بهترین ایده های پولسازی در ایران

۱۰ ایده پولساز برای کشورهای در حال توسعه + ایده های ساده کسب درآمد آنلاین در سال 2021

1

کشور ما با سرعت زیاد در حال رشد و توسعه است. اقتصاد مهم‌ترین معیار در تعیین سطح توسعه‌یافتگی کشورهاست. کشورهای در حال ‌توسعه در زمینه کارآفرینی، بهبود استانداردها و کیفیت زندگی و ارتقای تحصیلات، وضعیت جاده‌ها و حمل‌ونقل، زیرساخت‌ها و سلامت، راه دور و درازی پیش رو دارند.

این کشورها برای تأمین نیازهای مردم به سرمایه و کسب‌وکارها نیاز دارند. از طرف دیگر کشورهای در حال پیشرفتی مثل ایران، بهترین مکان برای ایجاد و توسعه کسب‌وکارهای جدید هستند چراکه در این کشورها بازار تقاضا برای کسب‌کارهای جدید داغ است.

اگر قصد دارید کسب‌وکار خود را توسعه دهید یا کسب‌ و کار جدیدی ایجاد کنید، در این مقاله ایده های پولساز را بیان کردیم تا راهنمای خوبی برای پیمودن این مسیر باشد.

 ایده های ساده ای که مجله فوربس برای کسب درآمد آنلاین در سال ۲۰۲۱ معرفی کرده

برای کسب درآمد آنلاین به دنبال راهنمایی می‌گردید؟ به جای درستی آمده‌اید! تابستان ۲۰۲۱ لقب «تابستان استعفا» را به خود گرفته است. بر اساس جدیدترین گزارش‌ها، تنها در ماه آوریل ۲۰۲۱، چهار میلیون آمریکایی از شغل خود استعفا دادند و این آمار در تاریخ بی‌سابقه است. درست است که اقتصاد در حال رونق و فرصت‌های شغلی بیشتری در دسترس است؛ اما به لطف همه‌گیری، یک عامل انگیزشی دیگر هم به میان آمده: کسب درآمد آنلاین. اصلا چه کسی دوست دارد بعد از بیش از یک سال دورکاری، دوباره به اداره برگردد؟ از قرار معلوم این روزها وقتی می‌توانید به طور آنلاین کسب درآمد کنید، نیازی نیست که در یک اداره مشغول باشید؛ پس یعنی می‌توانید به هر جای دنیا که بخواهید سفر کنید.

علاوه بر این، اگرچه پاندمی صنایع زیادی را تحت فشار قرار داده، اما جان تازه‌ای به صنایع دیگر بخشیده است؛ مخصوصا شرکت‌های آنلاینی که به کسب درآمد مردم کمک می‌کنند. به‌عنوان مثال، TutorMe، به دانشجویانی که در زمینه‌ای تخصص دارند کمک می‌کند تا با اشتراک‌گذاری مهارت‌های آموزشی خود کسب درآمد کنند. آمار کاربران این سایت در سال ۲۰۲۰ چهار برابر شده است. انجمن آموزش زبان italki که دانش‌‌آموزان و معلمان را از سراسر جهان در کلاس‌های آنلاین خصوصی به هم متصل می‌کند، در سال اخیر با رشد صد درصدی تعداد کاربران مواجه شده است. کوین چن، یکی از بنیان‌گذاران italki در این باره می‌گوید: «در شرایطی که مردم نمی‌توانستند به آموزشگاه بروند، ما محیطی را فراهم کردیم که بتوانند همچنان آموزش ببینند. زمانی که معلمان نمی‌توانستند کار کنند، ما به یک منبع درامد دیگر مبدل شدیم. به نظر من بسیاری از مردم، ویروس را به چشم یک فرصت برای تغییر سبک زندگی خود دیدند؛ تبدیل برخی از فعالیت‌های قدیمی به کارهایی جدید.»

در این مقاله به چند ایده ساده و روش‌هایی برای درآمدزایی و کار در خانه (و یا هر جا) می‌پردازم. شاید هم اصلا شغلی ندارید و می‌خواهید با چند فعالیت ساده آنلاین، درآمدی کسب کنید. در هر صورت، به این ۱۲ مفهوم و ۲۱ منبع مبتکرانه درآمدزایی آنلاین توجه کنید.

می‌خواهید به‌طور آنلاین کسب درآمد کنید؟ ما چند راه ساده برای درآمدزایی و دست یافتن به یک زندگی رویایی سراغ داریم.

یک زبان خارجی آموزش دهید

نیازی نیست حتما یک مدرس دوره دیده باشید تا بتوانید با italki کسب درآمد کنید. italki بستری است که در آن میلیون‌ها کاربر به گویش‌وران بومی در سراسر جهان پول می‌دهند تا به این وسیله یک زبان خارجی یاد بگیرند. با استفاده از یک سیستم فروشگاهی مشابه Airbnb، مدرسان می‌توانند خدمات خود را در italki به نمایش بگذارند؛ از تدریس زبان گرفته تا جلسات گفتگو. به این صورت که دستمزد خود را تعیین می‌کنید و هر چقدر نقدهای بهتری بگیرید، درآمد بهتری خواهید داشت. برخلاف تدریس در آموزشگاه، آزادی زیادی دارید؛ می‌توانید خودتان انتخاب کنید که با کدام دانش‌آموز کار کنید، طرح درس سفارشی خود را داشته باشید، کلاس‌هایتان را با برنامه خودتان هماهنگ کنید و تدریس را از هر مکانی که دوست دارید انجام دهید. تقاضا برای زبان‌هایی مانند انگلیسی و اسپانیایی بیشتر است اما محدودیتی وجود ندارد. مردم دوست دارند زبان‌هایی مانند باسکی، اسپرانتو و زبان اشاره را هم یاد بگیرند. دیو تراتر که در مورد تجربه خود در زمینه‌ درآمدزایی از italki نوشته می‌پرسد: «پس می‌شود از italki درآمد کسب کرد؟» پاسخ این است: «بله. درآمدش آن‌قدری هست که بتوانید به سراسر جهان سفر کنید؟ بله.» حتی ممکن است زندگی خود را تغییر دهید؛ مانند این مرد ویتنامی که می‌گوید italki برای او متحول‌کننده بوده است.

تدریس زبان خارجی یک ایده پولسار در سال 2021 است

در تحقیقات شرکت کنید

دوست دارید نظراتتان در مورد چیزهای مختلف را به اشتراک بگذارید؟ تحقیقات و پرسشنامه‌ها ابزاری مهم و ساده برای درآمدزایی آنلاین هستند. یکی از بزرگترین مراکز این کار وین‌دیل (Vindale) است. طرز کار آن به این صورت است که شما اطلاعات جمعیت‌شناختی در مورد خود را به اشتراک می‌گذارید، سپس شما را به پرسشنامه تحقیقاتی شرکتی متصل می‌کند که حاضر است در ازای پاسخگویی به سوالاتی در مورد محصولاتشان و یا تست آن‌ها پول پرداخت کند. از سایت‌های مشابه دیگری که در این زمینه فعالیت دارند می‌توان به Survey Junkie، InboxDollars، Product Report Card و Survey Club نیز اشاره کرد. نکته این‌جاست که هرچقدر در سایت‌های بیشتری ثبت‌نام کنید، پول بیشتری دریافت می‌کنید.

امروزه راه‌های زیادی برای درآمدزایی آنلاین وجود دارد؛ از تحقیقات گرفته تا بازاریابی پورسانتی.

کار همیشگی خود را انجام دهید

درآمد جانبی می‌خواهید؟ یک شرکت پرطرفدار به نام Swagbucks، یک برنامه رایگان پاداش‌دهی برای مصرف‌کنندگان و مشتریان را اداره می‌کند که به شما پول می‌دهد تا کارهای روزمره عادی خود را آنلاین انجام دهید؛ از قبیل جستجو در وب، بازی، تماشای ویدئوها و خرید آنلاین. پاداش‌ها در قالب امتیازهایی به اسم SB پرداخت می‌شود که می‌توانید آن‌ها را به‌صورت کارت هدیه یا پول نقد کنید.

تدریس خصوصی

به خاطر آنلاین شدن مدارس در سال گذشته، دنیای آموزش خصوصی رشد فراوانی داشته است؛ که موجب شده شرکت‌های واقع در لس‌آنجلس مانند TutorMe موفقیت زیادی کسب کنند. این پلتفرم آموزش خصوصی با کمک هوش مصنوعی، در کمتر از سی ثانیه دانش‌آموزان را از سراسر جهان به مدرسان آنلاین متصل می‌کند. هدف این شرکت، هموارسازی فرصت آموزش آکادمیک برای دانشجویان سراسر جهان است. شبکه ملی تدریس خصوصی آنلاین TutorMe با استفاده از ویدئو چت، اشتراک صفحه نمایش، تخته‌سیاه مجازی و… قادر به برگزاری فضاهای آموزشی پیشرفته است. مایلز هانتر، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران این شرکت می‌گوید: «همه‌گیری نه‌تنها موجب نیاز فوری به روش‌های آموزش از راه دور مانند تدریس آنلاین شد، بلکه نشان داد حمایت آکادمیک شخصی برای دانش‌آموزان اهمیت زیادی دارد؛ چه برای شناسایی مشکلات آموزشی و چه برای کمک به این که دانش‌آموزان خود به اهداف والاترشان دست پیدا کنند.»

از بازاریابی پورسانتی استفاده کنید

احتمالا شنیده‌اید که بازاریابی پورسانتی می‌تواند کار پردرآمدی باشد؛ اما آیا می‌دانید چیست و از کجا می‌توان آن را شروع کرد؟ در بازاریابی پورسانتی، استفاده از محصولات و خدمات شرکت‌ها را به دیگران پیشنهاد و در ازای جلب مشتری پورسانت دریافت می‌کنید. برای این کار می‌توانید یک وبلاگ، کانال یوتیوب، وب‌سایت، لیست ایمیلی یا صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی راه بیندازید و لینک‌های مربوطه را در آن‌جا به اشتراک بگذارید. جنبه سرسام‌آور این است که شرکت‌های بسیار زیادی وجود دارند که در ازای بازاریابی پورسانتی پول پرداخت می کنند. سایت Cuelinks به شما کمک می‌کند شرکت‌هایی را پیدا کنید که برای ارتباطات شما پول پرداخت می‌کنند. همچنین به کارآفرینانی که مهارت تولید محتوا دارند اما از نظر تعداد بازدید با کمبود مواجه‌اند نیز کمک می‌کند. به این صورت که بازدیدکنندگان را از بیرون به صفحه شما منتقل می‌کنند تا بتوانید با کمترین تلاش به طور موثر از محتوای خود کسب درآمد کنید.

به سادگی، با شبکه‌سازی آنلاین هم می‌توانید درآمدزایی کنید.

شبکه(Network)

آیا متخصص شبکه‌سازی هستید؟ نگاهی به WebTalk بیندازید. این سایت از یک بستر شبکه‌سازی شخصی و حرفه‌ای نوین بهره می‌برد و درآمد به‌دست‌آمده را با کاربرانش به اشتراک می‌گذارد. با این ابزار، هر کسی که بخواهد برای توسعه کسب‌ و کار از شبکه‌های اجتماعی استفاده کند (چه برای کار تمام‌وقت و چه درآمد جانبی)، می‌تواند مخاطبان شبکه اجتماعی خود را ساماندهی کند و محتوایی تولید کند که مختص یک گروه خاص باشد. کاربران صرفا با استفاده از سایت می‌توانند امتیاز یا سود دریافت کنند. یکی دیگر از مزایای وب‌تاک این است که می‌توانید به طور عمومی در شبکه اجتماعی خود مطلب بگذارید و یا پست‌های هدف‌داری بگذارید که موجب شود اطلاعات مناسب در برابر افراد مناسب قرار بگیرد و به این وسیله کسب درآمد کنید.

کسب‌ و کار خود را راه بیندازید

می‌خواهید یک کسب‌ و کار پردرآمد خانگی راه بیندازید؟ سایت Breakaway Bookkeeping & Advising یک مدل خاص و دارای حق امتیاز دارد که شما را قادر می‌سازد تا به‌عنوان یک حسابدار، کتابدار، مدیر مالی مجازی و… کسب‌ و کاری را راه بیندازید که به کسب‌ و کارهای کوچک خدمات حسابداری از راه دور ارائه دهد. علاوه بر این برای عضویت نیازی نیست که حتما حسابدار باشید؛ به همین دلیل برای افرادی که در پی تغییر شغل و یافتن شغلی با انعطاف بیشتر هستند، راه ایده‌آلی به شمار می‌آید. کریستن کیتس، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت در ‌این باره می‌گوید: «ما برای افرادی که روحیه کارآفرینی دارند فرصتی را فراهم می‌کنیم تا برای خود کسب‌ و کاری راه بیندازند نه توسط خودشان؛ یعنی ما بار سخت‌ترین بخش‌های صاحب کسب‌وکار بودن را به دوش کشیده و منابعی را در اختیار آن‌ها می‌گذاریم که بتوانند به‌طور موثر و با رضایت در خدمت مشتریان خود باشند.»

چیزی تولید کنید

مهارت خلاقانه‌ای دارید؟ در سایت Etsy پیشه‌وران و استادکارها می‌توانند از راه فروش محصولات تولیدی خود کسب درآمد کنند. اما حقیقت این است که رقابت در این محیط کار و تلاش بسیاری می‌طلبد؛ چون فروشندگان باید تمام جنبه‌های کسب‌ و کار خود را به عهده بگیرند؛ از تولید و اجرا تا تحویل. راهکار جدید دیگری که برای هنرمندان مستقل کمی ساده‌تر است Redbubble می‌باشد؛ یک سرویس سفارش چاپ که به کاربران خود اجازه می‌دهد آثار خود را طراحی و چاپ کرده و بفروشند. هنرمندان تعیین می‌کنند که چه آثاری نمایش داده شود؛ سپس ردبابل فرآیند چاپ را برای بیش از شصت محصول (شامل تی‌شرت، لیوان و زیرلیوانی) ترتیب می‌دهد و سپس آن‌ها را تقریبا به هر جای جهان ارسال می‌کند.

دراپ‌شیپینگ (عرضه از تولید به مصرف)، راه جدیدی است برای کسب درآمد کارآفرینانی که در منزل کار می‌کنند.

چیزهای جدیدی بفروشید

یک دنیای جدید و یک مفهوم نو را به جعبه‌ابزار درآمدزایی آنلاین خود اضافه کنید: دراپ‌شیپینگ (عرضه از تولید به مصرف). با این مفهوم هوشمندانه می‌توانید چیزهایی را بفروشید که ندارید. عجیب و مشکوک به نظر می‌رسد؟ نه، این طور نیست. تمام کار این است که یک وب‌سایت فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی و محصولاتی را برای فروش لیست می‌کنید. اما برخلاف فروشگاه‌های سنتی که کالاها را در یک انبار نگهداری می‌کنند، اول از مشتری سفارش می‌گیرید و بعد آن کالاها را می‌خرید، سپس به مشتریان خود ارسال می‌کنید. یکی از دفاتر عمده دراپ‌شیپینگ شرکتی به نام شاپیفای (Shopify) است که برای راه‌اندازی، اداره و رشد چنین کسب‌ و کارهایی، راه‌حلی ساده و یک مرحله‌ای ارائه می‌دهد.

چیزهایی که دارید را بفروشید

نگاهی به دور و بر خود بیندازید. احتمالا کلی وسایل هست که می‌توانید آن‌ها را بفروشید؛ مانند تلفن‌های هوشمند، تبلت، لپ‌تاپ، سی‌دی‌ها، دی‌وی‌دی‌ها، کتاب‌ها و غیره. درواقع بر طبق تحقیقات اخیر، آمریکایی‌ها در مجموع ۴۳ میلیارد دلار لوازم برقی و الکترونیکی بلااستفاده در خانه دارند؛ یعنی هر خانواده به ‌طور متوسط ۱۹۹ میلیون دلار. در سایت Decluttr، مصرف‌کنندگان می‌توانند به طور رایگان وسایل خود را بفروشند و یک روز بعد از فرستادن اجناس به انبار، مبلغ آن را دریافت کنند. Decluttr با ارائه برچسب‌های پستی رایگان به شما اجازه می‌دهد چاپ، بسته‌بندی و ارسال را بدون دخالت یک فروشگاه فیزیکی، مستقیما از منزل خود انجام دهید. شرکت ecoATM Gazelle نیز کمک می‌کند تا مردم بتوانند وسایل الکترونیکی خود را با روش‌های دوست‌دار محیط زیست بفروشند. این شرکت با کاهش زباله‌های الکترونیکی بستری امن و ساده برای فروش وسایل الکترونیکی قدیمی فراهم کرده و دنیا را به جایی سبزتر و شادتر تبدیل می‌کند. اگر لباس‌های دارید که دیگر به آن‌ها احتیاج ندارید می‌توانید از Tradesy استفاده کنید.

خرید کنید

آنلاین خرید می‌کنید؟ در سایت Rakuten ثبت‌نام کنید که با هزاران فروشگاه آنلاین همکاری دارد و در ازای تمام سفارشات شما و همچنین مشتریان جدیدی که معرفی می‌کنید پول نقد پراخت می‌کند. پلتفرم مشابه دیگری که وجود دارد Honey است که برای پیدا کردن تخفیف اینترنت را زیر و رو می‌کند و همچنین در ازای معرفی کاربر جدید به شما پول می‌دهد.

سرمایه‌گذاری کنید

اگر همیشه می‌خواستید در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، به Robinhood سری بزنید که یک اپلیکیشن پیشرو و بدون کمیسیون برای انجام معاملات است. این شرکت که به تازگی رونمایی شده، بر مردم‌نهاد کردن سرمایه‌گذاری و باز کردن راه بازارها برای سرمایه‌گذاران جوان تمرکز دارد. همچنین برای حداقل موجودی حساب محدودیتی ندارد؛ تنها با چند دلار هم می‌توانید بلافاصله به معامله در بورس بپردازید. یک ابزار ساده‌ی دیگر برای سرمایه‌گذاری Acorns نام دارد. شیوه کار آن به این صورت است که هر بار سفارش بدهید، Acorns قیمت را به بالا گرد می‌کند، مابه‌التفاوت را برمی‌دارد و آن را برای شما سرمایه‌گذاری می‌کند. به عبارت دیگر برای شما یک جریان مالی پیوسته و منفعلانه ایجاد می‌کند که می‌تواند به پول واقعی تبدیل شود.

برترین ایده های پولساز در ایران


قبل از دست‌به‌کار شدن، باید تمام جوانب امر را بسنجید، از شرایط و قوانین کشورمان برای راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکارهای جدید مطلع باشید و سختی‌ها و محدودیت‌های این راه را به‌خوبی بشناسید. زیاد بودن تعداد متقاضیان وام‌های کارآفرینی و شرایط دشوار دریافت این وام‌ها، مراحل اداری و لزوم مستندسازی مدارک لازم برای کارآفرینی و عدم قطعیت در دریافت حمایت‌های دولتی از جمله مسائلی هستند که باید از آن‌ها آگاه باشید و آمادگی مواجهه با آنها را داشته باشید. اگر فکر همه جای کار را کرده‌اید و در تصمیم خود برای کارآفرینی در ایران جدی هستید، ادامه مقاله را مطالعه کنید و با ایده‌ های‌ پولسازی در ایران آشنا شوید.

۱) املاک و مستغلات

تا زمانی که یک کشور شروع به پیشرفت نکرده است، بیشتر زمین‌های آن کاربرد زراعی دارند و پوشش جنگلی آن کشور دست‌نخورده باقی می‌ماند؛ اما با توسعه و رشد کشور، زمین‌های کشاورزی و جنگل‌ها به جاده، راه‌آهن، مناطق مسکونی و شهرک‌های صنعتی تبدیل می‌شوند. بنابراین زمین‌های بی‌ارزش گذشته ناگهان حکم سرمایه و دارایی پیدا می‌کنند و قیمت زمین بالا می‌رود.

خریدوفروش زمین و ملک یکی از بهترین ایده های پولساز است. زمین‌های ارزان اطراف کارخانه‌های تازه‌تأسیس و مناطقی را بخرید که در آینده احتمال توسعه و پیشرفت دارند. در آینده با ساخت شهرک‌های تجاری، صنعتی و مسکونی در این زمین‌ها یا فروش و اجاره آن‌ها پول خوبی به‌ دست خواهید آورد.

در مناطقی مثل اطراف شهرهای بزرگ و صنعتی که تقاضا برای زمین‌های مسکونی و تجاری بالاست، دولت حمایت و تسهیلات مالی خوبی برای زمین‌داران در نظر می‌گیرد. بسیاری از میلیاردرهای امروز ایران از راه خریدوفروش زمین به ثروت رسیده‌اند.

صنعت دارو و درمان

۲) صنعت دارو و درمان

مشاغلی مثل پزشکی و ارائه خدمات درمانی در عین شریف‌بودن یک تجارت به حساب می‌آیند. فروش لوازم بهداشتی و دارویی یکی از ایده های پولسازی در ایران و سایر کشورهای در حال توسعه است. باتوجه ‌به اینکه سطح سلامت در کشورهای در حال توسعه پایین است، تقاضا برای دارو و اقلام بهداشتی در این کشورها بسیار بالاست؛ این میزان از تقاضا در کشورهای در حال پیشرفت سود قابل‌توجهی را نصیب کسب‌وکارهای حوزه بهداشت و درمان می‌کند.

راه‌اندازی فروشگاه‌های لوازم بهداشتی، و ساخت مراکز درمانی و بیمارستان‌ها ازجمله ایده های پولساز در کشورهایی مثل ایران است. در این کشورها بسیاری از افراد مراکز درمان مرفه خصوصی را باوجود بالابودن هزینه، به بیمارستان‌های دولتی ترجیح می‌دهند.

۳) آموزش

ارائه خدمات بخش آموزش در کشورهای در حال توسعه، پتانسیل بالایی برای رشد و پیشرفت دارد. در ایران نیز خانواده‌ها هزینه‌های گزافی برای پیشرفت سطح تحصیلی فرزندانشان می‌پردازند. گزینه‌های زیادی برای شروع کار در حوزه آموزش وجود دارد. راه‌اندازی مهدکودک، خوابگاه دانشجویی، فروشگاه‌های کتاب و مؤسسات آموزشی برخی از کارهایی است که می‌توانید در حوزه آموزش انجام دهید. مدت‌هاست که بازار کنکور و آزمون‌های مختلف زبان و استخدام در کشور ما پررونق است.

سرمایه‌گذاری در این حوزه آینده روشنی دارد. اغلب مؤسسات آموزشی در کشور ما نه‌تنها ورشکست نمی‌شوند بلکه روزبه‌روز تعداد شعبه‌های خود را افزایش می‌دهند. این پیشرفت از سود نهفته در این کسب‌وکار حکایت می‌کند.

پارچه و منسوجات

۴) صنعت پارچه و منسوجات

افزایش درآمد و رفاه جامعه در ظاهر و نوع پوشش افراد آن جامعه نمود پیدا می‌کند. در کشورهای در حال توسعه، پوشیدن لباس‌های خوب و باکیفیت نشانه‌ای از ارتقای رفاه و افزایش درآمد است. قشر پردرآمد جامعه در کشورهای در حال توسعه به پوشیدن لباس‌های خوب و باکیفیت تمایل دارند؛ بنابراین تقاضا برای پارچه و پوشاک در این کشورها رشد چشمگیری دارد.

به‌دلیل تقاضا و نیاز دائم بازار، صنعت پارچه به‌این آسانی‌ها دچار رکود نمی‌شود و همواره در حال پیشرفت است. باتوجه‌به افزایش علاقه به مد و پوشاک در کشورهای در حال توسعه، افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای پارچه و فعالیت در این حوزه یکی دیگر از ایده های پولساز در ایران خواهد بود.

۵) ساخت‌وساز و پیمانکاری

نیاز زیاد کشورهای در حال توسعه به ایجاد زیرساخت‌ها، فرصتی طلایی برای پیمانکاران و سازندگانی است که توانایی ساخت زیرساخت‌های مختلف را دارند. شرکت‌های ساخت‌وساز و پیمانکاران محلی می‌توانند در پروژه‌های دولتی پرسود مثل ساخت جاده، آزادراه و پل‌ها مشارکت کنند.

همکاری در پروژه‌های بزرگ به‌عنوان پیمانکار سود خوبی عاید شما خواهد کرد. باتوجه‌به اینکه توسعه زیرساخت‌ها از اهداف اصلی توسعه در ایران است، دولت بودجه‌های کلانی برای پروژه‌های عمرانی در نظر می‌گیرد. اگر در زمینه پیمانکاری یا عقد قرارداد سررشته دارید، این گزینه برای شما مناسب است.

۶) تهیه غذا و رستوران

صنعت غذا کشش و تقاضای بالایی در کشورهای در حال توسعه دارد، زیرا مردم در این کشورها با افزایش درآمدشان تمایل بسیاری به مصرف غذاهای رستورانی و آماده نشان می‌دهند. با رشد کشور، صنایع غذایی و به‌ویژه رستوران‌ها نیز رشد می‌کنند. تأسیس رستوران‌های خوب و ارائه غذاهای باکیفیت و لذیذ با قیمت‌های مناسب در شهر‌های بزرگ، کسب‌وکار پرسودی است و درآمد بالایی دارد.

۷) صنعت مد و زیبایی

میزان استفاده از لوازم آرایشی و خدمات زیبایی در کشورهای در حال توسعه بالاست. کشور ما هم از این قاعده مستثنا نیست. مردم کشورهای در حال توسعه بخش قابل‌توجهی از درآمد خود را صرف خرید لوازم آرایشی و محصولات زیبایی می‌کنند. موفقیت و فروش زیاد برندهای جهانی لوازم آرایشی در کشورهای در حال توسعه مصداقی از این ادعاست. تولید لوازم آرایشی، افتتاح سالن‌ها و کلینیک‌های زیبایی زنانه و مردانه، مراکز ماساژ و اسپا و تأسیس فروشگاه‌های لوازم آرایشی چند مورد از کسب‌وکارهای پولساز در حوزه زیبایی هستند. برخلاف باور رایج، مشتریان این کسب‌وکارها به زنان محدود نمی‌شوند؛ امروزه استفاده از لوازم و خدمات زیبایی و مراقبتی در میان آقایان نیز محبوبیت پیدا کرده است.

صادرات و واردات

۸) صادرات و واردات

پیشرفت اقتصادی در اکثر کشورهای در حال توسعه به واردات و صادرات خارجی متکی است. سرمایه‌گذاری در بخش صادرات و واردات کالا در کشورهای در حال توسعه می‌تواند سود کلانی به دنبال داشته باشد و اقدام زیرکانه‌ای به حساب می‌آید.

برخی از صنف‌های تولیدی و صنعتی، اقلام مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر وارد می‌کنند یا برخی از این اصناف، کالاهای تولیدی خود را به کشورهای خارجی صادر می‌کنند. شما می‌توانید به‌عنوان ایده پولساز واسطه در واردات و صادرات عمل کنید.

فراموش نکنید که در این تجارت نباید بی‌گدار به آب بزنید. تحقیق، سرمایه کافی و ارتباطات قوی از پیش‌نیازهای ورود به این تجارت است. درکنار تمام این موارد، برای موفقیت در این راه به مشاوران توانا نیاز خواهید داشت.

۹) تفکیک و بازیافت زباله

برخلاف کشورهای پیشرفته که سیستم و قواعد جاافتاده‌ای برای بازیافت زباله دارند، مدیریت پسماند و زباله یکی از مسائل چالش‌برانگیز درکشورهای در حال توسعه است.  تبدیل زباله به پول هرچند عجیب به نظر می‌رسد، اما باکمی نوآوری و ابتکار شدنی است.

جمع‌آوری، تفکیک و بازیافت زباله‌های پلاستیکی، شیشه‌ای، کاغذی، فلزی و یا ارسال این زباله‌ها به مراکز بزرگ بازیافت، تجارت پرسودی است. تولید زباله با رشد و توسعه شهرها افزایش می‌یابد؛ بنابراین اگر در کار خود وارد باشید، پول قابل‌توجهی از تجارت زباله به جیب می‌زنید. کمی سرمایه و فضای کافی مهم‌ترین چیزهایی هستند که برای ورود به این کسب‌وکار نیاز دارید.

۱۰) ارائه خدمات

تجارت هم کالا و هم خدمات را دربرمی‌گیرد. بیشتر مواردی که پیش‌تر خواندید به تجارت کالا مربوط بودند. در کشورهای در حال توسعه، ارائه خدمات، از لحاظ سوددهی، دست‌کمی از تجارت کالا ندارد. طراحی و توسعه نرم‌افزارها، ارائه خدمات اینترنتی و خدمات مربوط به فناوری اطلاعات، تعمیرات لوازم الکتریکی و اتومبیل، تحویل غذا، نظافت و خدمات بهداشتی مثال‌هایی از کسب‌وکارهای مربوط به ارائه خدمات هستند.

این کسب‌‌وکارها یک ایده پولساز محسوب می شود که بازار خوبی در کشورهای در حال توسعه دارند. ارائه خدمات تلفن همراه، اینترنت و کامپیوتر از موفق‌ترین نمونه‌های تجارت خدمات به حساب می‌آیند. اگر قصد دارید در این بخش‌ها فعالیت کنید و خدمات ارائه کنید، بهتر است سراغ خدماتی بروید که ضروری هستند و تقاضای بالا و سوددهی خوبی دارند.

مواردی که در این مقاله معرفی شدند، لیست کوتاهی از ایده های پولسازی در ایران و کشورهای در حال توسعه هستند. باکمی جست‌وجو می‌توانید ایده‌های بیشتری را به این لیست اضافه کنید.

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”بهترین ایده برای کسب درآمد از اینترنت کدام است؟” answer-0=”خدمات رسانه های اجتماعی – مترجم و تولید محتوا – تولید پادکست – مشاوره اینترنتی و …” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”آیا فقط ایده در کنار مهارت پولساز کافی است؟” answer-1=”خیر – باید در نظر داشت که آیا علاقه در مهارت پولساز شکل گرفته یا فقط جوانب دیگر در نظر گرفته می شود.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”آیا می توان از ایده های پولساز به عنوان شغل اصلی استفاده کرد” answer-2=”بله- باید مدت زمان رسیدن به هدف را در نظر گرفت” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

۱ دیدگاه
  1. Akam می‌گوید

    سلام. بدنیست. درکل توانستم یکی دو سایت پیدا کنم. ولی میتوان بهتر باشد . بعضی از جوانان سرگردانند، نمی‌دانند از کجا باید شروع کرد. سایت های بیشتر و اینکه داخل کشور باشد ممکن است راهنمایی برای آنها باشد

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.