سرمایه گذاری در بورس چگونه است؟

0

این‌روزها زیاد درباره بورس، سهام، سرمایه گذاری و نظایر آنها می‌شنویم. بسیاری از مردم در چندماه اخیر تصمیم به فعالیت در بورس گرفته‌اند: موجی که تاکنون در کشور ما بی‌سابقه بوده است.

در بسیاری از کشورهای دنیا، درصد بالایی از شهروندان در بازار بورس و اوراق بهادار کشورشان فعالیت می‌کنند. بورس برای برخی از آنها به‌عنوان کسب و کار و برای بسیاری دیگر به‌عنوان درآمدی جانبی از سرمایه‌های مازادشان به شمار می‌رود.

خوشبختانه این روند در ایران هم درحال شکل‌گیری است و از هم‌اکنون شاهد افزایش تعداد افراد فعال در بورس و بازارهای مالی هستیم. اما سرمایه گذاری در بورس چگونه است؟

قبل از شروع، این نکته طلایی را همیشه گوشه ذهنتان داشته باشید:

تا زمانی‌که به اندازه کافی دانش و اطلاعات مالی کسب نکرده‌اید و به مهارت لازم در سرمایه گذاری و خرید و فروش نرسیده‌اید، در این استخر شیرجه نزنید و همه دار و ندارتان را وارد بورس نکنید. قانون طلایی این است که از مبالغ کوچک (در حد ۱ تا ۲ درصد از کل سرمایه‌تان) شروع کنید و آن‌قدر آموزش ببینید و تمرین کنید تا فوت و فن بازارهای مالی را یاد بگیرید.

سرمایه گذاری در بورس چگونه است؟

برای فعالیت در بورس دو روش وجود دارد:

یکی روش مستقیم است و در آن خودتان شخصا کد بورسی می‌گیرید و معاملات را شروع می‌کنید.

روش دوم، روش غیرمستقیم است. در این روش، به کد بورسی نیاز ندارید و به‌جای آن صندوق سرمایه گذاری مشترک خریداری می‌کنید و کارگزاری‌ها به‌جای شما کار معاملات را انجام می‌دهند. این زمانی است که شما واقعا زمان کافی برای انجام معاملات را ندارید یا اینکه مبتدی هستید و می‌خواهید ابتدا سرمایه گذاری را شروع کنید تا زمانی‌که خودتان مهارت کافی به دست آورید.

در ادامه روش مستقیم را توضیح خواهیم داد:

برای شروع فعالیت در بورس، باید یک کد بورسی داشته باشید. این کد مانند کد ملی شماست و فقط یک بار برای همیشه به شما تعلق می‌گیرد.

برای دریافت کد بورسی باید در یکی از کارگزاری‌های خوشنام و معتبر حساب باز کنید و اطلاعات‌تان را در سامانه سجام (مخفف سامانه جامع اطلاعات مشتریان) ثبت کنید.

روند ثبت‌نام در همه کارگزاری‌ها مشابه است و فقط تفاوت‌های کوچکی ممکن است در آنها وجود داشته باشد؛ برای مثال، اگر می‌خواهید در کارگزاری مفید حساب داشته باشید، باید در سامانه سجام به‌شکل جداگانه ثبت‌نام کنید؛ اما در کارگزاری آگاه از همان ابتدا اطلاعات را وارد می‌کنید و این داده‌ها به‌شکل خودکار در سجام ثبت خواهند شد.

حالا فرض کنیم شما کارگزاری مفید را انتخاب کرده‌اید و می‌خواهید در آن حساب باز کنید. قبل از ورود به سایت کارگزاری، وارد سجام شوید.

۱. در مرورگرتان کلمه سجام را جستجو کنید یا آدرس sejam.ir را تایپ کنید و وارد سامانه شوید.

۲. روی دکمه ثبت‌نام در سجام کلیک کنید.

۳. شماره تلفن‌تان را وارد کنید. این شماره باید در دسترستان باشد، چون پیامک تأیید را به همین شماره خواهند فرستاد. کد امنیتی را وارد کنید و منتظر پیامک حاوی کد تأیید بمانید.

۴. پس از واردکردن کد تأیید، به صفحه دیگری هدایت خواهید شد. در اینجا کد ملی خودتان را وارد کنید و در قسمت نوع مشتری، حقیقی یا حقوقی بودن خودتان را مشخص کنید. اگر برای خودتان به‌صورت فردی دارید ثبت نام می‌کنید، حقیقی هستید.

۵. در این مرحله به‌عنوان کارمزد، باید مبلغ ۱۰هزار تومان بپردازید. از بین درگاه‌های پرداختی که در صفحه می‌بینید، یکی را انتخاب کنید و با واردکردن اطلاعات کارت بانکی‌تان، مبلغ کارمزد را بپردازید. وقتی در انتها روی دکمه پرداخت کلیک می‌کنید، فاکتور پرداخت برایتان ارسال می‌شود. درصورت تمایل می‌توانید از این فاکتور، اسکرین‌شات یا پرینت بگیرید. حالا می‌توانید اطلاعات اصلی را وارد کنید.

۶. این مرحله شامل چند بخش است:

  • اطلاعات هویتی

شامل نام و نام‌خانوادگی، نام پدر، جنسیت، شماره شناسنامه، سری و سریال شناسنامه، محل صدور شناسنامه، محل تولد و تاریخ تولد شما.

  • اطلاعات ارتباطی

شامل کشور، استان، شهر، بخش، آدرس کامل محل سکونت، شماره تلفن ثابت، کدپستی و شماره تلفن اضطراری شما.

  • اطلاعات شغلی

شامل عنوان شغل و سِمَت شما، تاریخ شروع‌به‌کار و اطلاعات مربوط به شرکت یا محل‌کارتان (نام، نشانی، کدپستی، ایمیل و آدرس سایت شرکت، همچنین شماره‌تلفن و دورنگار آن).

  • اطلاعات مالی

شامل میزان آشنایی شما با مفاهیم مالی و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار (که می‌توانید از بخش کشویی آن «کم»، «متوسط» یا «حرفه‌ای» را انتخاب کنید)، ارزش روز دارایی‌هایی که مالک آنها هستید (به‌شکل تقریبی)، متوسط درآمد ماهیانه از همه منابع و مشاغلی که دارید، پیش‌بینی سطح ارزش ریالی معاملات خودتان در بازار سرمایه طی یک سال پس از شروع (این هم چند گزینه دارد: مثلا کمتر از ۲۵۰ میلیون ریال).

  • اطلاعات حساب بانکی

شامل شماره‌حساب، نوع حساب، شهر، شعبه و کد شعبه بانک، شماره شبای کارت بانکی‌تان. (شماره شبا را می‌توانید از بانکِ خودتان بگیرید یا به‌صورت آنلاین محاسبه کنید).

نکته: این اطلاعات قابل‌ویرایش هستند. بنابراین اگر نیازی به تغییر وجود داشت بعدها می‌توانید آنها را اصلاح کنید.

۷. پس از واردکردن و تأیید اطلاعات، پیغامی از طرف سامانه دریافت می‌کنید که می‌گوید ظرف ۲۴ ساعت آینده یک کد ۱۰‌رقمی برایتان پیامک خواهد شد. باتوجه‌به حجم بالای ثبت‌نام‌کنندگان، ممکن است سامانه کمی با مشکل مواجه شود. اگر در این مدت پیامک را دریافت نکردید، وارد سامانه شوید و دکمه بازیابی کد پیگیری را بزنید. اگر فرایند ثبت‌نام را درست انجام داده باشید، این کد ۱۰‌‌‌رقمی را در سامانه خواهید یافت.

حالا می‌توانید در کارگزاری افتتاح حساب کنید.

۸. وارد بخش ثبت‌نام کارگزاری مفید (یا هر کارگزاری معتبر دیگری) شوید و روی دکمه افتتاح حساب کلیک کنید.

۹. شماره‌تلفن خودتان را وارد کنید. کد تأیید پیامک‌شده را در بخش مربوطه وارد کنید.

۱۰. در صفحه جدید، کد ملی، نام و نام‌خانوادگی ‌و گذرواژه را باید وارد کنید. گذرواژه باید ۸ کاراکتر شامل حروف کوچک و بزرگ انگلیسی و اعداد باشد. آن را در جایی امن یادداشت کنید.

۱۱. حالا روی ایجاد حساب کلیک کنید. کارگزاری پیامکی شامل نام و نشانی نزدیک‌ترین شعب و دفاتر پیشخوان دولتی موردتأیید خودش را برایتان ارسال می‌کند. با داشتن اصل شناسنامه، اصل کارت ملی و کد ۱۰‌‌‌رقمی‌ای که از سجام دریافت کرده‌اید به این دفاتر مراجعه کنید تا احراز هویت را برایتان انجام دهند. پس از تکمیل فرایند ثبت نام، کد بورسی به شما تعلق می‌گیرد. با داشتن این کد می‌توانید در بازار بورس فعالیت کنید و معاملات‌تان را انجام دهید.

نکته: به‌دلیل شرایط همه‌گیری ناشی‌از ویروس کووید- ۱۹ و لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی، سازمان بورس اعلام کرده است که به‌زودی و طی همین هفته، شیوه و سازوکار احراز هویت غیرحضوری را از طریق سامانه سجام به اطلاع مشتریان می‌رساند. به‌این‌ترتیب می‌توانید این مرحله را هم بدون حضور در دفاتر پیشخوان یا شعب کارگزاری انجام دهید و پس از ثبت اطلاعات شخصی (مشابه اطلاعاتی که در سجام وارد کردید) و مدارک احراز هویت در سایت کارگزاری، کد خودتان را دریافت کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.