define حال و روز WeWork در دوران همه‌گیری |هفته‌نامه شنبه
انتخاب سردبیر استارتاپ های خارجی

حال و روز WeWork در دوران همه‌گیری

شرکت وی‌ورک(WeWork) شرکتی است که فضاهای اداری اشتراکی به استارتاپ‌ها و موسسات مالی اجاره می‌دهد. کمی بیشتر از یک‌سال پیش، شرکت We به عنوان شرکت مادر کمپانی وی‌ورک اعلام کرد قصد دارد سهام شرکت وی‌ورک را به بازار عرضه کند. اما از 12 ماه پیش تاکنون خیلی چیزها عوض شده است. طی یک‌سال گذشته شرکت وی‌ورک مشغول رفع نگرانی‌های سرمایه‌گذارانش درباره ساختار مدیریتی‌اش بوده است. مدیر‌عامل این شرکت استعفا کرد، شرکت عرضه اولیه سهام خود را به تعویق انداخت و کمک مالی را از گروه مالی SoftBank ژاپن دریافت کرد. سپس همه‌گیری کرونا آغاز شد و شرکت بیش از گذشته به دردسر افتاد. ساندیپ ماترانی، مدیر‌عامل شرکت که از ماه فوریه کارش را آغاز کرده، از کاهش درآمدهای شرکت در ماه آوریل و مه خبر داد. اما در عین حال اعلام کرد اوضاع شرکت با رواج دورکاری و افزایش تقاضاي شرکت‌ها برای یافتن فضای کاری که بشود در آن فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کرد، بهتر شده است. سوال این است که وی‌ورک چه مسیری را در پیش خواهد داشت. در ذیل شبکه سی‌ان‌ان گفت‌وگویی با ماترانی ترتیب داده که می‌خوانید:

آیا همه‌گیری کووید-19 بر نحوه کار شرکت تاثیر گذاشته است؟

این تاثیر خیلی جالب بوده است. کوید-19 موجب شد شرکت بیش از گذشته انعطاف‌پذیر شود. ما خیلی سریع توانستیم فضاهای مشترک، اتاق‌های استراحت و فضای اداری خود را متراکم کنیم. ما خیلی سریع توانستیم با شرکت‌ها معامله کنیم.

در طول همه‌گیری نیز، خصوصا در ماه‌های ژوئن و جولای اجاره‌هایی که شرکت دریافت کرد، چیزی برابر با ماه‌ فوریه بود.

اگر نگاهی به همه شرکت‌های حوزه تک، موسسات مالی، شرکت‌های پژوهشی و کمپانی‌های رسانه‌ای بیندازید، می‌بینید که آنها در محیط اداری خیلی متراکمی کار می‌کنند. آنها نیاز داشتند فضای اداری خود را کمی گسترده‌تر کنند تا فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود. این راه‌حلی بود که آنها تا زمان آماده‌شدن واکسن برگزیده بودند و ابزارشان برای اجرای این راه‌حل وی‌ورک بود.

چه تعداد شرکت به دلیل همه‌گیری کرونا قراردادهای اجاره خود را با وی¬ورک لغو کردند؟

شرکت‌های خیلی کوچک که دفترهای ما را ماه به ماه اجاره می‌کردند، قراردادهایشان را لغو کردند، اما همین شرکت‌ها در ماه آگوست با قراردادهایی تقریبا 50‌درصد قراردادهای ماه فوریه، بار دیگر با ما معامله کردند. این خیلی خوب است.

آیا برای تشویق شرکت‌ها به تمدید اجاره‌نامه یا عقد قراردادهای جدید، مشوقی هم ارائه کرده‌اید؟

ما فضای اداری بخش All Access خود را برای اعضای فعلی‌مان رایگان کرده‌ایم و برای اینکه شرکت‌هایی که با ما لغو قرارداد کرده‌اند را بازگردانیم، گفته‌ایم این فضاهای اداری را برای 2هفته نخست رایگان در اختیارشان قرار خواهیم داد و آنها می‌توانند از میان 800 فضای اداری که داریم، هر کدام را خواستند، انتخاب کنند.

موسسات مالی زیادی به سراغ ما آمده‌اند و خواستار اجاره فضاهای All Access هستند. آنها درخواست صدور کارت ورود برای 200 نفر را ارائه کرده‌اند. این فضاهای اداری می‌تواند در نیویورک باشد یا لندن، فرقی نمی‌کند و اگر قرار شد نفر دویست‌و‌یکم وارد شود، 2 راه پیش روی آنها گذاشته‌ایم؛ یا اینکه تعداد را روی همان 200نفر محدود کنند و یا اینکه اگر قرار شد نفر دویست‌و‌یکم وارد شود،

باید به تعداد افرادی که برایشان کارت صادر می‌شود، پرداخت کنند. همچنین سرویسی دیگر به نام On Demand ارائه کرده‌ایم که شما با استفاده از آن می‌توانید بیايید و یک دفتر را برای یک ساعت، یک روز و یا یک هفته اجاره کنید. در حال حاضر این سرویس را به طور آزمایشی در نیویورک اجرا کرده‌ایم و در واقع عملکردش بسیار بهتر از آن چیزی بوده که پیش‌بینی کرده‌ بودیم.

فکر می‌کنم یکی از دلایلش این باشد که پیش‌تر اکثر کسانی که قصد داشتند از خانه بیرون بروند و در حالی‌که قهوه می‌خورند کمی به کارهایشان برسند و یا یک قرار کاری در کافی‌شاپ داشته باشند، حالا دیگر با بسته‌شدن کافی‌شاپ‌ها نمی‌توانند این کار را بکنند، بنابراین ما به آنها خدمات مشابه می‌دهیم.

در حال حاضر برای اجاره‌دادن دفاترتان به دنبال چه جور مشتری‌هایی هستید؟

حدود 75 تا 90 روز پیش، سرویسی به نام We for Education راه‌اندازی کردیم. این سرویس مخصوصا برای یک دبیرستان خصوصی در نیویورک که به دنبال گسترده‌تر‌کردن فضای آموزشی‌اش بود، راه‌اندازی شد. راه‌اندازی این سرویس چشمان ما را باز کرد و متوجه شدیم که در بازار موسسات آموزشی تقاضا برای خدمات ما زیاد است.

بنابراین با دانشگاه‌ها وارد مذاکره شدیم و قراردادهای زیادی با بسیاری از دانشگاه‌ها‌ منعقد کردیم. در واقع این سرویس شاخه‌ای کاملا جدید در خدمات ما‌ست. می‌توانم بگویم که حدود 100 دانشگاه در حال حاضر در سراسر جهان با ما قرارداد امضا کرده‌اند تا فضا در اختیار بگیرند.

حوزه‌ دیگری که در آن فعال شدیم، خدمات‌ دادن به شرکت‌هایی بود که در حوزه علوم زیستی فعالیت می‌کنند. درحال حاضر سرمایه‌گذاری بسیار زیادی در حوزه می‌شود و همه این شرکت‌ها در دفاتر اداری کوچک و متراکم کار می‌کنند. بنابراین ما وارد شده و به آنها خدمات ارائه کردیم. در این حوزه به خصوص در بوستون بسیار فعال هستیم.

آیا قصد دارید دفاتر اداری خود را در حومه شهرها بیشتر گسترش دهید. شاید کسانی که در این مناطق زندگی می‌کنند بخواهند در مکانی نزدیک به خانه‌شان کار کنند؟

تعدادی شرکت هستند که در این بخش فعال هستند. اینطور نیست که ما صرفا بنشینیم و هر ایده‌ای را که به ذهنمان رسید، عملی کنیم. البته این ایده را امتحان کرده‌ایم. یک موسسه مالی از ما خواست تا به دنبال ایجاد فضایی اداری در کانتتیکت و لانگ‌آیلند بگردیم.

ما هم این کار را کردیم اما آنها نتوانستند از عهده پرداخت مخارج آن برآیند، چون مردم عقب نشسته و گفتند «چرا من باید از خانه‌‌ راحتم خارج شوم در حالی‌که در خانه خودم همه‌جوره آسایش دارم؟ چرا باید به دفتری اداری بروم که هیچ‌یک از همکارانم به آن نمی‌روند؟ بنابراین لزومی نمی‌بینم همکاری کنم. ممکن است با رفتن به این دفاتر کمی اجتماعی‌تر شوم اما هدفی اصیل پشت این پیشنهاد نمی‌بینم.»

بنابراین ما سعی می‌کنیم چند مکان خاص را انتخاب کنیم و ببینیم که تقاضا در آن مکان‌ها چقدر است.

برای اینکه فضای کار را امن‌تر کنید، به لحاظ فیزیکی چه تغییراتی در دفاتر خود صورت داده‌اید؟

در تمام فضاهای اداری، چیدمان را به شکلی درآورده‌ایم که فاصله افراد با هم از یک‌و‌نیم متر کمتر نباشد. حتی در چیدمان مبلمان هم این مسئله را رعایت کرده‌ایم. همه میزها از هم فاصله یک¬و¬نیم متری دارند. کارهای مربوط به نظافت و ضدعفونی فضاها را شدت بخشیده‌ایم.

کل سیستم تهویه مطبوع را در تمامی ساختمان‌ها تغییر داده‌ایم و از فیلترهای مخصوص استفاده کرده‌ایم. واقعیت اين است که وقتی وارد فضاهای اداری ما می‌شوید، بسیار احساس امنیت می‌کنید و افراد نیز بسیار مودب هستند. اگر در فضاهای مشاع باشید، همه ماسک می‌پوشند. این پروتکل ما‌ست و همه موظف هستند آن را رعایت کنند.

چه زمانی وی‌ورک تصمیم گرفت دورکاری را آغاز کند و این تغییر در روش کار چطور بوده است؟

واقعیت این است که ما حتی در سخت‌ترین ماه‌های همه‌گیری نیز دفاتر خود را تعطیل نکردیم، چون افرادی در این دفاتر کار می‌کردند که باید برای دفاتر دیگر ما در سراسر جهان خدمات ارائه می‌کردند. وقتی که فرصت یافتم از دفاتر اداری‌مان بازدیدی داشته باشم، متوجه شدم که شرکت‌های کوچک اغلب به دفاتر خود سر می‌زنند تا نامه‌هایشان را دریافت کنند.

وقتی که ظرفیت‌مان کاملا تکمیل است، خیلی به نیروی انسانی نیاز نداریم. کسانی که با ما کار می‌کنند، در دفاتر حضور دارند بنابراین ما از خانه کار می‌کنیم. وقتی قرنطینه نیویورک برداشته شد، ابتدا 25‌درصد از کارکنان‌مان را به‌صورت چرخشی هر هفته به کار فراخوانديم. الان نمی‌گویم 100 درصد اما حدود 75 درصد کارکنانمان در دفاترمان حاضر می‎‌شوند. این تصمیم خیلی استراتژیک بود.

قصد داشتیم به دیگران نشان دهیم که آمدن به دفتر امن است و می‌خواستيم بازخورد بگیریم. برای یک ماه از 25 درصد نیروی کار استفاده کردیم. در ماه دوم 50 درصدشان را به کار فراخواندیم. در حال حاضر ظرفیت 100 نیرو‌ را داریم اما عملا 70 درصدشان در محل کار حاضر می شوند.

از زمانی که همه‌گیری آغاز شد، بزرگ‌ترین درسی که گرفتید چه بود؟

بزرگ‌ترین درسی که گرفتیم، این بود که باید ارتباط با نیروی کار را خیلی بیشتر از گذشته افزایش داد. باید مراقب وضعیت روح و روان نیروی کار باشید. آدم‌ها خسته و درمانده می‌شوند. باید به وقت دیگران احترام بگذارید. اگر قرار است از خانه کار کنید، هیچ مرزی نباید بین خانه و شغلتان وجود داشته باشد.

ما افراد‌ زیادی را یافتیم که خسته و درمانده شده بودند. خیلی باید به نیروی کار احترام گذاشت. باید صبور بود. در این شرایط همه چیز بیش از آنچه که باید، وقت می‌برد‌ و در پایان فکر می‌کنم در چنین شرایطی باید مهربان بوده و ذهن معطفی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.