دوران شکوفایی استارتاپ‌ها پس از کرونا

سرمقاله ۱۷۷ اکبر هاشمی

0

تحولات جهان پس از کورنا به اندازه خود کورنا عجیب و ویرانگر خواهد بود. ویرانی که از درون آن دوره جدید شکوفایی سرباز خواهد زد.

همه چیز تمام شد باید به زودی خودمان را برای بازگشت به کسب و‌کار و‌شروع زندگی و‌دورانی جدید آماده کنیم. اگرچه مثل همه تکانه‌های عبرت آموز باز هم همه چیز به فراموشی سپرده می‌شود و دوباره به چرخه تکرار زندگی قبلی بازمی‌گردیم.

اما چه بخواهیم و‌نخواهیم جهان بعد از کورنا تفاوت‌های جدی و‌بنیادین را در همه ابعاد زندگی اعم از اقتصاد، سیاست، جامعه، قانون گذاری و … روابط بین دولت ها و‌ ملت‌ها و فضای کسب و‌کار ایجاد خواهد کرد.

شاید همچون فرو‌ریختن دیوار برلین و‌فروپاشیدن اتحاد جماهیر شوروی اینبار شاهد فروپاشی یا تغییراتی بنیادین و دمینو وار در ساختارهای سیاسی، اجتماعی و روابط بین دیگر کشورها همچون اتحادیه‌هایی مثل اتحادیه اروپا و… باشیم.

تاثیراتی که نمونه‌های آن را می‌شود در بزنگاه‌های تاریخی رصد کرد می‌توان به شکل گیری اروپای بعد از جنگ جهانی اول اشاره کرد.

گذر از اروپای قومی عشیره‌ای که توسط عمو و عمه‌زاده‌ها اداره می‌شد تا رسیدن به اروپای جمهوری و دموکراتیک.

در حوزه اقتصاد نیز تحولات پس از کورنا قابل توجه خواهدبود مانند فرو‌افتادن سیاست‌مداران‌و‌دولت‌های ناکارآمد از همین حالا می‌شود ادغام و‌یا تعطیلی برخی شرکت‌های بزرگ و صاحب نام را نیز حدس زد.

تغییر بیزنس مدل ها و‌محصولات شرکت‌های استارتاپی نیز قابل تصور است. صنعت تبلیغات و‌مارکتینگ دوره طلایی را پیش رو دارند همچنین صنعت فین تک و رمز ارزها و… جهان با سرعت بیشتری به سمت آنلاین شدن خواهد رفت.

تحولات جهان پس از کورنا به اندازه خود کورنا عجیب و ویرانگر خواهد بود. ویرانی که از درون آن دوره جدید شکوفایی سرباز خواهد زد.

تغییرات جامعه جهانی بر جامعه ایران نیز تاثیر گذار خواهد بود اما بر این باورم در هر کشوری کورنا به صورت خاص باعث‌تغییرات و‌تحولاتی جدی در آن کشور خواهد شد.

باید باور کنیم مردم ایران دیگر مردم قبل از کورنا نیستند. این تغییر بجز در مواردی اندک در همه ابعاد مثبت خواهد بود. تغییراتی که برای محقق شدن آنها باید دهه‌ها صبر می‌کردیم در چند هفته اتفاق افتاد.

یکی از این تحولات که می‌تواند بر زندگی و کسب و‌کار ما استارتاپی‌ها تاثیر جدی بگذارد سرعت رشد اقتصاد آنلاین است.

سال‌ها بود که سهم ما از اقتصاد یک درصد بود اما به واسطه کورنا و استفاده اجباری مردم از اینترنت برای خریدها و حتی کسب خبر و… جهش قابل توجهی در زیست آنلاین مردم و ‌مسئولان صورت گرفت که نتایج آماری آن در پایان سال ۹۹ مشخص خواهد شد.

اما آیا ما این تغییر را باور کرده‌ایم؟ آیا شرکت‌های ما خواهند توانست به سیل مراجعه افزایشی که پیش روست پاسخ گو‌ی مشتریان جدید باشند.

حرف آخر: کورنا همچون تحریم تبعات اقتصادی سختی به همراه دارد باید خودمان را برای یک دوره طاقت فرسای اقتصادی در سطح کلان اقتصاد آماده کنیم اما در دل هر بحران فرصتی وجود دارد.

باید باور کنیم علی رغم مصیبت بار بودن کورنا معجزه‌ای روی داده است و دوران شکوفایی اقتصاد آنلاین پیش روی ماست باید خودمان را آماده کنیم برای گرفتن سهم بیشتر از این بازار بزرگ و بکر. شما به چند درصد فکر می‌کنید؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.