تکنولوژی مقالات هوش مصنوعی (Ai)

تاثیر هوش مصنوعی در کسب‌وکارها

هوش مصنوعی چطور بر روی کسب وکارها تاثیر می گذارد و بیزینس ها چطور می توانند از هوش مصنوعی در کسب وکار خود استفاده کنند؟

در حالی که هوش مصنوعی در جوامع به عنوان یک پدیده جدید شناخته می شود، ولی هوش مصنوعی مفهوم جدیدی نیست و حوزه مدرن هوش مصنوعی در سال 1956 به وجود آمده است، اما چندین دهه کار طول کشید تا پیشرفت قابل توجهی در جهت توسعه یک سیستم هوش مصنوعی و تبدیل آن به یک واقعیت تکنولوژیکی حاصل شود.

در تجارت، هوش مصنوعی کاربردهای گسترده ای دارد. در واقع، بسیاری از ما به شکلی روزانه با انواع هوش مصنوعی تعامل داریم. هوش مصنوعی از پیش پا افتاده ترین فرآیندها تا فعالیت های کلیدی هر بیزنسی در هر صنعتی را می تواند دستخوش تغییر کند. همانطور که فناوری‌های هوش مصنوعی در حال گسترش هستند، برای حفظ یک مزیت رقابتی ضروری می‌شوند.

هوش مصنوعی چیست؟

قبل از بررسی اینکه چگونه فناوری‌های هوش مصنوعی بر دنیای تجارت تأثیر می‌گذارند، مهم است که این اصطلاح را تعریف کنیم. “هوش مصنوعی” یک اصطلاح است که به هر نوع نرم افزار رایانه ای اطلاق می شود که در فعالیت های انسان از جمله یادگیری، برنامه ریزی و حل مسئله تاثیر می گذارد. یادگیری ماشین امروزه یکی از رایج ترین انواع هوش مصنوعی در توسعه اهداف تجاری است. یادگیری ماشین در درجه اول برای پردازش سریع حجم زیادی از داده ها استفاده می شود. این نوع هوش مصنوعی ها الگوریتم هایی هستند که به نظر می رسد در طول زمان “یاد می گیرند”.

امروزه سرعت استفاده از هوش مصنوعی میان بیزینس ها در دنیا بسیار بالا رفته و کسب وکارهای زیادی در حوزه های مختلف از کاربردهای ممتنوعی که هوش مصنوعی به آنها ارائه می دهد استفاده می کنند تا بهره وری کسب وکار خود را بالا ببرند. بر همین اساس در این مقاله قصد داریم به تاثیرات مهمی که هوش مصنوعی بر روی کسب وکارها می گذارد اشاره کنیم.

  1. تاثیر هوش مصنوعی بر روی تجربه مشتری در دریافت خدمات و پشتیبانی

یکی از مهمترین و رایج ترین تاثیرهای هوش مصنوعی در کسب و کارها، در حوزه پشتیبانی و خدمات به مشتریان تعریف می شود. به عنوان مثال چت بات ها با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین و NLP نیاز و سوالات مشتریان را تشخیص می دهند و به آن پاسخ می دهند. و البته این کار را بسیار سریع تر و کم هزینه تر از نیروهای انسانی پشتیبانی انجام می دهند.

همچنین هوش مصنوعی قدرت ارائه پیشنهادات متنوع را به کسب و کارها می دهد. بر این اساس که هوش مصنوعی با تحلیل داده هایی که مشتریان در استفاده از خدمات و محصولات کسب وکار از خود به جا گذاشته اند می تواند محصولات مرتبط را به مشتریان پیشنهاد دهد و آنها را ترغیب به خرید و استفاده بیشتر از خدمات نماید.

به علاوه سیستم‌های هوشمند می‌توانند به نیروی انسانی در ارائه خدمات بهتر به مشتریان نیز کمک کنند. به این ترتیب که با استفاده از تجزیه و تحلیل‌ داده ها مشابه آنچه در چت‌بات‌ها اتفاق می افتد به نیروهای پشتیبانی کمک کنند تا پیشنهادات مرتبط با نیازهای مشتریان به آنها ارائه دهند.

  1. تاثیر هوش مصنوعی بر بازاریابی هدفمند

تمام کسب وکارهایی که در فضای اینترنت خدمات و محصولات خود را ارائه می دهند مانند خرده فروشان آنلاین می توانند از هوش مصنوعی برای درک و آنالیز بهتر رفتار خرید مشتریان استفاده کنند تا تبلیغات مرتبط با علایق مشتریان را به آنها نمایش دهند و محصولات و خدماتی را به آنها ارائه دهند که نیاز و خواسته اصلی شان است. علاوه بر این کسب وکارهای آفلاین هم می توانند با استفاده از تکنولوژی هایی همچون تشخیص چهره  و نرم افزارهای آنالیتیک با شناسایی مشتریان به رفتار خرید ایشان پی ببرند و و محصولات مرتبط با علایق مشتریان را به آنها پیشنهاد دهند.

  1. تاثیر هوش مصنوعی بر روی زنجیره تامین کسب وکارها

کسب وکارها در صنایع مختلف در حال حاضر از تکنولوژی هوش مصنوعی برای بهبود مدیریت زنجیره تامین خود استفاده می کنند. به این ترتیب که با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین می توانند نیازها را پیش بینی کنند و از طرف دیگر در زمان بهینه محصولات را جا به جا کنند.

در این حالت، هوش مصنوعی به مدیران کسب‌وکار کمک می‌کند تا با به حداقل رساندن و حتی احتمالاً از بین بردن ذخیره‌سازی بیش از حد و خطر کمبود محصولات مورد تقاضا، زنجیره‌های تأمین کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه‌تری ایجاد کنند.

  1. تاثیر هوش مصنوعی بر روی هوشمند تر شدن عملیات در کسب وکارها

هوش مصنوعی می تواند تعداد زیادی از درخواست های مشتریان را پاسخگو باشد به عنوان مثال می تواند مشتریان را نه تنها سریعتر به نیروی پشتیبانی یک کسب وکار متصل کند بلکه می تواند به فردی وصل کند که بتواند بهتر پاسخ مشتری را بدهد.

در حال حاضر، خرده فروشان می توانند از هوش مصنوعی برای طراحی هوشمند فروشگاه، انتخاب بهینه محصول و نظارت بر فعالیت های داخل فروشگاه استفاده کنند. برخی از هوش مصنوعی برای نظارت بر موجودی در قفسه ها به روش های مختلف، از جمله برای تازگی کالاهای فاسد شدنی، استفاده می کنند.

  1. عملیاتی ایمن تر با استفاده از هوش مصنوعی

هوش مصنوعی توسط بسیاری از صنایع برای بهبود ایمنی استفاده می شود. شرکت های ساختمانی، شرکت های آب و برق، مزارع، ذخایر معدنی و سایر نهادهایی که در مناطق جغرافیایی وسیع کار می کنند، داده ها را از دستگاه هایی مانند دوربین ها، دماسنج ها، سنسورهای آب و هوا و غیره جمع آوری می کنند. سپس این داده‌ها وارد سیستم‌های هوشمند می شوند تا رفتارهای مشکل‌ساز، شرایط خطرناک یا فرصت‌های تجاری شناسایی شوند تا اقدامات پیشگیرانه یا اصلاحی در صورت نیاز انجام شود.

به طور مشابه، کسب وکارها از هر نوع می‌توانند از هوش مصنوعی برای پردازش داده‌های جمع‌آوری‌شده از اکوسیستم‌های اینترنت اشیا در محل برای نظارت بر تأسیسات یا کارگران استفاده کنند. در چنین مواردی، سیستم‌های هوشمند مراقب شرایط خطرناکی که ممکن است برای کسب وکارها پیش بیاید هستند و به آنها هشدار می‌دهند.

  1. تاثیر هوش مصنوعی بر روی بهینه کردن کسب وکار

بهینه سازی یکی دیگر از موارد استفاده هوش مصنوعی است که در کسب وکارها مورد استفاده قرار می گیرد. برنامه‌های کاربردی تجاری مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند از الگوریتم‌ها و مدل‌سازی برای تبدیل داده‌ها به بینش‌های عملی در مورد اینکه چگونه کسب و کار‌ها می‌توانند طیف وسیعی از عملکردها و فرآیندهای تجاری خود را بهینه کنند، از برنامه‌های کاری تا قیمت‌گذاری محصول تولیدی، استفاده کنند.

در آخر، همانطور که اشاره کردیم به طور کلی تاثیر هوش مصنوعی بر روی ارکان مختلف کسب و کارها غیر قابل انکار است و در دنیای امروز کسب وکارها ناگزیر هستند که عملکرد خود را با استفاده از تکنولوژی هایی همچون هوش مصنوعی بهبود دهند تا بتوانند در دنیای پر رقابت امروز به حیات خود ادامه دهند. به علاوه هوش مصنوعی تصویری است از آینده و کسب وکارها برای اینکه بتوانند همچنان جایگاه خود را در حوزه فعالیت خود حذف کنند باید نگاهی به آینده داشته باشند و به صورت پیشرو از تکنولوژی های نوین در ساختار کسب وکار خود استفاده کنند تا از تغییرات پرسرعتی که در دنیای کسب وکار امروزی در حال رخ دادن است جا نمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.