define
Warning: include_once(powerpress.php): Failed to open stream: No such file or directory in /home/shanbemag/public_html/wp-content/plugins/better-rest-endpoints/includes/get_post_by_id.php on line 10

Warning: include_once(): Failed opening 'powerpress.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php81/root/usr/share/pear') in /home/shanbemag/public_html/wp-content/plugins/better-rest-endpoints/includes/get_post_by_id.php on line 10
کرونا چه تغییراتی در رفتار مشتریان کسب‌و‌کارها داشته است؟
بازاریابی انتخاب سردبیر

کرونا چه تغییراتی در رفتار مشتریان کسب‌و‌کارها داشته است؟

روند تکامل توقعات مشتری در دوران همه‌گیری

دوران همه گیری
این روزها مشتری‌ها خیلی متفاوت از گذشته در اینترنت گشت‌و‌گذار می‌کنند، متفاوت خرید می‌کنند و متفاوت خرج می‌کنند. تحولات سال‌2020 و همه‌گیری کرونا باعث شد پارامترهای عرضه و تقاضا و تجارت در سراسر جهان و در صنایع مختلف تغییرات گسترده‌ای کند و همین تغییرات موجب تغییر رفتار مشتریان نیز شد. از آنجايی که ‌شرکت‌ها در اندازه‌های مختلف سعی می‌کنند راه‌های جدیدی را برای برقراری ارتباط با مشتریان پیدا کنند، در ذیل چند ترفند مهم ذکر شده است:

خرید‌ها بیشتر آنلاین انجام می‌شود و این روند حتی پس از همه‌گیری نیز عوض نخواهد شد

این روزها مشتریانی که مجبور شده‌اند در خانه بمانند و به واسطه قوانین دوری گزینی اجتماعی نمی‌توانند به راحتی به فروشگاه‌ها بروند، به خرید آنلاین روی آورده‌اند و این شیوه خرید برایشان تبدیل به یک عادت شده است. پژوهشی که بنیاد McKinsey انجام داده، نشان می‌دهد تعداد زیادی از مشتریان قصد دارند در‌ آینده خرید‌هایشان را آنلاین انجام دهند.

در واقع نتایج این پژوهش نشان داده که اقلامی نظیر داروهای دم‌دستی و بدون نیاز به نسخه، اقلام سوپر‌مارکتی، وسايل مورد نیاز خانه و اقلام بهداشت شخصی رشد 30 درصدی فروش آنلاین داشته‌اند. خرید غذای بیرون‌بر، اقلام مربوط به ورزش و نرمش در خانه، ویتامین‌ها و مکمل‌ها و محصولات مربوط به کودکان نیز رشد چشمگیری در فروش آنلاین داشته‌اند. اواخر سال‌2020 نیز برخی پژوهش‌ها نشان داده بودند که آمریکايي‌ها قصد دارند اغلب خرید‌های سال نو خود را به صورت آنلاین انجام دهند.

آنلاین نشوید از فروش خبری نخواهد بود

همه چیز مجازی شده است. تحقیقات نشان داده مشتریان تمایل دارند کمتر از پول استفاده کنند و آنها دوست دارند بدون هیچ تماسی مبلغ خریدشان را پرداخت کنند. مشتریان سوپر‌مارکت‌ها به دنبال پیشخوان‌هایی هستند که صندوقدار نداشته باشد و آنها بتوانند بدون هیچ تماسی مبلغ خریدشان را پرداخت کنند و بروند.

در بسیاری از رستوران‌ها، منوي کاغذی برچیده شده است. حتی در برخی رستوران‌ها نیز از بشقاب‌های کاغذی به جای سرامیک استفاده می‌شود. حتی این روزها می‌شود اتومبیل خرید بدون اینکه وارد بنگاه معاملات اتومبیل شد.

پروتکل‌های سلامت را رعایت کنند

همه کسب‌و‌کارها باید پروتکل‌های سلامت را رعایت کنند. حتی باید این پروتکل‌ها را به مشتریان نیز بگویند

نتایج یک تحقیق نشان داده ‌که شرکت‌هایی که صحت و سلامت را جزو اولویت‌های خود قرار می‌دهند، بیشتر اعتماد مشتریان را جلب می‌کنند. برای مثال، رعایت معیارهای دقیق برای ضدعفونی محیط آنگونه که مشتری بتواند آن را مشاهده کند.

شرکت‌ها همچنین باید از صحت و سلامت کارکنان خود اطمینان حاصل کنند. بیش از 80‌درصد مشتریانی که در یك نظرسنجی شرکت کرده‌اند، گفته‌اند تمایل دارند از شرکت‌ها و مکان‌هایی خرید کنند که به سلامت کارکنانشان اهمیت می‌دهند. در بسیاری از هتل‌ها تدابیر دقیق پاکیزگی محیط اندیشیده شده است. این کار به مشتری حس امنیت می‌دهد.

نتایج این پژوهش نشان داده که اقلامی نظیر داروهای دم‌دستی و بدون نیاز به نسخه، اقلام سوپر‌مارکتی، وسايل مورد نیاز خانه و اقلام بهداشت شخصی رشد 30 درصدی فروش آنلاین داشته‌اند

حذف واسطه‌ها و فروش مستقیم به مشتری

وقتی که خرید آنلاین زیاد شد، بسیاری از برندها متوجه شدند که چاره‌اي نیست جز اینکه محصولات خود را مستقیم به مشتریان خود بفروشند. بسیاری از برند‌های مواد غذایی دریافتند که مشتریان تمایل دارند به جای خرید از سوپرمارکت‌ها مستقیما از خود تولید‌کننده محصول خرید کنند، بنابراین، این نیاز احساس شد که وب‌سایت فروش تاسیس کنند.

این رویه فروش باعث می‌شود برندها بهتر در دسترس مشتری باشند. با این روش تعداد بسیاری از برندها اعلام کرده‌اند که فروششان کاهش داشته است. در حالی‌که برندهایی که به صورت سنتی محصولاتشان را می‌فروختند با کاهش فروش مواجه شدند.

وفاداری به برندها در حال کاهش است

از زمان آغاز همه‌گیری کرونا و‌ بحران جهانی سلامت، بسیاری از مشتریان برندهای جدید را امتحان کرده‌اند. البته یکی از دلایل این امر این است که مشتریان برای دریافت خرید‌های خود تجربه تاخیر در تحویل را داشته‌اند و یا اینکه خریدی که به دستشان رسیده، دچار مشکل بوده است.

به این ترتیب به صورت طبیعی به سمت برندهای جدید رفته‌اند. یکی دیگر از دلایل این امر اختلال در زنجیره تامین و توزیع به دلیل همه‌گیری کرونا بوده است. تحقیقات نشان داده ‌تقریبا 75‌درصد مشتریان در دوران همه‌گیری، برندهای جدید را امتحان کرده‌اند. نیمی از مشتریان نیز نه‌تنها برند قبلی را عوض کرده‌اند، بلکه قرار است در آینده همیشه از برند جدید خرید کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Attempt to read property "roles" on bool in /home/shanbemag/public_html/wp-content/plugins/wp-user-frontend/wpuf-functions.php on line 4663

Warning: Attempt to read property "roles" on bool in /home/shanbemag/public_html/wp-content/plugins/wp-user-frontend/wpuf-functions.php on line 4663

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.