انتخاب سردبیر فناوری فین تک و بانکداری

دست از سرمان بردار آقای ماسک

نگاهی به پدیده «تاثیر ماسک» در دنیای رمز ارز

توییت های ایلان ماسک _ هفته نامه شنبه
کافی است یک توییت ناقابل منتشر کند تا هزاران هزار نفر در سراسر جهان با چشم‌های گرد شده به صفحه موبایلشان نگاه کنند و به چشم خویشتن ببینند که ارزش بیت‌کوین‌هایشان چطور ریزش می‌کند. بله، درباره ایلان ماسک حرف می‌زنیم. مدیرعامل 50ساله تسلا و اسپیس‌ایکس و بنیانگذار چندین شرکت ریز و درشت دیگر که یک  خودروی رودستر تسلا را به فضا فرستاد در حالی که آهنگ «زندگی در مریخ» دیوید بووی از آن پخش می‌شد. همان که حتی فرزندش نیز از حس شوخ‌طبعی او جان سالم به در نبرده و نام X Æ A-Xii را برای او انتخاب کرده! در میان تمام دیوانگی‌های آقای ماسک اما، شاید تاثیرگذارترین آن‌ها، همین توییت‌ها و اخباری باشد که از سوی او منتشر می‌شود و یک بازار را به هم می‌ریزد. اما این اخبار چه بوده‌اند و چه تاثیری بر بیت‌کوین داشته‌اند؟

با بیش از 47‌ میلیون دنبال‌کننده در توییتر، توییت های ایلان ماسک توجه زیادی را به خود جلب می‌کند. توییت‌های او جنبشی در بازارها به راه می‌اندازد. همانطور که در اواخر ژانویه، بیوگرافی توییتر خود را به #bitcoin تغییر داد، قیمت این رمز ارز در عرض چند ساعت نزدیک به 20 درصد افزایش یافت.

ماسک در مورد دوج‌کوین هم توییت کرد. هرچند بعدها در یک گفت‌وگو‌ در کلاب‌هاوس ادعا کرد که توییت‌هایش در مورد این ارز دیجیتال «شوخی» است. اما به هر حال همین شوخی هم از سوی مردم جدی گرفته شد و به سراغ دوج‌کوین رفتند. اما ماسک واقعا چه تاثیری بر قیمت بیت‌کوین و دوج‌کوین دارد؟

اندازه‌گیری تاثیر توییت های ایلان ماسک بر ارزهای دیجیتال

لنارت آرت از آزمایشگاه تحقیقات بلاکچین در آلمان تصمیم گرفت تا تاثیر ماسک را اندازه‌گیری کند. او 6 توییت اخیر ماسک (یا «رویدادها» مانند تغییر بیوگرافی توییتر خود) را شناسایی کرد که به رمز‌ارزها اشاره می‌کردند؛ از این 6 توییت، 2مورد به بیت‌کوین و 4مورد به دوج‌کوین اشاره می‌کند.

ترجمه توییت‌های ایلان ماسک _ هفته نامه شنبه

آرت سپس قیمت‌های دقیقه به دقیقه مربوط به حجم معاملات و تعداد معاملات از صرافی ارزهای دیجیتال بایننس را به مدت 10 ساعت قبل از هر توییت تا 6 ساعت پس از توییت (یا رویداد) برای بیت‌کوین یا دوج‌کوین ترسیم کرد.

رویداد شماره 1: بیوگرافی توییتر را به #bitcoin تغییر داد

تقریبا در عرض یک ساعت پس از اینکه ایلان ماسک بیوگرافی توییتر خود را به #bitcoin در 29 ژانویه 2021 تغییر داد، قیمت بیت‌کوین از حدود 32000 دلار به نزدیک به 38000 دلار افزایش یافت. این قیمت در یک ساعت بعد به حدود 36000 دلار کاهش یافت – احتمالا به دلیل مقداری سود – اما در ساعات بعدی به 38000 دلار بازگشت.

معامله برای بیت‌کوین در ساعات منتهی به تغییر بیوگرافی ماسک به طور متوسط زیر 5000 معامله در ساعت بود. در 60 دقیقه پس از تغییر بیو، معاملات به بیش از 20000 معامله افزایش یافت و سپس به محدوده معاملاتی عادی خود نزدیک شد.

رویداد شماره 2: انتشار عکسی در مورد دوج‌کوین

توییت‌کردن این تصویر درباره دوج‌کوین توسط ماسک در 28 ژانویه، به اندازه تغییر بیوگرافی تاثیر فوری ‌روی آن ارز دیجیتالی نداشت؛ اما تاثیر آن همچنان قابل توجه بود. تقریبا 4 ساعت پس از این توییت، قیمت دوج‌کوین تقریبا چهار‌برابر شده بود و تقریبا 50 درصد از بالاترین قیمت جدید را در 2 ساعت بعدی از دست داد. مشابه رویداد روز قبل توییتر، توییت دوج‌کوین ماسک حدود 5 ساعت بعد به یک بمب کوتاه‌مدت تبدیل شد.

رویداد شماره 4: یک کلام، دوج‌کوین

توییت ماسک در 20 دسامبر 2020 – و تغییر بیوگرافی توییتر او – یکی از بزرگ‌ترین تاثیرات فعالیت توییتر او را داشت. آرت اینطور می‌نویسد: «میانگین حجم معاملات DOGE/USDT در 30 دقیقه قبل از رویداد حدود 1942 دلار در دقیقه با میانگین 9 معامله در دقیقه بود. در طول 30 دقیقه پس از توییت، میانگین حجم معاملات در دقیقه حدود 299,330 دلار با 775 معامله در دقیقه بود.»

رویداد شماره 5: بیت‌کوین کلمه امن من است

همه توییت‌های بیت‌کوین و کریپتو ماسک تاثیر مثبتی بر قیمت‌ها نداشته‌اند. توییت ۲۰‌دسامبر ۲۰۲۰ او «بیت‌کوین کلمه امن من است» و «بیت‌کوین تقریبا شبیه پول فیات است» با کاهش تقریبا ۱.۷‌درصدی قیمت بیت‌کوین همراه شد، بدون اینکه تغییر قابل‌اندازه‌گیری در حجم معاملات وجود داشته باشد.

آیا سرمایه‌گذاران باید بیت‌کوین را بر اساس توییت ‌های ایلان ماسک بخرند و بفروشند؟

آرت در نهایت نتیجه می‌گیرد:

«4 مورد از فعالیت‌های [ماسک] در توییتر احتمالا فقط واکنش‌هایی به رویدادهای قبلی بازار است و به واکنش‌های قیمتی کم یا اصلا مرتبط است. با این حال، به نظر می‌رسد 2 رویداد دیگر واکنشی نیستند، بلکه اقدامات مستقلی هستند که منجر به افزایش شدید حجم معاملات و بازده غیرعادی مثبت بزرگ و قابل توجه می‌شود.» قبل از معامله، سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری بر اساس تفکرات ماسک در توییتر هستند، باید این موارد را ارزیابی کنند:

فعالیت معاملاتی قبل از توییت: آیا در ساعات منتهی به توییت یا رویداد ماسک، نوسانی در معاملات وجود داشت؟ اگر چنین است، تجزیه و تحلیل آرت نشان می‌دهد که تاثیر یک توییت ماسک به اندازه‌ای که فعالیت معاملاتی نوسان کمتری داشت، نخواهد بود.

زمان‌سنجی: تجزیه و تحلیل آرت نشان می‌دهد که یک پنجره زمانی وجود دارد که توییت ماسک در آن تاثیر دارد. ممکن است خیلی زود یا خیلی دیر باشد تا وارد جنون معاملاتی توییت ایلان ماسک شوید. در هر صورت، این یک خیابان دو‌طرفه است. همانطور که آرت می‌گوید: «اگر یک توییت به طور بالقوه می‌تواند منجر به افزایش 111‌ میلیارد دلاری ارزش بازار بیت‌کوین شود، یک توییت متفاوت نیز می‌تواند این ارزش را از بین ببرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.