بلاکچین مسترکارت، گرد و خاک به پا کرد

راه‌اندازی پلتفرم آزمایشی بانک مرکزی ارزهای دیجیتال

0

بلاکچین اصولا فناوری‌ای است که برای تمرکز‌زدایی (decentralization) ابداع شده‌. این فناوری آمده تا اقتدار را از بخش‌های مرکزی بزداید و به‌نوعی در مسیر دموکراتیزه‌کردن فرآیندهای اجتماعی حرکت کند. بنابراین اینکه بگوییم بانک‌های مرکزی به‌دنبال استفاده از بلاکچین هستند، به‌خودی‌خود مفهومی متناقض است. با این‌حال، مستر‌کارت (Mastercard) که یکی از شرکت‌های خدمات مالی است که کارش را از سال‌۱۹۵۸ شروع کرده و کم‌کم توسعه یافته، در طول تاریخ مسیرهای مختلفی را طی کرد تا به دوره‌ای رسید که ارزهای دیجیتال را به خدماتش اضافه کرد. حالا این شرکت خدمات مالی به دنبال بانکی برای ارزهای دیجیتالی است. در این مقاله نگاهی به این موضوع داریم.

مسترکارت از راه‌اندازی پلتفرم آزمایش مجازی اختصاصی برای بانک‌های مرکزی خبر داد؛ پلتفرمی که برای ارزیابی موارد استفاده از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) ساخته شده است. این پلتفرم که توسط مسترکارت راه‌اندازی می‌‌شود، امکاناتی مانند شبیه‌سازی صدور ارزهای دیجیتال، توزیع و مبادله ارزهای دیجیتالی بین بانک‌ها را داراست. این پلتفرم همچنین به شرکت‌های خدمات مالی و مصرف‌کنندگان ارزهای دیجیتالی توجه کرده و خدماتی را برایشان فراهم می‌کند.
مستر‌کارت برای آنکه به کارش مشروعیت ببخشد، از بانک‌های مرکزی، بانک‌های تجاری، شرکت‌های مشاوره‌ای و فنی دعوت به همکاری کرده است. این دعوت به همکاری جهت ارزیابی طرح‌های فناوری ‌CBDC‌، تأیید اعتبار و ارزیابی قابلیت‌ها انجام شده است. مسترکارت علاوه بر همه اینها از علاقه‌مندان و متخصصان حوزه ارزهای دیجیتالی دعوت به همکاری کرده تا پرداخت‌هایشان را در این بانک دیجیتالی انجام دهند و بتوانند موفقیت‌هایی را به دست آورند. به طور کلی، مسترکارت را می‌توانیم پیشرو در خدمات‌رسانی به پلتفرم‌های برپایه بلاک چین و خدمات ارزی بدانیم.

کنستانتین ریشتر (Konstantin Richter)، مدیر‌عامل بلاکدمون (Blockdaemon) درباره راه‌اندازی پلتفرم بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی توضیحات جالبی داده است. او به خبرنگار سایت بلاکچین (the-blockchain.com) گفت: «توسعه پلتفرم آزمایشی مسترکارت با کاهش موانع ورود کاربران علاقه‌مند به حوزه پول دیجیتال، بستر مناسبی را فراهم می‌کند تا کسانی که این موضوع برایشان مهم است، بتوانند اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند. پلتفرم آزمایشی مسترکارت همچنین فرصت خوبی را برای تازه‌واردان به فضای رمزنگاری فراهم می‌کند. پروژه‌هایی که توسط موسسات بزرگی مثل مسترکارت انجام می‌شوند به کاربران کمک می‌کنند تا افکار بزرگی را در سر بپرورانند. با این حال، هنوز هم بسیاری از کاربران نسبت به فناوری و پلتفرم‌های ارز دیجیتالی بدبین هستند. این پلتفرم آزمایشی و دیگر پلتفرم‌هایی که توسط موسسات بزرگ ساخته می‌شوند، به دلیل حمایت نهادی توانایی جلب اعتماد کاربران بیشتری را دارند.»

مدیر عامل بکدمون بر این باور است که این حرکت مسترکارت علاوه بر ایجاد جلب اعتماد مزایایی برای پیشرفت تحقیقات ارز دیجیتال در یک محیط کنترل‌شده دارد و راه‌حل‌های مناسبی را در این زمینه ارائه می‌کند. به طور کلی، پلتفرم آزمایشی مسترکارت پروژه‌های خصوصی بیت‌کوین با‌ثبات مانند لیبرا را تکمیل می‌کند، زیرا نه‌تنها منجر به پذیرش گسترده‌تر ارزهای دیجیتالی می‌شود، بلکه باعث ایجاد شکاف در راه‌های جدید و بهتر تجارت برای آینده مالی نیز می‌شود.

اقدام مسترکارت در خصوص راه‌اندازی پلتفرم آزمایشی بانک دیجیتال رمزارزها توجه بسیاری از موسسات دولتی و خصوصی را به خود جلب کرده و هر کدام از این افراد به مسئله بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی نگاه تازه‌ای دارند. به عنوان مثال، نیکلاس پلکانوس (Nicholas Pelecanos) رئیس بازرگانی شرکت NEM درباره راه‌اندازی پلتفرم بانک مرکزی ارزهای دیجیتال برپایه بلاکچین مسترکارت، گفت: «به نظر می‌رسد با دورشدن جامعه از پول نقد، CBDC یا همان بانک مرکزی غیرمتمرکز منطقی است. بانک مرکزی غیرمتمرکز که برپایه بلاکچین ساخته می‌شود، موضوع تازه‌ای است ولی کشورهایی هم هستند که تجربیات خوبی در این خصوص به دست آورده‌اند. در حال حاضر چین پیشرفت‌های خوبی را در زمینه بانک مرکزی غیرمتمرکز دارد و لیتوانی هم به‌تازگی بانک مرکزی غیرمتمرکز خود را برای ارزهای دیجیتالی راه‌اندازی کرده است. لیتوانی برای راه‌اندازی بانک مرکزی غیرمتمرکز خود از بلاکچین غیر‌متمرکز NEM استفاده کرده و توانایی گسترش فعالیت‌هایش را دارد.»
بانک‌ مرکزی غیرمتمرکز بر پایه بلاکچین برای انجام عملیات بخصوصی ساخته می‌شود ولی بیشتر از هر چیزی به نگهداری و معامله در حوزه ارزهای دیجیتالی مربوط است.
مسترکارت پلتفرم آزمایشی بانک مرکزی خود را برای ارائه خدمات مالی به دولت‌ها و علاقه‌مندان حوزه ارزهای رمزنگاری شده تولید کرد.

پیش‌بینی متخصصان ارزهای دیجیتالی این است که با اقداماتی نظیر کاری که مسترکارت انجام داده، دولت‌های بیشتری جذب ساخت پلتفرم‌هایی برپایه بلاکچین شوند. این بانک‌های مرکزی ارزهای دیجیتالی شیوه بانکداری را تغییر می‌دهد و مردم سراسر دنیا به این باور می‌رسند که دوره پول نقد رو به پایان است. با این همه، ارزهای رمزنگاری‌شده و فناوری بلاکچین کماکان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته‌اند و هیچ‌کس به‌درستی نمی‌داند پلتفرم‌هایی مثل بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی مسترکارت و حتی خود ارزهای دیجیتالی برای احترام به آزادی و حقوق ما مطابق با اصول اخلاقی رمزنگاری طراحی می‌شوند‌، یا اینکه ابزاری برای ادعای کنترل و نظارت خواهند بود.

گفته‌های مدیرعامل دی‌ایکس‌وان(DXone) که یکی از شرکت‌های مهم در خصوص معامله ارزهای دیجیتالی است تا حدودی ما را به جواب پرسش‌مان می‌رساند. لوسیانو نونیس (Luciano Nonnis) بر این باور است که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی توسط دولت‌های ملی تصویب می‌شود تا نظارت بیشتری بر میزان پول خود داشته باشند تا آنچه که با پول نقد انجام داده‌اند را ارزیابی کنند. اگرچه بانک مرکزی ارزهای دیجیتال ممکن است از ارز رمزنگاری شده الهام گرفته باشد ولی آنها ارزهای رمزپایه نیستند، بلکه ارزهای دیجیتالی هستند که در پایگاه‌های اطلاعاتی متمرکز وجود دارند. پایگاه‌های اطلاعاتی متمرکز نیز در چندین موسسه بزرگ قرار دارند. پس از شیوع ویروس کرونا تمامی تجارت‌ها دچار تحول شدند و بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی نیز روند رو به رشدی را شاهد بود، چون این بیماری باعث کمبود آشکار کوین در چندین کشور شد.

عمده نگرانی‌های اقتصادی پیرامون ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به حریم خصوصی مربوط می‌شود. یک سیستم CBDC‌، نیازمند توسعه و پاسخگویی به پرسش‌های کلیدی است. اینکه چه کسی به پایگاه‌های داده دسترسی دارد و انتشار عمومی برخی اطلاعات در این زمینه همواره مورد بحث است. اگر بخواهیم از منظر ژئوپلیتیک پیشتازان حوزه ارزهای دیجیتالی و بانک‌های مرکزی ارزهای دیجیتالی را شناسایی کنیم، متوجه می‌شویم که چین در توسعه CBDC پیشتاز است. چین پروژه‌های مختلفی را در این زمینه انجام داده و پلتفرم‌های آزمایشی را در چندین شهر و منطقه کشورش راه‌اندازی کرده است. کشورهای غربی دیرتر از چین به تولید پلتفرم‌های بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی پرداختند؛ چراکه مغایرت‌هایی را میان دموکراسی‌های تعیین‌شده و طراحی‌ بانک مرکزی می‌دیدند. باید چگونگی تغییراتی که ارزش‌های دموکراتیک بر طراحی CBDC‌های صادر شده می‌گذارند را در نظر داشت.

با نگاهی به کوین‌های پایدار، به طور کلی فضای ۲بار تکرار وجود دارد. آنها متمرکز و غیرمتمرکز هستند در حالی که یک ثبات بلاک تجاری متمرکز توسط شخص ثالث مدیریت می‌شود که با اخلاق اصلی رمزنگاری مغایرت دارد‌، یک کلاینت ثبات غیرمتمرکز برای ایجاد ثبات در یک دارایی در یک شبکه غیرمتمرکز، نظریه بازی پیچیده را در خود جای داده است. مورد اول به احتمال زیاد توسط کسانی که در امور مالی و دولتی سنتی هستند به تصویب می‌رسند، در حالی که دومی توسط سایبرپانک‌هایی تصویب می‌شود که تمرکززدایی را در سنت بیت‌کوین ارزیابی می‌کنند.

مسترکارت هدف از راه‌اندازی پلتفرمش را فراهم‌کردن شرایطی مناسب برای همه می‌داند. مدیران مسترکارت معتقدند بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی‌شان بر پایه بلاکچین برای به دست آوردن بیشترین افراد ممکن در اقتصاد دیجیتال راه‌اندازی می‌شود و هر کسی می‌تواند در این بانک مرکزی حضور داشته باشد. بانک‌ها و اپراتورهای شبکه تلفن همراه مشتریان ثابت مستر کارت خواهند بود. مسترکارت راه‌اندازی پلتفرم بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی را گامی در توسعه عملی تخصص‌های این شرکت می‌داند. مسترکارت سال‌هاست که در زمینه خدمات مالی فعالیت می‌کند و در بخش‌هایی چون بلاکچین و ارزهای دیجیتالی فعالیت‌های گسترده‌ای داشته است. این شرکت ۱۱۶ اختراع مرتبط با بلاکچین را ثبت کرده و به طور فعال در ایجاد چندین پروژه مختلف در زمینه بلاکچین مشارکت دارد. همچنین برای صدور ارزهای دیجیتال با چندین بانک مرکزی در سراسر جهان به توافق رسیده است.

راج داموداران (Raj Dhamodharan) معاون اجرایی دارایی‌های دیجیتال، محصولات و مشارکت‌های بلاک چین مسترکارت درباره اقدام تازه این شرکت گفت: «بانک‌های مرکزی با اهداف مختلف، از پرورش دامنه مالی گرفته تا مدرن‌سازی اکوسیستم پرداخت‌ها، کاوش در ارزهای دیجیتال را سریع‌تر کرده‌اند.»
مسترکارت در حال کشف نوآوری با بخش عمومی، بانک‌ها، شرکت‌های فین‌تک و شرکت‌های مشاوره‌ای در زمینه کشف CBDC‌ها همکاری می‌کند. به گفته داموداران، پلتفرم جدید مسترکارت از بانک‌های مرکزی پشتیبانی می‌کند زیرا آنها اکنون تصمیم‌گیرنده‌های اقتصاد محلی هستند و در آینده نیز مسیر روبه‌رشدی را طی و برای اقتصاد محلی و منطقه‌ای تصمیم‌گیری خواهند کرد.

با راه‌اندازی پلتفرم بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی، بسیاری از دولت‌ها و شرکت‌های خصوصی‌ به فکر ایجاد راه‌هایی برای توسعه و پیشرفت این بانک‌ها افتاده‌اند. شیلا وارن(Sheila Warren) مدیر ارشد دارایی‌‌های دیجیتال بلاکچین و سیاست داده در مجمع جهانی اقتصاد، معتقد است همکاری‌هایی برای توسعه این بخش لازم است. شیلا وارن در این خصوص اظهار کرد: «همکاری‌های بخش‌های دولتی و خصوصی در توسعه ارزهای دیجیتال و ایجاد پلتفرم‌های بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی ارزشمند است. این پلتفرم‌ها می‌توانند به بانک‌های مرکزی کمک کنند طیف وسیعی از امکانات و قابلیت‌های موجود در فناوری بلاکچین را درک کنند. CBDC ‌یکی از گزینه‌های مناسبی است که بانک‌های مرکزی می‌توانند در اختیار داشته باشند.»
CBDC‌ها یا همان بانک‌های مرکزی ارزهای دیجیتالی از نظر ارزش معادل ارز کاغذی یک کشور هستند و با همان ضمانت‌های مورد حمایت دولت طراحی شده‌اند. بانک‌های مرکزی می‌توانند علاوه بر چاپ پول‌، CBDC را به عنوان نمایندگی دیجیتالی پشتوانه ارز یک کشور صادر کنند.

بانک مرکزی ارزهای دیجیتال بر پایه بلاک چین توانایی انجام عملیات‌های مختلفی را دارد ولی رویکرد اصلی این بانک‌های مرکزی در زمینه صدور و توزیع ارز است که ارزهای دیجیتال را نیز شامل می‌شود. بانک مرکزی ارزهای دیجیتال از طریق بانک‌های تجاری و سایر ارائه‌دهندگان پرداخت مجوز می‌گیرد. مسترکارت تفاوت‌هایی که در بانک‌های مرکزی مختلف وجود دارد را درک می‌کند و این پلتفرم را به‌گونه‌ای آماده می‌کند تا بتواند برای کشورهای مختلف متناسب باشد. بستر مجازی که بانک‌های مرکزی ارزهای دیجیتال در آن فعالیت می‌کند را می‌توان به صورت جداگانه با محیطی تنظیم کرد که بانک مرکزی در آن کار می‌کند.

از قابلیت پلتفرم بانک مرکزی ارزهای دیجیتال می‌توان به شبیه‌سازی اکوسیستم صدور، توزیع و مبادله CBDC با بانک‌ها و مصرف‌کنندگان اشاره کرد. به طور مثال، این پلتفرم نشان می‌دهد که چگونه CBDC می‌تواند با شبکه‌ها و زیرساخت‌های پرداخت موجود ارتباط برقرار کند یا اینکه چگونه CBDC می‌تواند توسط مشتری برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات در هرجایی که مسترکارت پذیرفته شده، استفاده شود. مسترکارت مدعی تعهد با بانک‌های مرکزی در مسیر پیش‌رو‌ست و معتقد است این برای مدرنیزه‌کردن پرداخت‌ها مناسب است، زیرا راه‌حل‌هایی برای ادغام و یکپارچه‌سازی پرداخت‌ها به وجود آورده است. ‌

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.