define نحوه محاسبه بیت کوین |هفته‌نامه شنبه
فناوری فین تک و بانکداری

نحوه محاسبه بیت کوین

از سود و ضرر بیت‌کوین چه می‌دانیم؟

بسیاری از اصطلاحات پیچیده بیت کوین (در کنار نوسانات شدید آن) وجود دارد که افراد را از خرید واقعی بیت کوین دور می‌کند. به همین دلیل می‌خواهیم ببینیم چگونه بیت کوین بخریم و بفروشیم و نحوه محاسبه بیت کوین چگونه است.

اما پیش از آنکه بدانیم چگونه بیت کوین بخریم و روش محاسبه بیت کوین چگونه است، باید بگویم که اگر اعصاب فولادین ندارید، به سراغ آن نروید! در حقیقت بازار رمزارزها آنقدر نوسان دارد که گاهی بخواهید عطایش را به لقایش ببخشید؛ اما در کنار تمام نکات منفی، سود وسوسه کننده‌ای دارد. مانند هر ارز دیگری، بیت کوین ارزش دارد زیرا ما به آن ارزش می‌دهیم. اما به همین سادگی نیست.

مرحله اول: یک صرافی انتخاب کنید

ظاهرا ربطی به نحوه محاسبه بیت کوین ندارد؛ اما در پاسخ به سوال چگونه بیت کوین بخریم، باید گفت که اولین کار، ثبت نام در صرافی رمزارز است که به شما امکان خرید، فروش و نگهداری رمزارز را می‌دهد. به طور کلی این بهترین روش استفاده از تبادل است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا ارز خود را برای نگهداری ایمن‌تر به کیف پول آنلاین شخصی خود منتقل کنند. برای کسانی که قصد تجارت بیت کوین یا ارزهای رمزنگاری شده دیگر را دارند، این ویژگی ممکن است اهمیتی نداشته باشد.

نکته مهمی که باید هنگام ایجاد حساب صرافی به آن توجه کنید، استفاده از روش‌های ایمن اینترنتی است. این کار شامل استفاده از احراز هویت دو مرحله‌ای و استفاده از رمز عبور منحصر به فرد و طولانی است که انواع حروف کوچک، حروف بزرگ، حروف خاص و اعداد را شامل می‌شود.

مرحله دوم: متصل کردن صرافی به یک گزینه پرداخت

پس از انتخاب صرافی، اکنون باید اسناد شخصی خود را جمع آوری کنید. این اسناد می‌توانند شامل تصاویر گواهینامه رانندگی، شماره ملی و همچنین اطلاعاتی درباره کارفرما و منبع وجوه شما باشد. اطلاعاتی بسته به منطقه‌ای که زندگی می‌کنید و قوانین موجود، این اسناد ممکن است کمی تفاوت داشته باشند. این فرآیند تا حد زیادی همانند باز کردن یک حساب بانکی معمولی است.

بعد از اینکه صرافی از هویت و مشروعیت شما مطمئن شد می‌توانید یک گزینه پرداخت را به آن متصل کنید. در بیشتر مبادلات می‌توانید حساب بانکی خود را مستقیما وصل کرده یا از کارت نقدی یا اعتباری استفاده کنید. اگرچه به دلیل نوسانات ارزهای رمزپایه، توصیه می‌شود که از کارت اعتباری برای خرید ارز رمز استفاده نکنید.

مرحله سوم: ثبت سفارش

در راستای پاسخ به سوال چگونه بیت کوین بخریم، باید گفت که پس از انتخاب صرافی و اتصال گزینه پرداخت، اکنون می‌توانید بیت کوین و سایر رمز ارزها را خریداری کنید. در سال‌های اخیر، نحوه محاسبه بیت کوین و مبادلات رمزارزها جدی‌تر شده‌اند. در حقیقت این تغییرات عملیاتی، موازی با تغییر در درک رمز ارزها اتفاق افتاده است. صنعتی که روزگاری تصور می‌شد کلاهبرداری است و کسی نمی‌دانست محاسبه قیمت بیت کوین چکونه است یا (در بهترین حالت) یک صنعت مشکوک باشد، آرام آرام در حال تبدیل شدن به یک صنعت قانونی است که مورد توجه همه بازیگران بزرگ صنعت خدمات مالی قرار گرفته است. در کنار از انواع سفارشات، صرافی ها راه‌هایی برای تنظیم سرمایه گذاری‌های دوره‌ای را ارائه می‌دهند که بدانیم چگونه بیت کوین بخریم و بفروشیم تا با متوسط قیمت دلار، برای سرمایه گذاری‌های دلخواه خود هزینه کنیم.

مرحله چهارم: ذخیره‌سازی ایمن

پیش از دانستن نحوه محاسبه بیت کوین، باید با محل نگداری آن آشنا شویم. کیف پول‌های بیت کوین و رمزارز، مکانی برای ذخیره‌سازی بیشتر دارایی‌های دیجیتال است. داشتن رمزنگاری خارج از صرافی و در کیف پول شخصی شما این اطمینان را می‌دهد که فقط شما می‌توانید بر کلید خصوصی وجوه خود کنترل داشته باشید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که وجوه خود را خارج از صرافی ذخیره کنید و از خطر هک شدن صرافی و از دست دادن وجوه خود جلوگیری کنید.

با آنکه بیشتر صرافی‌ها یک کیف پول برای کاربران خود ارائه می‌دهند، امنیت کار اصلی آنها نیست. معمولا توصیه می‌شود که برای دارایی‌های رمزنگاری بزرگ یا بلند مدت، از کیف پول مبادله‌ای استفاده نشود. وقتی نوبت به انتخاب کیف پول بیت کوین می‌رسد، چندین گزینه پیش رو دارید. اولین چیز و حتی پیش از آنکه بدانیم چگونه بیت کوین بخریم، باید در مورد کیف پول‌های رمزنگاری و مفهوم کیف پول گرم (کیف پول آنلاین) و کیف پول سرد (کیف پول کاغذی یا سخت افزاری) بیشتر بدانیم.

کیف پول گرم

کیف پول آنلاین را با نام کیف پول “داغ” نیز می‌شناسند. کیف پول داغ کیف پول‌هایی هستند که روی دستگاه‌های متصل به اینترنت مانند رایانه و تلفن هوشمند کار می‌کنند. این نوع کیف پول‌ها ممکن است آسیب‌پذیر باشند زیرا کلیدهای خصوصی سکه‌های شما را در این دستگاه‌های متصل به اینترنت تولید می‌کنند. هرچند کیف پول داغ دارایی شما را در دسترس نگه داشته و برای انجام معاملات راحت‌تر هستند اما ذخیره کلید خصوصی خود در دستگاه متصل به اینترنت، آن را مستعد هک شدن می‌کند.

ممکن است دور از ذهن به نظر برسد، اما افرادی که هنگام استفاده از این کیف پول‌های گرم امنیت کافی را رعایت نمی‌کنند، در معرض دستبرد قرار می‌گیرند. این اتفاق نادر نیست و می‌تواند به طرق مختلفی رخ بدهد. همانطور که گفته شد، تا زمانی که اقدامات احتیاطی انجام شود، می‌توان این کیف پول ها را ایمن دانست. گذرواژه‌های قوی، احراز هویت دو مرحله‌ای و مرور ایمن اینترنت، حداقل شرایط لازم برای در امان بودن است.

بهتر است از این کیف پول‌ها برای نگه داشتن مقدار کمی رمزارز یا ارزهایی که فعالانه در صرافی خرج می‌شود استفاده کرد. می‌توان کیف پول داغ را به حساب جاری تشبیه کرد که به اندازه هزینه‌های متعارف مبلغی را در آن نگاه می‌دارید. کیف پول‌های داغ شامل کیف پول‌های تلفن همراه، دسکتاپ، وب و حساب‌های مبادله‌ای هستند.

کیف پول سرد

ساده‌ترین توصیف کیف پول سرد، کیف پولی است که به اینترنت متصل نباشد و بنابراین در معرض خطر بسیار کمتری قرار دارد. از این کیف پول‌ها می‌توان به عنوان کیف پول آفلاین یا کیف پول سخت‌افزاری نیز یاد کرد.

این کیف پول‌ها کلید خصوصی کاربر را روی چیزی ذخیره می‌کنند که به اینترنت متصل نیست و می‌تواند نرم افزاری داشته باشد که به طور موازی کار می‌کند تا کاربر بتواند پورتفولیوی خود را بدون به خطر انداختن کلید خصوصی مشاهده کند.

شاید امن‌ترین راه برای ذخیره آفلاین ارز رمزنگاری شده، استفاده از کیف پول کاغذی باشد. کیف پول کاغذی را وبسایت‌های خاصی تولید می‌کنند. آنها کلیدهای عمومی و خصوصی را تولید می‌کنند که روی کاغذ چاپ می‌شود و امکان دستیابی به رمزارز در این آدرس‌ها تنها درصورتی امکان‌پذیر است که آن قطعه کاغذ را با کلید خصوصی داشته باشید.

نوع رایج‌تری از کیف پول سرد، کیف پول سخت‌افزاری است که معمولا یک دستگاه درایو USB است که کلیدهای خصوصی کاربر را به صورت آفلاین و ایمن ذخیره می‌کند. این نوع کیف پول‌ها مزایای جدی نسبت به کیف پول گرم دارند زیرا تحت تاثیر ویروس‌هایی که ممکن است در رایانه وجود داشته باشد قرار نمی‌گیرند. با کیف پول سخت‌افزاری، کلیدهای خصوصی هرگز با رایانه متصل به شبکه یا نرم‌افزار بالقوه آسیب‌پذیر شما تماس نمی‌گیرند.

نحوه خرید بیت کوین با PayPal

حال می‌خواهیم بدانیم چگونه بیت کوین خرید و فروش کنیم. خرید بیت کوین از طریق پردازنده پرداخت پی‌پال نیز امکان‌پذیر است. برای خرید بیت کوین با استفاده از پی پال دو روش وجود دارد. اولین و راحت‌ترین روش، خرید رمز ارز با استفاده از حساب پی‌پال است. گزینه دوم استفاده از مانده حساب پی‌پال خود برای خرید رمز ارزها از یک ارائه‌دهنده سوم است. این گزینه به اندازه گزینه اول راحت نیست زیرا تعداد کمی از سایت‌های شخص ثالث به کاربران اجازه می‌دهند با استفاده از دکمه پی‌پال بیت کوین بخرند.

برای راه‌اندازی حساب رمزنگاری در پی‌پال، اطلاعات زیر لازم است: نام، آدرس، تاریخ تولد و شماره شناسایی مالیاتی. روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از طریق پی‌پال بیت کوین بخرید، از جمله:

  • موجودی موجود در حساب پی‌پال شما
  • دبیت کارت متصل شده به حساب پی‌پال شما
  • حساب بانکی متصل شده به حساب پی‌پال شما

هنگامی که بیت کوین را مستقیما از PayPal خریداری می‌کنید، این سود از طریق گسترش رمز ارز یا تفاوت قیمت بازار بیت کوین و نرخ ارز بین دلار و رمز ارز بدست می‌آید. این شرکت برای هر خرید هزینه معامله می‌گیرد. این هزینه‌ها به میزان خرید دلار بستگی دارد. به عنوان مثال، برای خریدهای بین 100 تا 200 دلار هزینه ثابت 0.50 دلار دریافت می‌شود. پس از آن، هزینه درصدی از مبلغ کل دلار است. به عنوان مثال، برای خرید رمز ارز بین 100 تا 200 دلار هزینه 2٪ از کل مبلغ پرداخت می‌شود.

یک ایراد خرید ارزهای رمزپایه از طریق پی‌پال این است که نمی‌توانید رمز ارز را به خارج از سیستم پردازنده پرداخت منتقل کنید. بنابراین امکان انتقال رمز ارزها از کیف پول پی‌پال به کیف پول رمزنگاری خارجی یا کیف پول شخصی شما وجود ندارد.

چگونه بیت کوین بفروشیم

می‌توانید بیت کوین را در همان مکان‌هایی که رمز ارز را خریداری کرده‌اید، مانند صرافی های رمزارز و سیستم عامل‌های نظیر به نظیر بفروشید. به طور معمول، روند فروش بیت کوین در این سیستم عامل‌ها مانند روال بکار رفته برای خرید است.

به عنوان مثال برای انجام فروش فقط ممکن است از شما خواسته شود روی یک دکمه کلیک کنید و نوع سفارش را تعیین کنید (به عنوان مثال آیا رمزارز باید بلافاصله با قیمت‌های موجود فروخته شود یا با محدود کردن ضرر فروخته شود). بسته به ترکیب بازار و تقاضا در محل، قیمت پیشنهادی بیت کوین ممکن است متفاوت باشد. اکنون به سراغ طریقه محاسبه بیت کوین می‌رویم.

نحوه محاسبه بیت کوین

حال که دانستیم چگونه بیت کوین بخریم و بفروشیم، باید به سراغ مرحله بعدی برویم و با نحوه محاسبه سود بیت کوین آشنا بشویم. این مرحله شامل مواردی همچون روش محاسبه بیت کوین و محاسبه قیمت بیت کوین است. در حقیقت با داغ شدن بازار رمزارزها، بسیاری از کاربران می‌خواهند بازده سرمایه خود را محاسبه کنند. برخی این کار را با یک حساب سرانگشتی از ورودی و خروجی های خود انجام می‌دهند اما برخی دیگر می‌خواهند کمی عمیق تر شوند. گروه دوم ابتدا باید نحوه محاسبه بازده را در سناریوهای مختلف درک کنند که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم.

نرخ بازگشت (RoR)

وقتی پورتفولیوی شما در یک وضعیت ثابت است و هیچ مبلغی به آن اضافه یا از آن حذف، می‌توان از محاسبه نرخ بازگشت برای ارزیابی سریع عملکرد استفاده کرد.

فرمول RoR

فرمول نرخ بازگشت کاملا ساده است:

RoR = [(Vc – Vi) / Vi] x 100

Vc ارزش فعلی پورتفولیوی شماست.

Vi مقدار اولیه پورتفولیوی شماست (به عنوان مثال اگر می‌خواهید عملکرد 24 ساعته خود را محاسبه کنید، از ارزش پورتفولیوی خود در 24 ساعت گذشته استفاده کنید).

ضرب در 100 برای تبدیل از اعشار به درصد استفاده می‌شود.

نرخ بازده طولانی مدت (TWR)

در نرخ بازده طولانی مدت از فرمول پیچیده‌تری برای محاسبه عملکرد پورتفولیو در یک بازه زمانی استفاده می‌شود. با استفاده از فاکتورهایی در سپرده‌ها و برداشت‌ها، می‌توانیم نرخ بازگشت را در یک بازه زمانی خاص به طور دقیق محاسبه کنیم. هنگام مدیریت پورتفولیو، واریز وجوه اضافی به سبد سهام نباید به عنوان سود در نظر گرفته شوند. این وجوه از کیف پول یا صرافی دیگری آورده شده و از طریق استراتژی شما بدست نیامده است. در نتیجه، محاسبات عملکرد باید عملکردی را نشان بدهد که از استراتژی شما کسب شده باشد.

فرمول TWR

در این فرمول از دو بازه زمانی A و B استفاده می‌شود. این دو بازه، زمان پیش و پس از یک سپرده‌گذاری را هم از جدا می‌کنند. دوره A شامل تمام وقت تا لحظه دقیق قبل از واریز خواهد بود. دوره B شامل ودیعه و زمان باقیمانده است که برای محاسبه عملکرد مورد نظر است.

نتیجه، سه معادله منفرد است که برای محاسبه TWR ترکیب می‌شوند.

بازگشت در بازه زمانی A= [(Vaf – Vai) / Vai]

Vaf مقدار نهایی بخش A است.

Vai مقدار اولیه بخش A است.

بازگشت در بازه زمانی B= [(Vbf – (Vaf + DW)) / (Vaf + DW)]

Vbf مقدار نهایی بخش B است.

Vaf مقدار نهایی بخش A است.

‌DW ارزش سپرده یا برداشت است.

بازگشت طولانی مدت= ((1 + ROPA) x (1 + (ROPB)) – 1) x 100

ROPA نرخ بازگشت در دوره A است.

ROPB نرخ بازگشت در دوره B است.

ضرب در 100 برای تبدیل اعشار به درصد است.

البته باید این نکته را در نظر گرفت که لیست فوق شامل همه شرایط نیست. سناریوهای بی‌شماری وجود دارد که همچنان طرز فکر ما در مورد محاسبه عملکرد را به چالش می‌کشد. در نهایت ماشین حساب‌های مختلفی به صورت نرم‌افزار و وبسایت‌های آنلاین وجود دارند که این محاسبات را می‌توانند برای شما انجام داده و نحوه محاسبه بیت کوین را به شما نشان بدهند.

مطلب پیشنهادی: بلاکچین چیست؟

2 دیدگاه ها

  • حمید کریمی 25 اکتبر 2019

    بیت کوین و محاسبه سود جالب بود. اما مساله اصلی استخراج بیت کوین است که خیلی محدودیت زا است.

  • ثنا 22 اکتبر 2020

    سلام من دیروز در بیت میت بیت کوین خرید کردم اما متاسفانه هیچ چیزی ندارم که ببینم ضرر کردم یا سودلطفا راهنمایی کنید باید چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.