سهم ۳۰ درصدی امارات از تراکنش‌های منطقه

۶۵ درصد از کل سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۸ روی ۱۰ استارتاپ برتر صورت گرفته است

0

امارات متحده عربی ثابت کرده است که فعال‌ترین اکوسیستم استارتاپی در سال ۲۰۱۸ بوده است. این کشور به لطف پشتیبانی مداوم دولت، علاقه سرمایه‌گذاری شرکتی و رشد تمایل سرمایه‌گذار نسبت به استارتاپ‌ها، جایگاه خود را در صدر جدول حفظ کرده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که در سالی که گذشت ۳۰ درصد از تمام تراکنش‌ها در استارتاپ‌های واقع در امارات متحده عربی صورت گرفته‌اند و ۷۰ درصد کل تامین بودجه به این منطقه تعلق دارد.

نسیپ اوزیسل، رئیس گروه فضای ابری در مایکروسافت گالف، می‌گوید: اکوسیستم استارتاپی امارات در جایگاهی است که می‌تواند یک محیط پایدار را برای نوآوری به وجود آورد. بخش‌هایی مانند تجارت الکترونیک و فین‌تک کمک شایانی به رشد اقتصاد کرده‌اند‌ و فرصت‌های متعددی را برای تبدیل ایده‌ها به کسب‌و‌کارها و تبدیل کسب‌و‌کارها به یک پلتفرم جهانی ارائه داده‌اند.

اکوسیستم مصر در سال ۲۰۱۸ سریع‌ترین رشد را داشت و دومین کشوری بود که بیشترین معاملات را داشته است. لبنان، که از نظر تراکنش‌ها رتبه سوم را کسب کرد، شاهد افت چشمگیری بود.

فیلیپ باهوشی، بنیانگذار و مدیرعامل مگنیت، می‌گوید: این یک نشانه مثبت است. ۲۰۱۸ شاهد سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی بیشتری نسبت به قبل بود. برنامه‌های شتاب‌دهنده جدید در منطقه ایجاد شد، طرح‌های دولتی متنوعی به نوآوری کمک کرد و شرکت‌های سرمایه خطرپذیر منطقه‌ای تاسیس شد. سال گذشته معاملات سرمایه‌گذاری بیشتری صورت گرفت و انتظار می‌رود که در سال ۲۰۱۹ با نزدیک‌تر‌ شدن استارتاپ‌ها به مراحل نهایی، این روند ادامه پیدا کند.

افزایش سرمایه‌گذاری در اکوسیستم فناوری

مگنیت به رشد بالا و تعداد تراکنش‌ها و افزایش کل بودجه در سراسر اکوسیستم استارتاپی امارات اشاره می‌کند. در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۶۶ سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا صورت گرفت که در کل بودجه‌ای معادل با ۸۹۳ میلیون دلار بود.

از سوی دیگر، فین‌تک ۱۲ درصد از تمام معاملات را در سال گذشته به خود اختصاص داد. والد دانیال دیب، رئیس پروژه و هم‌بنیانگذار ادندا، می‌گوید: «فین‌تک در خاورمیانه در حال شکوفایی است زیرا مصرف‌کنندگان از موسسات مالی فعلی انتظار بیشتری دارند.

دلیل اینکه استارتاپ‌های فین‌تک مشکلات مصرف‌کننده را درک می‌کنند، آن است که آنها درست قبل از تبدیل‌شدن به استارتاپ برای پیدا‌کردن راهکار خودشان در جایگاه همان مصرف‌کننده بودند.»

رئیس گروه فضای ابری در مایکروسافت گالف، می‌گوید: اکوسیستم استارتاپی امارات در جایگاهی است که می‌تواند یک محیط پایدار را برای نوآوری به وجود آورد

فین‌تک‌ها در مقایسه با موسسات مالی دیدگاه متفاوتی نسبت به دنیا دارند. با تمرکز روی تکنولوژی در فین‌تک، ما روی حوزه‌های خطرناک اختلال، نوآوری و شکست سرمایه‌گذاری می‌کنیم. وقتی دریابیم که شکست یک خسارت مالی نیست، بلکه یک شیوه برای محاسبه نوآوری است، به خود امکان پیشرفت می‌دهیم.

در ازای هر ایده فین‌تک که شکست می‌خورد، یک آزمایش جدید ایجاد می‌شود و یک مدل اقتصادی کاملا جدید ساخته می‌شود.» تجارت الکترونیک هنوز شایع است و ۱۱ درصد از تمام معاملات را در‌بر‌می‌گیرد. به همین دلیل از نظر کل معاملات در سال ۲۰۱۸ سومین صنعت محبوب به شمار می‌رود.

فضای ابری به رشد تجارت الکترونیکی و تامین تقاضا کمک می‌کند. فناوری‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی نیز به آنها کمک می‌کنند تا تقاضا را پیش‌بینی کنند. مکس لیو، هم‌بنیانگذار و مدیر فنی اف‌ام‌کیو، می‌گوید: «کل اکوسیستم پرداخت در خاورمیانه با افزایش پرداخت‌های غیر‌نقدی داخلی و بین‌مرزی دچار تحول عظیمی شده است.

به همین دلیل شرکت‌ها به یک شبکه نیاز دارند تا پرداخت‌ها را در زمان واقعی، با امنیت بالا، با هزینه کم و به‌درستی انجام دهد.» با توجه به اینکه امارات متحده عربی و دوبی پیشروان در نوآوری مالی هستند و این کشور یکی از بزرگ‌ترین جمعیت‌های شاغل متشکل از اتباع خارجی را دارد که درآمد خود را به کشورشان در آسیا منتقل می‌کنند، این بازار پتانسیل بالایی برای راه‌اندازی یک شرکت فین‌تک دارد.

۱۰ معامله برتر در سال ۲۰۱۸ حدود ۶۵ درصد از کل مبلغ سرمایه‌گذاری را در این سال به خود اختصاص داده است. از نظر خروجی، ۱۴ استارتاپ در سراسر منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه فعالیت خود را با موفقیت ادامه دادند. ۴مورد از این استارتاپ‌ها نیز توسط خریداران بین‌المللی خریداری شدند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.