۵ نکته مهم حسابداری برای مدیران غیر مالی

0

دانش حسابداری، دانشی ضروری و کاربردی برای کلیه مدیران است! امروزه با توجه به توسعه روز افزون علم مدیریت و حسابداری در هر شرکتی اعم از شرکت‌های دولتی، خصوصی و شبه دولتی، مدیران نیازمند کسب دانش مدیریتی و حسابداری برای بهبود مدیریت خود در حوزه رقابتی مورد نظر هستند. مباحث مالی حسابداری در تمامی بخش‌های شرکت بسیار مهم هستند و مدیر عامل‌ها باید توانایی استفاده از دانش حسابداری و مالی را داشته باشند.

آشنایی با دانش و اطلاعات مدیریت مالی، در حد مورد نیاز باعث می‌شود تا مدیران، امور و عوامل حیاتی شرکت را با قدرت بیشتری مدیریت کنند. در میان تمام مباحث مالی و حسابداری، ۵ نکته مهم آشنایی با مفاهیم مالیات، حقوق و دستمزد کارمندان، استانداردهای حسابداری، حسابرسی بیمه و بررسی صورت‌های مالی از جمله نکاتی هستند که یک مدیر باید با آنها آشنایی نسبی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم با معرفی چند نکات مهم حسابداری برای مدیران غیر مالی، اطلاعات کافی را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

برای آشنایی با ۵ نکته مهم و تاثیرگذار حسابداری در مدیریت تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

۱. آشنایی با مفاهیم و کلیات اصولی حسابداری، نقش مهم مدیر در امور مالی شرکت

یکی از مهم‌ترین و اصولی‌ترین مباحثی که یک مدیر در زمینه حسابداری باید با آن آشنا باشد، آشنایی با مفاهیم و کلیات و اصولی حسابداری است. علم حسابداری و مدیریت مالی نیز مانند تمامی علوم دارای استانداردهای خاصی است. بی شک قرار نیست مدیر یک شرکت کارهای حسابداری را انجام دهد؛ اما داشتن اطلاعات کافی در این زمینه و آشنایی با قوانین استاندارد حسابداری، باعث می‌شود تا با بررسی عملکرد حسابدار شرکت و چک کردن مداوم امورمالی تیم، بهترین دستاورد را در این زمینه داشته باشد. آشنایی با برنامه‌های آموزش حسابداری و نرم افزارهای حسابداری باعث می شود تا یک مدیر، بهترین مدیریت را در زمینه مسائل امور مالی مربوط به شرکت ارائه دهد.

در صورتیکه مدیر حسابداری و مدیر مالی بنا به هر دلیلی قادر به انجام درست کار نباشند، مدیرعامل با دانش کافی و بررسی سطح کار آنها می‌تواند در کمترین زمان جایگزینی مناسب برای مدیران مالی شرکت خود انتخاب کند و از وقوع اتفاقات جبران ناپذیری در آینده جلوگیری کند.

۲. آشنایی مدیران غیرمالی شرکت با حسابرسی بیمه تامین اجتماعی

یکی دیگه از مباحث مهمی که مدیران غیر مالی باید در زمینه حسابداری به آن تسلط کافی داشته باشند، حسابرسی بیمه تامین اجتماعی است. در صورت بروز هرگونه مشکلی برای پرداخت نکردن بیمه کارمندان، مدیرعامل و مدیران اصلی موظف به توضیح و حل مسائل مربوط به آن هستند. بنابراین داشتن اطلاعات کافی در زمینه قوانین و حسابرسی بیمه تامین اجتماعی از دانش‌های مهم و ضروری برای هر مدیری است. معمولاً در شرکت‌های مختلف، محاسبه حقوق و حق بیمه با نرم افزار حسابداری توسط نیروهای بخش حسابداری شرکت انجام می‌شود. وجود هرگونه مشکل یا تخطی از قوانین بیمه تامین اجتماعی مجازات بزرگی برای مدیران شرکت شرکت در پی خواهد داشت.

نکات مهم و کاربردی حسابداری که هر مدیری باید با آن آشنا باشد

۳. تسلط کافی مدیران بر انواع و میزان مالیات شرکت در دوره‌های متفاوت

قوانین حسابداری و مدیریت مالی تقریباً در همه دنیا یکسان است. پرداخت مالیات یکی از قوانین و استانداردهای حسابداری است که اهمیت بسیار ویژه‌ای در کسب و کارهای سراسر دنیا دارد. به جرات می‌توان گفت مهمترین دستاورد یک شرکت میزان درآمد و سود آن از مجموعه خدمات و تولیداتی است که در طی سال در شرکت انجام می‌شود.

کلیه هزینه‌ها و درآمدهای شرکت به صورت کاملاً مداوم ثبت می‌شوند تا در پایان هر ماه یا هر سال مالیات موردنظر از مجموع درآمد شرکت کسر شود. انواع مالیات شرکت شامل مالیات بر درآمد، مالیات حقوق و دستمزد و مالیات بر ارزش افزوده است. آشنایی کامل مدیران غیر مالی با قوانین دقیق مالیاتی باعث می‌شود تا از خسارت‌های جبران ناپذیر مالی تا حد زیادی جلوگیری شود.

۴. بررسی حقوق و دستمزد کارمندان، مهمترین قانون و استاندارد مالی شرکت

یکی از وظایف مهم حسابداران و مسئولین امور مالی شرکت‌ها بررسی دقیق حقوق و دستمزد کارمندان و پرداخت آن ها در اسرع وقت است. یک مدیر باید اطلاعات کافی در مورد حقوق و دستمزد روزانه هر کارمند با توجه به استعداد و ساعات کاری آن‌ها داشته باشد. اکثر کسانیکه در یک شرکت مشغول به کار می‌شوند، مهمترین اولویت آنها میزان حقوق و دستمزد آن شرکت خواهد بود. بنابراین هر مدیری باید با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه نیاز کارمندان خود را برطرف کند.

در صورت مشاهده هرگونه اشتباه یا ناکارآمدی در پرداخت حقوق کارمندان، مدیران اصلی باید قادر به پاسخگویی دقیق به کارمندان و اداره کار باشند. بنابراین کسب دانش و اطلاعات کافی و به روز در زمینه حقوق و دستمزد از جمله وظایف مهم مدیران غیر مالی یک شرکت هستند.

ضروت کسب اطلاعات کافی در زمینه استانداردهای حسابداری برای مدیران شرکت

۵. اطلاع از صورت‌های مالی مهم و کاربردی برای مدیران غیر مالی

صورت مالی یک سند رسمی از فعالیت‌های مالی و حسابداری یک کسب و کار است. یک مدیر توانمند باید به صورت‌های مالی شرکت کاملا واقف باشد. صورت‌های مالی معمولا در پایان هر سه ماه و همچنین در پایان هر سال تهیه می‌شوند. مدیران شرکت باید به خوبی بتوانند این صورت‌های مالی را بررسی کنند تا در جریان امور بخش مالی شرکت به خوبی قرار گیرند و در صورت نیاز بخشی از  آن‌ها را با مشتریان در میان بگذارند. به طور کلی ۵ صورت مالی اساسی وجود دارد که داشتن اطلاعات کافی در هر یک از این زمینه‌ها به مدیران شرکت کمک بسیاری می‌کند. این ۵ صورت به شرح زیر هستند:

  • صورت سود و زیان
  • صورت جریان وجوه نقد
  • صورت حقوق صاحبان سهام
  • صورت سود و زیان جامع
  • ترازنامه

آموزش کامل حسابداری برای مدیران غیر مالی در وبلاگ سپیدار سیستم

شرکت سپیدار سیستم با افتخار یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده نرم افزار حسابداری در ایران است. این شرکت در طول سالیان اخیر تلاش بی وقفه‌ای در زمینه آموزش حسابداری اصولی برای مدیران و کارشناسان امور مالی داشته است. با مراجعه به سایت سپیدار سیستم و استفاده از مقالات وبلاگ این سایت در کنار پادکست‌ها و دوره‌های آموزشی این شرکت می‌توانید اطلاعات مورد نیاز در زمینه امور مالی و حسابداری را به خوبی کسب کنید.

شرکت سپیدار سیستم با فراهم کردن نرم افزارهای حسابداری کاربردی در ایران به یکی از انتخاب‌های اصلی کسب و کارها و دانشگاه‌های سرتاسر ایران تبدیل شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تهیه نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی، شرکتی و خدماتی به سایت سپیدار سیستم مراجعه کنید یا با شماره ۸۱۸۰۲۲۰۰۰۰۲۱ تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را از متخصصین شرکت سپیدار سیستم جویا شوید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.