تولد ۱۰ سالگی ایسام، اولین بستر اینترنتی امن خرید و فروش در ایران

گفت‌وگو با سام مدن‏پور، بنیانگذار و مدیرعامل سایت ایسام

1

خرید اینترنتی، یکی از جاافتاده‌ترین فرایندها در سال‌های اخیر به شمار می‌آید. رونقی که در این بخش به وجود آمد، باعث شد کسب‌و‌کارهای زیادی بر اساس فروشگاه اینترنتی به وجود بیاید. اما رقابتی که در این بازار وجود دارد و وجود رقبای سرسخت در این بازار، باعث شده حوزه مارکت‌ پلیس، سخت‌تر از آنی باشد که تصور می‌شود. در این میان، کسب‌و‌کاری در این بازار وجود دارد که شبیه به هیچ‌کدام از دیگر بازیگران بازار نیست. ایسام، یک فروشگاه مشتری به مشتری و پلتفرم خرید و فروش و مزایده آنلاین است.

هر فردی، از عمده‌فروش تا فروشنده خرد گرفته‌ یا حتی ‌فردی که وسیله‌ای بلااستفاده در خانه خود دارد، می‌تواند در این سایت آن را به فروش برساند. اما نکته متفاوت در ایسام آن است که کاربر (چه خریدار و چه فروشنده) یک رفتار امن و بدون دغدغه را انجام می‌دهد‌. زیرا ایسام، واسط این فرایند می‌شود و سلامت آن را ضمانت می‌کند. به بهانه نزدیک‌ شدن به ۱۰‌ سالگی ایسام به گفت‌وگو با سام مدن‌پور، مدیرعامل سایت ایسام نشستیم و بیشتر با این کسب‌ و‌ کار آشنا شدیم.

آشنایی با بنیانگذار پلتفرم خرید و فروش و مزایده آنلاین ایسام

من سام مدن‌پور هستم متولد فروردین ۱۳۵۵ در تهران. تا دوره متوسطه در ایران بودم و بعد به کانادا رفتم و دبیرستان را در آنجا گذراندم. سپس در دانشگاه وسترن آنتاریو، مهندسی سخت‌افزار کامپیوتر خواندم. سپس به دلایل شخصی تصمیم گرفتم به آمریکا بروم و در آنجا همراه عمویم زندگی می‌کردم. در آنجا بود که فعالیت‌های خرید و فروشم را آغاز کردم. عادت داشتم کامپیوترهای دوستان و اقوام را تعمیر می‌کردم.

دوستی به من پیشنهاد کرد، لپ‌تاپی که دارند را تعمیر کنم و به فروش برسانم. من هم همین کار را کردم و به دنبال جایی بودم که بتوانم آن را بفروشم. در آن زمان سایتی در آمریکا بود به نام کریگلیست (craigslist‌) که لپ‌تاپ را در آن آگهی کردم و فروختم (البته این سایت هنوز هم هست). این سایت، چیزی شبیه سایت دیوار بود. باید با خریدار قرار می‌گذاشتیم و لپ‌تاپ را نشان می‌دادیم و اگر خریدار از لپ‌تاپ راضی بود، همانجا آن را می‌خرید.

شروع به کار با فروشندگی در سایت eBay

این کار را ادامه دادم و به کسب‌و‌کارم تبدیل شد. کار سختی بود، مجبور بودم یک غریبه را به فضای شخصی خودم راه بدهم. در این مسیر، سایت eBay را پیدا کردم. ای‌بی در آن سال‌ها سایت مشهوری در آمریکا بود و اگرچه الان رقبای خیلی زیادی دارد، هنوز هم هست. فهمیدم که می‌توانم روی ای‌بی کالا را ثبت کنم و خریدار بیاید کالا را بخرد. لازم نیست حتما کالا را به خریدار نشان دهم. خریدار می‌توانست روی ای‌بی کالا را ببیند، همانجا بخرد و پول به حساب ای‌بی واریز می‌شد تا زمانی که کالا را برای خریدار بفرستم. خریدار که کالا را دریافت می‌کرد و راضی بود و تایید می‌کرد، یک تیک را فعال می‌کرد و پول از حساب ای‌بی با کسر درصدی از آن، به حساب من واریز می‌شد. پس بهترین بستر خرید و فروش را پیدا کرده بودم و تبدیل به یکی از فروشنده‌های حرفه‌ای eBay شدم.

یکی از فروشنده‌های سایت eBay در آمریکا بودم و همواره عاشق ایران. ‌در تمام سال‌های فعالیتم در سراسر دنیا همیشه عاشق ایران بودم و به ایرانی‌بودنم افتخار می‌کردم. فرصتی فراهم آمد تا به ایران سفر کنم و در همان سفر تصمیم گرفتم برای همیشه به کشورم بازگردم. برای من که در آمریکا کسب‌و‌کار خوب و درآمد بالایی داشتم، واقعا تصمیم سختی بود. اما دل به دریا زدم و برگشتم.

حالا من بودم و کوله‌ باری از تجربه که دلم می‌خواست همه را یک‌جا به ایران بیاورم. پس بی‌درنگ به فکر تاسیس سایت ایسام افتادم. سایتی که در بهمن‌۱۳۹۰ لانچ شد.

ایسام دقیقا چیست و چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

ایسام یک پلتفرم برای خرید و فروش آنلاین است که هر کسی در هر جای ایران می‌تواند کالای خود را بخرد و بفروشد. البته کالاهایی که نیاز به ثبت سند دارند، مانند ماشین، موتور، خانه و خط تلفن قابل فروش نیستند‌. ولی هر چیزی به غیر از مواردی که ذکر شد، چه نو و چه دست دوم و حتی معیوب، می‌توانند داخل سایت ایسام بگذارند و هر کسی به هر کدام از اینها که نیاز داشته باشد، میتواند آن را بخرد.

نحوه فعالیت در سایت ایسام به چه صورت است؟

نحوه فعالیت به این شکل است که شما کالا را ثبت می‌کنید و یک خریدار در هر جای ایران آن کالا را می‌بیند و از شما می‌خرد. وقتی خرید کرد، پول از حساب خریدار به حساب سایت ایسام واریز می‌شود و برای شما پیامی می‌آید که کالای شما فروش رفته و باید به آدرسی که ذکر شده بفرستید. کالا را ارسال می‌کنید و وقتی خریدار کالا را تحویل گرفت، در سایت از او می‌پرسیم که کالای تحویل گرفته‌شده همان چیزی است که می‌خواسته یا نه. خریدار تیک راضی، ممتنع یا ناراضی را فعال می‌کند. اگر راضی یا ممتنع باشد، خوشحال است ولی اگر ناراضی باشد به بخش شکایت می‌رود و شکایت می‌کند. اگر راضی باشد درصد کمیسیونی از پول خریدار برداشته شده و بقیه به حساب فروشنده واریز می‌شود و اینجا معامله تمام می‌شود. این درصدها از نیم درصد تا ۱۵‌ درصد متفاوت است. 

خرید و فروش اینترنتی تنها کارکرد ایسام است؟

خیر. ایسام اولین و بزرگ‌ترین سایتی است که مزایده آنلاین برگزار می‌کند. ما سیستمی داریم که کالای خود را هم می‌توانید با قیمت ثابت بفروشید و هم به صورت مزایده. یعنی به طور مثال لپ‌تاپ یا موبایلی را از قیمت پایه ۲ هزار تومان برای فروش می‌گذارم، کاربرها روی آن کالا ثبت پیشنهاد می‌کنند و کالا بعد از ماکزیمم ۷ روز به بالاترین قیمت پیشنهادی فروش می‏رود. به غیر از هیجانی که این نحوه خرید و فروش ایجاد می‏کند، سبب می‌شود کالا به قیمتی که تقاضای آن وجود دارد، فروش رود. در ۹۹ درصد مواقع این قیمت از آنچه خریدار تصور می‏کند ارزان‌تر و از آنچه فروشنده می‏خواهد، گران‌تر است.

امنیت بین خرید و فروش‌ و مزایده آنلاین بین دو نفر آیا وظیفه ایسام است؟

ما یکی از اولین مارکت‌پلیس‌هایی بودیم که در ایران حضور پیدا کردیم و این فرمت را راه‌اندازی کردیم که خریدار و فروشنده بتوانند بدون دیدن یکدیگر، خرید امنی را داشته باشند. امنیت چیزی است که همیشه روی آن تاکید داریم و خرید امن در ایسام اولین جایی بود که این کار را کرد و پرچم‌دار است. 

معنای امنیت خرید و فروش مشخص است. یعنی اینکه تا زمانی که کالا به دست خریدار برسد و او تایید کند، ما هیچ پولی به فروشنده نمی‌دهیم. بخشی از این امنیت از اینجا می‌آید. این اصلی‌ترین چیز است. من می‌گویم مبلغ زمانی به دست فروشنده می‌رسد که خریدار، کالای او را تایید کند. بخش دیگر داستان هم همان قانون تجارت الکترونیک است. تا ۷‌ روز خریدار پشتیبانی سایت ایسام را دارد. تا ۷ روز هر لحظه بگوید این کالا این ایراد را داشته یا مثلا به مشکل برخورده باز هم می‌تواند کالا را پس بفرستد. 

از طرفی برای فروشنده در سایت‌های دیگر خیلی اتفاق می‌افتد که می‌گوید من این کالا را می‌فرستم همانجایی که تحویل گرفتی برای من کارت به کارت کن. حالا مواردی داشتیم که مثلا ۵ لپ‌تاپ روی سایت X آگهی کرده است و خریدار آدرس داده و خریدار آمده، چاقو زده و ۵ لپ‌تاپ را به همراه موبایل برده و فروشنده ۳هفته بیمارستان خوابیده است. برای همین فروشنده‌های زیادی داریم که می‌گویند ما فقط داخل سایت ایسام می‌فروشیم. اصلا امنیت خود فروشنده هم اینطور بیشتر تامین می‌شود. ضمنا ما یکی از خوشنام‌ترین‌ها در پلیس فتا هستیم چرا‌که معمولا کلاهبرداران در سایت ایسام به جایی نمی‌رسند و به سرعت تحویل پلیس داده می‏شوند.

فرایند بخش حل اختلاف چگونه است؟

مثلا خود من هفته پیش روی سایت ایسام از یک فروشنده که قبلا از آن خرید کرده بودم، ماسک خریدم. ماسک رسید و آن مارکی که می‌خواستم نبود. در مکاتباتم نوشته بودم که این برند را می‌خواهم و فروشنده چیز دیگری فرستاده بود. این موضوع را ثبت کردم و به حل اختلاف رفت. بخش حل اختلاف ما یک تیم ۴- ۵ نفره است. آن‌ها موضوع را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که حق با من است. به من گفتند که کالا را با هزینه فروشنده برگشت بزنم. پول برگشت کالا برای من واریز شد و من کالا را پس فرستادم. به همین سادگی. 

آیا توضیحات فروشنده شنیده  می‌شود؟

بله. تمام مکاتبات خریدار و فروشنده اینجا بررسی می‌شود. یک کمیسیون تشکیل می‌شود چون قضاوت گاهی اوقات سخت می‌شود. همه با هم مشورت می‌کنند که آیا اینجا باید حق را به خریدار بدهند یا فروشنده؟ و براساس آن تصمیم می‌گیرند. 

فروشنده‌های شما از افراد عادی هستند یا خرده‌فروش‌ها هم در ایسام حضور دارند؟

بزرگ‌ترین ادعای ما این است که ما یک سایت C2C هستیم. یعنی در سایت خرید و فروش و مزایده آنلاین ایسام مصرف‌کننده نهایی به مصرف‌کننده نهایی، کالا می‌فروشد اما با امنیت خیال. ولی از آنجایی که مزایایی نسبت به مارکت‌پلیس‌های دیگر داریم. این مزایا سبب شده که خیلی از خرده‌فروش‌ها هم به سمت ما جذب شوند. ما فروشنده‌های عمده‌فروش هم زیاد داریم. بخشی از کالا روی ایسام طرفدار زیادی دارند و به همین دلیل عمده‌فروش‌ها و خرده‌فروش‌ها هم استقبال می‌کنند. 

یعنی چطور تعیین می‌کنید چند درصد از هر فروش به ایسام برسد؟

خیلی به کتگوری بستگی دارد. از نیم درصد داریم، روی کالاهای با قیمت سنگین‌تر مثل کالاهای دیجیتال. مثلا تعرفه موبایل نیم‌درصد است، یا لپ‌تاپ که سنگین‌تر است با تعرفه کمتر، تا مثلا کالای معیوب که تعرفه فروش آن ۱۵‌درصد است. هر‌چه کالا سنگین‌تر است و قیمت بیشتری دارد، تعرفه کمتری دارد. جدول تعرفه خیلی متفاوت بوده و در سایت هست. 

تا الان کدام کتگوری‌ها بیشترین خرید و فروش و مزایده آنلاین را داشته است؟

از لحاظ تعداد، پرفروش‌ترین کتگوری ما دسته کلکسیونی است. ما یک کتگوری روی سایت ایسام داریم که خیلی به علایق شخص بنده برمی‌گردد. چون من در کودکی به تمبر علاقه داشتم و کالاهای کلکسیونی خیلی برای من جذاب بود. خود من مجموعه‌دار تمبر بودم و اولین کالاهایی که در ایسام ثبت کردم، کالاهای خودم بود. همین کالاها را روی ایسام ثبت کردم و به طبع آن خیلی از خریدارانی که آمدند و کالاها را دیدند، متوجه شدند که این سایت، کلی کالای کلکسیونی دارد. همان زمان خیلی از کلکسیونرها به سایت ایسام جذب شدند. تنوع کالاهای کلکسیونی روی سایت ایسام بیش از ۵ میلیون کالا در ماه است. 

کمی درباره آمار و ارقام استارتاپ ایسام توضیح دهید.

ایسام پر از اعداد و ارقام عجیبه! تا الان بیش از ۳‌میلیون کالا در ایسام فروخته شده که خیلی از آنها در هیچ سایت دیگری نه فروخته شده و نه می‏تواند فروخته شود. این کالاها قیمتشان از ۱۰۰۰ تومان شروع شده و تا ۲۰۰‌ میلیون تومان هم کالا فروختیم (منظورم یک کد کالای ۲۰۰ میلیون تومانی است).

یکی از اعداد جالبی که چند روز پیش شنیدم این بود: سفارشات ثبت‌شده در ایسام در طول این ۱۰ سال، بیش از ۹۰۰‌میلیون کیلومتر مسافت طی کرده‌اند. این مسافت به اندازه ۳ بار چرخیدن دور خورشید است. چیز دیگری که شاید برایتان جذاب باشد این است که با افتخار تقریبا ۸۰ درصد فروش ما در ایسام در خارج از پایتخت (تهران) و توسط ساکنان شهرهای دیگر کشورم اتفاق می‌افتد.

ایده پلتفرم خرید و فروش و مزایده آنلاین ایسام از ای‌بی آمد. درست است؟

دقیقا. چون زمانی که در آمریکا بودم در ای‌بی فعالیت می‌کردم. بعد که به ایران آمدم ایده‌های مختلفی به ذهنم رسید. از بسته‌بندی کاهو و تاسیس همبرگری تا شرکت بیمه و چیزهای مختلف در ذهنم بود. اما چون روی ای‌بی کار کردم و مزیت‌های آن را دیدم و همفکری خواهرم هم بود، فکر کردم که ایجاد چیزی شبیه به ای‌بی می‌تواند اتفاق خیلی خوبی باشد. تصمیم گرفتم پلتفرم شبیه به ای‌بی را در ایران راه‌اندازی کنم. دلیل دیگرم این بود که می‌خواستم که اگر کسب‌و‌کاری راه‌اندازی می‌کنم، یک اتفاق جمعی در آن بیفتد.

همین الان یکی از خوشحالی‌های من این است که نزدیک به ۱۰۰ هزار فروشنده به صورت سالانه روی ایسام خرید و فروش می‌کنند و خرج خانواده می‌دهند. یعنی ما به صورت هفتگی با یک سری از فروشنده‌ها صحبت می‌کنیم و می‌بینیم که آن فرد روی ایسام تمبر یا وسایل قدیمی خانه را می‌فروشد اما خرج زندگی خود را در‌می‌آورد. اصلی‌ترین منبع درآمد آن‌ها ایسام است. این برای همه ما اتفاق خیلی شگرفی است که سایت بستری را فراهم می‌کند که دوستان بتواند رزق و روزی خود را در‌بیاورند.

اخیرا رئیس اتحادیه سمساران و امانت‌فروشان اعلام کرد خرید و فروش دست‌دوم ۷۰‌ درصد در ایران رشد کرده است. البته این به شرایط اقتصادی که الان وجود دارد، برمی‌گردد. ایسام یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای خرید و فروش و مزایده آنلاین امن کالای دست‌دوم هم هست درست مثل eBay. 

از مراحل رشد ایسام و شکل گیری تیم اولیه بگویید.

وقتی ایده به ذهنم آمد، اولین کار این بود سراغ یک برنامه‌نویس رفتم. چندین جلسه با آقای امین شکوهی صحبت کردم و ایده را کامل برای ایشان توضیح دادم که سایتی از این جنس می‌خواهم که این ویژگی‌ها را داشته باشد. خیلی اوقات از من می‌پرسیدند مگر کسی اینترنتی هم خرید می‌کند؟ همین به شعار ایسام تبدیل شد. هر زمانی که یک چیز عجیب می‌بینیم که اینترنتی فروخته شده، از هم می‌پرسیم که مگر اینترنتی هم جنس می‌خرند؟ ایسام از این روزها شروع شد که سوال این بود که خرید اینترنتی هم وجود دارد؟

از سال ۸۹ تا پایان ۹۰ طول کشید که سایت بالا بیاید. با تمام مشکلات، اولین باری که یک کالا فروخته شد، از هم می‌پرسیدیم حالا این پول کجاست؟ اصلا نمی‌دانستیم پول کجاست؟ اصلا این فرد کیست؟ برای ما اینطور بود که پیدا کنیم پول کجا رفته و آن فرد کیست که باید برای او کالا را بفرستیم و خلاصه از این روزها شروع شد تا اینکه خرد خرد شکل گرفت.

یک حسابدار به مجموعه اضافه شد بعد همینطور شخصی که جواب تلفن بدهد. مثلا سال اول یا دومی که سایت لانچ شده بود، خودمان بودیم که تلفن جواب می‌دادیم. بعد تصمیم گرفتیم که تعداد اپراتورها را بیشتر کنیم و تیم حسابداری بزرگ‌تر شد و تا سال ۹۶ -۹۷  بود که رشد خیلی بزرگی کردیم و به لحاظ فروش، رشد زیادی داشتیم. طبیعتا اندازه شرکت از آن روز شروع به بزرگ‌تر‌شدن کرد و الان ایسام تقریبا ۷۰ نفر پرسنل دارد. 

آیا بستر خرید و فروش و مزایده آنلاین ایسام تا‌به‌حال جذب سرمایه داشته؟

خیر. ما در حال رقابت با کسانی هستیم که چند‌صد میلیون دلار سرمایه دارند. ایسام تنها سایتی است که هنوز سرمایه‌گذاری جذب نکرده. شاید اصلی‌ترین دلیل هم این بوده که با سرمایه شخصی کمک می‌کردم که سایت به صورت بوت‌استرپ بالا بیاید و رشد کرده و تقریبا الان دو سه سال است که نقطه سر به سر را رد کرده و خود پول خود را درمی‌آورد. شاید یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های ایسام با سایت‌های بزرگی که الان فعالیت می‌کنند همین باشد که خود سایت هزینه خود را می‌دهد. از طرفی، ما برای تبلیغات هم چندان هزینه نکرده‌ایم. البته همین هم، مزایا و معایبی دارد.

هزینه نکردن برای تبلیغات استارتاپ ایسام چه مزایا و معایبی برایتان داشت؟

معایب آن این است که بین بقیه، اسم ایسام کمتر شناخته شده و شاید مردم اگر بدانند که ایسام هست، طبیعتا خیلی با رغبت بیشتری برای خرید و فروش بیایند. اما مزیتی هم هست. ایسام ۱۰ سال سابقه دارد و اگر از روز اول روی آن تبلیغات می‌کردیم، طبعا خیلی از مشکلات و ریزه‌کاری‌های زیرساختی می‌توانست داشته باشد. اما الان پلتفرمی است که به لحاظ زیر ساختی بسیار قوی است. ۱۰ سال تجربه، ۱۰ سال داده، ۱۰ سال آزمون و خطا. پلتفرم خیلی قوی ساخته که ‌حتی با ۵ سال پیش هم تفاوت دارد.

به لحاظ زیرساختی، داده‌های تاریخی خیلی خوبی دارد و خیلی روی آن کار شده. تمرکز ایسام در طول این سال‌ها، به جای اینکه فقط روی تبلیغات باشد، بیشتر روی این بوده که بتواند زیر‌ساخت را بسازد و پلتفرم را قوی کند و کاربر خود را بشناسد. حتی بر اساس نیازهای کاربر، رابط کاربری سایت را بازطراحی کردیم. بنابراین شاید در حال حاضر از هر زمان دیگری برای جذب سرمایه مناسب‌تر باشد. که در این رابطه هم با چند وی‌سی مذاکراتی را شروع کردیم.

ایسام چه تفاوتی برای فروشنده ایجاد می‌کند؟ 

ایسام الان تنها سایت خرید و فروش و مزایده آنلاین است که بعد از ۴ یا ۵ روز پول فروشنده را به حساب او واریز می‌کند که در پلتفرم‌های رقیب اینگونه نیست. ایسام همچنین هزینه‌های پنهانی ندارد و ثبت کالا در ایسام بسیار ساده است. مجموعه این رفتارها باعث شده با وجود حضور بازیگران بزرگ در این صنعت، سهم بازار ایسام در حال بزرگ‌تر‌شدن باشد. 

وجود رقبای بزرگ در زمینه مارکت پلیس چه کمکی به ایسام می‌کند؟

حضور بازیگران بزرگ باعث می‌شود مردم فضای اینترنت را بشناسند، خرید و فروش را یاد بگیرند و روی ایسام بخرند و بفروشند. یعنی برای ما بیشتر مارکت را هموار می‌کنند و مردم داخل سایت ایسام همچنان به خرید و فروش ادامه می‌دهند. روزانه هزاران کاربر جدید و بیش از ۲۰۰ هزار بازدیدکننده داریم بدون اینکه هیچ تبلیغی در هیچ جای شهر انجام دهیم. شاید یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزایای ایسام این باشد که چون کاربر خود را شناخته و بر اساس نیاز کاربر طراحی شده، دهان به دهان تبلیغ می‌شود. تا الان هم هر چه رشد داشته به خاطر معرفی دهان به دهان خریدارها و فروشنده‌ها به همدیگر بوده. 

چند درصد از این بازار را شما در اختیار دارید؟

برای کتگوری‌های مختلف خیلی متفاوت است. مثلا برای کتگوری قدیمی کلکسیونی بیش از ۶۰‌درصد و در کل شاید حدود ۲ درصد از بازار را داشته باشیم. می‌دانید که اندازه‌گیری این سهم کار آسانی نیست.

چه آینده‌ای برای استارتاپ ایسام در ذهن شما‌ست؟

بستر خرید و فروش و مزایده آنلاین ایسام قابلیت همه‌گیر ‌شدن دارد. یعنی تنها جایی است که همه ایران و شاید تمام منطقه و اگر روابط خوب باشد، همه دنیا بتوانند روی آن خرید و فروش کنند. زیرا کالاهای ایسام و دسته‌بندی‌هایی که دارد، برای آن‌سوی آب‌ها هم جذاب است. فکر می‌کنم این قضیه می‌تواند خیلی همه‌گیر شود و خیلی‌ها می‌توانند در آن حضور داشته باشند. اگر بخواهم آینده خیلی دور را بگویم، ما بیرون مرزها را هم می‌بینیم و این خیلی بستگی دارد که ببینیم شرایط چطور ایجاب می‌کند. اما ویژن ما این است هرکسی هرجایی که هست بتواند هر کالایی که خواست را بخرد یا بفروشد. این اصلی‌ترین چیزی است که می‌توانم بگویم. این اتفاق می‌تواند برای یک مرد ۸۲‌ ساله در هرمزگان بیفتد که الان داریم و فروشنده سایت ایسام است تا پسری ۱۵‌ساله در روستایی در رشت. همه هم فروشنده هستند و هم خریدار. 

ما روزی را می‌بینیم که هر کسی در هر اشلی بتواند در سایت ایسام بخرد و بفروشد و آدم‌ها بتوانند نیازهای خود را با بهترین قیمت پیدا کنند. چرا می‌گویم بهترین قیمت؟ ما چیزی در ایسام داریم که می‌گوییم پیروزمندانه بخرد، پیروزمندانه بفروشد. خرید و فروشی که برای آن شخص حالت پیروزی دارد، چرا؟ زیرا ما باور داریم در ایسام هر کسی می‌تواند چیزی که می‌خواهد را با بهترین قیمت پیدا کند. حالا این بهترین قیمت گهگاه به دلیل دست‌دوم‌بودن جنس است.

مثلا دنبال قطعه‌ای از کامپیوتر هستید که هزینه زیادی دارد. ولی این مشکل به‌راحتی با خرید کالای دست‌دوم حل می‌شود. بخش دیگر به این دلیل است که خیلی وقت‌ها چیزی که ممکن است برای من ناکارآمد باشد، برای یک نفر دیگر چیز کارآمد و به‌درد‌بخوری باشد. اینجا همان جایی است که کالاهایی که فکر می‌کنید بی‌ارزش هستند را به صورت مزایده برای فروش بگذارید.

فرض کنید گوشی خاموش به صورت مزایده روی سایت ایسام فروش می‌رود. چرا به صورت مزایده؟ به این دلیل که از قطعات آن استفاده می‌کنند. قطعا برای یک تعمیرکار موبایل ارزش یک گوشی خاموش خیلی بیشتر است تا برای یک فروشنده موبایل. به نظر من هر چیزی خواهان خود را دارد و به قیمتی که خواهان دارد، فروش می‌رود. ما مزایده‌های زیادی داشتیم که فرد برای یک گوشی خاموش یا لپ‌تاپ معیوب ۱۵‌ میلیون هم پرداخت می‌کند.

یک لپ‌تاپ گیمینگ که در بازار ۳۰۰ میلیون قیمت دارد، در مزایده شرکت می‌کند. آن لپ‌تاپ به قیمت ۵ میلیون فروش می‌رود. چرا؟ چون فروشنده می‌گوید این لپ‌تاپ معیوب بود، من که قصد فروش نداشتم. این قیمت‌هایی که گفتم، فرضی بود البته. اما می‌خواهم بگویم از چیزی که فروشنده فکر می‌کرد خیلی بالاتر است. و از چیزی که خریدار فکر می‌کرد خیلی پایین‌تر است. روزی را می‌بینیم که این قابلیت بتواند برای همه ایران حداقل اتفاق بیفتد. 

از برنامه‌های آینده ما این است که خیلی قوی در حال ورود به محصولات عمده هستیم. روی بخش‌های مزایده و دست‌دوم هم داریم خیلی قوی کار می‌کنیم. در عین حال از لحاظ طراحی و ساختار محصول، در حال قوی‌شدن هستیم تا جایی که محصول ما در همه جا و برای همه کس قابل استفاده باشد.

۱ دیدگاه
  1. ارشک می‌گوید

    خیلی عالی بود واقعا لذت بردم دمتون گرم

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.