define چه زمانی برای استارتاپمان سرمایه گذار جذب کنیم! |هفته‌نامه شنبه
جذب سرمایه

چه زمانی برای استارتاپمان سرمایه گذار جذب کنیم!

چنان بدرخشید که سرمایه گذاران خودشان برای سرمایه گذاری بر ایده شما رقابت کنند

جذب سرمایه گذار
همه افرادی که در فکر راه اندازی یک کسب و کار نو پا هستند و یا به تازگی استارتاپی را راه اندازی کرده‌اند، در آرزوی جذب سرمایه گذار به سر می‌برند. فردی که ایده آنها را به واقعیت تبدیل کند و بتواند با در اختیار گذاشتن میزانی سرمایه به رویای عده‌ای که پشت این ایده نو قرار دارند، در به جامه عمل پوشاندن آن ایده کمکشان کند و در عوض مقداری از سهام این استارتاپ نیز در اختیار فرد سرمایه‌گذار قرار بگیرد.

موضوع کاملا ساده‌است، یک معامله به ظاهر منصفانه… ایده خود را سهیم می‌شوید و در عوض مقداری سرمایه‌ برای کار خود به دست می‌آورید. اما همه چیز آنقدرها هم که به نظر می‌رسد روال ساده‌ای ندارد. شما باید این موضوع را بدانید که اول از همه واقع بینانه پیش بروید و در کنار آن با روشهای جذب سرمایه گذار برای استارتاپ به خوبی آشنا باشید و بدانید که چه موقعی برای آن اقدام کنید.

انتخاب زمان درست برای جذب سرمایه گذار و همچنین استفاده از سرمایه گذار مناسب و شناخت بازار و مشتریانی که قرار است در آینده با آنها کار کنید، اهمیت زیادی دارد و از طرفی شما باید آنقدر در مورد ایده و افکاری که در سر دارید مطمئن باشید تا بتوانید نظر سرمایه گذاران بزرگ را به سوی خودتان جذب کنید.

ایمان داشتن به خودتان در کنار جمع آوری یک نیروی موثر و با مهارت در مسیر کمک زیادی به شما می‌کند و می‌توان تا حدود زیادی این مسیر دشوار را برایتان هموار سازد

در ادامه این مقاله یا ما همراه باشید تا به شما کمک کنیم تا زمان درست برای جذب سرمایه گذار را در این کار به خوبی در نظر بگیرید و از طرفی با هر آنچیزی که باید در مورد جذب سرمایه گذار برای استارت آپ نیاز دارید آشنا شوید.

سرمایه گذاری در استارتاپ چگونه است!

قبل از هر چیزی باید بدانید که یک سرمایه گذار تنها به دنبال جذابیت ایده‌ای که روی آن سرمایه گذاری می‌کند نیست بلکه به دنبال ایده‌ای است که برایش ارزش و سود داشته باشد.

درواقع مهم‌ترین مساله‌ای که برای جذب سرمایه گذار وجود دارد این است که ایده شما باید ارزشمند و پولساز باشد.

از طرف دیگر شما باید به عنوان خالق ایده‌ای نو بدانید که به موقع اقدام به جذب سرمایه گذار برای استارت آپ خود کنید زمانی که هنوز انگیزه زیادی برای کسب اعتبار دارید و می‌توانید به خوبی خود را ثابت کنید این کار را انجام دهید. اما به راستی چه ایده‌هایی ارزش سرمایه گذاری دارند؟

عده‌ای دور هم جمع می‌شوند و راه حلی ابتکاری برای حل یک مشکل ارائه می‌دهند، راه حل خود را امتحان می‌کنند و به مسیری عملی و کاربردی دست پیدا می‌کنند و تصمیم می‌گیرند تا این ایده خود را در بستر یک شرکت برای ارائه خدماتی گسترده‌تر اجرایی کنند.

اما برای تحقق این رویا آنها نیاز به جذب سرمایه گذار دارند و اینجاست که سرمایه گذاران وارد عمل می‌شوند.

سرمایه گذاران یکی پس از دیگری ایده را بررسی می‌کنند و با خود فکر می‌کنند که آیا این ایده ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر؟ در این میان دو روش پایه‌ای برای جذب سرمایه گذار برای استارتاپ‌ها وجود دارد.

روش اول سرمایه گذاری با سهام عادی که در این روش سرمایه گذاران سهام یک استارتاپ را با قیمتی ثابت خریداری می‌کنند، در روش دوم نیز سرمایه گذاری به وسیله اوراق بهادار قابل تبدیل صورت می‌گیرد، به طوری که مبلغ سرمایه گذاری در نهایت تبدیل به سهام می‌شود.

با انواع سرمایه گذاران آشنا شوید!

انواع سرمایه گذار

جذب سرمایه گذار برای استارت آپ انواع متفاوتی دارد و شما باید با توجه به ایده‌ای که سر دارید و شرایطی که پیش رویتان قرار دارد بهترین نوع سرمایه گذار را برای کار خود انتخاب کنید!

دوستان و خانواده

در همان ابتدای مسیر می‌توانید قبل از اینکه به غریبه‌ها رو بیاورید در مورد ایده جذب سرمایه گذار برای استارتاپ‌تان با خانواده و دوستانتان صحبت کنید.

افرادی که شما را به خوبی می‌شناسند و شما نیز به آنها اطمینان دارید و برای هم قابل اعتماد هستید.

شاید با این روش سرمایه زیادی جذب نکنید اما این ساده‌ترین و اولین روش برای جذب سرمایه گذار است که معمولا برای ایده‌ها و استارتاپ‌های کوچک می‌تواند کاربردی باشد.

بانک‌ها و نهادهای دولتی

برای این موضوع باید خیلی بیشتر از حد توانتان تلاش کنید تا بتوانید برای پیاده‌سازی ایده‌تان وام بگیرید و یا نظر نهادهای دولتی را برای سرمایه گذاری جذب کنید.

از طرفی ممکن است برنامه‌هایی دولتی در راستای پرداخت کمک هزینه برای چنین پروژه‌هایی وجود داشته باشد و این موضوع می‌تواند کار شما را تا میزان زیادی ساده کند.

اما در این مورد همیشه محدودیت‌هایی وجود دارد و شرایط نیاز به بررسی‌های به شدت دقیق و مطمئن است و ممکن است شانس زیادی برای جذب سرمایه گذار از این طریق نداشته باشید.

افراد سرمایه گذار

این افراد معمولا در انتخاب گزینه‌هایی برای سرمایه گذاری انعطاف پذیرتر از نهادهای دولتی هستند و در شرایطی که از ایده استارتاپی شما استقبال کنند، روی آن سرمایه گذاری می‌کنند.

معمولا افراد زیادی هستند که حاضر به انجام این کار هستند و شما می‌توانید از طریق آنلاین و یا از طریق معرفی سایر استارتاپ‌ها جذب آنها شوید.

از طرف دیگر گروه‌هایی نیز تحت عوان گروه‌های سرمایه گذار اقدام به سرمایه گذاری در استارتاپ‌ها می‌کنند و معمولا سازمان یافته تر و محبوب‌تر از شرکت‌ها هستند و در این گروه‌ها عده‌ای دور هم جمع می‌شوند و در نتیجه در این سرمایه گذاری‌ها میزان اطمینان و سرمایه بیشتری وجود دارد و تا حدودی نیز خطر کمتری برای سرمایه گذاری به وجود می‌آید.

شتاب دهنده‌ها

یک پله پرتاب برای استارتاپ‌ها که اگر توسط یکی از آنها پذیرش شوند می‌توانند میزان سرمایه‌ مشخصی را برای پرورش ایده خود به دست آورند و در کنار آن نیز از دانش و منابع کافی نیز برای پیشبرد کارهایشان برخوردار شوند و در صورتی که اوضاع به خوبی پیش برود، از این طریق می‌توان پیشرفت زیادی کرد و سرعت زیادی به انجام امور تا رسیدن به موفقیت به دست آورد.

سرمایه گذاری شرکت‌ها

جذب سرمایه گذار برای استارتاپ از طریق شرکت‌ها نیز می‌تواند ایده فوق‌العاده‌ای باشد، به این صورت که زمانی که ایده و استارتاپی توسط چنین شرکت‌هایی حمایت می‌شود، می‌تواند از استعدادها، تکنولوژی‌ها و کمک‌های آن شرکت برای پیشبرد کارهای استارتاپ نیز استفاده کند و درکنار آن دانش بیشتری برای در دست گرفتن امور به دست آورد.

تعدادی از این شرکت‌ها همانند شتاب دهنده‌ها با حمایت‌های مالی و پرورش ایده فرصت‌های بهتری در اختیار افراد قرار می‌دهند و موجبات پیشرفت و ترقی یک استارتاپ را فراهم می‌کنند.

از طرفی ادغام در فروش محصولات استارتاپی به همراه محصولات شرکت از طریق کانال‌های آن موجب می‌شود تا استارتاپ‌ها خیلی سریع اعتبار و ارزش بالاتری پیدا کنند.

تنها موضوعی که این میان اهمیت دارد این است که دو طرف باید با حد و مرزهای یکدیگر به خوبی آشنا باشند و بتوانند یک تعامل و رابطه مسرت بخش را در کنار همکاری با هم تجربه کنند.

چه زمانی باید برای استارتاپ سرمایه جذب کرد!

اگر در ابتدای مسیر هستید و هنوز پیشرفتی در کارتان مشاهده نکردید، بهتر است اقدام به جذب سرمایه گذار برای استارتاپ خود نکنید زیرا در ابتدای مسیر می‌توانید با هزینه‌های خیلی محدود نیز خودتان را به جایی برسانید و تا حدودی ایده و شرایط کاری پیش رویتان را تکمیل کنید.

در واقع مهم‌ترین زمان برای جذب سرمایه گذار برای استارتاپ شما درست زمانی است که قصد معرفی ایده و تولید انبوه را دارید و واقعا به سرمایه نیاز دارید.

زمانی که به سرمایه و شهرت یک سرمایه گذار نیاز دارید تا وارد بازار شوید و مشتریان خود را پیدا کنید. باید روی سرمایه گذاری در بازار کاری خودتان تمرکز کنید و مشتریان خودتان را به خوبی بشناسید تا بتوانید با سرعت بیشتری پیشرفت کنید و به موفقیت برسید.

برای پولتان برنامه ریزی داشته باشید!

اقدام به جذب سرمایه گذار برای استارت آپ بدون در نظر گرفتن شرایط لازم تنها به تلف کردن زمان و زیر سوال بردن شما ختم خواهد شد و سرمایه‌تان را نیز هدر می‌دهد.

پس تا ایده‌تان کامل نشده و در مورد بازار کار و مشتریان خود به اطمینان نرسیده‌اید هیچ سرمایه‌گذاری نیز برای شما کاربردی و مفید نخواهد بود.

بعد از جذب سرمایه باید روی گسترش ایده و فراهم کردن تجهیزات و نیرو برای عملی کردن ایده‌تان تمرکز کنید و فراموش نکنید که هدر دادن ذره‌ای سرمایه بدون برنامه زیری موجب از دست دادن همه انچه به دست آورده‌اید خواهد شد.

میزان سرمایه اولیه‌ای که جذب می‌کنید باید در حدودی باشد که کارتان در ۱۲ تا ۱۸ ماه بعدی مورد حمات قرار گیرد و بیشتر این موضوع به نوع کسب و کار و بازار و مشتریانی که با آنها طرف هستید بستگی دارد.

سعی کنید در ابتدا بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ درصد سهامتان را واگذار نکنید و برای همه کارها و هزینه‌هایتان به خوبی برنامه ریزی کنید.

به یاد داشته باشید!

[bs-quote quote=”برای اینکه بتوانید یک سرمایه گذار در کار خود جذب کنید، قبل از هر چیزی باید به کار خودتان و ایده‌ای که در سر دارید باور داشته باشید، باید این موضوع را با تمام وجودتان حس کنید که ایده شما لایق سرمایه گذاری است و با اعتماد به نفس چنان بدرخشید که سرمایه گذاران خودشان برای سرمایه گذاری بر ایده شما رقابت کنند.” style=”style-13″ align=”center”][/bs-quote]

مهارت‌های خود را روز به روز گسترش دهید و دانش کافی در زمینه کاریتان به دست آورید، این گونه هم حرف بیشتری برای گفتن دارید و هم می‌توانید بسیاری از کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید و هزینه کمتری صرف انجام امور کنید.

در مورد اجرا و پیاده سازی ایده‌هایتان کمی وسواس به خرج دهید و سعی کنید تیمی با مهارت و با تجربه در زمینه‌های مختلف جمع کنید تا بتوانید در کنار هم نظر سرمایه گذاران و شرکت‌های شتاب دهنده بزرگ و موفق را جلب کنید و از اعتبار آنها سریع‌تر پله‌های ترقی را به سوی موفقیت و شهرت طی کنید.

2 دیدگاه ها

  • محمد نوری هوسین 7 سپتامبر 2020

    سلام،من میخوام بدونم برای ایجاد یک سازمان مردم‌نهاد NGO هم میشه بدنبال سرمایه‌گذار بود؟ اگر پاسخ مثبت هست ممکنه منو راهنمایی بفرمایید

    • مدیر سایت 17 فوریه 2021

      همان طور که از نام سازمان مردم نهاد مشخص است، این نهادها با کمک‌های مردمی اداره می‌شوند. سرمایه‌گذاری زمانی معنا دارد که باعث برگشت سرمایه باشد و توجیح اقتصادی داشته باشد. شما می‌توانیدباتماس با بخش روابط عمومی شرکت‌ها از برنامشان برای مسئولیت اجتماعی مطلع شوید و در صورت امکان آنها را به همکاری با سازمان مردم نهادتان مجاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.