رادیو شنبه پادکست های استارتاپی

چرا مدیران کسب‌وکار از کلمات گنگ در سخنرانی‌هایشان استفاده می‌کنند؟

رفتار مدیریتی و قدرت سخن مدیران _ هفته نامه شنبه
این اپیزود از رادیو شنبه از طرف هفته نامه شنبه و با حمایت انتشارات ترجمان با موضوع رفتار مدیریتی صاحبان کسب‌ و کار تهیه، تولید و منتشر شده‌است. در این اپیزود درباره قدرت سخنوری مدیران و تاثیر سحنان آن‌ها بر کارکنان و سازمان صحبت کردیم.

مدیریت و اصول آن از مهم‌ترین موضوعات مطرح در فضای کسب‌وکار می‌باشد. در واقع مدیران هسته اصلی یک کسب ‌و کار یا سازمان هستند و می‌توانند با قدرت کلام همه چیز را تحت کنترل خودشان قرار دهند. آنان قادرند با حرف‌هایشان کارمندان را به کار تشویق کنند و حتی آنان را از انجام وظایف خود منصرف سازند. هم‌چنین می‌توانند با به‌کار گیری اصول مذاکره در رفتار مدیریتی خود، بحران‌های کسب‌ و کار را مدیریت کنند و با موفقیت آن‌ها را پشت سر بگذارند.

واژگان پوچ و خسته‌کننده در رفتار مدیریتی امروزی

اما در چند سال اخیر، رفتار مدیریتی با پدیده‌ای مواجه شده که آندره اسپایسر، استاد رفتار سازمانی دانشگاه کاس لندن آن را «چرندیات مدیریتی» نام‌گذاری می‌کند. به نقل از انتشارات ترجمان از زبان اندره اسپایسر، چرندیات کسب ‌و کار به ما امکان می‌دهند کماکان مزخرف ببافیم بی آنکه حرف خاصی زده باشیم. این چرندیات، زبان را از معنا تهی می‌کنند و توان ما در تفکر شفاف و متین دربارۀ مسائل واقعی را کاهش می‌دهند. آندره معتقد است که رفتار مدیریتی در دنیای امروزی دچار یک سردرگمی شده‌است. مدیران در سخنانشان از عبارات و کلماتی استفاده می‌کنند که برای دیگران پوچ و عجیب و غریب محسوب می‌شود.

استفاده از این زبان و رفتار مدیریتی توسط مدیران سازمان‎‌ها و رواج چنین شیوه صحبت کردن گنگ و سردرگم‌کننده دلایل مختلفی دارد. اکثر مدیران بر این باورند که این رفتار مدیریتی مشخصه آن‌هاست و از چنین زبانی برای نشان دادن تجربه و کارشناس بودن خود استفاده می‌کنند. دومین دلیل آن است که مدیران با به‌کار گیری این ادبیات و رفتار مدیریتی، از زیر بار سوالات دشوار شانه خالی می‌کنند.

آسیب چرندیات مدیریتی به سازمان‌ها و کسب‌وکارها

البته نمی‌دانند که گاهی همین واژه‌ها و به اصطلاح «چرندیات مدیریتی» آنان را به دردسر می‌اندازد. برای آن‌ که متوجه شوید این سخنان پوچ و بی‌محتوا چه مشکلاتی برای سازمان‌ها و مدیرانشان به وجود می‌آورند، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا این اپیزود از رادیو شنبه را حتما گوش کنید. در این اپیزود که از مقاله آندره اسپایسر برگرفته شده‌است، درباره تاریخچه مدهای پوچی که در انواع مدیریت‌ها در گذر زمان رواج پیدا کرده صحبت کردیم و برای هرکدام مثال‌های واقعی چالش برانگیزی نیز مطرح کردیم. اگر می‌خواهید و کسب و کار خود را از چرندیات مدیریتی دور کنید و به فکر پیشبرد اهداف سازمان خود هستید، این اپیزود را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.