چطور رژیم‌ غذایی خود را در دوران دورکاری حفظ کنید

کار بیشتر، فست‌فود بیشتر

0

خیلی از ما وقتی که دورکاری می‌کنیم، بسیار رژیم غذایی بدی را در پیش می‌گیریم. در ذیل چند راه ساده مطرح شده که با استفاده از آنها می‌توانید رژیم غذایی سالم‌تری در زمان دورکاری داشته باشید.

یکی از مزایای دورکاری و کار‌کردن از خانه این است که می‌توانید در محیطی عاری از شلوغی‌ها و حواس‌پرتی‌های مختلف در دفتر کار، به کار خود مشغول شوید. البته به همان میزانی که تعداد افرادی که از خانه کار می‌کنند بیشتر می‌شود، به همان اندازه نیز تعداد تماس‌های ویدئویی و جلسات مجازی بیشتر و بیشتر می‌شود. این مسئله باعث می‌شود که برنامه روزانه بسیار فشرده شده و لیست کارهایی که باید انجام شود، بسیار طولانی شود.

اگرچه در خانه به اندازه محیط کار حواس شما پرت نمی‌شود، اما معنایش این نیست که روزهای ما به هنگام دورکاری قرار نیست شلوغ باشد‌، بلکه حتی ممکن است شلوغ‌تر از گذشته نیز باشد. من اخیرا احساس کردم که خیلی کار روی سرم خراب شده است. من به عنوان یک نویسنده حق‌التحریر‌بگیر تمام وقت و تولید‌کننده محتوای بازاریابی حدود ۷سال است که از خانه کار می‌کنم.

اما سال ۲۰۲۰ نخستین سالی بود که من به تعداد بسیار زیادی جلسات مجازی دعوت شدم و یا تماس‌های ویدئویی با من بسیار افزایش یافت. با توجه به این حجم کاری اغلب مجبور می‌شوم از ۷روز هفته ۳ یا ۵ روزش از ناهار خوردن صرف نظر کنم چون واقعا وقت کافی در اختیار ندارم.

متوجه شده‌ام که همیشه وقت ناهارم اولین قربانی است که حاضرم برای انجام‌دادن کار بدهم. البته متوجه شده‌ام که این کار من، یعنی ناهار‌نخوردن چه اثرات منفی بر کارایی، خلق و خو و وضعیت سلامتی‌ام داشته است. به لحاظ علمی نیز چند دلیل علمی برای این تاثیر منفی وجود دارد. من سعی کرده‌ام این دلایل را برشمرده و در عین حال چند راه‌حل نیز ارائه کنم که بلکه بتوانید ضمن اینکه در خانه کار می‌کنید و کارتان نیز زیاد است، در عین حال غذا هم به اندازه کافی و درست میل کنید.

چطور رژیم‌ غذایی خود را در دوران دورکاری حفظ کنید

تاثیر ناهارنخوردن و امتناع از خوردن فست‌فود و اسنک

براساس پژوهش‌ها دریافتم تاثیرات منفی که دریافت کردم به این دلیل بوده که غذاهای بی‌کیفیت و فست‌فود زیاد خورده‌ام. پژوهشی که در ژورنال روانشناسی سلامت انگلیس به چاپ رسیده، در دوره‌ای ۱۳ روزه، انتخاب‌های غذایی گروهی را مورد مطالعه قرار داده و به این نتیجه رسیده که این انتخاب‌ها به طور مستقیم از تجربیات روزانه‌شان تاثیرپذیر هستند. بیش از آن، شرکت‌کنندگان در این پژوهش هرچه بیشتر میوه و سبزیجات مصرف کرده‌اند، خلق و خوی شاد‌تری داشته‌اند و در کارشان نیز موفق‌تر و خلاق‌تر بوده‌اند.

می‌دانم که معنای این پژوهش این است که باید رژیم غذایی‌ام را تغییر دهم. باید میان‌وعده‌های ناسالم را حذف کنم، اما به این فکر می‌کنم که رژیم غذایی سالم در سال ۲۰۲۰ چطور می‌تواند باشد.

براساس دستورالعمل وزارت بهداشت آمریکا، رژیم غذایی سالم باید چیزی شبیه به این باشد:

  • میوه و سبزیجات، غلات، شیر کم‌چرب و یا بدون چربی
  • گوشت قرمز بدون چربی، گوشت مرغ، ماهی، انواع لوبیا، تخم‌مرغ و آجیل
  • برای پخت و پز از روغن‌های اشباع‌شده یا روغن ترانس استفاده شود.
  • میزان مصرف نمک کاهش یابد و سعی شود از شکر قهوه‌ای استفاده شود.

با در دست داشتن این اطلاعات تصمیم گرفتم رژیم غذایی خاصی را برای وعده ناهار تدارک ببینم؛ رژیم غذایی که موارد بالا را در خود داشته باشد.

در ذیل چند روشی را که امتحان کردم، توضیح می‌دهم. توضیح می‌دهم کدام گزینه‌ها کارآمد بودند و کدام خیر.

آماده‌سازی غذا

اولین روشی که امتحان کردم، این بود که سعی کردم عصر جمعه برای هفته آینده وعده‌های غذایی‌ام را آماده کنم و بعد آنها را به اندازه هر روز تقسیم کرده و در یخچال بگذارم و هر روز بخشی از آن را استفاده کنم. در ابتدا استفاده از غذای از پیش آماده شده، بسیار لذت‌بخش بود اما رفته‌رفته احساس کردم دوست ندارم هر روز یک نوع غذا بخورم. وانگهی غذاها وقتی برای روزهای متمادی در یخچال می‌ماند، طعمشان نیز عوض می‌شود.

سفارش غذا از بیرون

با در نظر گرفتن اینکه دوست دارم وعده‌های متنوع غذایی میل کنم، تصمیم گرفتم از بیرون غذا سفارش دهم، اما نه فست‌فود بلکه غذاهای سالم. من عاشق غذاهای گرم مثل سوپ هستم. در پایان آزمایشم دریافتم که دوست دارم طیف متنوعی از غذاهای سالم میل کنم اما به شرط اینکه آماده خوردن باشند. وانگهی به این دلیل که این غذاها در مدت زمان کوتاه‌تری آماده می‌شدند، می‌شد آنها را در یخچال نیز نگه داشت. این روش کارآمد بود هر چند هزینه‌اش کمی بیشتر بود، اما ارزشش را داشت که وقتم را ذخیره کنم برای کارهایم.

تغذیه سالم و کارآمدی

از وقتی که بالاخره راه‌حلی برای تغذیه سالم در ساعات کاری پیدا کردم، احساس بهتری داشتم و بهتر می‌توانم بر کارهای روزانه‌ام تمرکز کنم. هنوز هم می‌توانم غذای مناسب بخورم بدون اینکه نیاز باشد وقت و انرژی خیلی زیادی صرف کنم.

گزارشی که سازمان بهداشت جهانی منتشر کرده، می‌گوید:

«تغذیه مناسب می‌تواند کارایی شما را تا ۲۰درصد افزایش دهد».

بعد از اینکه در رژیم غذایی‌ام تجدیدنظر کردم تا سالم‌تر باشد، کاملا احساس کردم که کارایی من در دوران دورکاری به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. با در نظر گرفتن این تجربه خیلی مختصر کاملا باور دارم که تغذیه خوب کیفیت کاری خوب را نیز به ارمغان خواهد آورد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.