فیگما یک استارتاپ موفق در حوزه طراحی گرافیک (UI)

داغ‌ترین ایده استارتاپ طراحی 10 میلیارد دلاری

1

همانطور که Google Docs سرویسی برای پردازش کلمه و GitHub برای نگهداری و دسترسی کد است، استارتاپ فیگما، به عنوان یک ابزار طراحی رابط کاربری خودش را در سطح اول جا انداخته و شرکت‌هایی مانند Netflix ، AirBNB ، Zoom  و Discord هم از این ایده استارتاپ طراحی و نرم‌افزار طراحی فیگما برای طراحی محصولات خود استفاده می‌کنند.

دو ابزار فیگما و فیگ‌جم، از نرم‌افزارهای محبوب طراحی رابط کاربری

در آوریل، دیلان فیلد دیوانه‌وارترین روز خود را از زمانی که از دانشگاه براون خارج شده بود، آغاز کرد. این در حالی بود که او تقریبا نزدیک به یک دهه در استارتاپ‌های مختلف تلاش کرده بود و تجربه‌های مختلفی را پشت سر گذاشته‌بود. وی در کنفرانس مجازی شرکت نرم‌افزاری طراحی خود، فیگما، دومین محصول خود را که ابزاری برای جلسات آنلاین به نام فیگ‌جم است، معرفی کرد. چند ساعت بعد، او متوجه شد همسرش، النا اولین فرزند خود را باردار است. محصول اصلی فیگما یک بوم مجازی را ارائه می‌دهد که در آن، طراحان و دیگران به صورت ریل‌تایم تصاویر و طراحی‌ها  را ایجاد می‌کنند. این محصول بیشتر برای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایده ابزار طراحی رابط کاربری فیگ‌جم از کجا شکل گرفت؟

در نرم‌افزار طراحی فیگما هیچ راهی وجود نداشت که از آن برای ترسیم ایده‌های اولیه یا ایجاد نمودارهای آنلاین استفاده کنند. در اینجاست که ایده استارتاپ طراحی فیگ‌جم وارد می‌شود و به عنوان نسخه دیجیتالی وایت‌بورد یا بوم طراحی عمل می‌کند. فیلد می‌گوید: «با یک جلسه طوفان فکری، شما سعی می‌کنید این فضای واقعا سیال را ایجاد کنید و همه را به عنوان همفکران با خود همراه کنید.» فیگما اطلاعات کافی از مشتریانی مانند Discord ، Netflix و Stripe برای راه‌اندازی نسخه آزمایشی عمومی FigJam داشت.

فیلد در دو فاز ۲ ماهه و ۶ماهه این نسخه آزمایشی را کامل کرد.  او می‌گوید: «وقتی اندازه‌گیری، یادگیری و اصلاح را به اندازه کافی انجام دادید، به این نتیجه رسیدیم که زمان ورود به بازار است. پیش از این فیگما پشتیبانی صوتی را برای چت با هم‌تیمی‌ها اضافه کرده بود و حالا با اضافه‌شدن فیگ‌جم به یک پلتفرم کامل برای تعامل تبدیل شده است.»

رقابت نرم‌افزار طراحی فیگما با غول‌های طراحی دنیا

در دهه‌۱۹۸۰ نرم‌افزار Adobe برای طراحان رواج یافت و در دهه‌های بعد به یک امپراتور در ابزارهای طراحی تبدیل شد. اما با روی کار‌آمدن اپلیکیشن‌ها و نیاز زیاد به طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری، ادوبی کمی از ماجرا عقب افتاد و این اسکیچ بود که به عنوان ابزار محبوب جای خود را در قلب طراحان باز کرد. هنگامی که Figma ، در جایگاه هفتم در فهرست ۱۰۰ سرویس ابری امسال ظاهر شد، طراحان همچنین علاقه خود را به ترکیب اسکیچ و اینویژن حفظ کردند. اما به نظر می‌رسد ورق در حال برگشتن است.

ورود نرم‌افزار طراحی رابط کاربری فیگما به عرصه محبوبیت و موفقیت این استارتاپ در جذب سرمایه

ایده استارتاپ طراحی فیگما که در سال‌۲۰۱۶ راه‌اندازی شد، در حال حاضر میلیون‌ها کاربر داشته و انتظار دارد درآمد سالانه امسال از ۷۵ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ به بیش از دو برابر برسد. جالب است بدانید که کمپین جو بایدن تمام دارایی‌های بصری خود را از طریق Figma مدیریت شد. در ماه ژوئن، این شرکت ۲۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرد و ارزش Figma 10 میلیارد دلار ارزیابی شد. تخمین زده می‌شود که فیلد و دیگر بنیانگذاران یعنی ایوان والاس، هرکدام حدود ۱۰درصد از Figma را در اختیار دارند‌ که آنها را تقریبا میلیاردر می‌کند.

تیم استارتاپ فیگما چگونه تشکیل شد؟

به گزارش سایت forbes، فیلد اولین‌بار به عنوان بخشی از گروه علوم رایانه‌ای براون، با والاس ملاقات کرد، همکاری آنها در آن تابستان، کارفرمایش یعنی پیکسار را تحت تاثیر قرار داد و الگوریتمی را طراحی کرد تا توپ را در یک استخر سه‌بعدی به حرکت درآورد و به دیواره‌ها بکوبد و برگشت داده شود. پس از کارآموزی در Flipboard ، فیلد در سال‌۲۰۱۲ انصراف داد و به عنوان یک عضو Thiel شروع به کار کرد. والاس پس از اخذ مدرک به کالیفرنیا به او پیوست. در طول سال‌ها، آنها ایده‌های انگشت‌شماری را امتحان کردند‌، از جمله نرم‌افزار برای هواپیماهای بدون سرنشین.اعضای تیم استارتاپ فیگما، نرم افزار طراحی

اولین جرقه ایده استارتاپ طراحی فیگما

آن‌ها در مورد استفاده از برنامه‌های ویرایش عکس Adobe تحقیق کردند و ابزاری را برای طرفداران ایجاد کردند تا خود را در عکس‌های باراک اوباما بچسبانند. سپس فیلد ‌روی نرم‌افزار پر‌کاربرد ویرایش عکس Adobe ، یعنی فوتوشاپ تمرکز کرد و به فکر این بود که این فناوری را به جای دسکتاپ، در مرورگرهای قابل اشتراک تحت وب ارائه بدهد. همین ایده کافی بود تا دنی ریمر، رئیس هیات مدیره  Index Ventures، شرکت سرمایه‌گذاری Flipboard، جف وینر، مدیرعامل لینکدین و بسیاری دیگر را متقاعد کند تا ۴ میلیون دلار به عنوان سرمایه‌گذاری اولیه (Seed money) در اختیار او قرار بدهند.

رد شدن این ایده توسط جان لیلی، مدیرعامل سابق موزیلا و سرمایه‌گذار Greylock Partners نیز احتمالا به همان اندازه باارزش بود: فیلد دلسرد نشد و می‌خواست برای گرفتن بازخوردهای بیشتر، تماسش را با لیلی حفظ کند. مخصوصا وقتی که لیلی بدون مقدمه به او پیشنهاد کرد تا با بروس شیزن، مدیرعامل سابق Adobe مشورت کند. لیلی می‌گوید: «دیلان این استعداد شگفت‌انگیز برای یافتن یک راهنما و اکتشاف را در خود به‌خوبی نشان داده بود. دیلان هرگز از افرادی که فکر می‌کنند او در مسیر اشتباه است فرار نمی‌کند. او به دنبال یادگیری و اطلاعات بیشتر است.»

شکست در مسیر راه‌اندازی ایده استارتاپ طراحی فیگما

نکته‌ای بود که به سختی فیلد توانست آن را بپذیرد: حرکت قاطعانه بر اساس تمام آن اطلاعات. راه‌اندازی نسخه آزمایشی محصول Figma سال‌ها طول کشید و بسیاری از کارمندان او ناامیدانه و پیش از راه‌اندازی، کار را ترک کردند. واینر، راهنمای فیلد به او گفت که نظرسنجی و استفاده از نظرتان دیگران خیلی خوب است. اما نه به قیمت اعتماد به غرایز خود. وقتی نوبت به ارائه نسخه پولی نرم‌افزار طراحی فیگما در بازار رسید، تصور فیلد این بود که باید فرایند را متوقف کرده و بیشتر‌ روی محصول کار کند.

اما هنگامی که یک کاربر مایکروسافت هشدار داد که پذیرش Figma در میان غول‌های فناوری کند شده، زیرا تردیدهایی در مورد قابل اعتماد‌بودن یک ابزار رایگان از سوی یک استارتاپ وجود دارد، فیلد سرعت عمل را بالا برد. او به حالت تحقیق بازگشت و مدلی را انتخاب کرد که از نرم‌افزار استرالیایی Atlassian الهام گرفته بود. برنامه‌ای با قیمت پایه ۱۲ یا ۴۵ دلار برای هر ویرایشگر.

با ایده استارتاپ طراحی فیگما آشنا شوید_ هفته نامه شنبه

برنامه‌های آینده استارتاپ طراحی فیگما و فیگ‌جم

امروز و با کسب ۲۰۰ میلیون دلار بودجه جدید، Figma باید موارد خاصی را مشخص کند. از جمله نحوه اولویت‌بندی توسعه بین‌المللی (در حال حاضر ۸۰ درصد از کاربران آنها خارج از ایالات متحده هستند و آخرین دور سرمایه‌گذاری، از سوی سرمایه‌گذاران استراتژیک با تمرکز جهانی، مانند Base Partners برزیل آمده است)، خریدهای احتمالی (آنها دو استارتاپ خریداری کرده‌اند، از جمله استارتاپی که ارتباط همراه Figma را تغییر داد) و ویژگی‌های جدیدی که به آنها کمک می‌کند تا یک برنامه جامع برای کاربران خود باشد.

FigJam که خود یک برنامه در حال پیشرفت است، طلایه‌دار آنهاست. اما در آن سوی خط تولید به کار بیشتری نیاز است تا طرح‌ها را به محصولات نهایی تبدیل کند. این مرحله بعدی، آینده شرکت است. اما فیلد مراقب است که آنقدرها هم جلو نرود. با چنین پایگاه گسترده و رو به رشدی از مشتریان، فیلد اعتقاد دارد که «یک میلیون» ویژگی وجود دارد که کاربرانش دوست دارند او بسازد. ابزارها و سرویس‌های بسیار زیاد Figma ممکن است به بی‌نظمی منتهی شود.

فیلد اکثرا در حال مطالعه مطالبی است که کاربران در توییتر درباره Figma می‌نویسند یا مشکلات مطرح‌شده برای پشتیبانی را بررسی می‌کند. او می‌گوید: «همه آنها خوشحال نیستند، زیرا اینها چیزهایی هستند که می‌خواهند درست بشوند. این بازخوردها هستند که به من نشان می‌دهند چه اتفاقی در حال رخ‌دادن است. هنگامی که افراد خوشحال هستند، من واقعا عصبانی می‌شوم و همین نکته است که به من انگیزه زیادی می‌دهد.»

۱ دیدگاه
  1. جواد می‌گوید

    سپاس از نگارش این موضوع داغ روزهای طراحان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.