بر خطِ مصاحبه

5 نکته برای موفقیت در مصاحبه مجازی در روزهای کرونایی

0

از وقتی سروکله کرونا پیدا شده، اتفاقات بسیاری به صورت آنلاین رخ می‌دهد؛ از خرید و سفارش گرفته تا گردشگری مجازی. شرکت‌ها هم این روزها فعالیت‌های خود را به صورت مجازی انجام می‌دهند. در این بین، مصاحبه‌ها هم به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. این یعنی، هرچه در مورد مصاحبه می‌دانستید را باید در نظر داشته باشید اما در عین‌حال باید نکاتی را هم برای یک مصاحبه «مجازی» موفق در نظر بگیرید. این واقعیت عصر حاضر است و باید برای آن فکری کرد. سی‌ان‌ان بیزينس، در این گزارش به ۵مورد از نکاتی اشاره کرده که باید برای مصاحبه مجازی به آن توجه داشت.

صدا، دوربین، حرکت

سرنوشت کاری شما می‌تواند در چند ثانیه دگرگون شود. فراموش نکنید که روانشناسان می‌گویند برای اثر گذاشتن روی آدم‌ها فقط یک‌دهم ثانیه وقت دارید. حاضر باشید، مقابل دوربین قرار بگیرید و لبخند بزنید. نخستین قدم در مورد مصاحبه مجازی این است که در مقابل دوربین حضور داشته باشید و همان‌طوری باشید که در مصاحبه حضوری قرار بود حضور داشته باشید. اولین تصویری که از شما در ذهن فرد آن سوی دوربین شکل می‌گیرد، بر نتیجه مصاحبه شغلی‌تان تاثیری غیرقابل انکار می‌گذارد.

آن قاب عکس پشت سر چیست؟

در مصاحبه حضوری، محل مصاحبه را فرد مصاحبه‌کننده انتخاب می‌کند اما در مورد مصاحبه آنلاین، این شما هستید که محل مصاحبه را انتخاب می‌کنید. مهم نیست در آشپزخانه هستید یا در اتاق خواب، نکته مهم این است که زمینه تصویر پشت سر شما، مناسب برای مصاحبه کاریِ آنلاین باشد. در انتخاب تصویر زمینه دقت کنید، از رنگ‌هایی که حواس خودتان و مصاحبه‌کننده را پرت می‌کند، استفاده نکنید. در شرایطی باشید که هم شخص مقابل بتواند حالات چهره شما را به وضوح ببیند و هم شما احساس راحتی داشته باشید. درست است که این مصاحبه می‌تواند در اتاق خواب یا هر گوشه دیگر از خانه انجام شود، اما شما باید قاب کوچکی را که دوربین لپ‌تاپتان آن را شکار می‌کند، درست و با وسواس انتخاب کنید. اگر می‌خواهید روی تخت‌خوابتان بنشینید و به دیوار تکیه دهید، اشکالی ندارد! فقط مراقب باشید بالشت خوابتان را برای راحت نشستن پشت کمرتان نگذارید. اگر می‌خواهید فقط بلوز یا مانتویتان را رسمی انتخاب کنید، اشکال ندارد !فقط مراقب باشید زاویه دوربین را درست تنظیم کرده باشید.

مطالب مرتبط

مشتاق باشید

درست است که در خانه خودتان مصاحبه می‌کنید اما در واقع برای یک موقعیت شغلی جدید مشغول مصاحبه هستید. پس سرد و بی‌روح نباشید، خودتان را کاملا آماده نشان دهید. در نظر داشته باشید که مصاحبه‌شونده ۵۰درصد از حواسش به این مسئله است که شما چقدر خود را مشتاق نشان می‌دهید. اگر سرد باشید، قطعا او از شبکه مجازی متوجه این جریان خواهد شد. واقعیت این است که در مصاحبه مجازی بیشتر از مصاحبه حضوری باید خودتان را مشتاق نشان دهید؛ چرا‌که حضور ندارید و فرد نمی‌تواند به این سادگی، احساس شما را درک کند. پس شما باید بیشتر تلاش کنید.

ارتباط چشمی

در مصاحبه مجازی مثل مصاحبه حضوری باید توجه خودتان را نشان دهید؛ یعنی مصاحبه‌شونده باید به صورت کامل احساس کند که شما تمام توجه خود را به او داده‌اید. پس به هیچ‌عنوان از تماس چشمی غافل نشوید. یکی از پیشنهادها هم این است که پنجره را کوچک کنید و آن را دقیقا زیر دوربین بگذارید تا از این طریق مطمئن شوید که به دوربین و به چشم‌های شخص مصاحبه‌کننده نگاه می‌کنید.

منتظر غيرمنتظره‌ها باشید

البته که شما نمی‌خواهید هیچ اتفاق غيرمنتظره‌ای رخ دهد اما به هر حال زندگی پر از حوادث و اتفاقات غيرمنتظره است. پس خودتان را برای این اتفاقات آماده کنید، اگر بچه کوچکتان تاتی‌کنان وارد اتاق شد یا مادربزرگتان از اتاق کناری صدایتان کرد، باید بتوانید از این موقعیت‌ها به نفع خودتان بهره بگیرید. آرام بخندید و خودتان را عصبی و ناراحت جلوه ندهید. به هر حال این مسائل غيرمنتظره هم پیش می‌آیند و می‌توانند فرصتی برای آشنایی خاطره‌انگیز با مصاحبه‌کننده باشند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.