آیا توسعه‌دهندگان ایرانی می‌توانند از اپ گالری هواوی استفاده کنند؟

0

برنامه اپ گالری هواوی، فروشگاه جدید اپلیکیشن‌های موبایل است که شرکت هوآوی بعد از تحریم شدن توسط امریکا و حذف گوگل پلی از گوشی‌های هوشمندش، به سراغ آن رفته تا نیازهای کاربرانش را برآورده کند. با هر معیاری که حساب کنیم، عدم دسترسی گوشی‌های هوآووی به گوگل پلی، ضربه بزرگی به این برند و خط تولید گوشی‌های هوشمند آن بود. چه کسی حاضر می‌شود گوشی اندرویدی به دست بگیرد که نه گوگل پلی دارد و نه بروزرسانی می‌شود؟

همین مسئله آن‌قدر تاثیرگذار بود که با وجود قیمت پایین گوشی‌های هوآوی در بازار ایران، سهم این برند از بازار ایران به شدت کاهش پیدا کرد. تا جایی که طی ۱۲ ماه گذشته، گوشی‌های هوآوی فقط ۲ درصد از فروش در ایران را به خود اختصاص دادند. در حالی که سامسونگ و شیائومی روی هم رفته حدود ۸۵ درصد از کل گوشی‌های هوشمند اندرویدی به فروش رسیده را در اختیار داشتند.

برنامه اپ گالری هواوی، فرصتی برای استارتاپ‌های ایرانی یا..

اما با این وجود باز هم تعداد کاربرانی که گوشی هوآوی به دست دارند کم نیست و برای همین استارت‌آپ‌های ایرانی هم بدشان نمی‌آید که با حضور در استور هوآوی، یعنی همان اپ‌گالری، بخشی از مشتریان بالقوه خود را از طریق این استور جذب کنند. هفته پیش بود که به سرم زد نگاهی به  پنل این استور بیندازم و مراحل ثبت‌نام و بارگذاری اپلیکیشن را در آن طی کنم و پای استارتاپ خودم را به اپ‌گالری باز کنم.

مشکل برنامه اپ گالری هواوی با ایران

مراحل ثبت‌نام حتی از گوگل پلی هم سختگیرانه‌تر است. هم یک آدرس ایمیل از شما می‌خواهد و هم شماره تلفن، تا برایتان رمز یکبار مصرف ارسال کند. اما نکته دردناک این است که در لیست کشورها، خبری از نام ایران نیست. یعنی حتی کشور به ظاهر دوست از نظر دولتمردان هم ما را به هیچ جایش حساب نمی‌کند و باز هم باید همان مراحل غیررسمی را برای لانچ اپلیکیشن روی یک استور غیررسمی طی کنید.

تازه بعد از همه اینها شما باید به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی اطلاعات شناسایی خود و شرکتتان را در اختیار اپ‌گالری قرار  دهید. از  اپ‌گالری با آن پنل غیر دوست‌داشتنی و عجیبش که بگذریم، این استور برای تایید اپ شما حتما نسخه «دی‌باگ» می‌خواهد. اینکه نسخه دی‌باگ اپ خودتان را در اختیار یک استور قرار دهید، به هیچ وجه کار اصولی و عرفی نیست. حتی می‌تواند خطرهای امنیتی برایتان ایجاد کند. اما به نظر می‌رسد حالا که هوآووی زورش می‌رسد، دیگر برایش مهم نیست که چه قوانینی را می‌خواهد رعایت کند یا حتی قانون‌های عجیب خودش را تعریف کند.

گوگل پلی هوآوی را تحریم می‌کند، اپ گالری هواوی هم ایران را!

با یک گشت و گذار کوتاه در اپ‌گالری خیلی راحت متوجه می‌شوید که نه تنها گوگل و اپل ما را دوست ندارند که حتی اپ‌گالری تازه وارد که خودش هم چوب تحریم را خورده، باز هم ما را تحریم کرده است. در حقیقت، چنین رفتاری می‌تواند نشانه‌ای از نگاه بیرونی نسبت به ما باشد. نه، آن‌ها ما را دوست که ندارند هیچ، برای آن‌ها مهم هم نیستیم، زیرا آنقدرها هم که فکر می‌کنیم (حتی در منطقه) تاثیرگذار نیستیم.

آن‌ها مارا دوست ندارند، شما چطور؟

همین‌ها کافی بود که برای همیشه قید انتشار اپلیکیشنم در برنامه اپ گالری هواوی را بزنم و حالا حالاها سراغ این استور غیردوست، قانون‌شکن و خارج از عرف و حتی ناامن نروم. در نهایت به نظر می‌رسد که برای توسعه‌دهندگان و استارتاپ‌های ایرانی هیچ راهی به غیر از همان گوگل پلی نصفه نیمه و مسیرهای غیررسمی و همچنین استورهای داخلی مانند کافه‌بازار و مایکت نمانده. اما آیا دست کم این وطنی‌ها ما را دوست دارند؟ تجربه شخصی من می‌گوید: نه! یک نه محکم و قوی در برابر این سوال جا خوش کرده است.

قوانین سختگیرانه استورهای داخلی برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن ایرانی

بگذارید اول به سراغ کافه‌بازار برویم. مراحل تست اپلیکیشن و تایید محصول در کافه‌بازار آنقدر سختگیرانه، سلیقه‌ای و عجیب است. که خود من بارها تصمیم گرفته‌ام فکر انتشار اپلیکیشن روی کافه بازار را از سرم بیرون کنم. شاید این تصور به وجود بیاید که قوانین حکومتی سخت‌گیرانه باعث شده است که کافه‌بازار تا این حد در مرحله تایید محصول سخت‌گیری به خرج دهد.

اما در طرف مقابل، استور مایکت که سهم کمتری از بازار را در اختیار قرار دارد، حتی نیمی از این سخت‌گیری‌ها را هم به خرج نمی‌دهد. همچنین زمان بروزرسانی در کافه‌بازار، اگر از مرحله تایید بگذرید، هم بسیار طولانی است. گوگل پلی دو ساعته محصول شما را تایید می‌کند. مایکت یک انتشار آنی دارد که بر اساس اعتماد، اول محصول شما را تایید کرده و بعد به سراغ بررسی می‌رود. اما کافه‌بازار یکی دو روزی شما را پا در هوا نگه‌ می‌دارد تا شاید افتخار دهد و محصول شما را منتشر کند.

اگر مشکل از ارگان‌های سختگیر بالادستی است، پس چرا شاهد رفتار دوگانه در دو استور ایرانی هستیم که جفتشان با یک قانون‌گذار طرف هستند؟ نتیجه‌گیری بدبینانه من این است که حتی استورهای داخلی هم ما را دوست ندارند. اگر مایکت هم گوشه چشمی به ما می‌اندازد، بخاطر این است که هنوز سهم کمی از بازار دارد. اگر نه رفتارش با کاربران توسعه‌دهنده‌اش دست کمی از کافه بازار نداشت.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.