هر چیزی که باید درباره بیت‌کوین بدانیم!

جیمز آلتوچر از مزیت‌های ارز دیجیتال می‌گوید

2

بلاکچین فناوری زیرساختی بیت‌کوین است. حتی اگر هرگز از بیت‌کوین به عنوان سکه استفاده نشود بازهم در زندگی روزمره وجود دارد

مشکل اساسی درباره‌‌ فناوری رمزارز این است که بیشتر مردم و کسانی که درمورد بیت‎کوین چیزهای زیادی می‌دانند، تنها از تکنولوژی آن صحبت می‎کنند. جیمز آلتوچر (James Altucher‌)، در مجله sqwawqs از بیت‌کوین نوشته است.

همچنین او از تجربه صحبت در کنفرانس «‌crowdfunding‌» گفته است. جیمز آلتوچر در این کنفرانس از حضار نظرسنجی کرد تا درباره کارآفرین‌بودن سخنرانی کند یا درمورد بیت‌کوین بدون استفاده از اصطلاحات فناورانه؟

تقریبا تمامی شنوندگان حاضر در کنفرانس خواستار شنیدن مطالبی درباره بیت‌کوین بودند، زیرا مردم تشنه دانستن درباره بیت‌کوین هستند. مردم نمی‌خواهند درباره «رمزارز» یا «بلاکچین» چیزی بشنوند، آنها به دنبال درک جنس بیت‌کوین هستند.

تاریخچه بیت‌کوین

بیت‌کوین ارزرمزی جدید است که در سال ۲۰۰۹ توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو خلق شد. ساتوشی ناکاموتو اسمی حقیقی نیست و هنوز کسی این فرد را ندیده است. بیت‌کوین رمزارزی است که مفهوم بانکداری را بهم ریخته است و شما می‌توانید از طریق آن هتل رزرو یا بازی‌های ایکس‌باکس را خریداری کنید.

بیت‌کوین در فروشگاه‌هایی مجازی به نام بیت‌کوین والت یا کیف‌پول‌های دیجیتال نگهداری می‌شود. این کیف‌پول‌های دیجیتال همانند بانکی مجازی عمل می‌کنند و کاربران با استفاده از آنها می‌توانند بیت‌کوین دریافت و ارسال یا پول خود را ذخیره کنند.

ارزدیجیتالی بیت‌کوین به یک بانک مرکزی متصل نیست و کاربران امکان معامله از طریق عملیاتی همتا به همتا در شبکه بیت‌کوین را دارند. روند پیشرفت و توسعه بیت‌کوین از سال ۲۰۰۸ تاکنون سیرصعودی داشته است و در آگوست سال ۲۰۱۷ پول نقد بیت‌کوین به وجود آمد.

حتما بخوانید:

هرچند در سال ۲۰۱۳، فکر می‌کردم بیت‌کوین کلاهبرداری است، اما اشتباه می‌کردم. از سال ۱۹۸۵ من یک کدگذار و برنامه‌نویس بودم، در آن زمان هر چیزی را که درباره بیت‌کوین وجود داشت، خواندم و سپس تصمیم گرفتم تا برای بیت‌کوین کدگذاری کنم.

از طرفی قصد داشتم کتابی به نام «خودتان را انتخاب کنید» ‌که در آن زمان نوشته بودم، ‌بفروشم. در آن زمان هیچ ابزاری برای کمک به من نبود. آن موقع تعداد کمی کتابم را خریدند به همین دلیل پی‌دی‌اف کتاب را به قیمت ۰٫۱ بیت‌کوین برای فروش گذاشتم.

قیمت بیت‌کوین ۶۰ دلار بود و برای هر پی‌دی‌اف ۶ دلار به حسابم اضافه می‌شد، اما اکنون این مبلغ به ۱۶۰۰ دلار برای هر جلد کتاب رسیده است.

زمانی‌که شبکه سی‌ان‌بی‌سی (CNBC) از این موضوع مطلع شد، از من دعوت کرد تا به این شبکه بروم. وقتی دعوت سی‌ان‌بی‌سی را پذیرفتم، گوینده خبر صراحتا از من پرسید، آیا شما تنها برای تبلیغ کتابتان از بیت‌کوین استفاده کرده‌اید؟

در جواب گفتم: «در تلویزیون ملی هستم و فکر می‌کنم که همینطوره» سپس نوشتن درباره رمزارزها را ادامه دادم و افراد کلاهبردار زیادی را در این مسیر دیدم. برای همین سعی کردم به مردمی که تنها نام ارزرمزها را شنیده‌اند، کمک کنم.

در یکی از روزها که سوار اوبر بودم، به راننده‌اش در این مورد توضیحاتی دادم. یک‌بار هم با پیشخدمت رستورانی در این زمینه صحبت کردم، هر دو با خوشحالی تشکر کردند چون بالاخره فهمیدند کهرمزارزها چه هستند.

این مسئله برای رمزارزها موفقیت‌آمیز است زیرا مردم تنها به درک اولیه‌ای از آن نیازمند هستند. هیچ‌کس احتیاجی به آموختن بلاکچین یا پیچیدگی‌های رمزارز ندارد، اما نکته‌ای که باید بدانیم، این است که چرا اکنون ارزرمزها برای جوامع مهم است.

مزایای بیت‌کوین

بیت‌کوین به دادوستد کالاها کمک بسیاری می‌کند. دادوستد کالا مشکلات زیادی دارد. تصور کنید که من یک کیسه برنج دارم و نیازمند یک جفت کفش هستم، این امکان وجود دارد که کیسه‌‌ برنج نصف شود اما آیا می‌توانیم یک جفت کفش را نصف کنیم؟

بیت‌کوین همچنین خطاهای انسانی در دادوستد را از بین می‌برد، زیرا دیگر احتیاجی به چاپ اسکناس نیست، ما نمی‌دانیم که دقیقا چه تعدادی کوین ماین می‌شود. بیت‌کوین مشکلات زیادی را حل می‌کند. این مشکلات شامل خطاهای انسانی، سرقت، جعل اسناد و هزینه‌ها می‌شود.

چاپ پول هزینه زیادی دارد و با استفاده از بیت‌کوین دیگر نیازی به پرینت پول نیست، با بهره‌گیری از این فناوری میزان خطاهای انسانی در حوزه مالی کاهش می‌یابد. همچون بسیاری از اشکال واحد پولی، فروشگاه‌هایی مثل بانک وجود دارد که پول شما دزدیده می‌شود.

بیت‌کوین می‌تواند از سرقت جلوگیری کند اما شما نمی‌توانید با دلارهای کاغذی مانع از سرقت شوید. اگر شما مقدار زیادی پول داشته باشید، می‌توانید با شمش طلا جایگزین کنید در غیر این‌صورت نمی‌توانید از سرقت پیشگیری کنید.

علاوه بر نکات گفته‌شده، بیت‌کوین جنبه خصوصی نیز دارد به همین دلیل هیچ موسسه دولتی‌ای نمی‌تواند از مقدارش آگاه باشد. برخی معاملات بیت‌کوین هزینه‌های کمی دارند. فناوری اساسی بیت‌کوین، حاویرمزارز، مسائل مالی و قراردادهای حقوقی می‌شود.

بلاکچین فناوری زیرساختی بیت‌کوین است. حتی اگر هرگز از بیت‌کوین به عنوان سکه استفاده نشود بازهم در زندگی روزمره وجود دارد

دلایل اهمیت بیت‌کوین

یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت بیت‌کوین، تحولی است که در تمام صنایع ایجاد کرده است که شامل هر چیزی می‌شود که شما فکرش را می‌کنید. در این گزارش صنعت پزشکی به عنوان نمونه‌ای از صنایعی که بیت‌کوین باعث تحولش شده است را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

۵۰۰ سال پیش اگر شما بیمار می‌شدید، چند راه بیشتر نداشتید؛ یا باید به درگاه خدا دعا می‌کردید تا بهتر شوید‌ یا باید به یک دشمن مراجعه و خود را قربانی می‌کردید، در نهایت باور می‏کردید که بیماری شما حاصل گناهانی است که مرتکب شده‌اید.

بعد از رنسانس، متخصصان پزشکی ظهور پیدا کردند، این افراد به دلیل نداشتن مهارت‌های کافی و جراحی‌های نامناسب گاهی باعث مرگ افراد می‌شدند. با این وجود پزشکان همواره در طول تاریخ در جست‌وجوی راهی برای پیدا‌کردن درمان دقیق بیماری‌ها هستند. آنها جان بسیاری از اشخاص را نجات داده‌اند.

با این حال، با محدودیت‌هایی مواجه هستند. در حال حاضر در دنیای دیتاایسم زندگی می‏کنیم که پزشکان برای تشخیص خود نیازمند آزمایش‌های مختلفی هستند، آنها با استفاده از ام‌آر‌آی، نوار قلب و ایکس‌ری بیماری‌ها را شناسایی می‌کنند و بهترین روش درمان آن را تشخیص می‌دهند.

همچنین دستگاه‌های ایکس‌ری ممکن است با الگوریتم هوش‌مصنوعی در یک پایگاه داده هماهنگ شوند. اکنون زمانی است که با استفاده از داده‌ها، کامپیوترها قادرند بهترین روش درمانی را تشخیص دهند. حتی در صورت لزوم کامپیوترها می‌توانند جراحی‌های روباتیک را انجام دهند یا انسان توانایی ترجمه داده‌ها را برای روبات‌ها خواهد داشت اما نباید فراموش کنیم که همواره خطاهای انسانی وجود دارد.

به جز پزشکی می‌توانیم جنگ را مورد بررسی قرار دهیم. جنگ در طول تاریخ تحولات گسترده‌ای داشته‌است. ۳هزار سال پیش، اگر ۲کشور با یکدیگر می‌جنگیدند، روز قبل از نبرد، پادشاهان قربانی می‌دادند. در انجیل، خدا قوی‌ترین فرد است و هر کسی که با خدا باشد، پیروز میدان نبرد است.

اما ۵۰۰ سال پیش شیوه جنگیدن متفاوت شد، هر گروهی که بیشترین جنگجویان و سلاح را داشت، در جنگ برنده می‌شد. اکنون در دوران دیتا‌ایسم جنگ به مسئله‌ای روزمره تبدیل شده است. پول دیگر صنعتی است که تغییر کرده است.

بیت‌کوین و دیگر رمزارزها با حفظ حریم خصوصی و بازسازی قراردادهای حقوقی هزینه‌ها را کاهش داده و مانع از سرقت می‌شود. داده‌هایی که به آنها ایمان داریم، چه خوب باشند و چه بد، کار می‌کنند.
تحولات طبیعی پول از راه رسیده است که تنها مختص بیت‌کوین و دیگر رمز ارزها نمی‌شود.

2 دیدگاه
  1. ادریس می‌گوید

    مطلبتون رو مطالعه کردم
    می تونم بگم تیترتون از نوشته اگر نگیم صادقانه نبوده، خیلی اغراق امیز بوده.
    “هر چیزی که باید درباره بیت‌کوین بدانیم!”

  2. علی می‌گوید

    آخرم نگفتید بیت کوین یعنی چی ؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.