استارتاپ نگارخانه ضامن اثر هنری شما

گفت‌و‌گو با محمدعلی خاوری، مدیر مسئول و صاحب امتیاز سامانه نگارخانه

0

سامانه نگارخانه، پلتفرم خرید و فروش آثار هنری و صنایع‌دستی کشور ایران است. نگارخانه یک سامانه یکپارچه و رایگان خرید و فروش‌های بی‌واسطه آثار هنری در ۳۱ استان کشور است. در این سامانه هنرمندان ایرانی آثارشان را عرضه و معرفی کرده و علاقه‌مندان و خریداران آثار هنری نیز از سراسر جهان، اثر هنری مورد علاقه خود را مستقیم و بدون واسطه از خالق آن اثر خریداری می‌کنند. سامانه نگارخانه همزمان به ۱۱ زبان در سطح جهان منتشر می‌شود.

ایده پلتفرم رایگان خرید و فروش آثار هنری چطور شکل گرفت؟

درواقع نمی‌توان به این گفت ایده، من حدود ۲۵‌سال سابقه کار در هنرهای تجسمی در بخش تولید اثر، آموزش و بخش‌های مدیریتی این حوزه دارم و سال‌هاست مدیر مسئول نگارخانه رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد هستم، نگارخانه واژه‌ای است که بار حقوقی دارد و به مکانی اطلاق می‌شود که آثار هنری را نمایش می‌دهند و به فروش می‌رسانند، سامانه نگارخانه همان نگارخانه است که در فضای مجازی در ادامه همان کار اصلی من شکل گرفت.

  •   مراحل تحقیق و توسعه چقدر زمان برد؟

حدود یک‌سال‌و‌نیم مراحل تحقیق و توسعه ما زمان برد.

  •   تیم سامانه نگارخانه چطور شکل گرفت؟

زمانی که تصمیم گرفتم سامانه نگارخانه را راه‌اندازی کنم، علاوه بر دوستان و کارشناسان هنر که همراه من بودند، یک تیم آی‌تی منسجم هم به ما اضافه شدند.

  •   استارتاپ سامانه نگارخانه چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

سامانه نگارخانه پلتفرم خرید و فروش بی‌واسطه آثار هنری ایرانیان است. هنرمندان آثارشان را در سامانه نگارخانه بارگذاری می‌کنند، کارشناسان هنری بعد از تایید محتوا آنها را منتشر می‌کنند. ما در سامانه نگارخانه به‌صورت رایگان برای آثار هنری مشتری پیدا می‌کنیم و مشتری‌ها را مستقیم به هنرمند خالق اثر وصل می‌کنیم و خودمان کنار می‌رویم.

خیر، نیازی نبود. خودم سرمایه لازم را تامین کردم.

  •   نقاط ضعف و قوت سامانه نگارخانه چیست؟

اگر نقاط ضعفی ببینیم، سعی می‌کنیم برطرف کنیم، نقاط قوت زیادی داریم از جمله‌ حذف واسطه‌ها، فرصت برابر ارائه آثار برای همه هنرمندان حتی از دور‌افتاده‌ترین نقاط، ایجاد گردش مالی پویا در اقتصاد هنر کشور، افزایش تولید آثار هنری کشور با اصلاح چرخه عرضه و تقاضا، توجه بیشتر خارجی‌ها و خریدهای خارجی (سامانه نگارخانه همزمان به ۱۱زبان منتشر می‌شود).

کاهش ۱۰۰ درصدی هزینه‌های عرضه به طوری که هنرمندان در کارگاه یا منزل خود به محض اتمام خلق اثرشان همان لحظه از آن اثر عکس می‌گیرند و در سامانه بارگذاری می‌کنند و آن اثر از همان لحظه در چرخه مارکتینگ و فروش قرار می‌گیرد. اضافه‌شدن اقشار پر‌مشغله جامعه از جمله پزشکان، مهندسان و مدیران به خریداران آثار هنری اصل و امضادار به راحتی از دفتر کار خود و…

  •   آیا پلتفرم رایگان خرید و فروش آثار هنری رقیبی دارد؟

در روش فکر نمی‌کنم رقیب داشته باشیم.

  •   چالش‌هایی که سامانه نگارخانه در این مسیر با آنها روبه‌رو بوده‌؟

چالش‌های اداری و مجوزی بیشتر داشتیم، کار تیمی خوبی داریم و هر کسی در بخش خودش به‌خوبی حرکت کرده است.

مدل درآمدی در خدمات ثانویه است.

  •   برنامه توسعه و آینده سامانه نگارخانه  چیست؟

به وضعیت پایداری رسیدیم، ادامه می‌دهیم، از آخرین تکنولوژی روز طراحی و برنامه‌نویسی یعنی از کدهای html5 و css3 استفاده می‌کنیم، اخیرا هم امکان ارائه آثار NFT و رمزارزها را اضافه کردیم. به طور کلی برنامه داریم در حوزه تکنولوژی به‌روز باشیم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.