محتوای برند

چگونه می‌توانیم با محتوای تصویری، ترافیک سایت را افزایش دهیم؟

محتوای تصویری یکی از انواع مهم و اصلی محتوا است که باعث می‌شود محتوای متنی که در سایت خود تولید و منتشر کرده‌اید، برای خواننده جذاب‌تر و قابل فهم‌تر شود. در صورتی که بتوانید از محتوای تصویری به درستی استفاده کنید و استراتژی درستی برای استفاده از این نوع محتوا داشته باشید، مطمئناً می‌توانید مخاطبان زیادی را به سمت سایت خود جلب و جذب کنید.

در ادامه این مقاله قصد داریم چند نکته مهم برای جذب مخاطب با استفاده از محتوای تصویری بیان کنیم. در صورتی که تمایل دارید یک استراتژی قوی برای تولید و انتشار محتوای تصویری در سایت خود تدوین کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

چند نکته مهم در مورد محتوای تصویری

محتوای تصویری یکی از جذاب‌ترین انواع محتوا است و استفاده از آن می‌تواند روی نگاه مخاطب به محتوا و کسب و کار اینترنتی شما بسیار مؤثر باشد. با استفاده درست و هوشمندانه از محتوای تصویری می‌توانید نرخ تبدیل مشتریان بالقوه به مشتری واقعی و وفادار را چندین برابر افزایش دهید.

در ادامه به چند نکته مهم در مورد استفاده از محتوای تصویری در سایت اشاره شده است:

1. از انواع و اقسام محتوای تصویری استفاده کنید

اولین نکته برای موفقیت در زمینه محتوای تصویری این است که سعی کنید از انواع و اقسام محتوای تصویری کمک بگیرید. سعی کنید در سایت خود انواع محتوای تصویری مثل تصاویر جذاب، ویدیوهای زیبا و ارزشمند، اسکرین‌شات‌های آموزشی، اینفوگرافیک‌های عالی و معنادار و محتواهای تصویری اسلایدی به کار رفته باشد.

سعی کنید وقتی محتوای آموزشی در مورد یک نرم افزار خاص منتشر می‌کنید، نحوه کار با آن نرم افزار را در قالب تصاویر یا ویدیو هم توضیح دهید تا مخاطب شیرفهم شود. هر چه مخاطب درک بهتری از تصاویر شما داشته باشد و این تصاویر کمک بیشتری به او بکند، قطعاً بازخورد بهتری نسبت به سایت یا محتوای شما خواهد داشت.

2. سعی کنید حجم تصاویر را تا حد امکان کاهش دهید

یکی از نکات مهمی که باید در سایت خود اجرا کنید این است که سرعت سایت خود را تا حد ممکن افزایش دهید. امروزه به صورت میانگین مخاطبان 3 ثانیه منتظر می‌مانند تا از گوگل یا از طریق یک لینک خارجی وارد سایت شما شوند. اگر حجم سایت شما بالا باشد، زمان ورود مخاطب به سایت شما هم بالا می‌رود و در نتیجه مخاطب خسته می‌شود و از تصمیم خود برای ورود به سایت شما صرف نظر می‌کند. پس باید تا حد امکان حجم صفحات سایت خود را پایین بیاورید تا سرعت ورود مخاطب به سایت شما بالا برود.

یکی از راهکارهای مهم برای افزایش سرعت سایت استفاده از ابزارهای کاهش حجم عکس است. بعضی افراد از نرم افزارهایی که این کار را انجام می‌دهد استفاده می‌کنند ولی برخی دیگر ترجیح می‌دهند که از ابزارهای آنلاین استفاده کنند. در ادامه به یک سری از بهترین ابزارهای کم کردن حجم عکس به صورت آنلاین اشاره شده است که در کمترین زمان ممکن حجم عکس شما را بدون کاستن از کیفیت آن، به کمترین حد ممکن کاهش می‌دهند:

 1. Tiny PNG
 2. Optimizilla
 3. JPEG.io
 4. JPEG Optimizer

هر کدام از چهار ابزاری که در بالا معرفی کنیم، از بهترین و سریع‌ترین ابزارهایی هستند که برای کاهش حجم تصاویر خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. کار با این ابزارها هم خیلی آسان است. کافی است اسم هر کدام از این ابزارها را در گوگل جستجو کنید.

سپس وارد سایت ابزار شوید، تصاویر خود را در سایت بارگذاری کنید و پس از چند ثانیه که حجم تصاویر کمتر شد آن‌ها را دانلود و سپس در محتوای سایت خود استفاده کنید. مطمئن باشید که این کار تأثیر زیادی روی ترافیک سایت شما می‌گذارد.

3. از محتوای تصویری جذاب، ناب و منحصر به فرد استفاده کنید

یکی دیگر از نکات مهمی که به موفقیت استراتژی شما در زمینه محتوای تصویری کمک می‌کند این است که سعی کنید تصاویری که استفاده می‌کنید در درجه اول جذاب باشد. مهم‌ترین اصل محتوای تصویری جذابیت است؛ چون اگر تصویری که منتشر می‌کنید جذاب نباشد، قطعاً سیاست شما شکست خواهد خورد.

پس نکته اول برای انتشار محتوای تصویری جذابیت است ولی این جذابیت زمانی جواب می‌دهد و به موفقیت استراتژی محتوای تصویری سایت شما کمک می‌کند که آن تصویر منحصر به فرد و متعلق به سایت شما باشد. یک تصویر هر چقدر هم جذاب باشد، اگر متعلق به شما نباشد، مطمئن باشید که دیگران پیش از شما چندین بار از این عکس استفاده کرده‌اند و این تصویر دیگر جذابیت خودش را برای مخاطب از دست داده است؛ پس باید سعی کنید محتوای تصویری شما دست اول و محصول خلاقیت و توانایی گرافیکی خودتان باشد.

اگر توانایی گرافیکی ندارید دو راه پیش رو دارید: اول اینکه می‌توانید از یک گرافیست دورکار کمک بگیرید و دوم اینکه خودتان مشغول یادگیری دانش طراحی گرافیک شوید. مطمئن باشید که این توانایی خیلی به درد شما می‌خورد و با استفاده از آن می‌توانید در کسب و کار خود معجزه کنید.

4. از قدرت فایل گیف استفاده کنید

یکی از بهترین انواع محتوای تصویری، فایل گیف است که درست است چند ثانیه بیشتر نیست ولی کلی حرف در آن نهفته است. فایل گیف می‌تواند بخشی از یک ویدیو یا حاصل کنار هم قرار گرفتن چندین تصویر باشد. گیف (GIF) در واقع نقطه میانی تصویر و ویدیو است.

بعضی متخصصان گیف را تصویر متحرک هم نامیده‌اند. فایل گیف به گونه‌ای است که به صورت مداوم تکرار می‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های بارز گیف‌ها این است که صدا ندارند و صرفاً ویدیوی کوتاهی هستند که تصویر دارد ولی صدا ندارد.

استفاده از این گیف‌ها در محتوا به شما کمک می‌کند که هم نظر مخاطب را جلب کنید و هم منظور خودتان را در قالب یک ویدیوی خیلی کوتاه به مخاطب منتقل کنید. متخصصان بازاریابی بر این باور هستند که گاهی یک تصویر ارزشمند می‌تواند نقش هزار کلمه را ایفا کند.

حال اگر یک گیف ارزشمند تولید کنیم که حاصل در کنار هم قرار گرفتن چندین تصویر است، آن گیف نقش چند هزار کلمه را ایفا خواهد کرد. پس حتماً در استراتژی محتوای تصویری به گیف هم توجه داشته باشید. نکته‌ای که وجود دارد این است که لازم نیست حتماً دنبال گیف بگردید بلکه می‌توانید خیلی راحت خودتان گیف بسازید.

ممکن است سؤال کنید که چگونه فایل gif بسازیم؟ چندین روش مختلف برای ساخت گیف وجود دارد که در ادامه به صورت کلی و تیتروار به چند روش اشاره می‌کنیم:

 1. استفاده از فتوشاپ برای کنار هم گذاشتن چند تصویر و ساختن یک گیف
 2. تبدیل بخش کوتاهی از یک ویدیو به یک گیف به کمک فتوشاپ
 3. استفاده از اپلیکیشن گیف میکر برای ساخت گیف در گوشی‌های هوشمند اندرویدی
 4. استفاده از اپلیکیشن گیف میکر برای ساخت گیف در گوشی‌های آیفون

5. نکات سئو را برای تصاویر خود رعایت کنید

علاوه بر اینکه مخاطب باید تصاویر شما را ارزشمند و مرتبط با متن تشخیص دهد، باید کاری کنید که گوگل هم بفهمد چه شاهکاری در سایت خود قرار داده‌اید. پس سعی کنید که اصلاً معطل نکنید و وقتی تصویری را در مقاله خود قرار دادید، خیلی سریع نکات سئو را هم در مورد آن رعایت کنید. در ادامه به این نکات اشاره شده است:

 1. نام تصاویری که در سایت خود قرار می‌دهید را شخصی‌سازی کنید. هر تصویری باید یک نام مشخص، منحصر به فرد و تمایز از سایر تصاویر سایت داشته باشد.
 2. دومین نکته این است که حواستان به برچسب ALT در تصاویرتان باشد. در این برچسب مطلبی پیرامون تصویر بنویسید. هر چه در بخش برچسب ALT بنویسید مد نظر گوگل قرار می‌گیرد و گوگل از این راه به موضوع تصویر شما پی می‌برد. همچنین تگ یا همان برچسب ALT که به آن متن جایگزین تصویر هم می‌گویند، یک کاربرد دیگر هم دارد. اگر احیاناً مشکلی پیش آمد و تصویر بارگذاری کند، آن متن به جای آن تصویر به نمایش درمی‌آید.
 3. پیشنهاد می‌شود که از تصاویری با فرمت jpg یا png برای سایت خود استفاده کنید. البته فرمت webp هم می‌تواند مناسب باشد و در کاهش حجم تصویر و حفظ کیفیت آن کمک به‌سزایی به شما بکند.
 4. تصاویر را در نقشه سایت خود در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید. با این کار خزنده‌های گوگل می‌توانند سایت شما را بهتر مورد ارزیابی، تجزیه و تحلیل قرار دهند و رتبه شما را در نتایج موتور جستجو بهبود ببخشند. این کار به افزایش سرعت ایندکس محتوای شما هم کمک زیادی می‌کند.
 5. در آخر تلاش کنید حجم تصاویر خود را در عین حفظ کیفیت، به کمترین مقدار ممکن کاهش دهید.

از قدرت محتوای تصویری برای افزایش فروش خود استفاده کنید

در صورتی که بتوانید از محتوای تصویری بهترین استفاده را ممکن را ببرید و از تصاویر جذاب و خاص استفاده کنید، مطمئن باشید که به مرور زمان مخاطبان بیشتری به سایت شما سر می‌زنند و همین افزایش مراجعه مخاطبان به شما باعث می‌شود که ترافیک سایتتان بالا برود.

وقتی ترافیک سایت بالا رفت گوگل هم به شما اهمیت بیشتری می‌دهد و رتبه شما را بهبود می‌بخشد و همین افزایش رتبه می‌تواند احتمال خرید مشتریان از شما را چندین برابر افزایش دهد. بنابراین اگر بتوانید هنرمندانه از این نوع محتوا کمک بگیرید، مطمئن باشید که می‌توانید فروش خود را چند برابر کنید.

منبع مقاله: همیار آکادمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.