انتخاب سردبیر فناوری فین تک و بانکداری

موانع قانون بیت کوین در ایران

قانون بیت کوین در ایران
برای استخراج و استفاده از بیت کوین روش‌های مختلفی وجود دارد که همه آن‌ها مبتنی بر رمزنگاری کردن یک سری اطلاعات به کمک دستگاه‌های دیجیتال و تکنولوژی‌های روز دنیاست.

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که عمر زیادی ندارد ولی توانسته است در همین چند سال اخیر تغییراتی شگرف در اقتصاد جهانی به وجود آورد. این ارز به گونه‌ای مورد توجه قرار گرفته است که می‌تواند تمام مرزهای اقتصادی را در هم نوردد؛ اما بسیاری از کشورها استخراج و استفاده از این ارز را غیرقانونی یا دارای محدودیت می‌دانند و قوانین مخصوصی برای آن در نظر گرفته‌اند. در ایران نیز استفاده از بیت کوین دارای محدودیت‌هایی است و حتی زمانی استفاده از آن غیرقانونی بود.

البته با توجه به این که استفاده از ارزهای رمزنگاری شده و استخراج بیت کوین در ایران و هیچ سازمان یا کشوری تحت نظارت نیست می‌توان این کار را انجام داد. شاید عاملی که سبب نگرانی دولت‌مردان برخی از کشورها برای استخراج قانونی بیت کوین و استفاده از آن شده است، همین مسئله است؛ اما قانون بیت کوین در ایران چیست و چگونه می‌توان از آن بهره برد؟

قوانین بیت کوین در دنیا چگونه است؟

در دنیا قوانین مختلفی برای ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین وجود دارد؛ بیت کوین بر روی پلتفرم بلاک چین قرار دارد و در تاریخچه آن اتفاقات جالبی افتاده‌است. شاید هیچ کس تصور نمی‌کرد ارز دیجیتال که برای بازی‌های آمارگونه طراحی می‌شود روزی به یک ارز واقعی تبدیل شود.

برخی از کشورها از همان ابتدا به‌راحتی بیت کوین و ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده را پذیرفتند ولی برخی دیگر به‌مرور نگرانی خود را از بابت استفاده از این ارزها اعلام کردند.

این گروه اکثراً برای استفاده از بیت کوین و ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده قوانین محکم و گاهاً ممنوعه‌ای را پایه نهادند؛ اما قوانین بیت کوین در ایران چگونه است و قانون استخراج بیت کوین در ایران چگونه اجرا می‌شود؟

قانون بیت کوین در ایران چگونه است؟

برای استخراج و استفاده از بیت کوین روش‌های مختلفی وجود دارد که همه آن‌ها مبتنی بر رمزنگاری کردن یک سری اطلاعات به کمک دستگاه‌های دیجیتال و تکنولوژی‌های روز دنیاست.

هر چند استخراج بیت کوین به کمک یک کامپیوتر ساده خانگی نیز امکان‌پذیر است اما سرعت آن معمولاً آن قدر پایین است که مقرون به‌صرفه نیست.

امروزه دستگاه‌های قدرتمندی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توان بیت کوین را سریع‌تر استخراج کرد. یکی از این دستگاه‌ها، ماینر نام دارد که اکثر افراد فعال در زمینه بیت کوین آن‌ها را می‌شناسند.

در سال‌های اخیر که استفاده از ماینرها رواج پیدا کرده است، قانون‌گذاری برای استفاده از این ارز نیز با شدت و دقت بیشتری صورت می‌گیرد. قانون استخراج بیت کوین در ایران تغییرات زیادی را به خود دیده است.

ابتدا استفاده از ماینر و استخراج بیت کوین در ایران غیرقانونی بود؛ اما در حال حاضر استخراج قانونی بیت کوین نیز امکان‌پذیر شده است ولی محدودیت‌هایی دارد که باید به آن توجه شود.

امروزه استخراج قانونی بیت کوین در ایران در صورتی قابل انجام است که از وزارت صنعت و معدن مجوز دریافت کرده باشید. تا مدتی پیش هر گونه استخراج این ارز دیجیتال غیرقانونی بود ولی امروزه از این طریق قابل انجام است. البته هنوز هم نگرانی‌هایی از بابت قانون بیت کوین در ایران و نحوه قانون‌گذاری آن وجود دارد که به بررسی دلایل این نگرانی‌ها می‌پردازیم.

علت نگرانی در مورد قانون استخراج بیت کوین در ایران

استخراج و استفاده از بیت کوین آن قدر به سرعت رشد کرد که فرصت فکر کردن در مورد آن‌ها از دولت‌مردان گرفته شد و آن‌ها را در ضرب العجلی نگران کننده قرار داد. با توجه به این که نظارت بر این ارزها ممکن نیست، اما باید تمهیداتی برای استفاده از آن‌ها اندیشیده شود.

در اقتصاد سنتی و رایج، اگر ارز در معاملات رد و بدل می‌شد به‌راحتی قابل ردیابی و کنترل بود و کار را برای بررسی معاملات توسط دولت‌ها و اقتصاددانان راحت می‌کرد؛ اما امروزه به کمک ارزهای دیجیتال می‌توان معاملات را بدون نظارت سازمان خاصی انجام داد.

استخراج قانونی بیت کوین و قانون‌گذاری در مورد آن

همان‌طور که گفته شد امروزه می‌توان بیت کوین را راحت‌تر و با دریافت مجوز به‌صورت قانونی استخراج کرد. فشار برای قانونی شدن ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین بر روی دولت‌های مختلف از جمله کشور ایران توسط جامعه افزایش یافت و باعث شد تا یک مسیر هموارتری برای استخراج این نوع ارز در دسترس قرار گیرد.

شاید استخراج این ارز بدین صورت قانونی باشد ولی ممکن است به‌مرور جامعه را دچار شوک بزرگی کند. اگر افت قیمت ناگهانی در زمینه بیت کوین به وجود آید و همان‌گونه که به یک باره وارد فاز رشد سریع شد، به همان سرعت ارزش آن پایین آید، سرمایه‌گذاران زیادی که بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، شوک اقتصادی را تجربه می‌کنند و این مسئله برای اقتصاد کشور نیز می‌تواند خطرآفرین باشد.

از این رو هنوز هم در مورد قانون استخراج بیت کوین در ایران اختلاف نظرهایی بین اقتصاددانان وجود دارد. با توجه به این که استخراج آن با یک دستگاه و بدون هیچ زحمتی صورت می‌گیرد، ممکن است جامعه به‌خصوص نسل جوان را با ثروت‌های بادآورده روبرو کند که از نظر روان‌شناختی می‌تواند روی جامعه تاثیر بدی بگذارد.

عدم نظارت بر روی معاملات مبتنی بر بیت کوین و قانون بیت کوین در ایران

استخراج قانونی بیت کوین باعث می‌شود تا مشکلاتی دیگر نیز در پی آن به وجود آید. همان‌طور که عنوان شد رد و بدل ارزهای دیجیتال تحت نظارت هیچ ارگان بین‌المللی و سازمان خاصی نیست. از این رو راه را برای معاملات غیرقانونی به‌خصوص فعالیت‌های پول‌شویی باز می‌کند.

قانونی بودن بیت کوین در ایران ممکن است راه را برای این معاملات باز کند و نتوان به‌راحتی بر روی دخل و خرج ارزهای دیجیتال کنترل و نظارتی داشت. حتی ممکن است در یک کشور بتوان مقدار ارز دیجیتال را که به‌صورت قانونی استخراج می‌شود مورد بررسی قرار داد ولی باز هم کنترل آن بسیار سخت است.

سیاست‌های مالی و قانونی بودن بیت کوین در ایران

از دیگر مسائلی که باید مد نظر قرار گیرد. سیاست‌های مالی دولت است. در حالی که پتانسیل جرم توجه عمومی را به خود جلب می‌کند، نقشی که ارز در سیاست پولی یک کشور ایفا می‌کند، تأثیر بیشتری دارد.

دولت‌ها به‌صورت عمدی میزان پولی را که در اقتصاد آن‌ها گردش می‌کند برای تحریک سرمایه‌گذاری و هزینه کردن آن، ایجاد شغل، تورم خارج از کنترل و رکود اقتصادی محدود یا توسعه می‌دهند، کنترل ارز یک نگرانی بزرگ است. در مورد ارزهای فیزیکی این نگرانی وجود داشت و مسائلی را هم برای افراد در بر داشت اما این روزها موضوع فوق‌العاده پیچیده‌تر شده است و ارزهای دیجیتال این بار با اثرگذاری بیشتری بر روی فعالیت‌های اقتصادی دولت‌ها تأثیر گذاشتند.

تجارت بیت کوین و قانون استخراج بیت کوین در ایران

قانونی بودن بیت کوین در ایران و سایر کشورها می‌تواند تأثیر منفی بر سیستم بانکداری داشته باشد. تجارت بیت کوین به سیستم‌های بانکی هیچ احتیاجی ندارند. این ارز با استخراج قانونی بیت کوین یا حتی به‌صورت غیرقانونی قابل دست‌یابی است.

این ارزها به‌صورت دیجیتالی ذخیره می‌شوند و بدون این که به‌واسطه ای نیاز داشته باشند می‌توانند بین خریدار و فروشنده رد و بدل شوند. از این رو نیازی به سیستم بانکی یا هر موسسه دیگری ندارند.

اگر قانون بیت کوین در ایران و سایر کشورها تحت استراتژی خاصی صورت نگیرد، به‌مرور ارزهای دیجیتال به‌صورت گسترده پذیرفته می‌شوند و کل سیستم بانکی ممکن است اعتبار و ارزش خود را از دست دهد و حتی از دور خارج شود.

موانع موجود در قانون بیت کوین در ایران

قانون‌گذاری برای بیت کوین دو مانع بزرگ سر راه خود دارد که قانون بیت کوین در ایران و دیگر کشورها را کمی با ابهام روبرو می‌کند.

 • مشکلاتی که عنوان شد ممکن است برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال وجود داشته باشد. ممکن است رایج شدن بیت کوین و ارزهای دیجیتال در دنیای اقتصاد به نظام اقتصادی و سیستم‌های بانکی بین‌المللی آسیب وارد کند و با راحت شدن پرداخت‌های معاملات غیرقانونی راه را برای خرید و فروش و معاملات خارج از قوانین باز کند. از این رو نمی‌توان خیلی به آن بی توجه بود.
  از طرفی دیگر سران کشورها در برابر جامعه خود مسئولیت دارند و نباید قوانینی وضع کنند که باعث شود تا مشکلات احتمالی در اقتصاد و معیشت جامعه افزایش یابد.
  با توجه به این که کاهش ارزش بیت کوین می‌تواند آسیب‌های جدی به سرمایه‌گذاران در این زمینه وارد کند، نباید قانونی بودن بیت کوین در ایران تحت شرایطی خاص سبب شود تا سرمایه‌ای عظیم از افراد جامعه در این راستا قرار گیرد و در صورت کاهش ارزش این ارز، به نابودی سوق داده شود.

 

 • مانع دیگری که سر راه قانونی بودن بیت کوین در ایران وجود دارد، فشاری است که جامعه وارد می‌کند و راه را برای سو استفاده کنندگان از این شرایط باز می‌کند. استفاده از ارزهای دیجیتال به دلیل سهولت دست‌یابی به آن‌ها باعث می‌شود تا افراد فکر کنند نباید از این قافله عقب بمانند و همین امر احتمال بروز جرم و جنایت را در این بین افزایش می‌دهد. استخراج و قانونی بودن بیت کوین در ایران باعث می‌شود تا حداقل بتوان فرصت استفاده از این ارزها را به افراد داد و فشار جامعه را برای قانونی کردن آن کاهش داد.

بیت کوین می‌تواند مانند ارزهای فیزیکی و به مراتب راحت‌تر در معاملات تجاری و بین‌المللی مورد استفاده قرار گیرد. از این رو استفاده از آن به شدت رواج پیدا کرده است؛ اما نظارت بر این ارزها و آینده آن‌ها خیلی مشخص نیست و دولت‌ها را برای قانون استخراج بیت کوین در ایران و سایر کشورها دچار موانعی نموده است.

برای قانون‌گذاری در خصوص ارزهای دیجیتال باید جنبه‌های مختلف آن را در نظر گرفت و تدبیری محتاطانه‌تر در مورد آن اندیشید.

1 دیدگاه

 • علی امیری 7 ژانویه 2020

  از اول هم استخراج بیت کوین کار غیر قانونی نبود.
  وقتی قانون برای چیزی تعریف نشده طبق اصل تجارت میشه اون فعالیت رو انجام داد.
  وزارت نیرو به ناحق شروع به قطع انشعاب و جریمه مشترکین کرد در حالی که پیش ازون در تلوزیون ملی اون فعالیت صنعتی اعلام شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.