سهام‌‌های ارزشمند دهه پیش‌رو

10 سهام برای سرمایه‌گذاری در دوران پساکــرونا

0

آموزش آنلاین، یکی از ترندهای جدید به شمار می‌رود که در دوران کنونی اهمیت بیشتری پیدا کرده است. بر این اساس، در میان سهام‌های روبه‌رشد دوران پساکرونا، باید از شرکت‌هایی که مبتنی بر آموزش دیجیتال هستند نیز یاد کنیم که سردمدار آنها شرکت آمریکایی Chegg است.‌

فراموش نکنیم کووید-۱۹ هر اندازه که ترسناک و استرس‌زا باشد، یک روند موقتی است و دیر یا زود به اتمام خواهد رسید. این اولین بحرانی نیست که بشر با آن روبه‌رو شده و آخرین بحران نیز نخواهد بود. در طول ۲۰۰‌سال گذشته ما شاهد ده‌ها بیماری همه‌گیر و به دنبال آنها، بازارهای خرسی و رکود اقتصادی بودیم و در این میان، اقتصاد جهان و بازار بورس زنده مانده و به حیات خود ادامه داده است. اگر به حافظه تاریخی اقتصاد جهان برگردیم، می‌بینیم که متوسط رشد سهام طی این ۲۰۰‌سال، بعد از هر تورم ناشی از بیماری، جنگ‌های جهانی و رکود اقتصادی، ۶.۵ درصد بوده ‌که این امر نشان‌دهنده این نکته مهم است که در دوران کنونی نیز، پس از پایان‌یافتن بحران ناشی از ویروس کرونا، شاهد صعود بازار سهام خواهیم بود و بر این اساس، آشنا‌بودن با بازار بورس و سهام‌هایی که بیشترین شانس را در سال‌های پیش‌رو دارند، قطعا برای علاقه‌مندان به این حوزه مفید خواهد بود. بر این اساس، ۱۰‌سهامی که در ادامه معرفی می‌شوند، مناسب‌ترین سهام‌های بلند‌مدت طی تلاطم بازار در سال‌۲۰۲۰ به شمار می‌روند.

Shopify؛ یکی از پایه‌های اصلی خرده‌فروشی الکترونیکی

کمپانی کانادایی Shopify در مقام یک ارائه‌دهنده راه‌حل‌های تجارت الکترونیک، برنده طولانی‌مدت این دوران خواهد بود، زیرا توانسته ‌خود را به ‌ستون فقرات ضروری آینده خرده‌فروشی تبدیل کند. شکی نیست که در دوران کنونی، خریداران در حال مهاجرت به فضای آنلاین هستند و به همان اندازه که فروشگاه‌های فیزیکی ضرورت خود را از دست می‌دهند، فروشگاه‌های آنلاین و صفحات رسانه‌های اجتماعی به یک نیاز ضروری تبدیل شده‌اند. درست همانطور که در سال‌۲۰۰۵ هر خرده‌فروش به منظور حضور در بازار و فروش محصولات، به یک فروشگاه فیزیکی نیاز داشت، در حال حاضر نیز هر خرده‌فروش برای فروش محصولات و ارائه خدمات به یک وب‌سایت نیاز دارد. اما در این میان ارزش کمپانی Shopify برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس چیست؟ باید بگوییم که این فروشگاه، نیاز خرده‌فروشان آنلاین را برطرف می‌کند و با ساختن وب‌سایت‌های آنلاین و ابزارهای فروش در فضای دیجیتال، فروشندگان آنلاین را مجهز می‌کند تا بتوانند محصولات و خدمات خود را به خریدارانی که بیش از پیش به فضای دیجیتال مهاجرت کرده‌اند، بفروشند. از این نظر، شکی نیست که Shopify به یکی از پایه‌های اصلی خرده‌فروشی الکترونیکی مدرن تبدیل شده ‌و در این میان، هر اندازه بازار فروشگاه‌های آنلاین رشد پیدا کند، به تبع آنها، ارزش این شرکت نیز بیشتر خواهد شد؛ زیرا به عنوان یکی از مهم‌ترین تأمین‌کنندگان ابزار خرده‌فروشی آنلاین شناخته شده است. بر این اساس، یکی از حوزه‌هایی که بعد از بحران ناشی از ویروس کرونا، سر و صدای زیادی در بازار بورس ایجاد خواهد کرد، تنها حوزه فروش آنلاین نخواهد بود، بلکه کمپانی‌هایی که زیرساخت‌های این شیوه فروش را ایجاد می‌کنند‌ نیز ارزش زیادی پیدا خواهند کرد که در میان آنها، Shopify نمونه برجسته‌ای به شمار می‌رود که درآمد، سود و قیمت سهام آن افزایش پیدا خواهد کرد.

OKTA و سیستم امنیت ابری هویتی

شرکت آمریکایی مستقر در سانفرانسیسکو، OKTA، نیز یکی از گزینه‌های مناسب برای خرید سهام در بازار بورس است، چراکه ‌فعالیت عمده این شرکت در حوزه فناوری مبتنی بر ابر است که این روزها به یکی از مهم‌ترین روندهای تکنولوژی دنیای جدید تبدیل شده است. خصوصا که این شرکت تمرکز خود را روی امنیت ابری قرار داده و به دنبال ارائه روش‌های بهتر و جدیدتر امنیتی در فضای دیجيتال است. به این صورت که خدمات ابری این شرکت به منظور امنیت گردش کار و اطلاعات یک شرکت به کار می‌روند و طبیعی است که ارائه چنین خدماتی، چه در دوران پیش از کرونا و چه بعد از آن، مورد توجه شرکت‌ها خواهد بود؛ چراکه امروز‌ بسیاری از اطلاعات و روند کار شرکت‌های بزرگ و کوچک جهان، در فضای ابری قرار دارند و اطمینان از امنیت آنها، یکی از دغدغه‌های اصلی بازارهای جهان است. بنابراین شرکتی مانند OKTA که می‌تواند این امنیت را در فضای ابری برای مشتریان خود فراهم کند، قطعا ارزش سهام بیشتری را به دست خواهد آورد.
دستیابی این شرکت به موفقیت در فضای مجازی و برقراری امنیت برای سایر شرکت‌ها، می‌تواند زمینه را برای بهتر شدن سهام آن در چند سال آینده فراهم کند. به طور خاص، راه‌حل‌های امنیت ابری این شرکت، بر هویت تکیه دارد؛ یعنی به جای اینکه از کل اکوسیستم یک شرکت مانند یک قلعه محافظت کند، سیستم امنیتی را ارائه می‌دهد که بر اساس هویت‌های جداگانه تعریف شده و متناسب با هر کاربر خواهد بود. در این صورت، برقراری امنیت ابری این کمپانی، محدودکننده نخواهد بود؛ یعنی به جای اینکه از کل یک قلعه محافظت کند، برای هر کدام از افراد این قلعه یک زره امنیتی ارائه می‌دهد که مخصوص خود او بوده و بنابراین درصد محافظت امنیتی در فضای وب را بالاتر می‌برد. شکی نیست که امروز‌ شرکت‌های جهان از این ایده استقبال می‌کنند، چراکه راه‌حل‌های امنیتی مبتنی بر هویت، بدون اینکه امنیت یک شرکت را به خطر بیندازند، انعطاف‌پذیر نیز هستند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که در دوران بحرانی کنونی که بیشتر افراد مجبور به کار در خانه شده‌اند، این انعطاف‌پذیری و برقرار‌کردن امنیت هویتی می‌تواند یک نکته مثبت محسوب شود. طبیعی است که در درازمدت تقاضای سازمانی برای راه‌حل‌های امنیت ابری افزایش پیدا خواهد کرد و بر این اساس، سهام شرکتی مانند OKTA در بازار بورس رشد خواهد کرد.

TTD و افزایش تقاضا برای تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده

کمپانی آمریکایی The Trade Desk که از این پس با نام مخفف TTD از آن نام می‌بریم نیز از جمله شرکت‌هایی است که شانس زیادی برای رشد سهام خود دارد. این شرکت که در حوزه تبلیغات دیجیتال فعالیت می‌کند، به عنوان یکی از رهبران تبلیغات برنامه‌‌ریزی‌شده به شمار می‌رود که از رویکردهای جدید و بهبود‌یافته در این حوزه استفاده می‌کند. اگرچه این روزها، آژانس‌ها و شرکت‌های زیادی در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنند، اما در میان آنها، شرکت‌هایی مانند TTD پیشروتر محسوب می‌شوند، زیرا با استفاده از فرایند تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده (Programmatic advertising) رویکردهای نوینی را در برنامه‌های بازاریابی در پیش گرفته‌اند. این رویکرد با ارائه داده‌ها و الگوریتم‌هایی مربوط به زمان و مکان، رویکرد تبلیغات را پیگیری کرده و فرایند بهینه‌سازی مخاطبان و برنامه بازاریابی را بهبود می‌بخشد. اهمیت تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده به حدی است که از آن به عنوان هوش مصنوعی دیجیتال مارکتینگ نام می‌برند و از این نظر می‌توان گفت کمپانی TTD یکی از پیشگامان تغییر فرایندهای بازاریابی محسوب می‌شود و در سال‌های آینده به رشد قابل توجهی دست خواهد یافت؛ چراکه طی چند سال آتی روند تبلیغات جهان به سوی تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده پیش خواهد رفت و انتظار می‌رود که شرکت مذکور نیز به یکی از بخش‌های مهم چشم‌انداز تبلیغاتی یک تریلیون دلاری تبدیل شود و در نتیجه سهام آن ‌در مسیر پیشرفت باقی بماند.

Pinterest و پتانسیل تبلیغات دیجیتال

آن چیزی که پلتفرم دیداری پینترست را به یکی از شانس‌های قابل توجه بازار بورس در دوران پساکرونا تبدیل می‌کند، ارزشی است که بر اساس تبلیغات دیجیتال به دست خواهد آورد. این شرکت بیش از ۳۰۰میلیون کاربر جهانی دارد و این حجم عظیم از کاربران به لحاظ برنامه‌های بازاریابی و تبلیغات بسیار ارزشمند هستند. البته این کمپانی در سال‌های اخیر از شانس خود در زمینه تبلیغات، آنطور که باید و شاید استفاده نکرده است، اما برنامه‌های آتی آنها نشان‌دهنده این نکته است که به دنبال گسترش تجارت تبلیغاتی هستند و بر این اساس، می‌توانیم سهام شبکه اجتماعی پینترست را نیز یکی از شانس‌های خوب سرمایه‌گذاری قلمداد کنیم.
مزیتی که این شرکت در فرایند تبلیغاتی دارد، این است که رشد آن خیلی سریع خواهد بود، زیرا این پلتفرم یکی از مراکز اصلی جستجوی بصری است و بنابراین یک مکان طبیعی برای تبلیغات در حوزه‌های مختلف مانند خرید، سفر و‌… به شمار می‌رود. شکی نیست که هر اندازه این شرکت، تجارت تبلیغاتی خود را افزایش دهد، درآمد آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد و از این نظر می‌تواند برای فعالان بازار بورس، یک گزینه مناسب جهت خرید سهام محسوب شود.

Adobe؛ برنده سهام‌ سیستم‌های دیجیتال

از جمله دیگر کمپانی‌هایی که افزایش سهام آن در دوران پساکرونا دور از انتظار نخواهد بود، شرکت آمریکایی Adobe است که در زمینه نرم‌افزارهای رایانه‌ای فعالیت می‌کند. این غول خدمات مبتنی بر ابر، طی سال‌های آینده به چشم‌انداز وسیعی از مصرف‌کنندگان و شرکت‌های بزرگ دسترسی پیدا خواهد کرد و بنابراین درآمد، سود و قیمت سهام آن نیز افزایش پیدا می‌کند. این شرکت که در زمینه فضای ابری و بصری دیجیتال فعالیت می‌کند، رسانه‌های خلاق مبتنی بر ابر و راه‌حل‌های دیجیتال را ارائه می‌دهد. طبیعتا تقاضای رو به افزایش این فناوری‌ها، هم در حال حاضر و هم در سال‌های پیش‌رو، بیشتر خواهد شد. دنیای امروز، دنیایی است که مصرف‌کنندگان بیش از پیش به سمت استفاده از رسانه‌های بصری تمایل نشان می‌دهند و بر همین اساس نیز شاهد یک نقل‌وانتقال بزرگ از سیستم‌های کاغذی به سمت سیستم‌های دیجیتال هستیم. شرکت‌های امروزی برای پوشش‌دادن به تقاضای مشتریان خود، چاره‌ای جز پناه‌بردن به شرکت‌های فعال در حوزه‌های خدمات ابری دیجیتال ندارند و بر این اساس، شرکتی مانند Adobe نیز مسیر برنده‌ای را در پیش گرفته است.

Beyond Meat؛ یک نیچ‌مارکت با آینده درخشان

شرکت تولیدکننده مواد غذایی مبتنی بر گیاه، Beyond Meat، رشد قابل توجهی را در سال‌های آتی تجربه خواهد کرد و میزان درآمد، سود و در نتیجه ارزش سهام آن، روندی صعودی را طی خواهد کرد. تمایل به مصرف گوشت‌های گیاهی یکی از ترندهای سال‌۲۰۲۰ خواهد بود. این موضوع غیرقابل انکار است که مصرف‌کنندگان جهانی به سمت محصولات گیاهی تمایل پیدا کرده‌اند. به لطف رسانه‌های اجتماعی، در سال‌های اخیر فرایند آگاه‌سازی مخاطبان نیز سریع‌تر صورت گرفته ‌و مصرف‌کنندگان نسبت به تغییرات محیط‌زیستی حساس شده‌اند و تصمیمات غذایی آنها در حال تغییر است. البته اگرچه بازار گوشت گیاهی در حال حاضر یک نیچ‌مارکت محسوب می‌شود، اما بی‌تردید حرکت به سمت مصرف گوشت‌های گیاهی، سنگ‌بنای یک مهاجرت گسترده در میان مصرف‌کنندگان است و به همین دلیل نیز شرکت‌هایی مانند Beyond Meat که رویکردهای محیط‌زیستی را اتخاذ کرده‌اند، از نظر ارزش سهام، شانس بیشتری در سال‌های آینده خواهند داشت.

Roku؛ بزرگ‌ترین اکوسیستم رسانه‌های جاری

شرکت سازنده دستگا‌ه‌های خدمات رسانه‌ای، Roku، که امکان دسترسی به پخش‌کننده‌های رسانه‌های دیجیتال را فراهم می‌کنند، از جمله شرکت‌هایی به شمار می‌رود که شانس زیادی در بازار بورس سال‌۲۰۲۰ دارد و با توجه به رشد سهام خود، از گزینه‌های موفق در سال‌های آتی به شمار می‌رود.
رویکرد رسانه‌های جاری که در سال‌۲۰۱۰ با نتفلیکس آغاز شده بود، تحول ویژه‌ای در صنعت تلویزیون به شمار می‌رود که نه‌تنها مصرف‌کنندگان پخش تلویزیونی، بلکه سایر شرکت‌های رسانه‌ای نیز به این جریان پیوسته‌اند و از این نظر می‌توان گفت یکی از سهام‌های در حال رشد جهان، خدمات رسانه‌ای جاری هستند که از سوی شرکت‌هایی مانند Roku ارائه می‌شوند. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود به لطف هجوم مصرف‌کنندگان به این بازار جدید، روند پخش تلویزیونی به یک ترند مهم جهانی تبدیل شود.
در دنیای امروز، محتوا، به صورت فزاینده‌ای در رسانه‌ها و کانال‌های جاری (streaming) می‌چرخد و روز‌به‌روز از تعداد مصرف‌کنندگان تلویزیون خطی کاسته خواهد شد. این ترند می‌تواند یک خبر خوب برای شرکت Roku باشد که بزرگ‌ترین اکوسیستم جهان را برای دسترسی به پخش تلویزیونی فراهم کرده است. بر این اساس، طی سال‌های آینده هزینه‌های تبلیغاتی به طور گسترده‌ای به سمت این رسانه‌های جاری تغییر جهت می‌دهند و درآمد سرشاری عاید این شرکت خواهد شد؛ درآمدی که طبیعتا میزان سود و ارزش سهام آن را بالاتر خواهد برد.

Facebook و پتانسیل بزرگ تبلیغات و خرده‌فروشی

صاحب ۴ دارایی بزرگ دیجیتال جهان، می‌رود که طی چند سال آینده دستیابی دیجیتال بی‌نظیر خود را به یک رشد عظیم تبدیل کند. هر ۴ مورد از این دارایی‌های فیس‌بوک، بیش از یک میلیارد کاربر فعال دارند و این در حالی است که استفاده فیس‌بوک از امکانات تبلیغاتی و تجارت الکترونیکی، به طور سطحی بوده و بیشتر در فیس‌بوک و اینستاگرام این روند را انجام داده است؛ در نتیجه بخش قابل توجهی از قابلیت‌های تجاری این شرکت بزرگ دست‌نخورده باقی‌ مانده‌اند و انتظار می‌رود در دهه پیش‌رو، مورد بهره‌برداری قرار بگیرند. به طوری که طی چند سال آینده، فیس‌بوک، ۲ دارایی دیگر خود، یعنی واتساپ و مسنجر را نیز وارد چرخه تبلیغات خواهد کرد که این روند باعث تقویت تبلیغات دیجیتالی شرکت می‌شود. از سوی دیگر، کمپانی بزرگ فیس‌بوک، امکان تبدیل‌شدن به یک خرده‌فروشی آنلاین را نیز دارد و می‌تواند روند تجارت الکترونیکی را در اکوسیستم خود ادغام کند. بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود که فیس‌بوک بتواند ۲۰‌درصد رشد درآمد و سود خود را حفظ کند که این رشد پایدار قطعا باعث بالاتر رفتن سهام آن خواهد شد.

Square؛ برنده بازار پرداخت‌های غیرنقدی

از جمله ترندهای تجاری برتر جهان در سال‌های پیش‌رو، بحث خدمات مالی و پرداخت‌های دیجیتال خواهد بود و از این نظر، شرکت آمریکایی Square، شانس زیادی برای خریداران سهام فراهم می‌کند تا بتوانند یک سرمایه‌گذاری سودآور در بازار بورس داشته باشند. دنیای نقل‌وانتقالات مالی امروز به سمت پرداخت‌های غیرنقدی حرکت می‌کند و به نظر می‌رسد شرکت Square برنده بزرگ این بازار در دهه‌۲۰۲۰ باشد. ساختن دستگاه‌های کارتخوان و ارائه کارت‌های اعتباری که از سوی این شرکت انجام می‌شود، در بازار اقتصادی دنیای امروز، طرفداران زیادی پیدا کرده است. مصرف‌کنندگانی که بیشتر وقت خود را در دنیای دیجیتال می‌گذرانند، دیگر پرداخت‌های نقدی را نمی‌پسندند و در عوض روند پرداخت دیجیتال را از طریق کارت‌هایی که انجام معاملات را سریع‌تر و آسان‌تر می‌کنند، ترجیح می‌دهند. روند استفاده از پول نقد در سال‌های‌ آینده بیشتر کاهش پیدا می‌کند و از این نظر، میزان فروش دستگاه‌های شرکت Square بالاتر رفته و بازرگانان جهان توجه بیشتری نسبت به آنها نشان خواهند داد. بنابراین طبیعی است که این شرکت به یک کسب‌وکار با حاشیه سود بالا تبدیل شده و امکان رشد سهام آن بیشتر شود.

Chegg؛ سردمدار بازار آموزش آنلاین

آموزش آنلاین، یکی از ترندهای جدید به شمار می‌رود که خصوصا در دوران بحران کنونی اهمیت بیشتری پیدا کرده است، زیرا شیوع ویروس کرونا، سیل عظیمی از تقاضا را برای آموزش از راه دور ایجاد می‌کند. بر این اساس، در میان سهام‌های روبه‌رشد دوران پساکرونا، قطعا باید از شرکت‌هایی که مبتنی بر آموزش دیجیتال هستند نیز یاد کنیم که سردمدار آنها شرکت آمریکایی Chegg است. در اهمیت شرکت مذکور در صنعت آموزش آنلاین، همین اندازه کافی است که بگوییم اگر آمازون توانست به چهره خرده‌فروشی آنلاین جهان تبدیل شود، Chegg نیز موفق شد همین جایگاه را در بازار آموزش دیجیتال از آن خود کند. کمپانی مذکور به عنوان یک بستر یادگیری، شامل مواردی مانند تدریس، تکلیف شب، خدمات آزمون و… می‌شود، اما باید بگوییم محبوبیت این پلتفرم در میان مخاطبان خود به ۲ دلیل اصلی است؛ اول اینکه کاملا دیجیتالی بوده و کاربران می‌توانند از طریق تلفن همراه خود، رایانه‌ها یا تبلت‌های‌شان به آن متصل شوند و دوم اینکه این پلتفرم بر مبنای تقاضا بوده و هر زمان که بخواهند می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند.
به نظر می‌رسد که میزان تقاضا برای این پلتفرم در سال‌های آینده افزایش پیدا کند. در حال حاضر این شرکت حدود ۴‌میلیون مشترک دارد، اما اگر تعداد دانش‌آموزان دبیرستانی و کالج آمریکا را که ۳۶‌میلیون نفر هستند در نظر بگیریم، می‌بینیم که این شرکت پتانسیل پیشرفت زیادی را در سال‌های آتی خواهد داشت.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.