چطور یک مدیر تولید خوب استخدام کنید

0

در بسیاری از استارتاپ‌ها، اولین مدیر تولید، خود مدیر‌عامل است. معمولا این مدیر‌عامل است که با همان هم‌بنیانگذارش، براساس چشم‌اندازی خاص استارتاپی را آغاز می‌کنند.

برای اینکه کمکی داشته باشند، چند مهندس استخدام می‌کنند و بعد هم یک طراح. در مرحله بعد برای اینکه عمق آب بازار را اندازه بگیرند، یک بازاریاب استخدام می‌کنند. وقتی که آمار فروش بیشتر شد، همه در حال کار هستند.

بعد ناگهان مدیریت همه‌‌ این آد‌م‌ها دشوار شده و دردسر آغاز می‌شود. غیرممکن است یک مدیر عامل بتواند همه کارها را با هم انجام دهد. دقیقا در این نقطه است که پای مدیر تولید به میان می‌آید و بعد همه مسئولیت‌ها روی دوش او سوار می‌شود و اوست که باید همه کارها را مدیریت کند و چشم امید مدیرعامل به او دوخته می‌شود.

اگر استخدام این فرد درست انجام ‌شود، تازه کار شروع می‌شود. همزمان با رشد شرکت، مدیر تولید باید همه کارکنان را در راستای دستیابی به یک هدف واحد بسیج کرده و اطمینان حاصل کند که همه‌چیز در مسیر دستیابی به چشم‌انداز مد‌نظر مدیر‌عامل به پیش می‌رود. اما چطور می‌توان یک مدیر تولید خوب استخدام کرد؟ نشانه‌های یک مدیر تولید خوب چیست؟ قبل از اینکه مدیر تولید استخدام کنید، این توصیه‌ها را بخوانید:

مدیر تولید مد‌نظر را در ذهن تصویر کنید و بعد مصاحبه‌تان را براساس آن تصویر انجام دهید. این توصیه تاد جکسون، جانشین مدیر عامل شرک دراپ‌باکس است. سخن جکسون این است که هر ویژگی که تمایل دارید مدیر تولیدتان ‌داشته باشد را در ذهن مجسم کنید و بعد سوالات مصاحبه‌تان را طوری طراحی کنید تا پاسخ‌ها به شما بگویند آیا آن ویژگی در فرد پاسخ‌دهنده وجود دارد یا خیر. حتی می‌توانید برای هر سوال، جواب ایده‌آل خودتان را از پیش بنویسید و بعد ببینید پاسخ‌هایی که دریافت می‌کنید تا چه اندازه به پاسخ‌های ایده‌آل شما نزدیک هستند.

برخی ویژگی‌های خاص را در داوطلب مورد نظر جست‌وجو کنید. آیا می‌تواند بدون اینکه قدرتی به او اعطا شود، اوضاع را مدیریت کند؟ آیا به جای اینکه مدام منم منم کند، حاضر است مسئولیت اشتباهاتش را بپذیرد؟ آیا در تصمیم‌گیری به‌رغم برخورداری از اطلاعات کم، مهارت دارد؟ آیا روش خاصی برای گذر‌کردن از آسیب‌های اشتباهات و بحران‌ها در ذهن دارد؟

هیچ وقت سعی نکنید مدیر تولید را با هدف کمک‌گرفتن از او استخدام کنید. سعی کنید مدیر تولیدی استخدام کنید که خودش پیشرو و طراح باشد و بتواند در هر مرحله از پیشرفت شرکت نقشی کلیدی بازی کند. اگر از روی ضعف و صرفا با هدف دور کردن خود از دردسر مدیر تولید استخدام کنید، نتیجه‌ای که باید را دریافت نخواهید کرد.

مدیر تولید خوب باید در قرار‌دادن یک استارتاپ در مسیر رشد، استاد باشد. بنابراین در این خصوص از او بپرسید. بنیادی‌ترین نکته این است که مدیر تولید باید بتواند درباره رشد استارتاپ تحلیل و ارزیابی داشته باشد. او باید بتواند درباره چارچوب‌هایی که استارتاپ را در مسیر رشد قرار می‌دهد، اطلاعات داشته باشد. اگر لازم شد او را پای وایت‌بورد ببرید تا برایتان توضیح دهد. توانایی نوشتن و توضیح‌دادن شفاهی مفاهیم یکی از ویژگی‌های مهم مدیر تولید ‌است. اگر احساس کردید تحلیل‌اش عمیق است، آن‌وقت می‌شود گفت که مهارت ضروری یک مدیر تولید را دارد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.