define روابط عاطفی در محیط کار را چگونه مدیریت کنیم؟ |هفته‌نامه شنبه
مدیریت تیم

روابط عاطفی در محیط کار را چگونه مدیریت کنیم؟

مدیریت روابط احساسی در محیط کار

افراد زیادی در محل کار با شریک عاطفی خود آشنا می‌شوند با این حال روابط عاطفی در محیط کار اغلب شرایط ناراحت‌کننده‌ای را برای طرفین و همچنین همکارانشان ایجاد می‌کند. برخی شرکت‌ها حتی سیاست‌های صریح و روشنی در برابر روابط احساسی در محیط کار دارند. آیا به این فکر کرده‌اید که اگر روزی به همکارتان علاقه‌مند شده و بخواهید این رابطه را جدی‌تر ادامه دهید، چه می‌شود؟ آیا آشکارا آن را ابراز می‌کنید؟ آیا هدف کاری خود را نادیده گرفته و چیزی که برای زندگی شخصی شما بهتر است را انتخاب می‌کنید؟ در ادامه با ما همراه باشید تا ۸ روش برای مدیریت روابط احساسی در محیط کار را از نگاه کارکنان و ۸ وظیفه تیم منابع‌انسانی در مواجه با روابط عاطفی در محیط کار را باهم مرور کنیم.

وظیفه تیم منابع انسانی در مدیریت روابط احساسی در محیط کار:

چند نکته کلیدی برای رهبران مشاغل و مدیران منابع انسانی برای مدیریت روابط در محیط کار وجود دارد. با در نظر قرار دادن این موارد می توانید راحت تر منابع انسانی خود را از نظر روابط احساسی میان آنها مدیریت کنید.
این مدیران منابع انسانی هستند که در مواجه با روابط احساسی در محیط کار باید از سازمان خود محافظت کنند. مدیران منابع انسانی برای مدیریت روابط عاشقانه کاری هم باید مدیران بخش های مختلف را آموزش و هشدار دهند و هم کارکنان سازمان را.

۸ نکته برای مدیریت روابط احساسی در محیط کار توسط تیم منابع‌انسانی:

۱. خط مشی سازمان برای مواجهه با روابط احساسی و عاطفی در محیط کار را تبیین کنید.

سازمان‌ها می توانند با داشتن یک خط مشی دوستیابی که به وضوح انتظارات مربوط به افشای اطلاعات شخصی را مشخص می کند ، از سازمان و کارمندان محافظت کند. هم چنین مواردی که از طرف سازمان به عنوان آزار و اذیت شناخته می شود، مشخص شود.

۲. مدیریت صحیح روابط عاشقانه و عاطفی را آموزش دهید

مدیران منابع انسانی باید آموزش های صحیحی را به مدیران بخش های متفاوت ارائه دهند تا آنها بدانند که چگونه می توانند در شرایط حساس رفتار کنند. مدیران باید کاملاً آگاه باشند و از موضع شرکت در موارد روابط احساسی در محیط کار آگاه باشند.
همچنین برای مدیران دپارتمان ها مهم است که مکالمات غیررسمی بیشتری با تیم خود داشته باشند. کارمندان را تشویق کنید تا از قوانین و خط مشی سازمان در مدیریت روابط احساسی در محیط کار مطلع شوند. ارتقاء مکالمات آزاد از ابتدا کمک خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که هرگونه مسئله ای حتی روابط عاشقانه در محیط کار با سرعت و کارایی رسیدگی می شود.

۳. ممنوع کردن ابراز عمومی احساسات در محیط کار

نمایش عمومی محبت در محل کار مناسب نیست و باعث می شود همکاران احساس ناخوشایند و ناراحتی کنند. سیاست های ممنوعیت ابراز عمومی احساسات غیر معمول نیست و تیم منابع انسانی در صورت آگاهی از این رفتارها در محل کار می تواند مداخله کند.

۴. نسبت به وقایع دسته جمعی در محیط کار هوشیار باشید

مهمانی‌های تولد و کافه‌های بعد از زمان کار ، اغلب در زمانی شروع می‌شود که روابط عاشقانه در محیط کار آغاز می‌شود. به کارکنان یادآوری کنید قوانین شرکت در حوزه روابط عاشقانه در محیط کار را در وقایع دسته جمعی هم رعایت کنند.

۵. کنترل آسیب روابط احساسی و عاطفی در محیط کار

روابط عاشقانه اداری که رو اتمام می روند، می توانند تأثیر زیادی در سازمان و منابع انسانی آن بگذارند.
شکست های عاطفی باعث می شود که افراد از گفتگو با یکدیگر امتناع ورزند ، از همکاری باهم سر باز بزنند و حتی همکاران خود را علیه یکدیگر بشورانند.
مسئله یا دلیل جدایی هرچه باشد ، سازمان‌ها انتظار دارند كه كاركنانشان در حین كار مشاركت داشته باشند.
اگر چنین مشکلاتی پیش آمد، مدیر منابع انسانی باید برای جدا کردن یا جابجایی یکی از کارمندان اقدام نماید تا وضعیت ناخوشایند را رفع کنند.

روابط احساسی در محیط کار

۶. گوش کن

کارمندان باید بتوانند به سادگی در مورد هرآنچه اذیتشان می کند صحبت کنند. با این کار شما مطمئن خواهید شد هر عاملی که سازمان شما را در خطر قرار می دهد، توسط کارکنان به شما انتقال داده می شود.

۷. یک دیکتاتور در روابط عاشقانه در محیط کار نباشید.

بله ، شما باید سیاست هایی را برای اطمینان از رفتار سالم در روابط احساسی در محیط کار وضع کنید، اما ممنوعیت ملاقات با همکاران احتمالاً جوابی نخواهد داد. همانطور که سوشان هیتفیلد ، متخصص منابع انسانی گفت، ممنوعیت کامل روابط احساسی کاری، کارکنان را به پنهان کاری ترغیب می کند. کارمندان ناامید نیز ممکن است این سختگیری را تهاجم به حریم خصوصی بدانند و باعث دلسردی آن در محیط کار شود.

۸. برای رابطه احساسی مدیران با کارمندان بسیار مراقب باشید

یک نوع رابطه درون سازمانی وجود دارد که ممکن است به نفع شرکت باشد که در کل منع شود. در حالی منع کردن روابط احساسی احتمالاً روش عملی برای جلوگیری از ایجاد روابط عاشقانه بین همکاران نیست، اما روابط مدیر و کارمند موضوع دیگری استکه ممکن است بسیار خطرناک باشد.

مدیران منابع انسانی اگر تمام سعی خود در جذب و استخدام صحیح را هم انجام دهد اما هیچ تضمینی و جود ندارد که چنین اتفاق‌هایی در سازمان نیفتد، البته این مهم است که بگوییم که همه عاشقانه های اداری به فاجعه ختم نمی شوند. اما مدیران منابع انسانی باید برای بدترین سناریوها آماده باشند.

وظایف کارکنان برای مدیریت روابط عاطفی در محیط کار

8 نکته برای مدیریت روابط احساسی در محیط کار برای کارکنان سازمان‌ها

با توجه به اینکه افراد، وقت زیادی را در محل کار می‌گذرانند جای تعجب نیست که به هم علاقه‌مند شوند. طبق تحقیقی که در ادارات انگلستان صورت گرفته گزارش‌شده 74 درصد از کارمندان در سنین 25 تا 34 سال، درگیر یک رابطه عاطفی با همکارشان شده‌اند. اکثر این افراد اعلام کرده‌اند که دوباره هم این کار را انجام می‌دهند حتی اگر احساس کنند که این رابطه موقعیت شغلی‌شان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. 53 درصد از افرادی که در این مطالعه تحقیقاتی حضور داشتند اعلام کردهاند که در آینده به روابط احساسی در محیط کار فکر می‌کنند، 29 درصد از داشتن رابطه عاطفی با همکار خود احساس رضایت کردند و 52 درصد معتقدند که روابط عاطفی در محل کار بهره‌وری و خلاقیت را کاهش می‌دهد. اما اگر قصد دارید که با همکار خود وارد رابطه شوید ابتدا اطمینان یابید که این روابط به حرفه شما یا دیگر موارد مهم در محل کار ضربه‌ای نمیزند. در لیست زیر چند مورد از بهترین نکات برای مدیریت روابط عاطفی در محل کار ذکر شده است:

۱. سیاست‌ها و قوانین محیط کار خود را در مورد روابط عاطفی و احساسی مرور کنید:

قبل از شروع رابطه با همکار خود به سیاست‌ها و قوانین محیط کارتان در رابطه با برقراری رابطه عاشقانه میان همکاران نگاهی بیندازید. برخی از شرکت‌ها، اعم از بزرگ و کوچک، برای مقابله با روابط میان همکاران قوانین سفت و سختی دارند. اگر رابطه شما خلاف قوانین محیط کار است باید از خود بپرسید که “آیا ارزشش را دارد؟”. حتی اگر این روابط احساسی در شرکت‌تان مجاز باشد بهتر است محتاطانه عمل کرده و خود را برای هرگونه عواقبی آماده کنید.

۲. از روابط عاطفی بسیار مطمئن باشید:

قبل از برقراری هر رابطه با همکار خود اطمینان یابید که این یک رابطه واقعی است. آیا به خاطر حضور در یک پروژه سخت مجبورید که ساعت‌های زیادی را در شرکت بمانید؟ آیا از حمایت رئیس خود ناامید شده‌اید؟ آیا رابطه شما فراتر از ساعات کاری است؟ قبل از شروع روابط احساسی در محیط کار با اطمینان به سؤالات فوق پاسخ دهید.

۳. رفتار مؤدبانه و حرفه‌ای خود در محیط کار را حفظ کنید:

اجازه ندهید که یک رابطه عاشقانه بر کیفیت و کارایی کارتان تأثیر بگذارد. لازم نیست رابطه خود را مخفی کنید اما مطمئناً نمی‌خواهید رفتار شما سبب ناراحتی همکارانتان شود. اگر شواهدی وجود داشته باشد که نشان دهد روابط عاطفی در محل کار بر بهره‌وری کاریتان تأثیر می‌گذارد، ممکن است از یکی یا هردوی شما خواسته شود که به رابطه عاشقانه خود خاتمه دهید یا بدتر از آن به دنبال شغل دیگری بگردید.
آگاه باشید که ممکن است همکارانتان متوجه تعصبات شما شوند. مطمئناً هرگز نمی‌خواهید که همکاری بگوید شما با نظر همکار x موافق هستید چون باهم رابطه دارید!. در جلسات یا صرف نهار از نشستن کنار هم اجتناب کنید. همچنین پیام‌های شخصی خود را با ایمیل کاری یا صفحه چت مشتری ارسال نکنید.

 

مدیریت روابط احساسی در محیط کار

۴. از برقراری رابطه عاطفی و عاشقانه با شخصی در موقعیت بالاتر یا پایین‌تر خود، خودداری کنید:

سیاست‌ها و سلسه‌مراتب اداری باید بسیار جدی گرفته شوند خصوصاً وقتی پای روابط عاطفی در محل کار در میان است. ایجاد رابطه عاطفی میان همکاران خصوصاً رابطه با شخصی در موقعیت شغلی بالاتر به‌شدت می‌تواند روی حقوق و عملکردشان در شرکت تأثیر بگذارد. اگر یکی از طرفین دیگری را مدیریت کند یا بر کارش نظارت داشته باشد این رابطه مشکل‌ساز خواهد شد. بهتر است از برقراری رابطه با شخصی که روزانه و به‌طور مرتب با او در ارتباط هستید، خودداری کنید.

۵. رابطه احساسی و عاطفی خود را در بیرون از محیط کاری به نمایش بگذارید:

مهم نیست که چقدر عاشق هم هستید از ابراز احساسات به هم در محیط کار بپرهیزید. با شریک عاطفی خود همان رفتار حرفه‌ای را داشته باشید که با سایر همکاران در محیط کار دارید. این بدان معناست که در محیط کار با او دست ندهید و او را با نام کوچک صدا نزنید.

۶. بررسی به مشکلاتتان را به بعد از ساعت کاری موکول کنید:

هرگز در محل کار باهم بحث و مشاجره نکنید. هرگونه اختلاف نظر شخصی باید در بیرون از محل کار بررسی شود.

۷. برای بدترین اتفاق برنامه‌ریزی کنید:

در آغاز یک رابطه از خود بپرسید که چگونه یک رابطه شکست‌خورده را مدیریت خواهید کرد؟ به هر قیمتی که شده از برقراری یک رابطه بی‌سروته دوری کنید چراکه فقط شما و شریکتان درگیر آن نمی‌شوید بلکه کل شرکت، سیاست‌های آینده و قوانین محیط کار را تحت تأثیر قرار می‌دهید.

۸. با ادامه‌دار شدن رابطه عاشقانه و عاطفی به خروج از شرکت فکر کنید:

اگر می‌خواهید روابط احساسی در محیط کار را جدی‌تر ادامه دهید باید در خارج از شرکت به دنبال یک موقعیت کاری جدید بگردید. از این طریق می‌توانید مسیرهای شغلی را از رابطه خود جدا کنید.

آمیخته شدن کار با روابط عاطفی در بدترین حالت می‌تواند به جستجوی شغلی برنامه‌ریزی نشده و ناخواسته منجر شود چراکه افراد به دلیل داشتن روابط عاطفی در محل کار ممکن است از کار اخراج شده یا به خاطر ایجاد رابطه نادرست مجبور به استعفا شوند. با این حال رابطه عاطفی میان همکاران کماکان اتفاق می‌افتد و اگر به درستی مدیریت شود میتواند به روابط بلندمدت و حتی ازدواج منجر شود.

منبع: civito

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.