مقالات دیجیتال مارکتینگ انتخاب سردبیر مقالات بازاریابی محتوا

12 ترند جذاب ویدیو مارکتینگ در سال 2020

به همراه تکنیک‌های کاربردی ویدیو مارکتینگ در تیک‌تاک

12 fascinating video marketing trends in 2020
بازاریابی ویدیویی یا همان ویدیومارکتینگ‌ مانند سایر مباحث بازاریابی و فروش به صورت مداوم و بدون توقف، شاهد ظهور ترندهای جدید و از بین رفتن ترندهای قدیمی است و همین نشان از پویایی این مبحث کاربردی در جهان پیش‌روست.اگرچه موج‌سواری بر ترندهای کسب‌و‌کار همیشه کار عاقلانه‌ای نیست، اما همانطور که برای بالابردن سطح دانشتان و جلوگیری از عقب‌ماندن از سرعت فوق‌العاده پیشرفت علم بازاریابی ویدیویی، به کنکاش و جست‌وجو ادامه می‌دهید، بهتر است که همواره ترندهای ویدیومارکتینگ را نیز رصد کنید. از ابتدای سال‌2020 تاکنون، برخی از این ترندها رواج بیشتری یافته‌اند و برخی به‌تدریج از کارزار رقابتی در تولید محتوای ویدیویی خارج شده‌اند.

برای راحتی بیشتر در این مطلب به 12ترند اساسی ویدیومارکتینگ می‌پردازیم که همواره باید دنبالشان کنید و عاقلانه است در سال‌های آینده نیز چشم از آنها برندارید.

12. ویدیوهای لایو

شاید استقبال از ویدیوهای پخش زنده یا لایو فیس‌بوک به‌شدت کاهش یافته باشد، اما لایو ویدیوها در پلتفرم‌های مختلف در حال ایجاد تجربه‌های جدید و هیجان‌انگیز برای کاربران خود هستند.

یکی از جنجالی‌ترین ترندها سال‌‌2017 در دنیای ویدیومارکتینگ، ویدیوهای پخش زنده فیس‌بوک (FacebookLive) بود. حقیقت این بود که ‌بسیاری از ابتکارات ویدیویی فیس‌بوک برای تیم سازنده آن نتایج خوبی در‌برنداشت. فیس‌بوک لایو، فیس‌بوک واچ و پخش خودکار و منظم ویدیوهای فیس‌بوک برای تغییر دیدگاه کاربران به پخش زنده ویدیویی ارائه شدند اما در ادامه و به مرور زمان این کار بدون دستیابی به نتایج چشمگیر به صورتی پایان یافت که در نتیجه برخی از این پخش‌های زنده به طور کامل تعطیل شدند.ویدیوهای لایواما لایو ویدیو و یا پخش زنده روندی نیست که به کلی از بین برود. برعکس، پخش زنده جایگاه محکم و مطمئنی در اکوسیستم تولید محتوای ویدیویی دارد، اما اینکه دقیقا بهترین پلتفرم استفاده آن چیست و کی باید از آن بهره برد، جای تامل زیاد و برنامه‌ریزی دقیقی دارد.

پخش زنده همیشه ایده‌ای فوق‌العاده جذاب برای برقراری تعامل با دیگران است. راز بزرگ تاثیر پخش زنده بر دیگران این است: تعاملات زنده از طریق پخش زنده ویدیویی، با افراد واقعی که در لحظه از شما اثرپذیرند.

11. خرید از ویدیو

یکی دیگر از ترندهای این روزهای ویدیومارکتینگ که تبدیل به جریان بسیار بزرگی در این زمینه نیز شده‌، ویدیوهایی هستند که بسته به پلتفرم انتشار به مخاطب امکان خرید مستقیم محصول یا خدمات را حین تماشای ویدیو می‌دهند. بسیار ساده حین تماشای ویدیو می‌توانید با لینکی که روی ویدیو قرار دارد، به صفحه خرید منتقل شوید؛ بدون هیچ تشریفات اضافی!

این قابلیت جذاب که در استوری‌ اینستاگرام و البته به صورت شناور در ویدیوهای یوتیوب بسیار پرکاربرد است، معادلات تعیین استراتژی برای برنامه‌ریزی تولید و انتشار ویدیو را در سال‌های پیش‌رو تحت تاثیر خود قرار خواهد داد، بهتر است در کنار تولید محتوای ویدیویی با استفاده از این ترند و به فراخور امکانات پلتفرم انتشاری که انتخاب می‌کنید، برای فروش مستقیم محصول یا خدمات‌تان نیز از طریق ویدیو برنامه‌ریزی کنید.

ویدیوهای 360‌درجه

10. ویدیوهای 360‌درجه

ویدیوهای 360‌درجه اگرچه در بازاریابی ویدیویی کم‌سن و سال و البته پرهزینه هستند، اما به جرات می‌توان گفت که رقیبی پرمدعا برای سایر ترندهای حیطه ویدیومارکتینگ به‌شمار مي‌روند که اگرچه تاکنون بیشترین کاربرد را در ویدیوهای ورزشی و نمایش همایش‌های بزرگ موسیقی داشته‌اند اما به‌زودی با قدرتی باورنکردنی ارائه محصول و خدمات از طریق ویدیو را دستخوش تحولات بزرگی خواهند كرد.

پس بهتر است در طراحی کمپین‌های ویدیومارکتینگ پیشرو نیم‌نگاهی به این ترند نوبنیان و جذاب هم داشته باشید، به هرحال این نوع از ویدیوها به دلیل نوظهور‌بودنشان برگ برنده‌ای متمایز در تولید محتوای ویدیویی برای مخاطبان به‌روز و همراه همیشگی نوآوری‌های تکنولوژی خواهند بود.

9. ویدیو با قاب یک به یک یا مربع

ویدیو با قاب‌بندی مربع در پست‌های اینستاگرامی و اقبال گسترده کاربران این شبکه اجتماعی به این نوع از ویدیو به خصوص برای تولید و انتشار ویدیوهای شخص‌محور، استانداردی جدید در تولید محتوای ویدیویی ایجاد کرد که ناقض کلیشه همیشگی ویدیو با قاب‌بندی افقی شد و استاندارد ابعاد محتوای ویدیویی را منطبق بر امکانات پلتفرم انتشار آن كرد.

اگرچه این سنت‌شکنی در ابتدا با استقبال منفی فعالان فیلم و سینما که به یقین صاحبان اصلی ویدیو هستند مواجه شد، اما به‌تدریج جایگاه ویژه‌ای در تولید محتوای ویدیویی برای شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد و خط نمودار روند استفاده از آن همچنان در شیب صعودی قرار دارد.

اگر تا‌به‌حال از این نوع قاب‌بندی استفاده نکرده‌اید، بهتر است برای همراه‌شدن با ترندهای ویدیومارکتینگ برای یک‌بار هم که شده ویدیوي خود را در قاب یک به یک و یا همان مربع تولید و منتشر کنید.

ولاگر

8. ولاگر

چه چیزی جذاب‌تر از روایت ویدیویی از دلمشغولی و روزمرگی‌هایی است که همراه با انتقال دانش و تجربه هم هست.
ولاگری از آن ژانرهای دلچسب تولید محتوای ویدیویی است که به‌خاطر خاصیت سرگرم‌کنندگی که دارد، به هیچ عنوان نمی‌توان از آن چشم‌پوشی كرد. ولاگری با یوتیوب شناخته شد و به مرور با اینستاگرام و اسنپ‌چت جایگاه ویژه‌ای در میان ترندهای ویدیومارکتینگ پیدا کرد.

هرچند کیفیت ویدیو، صدا، زیبایی محیط و… در استقبال به ویدیوهای یک ولاگر تأثیر‌گذار است، اما مهم‌ترین موضوع برای ساخت یک ویدیو در ژانر ولاگری، محتوا و پیامی است که به مخاطب منتقل می‌کنید.

حقیقت این است که امروز‌ عده‌ای به چشم شغل اصلی به این ترند ویدیویی نگاه می‌کنند و اگرچه اینکه ولاگری می‌تواند شغل محسوب شود یا خیر قابل بحث است، اما چیزی که مشخص است، این است که ولاگر و ولاگری به این زودی‌ها از ترندهای ویدیومارکتینگ حذف‌شدنی نیستند.

7. ویدیو در صدر جست‌وجوها

اینکه ویدیوها بسیار راحت‌تر از قبل در نتایج موتورهای جست‌وجو دیده می‌شوند، حکایت از تحول الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجوست که انرژی مضاعفی را برای تولیدکنندگان محتوای ویدیویی فراهم می‌آورد.

این ترند وقتی جذاب‌تر می‌شود که به کمک هوش مصنوعی امروز بخش اعظمی از پیشنهادهای شبکه‌های اجتماعی را نیز ویدیوهای متنوع به خود اختصاص داده‌اند‌، پس برای دیده‌شدن بهتر است هرچه سریع‌تر به سراغ تولید محتوای ویدیویی بروید و کسب‌و‌کارتان را در معرض کشف دیگران قرار دهید.

آموزش‌های ویدیویی

6. آموزش‌های ویدیویی

شاید قبلا هرگز به ویدیوهای آموزشی- این ترند پرکاربرد ویدیومارکتینگ- فکر نکرده بودید، شاید هم برای مدتی کوتاه به آن فکر کرده‌اید ولی نتیجه عملی در پی نداشته است، به هر حال اگر فکر می‌کنید که در تولید ویدیوهای آموزشی و انتقال تجربیات و علومی که برآن مسلط هستید به دیگران موفق خواهید بود، شروع کنید؛ این مسیری ساده و البته پرمنفعت برای کسب درآمد از طریق تولید ویدیو است.

این ترند به شکلی توسعه یافته ‌که امروز‌ هر برند کوچک و بزرگی برای استفاده بهتر از محصولات و خدماتش‌، یک ویدیوي آموزشی نیز همراه آن می‌کند.

بدیهی است از کوچک‌ترین موضوعات نیز می‌توان ویدیوهای آموزشی تولید کرد و مطمئن باشید که به تعداد جواب‌های یک سوال می‌توان برای پرسشگران آن سوال ویدیوي آموزشی تولید کرد، پس این ترند هیچ‌وقت دچار نزول نخواهد شد مگر با حذف ویدیو.

5. ویدیوهای عمودی

با ظهور ویدیوهای استوری که به صورت تمام‌صفحه و عمودی تولید شدند و روی پلتفرم‌هایی چون اسنپ‌چت و اینستاگرام قرار گرفتند، مخاطبان هم آهسته‌آهسته با این نوع از ویدیو خو گرفتند و از عجیب‌بودنشان نسبت به ابعاد متداول افقی آهسته آهسته آنقدر کاسته شد تا حتی علاقه‌مندان خاص خودش را هم پیدا كرد و دلیلی شد بر راه‌اندازی آی‌جی‌تی‌وی اینستاگرام که امروز به یکی از پرطرفدارترین قاب‌های انتشار محتوای ویدیویی نیز بدل شده است. می‌توان گفت با استقبال رو به رشد کاربران آی‌جی‌تی‌وی، دیوار بزرگی که میان ابعاد متفاوت انتشار ویدیو تمایز قائل می‌شد، فروریخت و پس از آن چشمان بینندگان ویدیو، هر نوع قابی را برای تماشای تصاویر متحرک به رسمیت می‌شناسد. این ترند نیز در آینده پیش روی خود بسیار مورد توجه است و بروز اتفاقات متحول‌کننده دیگری مشابه ظهور آی‌جی‌تی‌وی هیچ دور از انتظار نیست.

تبلیغات ویدیویی طولانی‌تر

4. تبلیغات ویدیویی طولانی‌تر

به لطف ورود داستانسرایی به فروش و بازاریابی، تبلیغات ویدیویی هم با تمرکز بیشتری بر روایت داستان‌گونه برای معرفی خدمات و محصولات برندها به مشتریان به مرحله تولید و انتشار می‌رسند. آمارها نشان‌دهنده کاهش استفاده تبلیغات 6‌ثانیه‌ای در مقایسه با تبلیغات 30‌ثانیه‌ای و بیشتر است و همین نشانگر داستان‌محور‌بودن تبلیغات در اغلب موارد با زمان بیشتر است. ویدیوهای تبلیغاتی داستان‌محور این توانایی را دارند که به کاربران این مفهوم مهم را منتقل کنند که زندگی آنها پس از خرید یا استفاده از یک محصول خاص چگونه خواهد بود. برای بهره‌گیری درست از این ترند جذاب دانش‌محور که بر پایه تلفیق هوش مصنوعی و روانشناسی مشتری استوار شده است به زمانی که برای ویدیوهای تبلیغاتی خود اختصاص می‌دهید، دقت بیشتری کنید .

3. داستان‌های کوتاه و متوالی

با توسعه نرم‌افزاری شبکه‌های اجتماعی انتشار ویدیوهایی کوتاه که در دل خود داستانی ولو کوتاه جای داده‌اند، به یکی از پرمخاطب‌ترین ترندهای ویدیویی تبدیل شده و به همین دلیل زیبنده‌ترین نام، یعنی استوری را به خود اختصاص داده‌اند.

تولید ویدیوهای کوتاه از لحظات جذاب زندگی روزانه می‌تواند تمرین بسیار خوبی برای چشیدن طعم ولاگری و حتی تبدیل‌شدن به یک ولاگر پس از مثبت‌بودن اقبال مخاطبان به استوری‌هایتان باشد. جذابیت این ویدیوهای کوتاه به‌سادگی و بدون ادیت‌بودن آنهاست؛ چیزی که در ویدیوهای حرفه‌ای انتظار مواجه‌شدن با آن را نخواهید داشت.

چه‌بسا ویدیوهای استوری برای برقراری تعادل میان شکوه و سادگی یک برند یا شخصیت ماموریت یافته‌اند و شاید این ترند نقطه شروع و به‌عبارتی دروازه ورود به تولید محتوای ویدیویی است، پس اگر تا‌به‌حال از ترس قضاوت پا‌ به دنیای ویدیومارکتینگ نگذاشته‌اید، با ویدیوهای کوتاه استوری، داستان خود را به مخاطبان شبکه اجتماعی‌تان منتقل کنید.

مطمئن باشید با دیدن استوری کسی انتظار مواجه‌شدن با ویدیوهای حرفه‌ای و بدون نقص را ندارد؛ داستان پشت تصاویر مهم است.

2. ویدیو بدون طعم صدا

ویدیو بدون صداهنگامی که فیس‌بوک قابلیت پخش خودکار ویدیو بدون صدا را رونمایی کرد، مشخص بود که به‌زودی یکی از ویژگی‌های تمامی پلتفرم‌های انتشار ویدیو قابلیت کنترل صد‌در‌صد کاربران ‌روی پخش ویدیو با صدا یا بدون صدا خواهد بود و همین اتفاق هم افتاد؛ همان طور که در فید اکثر شبکه‌های اجتماعی ویدیوها بدون صدا در حال پخش هستند. خوب یا بد، باز هم باید از این ترند کمال استفاده را برد و بهترین راه آن نیز، تولید ویدیو به صورتی است که در صورت پخش بدون صدا هم روایتگری درستی از محتوای خود به مخاطب ارائه کند و در مرحله بعدی استفاده از زیرنویسی که در صورت عدم امکان پخش صدا بر اساس شرایط مخاطب، ویدیو در انتقال محتوا به بیننده ناکام نباشد.

1. نمایش به‌جای توضیح

این ترند مهم در تولید محتواهای ویدیویی سال‌های اخیر به‌شدت مورد توجه قرارگرفته است. در حقیقت، ویدیو در حال بازگشت به ماهیت اصلی خود است و آن چیزی نیست جز کاستن از توضیحات و بیان عبارات و در مقابل افزودن به تولید تصاویری که خود بیانگر واژه‌های نادیده برای تشکیل یک ویدیوي تاثیرگذار هستند؛ آن هم بدون هیچ توضیح اضافه و کسل‌کننده.

در واقع اگر نمی‌توانیم با کمترین توضیح ممکن ویدیو را به مرحله انتشار برسانیم، نقص بزرگی در فهم ماهیت ویدیو و استفاده درست از آن داریم که در آینده ممکن است تبدیل به پاشنه آشیلی شود که ما و کسب‌وکارمان را از تسلط بر ترندهای تاثیرگذار دنیای رو به جلو و سریع ویدیومارکتینگ دور می‌کند.

تکنیک‌های کاربردی ویدیو مارکتینگ در تیک‌تاک

تکنیک‌های کاربردی ویدیو مارکتینگ در تیک‌تاک

اگر صاحب کسب‌و‌کار یا برند شخصی هستید، بازاریابی در تیک‌تاک به دلیل نوظهور‌بودن این پلتفرم و رقابت نسبتا کم، می‌تواند گزینه‌ خوبی برای توسعه پرسرعت برند شما باشد.

با این حال، اگر در کاربری از تیک‌تاک تازه‌کار هستید، ممکن است ندانید که چگونه می‌توان از آن برای بازاریابی استفاده کنید.
در ادامه بررسی خواهیم کرد که چگونه و چرا باید از تیک‌تاک به عنوان یک کانال بازاریابی استفاده کنید تا تعداد مخاطبان تجارت خود را به سطح بالاتری برسانید.

در حقیقت بسیاری از صاحبان مشاغل وقت صرف نکرده‌اند تا متوجه این نکته شوند که تیک‌تاک چگونه می‌تواند به عنوان یک ابزار بازاریابی در کسب‌و‌کارشان تاثیرگذار باشد و عمده دلیل این اتفاق این است که فکر می‌کنند این پلتفرم فقط توسط جوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال، تیک‌تاک اکنون طیف گسترده‌ای از مردم را به خود جلب کرده است. جالب است بدانید، تقریبا 38درصد کاربران تیک‌تاک در ایالات متحده بالای30 سال ‌دارند.

اما تیک‌تاک چگونه کار می‌کند؟

قبل از اینکه در مورد چگونگی استفاده از تیک‌تاک صحبت کنیم، نحوه‌ عملکرد این پلتفرم را بررسی می‌کنیم.

اساس پلتفرم تیک‌تاک ‌روی ویدیوهایی که در 15ثانیه (و حداکثر 60 ثانیه که با هم ترکیب شده‌اند) بنا شده است و افراد با جستجو در منوی خود می‌توانند ویدیو‌ها را مشاهده کنند.

یکی از نکات جالب در مورد تیک‌‌تاک این است که به افراد این امکان را می‌دهد تا انواع جلوه‌های ویرایش و موسیقی پس‌زمینه را به فیلم‌های خود اضافه کنند.

این امکان باعث وایرال‌شدن بسیاری از ویدیوها در این پلتفرم شده‌است، چون افراد می‌توانند به‌راحتی ویدیویی از خود هماهنگ با موزیک یا صدای خاص ضبط کنند؛ در واقع یکی از مهم‌ترین تفاوت این پلتفرم با پلتفرم نسبتا مشابه مثل اینستاگرام جای‌دادن ابزار ساخت ویدیو در خود برنامه در کنار امکانات انتشار و اشتراک آن است که ساخت و انتشار ویدیو را به‌شدت راحت و سریع می‌‎کند.

همانند سایر پلتفرم‌های مشابه، برای ایجاد تعامل افراد می‌توانند فیلم‌هایی را که دوست دارند لایک کنند، درباره آنها نظر دهند یا آنها را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.

نرخ تعامل و کارکرد این پلتفرم سرگرمی بسیار زیاد است. طبق یک مطالعه توسط مرکز بازاریابی اینفلوئنسر، تیک‌تاک به‌زودی دیگر پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌ها را در این رقابت بر حسب میزان تعامل شکست خواهد داد.

تیک‌تاک همچنین در نگه‌داشتن کاربران در برنامه و صرف زمان بیشتر در آن از ظرفیت قابل‌توجهی برخوردار است و به طور معمول کاربران 45‌دقیقه در روز را در این برنامه سرگرم هستند.

بخش جذاب دیگر این پلتفرم نوع محتوایی است که در آن بیشتر مورد پسند کاربران قرار می‌گیرد؛ محتوایی که هر چقدر با احساس نشاط گره بیشتری خورده باشد، مخاطبان بیشتری را مجذوب خود می‌کند. واقعیت تیک‌تاک این است، محتوا و سبک ویدیو‌ها در تیک‌تاک با آنچه در سایر شبکه‌های اجتماعی می‌بینید، متفاوت است.

اگر به مدت یک یا 2هفته از این برنامه استفاده کنید، می‌توانید احساستان را نسبت به همه چیز گسترش بدهید و به طور قطع بازاریابی به‌وسیله هر آن چیزی که با احساس مخاطب گره بخورد، ساده‌تر است و همین دلیل کافی است تا استفاده از تیک‌تاک به عنوان کانال بازاریابی منطقی‌تر جلوه کند.

اما موفقیت در تیک‌تاک به ایجاد محتوای هیجان‌انگیز برمی‌گردد. اگر می‌توانید چنین کاری انجام دهید، افراد به احتمال زیاد ویدیوهای شما را تماشا خواهند کرد، مجذوب آن خواهند شد، با دیگران به اشتراک می‌گذارند و در نهایت محتوای شما در دسترس افراد بیشتری قرار می‌گیرد.

شاید ساده‌ترین راه برای ایجاد محتوای جالب کسب‌و‌کار در تیک‌تاک‌، به‌کارگیری روش مشابهی باشد که در هنگام ارائه ایده‌های خود، در وبلاگ‌ها انجام می‌دهید.

اگر می‌خواستید محتوای جذاب برای بلاگ‌کردن ایجاد کنید، ابتدا باید در مورد برخی از مشکلات یا موضوعات مورد علاقه مخاطبان خود فکر کنید.

اگر نمی‌دانید چگونه مشکلات یا علایق را شناسایی کنید، بپرسید! مخاطبان فعلی شما ممکن است از به اشتراک‌گذاشتن برخی از مسائلی که با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند یا آنچه می‌خواهند بیشتر بدانند، هیجان‌زده شوند.

استفاده از پیشنهادهاي گوگل در جستجوی عبارت‌های مرتبط با کسب‌و‌کار شما نیز روش دیگری برای دستیابی به ایده‌های خوب برای تولید محتوای ویدیویی تاثیرگذار است.

فرض کنید مخاطبان شما می‌خواهند در مورد بازاریابی اینستاگرام اطلاعاتی کسب کنند. اگر «نکات بازاریابی اینستاگرام» را گوگل کنید، لیستی از پیشنهادهاي دیگر نیز در رابطه با این موضوع را مشاهده خواهید کرد.

فارغ از محتوای ویدیویی کاربردی که مشکلی از دغدغه‌های ذهنی مخاطب را برطرف می‌کند، ویدیوهای طنز هم از مخاطب‌پسند‌ترین نوع محتوای ویدیویی در تیک‌تاک هستند.

این نوع محتوا می‌تواند به‌خوبی در تیک‌تاک برای شما و برندتان پیشرفت ایجاد کند، چون اکثر مردم از این پلتفرم برای سرگرمی استفاده می‌کنند و چه چیزی بهتر از نشاندن لبخند بر لبان مخاطب سرگرم‌کننده‌تر خواهد بود.

به‌عنوان مثال، شوخی با بیزینس شما، یک محتوای طنزگونه است که مخاطبانتان می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

اگر ایجاد محتوای طنزآمیز برای شما چالش‌برانگیز است‌، می‌توانید از جلوه‌های ویژه و فیلترهای جذاب و آماده تیک‌تاک با جلوه طنز برای جلب توجه‌کردن در چشم مخاطبان استفاده کنید.

یا حتی می‌توانید از آهنگ‌های خاص ترند این پلتفرم برای ویدیوهای خود استفاده کنید. با این کار‌، فیلم‌های خود را جذاب‌تر می‌کنید، حتی اگر محتوای آن جدی باشد.

از هشتگ‌های مناسب برای بهتر دیده‌شدن ویدیوهایتان استفاده کنید

اگر می‌خواهید کاربران تیک‌تاک محتوای شما را راحت‌تر پیدا کنند، باید در مورد سئوي محتوا در تیک‌تاک نیز برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید.

به این معنی که ویدیوي خود را برای نتایج جستجو در این پلتفرم بهینه کرده‌باشید، بنابراین وقتی افراد از باکس جستجو در این پلتفرم استفاده می‌کنند‌، محتوای شما شانس بیشتری برای نمایش در نتایج اولیه جستجو پیدا خواهد کرد و راحت‌ترین راه برای انجام این کار استفاده از هشتگ‌های مناسب در زمانی است که ویدیوی خود را منتشر می‌کنید.

اگر نمی‌دانید از چه هشتگ‌هایی باید استفاده کنید‌، کافی است یک کلمه کلیدی مرتبط و گسترده را در بخش جستجوی تیک‌تاک تایپ کنید‌ و بعد طیف وسیعی از هشتگ‌های مرتبط با آنچه تایپ کرده‌اید به شما پیشنهاد داده می‌شود.

نکته قابل اشاره در رابطه با هشتگ‌گذاری در تیک‌تاک این است که تعداد هشتگ‌هایی که می‌توانید برای یک ویدیو استفاده کنید، محدودیتی ندارد.

با این حال، هشتگ‌های شما در قسمت کپشن ویدیوی شما نشان داده می‌شوند و نوشتن کپشن در تیک‌تاک به 100 حرف یا کاراکتر محدود می‌شود‌ و با این محدودیت می‌بایست پس از نوشتن کپشن مناسب برای ویدیوي خودتان، تعداد کاراکتر باقیمانده را به هشتگ‌زدن اختصاص دهید.

با تولیدکنندگان ویدیوهای پرمخاطب شریک شوید

با تولیدکنندگان ویدیوهای پرمخاطب شریک شوید

یکی از راه‌های به نسبت ساده پیشرفت در برندینگ محصول و یا خدمات در تیک‌تاک، ساخت ویدیوي اشتراکی با دیگر فعالان تیک‌تاک با دنبال‌کنندگان زیاد است.

به عنوان مثال، اگر در حوزه بازاریابی دیجیتال فعال هستید‌، ایجاد تعامل دوجانبه ویدیویی با افراد دیگر که در این زمینه فالوئرهای بیشتری دارند، راهگشای بازاریابی برای شماست که با جستجوی مطالب مرتبط در تیک‌تاک می‌توانید این افراد را پیدا کنید و پیشنهاد خودتان را با آنها در میان بگذارید.

اگر به شخصی برخوردید که به نظر شما فرد مناسبی بود، برای او یک پیام کوتاه و دوستانه ارسال کرده و سعی کنید با پیشنهاد هدیه و یا آفر وسوسه‌کننده، او را به همکاری دوجانبه متقاعد کنید. بدیهی است که این مسئله در واقع بازی با اعداد است؛ اعدادی که مشخص‌کننده دنبال‌کنندگان و یا به عبارت دیگر قدرت اصلی صفحه در تیک‌تاک هستند.

بنابراین ممکن است مدتی طول بکشد تا نظر این افراد با تعداد فالوئر به نسبت بالا به پیام و یا پیشنهاد شما جلب شود که خب، خود شما هم از این قاعده مستثنا نیستید و بالطبع با افزایش تعداد فالوئرهای شما، ممکن است افراد دیگری نیز متمایل به همکاری دوجانبه با شما باشند و همین توالی تعامل باعث پیشرفت شما در جذب مخاطب در تیک‌تاک خواهد شد.

بازاریابی اینفلوئنسری در تیک‌تاک

طبق آمارهای اخیر، تقریبا 86درصد از صاحبان کسب‌وکارهای مختلف از اینفلوئنسر‌مارکتینگ برای فروش تولیدات و خدمات و یا آگاهی‌رسانی از برند خود، استفاده کرده‌اند.

این روش یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای نتیجه‌گیری در بستر رسانه‌های اجتماعی است. با این حال، پیدا‌کردن و انتخاب اینفلوئنسرها ممکن است دشوار باشد به دلیل سختی زیاد بررسی اینکه آیا سپردن معرفی یک محصول یا خدمت به یک اینفلوئنسر خاص می‌تواند نتایج خوبی را در پی داشته باشد یا خیر.

برای حل این چالش، تیک‌تاک پنل جانبی creator marketplace را تدارک دیده ‌که با ثبت‌نام در این پنل جانبی، معیارهای سنجش کیفی مربوط به یک اینفلوئنسر خاص را مشاهده خواهید کرد؛ معیارهایی نظیر جنسیت مخاطبان آن، میزان تعامل مخاطبان آنها به تفکیک ساعت و دیگر فاکتورهای کاربردی که به شما در انتخاب یک اینفلوئنسر حقیقی در تیک‌تاک بسیار کمک خواهد كرد.

بدیهی است که انتخاب درست اینفلوئنسر در هر فضای رسانه‌ای برای انجام تبلیغات، باعث تضمین بازگشت سرمایه به شما خواهد بود.

اما اگر می‌خواهید از این پنل جانبی کاربردی استفاده کنید، باید به آدرس اینترنتی creatormarketplace.tiktok.com رفته، ثبت‌نام کنید و از امکانات این پنل مفید و جذاب بهره ببرید.حال زمان آن رسیده ‌‌که در مورد برخی از بهترین اقدامات در رابطه با بازاریابی در پلتفرم تیک‌تاک و همچنین برخی از مثال‌هایی که این روش‌ها را در عمل نشان می‌دهد، صحبت کنیم.

ابتدا بهترین زمان برای ارسال پست در تیک‌تاک را بررسی می‌کنیم.

جامعه تحقیقاتی این پلتفرم هنوز درمورد اینکه آیا زمان مشخصی برای انتشار محتوا در تیک‌تاک وجود دارد که برای همه جوابگو باشد، نظریه‌ای ارائه نکرده ‌و تصور برخی ‌کارشناسان سوشال‌نتورک در رابطه با انتشار محتوا در این پلتفرم این است که اگر بین 10 صبح تا 6 عصر بسته به موقعیت جغرافیایی کاربران پست خود را منتشر کنید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت، اما به هرحال واضح است که این گفته برای همه صدق نمی‌کند و هر بوم و فرهنگ مناسبات خاص خودش را دارد که برای تعیین جزئیات انتشار محتوا همچون زمان باید آنها را در نظر گرفت.

پیشنهاد کاربردی اینکه در طول یک هفته مشخص، ویدیوها را در زمان‌های مختلف ارسال کنید تا متوجه شوید که چه زمانی برای شما و تعامل با مخاطبانتان بهتر است. سپس می‌توانید در پایان هفته نرخ تعامل پروفایل خود را بررسی کنید تا به شما درکی از بهترین زمان ممکن برای انتشار پست را بدهد.

و اما جمع‌بندی، در این مطلب در رابطه با چگونگی استفاده از تیک‌تاک به عنوان یک کانال‌مارکتینگ صحبت کردیم.

البته از آنجایی که تیک‌تاک مثل بقیه ‌شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص برای کاربران ایران به‌راحتی در دسترس نیست، به‌دست‌آوردن درک صحیح از این پلتفرم جادویی ویدیو محور زمانبر و البته نیاز به حوصله فراوان دارد و به محض اینکه طریقه‌ کار با تیک‌تاک را آموختید و روی نوع کاربران و نوع محتواهای متداول منتشر‌شده در آن تسلط پیدا کردید، متوجه خواهید شد که این پلتفرم به عنوان یک کانال بازاریابی موفق عمل می‌کند.

اصلی‌ترین دلیل آن چیزی نیست جز اینکه این امکان وجود دارد تا با هزینه کم به مخاطبان زیادی برای برند کسب‌وکار و یا حتی برند خودتان دست پیدا کنید.

فراموش نکنید همیشه اولین‌ها شانس بیشتری برای تبدیل‌شدن به برترین‌ها دارند به ویژه در مورد ورود به دنیای بازاریابی در تیک‌تاک که به احتمال زیاد رقبای شما هنوز برای یادگیری عملکرد تیک‌تاک در ایران وقت کافی صرف نکرده‌اند.

با تمام این تفاسیر! آیا در آینده از تیک‌تاک به عنوان کانالی برای بازاریابی استفاده خواهید کرد؟

1 دیدگاه

  • elnaz 3 اکتبر 2020

    بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.