکوس‌کردن. با استفاده از این تکنیک‌ها می‌توان از 7دیدگاه متفاوت، به کاوش در مشکلات کسب‌و‌کار پرداخت و راه‌حل‌های خلاقانه را با تولید محتوای ویدیویی متناسب به کار گرفت. این تکنیکِ کل‌نگر کمک می‌کند تا بهترین تصمیم خلاقانه را برای رشد و توسعه کسب‌و‌کارمان بگیریم که منجر به نوآوری و در نتیجه سودآوری بیشترخواهد شد.
در انتها فراموش نکنید یک ایده خوب برای تولید محتوای ویدیویی صرفا ابزاری در دست یک فرد خلاق است که به‌وسیله اجرای آن شاید بتواند تاثیری شگرف در سطح برقراری تعامل با مخاطبانش داشته باشد. با اینکه همواره ایده‌های متعددی در اطراف ما وجود دارند، اما پرداختن و اجرایی‌کردن درست ایده خلاقانه‌ای برای ویدیو که بتواند در مرحله انتشار هم، به مقبولیت و موفقیت برسد، بسیار سخت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.