بازاریاب آزاد بهتر است یا آژانس بازاریابی؟

4 نکته برای راهنمایی مدیران کسب‌ و کار در انتخاب نوع بازاریابی

0

در سال‌های اخیر با قدرت اینترنت و دورکاری، شرکت‌ها برای استخدام نیرو از گزینه‌های زیادتری برخوردارند تا بتوانند همزمان با رشد کسب‌ و کار پروژه‌های جدید را کلید بزنند. دیگر آن روزها شرکت‌ها مجبور بودند صرفا با کسانی کار کنند در مجاورت هستند، گذشته است. البته افزایش انعطاف و آزادی در کار سوالاتی را در ذهن ایجاد می‌کند. سوالاتی نظیر اینکه: چطور می‌توانید تیم بازاریابی خوبی برای کسب‌ و کارتان ایجاد کنید؟ آیا انتخاب آژانس بازاریابی، گزینه خوبی است؟

آیا به خدمت گرفتن بازاریابان آزاد بهتر است؟ آیا ترکیبی از هر دو جواب می‌دهد؟ در حالی که هر گزینه مزایای خود را دارد ، ممکن است تنها یک انتخاب برای شرکت شما مناسب باشد. به عنوان یک شرکت در مراحل اولیه، باید ملاحظات متعددی را در نظر بگیرید. بیایید هر کدام از این دو انتخاب را بیشتر بررسی کنیم.

۴ سوالی که قبل از انتخاب آژانس بازاریابی یا بازاریاب آزاد باید از خودتان بپرسید:

۱) کسب‌ و کار شما در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

سوالاتی که مطرح خواهیم کرد مناسب‌ترین سوال‌ها است تا از خودتان بپرسید و درک بهتری از وضعیت کسب‌ و کار خود داشته باشید. در نتیجه سطحی از حمایت که به آن نیاز دارید را دریابید: آیا ارزش‌های پیشنهادی واضحی دارید؟ آیا تصوری دارید که مصرف کنندگان هدف شما چه کسانی خواهند بود؟ آیا هویت برند متمایزی دارید یا به دنبال جلب کمک برای ایجاد آن هستید؟ آیا پیش‌نیازهای بازاریابی یا مهارت‌های ایجاد آنها را برای پیش‌برد برند تجاری خود در اختیار دارید؟

اگر پاسخ‌تان به اکثر سوالات بالا مثبت است، بنابراین استخدام کردن بازاریابان آزاد می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. با استفاده از این گزینه، شما می‌توانید هزینه‌های زیادی را برای پیش برد یک پروژه ذخیره کنید. می‌توانید دقیقا به دنبال کسی بگردید که مهارت‌هایش کاملا با نوعی کمکی که شما به دنبالش هستید، تطابق داشته باشد. وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که شما می‌توانید در آن‌ها به دنبال یک بازارایاب آزاد بگردید.

البته اگر پاسخ‌تان به سوالات بالا منفی بود، بنابراین باید به دنبال استخدام و انتخاب آژانس بازاریابی باشید. حال این آژانس می‌تواند یک آژانس برند‌سازی باشد یا یک آژانس بهبود وضعیت سئو وب‌سایت. این نوع آژانس‌ها می‌توانند روند رشد و استراتژی توسعه شرکت را در هر مرحله‌ای تسهیل کنند. به این ترتیب فشار کار از روی تیم داخلی شما برداشته خواهد شد.

۲) بودجه و تقویم کاری شما در چه وضعیتی است؟

دومین نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که چقدر پول و زمان دارید تا بتوانید یک تیم خوب بازاریابی به خدمت بگیرید. اغلب اوقات، مدیران به سمت بازاریان آزاد می‌روند چون هم استخدامشان آسان‌تر است و هم ارزان‌تر و البته در بسیاری از موارد این ادعا درست از آب در می‌آید. از آنجائیکه بازاریابان آزاد معمولا به صورت ساعتی روی پروژه کار می‌کنند بنابراین شما می‌توانید افرادی را به خدمت بگیرید که فقط وقتی به آن‌ها نیاز دارید برایتان کار کنند نه اینکه حتی وقتی کار خاصی ندارید، مجبور باشید ماهانه به آن‌ها حقوق مشخصی بدهید. علاوه بر این، اگر وقت کافی برای پیدا کردن بازاریابان و مصاحبه با آن‌ها را دارید، استخدام بازاریابان ازاد شما را قادر می‌شاید تیمی متشکل از افرادی درست کنید که کاملا با نیازهای شما همخوان باشد.

از سوی دیگر، یک‌ آژانس بازاریابی، هم در زمینه هزینه هم در زمینه ذخیره کردن وقت، می‌‌تواند گزینه بسیار کارآمدی باشد. بازاریابان آزادی که در کار خود خبره هستند دستمزدهای بالایی درخواست می‌کنند. اما با انتخاب آژانس بازاریابی می‌توانید منافع به خدمت گرفتن یک تیم متخصص و باتجربه را در قالب آژانسی که سریع‌تر به اهداف کاریتان خواهند رسید، در اختیار داشته باشید. وقتی که کار با یک آژانس متخصص را آغاز کنید می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید و وقت بیشتری را صرف تمرکز بر کار آن‌ها کنید.

۳) نوع محیطی کاری و فرهنگ سازمانی شما چگونه است؟

شما چه جور مشتری هستید؟ معمولا آژانس‌های بازاریابی بیشتر در دسترس هستند و اما اگر شما از آن‌دسته مشتری‌هایی هستید که از ارتباط مدام لذت می‌برید و دوست دارید تیمی داشته باشید که هر زمان که نیازشان داشته باشید در دسترس باشند، آژانس‌های بازاریابی می‌‌توانند این خواسته شما را برآورده کنند. بازارایابان آزاد به عنوان افراد مجزا، معمولا کمتر در دسترس هستند و زمانشان را برای چند مشتری متفاوت تقسیم می‌کنند.

فرهنگ سازمانی و نوع محیط کاری شرکت شما هم یکی از نکات کلیدی است که باید در نظر داشته باشید. حالا که دورکاری بیش از هر زمان دیگری باب شده، توجهات از روی کار حضوری در دفتر مشابه آنچه که قبل از همه‌گیری باب بود، برداشته شده. چراکه کار حضوری در دفتر طی یک سال‌ گذشته واقعا بخشی از زندگی نیروهای کار نبوده است. باید به این سوال جواب دهید که آیا با ادامه دورکاری کارمندانتان در دوران بعد از همه‌گیری موافق هستید یا اینکه تمایل دارید بار دیگر کارمندانتان را در دفتر جمع کنید؟ در برخی موارد، شرکت‌ها ممکن است انتخاب کنند که از بازاریابان آزاد به صورت تمام وقت استفاده کنند و آن‌ها را به عنوان بخشی از تیم خود و قسمتی از استراتژی دراز مدتشان در نظر بگیرند. در این مورد، به خدمت گرفتن چنین افرادی به عنوان بخشی از تیم و محیط اداری بسیار حیاتی است.

۴) آیا منابع داخلی مناسبی برای نظارت بر روند‌ کار و مدیریت پروژه را در اختیار دارید؟

احتملا مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که تیم دائمی شما در دراز مدت چه شکل و شمایلی خواهد داشت. کار کردن با بازاریابان آزاد در یک روند ادامه‌دار ممکن است به این معنا باشد که شما قرار است با تیمی کار کنید که با یکدیگر مرتبط نیستند و تیمی که معمولا تقویم کاری و ساعات کاری متفاوتی دارند. این مسئله سوالات و ملاحظات مختلفی را پیش می‌کشد نظیر: چه کسی قرار است هماهنگی و انطباق تقویم کاری این افراد را برعهده بگیرد؟ چطور می‌خواهید چارچوب زمانی و اهداف را مد نظر قرار دهید؟ آیا وقت کافی برای نظارت بر روند کار آن‌ها را در اختیار دارید؟

متصل کردن نقاط به یک‌دیگر در زمان کار با چند بازاریاب آزاد می‌‌تواند دشوار، استرس‌زا و بسیار وقت‌گیر باشد. آن‌هم وقتی که شما در مراحل اولیه ساخت ساختار شرکت خود هستید.  در کشاکش کار، مدیریت پروژه معمولا یک نقش تمام وقت است. بنابراین در نظر داشته باشید که آیا منابع لازم برای استخدام کسی که بتواند در بر روند‌ها نظارت کند را در اختیار دارید. یا این‌ که خودتان می‌خواهید این کار را انجام دهید.

برای تبلیغ کسب‌ و کارمان از یک آژانس‌ بازاریابی کمک بگیریم یا بازاریاب آزاد استخدام کنیم؟

در نهایت، پاسخ به این سوال که آیا باید سراغ آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ بروید و یا بازاریابان آزاد به این بستگی دارد که چه چیزهایی در مسیر رشد و توسعه کسب‌ و کارتان برایتان بیشتر اهمیت دارد. شیوه و روش مدیریت و ترجیحات شخصی شما در مواجهه با افرادی که قصد همکاری با آن‌ها را دارید و محیط کاری شرکت شما باید در روند تصمیم‌گیری شما مورد توجه قرار بگیرند. ممکن فردی برایش مهم نباشد که چند ساعت بیشتر وقت بگذارد و ترجیح دهد از بازاریابان آزاد استفاده کنند. در حالیکه ممکن است فردی دیگر وقت و پولش را صرف به خدمت گرفتن یک آژانس بازاریابی کند. پاسخ به سوالات بالا می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید باید از بازاریابان آزاد استفاده کنید یا آژانس بازاریابی.

مطلب پیشنهادی : کار تیمی موفق 

توصیه‌هایی برای انتخاب شرکت بازاریابی مناسب

برای تبلیغات و اطمینان از تمایل بیشتر افراد برای انجام معاملات سودآور در کسب‌وکارتان، به بازاریابی نیاز دارید. بر این اساس، یکی از اولین اولویت­‌های شما باید انتخاب آژانس بازاریابی مناسب باشد. شرکت­‌های متعددی خدماتی را برای کمک به برآورده‌شدن چنین نیازهایی ارائه می­‌دهند، اما یک شرکت بازاریابی مناسب برای کسب‌و‌کارتان را بر اساس چه معیارهایی باید انتخاب کنید؟

مسئله این است که شما نمی­‌توانید فقط به این دلیل که بازاریابی از تاثیر کمتری برخوردار است، پول خود را از دست بدهید. این یک مسئله حیاتی برای مشاغل جدید، به‌­ویژه آنهایی که از بودجه محدودی برخوردارند به حساب می‌آید. هزینه بیش از حد در حوزه بازاریابی بدون دیدن نتایج دلخواه‌تان می­‌تواند ناامید‌کننده باشد. برای همین در این مقاله فهرستی از توصیه‌های متعددی بررسی خواهد شد که ‌هنگام انتخاب یک شرکت بازاریابی مفید هستند و در نتیجه می‌­توانید عاقلانه­‌تر انتخاب کنید.

7 توصیه‌ برای انتخاب شرکت بازاریابی مناسب

برند و کسب‌و­کار شما

شرکت بازاریابی­‌که با آن قرارداد بسته­‌اید درباره برندی که باید تبلیغ شود، از شما سوال خواهد کرد. در این صورت، باید فرق بین نام تجاری و تجارت را بدانید؛ نکته‌ای که در ظاهر ساده به نظر می‌­رسد اما تاثیر آن مهم و چشمگیر است. شرکت­‌ها تجارت­‌هایی مثل تولید و فروش محصولات را انجام می­‌دهند. برای نمونه، شما کفش تولید می‌کنید. قدم بعدی ایجاد برندی است که مشتریان بتوانند آن را به‌راحتی تشخیص دهند.

به عنوان نمونه، ممکن است کسب‌و‌کاری، مثلا یک کارخانه، دیگر در حال تولید نباشد، زیرا تولید محصول را به یک مجموعه دیگر سپرده است. اما از آن سو، همچنان حقوق قانونی مربوط به نام تجاری در اختیار فرد اول است. بازاریابی عمدتا به دلیل سهولت رسیدن به هدف، ‌روی چنین مواردی تمرکز می­کند. آژانس بازاریابی یک استراتژی مرتبط با هدفتان را ایجاد خواهد کرد.

بدانید آنها چه می‌­کنند

انتخاب آژانس بازاریابی یا شرکت بازاریابی کار راحتی است. می­‌توانید در اینترنت آنها را جستجو کرده و به منبع غنی از شرکت‌های بازاریابی برسید. شما با آنها تماس می­‌گیرید و هدف خودتان را توضیح می­‌دهید، سپس منتظر جواب می­‌مانید. می‌­توانید بررسی کنید که آیا یک شرکت خاص دقیقا می‌­داند چه کار می‌­کند یا نه. لزومی ندارد که بررسی مفصلی انجام بدهید، اما پیمانکار باید به اندازه کافی مطلع و آگاه باشد تا در لحظه بتواند چند راه‌حل ارائه دهد. راه دیگر بررسی این قسمت، از طریق نحوه­ ارتباط مستقیم با آنها‌ست، تا به آسانی متوجه این موضوع شوید.

کلمات پر زرق و برق کمتر

در اوایل ظهور اینترنت، بازاریابی آنلاین به بالاترین حد خود رسیده بود. تعداد بسیار زیادی وب‌سایت وجود داشت که خدمات یا محصولاتی را می­‌فروختند. آنها فقط یک هدف داشتند و آن هم این بود که تا جایی که ممکن است بازدید‌کنندگان بیشتری را جذب کنند. بدین ترتیب، سعی می‌­شد توجه افراد کاملا جلب شود و شما کلمات پر­زرق و برقی را می­‌خواندید که خیلی خوب به نظر می­‌رسیدند.

این نوع راهکار هنوز هم استفاده می­‌شود اما فقط برای یک هدف معین قابل اجرا‌ست. می‌­توان گفت که صرفا یک شرکت قدیمی از این روش استفاده می­‌کند. تا زمانی که یک چنین شرکت قدیمی ارائه‌دهنده خدمات بازاریابی برای برندینگ شما مناسب باشد، می‌­توانید از آن شرکت استفاده کنید. امروزه، نه‌تنها محتوا باید خوب باشد، که قابل اطمینان و مبتنی بر واقعیات نیز باید باشد.

نکته بسیار خوب این است که شاید متوجه نشوید شرکت چه موقع یک کمپین هدفمند ایجاد می­‌کند. این کمپین شاید به صورت یک پست ساده در شبکه‌های اجتماعی به نظر برسد، اما یک وجه بازاریابی با ترکیبی عالی دارد.

ارائه راه‌حل واقعی

توصیه‌ دیگر ‌هنگام انتخاب یک شرکت خدمات بازاریابی، دقت و توجه به توانایی آنها در ارائه راه‌حل است. کارمندان آنها می‌­توانند به پرسش‌­های شما درباره بازاریابی و روابط عمومی پاسخ دهند و حتی می‌توانند درک واضح، عمیق و گاهی ناگهانی در مورد نحوه عملکرد آنها ارائه دهند. به‌علاوه، هنگامی که تصمیم می‌گیرید با آنها قرارداد ببندید، مفهوم برخی از ایده­‌هایی که به کار خواهند برد را درک می­‌کنید. تنها مسئله زمانی است که مشتریان مجبور هستند ریسک قابل‌توجهی را بپذیرند، چون به انجام رساندن راهکار ارائه‌شده غیر واقعی به نظر می­‌آید.

حضور آنلاین

حضور آنلاین، نشانه کیفیت و صلاحیت است. باید بدانید که مهم‌ترین بخش یک کسب‌و‌کار، بازاریابی است. مسلما بازاریابی خدمات را هم تبلیغ می­‌کند و افراد می­‌توانند به اطلاعات پایه دسترسی آسان داشته باشند. برخی‌ شرکت­‌های بازاریابی را تصور کنید، بی‌آنکه حضور موثری، به ویژه حضور آنلاین داشته باشند. این شرکت­‌ها سئو را در سایت ارائه می­‌دهند، اما آن کسب‌و‌کار را نمی­‌توان بر اساس کلمات کلیدی معینی پیدا کرد.

فهرست مجموعه پروژه­‌ها و نمونه‌­کارها

بزرگ‌ترین مشکل کسب‌و‌کارهای جدید، نداشتن پروژه­‌ها و نمونه‌کار است و می‌­دانید که رقابت در این زمینه بسیار جدی است. شرکت­‌های بسیاری خدمات مشابهی را عرضه می­‌کنند و دسترسی به خدمات بازاریابی آنها آسان است. برای جذب مشتریان بیشتر، یک آژانس بازاریابی باید تعدادی نمونه­­‌کار و پروژه‌­های گذشته را نشان بدهد.

هنگامی که با یک آژانس بازاریابی قرارداد می­‌بندید، می­‌توانید کیفیت کار آنها را بررسی کنید و بدانید که چه انتظاری از آنها دارید. موردی که باید از آن اطلاع داشته باشید، این است که شاید در اولین ورود به یک بازار جدید فروش، متوجه چیزی دور از انتظار بشوید. بی‌تجربگی یعنی نداشتن آن مهارت خاص و به پایان نرساندن کار مورد نظر. ایده جدید معمولا از طرف کسی داده می­شود که به مدت زیادی در حاشیه کارها ایستاده است. او نگاه واقع­بینانه‌­ای به مسئله می‌­کند تا راه­‌حل بازاریابی مورد­نظر را ارائه دهد.

پلتفرمی که ارائه می­‌دهند

در تبلیغات، پلتفرم­‌هایی به‌کار می­‌رود که بهترین نتیجه را می‌­دهند. بازاریابی آنلاین از وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی و کانال­‌های ویدئویی استفاده می­‌کند. وب‌سایت چیزی است که شما مثل مغازه یا دفتر مجازی خود به آن نگاه می­‌کنید. افراد آخرین اطلاعات و پیشنهادهای مربوط به کسب‌و‌کار شما را از طریق مراجعه به وب‌سایت، به صورت آنلاین دریافت می­‌کنند. شرکت­‌های بازاریابی برای جذب بازدیدکنندگان بیشتر ترافیک سایت را با کمک سئو افزایش می­‌دهند.

پلتفرم دیگر، شبکه‌های اجتماعی است و بدون‌شک اولین و بهترین انتخاب بازاریابان امروزی به حساب می‌آید. در حقیقت، این پلتفرم یک فاکتور اصلی و مهم است که این روزها درآمد اکثر استراتژی­‌های بازاریابی را تعیین می‌­کند. شرکت شما برای افزایش حضور آنلاین و قرارگرفتن در معرض دید بیشتر، راهکارهایی را به مرحله اجرا درمی‌آورد. شما امیدوارید بعد از اینکه محتوای جدید منتشر شد، توجه افراد را جلب کنید. به یاد داشته باشید که اگر می­‌خواهید این راهبرد به بهترین نحو عمل کند، باید آن پلتفرمی را برای خدمات بازاریابی انتخاب کنید که به اهداف بیشتری می­رسد.

منبع: Forbes

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.