بازاریاب آزاد بهتر است یا آژانس بازاریابی؟

4 نکته برای راهنمایی مدیران کسب‌ و کار در انتخاب نوع بازاریابی

0

در سال‌های اخیر با قدرت اینترنت و دورکاری، شرکت‌ها برای استخدام نیرو از گزینه‌های زیادتری برخوردارند تا بتوانند همزمان با رشد کسب‌ و کار پروژه‌های جدید را کلید بزنند. دیگر آن روزها شرکت‌ها مجبور بودند صرفا با کسانی کار کنند در مجاورت هستند، گذشته است. البته افزایش انعطاف و آزادی در کار سوالاتی را در ذهن ایجاد می‌کند. سوالاتی نظیر اینکه: چطور می‌توانید تیم بازاریابی خوبی برای کسب‌ و کارتان ایجاد کنید؟ آیا انتخاب آژانس بازاریابی، گزینه خوبی است؟

آیا به خدمت گرفتن بازاریابان آزاد بهتر است؟ آیا ترکیبی از هر دو جواب می‌دهد؟ در حالی که هر گزینه مزایای خود را دارد ، ممکن است تنها یک انتخاب برای شرکت شما مناسب باشد. به عنوان یک شرکت در مراحل اولیه، باید ملاحظات متعددی را در نظر بگیرید. بیایید هر کدام از این دو انتخاب را بیشتر بررسی کنیم.

۴ سوالی که قبل از انتخاب آژانس بازاریابی یا بازاریاب آزاد باید از خودتان بپرسید:

۱) کسب‌ و کار شما در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

سوالاتی که مطرح خواهیم کرد مناسب‌ترین سوال‌ها است تا از خودتان بپرسید و درک بهتری از وضعیت کسب‌ و کار خود داشته باشید. در نتیجه سطحی از حمایت که به آن نیاز دارید را دریابید: آیا ارزش‌های پیشنهادی واضحی دارید؟ آیا تصوری دارید که مصرف کنندگان هدف شما چه کسانی خواهند بود؟ آیا هویت برند متمایزی دارید یا به دنبال جلب کمک برای ایجاد آن هستید؟ آیا پیش‌نیازهای بازاریابی یا مهارت‌های ایجاد آنها را برای پیش‌برد برند تجاری خود در اختیار دارید؟

اگر پاسخ‌تان به اکثر سوالات بالا مثبت است، بنابراین استخدام کردن بازاریابان آزاد می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. با استفاده از این گزینه، شما می‌توانید هزینه‌های زیادی را برای پیش برد یک پروژه ذخیره کنید. می‌توانید دقیقا به دنبال کسی بگردید که مهارت‌هایش کاملا با نوعی کمکی که شما به دنبالش هستید، تطابق داشته باشد. وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که شما می‌توانید در آن‌ها به دنبال یک بازارایاب آزاد بگردید.

البته اگر پاسخ‌تان به سوالات بالا منفی بود، بنابراین باید به دنبال استخدام و انتخاب آژانس بازاریابی باشید. حال این آژانس می‌تواند یک آژانس برند‌سازی باشد یا یک آژانس بهبود وضعیت سئو وب‌سایت. این نوع آژانس‌ها می‌توانند روند رشد و استراتژی توسعه شرکت را در هر مرحله‌ای تسهیل کنند. به این ترتیب فشار کار از روی تیم داخلی شما برداشته خواهد شد.

۲) بودجه و تقویم کاری شما در چه وضعیتی است؟

دومین نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که چقدر پول و زمان دارید تا بتوانید یک تیم خوب بازاریابی به خدمت بگیرید. اغلب اوقات، مدیران به سمت بازاریان آزاد می‌روند چون هم استخدامشان آسان‌تر است و هم ارزان‌تر و البته در بسیاری از موارد این ادعا درست از آب در می‌آید. از آنجائیکه بازاریابان آزاد معمولا به صورت ساعتی روی پروژه کار می‌کنند بنابراین شما می‌توانید افرادی را به خدمت بگیرید که فقط وقتی به آن‌ها نیاز دارید برایتان کار کنند نه اینکه حتی وقتی کار خاصی ندارید، مجبور باشید ماهانه به آن‌ها حقوق مشخصی بدهید. علاوه بر این، اگر وقت کافی برای پیدا کردن بازاریابان و مصاحبه با آن‌ها را دارید، استخدام بازاریابان ازاد شما را قادر می‌شاید تیمی متشکل از افرادی درست کنید که کاملا با نیازهای شما همخوان باشد.

از سوی دیگر، یک‌ اژانس بازاریابی، هم در زمینه هزینه هم در زمینه ذخیره کردن وقت، می‌‌تواند گزینه بسیار کارآمدی باشد. بازاریابان آزادی که در کار خود خبره هستند دستمزدهای بالایی درخواست می‌کنند. اما با انتخاب آژانس بازاریابی می‌توانید منافع به خدمت گرفتن یک تیم متخصص و باتجربه را در قالب آژانسی که سریع‌تر به اهداف کاریتان خواهند رسید، در اختیار داشته باشید. وقتی که کار با یک آژانس متخصص را آغاز کنید می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید و وقت بیشتری را صرف تمرکز بر کار آن‌ها کنید.

۳) نوع محیطی کاری و فرهنگ سازمانی شما چگونه است؟

شما چه جور مشتری هستید؟ معمولا آژانس‌های بازاریابی بیشتر در دسترس هستند و اما اگر شما از آن‌دسته مشتری‌هایی هستید که از ارتباط مدام لذت می‌برید و دوست دارید تیمی داشته باشید که هر زمان که نیازشان داشته باشید در دسترس باشند، آژانس‌های بازاریابی می‌‌توانند این خواسته شما را برآورده کنند. بازارایابان آزاد به عنوان افراد مجزا، معمولا کمتر در دسترس هستند و زمانشان را برای چند مشتری متفاوت تقسیم می‌کنند.

فرهنگ سازمانی و نوع محیط کاری شرکت شما هم یکی از نکات کلیدی است که باید در نظر داشته باشید. حالا که دورکاری بیش از هر زمان دیگری باب شده، توجهات از روی کار حضوری در دفتر مشابه آنچه که قبل از همه‌گیری باب بود، برداشته شده. چراکه کار حضوری در دفتر طی یک سال‌ گذشته واقعا بخشی از زندگی نیروهای کار نبوده است. باید به این سوال جواب دهید که آیا با ادامه دورکاری کارمندانتان در دوران بعد از همه‌گیری موافق هستید یا اینکه تمایل دارید بار دیگر کارمندانتان را در دفتر جمع کنید؟ در برخی موارد، شرکت‌ها ممکن است انتخاب کنند که از بازاریابان آزاد به صورت تمام وقت استفاده کنند و آن‌ها را به عنوان بخشی از تیم خود و قسمتی از استراتژی دراز مدتشان در نظر بگیرند. در این مورد، به خدمت گرفتن چنین افرادی به عنوان بخشی از تیم و محیط اداری بسیار حیاتی است.

۴) آیا منابع داخلی مناسبی برای نظارت بر روند‌ کار و مدیریت پروژه را در اختیار دارید؟

احتملا مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که تیم دائمی شما در دراز مدت چه شکل و شمایلی خواهد داشت. کار کردن با بازاریابان آزاد در یک روند ادامه‌دار ممکن است به این معنا باشد که شما قرار است با تیمی کار کنید که با یکدیگر مرتبط نیستند و تیمی که معمولا تقویم کاری و ساعات کاری متفاوتی دارند. این مسئله سوالات و ملاحظات مختلفی را پیش می‌کشد نظیر: چه کسی قرار است هماهنگی و انطباق تقویم کاری این افراد را برعهده بگیرد؟ چطور می‌خواهید چارچوب زمانی و اهداف را مد نظر قرار دهید؟ آیا وقت کافی برای نظارت بر روند کار آن‌ها را در اختیار دارید؟

متصل کردن نقاط به یک‌دیگر در زمان کار با چند بازاریاب آزاد می‌‌تواند دشوار، استرس‌زا و بسیار وقت‌گیر باشد. آن‌هم وقتی که شما در مراحل اولیه ساخت ساختار شرکت خود هستید.  در کشاکش کار، مدیریت پروژه معمولا یک نقش تمام وقت است. بنابراین در نظر داشته باشید که آیا منابع لازم برای استخدام کسی که بتواند در بر روند‌ها نظارت کند را در اختیار دارید. یا این‌ که خودتان می‌خواهید این کار را انجام دهید.

برای تبلیغ کسب‌ و کارمان از یک آژانس‌ بازاریابی کمک بگیریم یا بازاریاب آزاد استخدام کنیم؟

در نهایت، پاسخ به این سوال که آیا باید سراغ آژانس‌های بازاریابی بروید و یا بازاریابان آزاد به این بستگی دارد که چه چیزهایی در مسیر رشد و توسعه کسب‌ و کارتان برایتان بیشتر اهمیت دارد. شیوه و روش مدیریت و ترجیحات شخصی شما در مواجهه با افرادی که قصد همکاری با آن‌ها را دارید و محیط کاری شرکت شما باید در روند تصمیم‌گیری شما مورد توجه قرار بگیرند. ممکن فردی برایش مهم نباشد که چند ساعت بیشتر وقت بگذارد و ترجیح دهد از بازاریابان آزاد استفاده کنند. در حالیکه ممکن است فردی دیگر وقت و پولش را صرف به خدمت گرفتن یک آژانس بازاریابی کند. پاسخ به سوالات بالا می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید باید از بازاریابان آزاد استفاده کنید یا آژانس بازاریابی.

منبع: Forbes

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.