محتوای برند انتخاب سردبیر

معرفی و بررسی استارتاپ باینو، فروشگاه هوشمند بدون فروشنده

ایده و اجرا استارتاپ فروشگاه هوشمند بدون فروشنده

یک سوپرمارکت کنار دستتان

عصر حاضر عصر سرعت است و بسیاری از کسب و کارهای نوین، بزرگترین ویژگی خود را، بالا بردن سرعت انجام کارها می‌دانند. خرید روزانه مواد خوراکی نیز یکی از کارهای زمان‌بر است که کسب و کارهای فراوانی به سراغ آن رفته‌اند و امروزه، خرید آنلاین مواد خوراکی، از هر نوع، فرآیندی کاملا جا افتاده است. اما استارت آپ باینو با محصول خود یک قدم به جلو گذاشته و خرید را در نزدیک‌ترین محل به خریدار امکان پذیر ساخته است. در ادامه می‌خواهیم با این استارت آپ و محصول خلاقانه آن آشنا شویم.

استارتاپ باینو یک فروشگاه هوشمند بدون فروشنده است که راهکاری برای شرکت‌ها ارائه می‌دهد تا کارکنان آنها بتوانند بدون هیچ هزینه اضافی و به راحتی، کالاهای مصرفی مورد نیازشان را در طول روز خریداری کنند. باینو فروشگاه خود را در محل شرکت‌ها مستقر کرده و خوراکی‌های مصرفی آن را تامین می‌کند. کارمندان نیز می‌توانند اپلیکیشن مخصوص باینو را بر روی تلفن همراه خود نصب کرده و با اسکن QR کد موجود بر روی فروشگاه، از آن خرید کنند.  فروشگاه‌های باینو با فناوری به کارگرفته شده در آنها، به صورت هوشمند، خریدار و کالاهای خریداری شده را شناسایی کرده و هزینه آن را از کیف پول حساب کاربری خریدار کم می‌کند.

فروشگاه باینو به محیط شرکتی محدود نمی‌شود و می‌توان آن را در ساختمان محل زندگی، در محیط دانشگاهی و دیگر محیط‌های غیرعمومی، قرار داد تا خوراکی‌های مصرفی کاربر در نزدیک‌ترین فاصله ممکن با کاربر قرار داشته باشد. با باینو، نیازی نیست که برای خریدهای روزانه از ساختمانی که در آن هستید خارج بشوید و زمان و انرژی صرف کنید. همچین خرید از باینو باعث می‌شود دردسرهای خرید آنلاین و انتظار برای دریافت خرید، از میان برداشته شود.

مصطفی فکری هم‌بنیانگذار استارتاپ باینو، فروشگاه هوشمند

داستان استارتاپ باینو

مصطفی فکری و شبنم رهبری راد، هم‌بنیانگذاران باینو، پیش از آن تجربیات مختلفی در صنعت خرده فروشی با فعالیت در شرکت‌های مطرح و بزرگ این حوزه داشته‌اند و این تجربه در شکل‌گیری بخش‌های مختلف این کسب و کار تاثیرگذار بوده است. فکری که اکنون نیز مدیرعامل باینو است، کارشناسی ارشد خود را در رشته MBA از دانشگاه تهران دریافت کرد و چهار سال را به عنوان مدیر فروش و مارکتینگ و همچنین مدیر محصول در شرکت کاله گذراند. خانم رهبری راد نیز که دکترای مهندسی صنایع از دانشگاه تربیت مدرس و کارشناسی ارشد این رشته از دانشگاه صنعتی شریف را دارد، در شرکت  L’Oréal مدیر برند بود و در شرکت‌های کاله و گلرنگ در سمت مدیر مارکتینگ مشغول به فعالیت بود. داشتن ارتباطات موثر در این صنعت و شناخت زوایای پنهان آن، رشد و توسعه کسب و کار باینو را برای این دو تسهیل خواهد کرد.

 شبنم رهبری راد، هم‌بنیانگذار استارتاپ باینو، فروشگاه هوشمند

از ایده استارپی تا اجرا

در حقیقت، ایده استارتاپ باینو در راستای طراحی روش و راهکاری شکل گرفت که بر اساس آن، مصرف کنندگان کالاهای روزمره بتوانند کالاهای مورد نظر خود را در مکان‌هایی داشته باشند که تا پیش از این، امکان دسترسی به این کالاها در آن محل برایشان سخت بود.

در حقیقت این نیاز دیده می‌شد که یک کارمند، بدون فوت وقت و با کمترین دردسر، بتواند در طول ساعت کاری، به خوراکی‌های مورد نیازش دسترسی پیدا کند؛ زیرا بسیاری از ما بیش از نیمی از ساعات روزانه را در محل کارمان سپری می‌کنیم و نیاز به خرید اقلام مصرفی همواره وجود دارد. اما برای خرید، یا باید از ساختمان خارج شویم و یا درگیر دردسرهای خرید آنلاین بشویم، آن هم تنها برای چند قلم کالا.

بنابراین بنیان‌گذاران استارتاپ باینو به این فکر افتادند که یک فروشگاه در محل کار وجود داشته باشد. اما این فروشگاه، باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. از جمله اینکه، فضای زیادی را اشغال نکند و نیازی به حضور نیروی انسانی نیز نداشته باشد؛ تا خریدار بتواند بدون هیچ زحمتی، روشی جدید از خرید را تجربه کند.

تجربه یک خرید خوشایند

فرایند خرید از فروشگاه هوشمند باینو به چه صورت است؟

شاید بتوان گفت که این فرایند، شبیه یک بازی سرگرم کننده و کوتاه باشد. به این صورت که:

  1. اپلیکیشن باینو را نصب کرده، یک بار اطلاعات خود را وارد می‌کنید و پروفایل خودتان را می‌سازید. از طریق اپ، دوربین گوشی شما روشن شده و QR کد نصب شده روی فروشگاه باینو خوانده می‌شود. از این طریق، فروشگاه شما را شناسایی کرده و اجازه دسترسی به محصولات را به شما می‌دهد. اگر به هر دلیلی نخواستید یا نتوانستید از اپ باینو استفاده کنید، یک کارت فیزیکی وجود دارد که به وسیله آن می‌تواند درب فروشگاه را باز کنید.
  2. اکنون فروشگاه می‌داند چه کسی در حال خرید است. پس از محصولات درون فروشگاه، هر خوراکی که می‌خواهید را بر می‌دارید.
  3. درب را ببندید تا فرایند خریدتان تکمیل شود. به همین راحتی، خرید شما انجام شد. البته لطفا فراموش نکنید درب فروشگاه را ببندید!
  4. نوش جان! از خوراکی که خریداری کرده‌اید لذت ببرید. لازم نیست کاری کنید یا دنبال کارت بانکی خودتان بگردید. خرید شما توسط باینو محاسبه شده و هزینه آن از حساب کاربری‌تان کسر می‌شود.

چرا باینو؟

فروشگاه باینو با کاربری ساده خود، یک تجربه متفاوت در خرید را برایتان به ارمغان می‌آورد. در حقیقت، خرید از باینو یک روش جدید و متفاوت و به اصطلاح، باحال است که می‌توانید بارها آن را تجربه کنید. هوشمند بودن باینو و تشخیص خودکار خریدار و کالای خریداری شده، از عوامل این تجربه متفاوت است. همچنین روند تامین کالاهای داخل فروشگاه باینو به صورتی است که خودتان می‌توانید در انتخاب نوع چیدمان محصولات درون فروشگاه، نظرتان را اعمال کنید.

در حقیقت، آرایش محصولات موجود در این فروشگاه به اختیار شماست. فروشگاه‌های باینو ابعاد کوچکتری نسبت به دستگاه‌های وندینگ ماشین سنتی دارد و به همین دلیل، در مجموعه‌های اداری و مسکونی با محدودیت فضا نیز، قابل استقرار است. اما کوچک بودن دستگاه، باعث نمی‌شود تنوع محصولات موجود پایین بیاید. زیرا باینو دو نوع فروشگاه یخچالی و شلف دارد که هر دو هوشمند هستند. پس مهم نیست که اکنون دلتان چیپس می‌خواهد یا یک آبمیوه خنک، باینو در خدمت شماست.

کاربری ساده آن که تنها با یک اسکن از طریق دوربین تلفن همراه انجام می‌شود، بهترین تجربه را برای شما خلق می‌کند. این تجربه اما هزینه‌ای برای شما ندارد و شما هیچ هزینه‌ای اضافه بر قیمت درج شده بر روی محصول پرداخت نمی‌کنید؛ حتی باینو گاهی جشنواره‌های تخفیفی هم دارد.

دسترسی و پشتیبانی همیشگی را هم می‌توان از دلایل مهم انتخاب باینو عنوان کرد. مهم نیست چه ساعتی از شبانه روز باشد، کافیست در ساختمانتان یک فروشگاه باینو وجود داشته باشد؛ در همان لحظه، خوراکی مورد نظر در چند قدمی شماست. فروشگاهی که هفت روز هفته و در تمام ساعات، پشتیبانی برای آن وجود دارد.

جدی، چرا باینو؟

تمام مزیت‌هایی که پیشتر به آنها اشاره کردیم، مربوط به کاربران است که مثلا ممکن است کارمندان یک اداره باشند. اما این فروشگاه هوشمند، چه مزیتی برای شرکت و اداره‌ای دارد که از این فروشگاه استفاده می‌کند؟

شاید مهمترین ویژگی در این قسمت، از بین رفتن دردسرهای خرید باشد. همه ما تجربه کارمندی داشته‌ایم و می‌دانیم یک میان وعده مقوی تا چه اندازه می‌تواند روی راندمان کاری تاثیر بگذارد. اما گاهی خرید حضوری و حتی آنلاین آنقدر دردسرساز است که باعث می‌شود کارمندان عطایش را به لقایش ببخشند. با حضور یک فروشگاه در محل کار، کارمندان می‌توانند بدون دغدغه برای خرید میان وعده و خوراکی، به کارهای خود برسند. نکته‌ای که باعث افزایش رضایت کارمندان شده و ساعت کاری و راندمان آنها را نیز بالاتر می‌برد.

از سوی دیگر، با توجه به اینکه شارژ، تعمیر و نگهداری این فروشگاه هوشمند به طور کامل توسط تیم تامین و پشتیبانی باینو انجام می‌شود، دردسر یا هزینه‌ای برای ادارات ندارد. همچنین، هزینه‌ای را که بابت خرید خوراکی در این فروشگاه پرداخت می‌شود به روش‌های گوناگون می‌توان تسویه کرد. کاربران می‌توانند به صورت مستقیم کیف پول خود در اپلیکیشن را شارژ کنند، یا آنکه به صورت اعتباری خرید کرده و در بازه‌های زمانی تعیین شده، آن را بپردازند. باینو به شما اعتماد دارد. از سوی دیگر، وجود یک دستگاه هوشمند و شیک، می‌تواند اعتبار خاصی به محیط کاری شما ببخشد و نشان بدهد که شما به عنوان یک کسب و کار، به رفاه پرسنل خود اهمیت می‌دهید و این اهمیت را با استفاده از راهکارها و تکنولوزی‌های جدید حل می‌کنید.

استارتاپ باینو در آینده

باینو نیز مانند هر کسب و کار دیگری، به دنبال توسعه بازار خود است و بنیانگذاران آن از روز اول، رویاهای بزرگی برای ایده خود در سر پرورانده‌اند. در سال‌های آینده باینو به سمت توسعه بازار و افزایش تعداد فروشگاه‌های خود در لاین‌های مختلف خواهد رفت تا بتواند به عنوان یک فروشگاه زنجیره‌ای هوشمند به بازیگر جدیدی در صنعت خرده‌فروشی تبدیل شود.

همچنین مدیران  استارتاپ باینو می‌خواهند با همکاری شرکت‌های بزرگ صنعت FMCG و ارتقا کیفیت محصول و اضافه کردن قابلیت‌های جدید به این محصول، سطح خدمات خود به مشتری‌ها را گسترش بدهند.

1 دیدگاه

  • شروین 15 سپتامبر 2021

    چه ایده جذابی، کاش شرکت ما هم بیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.