محتوای برند مقالات دیجیتال مارکتینگ

آشنایی با شغل مدیر مارکتینگ

شغل مدیر مارکتینگ

مدیران بازاریابی اعضای مهم تیم بازاریابی و یا همان مارکتینگ در تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها هستند. در این مقاله، قصد داریم تا درباره این افراد و نقش آنها در سازمان‌ها، آنچه به صورت روزانه انجام می‌دهند و مزایای مدیر مارکتینگ شدن صحبت کنیم. در ادامه نیز نگاهی خواهیم انداخت به مهارت‌هایی که برای شروع این مسیر شغلی نیاز دارید. در نهایت در پایان مقاله نیز چند نکته در مورد چگونگی موفقیت در این شغل با شما صحبت خواهیم کرد.

مدیر مارکتینگ چه کاری انجام می‌دهد؟

مدیران مارکتینگ در طول روز بر تمام فعالیت‌ها و روند کارهای بازاریابی شرکت یا بخش خود نظارت می‌کنند. آنها همیشه برای بازاریابی ایده‌های جذاب و خلاقانه ارائه می‌دهند، با تیم فروش و سایر بخش‌ها برای تدوین و تهیه استراتژی‌های موثر هماهنگ می‌شوند و همکاری سازنده‌ای با این تیم‌ها دارند. یک مدیر مارکتینگ بسیار به انجام درست کارها اهمیت می‌دهد، مرتب مراقب این است که اعضای تیم‌اش سر زمان مشخص شده تمام کارها را تحویل دهند و هر شخص تسک‌های خود را به درستی به پایان برساند. مدیران مارکتینگ برای اینکه در جریان روند بازاریابی قرار بگیرند، به صورت مستقیم و شخصا داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا در نهایت بتوانند میزان موفقیت تیم خود را بسنجند و ایده‌های جدیدی برای بهبود بازاریابی و برندینگ ارائه دهند. 

علاوه بر این، آنها ممکن است:

 • با تیم طراحی و گرافیک نیز همکاری داشته باشند تا بتوانند در بخش تولید به بهترین ایده‌ها در بسته بندی و ارائه محصول برسند.
 • کانال‌ها و رسانه‌های مناسب برای اهداف بازاریابی خود را انتخاب کنند.
 • برای اطمینان از همگام شدن مخارج بازاریابی با بودجه، با بخش مالی نیز همکاری داشته باشند.
 • برای ارائه تبلیغات درست و پربازده، از نزدیک با تیم فروش همکاری کنند.
 • قراردادهای فروش و تبلیغات را آماده کنند.

چرا مدیر بازاریابی شویم؟

اینکه چرا باید مدیر مارکتینگ شد، می‌تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد که ما در اینجا به پنج مورد مهم آن اشاره خواهیم کرد.

آینده شغلی

طبق آمارها پیش بینی شده است شغل مدیر مارکتینگ از سال 2016 تا 2026 به میزان 10 درصد رشد داشته باشد، که این میزان خیلی بسیار بیشتر از دیگر مشاغل است. با توجه به اینکه شرکت‌ها به دنبال افزایش فعالیت‌های برندینگ و بازاریابی خود هستند، به همین ترتیب نیز تقاضا برای مدیران با استعداد بازاریابی نیز در حال افزایش است. با مشاهده‌ی فرصت های شغلی برای استخدام مدیر مارکتینگ در ایران تلنت نیز می‌توانید پی به درخواست زیاد برای استخدام مدیر مارکتینگ ببرید.

درآمد خوب

مدیر بازاریابی در لیست مشاغل پردرآمد در بازار کار قرار می‌گیرد. طبق گفته وب‌سایت ایران سلری،‌ میانگین حقوق مدیر مارکتینگ در ایران ۱۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان است. حقوق این افراد از ۳,۴۰۰,۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۳۴,۴۰۰,۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

انعطاف پذیری

مدیر مارکتینگ یکی از افراد خوش شانس در هر کسب و کاری است که هم می‌تواند به صورت تمام وقت کار کند و هم می‌تواند کار خود را به صورت نیمه وقت و حتی از راه دور انجام دهد. تمام آنچه او برای کار خود نیاز دارید اتصال به اینترنت است. با وجود ابزارهای مدیریت پروژه می‌توان به راحتی وظایف اعضا و روند تیم مارکتینگ را از راه دور رصد کرد.

پیشرفت سریع شغلی

پیشرفت سریع شغلی

در بازاریابی هیچ چیز مبهمی وجود ندارد. نتایج به خوبی قابل اندازه گیری هستند و مدیر مارکتینگ در قبال انجام وظایف خود پاداش نیز دریافت می‌کند. تا زمانی که KPI خود را بزند و در کل کارها عالی انجام شوند، می‌توانید حقوق خود را افزایش دهید و چرا که نه، شما و تیم شما در موفقیت شرکت خود سهمی بزرگ دارید.

مهارت انتقال

زیبایی این حرفه در اینجاست: مهارت‌های لازم برای مدیر بازاریابی شدن، تقریباً برای هر شغلی صدق می‌کند و با هر شغلی ارتباط دارد. مهارت‌های قابل انتقال مدیر مارکتینگ شامل موارد زیر می‌شود:

 • ارتباطات: درک دستورالعمل‌های شفاهی، برقراری ارتباط کلامی، کلام موثر، اقناع کردن، اعتماد به نفس، اشتراک گذاری اطلاعات، شبکه سازی و مشتری مداری.
 • برنامه ریزی و سازماندهی: تعیین هدف، برنامه ریزی، مدیریت کار و مدیریت دیگران.
 • فناوری: سواد بالا در کار با رایانه، تجربه کار با فناوری‌های جدید و تکنیک‌های بازاریابی.
 • ابتکار و اشتیاق: ابتکار، خودکفایی، اشتیاق در تجارت، خلاقیت و نوآوری.

بیایید در ادامه نگاهی دقیق به مهارت‌های مدیریت بازاریابی داشته باشیم.

مدیران مارکتینگ چه مهارت‌هایی دارند؟

مهارت‌های بسیاری برای تبدیل شدن به مدیر مارکتینگ نیاز است. اما به طور کلی مدیر مارکتینگ باید درک بالایی از فضای بازاریابی داشته باشد.

مهارت‌های متداول برای مدیران بازاریابی به صورت نمودار زیر می‌باشد که حالت و شکل این نمودار که به صورت T انگلیسی است آن را به نمودار T معروف کرده است.

مهارت‌های مدیر مارکتینگ

با این حال، برخی مهارت‌ها هستند که نه تنها در مدیران بازاریابی بلکه در تمام افراد که در بخش‌های مختلف سازمان کار می‌کنند، مورد نیاز هستند. این مهارت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • توانایی اجرا
 • داشتن همدلی
 • گوش دادن
 • تیز هوشی
 • مهارت تحلیلی
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 • فروش
 • طراحی
 • قصه گویی

چگونه مدیر مارکتینگ شویم؟

مراحل مختلفی برای شروع کار به عنوان مدیر مارکتینگ وجود دارد. همه مدیران بازاریابی یک روش برای شروع حرفه خود ندارند و ممکن است روش‌ها، فرد به فرد فرق کنند.

برخی اعتقاد دارند که مارکتینگ را باید با تحصیل و درس خواندن آکادمیک شروع کنند. برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که مدیر مارکتینگ شدن باید با تجربه و مهارت حاصل شود و شروع کار با تلاش بسیار رقم می‌خورد. با تمام این حرف‌ها چگونه یک مدیر مارکتینگ شویم؟

با تحصیل و دوره‌های آنلاین شروع کنید

برای به دست آوردن دانش در زمینه بازاریابی و مدیر مارکتینگ شدن باید از دانشگاه یا دوره‌های آنلاین شروع کنید. در مورد دانشگاه که هم می‌توانید مدرک کارشناسی در رشته‌های مرتبط به دست آورید و هم می‌توانید تا دکترا و بالاتر هم پیش بروید. هنگام انتخاب دوره آنلاین نیز سراغ بهترین‌ها و مطمئن‌ترین‌ها بروید که شامل همه جنبه‌های بازاریابی از ابزارها، سئو، بازاریابی محتوا، ایمیل مارکتینگ و موارد دیگر شود.

وبلاگ‌ها و پادکست‌های برتر بازاریابی را دنبال کنید

برای اینکه به یک مدیر بازاریابی موفق در کسب و کارها تبدیل شوید، باید یادگیری مستمر را در اولویت قرار دهید. مطالعه مرتب مقالات وبلاگ‌های مرتبط و گوش دادن به پادکست‌ها، نه تنها راحت است، بلکه رایگان نیز است.

کارورزی و کار داوطلبانه را تجربه کنید

کسب تجربه

وقتی شرکت‌ها به دنبال مدیر مارکتینگ می‌گردند، معمولا از میان افراد سراغ باتجربه‌ها می‌روند.

اما تازه واردین به این حوزه نگران نشوند. کارآموزی و کار داوطلبانه می‌تواند تجربه شما را بیشتر کند و مانند سکوی پرتاب برای شما عمل کند. 

از سمت‌های رده پایین‌تر شروع کنید و خود را بالا بکشانید

گاهی اوقات، دستیابی به شغل مدیر بازاریابی با درآمد بالا ممکن است غیرممکن به نظر برسد – حتی زمانی که سابقه کار خوبی دارید. اما برای رسیدن به این نقطه باید تلاش کرد. بسیاری از مدیران بازاریابی با سمت‌های مرتبط و رده پایین‌تر مانند دستیار بازاریابی یا نمایندگان فروش شروع به کار کردند. این مشاغل می‌توانند به شما کمک کنند برخی از مهارت‌های مهم و ارزشمند برای ترقی را به دست آورید.

نکاتی برای تبدیل شدن به یک مدیر بازاریابی موفق 

مطمئنا مدیر مارکتینگ موفق شدن، تنها به کار زیاد و همچنین تحصیلات بالا ربط ندارد. همیشه نکاتی برای موفق شدن وجود دارد که برای زودتر نتیجه گرفتن در سازمان‌ها، ابتدا باید سراغ آنها رفت. این نکات شامل موارد زیر می‌شود:

 • از سیر تا پیاز برندی که در آن مشغول به کار هستید، آگاه باشید.
 • ذهنیت “مصرف کنندگان در اولویت اول هستند” را حفظ کنید.
 • از توجه به رقبا و رصد کردن آنها دست برندارید.
 • همه چیز را امتحان کنید.
 • داده‌ها را بسیار مهم بدانید.
 • بر ثبات برند تمرکز کنید.
 • با برند خود صادق باشید.
 • از بازخوردها کمک بگیرید و به آنها اعتقاد داشته باشید.
 • پروفایل مشتریان را مداوم بررسی کنید.

کلام آخر

لیبل مدیر مارکتینگ لیبلی است که همه دوست دارند آن را در کنار نام خود داشته باشند. به طور خلاصه، افراد در این سمت شغلی باید توانایی تجزیه و تحلیل کسب و کار، تحلیل مصرف کننده، روانشناسی، مدیر خلاق بودن و در نهایت حسابدار بودن را داشته باشند.

اگر فکر می‌کنید که برای این شغل ساخته شدید، می‌توانید از همین فردا کار خود و یادگیری را آغاز کنید و آینده شغلی خود را از همین امروز بسازید.

 

منبع: وبلاگ ایران تلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.