دلیل موجه یا بهانه؟

چه چیزی مانع شما در تحقق اهدافتان می‌شود؟ ثروت حقیقی چیست؟

0

اگر همه‌چیر طبق برنامه پیش برود، جف بزوس، مدیر عامل آمازون، برادرش مارک و یک برنده ناشناس در مناقصه ۲۸ میلیون دلاری به عنوان نخستین مسافران پرواز سفینه Blue Origins به سفر فضا خواهند رفت. این اقدام بسیار جسورانه است و از جهاتی برای ثروتمندترین مرد جهان، بنیانگذار آمازون و Blue Origins و مالک روزنامه واشنگتن‌پست اقدامی خطرناک محسوب می‌شود. جف بزوس خودش در رابطه با این تصمیم نوشته:

از زمانی که ۵ سالم بود همیشه رویای سفر به فضا را در سر داشتم. روز بیستم جولای، به همراه برادرم به این سفر خواهم رفت؛ بزرگ‌ترین ماجراجویی به همراه بهترین دوستم.

شاید با خودتان بگویید: اگر مسئله پول نبود، من هم به این سفر می‌رفتم. آیا واقعا این کار را می‌کردید؟ آیا واقعا همه زندگی‌تان را روی یک پرواز ۱۱ دقیقه‌ای فضایی قمار می‌کردید؟ یا اینکه آن ندای درونی شما به صدا درمی‌آمد؟ همان ندایی که مدام به شما می‌گوید باید جایتان امن باشد و اینجا روی زمین امن‌ترین جای عالم است!

اصلا بیایید سفر فضایی را فراموش کنیم. واقعیت این است که جسورانه زندگی‌کردن سخت‌تر از آن چیزی ‌است که ما فکر می‌کنیم. دلیلش این است که چیزهای جدید را امتحان کردن معنایش این است که شما در ابتدا درباره خودتان احساس اطمینان نداشته باشید. حتی گاهی اوقات با خود احساس غریبگی می‌کنید. چه می‌شود اگر آبرویتان برود؟ چه می‌شود اگر شکست بخورید؟

  • چه چیزی پایتان را لرزان میکند؟

تجربه‌های جدید می‌توانند به لحاظ فیزیکی، روانی و احساسی ما را آسیب‌پذیر کنند. به چیزهایی فکر کنید که طی سالهای گذشته تجربه کردهاید و شما را از محدوده امن خودتان خارج کردهاند. شاید از یک دیوار بلند بالا رفته‌اید‌ یا اینکه به منطقه‌ای دور‌دست سفر کرده‌اید که در آنجا زبان هیچ کسی را نمی‌دانستید. شاید‌ پرش با چتر را تجربه کرده‌اید‌ یا اینکه در دوی ماراتن شرکت کرده‌اید یا اینکه شغلتان را عوض کرده و یا حتی کسب‌و‌کار خودتان را راه‌اندازی کرده‌اید. صرف نظر از اینکه این تجربه‌ها به موفقیت رسیده‌اند یا شکست، به احتمال زیاد همه آنها تاثیری ماندگار بر زندگی شما گذاشته‌اند و شما را از جهاتی تغییر داده‌اند. شاید شما را قوی‌تر کرده باشند به گونه‌ای که قادر باشید خطرهای بیشتری را بپذیرید ‌یا اینکه مهارت‌ها، اعتماد‌به‌نفس ‌یا حس ماجراجویی شما را افزایش داده باشند.

  • خارجشدن از شیار

اغلب، نرم‌های اجتماعی، حس امنیت یا تهدات واقعی یا خیالی می‌توانند مانع رسیدن مردم به نقطه‌ای بشوند که در آنجا حس بهتری داشته‌ یا اینکه زندگی‌شان معنای دیگر پیدا می‌کند. در نتیجه، ممکن است در شیاری گرفتار شوید و ترس و راضی‌بودن از وضع موجود‌ یا حرف مردم مثل خوره به جانتان بیفتد. در این شرایط تنها چیزی که به آن فکر می‌کنید، این است که به نقطه‌ای نرسید که افسوس کارهای نکرده را بخورید. احتمالا شنیده‌اید که گفته‌اند تفاوت در شیار و گور است: یکی نیم متر عمق دارد و دیگری ۲متر. این مَثَل حقایق زیادی در خود دارد. اگر احساس می‌کنید که در شیار هستید‌ یا اینکه برای رسیدن به اهداف خاصی که مد نظر دارید مردد هستید باید سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

  1.   اگر جوانتر بودید چه میکردید؟
  2.   چه جور ماجراجویییا تجربهای هست که دوست دارید انجامش دهید؟
  3.   چه چیزی به زندگی شما بیشترین معنا را میبخشد؟

سپس برنامه‌ای برای رسیدن به هدفتان طرح کنید. اگر در برنامه خودتان صرفا به بخش‌های مبهمی نظیر اینکه  »سال دیگر این کار را می‌کنم  «بسنده کنید، به احتمال زیاد سال آینده هم خواهد آمد و شما همچنان خود را در همان نقطه قبلی خواهید یافت.

چند سال پیش یکی از مشتری‌های من که دونده قابلی بود، تصمیم گرفت به همراه دو پسرش مسافتی ۵ هزار کیلومتری را در همه ۵۰ ایالت آمریکا بدود. تا زمانی‌که همه‌گیری ویروس کرونا آغاز شود، آنها ۲۸ ایالت را زیر پا گذاشته بودند. به جای اینکه جا بزنند و برنامه خودشان را متوقف کنند، سال گذشته را به تمرین‌کردن و برنامه‌ریزی برای ۴سال آینده گذراندند. او می‌گفت اراده‌ای که در دو پسرش وجود داشته، او را وادار کرده در قبال رسیدن به هدف مسئولیت‌پذیر باقی بماند.

  • برنامه‌‌ برای زندگیدوستداشتنی

جالب این است که دریافته‌ام‌ بی‌پولی به‌ندرت مانع از رسیدن مردم به رویاهایشان می‌شود. اغلب اوقات، مالکان کسب‌و‌کار‌ یا مدیران شرکت‌ها وقت‌گذراندن با خانواده و دوستان را نادیده می‌گیرند چراکه احساس می‌کنند حضورشان برای سازمانی که بنا کرده‌اند، بیش از اندازه ضروری است. در موارد دیگر، خیلی‌ها به‌راحتی درک نمی‌کنند که توانایی مالی برای دستیابی به اهداف خود را دارند بدون اینکه سبک زندگی خود را امروز یا در زمان بازنشستگی از بین ببرند، تا زمانی که کسی بتواند این واقعیت را به صورت سیاه و سفید به آنها نشان دهد. همچنین برای افراد آسان است که روی چرخ همستر گیر بیفتند‌ و ثروت بیشتر و بیشتری کسب کنند تا اینکه زمانی می‌رسد که دیگر نمی‌دانند چگونه سرعت خود را کم کنند یا اینکه نمی‌دانند چرا در وهله اول همه این ثروت را جمع کرده‌اند.

  • ثروت حقیقی چیست؟

اگرچه با پول می‌توان چیزهای زیادی به‌دست آورد‌، اما اینها معنا و هدف زندگی نیستند. فقط افراد و تجربیات و ارتباطاتی که در طول زندگی برقرار می‌کنیم، می‌توانند اهداف ما را محقق کنند.

به همین دلیل ‌ثروت حقیقی را چنین تعریف می‌کنیم: چیزی که پول نمی‌تواند بخرد و مرگ نمی‌تواند از شما بگیرد.

پس از بیش از ۳۵‌سال مشاوره‌، مربیگری و راهنمایی مشتریان، دریافته‌ام که مردم اغلب فقط به شخصی احتیاج دارند که به آنها یادآوری کند برای تجربیاتی که زندگی و میراث آنها را تعیین می‌کند‌، وقت بگذارند.  یکی از جنبه‌های رضایت‌‌بخش نقش من به عنوان مشاور سرمایه‌‌گذاری و مدیرعامل همین بوده است.

اگر کمبود برنامه‌ریزی شما را از دستیابی به آنچه در زندگی به عنوان اهداف کوچک و بزرگ تعیین کرده‌اید باز‌می‌دارد، همین امروز متعهد شوید که این وضع را تغییر دهید. اگر برای ادامه مسیر خود به کمک نیاز دارید‌، تصمیم بگیرید که با یک مشاور امین مشورت کنید.  مشاور به شما کمک می‌کند اهداف خود را ترسیم کنید و طرحی را تنظیم کنید که متناسب با اهداف و بازه زمانی شما باشد و در عین حال به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد تا با تغییر اهداف یا شرایط شما تغییر کند.

منبع : فوربس 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.