ویژن ۳۰۰ ساله یک سامورایی!

ماسایوشی سون روی کدام استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند؟

0

آقای اینترنت، وارن بافت وب یا بیل گیتس ژاپن؛ اینها همگی القاب ماسایوشی سون، بنیانگذار افسانه‌ای سافت‌بانک هستند؛ مردی که پیش از حباب دات‌کام برای ۳روز ثروتمندترین فرد روی کره زمین بود؛ حتی ثروتمندتر از بیل گیتس!

ماسایوشی لطیفه‌هایی درباره اینکه بیش از هر کس دیگری در زندگی شکست خورده، می‌گوید؛ اما باور دارد از همه این شکست‌ها آموخته است. با این وجود عده‌ای در سیلیکون‌ولی نگران هستند که سرمایه‌گذاری‌های عظیم سافت‌بانک ممکن است باعث شود استارتاپ‌های غیرسودده به جذب سرمایه با مدل‌های کسب‌وکاری سوال‌برانگیز خود ادامه دهند.

با همه این نگرانی‌ها، ماسا هنوز هم حرص زیادی برای خطرکردن و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت دارد. در دورانی که بیشتر مدیران تنها به یک‌چهارم آینده سال نگاه می‌کنند، او برنامه ۳۰۰‌ساله خود را ارائه می‌دهد که در قلب آن صندوق سرمایه‌گذاری vision fund قرار دارد؛ صندوقی که برای آن تا ۱۰۰میلیارد دلار جذب سرمایه کرده است.

 جنگ ستارگان به ماسا چه می‌گوید؟

برای اینکه شخصیت ماسا برای‌تان جالب‌تر شود، کافی است بدانید که این غول دنیای تکنولوژی دائما از یودا (شخصیتی تخیلی در فیلم جنگ ستارگان) نقل قول می‌کند و با اشتیاق منتظر تکینگی تکنولوژی است. اگر می‌خواهید بدانید که او براساس کدام استراتژی، استارتاپ‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کند، پاسخ یک چیز است: شامه تیز و احساس خودش نسبت به آن کسب‌وکار. البته شاید اگر شما هم جای او بودید و می‌توانستید از دوران دانشگاه افراد را برای سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارها متقاعد کنید، همین‌قدر به شامه خودتان اعتماد می‌کردید.

کارمندان سافت‌بانک می‌گویند، ماسا هنوز هم خودش، شخصا مدیران عامل شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاری ملاقات می‌کند؛ مدیرانی که باید از روی سنگفرشی از مرمر در کاخی از رویا و واقعیت به دیدار ماسایوشی بروند.

فلسفه اصلی که او ‌هنگام انتخاب شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری دارد، تغییر جامعه به کمک تکنولوژی است. در سال‌۱۹۸۱ این فلسفه به معنای تمرکز ‌روی توسعه نرم‌افزار بود و در دهه‌۹۰ به سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های آنلاین انجامید؛ او میلیاردها دلار سرمایه را به صدها استارتاپ اینترنتی مانند علی‌بابا و یاهو اختصاص داد. موفقیت این استارتاپ‌ها شکست او در kozmo و دات‌کام را پوشش دادند.

علی بابا خورشید طلایی سافت‌بانک

در ۲دهه اول ۲۰۰۰، ماسا براساس فلسفه همیشگی خود و با توجه به گسترش استفاده از اینترنت، سرمایه‌گذاری روی خدمات پهنای باند را آغاز کرد. به‌عنوان مثال، در سال‌۲۰۱۳، ۲۰میلیارد دلار در Sprint سرمایه‌گذاری کرد و در ۲۰۱۷ هم چند شرکت روباتیک خرید.

بیش از یک دهه پس از ترکیدن حباب دات‌کام، سافت‌بانک نتیجه سرمایه‌گذاری خود در علی‌بابا را درو کرد. در ۲۰۱۴ که این شرکت تجارت الکترونیک وارد بازار سهام شد و عرضه عمومی کرد، در نتیجه سهام ۲۰میلیون دلاری سافت‌بانک به ارزشی نزدیک به ۷۵میلیارد دلار رسید؛ ارزشی که اکنون به بیش از ۱۳۴میلیارد دلار رسیده است.

سرمایه‌گذاری ماسا روی علی‌بابا بزرگ‌ترین موفقیت او در طول زندگی کاری‌اش بوده‌ اما این فشار را برای او ایجاد کرد که بتواند به همه ثابت کند که این موفقیت شانسی نبوده است. او تمام تلاش خود را می‌کند تا بتواند سافت‌بانک را در قلب هر ترندی که ساختار دنیا را تغییر خواهد داد، جای دهد. در گذشته، این فلسفه به سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های اینترنتی و مخابرات منجر می‌شد اما امروز نتیجه آن سرمایه‌گذاری روی کلان‌داده‌ها، بیوتکنولوژی، روباتیک، کشاورزی و اتومبیل‌های خودران است. ماسایوشی سون می‌گوید در حال آماده‌سازی خود برای روزی است که همه گروه‌های اجتماعی و صنعتی به وسیله ماشین‌های هوشمند بازتعریف شوند. ماسایوشی استراتژی شماره یک خود را سرمایه‌گذاری روی یونیکورن‌هایی می‌داند که بازیگر شماره یک بازار هستند یا می‌توانند باشند.

سرمایه‌گذاری‌های موفق

سافت‌بانک به لطف اعتماد سرمایه‌گذاران و البته استراتژی‌های هوشمندانه سرمایه‌گذاری، به سرعت رشد کرد. این شرکت برای ایده‌های زیادی پول خرج کرده که بسیاری از آنها سودبخش بوده‌اند. مثل سرمایه‌گذاری ۴میلیارد دلاری روی استارتاپ گجرات هند که در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت می‌کند. یا سرمایه‌گذاری روی SenseTime که استارتاپی مبتنی بر هوش مصنوعی است و با سرمایه‌گذاری سافت‌بانک، ارزش آن از ۱.۲ به ۷.۵میلیارد دلار رشد کرده است. سرمایه‌گذاری روی Flexport که ارسال‌کننده کالاست تا ۱میلیارد دلار بوده و جزو سرمایه‌گذاری‌های قابل‌ دفاع سافت‌بانک است. در ادامه به ۲سرمایه‌گذاری مشهور به صورت مفصل‌تر می‌پردازیم.

Alibaba: گروه علی‌بابا ‌شرکت فناوری چینی است که در تجارت الکترونیک، اینترنت، فناوری و خرده‌فروشی تخصص دارد. سافت‌بانک توانست به‌خوبی آینده درخشان این استارتاپ را رصد و ۲۰میلیون دلار در آن سرمایه‌گذاری کند. با این سرمایه‌گذاری، سافت‌بانک با تصاحب ۲۹.۴درصد سهم، به بزرگ‌ترین سهامدار این شرکت تبدیل شد. ارزش این سهام تا سال ۲۰۲۱ به ۱۲۵میلیارد دلار رسید. در ۲۰۱۹ سافت‌بانک شروع به واگذاری بخشی از سهام خود کرد و تا سال گذشته بیش از ۱۳.۷میلیارد دلار از سهم خود را فروخت.

Plenty: یکی دیگر از تخم‌های طلای سافت‌بانک Plenty است. پلنتی شرکتی در زمینه گلخانه‌های عمودی است که در سال‌۲۰۱۳ تاسیس شد. سال‌۲۰۱۷ سافت‌بانک ۲۰۰میلیون دلار در پلنتی سرمایه‌گذاری کرد که به معنای نیمی از سرمایه ۴۰۱میلیون دلاری جذب شده آن است. این شرکت اکنون ۱.۰۵میلیارد دلار ارزش دارد. علاوه‌بر سافت‌بانک، جف بزوس (Jeff Bezos) و اریک اشمیت (Eric Schmidt) از سرمایه‌گذاران مشهور این شرکت هستند.  

سرمایه‌گذاری‌های ناموفق

برنامه جاه‌طلبانه ۳۰۰ساله سافت‌بانک برای آینده، با تعدادی خطای محاسباتی نیز مواجه شده است که بر ارزش سهام این شرکت اثرگذار بوده‌اند. در ادامه به مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های ناموفق این شرکت می‌پردازیم.

اوبر: در سال‌۲۰۱۸ سافت‌بانک تصمیم گرفت در ستاره نوظهوری به نام Uber سرمایه‌گذاری کند و ۷.۶میلیارد دلار در اوبر سرمایه‌گذاری کرد و هر سهم آزاد آن را حدود ۳۳دلار و سهام سرمایه‌گذاران سابق را ۴۸.۷۷دلار خریداری کرد. در سپتامبر‌۲۰۱۹ ارزش هر سهم اوبر به ۳۰.۷۰دلار سقوط کرد که به معنای زیان ۶۰۰میلیون دلاری سافت‌بانک بود. در سپتامبر‌۲۰۲۰ ارزش هر سهم این شرکت از ۳۴ دلار عبور کرد و در ۲۰۲۱ به ۴۵ دلار رسید.

وی‌ورک: وی‌ورک با هدف ارائه فضای کاری و اداری اشتراکی تأسیس شد. سافت‌بانک حدود ۲۰میلیارد دلار در این وی‌ورک سرمایه‌گذاری کرد و ارزش آن را تا ۴۷میلیارد دلار برآورد می‌کرد. اما در نخستین عرضه عمومی، ارزش این شرکت بسیار کمتر از آنچه گفته شده بود، برآورد شد. در نوامبر سال‌۲۰۱۹ سافت‌بانک اعلام کرد که وی‌ورک زیانی ۶.۵میلیارد دلاری برای این شرکت به بار آورده است.

اسلک: اگرچه سرمایه‌گذاری سافت‌بانک در پیام‌رسان درون‌شرکتی اسلک به بدی ۲مورد قبل نبود، اما نمی‌توان آن را سرمایه‌گذاری موفقی به‌شمار آورد. این شرکت بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ حدود ۳۳۵میلیون دلار در اسلک سرمایه‌گذاری کرد که به معنای خرید هر سهم به ارزش ۸.۷دلار است. در سپتامبر‌۲۰۱۹ سرمایه‌گذاری سافت‌بانک به ارزش ۱میلیارد دلاری رسید. در سپتامبر‌۲۰۲۰ ارزش هر سهم اسلک به ۲۷دلار رسید درحالی‌که در ابتدای سال به ۲۰دلار هم رسیده بود. در سال بعد قیمت هر سهم اسلک در حدود ۴۵دلار بود.

سافت‌بانک در تاریخ ۴‌سپتامبر‌۲۰۲۰ به‌طور کامل سهام خود در اسلک را فروخت. این شرکت سهام خود را به ارزش ۱میلیارد دلار به فروش گذاشت در حالی که ۳۳۴میلیون دلار در اسلک سرمایه‌گذاری کرده بود. اما براساس نظر کارشناسان، اگر سافت‌بانک سهام خود را تا به حال نگه داشته بود، می‌توانست ارزشی بیش از ۱‌میلیارد دلار داشته باشد‌. رشد اسلک نشان می‌دهد که احتمالا سافت‌بانک برای فروش سهام خود در اسلک و خروج از این کسب‌وکار، عجله کرده است.

سیر درآمدی سافت‌بانک

سافت‌بانک طی سال‌های گذشته، نتایج عملیاتی خوبی به‌دست آورده است. درآمد این شرکت تا سال‌۲۰۱۹ صعودی بود اما زیان‌ها موجب شدند که سود آن کاهش قابل‌توجهی پیدا کند. در مارس‌ ۲۰۱۶ درآمد سافت‌بانک ۸.۸۸ تریلیون ین ژاپن بود. در ۲۰۱۷ به ۸.۹۰ تریلیون ین ژاپن افزایش یافت. درآمد این شرکت در سال بعد نیز افزایش پیدا کرد و به ۹.۱۵ تریلیون ین ژاپن رسید. اما در ۲۰۱۹ سرمایه‌گذاری‌های ناموفق سافت‌بانک تأثیر خود بر درآمد این شرکت را نمایش دادند. در آن سال درآمد این شرکت به ۶.۰۹تریلیون ین ژاپن رسید که ۳.۰۶تریلیون کمتر از سال گذشته بود. اما تقاضای فناوری در دوران همه‌گیری کووید-۱۹ و موفقیت ویژن فاند کمی به بهبود ارزش سهام این شرکت کمک کرد.

 سود ناخالص

سود ناخالص سافت‌بانک نیز روند مشابهی را طی کرده است. اما به جای رشد ثابت، سود ناخالص در ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ تا کمی بیش از ۳ تریلیون ین ژاپن افزایش یافت. سود ناخالص نسبی در طی این سال‌ها به ترتیب ۳.۳۶، ۳.۴۲ و ۳.۶۳تریلیون ین ژاپن بودند. افزایش درآمد در سال ۲۰۱۸ به ۹.۱۵تریلیون ین ژاپن در سود ناخالص آن سال نیز نمایان بوده است. اما در ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ سود ناخالص سافت‌بانک به‌شدت افت کرد. در مارس‌۲۰۱۹ این شرکت سود ناخالص را ۲.۵۲تریلیون ین ژاپن گزارش کرد که از نتیجه سال گذشته کمتر بود. اما در ۲۰۲۰ سود ناخالص سافت‌بانک ۸.۳درصد بهبود پیدا کرد.

درآمد خالص

بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ درآمد خالص گروه سافت‌بانک بهبود قابل‌توجهی داشت. اما در پایان سال‌ ۲۰۲۰ اینطور نبود. این اولین‌باری بود که سافت‌بانک با کاهش درآمد خالص روبه‌رو شد. در سال ۲۰۱۶ سافت‌بانک به درآمد خالص ۴۷۴میلیارد ین ژاپن رسیده بود که در سال بعد درآمدش سر به فلک کشید و به ۱.۴۲تریلیون ین رسید. اما در مارس‌۲۰۲۰ گزارش داد ۹۶۱میلیارد ین ژاپن از درآمد خالص خود را از دست داده است. این اولین کاهش سالانه در ۱۵ سال اخیر بود. در ۲۰۲۱ درآمد خالص آن کمی بهبود پیدا کرد و به ۵.۰۱ تریلیون ین ژاپن رسید.

دارایی‌های کل

به‌‌رغم عملکرد ضعیف در سال‌ ۲۰۲۰ دارایی‌های کل سافت‌بانک رو به افزایش بوده است. در ۲۰۱۶ و ۴سال بعد از آن همچنان افزایش پیدا کرد و در پایان سال‌ ۲۰۲۱ به ۴۵.۷۵ تریلیون ین ژاپن رسید.

بدهی کل

بدهی کل گروه سافت‌بانک نیز در سال‌های اخیر، افزایش یافته است. در ۲۰۱۶ بدهی کل این شرکت ۱۱.۹۴تریلیون ین ژاپن بود. در سال‌های بعد به ۱۴.۹۸، ۱۷.۰۴ و ۱۵.۶۸تریلیون ین ژاپن رسید. در ماه مارس سال ۲۰۲۰ این شرکت گزارش داد که بدهی کل آن به ۱۴.۲۷تریلیون ین ژاپن کاهش یافته است.

سود سهام

سافت‌بانک برای سهامدارانش سودآفرین بوده است. این روند از سال‌۲۰۰۲ با سود سهام سالانه ۱.۱۷ین ژاپن به ازای هر سهم آغاز شد. ۱۰ سال بعد این شرکت سود سهام میان‌دوره‌ای ارائه کرد. در سال مالی ۲۰۱۹ شرکت سود میان‌دوره‌ای سهامداران را به ارزش هر سهم ۲۲ین ژاپن پرداخت کرد. همچنین با بازخرید سهام بسیاری از سهامداران آنها را خوشحال کرد. سافت‌بانک اعلام کرد در جولای‌۲۰۲۱ نزدیک به ۱۰میلیارد دلار را به سرمایه‌گذاران خود بازگردانده است.

قیمت سهام و ارزش بازاری سافت‌بانک

شاید باورش سخت باشد که در سال‌۲۰۰۱، ارزش سافت‌بانک تا ۲۰۰میلیارد دلار رسیده بود. بعد از آن سافت‌بانک شاهد سیر نزولی در ارزش‌گذاری خود بوده است. اما به‌رغم دوران بی‌ثباتی و زیان سرمایه‌گذاری، ارزش سهام سافت‌بانک از ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱ رشد ثابتی داشته است. در اواسط جولای ۲۰۲۱ هر سهم آن در بازار سهام توکیو حدود ۷,۲۲۷ین معامله ‌شد. این شرکت همچنین سهام خود را در قالب «رسید سپرده آمریکایی» نیز عرضه می‌کند که ارزش آن حدود ۳۳دلار است.

ارزش بازاری این شرکت در سال ۲۰۲۰ از ۱۴۰میلیارد دلار عبور کرد. این آمار بیشترین مقدار در فصول گذشته را نشان می‌داد، اما در سال جاری میلادی، سقوط ارزش بازاری سافت‌بانک به ۶۶.۷۵میلیارد دلار را شاهد بوده‌ایم و در حال حاضر به حدود ۶۳میلیارد دلار رسیده است؛ ارزشی که آن را در رتبه دویست‌و‌یازدهمین کمپانی ارزشمند جهان قرار داده است. 

خط سیر سرمایه‌گذاری سافت‌بانک

سافت‌بانک یک شرکت چندملیتی است که در حوزه ارتباطات، پهنای باند، خدمات فناوری، تجارت الکترونیک، حوزه مالی، بازاریابی، رسانه و بسیاری موارد دیگر فعالیت و سرمایه‌گذاری می‌کند. سافت‌بانک با ‌سرعت بالایی به موفقیت‌های زیادی دست یافته است. این شرکت بین‌المللی در جولای سال‌۲۰۱۶ شرکت بریتانیایی تولیدکننده چیپ ARM را به قیمت ۲۴میلیارد پوند خریداری کرد تا گوشه چشمی به آینده اینترنت اشیا داشته باشد. در ۲۰۱۷ سافت‌بانک اعلام کرد که قرار است ۲شرکت رباتیک دیگر را از آلفابت خریداری کند. ابتدا برای خرید شرکت نام‌آشنای Boston Dynamics اقدام کرد و سپس Schaft را خرید که یک شرکت رباتیک نه‌چندان مشهور است. در ادامه به خط سیر فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های سافت‌بانک می‌پردازیم.

 • ۱۹۸۱

ماسایوشی سون یک سال پس از فارغ‌التحصیل‌شدن از دانشگاه برکلی، سافت‌بانک را به‌عنوان یک شرکت توزیع‌کننده بسته‌های نرم‌افزاری راه‌اندازی کرد. پس از تأسیس این شرکت، صدها مورد سرمایه‌گذاری انجام داد که البته بیشتر آنها با شکست مواجه شدند.

 • ۱۹۹۶

در این سال، سون یکی از اولین سرمایه‌گذارانی بود که در شرکت‌های اینترنتی سرمایه‌گذاری کرد. او با سرمایه‌گذاری در Yahoo!، شرکت Yahoo Japan Corporate را بنا نهاد که اکنون بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده خدمات پهنای باند در ژاپن به شمار می‌رود.

 • ۱۹۹۹

سافت‌بانک ۲۰میلیون دلار در شرکت چینی علی‌بابا سرمایه‌گذاری کرد. اکنون ۲۵درصد از سهام علی‌بابا در اختیار سافت‌بانک است که ارزشش تا ۸۳میلیارد دلار برآورد شده است. به همین دلیل، سون بخش بزرگی از شهرت خود به‌عنوان یک سرمایه‌گذار را مدیون سرمایه‌گذاری در علی‌بابا‌ست. علی‌بابا در حال حاضرتا ۱۳۴میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است.

 • ۲۰۱۱

در سال ۲۰۱۱ ماسایوشی پیمان بست که ۱۰میلیارد ین (۱۲۰میلیون دلار) و تمام حقوق سالیانه خود تا دوران بازنشستگی را به حمایت از قربانیان زلزله و سونامی سال ۲۰۱۱ توهوکو اختصاص دهد. همچنین در پاسخ به فاجعه اتمی فوکوشیما از صنعت هسته‌ای انتقاد و در صنعت انرژی خورشیدی ژاپن سرمایه‌گذاری کرد.

 • ۲۰۱۳

سافت‌بانک فرایند تملک شرکت Sprint را تکمیل کرد.

 • ۲۰۱۴

هلدینگ علی‌بابا در بازار سهام نیویورک عرضه شد و ارزش سرمایه‌گذاری ۲۰میلیون دلاری سون تا ۶۰میلیارد دلار افزایش یافت. ارزش علی‌بابا در سال ۲۰۱۴ تا ۲۵۸میلیارد دلار هم رشد کرد. 

 • ۲۰۱۶

سافت‌بانک برنامه خود برای تأسیس Vision Fund را اعلام کرد. همچنین خرید شرکت هلدینگ Arm به قیمت ۳۱میلیارد دلار در این سال، بزرگ‌ترین معامله تاریخ اروپا در شرکت‌های فناوری بوده است.  

 • ۲۰۱۷

صندوق سرمایه‌گذاری ۱۰۰میلیارد دلاری ویژن فاند با هدف حمایت از فناوری‌های جدید مانند هوش مصنوعی، رباتیک و اینترنت اشیا راه‌اندازی شد. در همین سال، با همکاری شرکت آمریکایی WeWork، شرکت مشارکت انتفاعی WeWork Japan را راه‌اندازی کرد.

 • ۲۰۲۰

گروه سافت‌بانک شرکت فناوری Arm Limited را به قیمت ۴۰میلیارد دلار به همتای آمریکایی‌اش، Nvidia فروخت.

 • ۲۰۲۱

در اکتبر ۲۰۲۱ شاخص میلیاردرهای بلومبرگ ثروت خالص ماسایوشی سون را ۲۳.۱میلیارد دلار اعلام کرد که به‌رغم ثبت رکورد یکی از بزرگ‌ترین زیان‌های تاریخ یعنی زیان ۷۰میلیارد دلاری در بحران حباب دات‌کام، او را به دومین فرد ثروتمند ژاپن و شصت‌وهشتمین فرد ثروتمند جهان تبدیل کرد.

ماموریت بزرگ سافت‌بانک در جهان تکنولوژی

در سال۲۰۱۰ ماسایوشی سون، کارآفرین ژاپنی برنامه‌ای ۳۰۰‌ساله ارائه داد که با آن شرکت خود را به بزرگ‌ترین شرکت جهان تبدیل کند. با این اعتقاد که هدف سافت‌بانک داشتن یک استراتژی رشد بود. چندین سال بعد، این شرکت به‌عنوان یک برند موفق شناخته شد. ماموریتی که سافت‌بانک برای خودش تعریف کرده است، ۲مورد را در‌بر‌می‌گیرد؛ ایجاد شادی برای همه مردم و ساخت برنامه‌هایی که در همه جهان به آنها نیاز وجود داشته باشد.

 گزارش سالانه سافت‌بانک

درآمد بدون احتساب مالیات ۵۱.۹میلیارد دلار
فروش خالص ۵۱.۶میلیارد دلار
سهام در دست سهامداران ۱,۷۳۸,۵۱۷
جذب سرمایه ۶۹میلیارد دلار
کل راندهای سرمایه‌گذاری ۱.۲۰۶
کل میزان سرمایه‌گذاری ۱۵۲.۶ میلیارد دلار
تعداد شرکت‌های عضو سافت‌بانک تا سال ۲۰۲۰ ۲۶۳
تعداد شرکت‌های IPO‌شده ۴۰
درآمد خالص در سال ۲۰۲۲ ۵۶.۸۳ میلیارد دلار
سود به‌ازای هر سهم در سال ۲۰۲۱ ۲۳.۹۹دلار
تعداد کارکنان مستقیم ۱۸.۱۷۳ نفر
تعداد کل کارکنان غیرمستقیم ۵۹.۷۲۱ نفر
مالکیت معنوی ۴۴ ثبت اختراع؛ در دسته فناوری ارتباطات
نشان‌های تجاری ۳۰ مورد؛ در دسته لوازم الکترونیک و علمی
ثروت خالص شخصی ماسایوشی سون بیش از ۲۳میلیارد دلار
ویژن سرمایه‌گذاری افزایش سبد سرمایه‌گذاری به ۵۰۰ شرکت

 

آمارهای سافت‌بانک

 •       در سافت‌بانک حق اولاد وجود دارد. مقدار آن از ۴۰۰دلار برای فرزند اول تا ۴۰هزاردلار برای فرزند پنجم متغیر است.
 •       سافت‌بانک پس از سرمایه‌گذاری ۳۰۰میلیون دلاری در استارتاپ Wag آن را رها کرد.
 •       در ۲۰۱۴ سافت‌بانک با همکاری شرکت Aldebaran Robotics یک ربات انسان‌نما به نام Pepper را طراحی کرد.
 •       شرکت SoftBank Robotics در سال‌۲۰۱۸ اولین ربات خود به نام NAO را ساخت.
 •       گروه سافت‌بانک طی ۲سال گذشته در بیش از ۱۰۰ معامله شرکت داشته که ارزشی برابر ۵۶میلیارد دلار دارند.
 •       سافت‌بانک در منطقه کانتو کوشینتسو حدود ۲۵میلیون مشترک ثبت کرده است.

برنامه‌های آینده سافت‌بانک

 •       بخش موبایل این شرکت(SoftBank Corp.‌) با همکاری دانشگاه توکیو و پرداخت ۱۸۴میلیون دلار طی ۱۰‌سال انستیتوی هوش مصنوعی the Beyond را تأسیس می‌کند.
 •       سافت‌بانک و تویوتا صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر مشترک MONET را تأسیس کرده‌اند که خودروهای بدون راننده تولید کنند.
 •       منطقه تجاری Takeshiba Smart City در توکیو محل قرارگیری ساختمان‌های اصلی جدید سافت‌بانک است که در سال‌۲۰۲۰ تأسیس شدند.

 جدیدترین سرمایه‌گذاری‌ها

Nauto: این شرکت در ۲۰۱۵ شروع به کار کرد و در زمینه تولید و بهبود فناوری‌های خودروهای خودران فعالیت می‌کند. سافت‌بانک ۱۵۹میلیون دلار در این کسب‌وکار سرمایه‌گذاری کرده و الان ارزش این شرکت یک میلیارد دلار است.

Clutter: کلاتر یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات ذخیره اطلاعات است که در ۲۰۱۳ تأسیس شد. این شرکت بیش از ۳۱۰میلیون دلار سرمایه جذب کرده که ۲۰۰میلیون دلار آن متعلق به سافت‌بانک است. ارزش فعلی این شرکت ۶۰۰میلیون دلار است.

Cybereason: سایبریزن، ارائه‌دهنده نرم‌افزارهای امنیتی است که در ۲۰۱۲ راه‌اندازی شد. این شرکت مجموعا ۱۵۰میلیون دلار سرمایه از سافت‌بانک دریافت کرد و ارزشی در حدود ۱میلیارد دلار دارد.  

رشد و حرکت در سافت‌بانک

اگر سافت‌بانک را به چند بخش مختلف تقسیم کنیم، روشن خواهد بود که با وجود نابسامانی‌های گذشته، این شرکت همواره رو به رشد بوده است. به‌طور مثال، بخش سازمانی و مصرف‌کنندگان این برند، ۴درصد رشد داشته‌ است. بخش رایانه و فناوری سافت‌بانک درآمد ۸۶.۶۳میلیارد دلاری تولید کرده و ارزش بازاری آن ۸۸.۵۶میلیارد دلار بوده است. بخش یاهو سافت‌بانک نیز ۴درصد رشد یافته است. همچنین برند PayPay نیز نتایج خوبی به بار آورده است. این شرکت در اواسط ۲۰۱۹ از جذب ۱۰میلیون کاربر در ژاپن، ۱میلیون شریک تجاری و بیش از ۱۰۰میلیون تراکنش خبر داد.

به روایت اعداد و ارقام

هزاران نفر از چندین کشور مختلف جهان در این شرکت مشغول به کار هستند. همچنین نوآوری‌های زیادی را در ثبت اختراعات و نشان‌های تجاری به همراه داشته است.

صندوق‌های سرمایه‌ای: سال‌۲۰۱۷ صندوق ویژن فاند ۱۰۰میلیارد دلار سرمایه جذب کرد. در ۲۰۱۹ ویژن‌فاند ۲ تأسیس شد که انتظار می‌رود ۱۰۸میلیارد دلار سرمایه جذب کند. اما با وجود شرایط پس از همه‌گیری کرونا این رقم کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد.

قراردادها: طی ۲سال اخیر، گروه سافت‌بانک بیش از ۱۰۰ قرارداد بسته که ارزش آنها به ۵۶میلیارد دلار می‌رسد.

مشترکان: سافت‌بانک در ژاپن حدود ۳۴میلیون مشترک خدمات بی‌سیم دارد. این میزان تنها در منطقه Kanto Koshinetsu (شامل بخش بزرگی از توکیو و نواحی دیگر) برابر با ۲۵میلیون مشترک است. در ۲۰۱۹ تعداد مشترکان پهنای باند در ژاپن ۷.۷۶میلیون نفر بود.

گروه شرکت‌ها: در ۲۰۲۰ مجموعا ۲۶۳ شرکت عضو خانواده سافت‌بانک بودند.

ترافیک در کشورهای مختلف: اگرچه سافت‌بانک در سطح بین‌المللی و در چندین کشور فعالیت دارد اما همچنان بیشترین ترافیک آن در ژاپن جریان دارد. ۹۶.۳۱درصد از ترافیک این سازمان مربوط به ژاپن است. در رتبه بعدی چین قرار دارد که ۱.۰۷درصد ترافیک این شرکت را به‌وجود آورده است. ترافیک این شرکت در آمریکا، تایوان و ویتنام به‌ترتیب ۰.۷۶، ۰.۲۵ و ۰.۱۷درصد است.

جمع‌بندی

با وجود تمام شکست‌های مالی و برنامه جاه‌طلبانه چشم‌انداز ۳۰۰‌ساله، گروه سافت‌بانک همچنان شایسته تحسین است. این شرکت همواره سرمایه‌گذاری‌های شجاعانه‌ای انجام داده که بیشتر آنها با موفقیت همراه شدند. این برند همواره چشم ما را به آینده می‌دوزد. شاید سافت‌بانک به بزرگ‌ترین شرکت در جهان تبدیل نشود، اما اقتصاد و نوآوری فناوری سراسر جهان را تحت‌ تأثیر قرار خواهد داد. 

انقلاب اطلاعاتی در راه است

سخنرانی ماسایوشی در رونمایی از برنامه ۳۰۰ساله سافت‌بانک 

«در واقع ۳۰ سال کافی نیست؛ هرچند ممکن است لاف‌زدن به‌نظر برسد، اما تا زمانی که ما در کار هستیم، تصمیم داریم درباره ۳۰۰سال آینده فکر کنیم. به همین دلیل چشم‌انداز ۳۰۰‌ساله خود را ساختیم.» این‌چنین بود که ماسایوشی سون، بنیانگذار سافت‌بانک از چشم‌انداز ۳۰۰ساله سافت‌بانک رونمایی کرد.

در تاریخ ۲۵ ژوئن سال۲۰۱۰ ماسایوشی سون، بنیانگذار سافت‌بانک، از برنامه ۳۰۰‌ساله خود رونمایی کرد. او در این برنامه از انقلاب اطلاعاتی و خوشحالی برای همه صحبت کرد. او گفت: ما می‌خواهیم حتی اگر شده اندکی شادی را گسترش دهیم و کاری کنیم که افراد احساس شور و اشتیاق را در زندگی خود داشته باشند. او در پاسخ به این پرسش که چگونه برای پیش‌بردن این هدف جلو خواهند رفت، گفت: ما برای این هدف به این فکر کردیم که در حوزه تکنولوژی چه تغییراتی در زندگی مردم رخ خواهد داد.

چیزی که در گذشته بوده، در حال هم جریان دارد و در آینده هم وجود خواهد داشت؛ به همین خاطر برای نگاه‌کردن به ۳۰۰سال آینده باید ابتدا نگاهی به ۳۰۰سال گذشته و شیوه زندگی مردم آن دوران داشته باشیم. در ۳۰۰‌سال گذشته، ماشین‌ها شیوه زندگی مردم را تغییر دادند. من فکر می‌کنم در ۳۰۰‌سال آینده یک مه‌بانگ (بیگ‌بنگ) تمام‌عیار اطلاعاتی خواهیم داشت. کامپیوترها بیش از هر چیز دیگری توسعه پیدا می‌کنند؛ آنقدر که برای هیچ‌یک از ما قابل تصور نخواهد بود.  

در این دوران انسانیت بزرگ‌ترین تغییر پارادایم را در تاریخ خود تجربه خواهد کرد. ما در دورانی زندگی خواهیم کرد که در آن کامپیوترها بسیار فراتر از گنجایش مغز انسان عمل می‌کنند. در چنین شرایطی سافت‌بانک چه خواهد کرد؟ مسئولیت ما این است که آینده‌ای شادتر برای همه بسازیم؛ به همین دلیل است که در تلاش برای ایجاد یک انقلاب اطلاعاتی هستیم. 

در چنین محیطی ما یک فضای ابری با گنجایش نامحدود خواهیم داشت که به یک شبکه بسیار پرسرعت متصل است. این محیط آموزش، مراقبت‌های پزشکی، شیوه کار، نحوه مشاهده و راه‌های ارتباط را تغییر خواهد داد. در این فضای ابری ما به معنی واقعی کلمه تمام دانش و خرد بشری را خواهیم انباشت. همین موضوع این فضای ابری را تبدیل به بزرگ‌ترین دارایی بشر خواهد کرد. 

گروه سافت‌بانک بهترین شرکت‌ها را از نظر مدل کسب‌وکار و تکنولوژی مورد استفاده‌ پیدا می‌کند و به عنوان شریک با آنها جلو خواهیم رفت. در ۳۰ سال آینده ما می‌خواهیم بتوانیم به افراد در سراسر جهان تکنولوژی و خدماتی را که نیاز دارند، ارائه دهیم. دوباره به مفهوم انقلاب اطلاعاتی بازمی‌گردم؛ فرقی ندارد ۳۰ سال یا ۳۰۰سال بعد، این مفهوم یک مفهوم کلیدی برای ما‌ست و ما روی این مفهوم و ساخت آینده‌ای روشن‌تر برای همه تمرکز می‌کنیم. ما می‌خواهیم زندگی مردم را به کمک بهترین شرکت‌ها تغییر دهیم؛ این استراتژی همکاری ما‌ست. 

اگر از من بپرسید چه چیزی ساخته‌ام، هرگز پاسخ من یک چیپ، نرم‌افزار یا یک سخت‌افزار نیست؛ بلکه من ساختاری سازمانی ایجاد کردم که می‌تواند تا ۳۰۰‌سال به رشد خود ادامه دهد. در واقع من می‌خواهم یک شراکت استراتژیک با گروهی از افراد با تفکر مشابه داشته باشم. این گروه هم‌افزا و استراتژیک ساختاری غیرمتمرکز خواهد داشت. هیچ‌کس در مرکز این ساختار قرار ندارد و قدرت را به دست نگرفته است. 

چیزی که گروه سافت‌بانک برای رسیدن به آن تلاش می‌کند، این است که در ساخت آینده‌ای شادتر برای همه از طریق انقلاب اطلاعاتی سهیم باشیم. 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.