اکوسیستم استارتاپی برزیل در فر داغ

بازاربکر ۲۰۰ میلیونی برازیلیا

0

در طول سال‌های اخیر اقتصاد کلان برزیل بسیار رشد کرده ‌و این را مدیون توسعه محیط نوآوری ملی است. این نشان می‌دهد که اکوسیستم محلی بسیار موفق بوده است. این شامل راه‌اندازی یک مرکز کارآفرینی فناوری به نام کوبو است که حاصل سرمایه‌گذاری مشترک ردپوینت و ایتائو، بزرگ‌ترین بانک خصوصی برزیل‌ است.

اکوسیستم استارتاپ فناوری برزیل پس از موفقیت‌های مهم شرکت‌های فناوری محلی‌اش در سال ۲۰۱۹ خبرهای خوشی برای جامعه جهانی خواهد داشت. این پیش‌بینی رومئو رودریگز، کارآفرین اولین استارتاپ برزیلی است که سرمایه‌گذار جذب کرده و معتقد است که امسال استارتاپ‌ها در برزیل موفق‌تر خواهند بود.

طبق گفته او- که وب‌سایت «مقایسه باس‌کیپ» را به یک شرکت آفریقای جنوبی به نام ناسپرز در سال ۲۰۰۹ فروخت و اکنون مدیر شرکت سرمایه خطرپذیر ردپوینت است- صحنه استارتاپی برزیل صرف‌نظر از عدم ثبات در کشور به رشد و توسعه خود ادامه خواهد داد.

رودریگز می‌گوید که افزایش استارتاپ‌های برتر و عرضه عمومی اولیه در برزیل نشانه‌ای از یک بازار در حال بلوغ است. او به نمونه‌هایی اشاره دارد که در سال۲۰۱۸ در برزیل رخ داد و نشان می‌دهد که این کشور شاهد یک رنسانس در صحنه استارتاپی محلی است.

این رویدادها با خرید شرکت اشتراک‌گذاری سفر ۹۹ توسط شرکت چینی دیدی چوکسینگ آغاز شد. پس از آن، بنیانگذاران ۹۹ شرکت اشتراک‌گذاری دوچرخه و اسکوتر به نام یلو را راه‌اندازی کردند که بزرگ‌ترین سرمایه منطقه را جذب کرد.

از طرفی در سال ۲۰۱۸، یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های دیجیتالی به نام نوبانک در سائو پائولو ۱۵۰میلیون دلار بودجه از سرمایه‌گذارانی مانند تنسنت دریافت کرد. در نوامبر، استارتاپ آی‌فود توانست سرمایه هنگفتی جذب کند. پردازنده‌های پرداخت پاگ‌سگورو و استون کو نیز بسیار موفق بودند.

در طول سال‌های اخیر اقتصاد کلان برزیل بسیار رشد کرده ‌و این را مدیون توسعه محیط نوآوری ملی است. این نشان می‌دهد که اکوسیستم محلی بسیار موفق بوده است. این شامل راه‌اندازی یک مرکز کارآفرینی فناوری به نام کوبو است که حاصل سرمایه‌گذاری مشترک ردپوینت و ایتائو، بزرگ‌ترین بانک خصوصی برزیل‌ است.

بیش از ۲۰۰ میلیون نفر به یک زبان صحبت می‌کنند و مقررات یکسان دارند. این نشان‌دهنده فرصت‌های کاری بزرگ است ‌‌‌‌‌

رودریگز می‌گوید: «۳‌سال پیش هیچ مرکز کارآفرینی مانند کوبو یا گوگل کمپ در برزیل وجود نداشت، اکثر این سرمایه‌گذاری‌ها در یک دهه گذشته وجود نداشتند و کشور تا این اواخر هیچ خروجی نداشت.»

او اکوسیستم برزیل را به باگت‌های نان تشبیه کرده و می‌گوید: « ما از نظر سرمایه‌گذاری در طول ۷ تا ۸سال اخیر بسیار منسجم عمل کرده‌ایم؛ مثل اینکه باگت‌های خام زیادی در فر نانوایی وجود داشته باشند.»

۸ تا ۹سال طول کشید تا این باگت‌ها کاملا پخته شوند. هر سال از سال ۲۰۱۱ چند باگت داخل فر می‌شد بنابراین انتظار می‌رفت که به زودی نان تازه بیرون آید. با وجود بحران، هیچ‌یک از سرمایه‌گذاران دست از سرمایه‌گذاری نکشیدند: گوگل، کمپ خود را تعطیل نکرد، ایتائو و ردپوینت نیز به توسعه کوبو ادامه دادند.

استارتاپ‌هایی که ردپوینت روی آنها سرمایه‌گذاری کرد، معمولا حدود ۲سال فعالیت می‌کردند. سپس شرکت ۷سال دیگر سرمایه‌گذاری می‌کرد تا آنها پس از ۹سال به خروجی برسند. با توجه به اینکه این شرکت سرمایه‌گذار فعالیت خود را در سال ۲۰۱۲ آغاز کرده است، پیش‌بینی می‌شود تا زمان خروجی بین امسال تا سال ۲۰۲۱ باشد.

رودریگز می‌گوید: «هیچ شکی نیست که خروجی‌های زیادی خواهیم داشت. ما شاهد یک مجموعه پویا خواهیم بود و بهترین شرکت‌ها در مجموعه ما می‌توانند امروز به فروش برسند.» در‌حالی‌که اکوسیستم در کل از اشتیاق کافی برخوردار نبوده، امروز‌ شرایط تغییر کرده است. امروز، نانوایی استارتاپی برزیل می‌تواند بسته‌های بهتری تولید کند: «کیفیت کارآفرینان برزیلی هر سال بهتر می‌شود. این فر داغ است و ما بهترین آرد دنیا را خریداری می‌کنیم.»

بخش‌هایی که ردپوینت دنبال می‌کند و هچنان در آن سرمایه‌گذاری خواهد کرد، عبارتند از: فناوری بهداشتی، فناوری آموزش و فین‌تک و نیز نرم‌افزار به عنوان خدمات و تجارت در صورت تقاضا. طبق گفته این سرمایه‌گذار، چند سال آینده برای استارتاپ‌های برزیلی سال‌ها‌ی خوبی خواهند بود. او امیدوار است که دولت جدید برزیل تغییراتی را اعمال کند که سرمایه‌گذاران جدید بتوانند از آن بهره ببرند از قبیل دستور کار خصوصی‌سازی هدفمند.

او می‌گوید: «وقتی سازمان‌های دولتی خصوصی‌سازی شوند، به دنبال کارآمدی خواهند رفت و بهترین روش برای انجام آن استفاده از فناوری است، بنابراین بیش از ۴۰۰ مشتری بالقوه برای استارتاپ‌ها وجود دارد که راهکارهایی را برای تقویت کارآمدی به فروش می‌رسانند.»

به علاوه او معتقد است که آموزش عالی یکی از ارکان وزارت علوم و فناوری است. او می‌گوید: «پروژه‌هایی درباره تسهیل در ساختار مالیاتی شرکت‌ها وجود دارد که شرایط را برای استارتاپ‌ها آسان خواهد کرد.

به گفته مردم، کارمندان بالاترین هزینه را برای استارتاپ‌ها دارند: «من معتقد هستم که مالیات مربوط به این افراد موجب افزایش هزینه‌های استارتاپ می‌شود.»در تمام گزارش‌ها به سرمایه‌گذاران پیشنهاد شده ‌که قبل از سرمایه‌گذاری روی اکوسیستم استارتاپی برزیل و انتقال وجه به این کشور، منتظر بمانند تا اصلاحات بزرگ رخ دهند.

اما رودریگز معتقد است که این کشور در حال حاضر دارد به دستور کار شرکتی جهانی روی می‌آورد و این کار بدون هیچ‌گونه مشکلی در حال انجام است. تنها تعداد کمی بازار در سطح جهان وجود دارند که در آن بیش از ۲۰۰ میلیون نفر به یک زبان صحبت می‌کنند و مقررات یکسان دارند. این نشان‌دهنده فرصت‌های کاری بزرگ است و نه‌تنها موجب سرمایه‌گذاری‌های جدید می‌شود بلکه خروجی‌های موفقی را در پی خواهد داشت.

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.